BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. verzekering, bij welke elk mannelijk onderdaan in ziekte en ouderdom zich eene wekelijksclie uitkeering zou kunnen (of moeten) verzekeren, door, vóór zijne meerderjarigheid, in de schatkist eene som te storten van 10. Het plan is oorspronkelijk. In hoever het ver dedigbaar en uitvoerbaar wezen zou, laten wij in het midden. Een groot bezwaar er tegen zou de Engelsche armenwet zijn, die immers den werk man reeds waarborgt tegen het gevaar van hon gerlijden in ziekte of op zijn ouden dag. Gewag makende Von Bismarck's poging om op zijn manier een modus vivendi of vergelijk tusschen de Katholieke Kerk en den Pruisischen Staat tot stand te brengen, schrijft het orthodox- protestantsche Wageningsche Weekblad o. a. deze opmerkelijke woorden-, „Tegenover den afval van een groot deel van 't Protestantisme, heeft de wereld aan een krachtige Roomsche Kerk dringend behoefte. Bome is en zal meer en meer worden de dam, die de woeste golven des ongeloofs binnen de noodige perken houdt. De schijver der hier aangehaalde woorden, zegt daarop de Tijd, is zeker de eenige niet onder or.ze geloovige protestantsche landgenooten, die beseft, dat Rome de groote dam tegen liet on geloof is. Maar hij is de eenige, die dat besef rondborstig en openlijk uitspreekt. Daartoe behoort in ons vaderland nog al veel zedelijke moed. Het strekt der redactie van het Wageningsche Week blad tot eer, dat haar die niet ontbreekt. Leiden, 14 Juni. Gisteren-middag is een kind van omstreeks l'/s jaar, terwijl de moeder uit werken was, in de Langegracht geraakt en ver dronken. Sehaesberg, 14 Juni. Alhier is een knaapje van 2 jaren in het water gevallen en eenige oogen- blikken later levenloos opgehaald. Emnes-Binnen, 14 Juni. Gisteren was een 30-jarige zoon van een inwoner dezer gemeente bezig om uit een twintig voet diepen put steenen te halen. Eensklaps stortte de put in en eerst dezen morgen mocht het na lang graven gelukken het lijk van den ongelukkige te voorschijn te halen. Sas-van-Gent, 14 Juni. Bij het spoorwegsta tion Philippine, is gisteren-middag een beambte bij den spoorweg door den van Ter-Neuzen afko- menden trein overreden. Hij was terstond een lijk. Men vermoedt, dat de man, uit de kerk komende, een zenuwtoeval gekregen heeft en op de rails is gevallen. Hij laat een talrijk gezin na. Boskoop, 14 Juni. De Gemeenteraad heeft, ten einde de pokken-epidemie niet te bevorderen, besloten, dit jaar alhier geen kermis te doen houden. Wijhe, 14 Juni. De vrouw van v. d. V. alhier, die acht dagen geleden in 't vuur is gevallen, is gisteren overleden. 's Gravenhage, 14 Juni. Het Hotel Paulez viert heden zijn 30jarig bestaan. Aan twee dienst boden, die al die jaren in het hotel werkzaam zijn geweest, werd bij deze gelegenheid eene gedachtenis geschonken, bestaande uit zilveren voorwerpen met toepasselijke inscripliën. Overigens werd dezen trouwgedienden een aangename dag bereid. Zandvoort, 15 Juni. Het Rijks-telegraaf kantoor alhier wordt op 26 dezer voor den duur van den badtijd met beperkten dagdienst heropend. TeHeerdt werd Zondag-avond eene eigenaardige weddingschap aangegaan. Een der weddender, ging 's nachts om half een op pan toffels en met een lange pijp in den mond op weg naar Keulen, van waar hij Maandags avonds weer terug moest wezen, nog altijd in het zelfde huiselijk kostuum. Hij volbracht werkelijk den langen tocht en bracht tot bewijs 14 passen mede uit verschillende dorpen, waar hij doorgetrokken was. Het bedrag der weddingschap was 12 Marken. Gedurende zijn verblijf bij de Sioux woonde dr. Woobridge een „zonnedans" bij, welke door de krijgers der Sioux aan de Poplar-Rivier (Montana) werd uitgevoerd. Hij geeft van dit feest, dat ter eere van den Grooten Geest en als offer ter verkrijging van een goeden jachtbuit werd gegeven, de volgende schildering. Er waren groote voorbereidingen gemaakt. Op een vlakte, uitgestrekt genoeg om duizenden ruiters als exer citieveld te dienen, verhief zich het „medicijnhuis", bestaande uit populierenstammen, waartusschen buffelhuiden waren uitgespannen; binnen de aldus afgepaalde ruimte bevonden zich de mannen, daar buiten de vrouwen en kinderen. Gedurende de 24 uren, die aan den dans werden besteed, ver teerden de 5000 Sioux, welke zich ter feestvie ring hadden verzameld, een menigte geofferde honden, bisonvleesch, wilde knollen en andere levensmiddelen, die door hen in ketels werden gekookt. Allen waren in feestgewaad; de kleêren der priesters en enkele opperhoofden waren wer kelijk prachtig. Op het hoofd droegen zij kost bare vederen, in de hand fluiten uit adelaarsbeen deren vervaardigd, waarmee zij krassende toonen voortbrachten, De verachting van alle pijn, zoo lang de dans duurde, grenst aan het wonderbare. Verscheiden krijgers sneden zich 50200 stukjes vleesch uit den rug en de armen; op den tweeden dag zag men eenigen ronddansen, die in de, in het vleesch van hun lichaam gemaakte gaten, twee, drie, ja soms vier bisonkoppen hadden op gehangen. Een was er die acht bisonkoppen voort trok, welke aan een strik waren bevestigd, die door het vleesch van zijn rug was gehaald. Velen vielen uitgeput neêr, terwijl de anderen des te verwoeder hun dans bleven voortzetten. Onder wijl smeekten de priesters den Grooten Geest om een rijkelijken jachtbuit. De dans werd besloten met een offer aan den Grooten geest, hoofdzake lijk bestaaude uit wapens, die op een plek, waar van de zoden waren verwijderd, werden neer gelegd. Te Steenwijk zal eerlang het twee honderdjarig bestaan herdacht worden van de buurtpomp, in de Wolstraat. Met het oog op die gebeurtenis bevat de Zivolsche Courant een artikel van drie kolommen compressen druk, waarin de lotgevallen van de pomp worden medegedeeld. Ze zijn ons niet meegevallen, trouwens hooge ver wachtingen kan men ook niet koesteren omtrent eene pomp. O p d e groenten-tentoonstelling, welke thans te Parijs geopend is, vindt men asperges van Argenteuil, welke een halve meter lang, bijna een pols dik en daarbij lelieblank zijn. Voor liefhebbers om te watertanden\ Wat moet men doen om meer groote eieren in den handel te krijgen? vraagt de Asser Ct. en zij antwoordt: Eieren bij 't gewicht koopen. Een ei van 't kleinste soort weegt 48, van 't middensoort 60 en van 't grootste soort 75 gram. Op de markt is een ei, een ei, wat de waarde betreft. Men koope ze bij het gewicht en de boer zal zijn best doen om kippen te krij gen die groote eieren leggen. In de op 11 Juni 11. gehouden verga dering van den gemeenteraad te Gouda is o. a. een adres ingekomen van den heer R. A. Meijer te Londen, waarbij de vergunning wordt verzocht tot aanleg en exploitatie eener waterleiding, met overlegging der voorwaarden, waarop adressant bereid is die te aanvaarden. Van tijd tot tijd dringt er een zonnestraaltje door de dichte neve len die de waterleidings-quaestie omgeven. De heer Meijer is reeds de derde concessionaris voor de zoo zeer gewenschte inrichting. Waarlijk men zal steeds kunnen getuigen dat de Raad der stad Gouda deze zaak niet in overijling behandeld heeft. De bekende Jan Salie-geest heeft zich in deze affaire niet verloochend. De volgende circulaire is te Assen op onderscheidene plaatsen aangeplakt en bij de in gezetenen verspreid: De ondergeteeken Hollanse Heer- en Dames Kapper, maakt zijn stadgenootte bekend als dat hij een nieuwen metoode van haarknippen heeft uitgevonden teege het uitvalle van het haar, soo wel voor Dames als voor Heeren en belooft plegttig en seekker een prontte en nette bediening, daar hij rees zestien jaar in Assen is als Kapper en belooft verder geen sterkke drank te zulle gebruikken, soo versoek hij vrindelijk om de gunst en rikkenbedaasi, daar hij vrouw en vier kinderen hep. Hij maakt ook bekent als dat hij alle soorte van Vlegten maakt, ook van uitgekampt haar soo goet koop moogelijk ook ander Vlegten ook Pruiken en Baiuloos en alles tot zijn vak behoort soo vezoek ik nogmaal vrindelijk UEd. gunst. Zoo blijf ik UEd. Dienstwillige