GEMENGD NIEUWS. Krommenie, 24 Mei. Donderdag-avond 11. heeft de Haarlemsche Liedertafel „Zang en Vriend schap" een concert gegeven in de zaal der socië teit alhier. De uitvoering der verschillende koor- nommers en van het trio voor piano, viool en violoncel was zeer loffelijk. Dat de talrijk aan wezigen het kunstgenot van den avond zeer op prijs stelden, bewees het herhaald applaus dat aan het slot van elk nommer zich deed hooren. Kuilenburg, 24 Mei. Het bloempjes pluk ken kostte aan een 8-jarig meisje alhier het leven. Zij had zich nl. aan de Loentjesgracht alhier met bloemen plukken vermaakt, doch had te veel voorover gebogen. Zij viel in de gracht en verdronk. Hillegersberg, 24 Mei. Alhier heeft een jongen zijn wreede liefhebberij, om vogelnesten uit te halen, met een gebroken been moeten be talen. Roermond, 24 Mei. Een meisje van 16 a 17 jaar, dat verleden week alhier in een ketel met kokende verf viel, is, ofschoon onmiddellijk daaruit geholpen, aan de gevolgen van de brandwonden overleden. Uithoorn, 24 Mei. De justitie heeft alhier doen opgraven het lijkje van een tweejarig meisje, dat, naar men zegt, gestorven is tengevolge van de slechte behandeling, haar door haar stief moeder aangedaan. Het lijk is in een verzegelde kist naar Amsterdam opgezonden, om daar door deskundigen onderzocht te worden. Rotterdam, 24 Mei. Heden ochtend is aan den Yeerdam alhier uit het water opgevischt het lijk van eene 52jarige vrouw, die sedert 3 Januari jl. vermist werd. Amsterdam, 24 Mei. De muskieten in de Rietlanden zijn heden nagenoeg geheel verdwenen, vermoedelijk door den zuidwestenwind wegge waaid. 's Gravenhage, 24 Mei. Naar wij nader ver nemen, zal de heer Eerd. De Lesseps op 4 Juni a. s. hier aankomen, om ir. het Koninklijk Instituut van ingenieurs eene voordracht te houden over het kanaal door de landengte van Panama. Assen, 24 Mei. De justitie heeft te Emmen een onderzoek gedaan omtrent een daar voorge komen plotseling sterfgeval. Uit dit onderzoek is gebleken, dat aan geen misdaad kan gedacht worden, maar dat de dood van bedoelden per soon alleen aan het onmatig gebruik van sterken drank moet worden toegeschreven. Rubinstein ga fdrieconc er ten teKieuw; het derde was in zoo verre merkwaardig dat het in het donker werd gegeven. Slechts eenige kaarsen verspreidden een flauw licht in de zaal; 'smorgens was namelijk de gasfabriek een prooi der vlam men geworden. Een Amerikaansche dame te Pa rijs die een nieuw tijdverdrijf wilde invoeren heeft een zeepbellenblaaspartij gegeven. De gasten vonden een tafel voorzien van pijpen met kleurige linten versierd, zeep en warm water en brachten een geruimen tijd door met dit kinderlijk vermaak. Waarlijk een kinderachtig tijdverdrijf voor de kinderen der verlichte 19e eeuw. Te Er ank tort a/M, heeft een jeugdige dame een bewijs gegeven van buitengewone wils kracht. Een weddenschap dat zij eene geheele week geen woord zou spreken, heeft zij gewonnen, ondanks alle pogingen die in het werk werden gesteld om haar aan 't praten te krijgen. Zegt het voort! Sedert te Harlingen groot gebrek aan regenwater is, is de melk er beter van gehalte. Ilomj soit qui mal y pense! Rijke schoenpoetsers vin dt men alleen in Amerika. Aan de overzijde van den Oceaan schijnt dit beroep zeer winstgevend te zijn. Een lid van dit gild in Columbus (Ohio) verdient volgens zijn eigen bekentenis 25 a 35 dollars