NIEUWE No. 384, Donderdag 3 Juni 1880. 5e Jaargang. De nieuwe Meiwetten. BUITENLAND. BINNENLAND. Philippine "Van Dampierre. België. Engeland. Frankrijk. Turkije. Amerika. HMRIME (llllllïï. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B TT RE A IT: St. Jansstraat Haarlem. MjraEüDJur AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Centi. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. De Landdag in Pruisen werd onlangs bij den aanvang der zittingen verrast door de aankondiging van het kerkelijk-politieke wetsontwerp. Niet alleen door het spoedig verschijnen van het ontwerp, maar ook door zijn inhoud, zijn de vertegenwoordigers van het volk verrast geworden. Niemand bad het zich, zoo als het daar ligt, kunnen voorstellen. De officieuse berichten en de tafelgesprekken van den Rijkskanselier ver kondigden slechts discretionaïre volmacht. Men moest dus verwachten dat het wetsont werp aan de regeering de bevoegdheid vaD dis penseeren voor verschillende bepalingen der Meiwetten zou toekennen. Maar het ont werp heeft tot titel; ontwerp van wet be treffende veranderingen der kerkelijk-poli tieke wetten.* Eu inderdaad het bevat pa ragrafen, die dispeusatiën der Meiwetteu bedoelen en ze ook principiëel veran deren. Als we ons oordeel over het ontwerp in weinige woorden willen uitdrukken dan zeg gen we: het is beter dan wij het verwacht hebben, maar het is en blijft slecht. Toen het plan der discretionaire volmacht kwam opdagen, hebben wij het onmiddel lijk afgekeurd. Dit oordeel houden wij ook staande tegenover het wetsontwerp in zoo verre het discretionaire volmacht eischt. Maar omdat het iet3 verder gaat en aan de rechten der Kerk ten minste eeuige grond wettige in willingen toekent, zoo willen wij erkennen dat het meer geeft dan wij ver wacht hebben. Van den anderen kant be schouwd is het gausche ontwerp niet tot verandering, maar tot voltooiing en beves tiging der Meiwetten bestemd. Het wil eenige gebreken herstellen en aan de scherpte en hardheid een zachter aanzien geven, om daardoor kracht te ontnemen aan de aan vallen waaraan de Meiwetten voortdurend bloot staan. Terecht zegt de G er mania: »'t is een ander nommer, doch de zelfde draad, een andere vorm, maar de zelfde middelen het zelfde doel. Jupiter Bismarck wil niet naar Can03sa gaan, zoo als hij tot vervelens toe verklaard heeft; hij gaat ook niet naar Damascus, om van een Saulus een Paulus te worden. FEUILLETON. 1. WlNENDAELK. De zon ging onder aan het einde dier uitge strekte vlakte, die zich van Brugge tot de Noord se uitstrekt, en waarvan de eentoonigheid noch door bosch, noch door berg of rots wordt onder broken. De gothiesche klokke,torens der steden en dorpen, die in Vlaanderen zoo dicht elkander opvolgen, zetten dit sombere landschap alleen eenig leven bij. Op het tijdstip, waarvan wij spreken, verhief z'ch het kasteel van Winenduele, de oude ver blijfplaats der Vlaamsche graven, niet ver van ^ru8ge, en de zon schoot bij haar ondergaan •troomen van licht in de vensters der kapel en 111 de in lood gezette ramen van den grooten Westelijken toren. Twee vrouwen waren aan dit venster gezeten; 2lJ geleken elkander volkomen, ofschoon de eene Als hij aan de Kerk concessies verleent, dan doet hij clat gedwongen, omdat hij zijn systeem niet kan volhouden. Hij heeft ech ter slechts eeu doel voor oogen namelijk: de macht der Kerk, der geestelijkheid, der kiezers en hunne vertegenwoordigers te on derdrukken en te breken. Ieder niet-katho- liek oud-Pruisisch Minister zal dit doel aankleven en bevorderen en Jupiter Bis marck moet het met dubbelen ijver doen omdat hij geen zelfstandige macht naast zich kan dulden en de Katholieke Kerk en het Centrum de eenige krachteu zijn die hem onoverwinbaar weerstaan. Voor dit doel vervaardigde hij de Meiwetten en toeu die stormaanval mislukte beproefde hij het met de diplomatieke kuusten der onderhan delingen uiet Rome en met toenadering tot het Centrum. Toen hij ook hiermede zijn doel niet kon bereiken ondernam hij een front-aanval op het Centrum in den Rijks dag eu tegelijker tijd bood hij aan het Ka tholieke