Dienaar, E. N. Goossens, Heer- en Dames Kapper. Ambagsman kap ik voor 5 cent aan huis. De badplaats Karlsbad wordt gere geld elk jaar bezocht door zekeren ridder Von Ompteda. Dezer dagen wilde men te zijner eer een lied opstellen, maar kon geen rijmwoord op zijn naam vinden. Een vernuftig Weener hielp eindelijk de dichters aldus uit den nood: nDer Freiherr W. v. Ompteda ist alle Jahre prompte da!" Eergisteren-nacht omstreeks 2 uur werd te Delft door een agent aan 't bureau van politie gebracht een voor een wagen gespannen paard, dat hij zonder bestuurder had vinden loopen aan de Koornmarkt. De bestuurder had van Rotterdam naar Delft teruggekeerende, te diep in 't glas gekeken en is waarschijnlijk van den wagen gevallen, waarna het paard, op dat oogen blik verstandiger dan hij, alleen naar Delft is teruggekeerd. Als een merkwaardig en zelden voor komend geval kan vermeld worden, dat zich eenige dagen geleden in het binnengasthuis te Amsterdam een jongeling bevond, die in den waren zin des woords het hart op de verkeerde plaats droeg. Bij dezen jongen man hadden nl. de or ganen van borst- en buikholte eene geheele ver schikking ondergaan; zoo was bij hem de hart- stoot juist op dezelfde plaats rechts zichtbaar, als bij andere links het geval is. Pierre Véron verhaalt in la Petite Presse van een man, die zich verbeeldde in een theepot veranderd te zijn, en den geheelen dag zijn eenen arm gebogen hield, die dan het oor moest voor stellen. Daarbij kauwde hij voortdurend theeblaren en was niet eer tevreden vóór men hem „opschonk", d. w. z. warm water ingoot. De bekende verslaggever van Figaro, Albert Wolff, heeft naar men verhaalt uit eigen beweging een maand lang als kruier en der gelijke gefungeerd bij het plaatsen van de schilde rijen voor den Parijschen „Salon, ter. einde reeds op den dag der opening een uitvoerig verslag en gids der expositie te kunnen aanbieden. Geen won der dat de Parijzenaars zich nauwelijks een denk beeld konden vormen, hoe de medewerker van Figaro deze nauwkeurige beschrijving had kunnen gevende tentoonstellingszalen immers waren onverbiddelijk gesloten gebleven voor de pers, daar de jury niet wilde toestaan, dat iemand ze vóór den dag der opening bezocht. Er is een on verbreekbare band in de schepping; geen schakel kan losgemaakt worden zonder dat ook een andere schakel in het geheel er door lijdt. Dit is ook bij de wet tot bescher ming van de vogels in hel licht gesteld. Door uitroeing van de vogels vermeerderen de insecten en vermindert de oogst. In het Engelsche blad the Standard wordt nu betoogd, dat er ook een samenhang bestaat tusschen de hazen en konijnen en de Engelsche landheeren. Niet de samen hang, dat de landheer de hazen en konijnen doodt, maar dat als de hazen en konijnen gedood wor den, ook de landheer verdwijnt. Deze zal, geen hazen en konijnen meer kunnende schieten, En geland verlaten om in den vreemde uitspanning te zoeken en wie zal dan den oogst van de boeren koopen De plaat van den Spectator van deze week stelt een dienstmeisje, een melkman en een politie-agent voor, en daaronder dit gesprek Melkman. Hoe veel melk Jans? Jans. Twee kopp(verschrikt op het zien van een agent)hectares. Deze satire op de aanhangige wet op de maten en gewichten, zegt het N. v. d. D., is zeer grappig. Grappig is ook de omstandigheid, dat men in den Haag de melk bij koppeu schijnt in te slaan, in andere plaatsen spreekt men van kannen, gelooven we. Een der correspondenten van deArnh. Ct., schreef dezer dagen ten geleide van zijn be richt „het ongeluk, aan andere zijde voorko mende, heb ik de eer ter uwer beschikking te stellen." Tot ons leedwezen, zegt de Redactie van genoemd dagblad, ontvingen wij die opdracht eerst toen het ongeluk had plaats gehad, anders hadden wij het zeker, daartoe op deze wijs ge machtigd, voorkomen. Te Reich e n h a 11 heeft men een tarief voor de broodbakkers, maar ook eene politie die het weet te handhaven. Daar zijn verscheidene bakkers bekeurd, omdat hun brood niet aan de bepalingen van het