per week. Een schoenpoetser te Baltimore heeft ruim 100.000 dollars in zijne zaak verdiend, 't ls voor onze Nederlandsche schoenpoetsers om te watertan den! Een politieke schoolknaap. Te Eussen in 't Zwabenland had eene schoolinspectie plaats. De districts-schoolopziener nam het examen af en vroeg o. a. aan een der leerlingen wie is de te genwoordige regent van het Duitsche rijk? Zonder zich te bedenken antwoordde de knaap: Bismarck, mijnheer. Kiuderen en dwazen zeggen de waarheid. Het verzet tegen de openbare macht in de vorige wees door de kinderen Israels van de Jodenbreestraat te Amsterdam heeft geen verdere gevolgen gehad. De ongeregeldheden zijn gestaakt nadat voor een deel aan de bezwaren van de ontevredenen toegegeven en hun veroor loofd is in de zijstraten met negotie-wagens te mogen staan. Op de Jodonbreestraat zelve echter zijn de uitstallingen opgeruimd. Wie wil 5 franks verdienen? De Circolo Eilar- monico te Genua looit die fabelachtige som uit voor het beste lied met piano-begeleiding. Weer iets nieuw s\ Te 'sGravenhage woont thans een Franschman die de kunst verstaat om van eene boterham een bouquet bloemen te ma ke n. Deze brooddecg-bloemen-artist annonceert dat slechts enkele lessen voldoende zijn om deze origineele Spielerei te leeren. Men zou de uitvin ding var. dien Eranschman „de poëtische boter ham" kunnen noemen. Verrassender harmonie tusschen het nuchtere proza en de liefelijke poezie kan men zich moeilijk denken. Men heeft den spot gedreven met het wets-ontwerp van den heer Giraud, dat een be lasting wilde leggen op leêgloopers. Dit idee is eigenlijk niet van den heer Giraud: De heer De Sarcey brengt bet in den Temps tot zijn eigen lijken uitvinder, die niemand anders dan Alexan der Dumas is, terug. Het komt in zijn geheel voor in de Question d'Argenteen persoon, die met een arm, doch tier jongeling spreekt, zegt tot de zen: o, als wij de burgerlijke conscriptie krijgen, en geeft hiervan de volgende omschrijving: liet is een conscriptie, waarvan het idee van mij afkomstig is en die zoo eenvoudig mogelijk is. Zij kan als pendant dienen voor de militaire conscriptie; zij zou haar zelfs kunnen vervangen, want het is zeer waarschijnlijk, dat eenmaal alle volken vereend zullen zijn, door belangen van kunst, van koophandel, van nijverheid en dat de oorlog van de wereld zal verdwijnen. Dan zal de maatschappij haren burgers slechts vragen om eene bijdrage hunner verstandelijke vermogens. Wanneer iemand den ouderdom van een en twintig jaren zal hebben bereikt, zal de Staat hem zeggen: Mijnheer, welke betrekking hebt gij gekozen? Wat doet gij voor de andere menschen? Niets, mijnheer. Zoo!Wilt gij werken? Neen, mijnheer. Ik wil niets-doen. Zeer goed. Gij hebt dns vermogen? Ja, mijnheer. Welnu, mijnheer, het staat u vrij niets te doen; maar in dit geval moet gij een remplagant nemen. Gij geeft ons dus zóóveel per jaar, om de lieden, die geen fortuin hebben, in uw plaats te laten werken; wij zullen u een bewijs van luiheid ge ven, waardoor gij ongehinderd kunt rondloopen." Een moedige vrouw. LaastledenMaandag werd op den hoek van den boulevard Straatsburg en van de straat du Chateau d'Eau te Parijs het volk bedreigd door een dollen hond. Zekere mad. V. M. wierp zich boven op den hond, greep hem bij de keel en had het geluk met ontzettende inspanning hem te verworgen. Te Crefeld bestaat een Yereeniging, die