NIEUWE No. 385. Zondag 6 Juni 1880. 5e Jaargang. Italiaansclic toestanden. BU1TENL 1ND. BINNENLAND, In dit opzicht heels het moderne konink- '"Ük veel overeenkomst met het ongeluk kige Ierland, waar de landbouwer gebukt gaat ouder zware lasten en uitgemergeld ^Vordt door de rijke Landlords. Engeland. Duitscliland. Frankrijk. Rusland. ABONNEMENTSPRIJS sBJtófiSSiMfïr Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cent». Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Wanneer er in de hedeudaagsche geschie denis van Italië een tijdstip van achter uitgang is, zonder glorie van buiten, zonder bloei van binnen, dan is het ongetwijfeld bet tegenwoordige. De ontevredenheid onder de lagere klassen neemt een schrikwekkenden omvang aan; de zoogenaamde »braccianti«, d. i. lieden die slechts armen bezittenom den grond te bewerkende tegenstanders Van alles wat bourgeoisheet, de land bouwers, dio spreken van het doodschieten der tirannen van het plattelandde hooge Prijzen der levensbehoeften, die bijna ver- Verdubbeld zijn, dit alles verklaart ons genoegzaam dat koning Humbert in het geheel niet op zijn gemak is. Waaraan heeft Frankrijk zijn materieele helvaart te dankenAan de welvaart van den boeren- of landbouwenden stand. Deie bon besparen en tot welstand komen. Wat ,s echter het groote ongeluk van Italië? duist het omgekeerde. De landbouwer kau ®r niet alleen niet sparen, maar hij sterft er van honger en wel vooral in de rijkste gewesten, omdat hij geen duim grond voor zioh zeiven heeft ter bebouwing. Nog niet lang geleden /.iju in Italië d® goederen uit de zoogenaamde »üooüe band* onder den hamer gebracht en wel *°t een bedrag van acht milliard. Hoe komt bet dat de lieden »met armen alleen*, de btaccianti, bij den verkoop van zooveel °nroerende goederen zoo weiuig baat von den, ja er bij achteruit gingen? De» brac- Clantowas te arm om land te koopen. öit werd een prooi van woekeraars en 8chacheraars of grondbezitters die hunne Pachters het bloed uitzuigen en alleen door bunne confraters de Turksche rahjas worden °vertroffen. De geestelijkheid trok zeker van hare goederen niet wat zij er van had bunnen trekken, want in Italië, gelijk overal 8blers, was zij niet veeleischenddoch wat baar niet ten goede kwam, kwam ten bate hen, die ontzaglijk veel verloren hebben FEUILLETON. Philippine Van Dampierre. Vervolg. Maar is hij niet de leenheer, de vriend, de 0tGgenoot mijns vaders? Ik geloof dat hij, zoo ^el als mijn schoone peettante, de koningin Jo- a"iia, mijne komst door groote feesten zal vieren. d, graviu schudde het hoofd, toen zij die woor- ea zoo vol van jeugdige lichtgeloovigheid hoor- e' en antwoordde droevig: Koning Philips boezemt mij geen vertrou- ^4n in, want zijn hart is, geloof ik, vervuld met °°sh(;id en verraad. Sedert lang is hij begeerig naaf Vlaanderen; hij denkt, dat dit schoone land die edele steden een schitterend kleinood te lïleet aan de kroon van Frankrijk zouden zijn, ik geloof, dat hij niet zonder misnoegen uw UWphjk zal zien, dat aan Vlaanderen een zoo tachtigen bondgenoot als den koning tan En gland zal geven. God moge het mij vergeven, bij het verlies hunner vorige eigenaars. Dat het in Frankrijk ook zoo niet gegaan is, is grootendeels aan het schrikbewind te danken, dat den woekeraars de les las. Men kreeg in Frankrijk eene verdeeling van rijkdom die gelukkig werkte. In de midden- eenwen kon de Vorst over het land beschik ken, het weggeven oi verkoopen naar welbe hagen; het land behoorde den Vorst. In Turkije is het nog gedeeltelijk zoo. Maar in Italië waar 't moderne recht heerscht, kon er geen spraak zijn van inbeslagnemen en wegschenken der goederen in de doode hand. Het was eene onteigening door middel van eene vergoeding, al was dit dan meer in naam dan in daad. Een roof is eigenlijk hot ware woord. Maar wat had nu volgens het algemeene recht dienen te geschieden In pïaat3 van bijna voor niets in de handen van schacheraars en bloedzuigers gespeeld te worden, had men die goederen