tarief beantwoordde: zij had den het te reel gewicht gegeven. Bakkers die meer gewicht geven dan zij verplicht zijn, be lmoren zeker tot de zeldzaamheden; maar eene politie die ze deswege bekeurt, overtreft hen nog in zeldzaamheid. Daar wordt genoeg papier beklad." Dit woord van de Genestet schijnt men te Munchen niet te kennen. Daar is een blad verschenen de Dilettant, dat alle toegezonden bijdragen en stuk ken in dicht en ondicht, al zijn ze ook overal afgewezen, opneemt, behalve natuurlijk stukken, wier opneming de wet verbiedt. Van de inzen ders wordt alleen verlangd dat zij op het blad inteekenen. Volgens het weekblad de Landman s t a a t ergens op het uithangbord van een zaadwinkel „Laat u door een ander niet bestelen, kom hier." Een jonge Fransche dame, juffrouw Julie Giraud, zal eerstdaags de eer hebben, het portret van Koningin Victoria, door haar ver vaardigd uit zijde op een fluweelen grond, aan H. M. aan te bieden. Dergelijke portretten, waarvan de gelijkenis en de artistieke uitvoering treffend moeten zijn, maakte de jonge dame reeds o. a. van haar landgenooten, Grévy en Gambetta. Voor eenige dagen keerde een kom- pagnie grenadiers te Gumbitinen (Pruisen) van een exercitie stadwaarts. Een grenadier wist een betrekkelijk aanzienlijke hoeveelheid kruit in de pijp van een zijner kameraden te doen en bedekte die lading met tabak. Toen nu de rookcr zijn pijp in brand stak, ontplofte deze en bracht de ontploffing aanmerkelijke verwondingen in diens aangezicht te weeg. Op het gezicht van hetgeen hij gedaan had, schoot de lichtzinnige bedrijver van het kwaad zich voor het hoofd. Uit Havana is per telegraaf bericht ontvangen, dat aan boord van liet Spaansche oorlogschip Cuba Espanola den llden dezer bij het binnenkomen van Santiago de Buba de ketel is gesprongen, met het gevolg dat 20 man ge dood en 113 gekwetst zijn. Dat het bijgeloof de wereld nog niet uit is, bewijst het volgende gevalEen ingezetene van lloorn leed schade aan zijne goederen en verdacht iemand zijner bekenden als de bewerker daarvan. Om zich omtrent de gegrondheid van zijn vermoeden te vergewissen, bega! hij zich een paar dagen geleden naar Amsterdam om „den zwarten spiegel" te raadplegen. In een donker vertrek werd zooveel licht aangebracht, dat hij meende het gelaat van den verdachte te herken nen. Hij weet dat de rechter zich met zulk een bewijs niet zal tevreden stellen, maar voor zijn eigen overtuiging is thans de schuld van den betrokken persoon bewezen. Ernstige brandwonden, welke een meisje te Arnhem in het Gasthuis deden opne men, zijn weder een waarschuwing om toch nooit met naphta om te gaan (bandschoenen wasschen, vlekken verwijderen enz.) in de nabijheid van vuur, een brandende lamp of petroleum-toestel. Men beweert, dat in een stad van Amerika concessie is gevraagd voor het aanleggen van een bierbuizenleiding naar de huizen. De bewoners kunnen dan hun bier dadelijk uit het vat afgetapt in hun woonkamer drinken!! Even als bij het gas, wil men door middel van een meter opname doen hoeveel bier het huishouden wekelijks verbruikt. De Huisvrouw zegt: Men kan alledie- ren beschermeu door ze niet onnoodig te martelen wilt ge ze dooden, zorg dat het zoo snel mogelijk gebeure; wilt ge een kip slachten, doe haar dan een sterk zeilgaren touwtje met een lossen knoop om den hals, trek plotseling met kracht aan de beide einden en het leven isjn een paar se conden geweken. Ik heb het menigmaal op deze manier zien doen en eene groote wreedheid en veel lijden wordt daardoor voorkomen. En wat het doodbloeden aangaat, dat is een van die ver ouderde begrippen, die men nog maar niet los laten wil enz. De bekende Fransche bankier Phil ip- part, die met zijne echtgenoote in Mehadia ver toeft maakte dezer dagen een uitstapje in het gebergte, waarbij hij zich van zijn gezelschap verwijderde. Een oogenblik later stortte hij in een diepe kloof, doch bleef in de takken van een boom hangen. Zijn gezelschap wist niet waar hij gebleven was en zocht hem te vergeefs eerst