BINNENLAND. GEMENGD nieuws. dat Amerikaansche burgers 60 millioen dollars ten behoeve van het Panamakanaal hebben aan geboden, deze handelwijze verklaard wordt te zijn onvaderlandslievend en onverstandig. Bij Zr. Ms. besl. van 6 Juni is aan den Hoog Eerw. Heer J. Bos. B. K. priester te Botterdam, verg. verleend tot het aannemen van de waardig heid van eere-kamerheer van Z. H. den Paus en het dragen van de daaraan verbonden teekenen. Bij de te Eindhoven plaats gehad hebbende opening der stembriefjes ter verkiezingen van een lid der Tweede Kamer, ter vervanging van den heer mr. C. A. H. Barge, bleek het dat er waren uitgebracht 1534 geldige stemmen. Hiervan be kwam de heer dr. P. J. E. Vermeulen, candi- daat der kiezersvereeniging Noordbrabant, 1146, en de heer mr. D. H. Van den Acker 378,. zoo dat de heer Vermeulen gekozen is. Doetinehem, 10 Juni. In een kerk der B. K. gemeente alhier zijn dezer dagen door ver breking der sloten drie bussen gelicht, en wel: die der armen, der kerk en die voor den St. Pie terspenning bestemd. De daders zijn tot nog toe onbekend. Amsterdam, 10 Juni. In den Amstel sloeg heden ochtend een schuitje om, met hel onge lukkig gevolg dat de bestuurder, een hengelaar, is verdronken. Noordwoldo, 10 Juni. De Baad dezer ge meente heeft besloten tot plaatsing van een pomp bij de school, om aan de kinderen gezond drink water te verschaffen. A van horn, 10 Juni. Gisteren-ochtend werd door een visscher gevonden het lijk van zekeren G. M., die den vorigen avond zijn kraampje van de kermis te Grosthuizen, naar de Goorn had ge bracht en van daar per vaartuig was terugge keerd. Misbruik van sterken drank schijnt aan dit ongeluk niet vreemd te zijn. Dordrecht, 10 Juni. Eergisteren heeft een ingezetene, in de meening dat hij sen kruik wa ter of bier nam, deze voor den mond gezet en een teug er uit genomen. Het bleek echter, dat de kruik loog inhield. Ten spoedigste werd ge neeskundige hulp ingeroepen en den man braak middelen toegediend. Hij verkeerde den volgen de» ochtend in zorgelijken toestand. Ameide, 10 Juni. Een drie-jarig kind alhier geraakte gisteren-middag in de nabijheid der ouderlijke woning in het water en verdronk. De ouders, behoorende tot de arbeidende klasse, w a- ren afwezig en hadden dit kind aan een ander, dat ouder was, ter bewaking toevertrouwd. De schilder Meissonnier heett, volgens Parijsche bladen, dezer dagen aangenomen om in twee jaar tijds twee panoramadoeken te vervaar digen, vijf bij zeven meter groot, de onderwerpen te zijner keuze, voor twee millioen franks. In Harderwijk zijn 5 Pruisische offi cieren, onder wie een Hauptmann-major, aange nomen als kolonialen voor Neerlandsch-Indië. Als de diensttijd van die heeren verstreken is, zullen zij in het Duitsche leger de bekendheid met de Ned.-Indische militaire toestanden kunnen over brengen, en bovendien middelerwijl goedkoope „Speeial-Berichtstatter" van bladen in de „Heimath" kunnen zijn. Te Denekamp zou een welgesteldlan d- bouwer van ruim 60 jaren zich in het huwelijks bootje begeven met eene jonge schoone van ruim twintig jaren. Toen hij de daarvoor noodige ge boorte-akte moest hebben, bleek het, dat hij, door eene voor hem treurige vergissing, onder een anderen naam was aangegeven, en om dat te herstellen, moest de rechtbank tusschen beide komen, hetgeen natuurlijk extra-kosten zou ver oorzaken. Wat was het gevolg? De hartelijke bruidegom zeide, dat „hee dan leever van de heele trouwerieje afzag, want 't koste toch al zoo volle en zol dat der nog bie kommen, dan dee er der niks maer an." De echtelieden B., te Berlicum, heb ben het genoegen, al hun 9 kinderen nog in de ouderlijke woning om zich heen te zien. Op zich zelf, zou men zeggen, is dit niet zeldzaam om het te vermelden. Die beschouwing verandert echter eenigszins als men verneemt, dat de twee meisjes 74 en 73 jaren oud zijn en de zeven jon gens 70 a 56 jaren. L'Etoile Beige kondigt aan, dat het Ge meentebestuur van Amsterdam officieel tot de Belgische „onafhankelijkheidsfeesten zal worden uitgenoodigd. Te Mount