als al gemeene goederen moeten beschouwen en ze moeten verdeelen, onder de verplich ting dat zij aan de vroegere bezitters de schadeloosstelling moesten betalen, welke hun was toegezegd. Op deze wijze zou hij die den grond kreeg, ook den last hebben ontvangen en de landbouwers zouden kleine eigenaars zijn geworden, waardoor de socialistische quaes- tie van het landbezit grootendeels ware geregeld geweest. De goederen echter wer den verhuurd aan woekeraars en bloedzui gers, die ze onderverhuren aan braccianti. De prijzen die de Staat alzoo trekt, zijn zoo gering, dat zij de onkosten der zooge naamde schadeloosstelling niet dekken, en de huur is zoo hoog, dat de onderverhuurders rijk en de arbeiders arm worden. De agrarische quaestie is ook in Italië de brandende quaestie; zij heeft daar haar toppunt bereikt en de tijd zal niet verre af zijn dat de niet- bezitters gewapend optrekken. Ook op politiek terrein staat het in Italië slecht geschapen. De republikeinsche partij neemt met den dag toe, zij bewierookt Gambetta en zweert bij Garibaldi en Maz- zini, zij eischt eene vrijheid, waarmede geen monarchie bestaanbaar is. En Hum- bert sukkelt voortdurend met zijn minis terraad, die volgens geruchten besloten heeft indien ik vermetel oordeel; maar mijne ziel is vol ongerustheid en argwaan, en ik zou geruster zijn, mijne dochter, indien is wist, dat gij op een ver bolgen zee dvvaaldet, dan dat gij in de stad Pa rijs aan Philips zijt overgeleverd. Maar ik ga niet alleen; mijn vader, twee mijner broeders en een groot aantal ridders ver gezellen mij. "Daarom vrees ik voor uwen vader, vpor uwe broeders en voor u! Philippine antwoordde niet, zij weende; hare moeder nam haar bij de hand, zeggende: Laat ons naar de kapel gaan, wij zullen God en zijne 11. Moeder bidden; onze hulp is in den naam des Heeren, die Hemel en aarde ge maakt heeft! II. De opperleenheer. Acht dageu daarna vergaderden de nieuws gierigen en de gapers, die altijd in Parijs ge vonden worden, in de straten der hoofdstad, om den prachtigen optocht van den graaf van Vlaan- hei collectief ontslag aan te bieden. Overal heerscht wanorde en malaise. Te Turijn heeft dezer dagen een demonstratie plaats gehad, waarhij de geheele stad door geschreeuwd werd: »leve Garibaldi, leve Mazzini, weg met de gemaalbelasting!* Daarbij komt nog dat het land, vooral het zuidelijk gedeelte, voortdurend onveilig is door de benden roovers en moordenaars die er schuil houden en die aan de bevolking van het platte land nog de schamele beete broods ontnemen, die zij in 't zweet des aauschijns heeft moeten verdienen. Waarlijk de stoffelijke en zedelijke toe stand in Italië is zeer ernstig. De haat tegen de geestelijkheid neemt toe en de genegen heid voor het Savooische Koningshuis af. De minste beweging zal het ten val brengen en plaats maken voor eene gefedereerde republiek. De zegeningen van het moderne koninkrijk zullen wel steeds op zich doen wachten. Het kan ook niet anders. De wijze waarop dit vereenigd koninkrijk is ontstaan, behoort tot het schreeuwendst onrecht dat ooit in de annalen der wereldgeschiedenis is opge- teekend. Het gepleegde ruw geweld kan onmogelijk ongestraft blijven. Wij zien zulks in het moderne koninkrijk waar het onrecht, gelijk alle onrecht, van zelf zijne kastijding ont vangt. Arm, ongelukkig Italië! In het Lagerhuis heett Dilke in antwoord aan Mac Iver verklaard, dat bloot formeele onder handelingen over de vernieuwing van het handels- tractaat met Frankrijk hadden plaats gehad. Hij hoopte, dat de pourparlers, die plaats vonden, zouden leiden tot eene verdere ontwikkeling van de vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide landen. De Commissie tot onderzoek van het ontwerp betreffende de Pruisische Meiwetten heeft gisteren hare werkzaamheden geopend. Er werd be sloten, geen algemeene beschouwingen te houden. Te Geldern is Maandag 11. eene vergadering gehouden, welke door eenige duizenden Katholie- deren en van de toekomstige koningin van Enge