den volgenden dag vond men hem, nog steeds zwevende tusschen hemel en aarde, in welken toestand hij 13 uren had doorgebracht. Hoewel geheel uitgeput en met gescheurde kleeren, herstelde de roekelooze echter spoedig, zoodat hij er, behalve eenige onbeteeke- nende schrammen, weder gelukkig afkwam. Zeven man hebben hem met groote moeite opgetrokken. Men zegt dat Monsieur Philippart hun ieder f 1000 ter belooning heeft gegeven. Het vernielen van banken of boomen op openbare wandelwegen, door het insnijden van namen, wordt in Engeland streng gestraft. Een jongmensch te Winbledon, die zijn naam in eene bank had gesneden, werd tot eene zware boete veroordeeld. Ook deelt een Duitsch blad mede, dat in eene stad in Duitschland, een persoon tot eene boete en 2 maanden gevangenis is veroordeeld, wegens het wegkapen eener courant uit een kof fiehuis, en een andere wegens het ongevraagd medenemen van lucifers. Te Saint-Dizier sprong de hoogoven van de groote ijzersmelterij van Desforges, die dagelijks 80,000 kilo's gesmolten ijzer bevat. De ontploffing was zoo geweldig, dat door het gloeiend metaal op een schip in het Marne-kanaal brand ontstond. De schade is zeer aanzienlijk; verschil lende personen werden zwaar gewond, een werkman verloor zijn beide beenen en men vreest voor het leven van den jongen Desforges. Door deze ramp zijn 3 a 400 werklieden zonder werk. Een duur Klokkenspel. De Hertog van W estminster heeft voor den toren van de kapel op zijn landgoed Eaton-Hall een klokkenspel van acht-en-twintig zilveren klokken laten maken. De grootste dier klokken geeft den toon F aan het geheele samenstel is twee volle octaven en drie tonen daarboven en draagt tot opschrift: „Dit werk van acht-en-twintig klokken is te Leuven voor Zijne Doorluchtigheid den Hertog van West minster gegoten door S. Van Aerschodt, in het jaar 1877." Om den klank van de klok te pro- beeren, werd Dr. Stainer geroepen. De kosten van het klokkenspel worden op 30,000 pond sterling geraamd De beide personen die bij het spoor wegongeluk bij Oscherleben omgekomen zijn wa ren in hun leven onafscheidelijke vrienden en hadden een wederkeerig testament gemaakt, zoo namelijk, dat de langstlevende de goederen van den ander zou erven, 't Zal vrij wat moeite kos ten om vast te stellen wie nu de langstlevende is geweest. De Nederlandsclie wet neemt in een dergelijk geval aan, dat de beide personen op het zelfde oogenblik overleden zijn, zoodat er geen overgang der nalatenschap plaats heeft. Eene toekomst-erfenis. De heer HenriLus- tig, die te Parijs overleed, heeft de stad Weenen een legaat vermaakt van 30,000 franks onder voorwaarde echter dat het geld tegen 5 pCt. uit gezet en de rente zoolang bijgeschreven zal wor den, tot het kapitaal een intrest van 5 millioen 's ja ars afwerpt. Daartoe moet het kapitaal van 30,000 tot 100 millioen franks aangegroeid zijn wat met intrest op intrest zoowat in 200 jaar het geval zal zijn. De stad Weenen zal dus pas in het jaar 2080 de vruchten van dat legaat gaan trekken. Op den spoorweg van Havre naar Amiens legde zich dezer dagen een beschonken persoon te slapen. Eenige uren later vond men den roekelooze zonder beenen, die hem door een trein afgereden waren, doch de Fransche bladen verzekeren het nog steeds slapende. Toen men hem wakker maakte, wist hij niets van het voor gevallene en was zeer verwonderd dat hij niet meer staan kon. De directeur van een badi nri chti ng te Parijs, die eensklaps krankzinnig geworden was, ging een der badgasten, met eer. scheermes in de ééne en een revolver in de andere hand, te lijf. De aangevallene verdedigde zich zoo goed moge lijk en het mocht den knechts van de inrichting bijgestaan door eenige politie-agenten, gelukken den krankzinnige te ontwapenen en te binden, die op raad van een geneesheer onmiddellijk naar een krankzinnigengesticht overgebracht werd. De vrouw van den ongelukkige was, toen zij haren man in dien vreeselijken toestand gezien had,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2