zich ten doel stelt sigarenpunten te bewaren, teneinde ze te verkoopen en uit de opbrengst den armen een ondersteuning uit te reiken. Dat die opbrengst inderdaad nog al van beteekenis is, kan worden opgemaakt uit het feit, dat de Vereeniging bij gelegenheid van het Pinksterfeest zes scholieren heeft kunnen kleeden en deze gedurende een geheel jaar kosteloos de school laat bijwonen. Op hoogst eigenaardige wijze oefenen de Chineezen de vischvangst uit. Zij gebruiken daartoe zeeraven, die behoorlijk gedresseerd op een leeken van den visscher in zee duiken en buit zoeken. Om te voorkomen, dat de vogel de visch zelf inslikt, draagt hij een van bam boes vervaardigden ring om den hals. Met den buit in den snavel zwemt hij dan naar de boot, hier neemt de visscher deu visch uit den bek van den vogel en deze hervat den arbeid. Op deze wijze wordt een groot aantal visschen in korten tijd zonder eenige moeite gevangen. Voor de rechtbank te Leeuwarden staan twee veldwachters terecht, die bij het doen sluiten van eeue herberg te Tietjerksteradeel een viertal personen hadden mishandeld, noodeloos geweld gebruikende, daar de menschen bereid waren om heen te gaan, waartoe de veldwachters hun den noodigen tijd niet lieten. Zij waren in den loop van den dag getracteerd en hadden elk 10 a 12 spatjes gebruikt. Een celstraf van drie maanden en vier boeten van f 3 is tegen hen geëischt. Het hof van Assises van hetjEransche departement der Beneden-Pyreneën heeft twee jonge Basken tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld, omdat zij eene oude waarzegster, eene heldin, die in dronkenschap allerlei vervloekin gen en geraaskal uitsloeg, levend verbrand had den. Zij hielden haar voor eene toovenaarster. Wanneer men thans leest, dat zoo vele nieuwe en nuttige uitvindingen en ontdek kingen worden gemaakt, zegt Sempervirens, dan blijft het onbegrijpelijk, dat niettegenstaande bijna alle menschen klagen, terwijl men wanen zou, dat de „gouden eeuw" voor de deur staat. Nu wordt beweerd, dat Ulex Europaeus (doornbrem) voor het vee even voedzaam is als de klaver, maar in tegenstelling daarvan op de schraalste gronden groeit. Welk een uitkomst! Een vee houder, aan wien wij dit mededeelden, antwoordde ons leuk: „Dat wil ik aannemen, maar dan zal toch zeker het verhemelte van het vee eerst ver staald moeten worden." Te Rosmalen, n abij 's-II e rtoge nbosch, had Zaterdag een treurig ongeval plaats. Een ar beider bij den aanleg van den spoorweg Tilburg Nijmegen, op een in gang zijnden zandtrein wil lende springen, viel, en geraakte onder de wagens. Een been werd van het lichaam gesneden, ter wijl het andere zwaar gekneusd werd. De onge lukkige, naar het gasthuis te 's-Hertogenbosch overgebracht, is kort daarna bezweken. Te Gretz, een dorpje dicht bij Melun, op eenige uren afstand van Parijs, is eene alleen wonende dame met hare dienstbode vermoord gevonden. Men vond beiden met afgesneden hals op den vloer liggen, terwijl met ruwe krjjtletters, doch zeer in het oog loopend op een deur ge schreven stond „Wij zijn met ons drieën Parij- zenaars en steken nog hedennacht naar Engeland over." In Berlijn vond eene huismoeder bij het openen van eenige hard gekookte eieren een ei, dat uitsluitend uit eiwit bestond; van den dooier was geen spoor aanwezig. Een onderzoek zal worden ingesteld, of de kip of wel de men- schelijke kunst hier een