land te zien. Geen volk evenaarde toen de Vla mingen in rijkdom en pracht; men verwachtte wonderen, en de verwachting werd niet teleur gesteld. De bevolking van Parijs bewonderde de muzie kanten in roode mantels gewikkeld, die den tocht openden; vervolgens het aantal bedienden en de schildknapen, die de baronneu en ridders vooraf gingen; deze waren de erfgenamen der schoonste namen van Vlaanderen, en de pracht van hun dienarenstoet kondigde de grootste heeren van het rijkste land in Europa aan. Zij waren op rijk versierde paarden gezeten, hunne schitterende wapenrustingen waren verguld en hunne helmen, met pluimen en vederen opgetooid, schenen aan het oorlogtslooisel der oude Scandinaviërs ontleend te zijn. Pages, in verschillende kleuren gedoscht, droegen hunne wapenen. In het midden van dien schitterenden stoet naderde de graaf, in een lang kleed van zwart fluweel gehuld, waarop zijn grijze baard krullende nederhing; zijne grijze hareu ontsnapten als ken werd bijgewoond. De vergadering verklaarde hare volledige goedkeuring te schenken aan liet Centrum en het verdedigen tegen de aanvallen der regeering. In het twintigste arrondissement van Parijs, waar weldra een nieuw lid voor den gemeenteraad moet worden gekozen, is eene kiesvergadering gehouden tot het stellen van een candidaat. Het ging er zeer verward en onstuimig toe. Als candi daat werd gekozen de schoenmaker Trinquet, een veroordeeld communard, die, als uitgesloten van de amnestie alsnog in Nieuw Caledonië de straf van de deportatie ondergaat. De Keizerin is Donderdag 11. na een langdurig lijden gestorven. Utrecht, 3 Juni. De werkman wiens been onder een wagen van den Rijrgpoor verbrijzeld, Maandag was afgezet, is gisteren aan de gevolgen daarvan bezweken. De ongelukkige was juist 25 jaar in dienst der Maatschappij. Amsterdam, 3 Juni. Het baden heeft reeds weder een slachtoffer geëischt; even buiten deze stad is een 19-jarig jongeling verdronken. Westerbork, 3 Juni. In deze gemeente is eene vrouw, die aan den drank verslaafd was, in het water gevallen en verdronken. 's Gravenhage, 3 Juni. Gedurende de afge- loopen maand Mei zijn per stroomtram Den Haag Scheveningen p. m. 31.000 personen vervoerd. IJmuiden, 3 Juni. De Willem. Barents is heden van hier uitgezeild, op reis naar de Poolzee. Zaandam, 8 Juni. In den nacht van Maandag op Dinsdag is uit drie laden in het stationsge bouw van de Hollandsche spoorwegmaatschappij alhier ontvreemd eene som van/200. De ijverige nasporingen der politie hebben tot nog toe geen gevolg gehad. Rotterdam, 4 Juni. Het klinkt bijna onge looflijk, te vernemen dat langs de tramlijnen in deze stad in Mei jl. 234.551 personen werden vervoerd Jubbega, 3 Juni. Bij de arbeidersklas in deze streken is dit voorjaar een nieuw voedingsmiddel in zwang gekomen. Terwijl de aardappelen duur eu slecht waren, nam men zijn toevlucht tot maïsmeel, dat anders enkel tot mesting der var kens diende, 't Schijnt een smakelijk en krachtig voedsel, dat op allerlei wijze, b. v. met rogge tot brood, doch vooral als melkpap bereid wordt, 't Is „sterkzamer" en de helft goedkooper dan het ware zijne barret, die met de graaflijke kroon voorzien was. Het volk, dat wist, dat de grijsaard een der wapenbroeders van den H. Lodewijk geweest was bij den Mansourah, riep op zijnen doortocht: „Noëll Noël!" Aan de rechter zijde van Guy van Dampierre, op een grijzen telganger van hooge waarde geze ten, kwam Philippine, die beschroomd onder zoo veel blikken, de oogen nedersloeg en beproefde de plooien van haren sluier over het gelaat te trekken. Men juichte haar om hare jeugd en be valligheid toe, en de herauten beantwoordden de kreten van: Noël! en een lang leven! met rijke giften. De stoel naderde in goede orde het paleis, dat Philips de schoone uit voorliefde bewoonde, en waar zich tusschen de dikke torens, door Philips Augustus gesticht, de prachtige en statige ka pel, door den H. Lodewijk opgericht, ver hief. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1