volk een wetsontwerp dat hen, die de zaken niet nauwkeurig onderzoeken, al licht tot de meening zou doeu overhellen dat het den kerkdijken vrede, de opheffing der Meiwetteu bevat. De middelen worden verwisseld, het doel echter blijft. Welke houding zullen nu de verschilleude partijen in den Landdag aannemen tegen over het wetsontwerp zoo als het daar ligt? De jfmrfsc/tn'ffs-partij en de uiterste lin kerzijde der Nation aal-liberalen zeggen: »iieen«, ten einde hunne cultuurkamp- woede te lateu blijken. De gematigd Nationaal-liheraleu zouden ook gaarne hun »neen« uitspreken maar zij durven niet. Zij zullen trachten de wet nog slechter te ma ken, dat wil zeggen hun doel zal zijn om de weinige concessiën die het ontwerp be vat er uit te lichten. In hoe verre hen dit gelukken zal, hangt af van de Regeering, wier wenken zij met een zoet of zuur ge zicht moeten volgen. De vrijconservatieven dansen natuurlijk naar het pijpen der Re geering. Ook de conservatieven zijn met het ontwerp ingenomen; of zij nog amendemen ten zullen indienen, moeten wij afwachten. En het Centrum? Het heeft eene zeer ver antwoordelijke houding die met wijsheid moet worden overlegd en met juistheid moet worden gekozen. De fractie, die zoo vele aan den avond des levens en de andere in de volle frischheid der jeugd was; het was hetzelfde breede edele voorhoofd, maar bij de eene was het door diepe rimpels gegroefd, terwijl dat van het jonge meisje kalm en effen was gelijk het voorhoofd van een kind; dezelfde blauwe oogen, bleeker bij haar, die geleefd en geweend had, levendiger en donkerder onder de bruine oogleden der dochter; dezelfde blanke en effen kleur, de kleur van het noordsche ras; dezelfde hooge en slanke gestalte. Maar de moeder droeg op hare trekken en m hare houding het onbetwistbaar zegel van den ouderdom, van de vermoeienis en het verdriet, eu de dochter geleek in hare scliul- delooze schoonheid op een cherubyn, die op aarde nedergedaald, zich verwonderde dat men er kon lijden. De twee vrouwen waren Margaretha van Luxem burg, gravin van Vlaanderen en echtgenoote van Guy van Dampierre, en Philippine, het jongste en het meest geliefde barer kinderen, die, ofschoon slechts veertien jaar oudde verloofde was van den prins van Gallen, later bekend onder den jaren met goed gevolg de rechteu der Ka tholieken heeft verdedigd, mag in dit kri tieke oogenblik wel op het volle vertrou wen van hare kiezers aanspraak maken. En de houding der Katholieken in Pruisen moet rustig zijn en kalm, in afwachting der dingen die komen zullen. Zij moeten zich niet laten verleiden door verlokkin gen of bedreigingen van deze of gene zijde en zich niet laten vaugen door de redevoe ringen der Culturkampfer in de parlemen ten of door de vertoogen van vijandig ge zinde dagbladen en pamphletten. Toen de oude Grieken tien jaren lang de vesting Troje hadden belegerd, en met al hun machtsvertoon en oorlogsmidde len niets konden uitrichten, kwamen zij op de sluwe gedachte, zich achter een>discretio- nair« eiland terug te trekkeu en aan de Trojanen een houten paard te schenken, in welks buik de gewapende krijgshoofden verborgen waren. De Trojanen lieten zich verleiden het vredepaard in de stad te ha len. Toen zij hun overwinnings-roes uit sliepen, kwamen de gewapende vijanden uit het houten paard te voorschijn, zij open den de poorten, lieten hunue, uit de discre tionaire schuilplaats terug gekeerde vrien den binnen komen en* de niets kwaads ver moedende Trojanen werden in de pan ge hakt. Van daar nog het bekende latijnsche gezegde: »Ik wantrouw de Grieken, ook dan wanneer zij geschenken brengen.