zoo slordig afgewerkt ei heeft afgeleverd. Een misdaad, met zeldzame vermetel heid gepleegd, heeft in de gemeente Roquebrune sur l'Argent groote ontsteltenis verwekt. Een be jaarde ongehuwde en zeer rijke dame is onder de volgende omstandigheden vermoord. De moorde naar heeft haar in een klein lusthuis afgewacht, waar zij den dag alleen ging doorbrengen. Hij worgde haar en verborg het lijk in een kast, en na zijn slachtoffer van de sleutels beroofd te heb ben, begaf hij zich des avonds naar haar woon huis en stal alles weg. Toen de justitie de deur van de kast liet opensteken, viel het lijk op den met dit werk belasten slotenmaker, die van schrik ziek is geworden. Veélbeteekenend. In de Anjelierstraat te Amsterdam kan men op het uithangbord voor eene kroeg lezen: Derde Jenever-Bazar. Daar op den t we ede n Pin k s t erd ag geen enkele Overschie'er behoefde te worden opgebracht heeft de Burgemeester bij publicatie aan de in gezetenen zijn dank betuigd voor hun voorbeeldig gedrag. Een treurig feitdat dit als een zoo hooge zeldzaamheid moet worden opgemerkt. De Pekingsche hof-courant meld dat de Gouverneur-Generaal Ho-Ching van Min Chek en de Gouverneur Ta-tsung-ying Ilonau verzoek schriften tot den Keizer gericht hebben om zijn Hemelsche Majesteit kenbaar te maken dat de onderscheiden studenten er, ondanks de door hen afgelegde examens, niet in geslaagd waren een behoorlijke plaats te vinden, en daar bedoelde studenten de eerste jeugd reeds achter den rug hadden, verzocht men Zijne Majesteit hun honoris causa een aanstelling te bezorgen. De namen en de leeftijd der bedoelde geleerden worden bij het request gevoegd; het zijn er 26, waarvan er 8 reeds negentig en 18 meer dan tachtig jaar oud zijn. Keizerin Eugenie had de kostbare kroon, die bestemd was om bij haar kroning dienst te doen, doch die niet gebruikt werd, daar die ge heele plechtigheid achterwege bleef, aan de Nötre Dame des Victoires geschonken. De geestelijkheid heeft echter beleefd voor dit geschenk bedankt, naar men zegt, omdat zij zulk een kostbaar stuk voor een te gevaarlijk bezit hield, zoodra er weder eens een oproer te Parijs uitbreekt. Gedurende 1879 werden te P arijs 10.281 paarden 520 ezels en 26 muilezels, leverende 4,135.700 ponden vleesch, verbruikt, terwijl op 1 Januari 1880 daar 78 winkels voor den ver koop van dat vleesch geteld werden. Een niet alledaagsch natuurverschijn sel heeft, een paar weken geleden, het kleine dorp Achdorf, in Baden, met volkomen vernieling bedreigd. Het dorp ligt dicht bij twee kleine rivieren, de Wutach en de Krotenbach, en is door rotsen en bergen omgeven. Nu bemerkte men op een morgen, dat, ongeveer 20 minuten van het dorp, plotseling een spleet in de rotsen ont stond. Weldra werd de scheur langer, en een geheele heuvel maakte zich van de bergen los. De spleet, die hierdoor ontstond, had verscheiden meter breedte, en was ontzaglijk diep. Een tweede heuvel volgde weldra. Een oogenblik stonden de beide spitsen nog rechtop, toen tuimelden zij met donderend geraas naar beneden in de spleet. Deze werd intusschen al wijder, ja tot een gapende diepte. Van alle kanten stroomde het volk toe, om de verwoesting te aanschouwen. Van alle zijden begon nu het afbrokkelen. Ten 1 uur was het tooneel 'ontzettend. Rijzige beuken, ja huishooge rotsen tuimelden in den gapenden afgrond. Een geheele bunder boschland met krachtige