Carry, Ohio, werd den 6den Juni, gedurende den dienst, het kerkgebouw door een orkaan vernield. De predikant en verscheiden gemeenteleden werden door het instorten van het gebouw doodelijk getroffen, terwijl een twintigtal personen zware kwetsuren bekwamen. Als door een wonder kwamen de overigen er heelhuids af. De Eransche natuurkundige Jamin beweert een automatische electriscke lamp uitge vonden te hebben, die aan alle vereischten vol doet, die zoo dikwijls uitgaat en weer gaat bran den als men wil, die slechts één geleiding vordert voor alle naburige kaarsen, die zelf de afgebrande koolspitsen door andere vervangt, die altijd licht van dezeltde iutensiteit geeft, geen isoleerende stof noodig heeft om de kleur van de vlam te veranderen en waarbij hetgeen de kosten zeer vermindert de kool niet vooraf behoeft te worden geprepareerd. Met een machine van 8 paardekracht kan Jamin 24 lampen aansteken, wier licht natuurlijk afneemt, naarmate het aantal grooter wordt. Een enkele lamp zou gelijk staan met 134 carcel-lampen. Er zijn te Parijs reeds proeven genomen met Jamins lamp, maar omtrent den uitslag loopen de berichten uiteen. Een nieuw goudland schijnt op zeer eigenaardige wijze in het Uralisch gebergte ont dekt te zijn. Een arbeider, die op jacht was schoot een vogel, in welks lichaam hij een stuk goud vond. Dit spoorde hem tot een onderzoek aan en in het zand van een nabijgelegen stroompje vond hij werkelijk eene niet geringe hoeveelheid van dat edele metaal. Zijne vondst deelde hij aan een bloedverwant mede en beiden gingen nu aan het werk. Spoedig kwamen er anderen bij en de streek doet nu, naar men meldt, volko men denken aan Califoruië. De Indépendance Beige geeft ecnige bizonderheden over de eerste algemeene repetitie van de cantate van den Vlaamschen componist Peter Benoit, te Brussel, waaruit blijkt weik een heerlijk kunstgenot dit toongedicht aan de perso nen zal aanbieden, welke de eer hebben de ope ning der nationale tentoonstelling bij te wonen. De repetitie is buiten verwachting geslaagd. Zan gers, militaire harmoniecorpsen en orkest heb ben een ensemble aan den dag gelegd, welke van de zorg getuigt, die aan de gedeeltelijke stu die is besteed. De cantate bestaat uit drie dee- len en wordt gezongen door een koor, samenge steld uit 260 leden van het Kon. Willems Ge nootschap, 600 kinderen en 140 Brusselsche zan gers. Bij deze vocaalmassa moet men voegen de muziekcorpsen van de grenadiers en karabiniers elk 70 muzikanten sterk, een symphonieorkest van 185 muzikanten, 20 tamboers, 3 timbalen en 12 thebaansche trompettisten, te zamen 1365 personen. Een grappige dief hield jl. Dinsdag de Gentenaars een geruimen tijd aardig bezig. Hij had met twee andere kerels een horloge ge stolen; doch terwijl zijn kameraads spoedig gepakt werden, sprong hij in de rivier de Lieve en gaf gedurende drie uren, na zich ontkleed te hebben, de behendigste zwemtoeren ten beste. De politie wachtte te vergeefs, cf hij ook uit vermoeidheid het water zou verlaten; hij bleef eebterrondzwemmen onder het aanheffen van allerlei volksliederen, tot groot vermaak van het publiek. Eindelijk stemde hij er in toe, om uit het water te ko men doch verlangde droge kleeren en een rijtuig. Aan beide voorwaarden werd voldaan, doch nau welijks had de dief zijn droge kleeren aan, of hij sprong onverhoeds in een nabijliggende boot en was met behulp van zijn stok weldra op het midden der rivier, waar hij de menigte en de politie een afscheidsgroet toewierp. De Sparta nen zouden zeker dien grappigen dief niet verder vervolgd hebben. Of de Gentsche politie het ge daan heeft, wordt niet vermeld. De pokken heerschen in Parijszooda- nig, dat men er zich ernstig ongerust over be gint te maken. Verleden jaar stierven er in het geheel 858 personen aan, doch in de vijf eerste maanden van dit jaar was dit cijfer reeds bereikt. Het voorstel van dr. Lionville, om vac cinatie verplichtend te maken, is door een commis sie uit de Kamer van Afgevaardigden onderzocht en schijnt daar gunstig ontvangen te zijn. Prof. Virchow