* Wij wautrouwenhet Pruisische Gouvernement ook dan wanneer het geschenken aanbiedt. Men zal dus het houten paard vooraf nauwkeurig moeten onderzoeken alvorens het binnen de muren te halen. Voor de tweede maal is thans de koningin van België op grove wijze beleedigd. Terwijl zij Woens dag 11. door de Avenue Louise te Brussel in een open rijtuig reed, wierp een man onder het uit spreken der walgelijkste taal haar een steen naar het hoofd en trof haar aan den rechter schouder. Een goed begin van de feesten! De heer Shaw Lefevre, secretaris der Admira liteit, heeft gepubliceerd, dat lord Northbrook naam Eduard II. Hare moeder onderbrak dik wijls het gesprek, om in de naburige kamer te zien, waar kamermeisjes en dienstboden bezig waren om kostbare kleedingstukken in reiskoffers te vouwen en te rangschikkenzij gaf haar beve len en scheen zich ernstig met die toebereidselen bezig te houden. Goede moeder! zeide Philippine eindelijk, haar de hand kussende, gij veroorzaakt u te veel moeite. Het is de laatste maal, hernam de gravin; morgen, mijn arm kind! zult gij geene moeder meer hebben om over u te waken! Morgen zult gij niet meer hier zijnl Moeder, zeide Philippine, haar arm om den hals der gravin slaande, men zegt, dat ik de koningin van Engeland en een groote dame zal zijn; maar ik zou verkozen hebben hebben bij u te blijven, om in uw verdriet te deelen en om u te troosten in de afwezigheid mijns vaders en mijner broeders! Helaas gij zult geene kinderen meer bij u hebben, dan mijne kleine zuster Isabella, die insgelijks u zal verlaten! en het Admiraliteits-collegie zich bezig houden met de overweging van de al of niet wensche- lijkheid der afschaffing van de lijfstraffen bij de marine. De politie in Engeland zal geoefend worden in het rijden met velocipedes. Le Pelerin is door de rechtbank veroordeeld tot eene boete ran 16 fr.omdat hij zonder ver gunning van de overheid een teekening heeft ge geven, voorstellende den aartsbisschop Darboy, den zegen gevende aan de moordenaars der com mune, op het oogenblik dat zij het geweer op hem aanlegden. De Sultan heeft de benoeming van Tissot ala tijdelijk Fransch ambassadeur goedgekeurd. Griek- sche roovers plunderen de Turicsche dorpen langs de grenzen. De geruchten omtrent wijzigingen in het ministerie houden aan. Said Pacha zou echter eerste minister blijven. Assim Pacha en Abro zijn tot Turksche leden der commissie voor Oost- Rumelië benoemd, Cecilio Gonzalez, hoofd der opstandelingen in het district Santa Clara, zijn adjudant en zijn secretaris zijn door de gendarmes gedood, die zich tevens van twaalf opstandelingen hebben meester gemaakt. Een dozijn anderen hebben zich onderworpen aan de autoriteiten. Katwijk, 31 Mei. Dezer dagen werden een man van 52 en een vrouw van 60 jaar aange houden, die te zamen langs de huizen bedelden. Bij onderzoek bleek, dat de vrouw voorzien was van een keurig net veldfleschje, gevuld met jenever. Rotterdam, 1 Juni. De naamlooze vennoot schap Grand Panorama National de Rotterdam heeft aan den Stationsweg alhier een terrein aau- gekocht voor een panoramagebouw, groot 1764 vierkante meter. Maastricht, 31 Mei. Alhier heeft de sterke drank een slachtoffer geeischt. Een man, die zich dikwijls daaraan te buiten ging, werd dood in zijn bed gevonden. Hij had aan zijn hoofd een wonde, die door een val schijnt veroorzaakt te zijn. Kortenhoek, 31 Mei, Een meisje van 6 jaar is Zaterdag-middag al spelende in eene vrije diepe kolk geraakt, gelegen achter de ouderlijke woning. Toen de moeder kort daarna haar kind zocht, vond zij het levenloos. Oosterhout, 31 Mei. In deze gemeente is Het is de wil van God en van uwen vader, mijn kind, wij moeten ons hieraan onderwerpen. De koninginnen en prinsessen hebben meer ver driet dan andere moeders, en in dit opzicht hebben zij eenige gelijkenis met de goddelijke Moeder onder het Kruis. Gij insgelijks, Philippine! gij zult voor uwe zonen in de veldslagen beveD, en gij zult aan uwe dochters denken, die in den vreemde gehuwd zijn Moederik zal wederkeeren, riep Philippine uil. Ja ik zal van prins Eduard verkrijgen, dat hij mij van tijd tot tijd mijne dierbare moeder laat bezoekenOnze schepen van Damme zeilen zoo spoedig naar EngelandIk zal niet veel moeite hebben die reis te doen. Ja, mijne dochter! ik hoop dat gij zult wederkeerenmaar alvorens naar Engeland te gaan, zult gij eene andere reis doen, die mij van schrik doet beven. Wat! lieve Moeder! Gij zijt bevreesd mij naar Parijs, naar mijn peetoom, den koning Philips, te zien gaan? Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1