eiken- boomen zonk in de diepte, zonder dat zij er ook maar eenigszins door werd aangevuld. Tot niet geringe ontzetting der toeschouwers begonnen nu uit den poel rookwolken op te stijgen. Een sterke brandlucht was duidelijk waar te nemen. Ten 3 ure namiddags was het verschijnsel bizonder hevig. Steeds stortten nieuwe rotsen in, zoodat eindelijk een uitgestrektheid van 40 bunders ge heel was verwoest. Den angst der bevolking, die elk oogenblik vreesde met heel het dorp in den afgrond te verzinken, kan men zich voorstellen. Velen zagen machteloos, met tranen in de oogen, het aan, line hun land en boschgrond door de aarde werd ingezwolgen. Gelukkig hield eindelijk de instorting op, zonder dat het verlies van men- schenlevens te betreuren is. In de vorige week heeft het ook in 't Gooi zóó sterk gevroren, dat nagenoeg op al de aardappelenakkers het loof dier vrucht zwart was. Daardoor is deze vrucht, naar men vreezen moet, minstens drie weken achteruitgezet. Waar de boekweit zich boven den grond vertoonde, is deze teedere vrucht ook door de vorst vernield, zoodat vele akkers opnieuw beploegd en bezaaid zullen moeten worden. Iemand te Rotterdam hadin eenzijner huizen veel last van muizen. In de vorige week zwavelde hij het uit, d. i. brandde er zwavel in en hield het eenigen tijd goed gesloten. Toen hij de doode muizen verzamelde, vulde hij er vier groote manden mede. Een knaap van 13 a 14 jaren heeftaan een kraam op de kermis te Breda, terwijl de koopman afwezig was en de bediening aan een paar kinderen had toevertrouwd, verschillende voorwerpen gekocht en dezen met papieren guide»3 betaald. De politie heeft dezen veelbelovende» valsche-munter geannexeerd en zal hem zijne minder gewilde financieële operatiën op hare eigenaardige wijze betaald zetten. Duitsche bierdrinkersHet biergebruik i® Duitschland in een jaar wordt geschat op 3690 millioen liter of 90 liter per hoofd. Die bierzee moet tennaastebij een milliard marken kosten. De lieer X. (in de banlieue vanAsnière3 bij Parijs een buitentje hebbende) vleide zich, na tafel, rustig op een bank in zijn tuin neêr en lag zoo te soezen, toen hij door een vreemd ge' kriewel aan de beenen werd gewekt. Hij opende de oogen en zag een beer, een wezenlijken beer in levenden lijve, voor zich staan. Hij riep hulp en toen kwamen opdagen een tweede beer, een derde, een vierde, een vijfde en een zesde beer, zoodat de heer X. door dit viervoetig ge' zeischap eenvoudig werd belegerd. Uit de buurt kwam daarop hulp, maar het bleek spoedig over bodig. Een dierentemmer kwam in 't gezelschap wiens in de nabijheid geplaatste menagerie, voor een oogenblik aan de hoede van een bediende toevertrouwd, was losgebroken en die de lieve visite aan den heer X. had gebracht. Ter waarschuwing\ Een 16-jarig veelbelo vend student te Dusseldorf, zal ten gevolge eener bloedvergiftiging het leven moeten verliezen. Hij had een wrat aan de rechterhand, welke hij ge' durig bevochtigde met helschen steen, ten einde het gezwel te doen verdwijnen. Eerst zwol zij» arm zeer dik op, daarna werd zijn rechterzijde geheel verlamd en daarop constateerden de ont boden geneesheeren bloedvergiftiging. Door oefening xuordt de kunst verkregen. Da» kan de heer Hering, Israëlietisch godsdienst-on derwijzer in Nassau van velen de meester in de kunst zijn, want ondanks zijne 105 jaren, is hij nog dagelijks bezig met de taak, die