te Berlijn heeft dezer dagen op zijn college, tegen betaling van 25 pf. entrée, ten voordeele van den patiënt, den stu denten een man laten zien, wiens gelaat aan den eenen kant akelig vermagerd is, maar aan den anderen kant er welgedaan uitziet. Die atrophie heeft zich bij hem eerst op negenjarigen leeftijd geopenbaard. De man gaat alle Hoogescholen van Europa bereizen, waar dit zeldzame geval zeker algemeen de belangstelling van deskundigen zal gaande maken. Het leggen van een tftlegrafischen kabel tusschen Singapore en Port-Darwir., zal eindelijk toelaten rechtstreeks depeches te zenden van Londen naar Melbourne. In eenige uren zendt men eene nieuwstijding van de boorden der Theems naar Zuid-Australië. Het wonderlijkste van al is, dat de depeches altijd vroeger op hare bestem ming komen dat zij verzonden worden, daar zij spoediger reizen dan de zon zelf. Insectenetende vogels. Aan den Eran- schen natuuronderzoeker Florent-Prevost, die ja ren achtereen den inhoud van de magen van ver scheiden insectenetende vogels heeft onderzocht, zijn de navolgende opgaven te danken. Hij onderzocht met de grootste zorg den inhoud der magen van 18 muurzwaluwen, die hij op verschillende tijden des jaars (van April tot Augustus) te dien einde had gevangen. Hij vond in de maag van een dier vogels 742 insecten, bij een andere 704 en als minste cijfer 244 insecten. Zoo trof hij als totaal in de magen van 18 der genoemde zwaluwen 8390 insecten, of gemiddeld dag en per vogel 466. Voegt men daarbij, dat onder al deze verschillende overblijfsels van insecten zich geen korreltje graan of het kleinste stukje fruit bevond, noch in het algemeen eenig overblijfsel van planten, dan kan men zich een denkbeeld vormen van welk oneindig nut deze diertjes voor land-en tuinbouw zijn. In de kolemijnNeu-Iserlohn bij Dort mund, heeft eergisteren eene ontploffing plaats gehad, waarbij 19 arbeiders zijn omgekomen. Van de gekwetsten zijn er twee bij het vervoer naar het ziekenhuis overleden. Wat men al niet in een courant wil hebben. Dezer dagen, zoo lezen we in het Dagblad, ontvingen wij van een onzer correspondenten ter plaat sing, dat wij „met genoegen" zouden mededeelen, "dat de heer tezich een volledig gymnastiek-toestel heeft aangeschaft om zijn kin deren daarin onderwijs te doen geven". Uit Liverpool vertrokken in Mei jl. ruim 29000 landverhuizers. Dit is 13000 meer dan in Mei 1879. In de apotheek van den heer M. te Alkmaar had Dinsdag-middag, naar men zegt bij het vervaardigen van Bengaalsch vuur, eene ont ploffing plaats. De knal was zoo geweldig, dat hij, aan een kanonschot gelijk, tot op een half uur afstands van de stad nog werd gehoordEen der bedienden, de heer C., werd vreeselijk verminkt en was aanstonds een lijk, terwijl nog een tweetal andere personen ernstig letsel bekwamenDe geheele apotheek werd als 't ware uit elkander geslagen, ja zelfs de ruiten van de tegenoverstaande per- ceelen werden verbrijzeld. De tengevolge dezer ontploffing veroorzaakte schade is vrij aanzienlijk. Vanwege de afdeeling Dordrecht van den Multapatiorsbond is aan de Merwekade aldaar eene kiosk geopend, waar tegen zeer matigen prijs koffie, thee en enkele verfrisschende dranken zijn te verkrijgen. Volgens de Gewerbe-Zeitung, neemt het gebruik van de oleomargarine-boter, in Amerika niet oneigenaardig „ossenboter" genoemd, toe en maakt de Commercial Manufacturing Cy. te New-York alleen reeds dagelijks 50,000 pond. Als een proeve van berichten, zegt het U. D. zooals die soms bij een dagblad-re dactie ontvangen worden, deelen we het onder staande mede, letterlijk zooals het ons gezonden was. „Gisteren-morgen had de Agent van Politie S. zijn kind aan de hand die al spelende met zijn hond was waar de hond in eens een vlaag van dolheid kreeg waarop de agent hem bij de nek pakte en viks op zijn Kop pompte en onder water hiel om de watervrees er uit te krijgen, maar ziende dat het niet hielp nam een mes en sneed hem den hals af." Prins Luitpold van Beieren heeft on langs een soldaat, het leven gered. De soldaat, een cavalerist, was, bij het springen over een kuil, met zijn paard gevallen, door den schok over den kop van het dier geslingerd, en met een zijner sporen aan het hoofdstel blijven hangen. De Prins, die zich juist in de nabijheid bevond, snelde ter stond toe, rukte het steigerende en trappelende paard het hoofdstel af, en bevrijdde daardoor den man, wien hij, daarenboven een 20 markstuk gaf voor den schrik. Volgens Amerikaansche bladen is on langs te New-York een partij gegeven, waarop de dames verschenen in toiletten van papier. De eene droeg een kleed van behangselpapier, een andere had een japon van blauw glacé papier met zilve ren sterren, en een zeer levendige jonge dame stelde een in bruin papier gewikkeld pakje voor, met het opschrift aan haar schouders; „deze zijde voorzichtig te behandelen." Ondanks hare leven digheid bleef het papieren toilet werkelijk gelukkig in zijn geheel. Een vrouwelijke telegrafist te Pest, die voor eenige dagen ter assistentie naar Szolnok gezonden was, is daar bij het overseinen van een bericht door den bliksem getroffen. Een hevig onweder was boven de plaats losgebarsten en liet meisje had de noodige voorzorgsmaatregelen ver zuimd. De bliksem liep langs den draad, sloeg den toestel stuk en zocht een weg door het lichaam der jonge dame, die onmiddellijk bewusteloos neerviel en thans nog ernstig aan de gevolgen harer onvoorzichtigheid lijdt. Te Weenen is, bij de laatste bevorde ring in Mei een overste tot generaal gemaakt. Aanstonds zeide hij de huur zijner woning op. „Waarom gaat gij heen? vroeg de verhuurder, „gij waart toch altijd met de kamers tevreden" „Dat ben ik nog," was het antwoord, „maar nu ben ik generaal. Kom ik thans te sterven, dan moeten bij de begrafenis 2 bataljons opkomen, en waar wilt gij die in zulk een nauwe straat plaatsen?" Een apotheker te Doornik verkocht pakjes met Engelsch zont, maar bij vergissing gaf hij sulfaat van strychnine, reeds zijn vier personen slachtoffers geworden. TeNew-York maakt een piano furore, waarmede men een muziekstuk dadelijk in eiken toon dien men verkiest, kan transponeeren. Aurélien Scholl laat een zijner perso nages in zijn laatste werk zeggen„ik heb daar in de kamer X. hooren spreken. Welk een groot redenaar!" „En hij kent niet eens Fransch," merkt een vriend op. „Wat doet er dat toe? was het antwoord, „Cicero kende ook geen woord Fransch en was toch een groot redenaar." De prins von Beuss, die verleden jaar met de paardrijdster Louise Loiset in 't huwelijk trad is door de hoofden zijner familie onder voogdij gesteld. Verder is het hem verboden langer den naam van Hendrik XX von Beuss te dragen. Hij bezit nog slechts het recht, zich Hendrik von Eichenfels te laten noemen. Staaltje van empirische kennis. Iu het Tijdschrift voor veeartsenijkunde en veeteelt wordt de navolgende voorzeker vrij curieuse ver klaring meegedeeld Garshuizen, den 28 Mei 1879. ik Verklaar door deze dat de Koe die M. Naninga Van Startenhuizen gekog heef Van den heer Dolfiu te Appingedam den 21 Mei een Swar bonten valmelk Koe is Niet gezond Wegens hoes En dat onstaad door Klieren. (get.) E. Bakker, Vee-ars. Aan de Arnh. Ct. wordt het volgende medegedeeld: „Aan het bestuur van een gemeen telijk ziekenhuis in ons land werd kennis gegeven, dat het de voorschriften moest in het oog houden van de wet betreffende de inrichtingen, die schade, hinder enz. kunnen veroorzaken. „Het bestuur begreep eerst niet, wat bedoeld werd, daar een zieKenhuis met die wet niet heeft te maken, maar na onderzoek bleek, dat die aanmaning gezonden was met het oog op de snijkamer in het zieken huis, bestemd voor lijkschouwingen enz., ter wijl in de wet sprake was van „vilderijen en penserijen!" „Tusschen snijden en villen, il n'y a qu'un pas. De zaak heeft echter geen gevolg gehad. Het Noordeinde te 's-Hage wordt, volgens de Haagsche kroniek van het Hbl., in deze dagen druk bezocht. Onder de schaduw van het Buiterstandbeeld aldaar, in het Gothisch paleis, vindt de aflevering der prijzen plaats, die uit de Watersnood-Loterij getrokken