hij op 36- jarigen leeftijd aangevangen heeft. Als hij hoop' ook nog eenige jaren rust te genieten, dan mag hij wel haast denken aan het vragen om ontslagi Door den wachtmeester der maré- chaussée te Grave is een rondzwervende sigaren maker, A. Hermsen geheeten, aangehouden en aan de justitie overgeleverd. Genoemde persoon trachtte gisteren een der stedelijke politie-agente» met een scherp mes een steek in den buik toe te brengen, hetwelk deze gelukkig met de hand wist af te wenden, waarbij echter een vinger werd doorstoken. De aanvaller had voor een der gelijk feit reeds vroeger een jaar celstraf ondergaan- De heer H. Witte schrijft in Sieboldia- Dr. Siemens bracht kort geleden in een verga dering van de Royal Society, te Londen, een po' met tulpen in knop; die tulpen stelde hij aa» het electrische licht bloot, en.in 40 minuten waren ze in vollen bloei! Dat katten soms gevaarlijke dieren zijn is dezer dagen te Altona gebleken. Daar vond men een hnlf—jarig kindje dood in zijn wiegi waaruit de groote huiskat sprong. Het dier had het wichtje de keel afgebeten. Een jaar geleden moet dezelfde kat een tienjarig meisje in den slaap hebben aangevallen. De Graslei te Gent bood den 20 inden morgen een zonderling schouwspel aan. Een zwerin muggen, zoo dicht dat hij ondoordringbaar was> hing tusschen de huizen en de kade. Meer dan honderd zwaluwen doorkruisten gedurig de massa met open bek. Verscheidene huizen der Gras- en Recollettenleien zijn zoo dicht door muggen be zet, dat men nauwelijks dc kleur der muren ka» zien. Te Montreal, in de Vereenigde Staten, is een vrouw van schrik gestorven op het zie» van twee mannen, die door een val in gesmolten ijzer deerlijk verbrand, voorbij haar woning ge' dragen werden. Wanneer wij in onze jeugd aan tafel wel eens meer begeerden dan we met goed fatsoen verorberen konden, werd ons verwijtend toege voegd „dat onze oogen grooter waren dan onZ® mond." Dat toen afgekeurde stelsel behoort n" tot den bon ton, althans wat de ham betreft. Op een fijne tafel te Parijs behoort een heele gekookt» ham, al kan men dien bij lange na niet opg»" bruiken en al zou men vele dagen met het over schot in de maag zitten, wat ook weer niet aa»' genaam is. Wie niet sterk is, moet echter sli'11 wezen en slim zijn de Parijsche huishoudsters' Zij gaan naar den koopman en koopen een heele ham, koken die, brengen haar op tafel, laten »r van gebruiken, zoo veel of zoo weinig als d® gasten willen enbrengen de rest terug. M®11 betaalt hetgeen gebruikt is en bovendien ee» zeker bedrag als „huur" van de ham. Dat m®11 land of huizen huurt is oud, dat men huis raad en kleeren huurt geen nieuws meer, maar da' men „eten" huurt, zoo iets uit te vinden was vo0r de 19e eeuw bewaard. Twee mannen kregen onlangs t wi3' in een herberg van het Zwitsersche dorp Boi'> en een van hen wierp in zijn woede den and»' een flesch naar het hoofd. De flesch raakte d®11 man niet, maar de petroleumlamp, die omviel haar inhoud over den ongelukkige uitstortte; een oogwenk vatten zijn kleederen vlam, en bi) was reeds een lijk voor een der aanwezigen ludP had kunnen bieden. In Den Haag heeft iemand, in de Pa»' lus Potterstraat wonende, den inboedel eener °f het bovenhuis zijner woning alleen wonende dai»6 circa f 500 waarde hebbende, voor f 60 verkocb'» en zich met die som uit de voeten gemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2