zijn. Men dringt en duwt er om een volgnommer machtig te worden, hetgeen nog slechts het begin van het einde is, want daarna kan men nog uren en dagen wachten, eer het doel zijner wenschen bereikt wordt. Men hoort van die onstuimige zittingen grappige dingen. Zoo komt er een schippersknecht door zijn patroon uit Schiedam gezonden, men laat den ongeduldigen gast, die nog tal van bood schappen te doen heeft, uren wachten, en stelt hem eindelijk den prijs van het nommer, een kindermutsje ter hand. Op Donderdag vertoont zich een boer uit Zeeland met zijn gelukkig nommer. Hij wacht en wacht, doch slaagt er niet in, tot het bureau door te dringen. Des Vrij dags gebruikt hij zijn ellebogen, doch daar men in de ooievaarstad bizon der geoefend is in het duwen en dringen, komt hij niet verder dan Donderdag. Ook de Zaterdag gaat voor hem verloren, zóó dicht en opeengepakt is de menigte. Zal hij onverrichter zake naar Zeeland terug- keeren, zonder dien prijs, die misschien wie weet hoe kostbaar kan zijn? Neen, dan blijft hij maar in 's Hemels naam den Zondag over. Daar is het eindelijk Maandag-morgen. Tot zijn geluk ont dekt hem nu een commissielid, die den boer da delijk helpen en zijn gespannen verwachting be vredigen zal.De man trok een kalender van 1873! Eeü officier, op wiens nommer ins gelijks een prijs gevallen is, zendt zijn oppasser met een groot valies, want men kan toch niet weten er waren zulke omvangrijke stukken. De oppasser kwam met het valies terug, pakte het uit en de officier ontving een vloei-rolletje voor brieven. Eene dame daarentegen was zonder valies of taschje met haar gelukkig nommer naar de zaal gegaan en ontving als prijs een nar- rentuig. In dat gedrang en drukte was er nie mand te vinden, die haar behulpzaam kou zijn. Goede raad was duur: zij hing dus het narren- tuig om den hals en zoo verliet zij met haar prijs het gebouw. Van uit Amerika worden aanzienlijke hoeveelheden fijne appelen naar Engeland geëx porteerd. Om ze te conserveeren en den geur en smaak versch te houden, wikkelt men ze in pa pier, hetwelk met een alcoholische oplossing van calicylzuur gedrenkt en vervolgens gedroogd wordt. Over den oorsprong van het gebruik om 101 salutschoten te lossen, lezen wij in een Duitsch blad het volgende: Toen Keizer Maxi- miliaan T zijn intocht te Augsburg zou houden, besloot het stadsbestuur hem met geheel nieuwe en grootsche eerbewijzen te ontvangen. Daartoe behoorde het lossen van 100 kanonschoten. Bij de uitvoering raakte men in strijd of er reeds 100, dan wel nog maar 99 schoten gedaan waren. Om zeker te zijn dat aan het eerbewijs niets te kort zou komen, loste men nog 1 schot. Maar niet alleen zij die met het vuren belast waren, ook anderen hadden nauwkeurig aanteekening ge houden, en 't werd overtuigend bewezen, dat er 101 schoten waren gedaan. Het nieuwe eerbe-vijs door den raad van Augsburg bedacht, vond al gemeen bijval en werd spoedig overal, bij pas sende gelegenheden nagevolgd. Zoo besloot ook Neurenberg, toen Keizer Maximiliaan I eenigen tijd later zich derwaarts begaf, hem op die wijze te ontvangen, en om niets minder te doen dan de Augsburgers, werd het getal schoten óók op 101 bepaald. Sedert werd het gebruik algemeen en men behield daarbij het op zoo curieuse wijze ontstane getal van 101, gelijk het nog in den tegenwoordigen tijd in zwang is. Te Perreux woonden sedert twaalf jaren een kleedermaker, Lourdin genaamd, met zijn zoon en een weduwe met acht kinderen te zamen. Gedurende al die jaren liepen in het dorp geruchten, die de Lourditis, vader en zoon, als de bedrijvers aanwezen van een ontelbare reeks diefstallen, in villa's gepleegd. Hoe zonderling het klinke, eerst dezer dagen werd een aanklacht bij de justitie en een huiszoeking gedaan. Hiertoe overgaande, werden in Lourdins woning te mid den van een onbeschrijfelijke morsigheid, dozij nen matrassen, pendules en kleederen gevonden. Hoopen damast en linnen lagen in hoeken, terwijl een berg lombardbriefjes gevonden werd. Dat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2