GEMENGD NIEUWS. drietal uitgestalde naaimachines en andere win kelgoederen, ter waarde van f 300, ontvreemd. Elburg, 17 Juni. Een vijfjarig knaapje alhier had het ongeluk in de buitenhaven te vallen en te verdrinken. Goor, 17 Juni. Gisteren had alhier het vol gende ongeluk plaats: Een oppassend timmerman viel, door het schichtig worden van een paard, van den wagen, ten gevolge waarvan hij zoo ern stig aan zijn hoofd werd gewond, dat hij eenige uren daarna onder vreeselijke pijn bezweek. Scheveningen, 17 Juni. Gisteren-avond om streeks 9 ure ging een 3 tal jongens zwemmen. Een hunner had het ongeluk in een draaikolk te komen, en is jammerlijk verdronken. Winschoten, 17 Juni. Zaterdag is gevanke lijk alhier overgebracht R. De W., handelaar te Nieuwe Pekela. Hij wordt beschuldigd iemand in eene vechtpartij zoodanig te hebben mishan deld, dat de dood eenige dagen daarna volgde. Amsterdam, 17 Juni. De schoone kerk in de Vondelstraat is door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, bijgestaan door twee H. E. Heeren Kanunniken en vele Geestelijken uit deze stad, met de gebruikelijke ceremoniën plechtig gewijd, welke plechtigheid o. a. door den Burgemeester, den Secretaris en den Wethouder de Koning werd bij gewoond. Venlo, 17 Juni. Ter gelegenheid van de ker mis in het naburige Duiken werd, als naar ge woonte, den kermis-koning een eereboog van groen opgericht. Twee jongelieden kregen daarbij twist, welke zoo hoog liep dat de een, J. uit Burgwaldniel, de hals werd afgesneden. De dader is naar Kleef overgebracht. Leiden, 17 Juni. De Gemeenteraad heeft in zijne zitting van heden- gunstig beschikt op het nader verzoek van de firma Crans ij- Co., om vergunning tot het overdragen van de concessie voor de exploitatie van paarden-spoorwegen in deze gemeente aan de Tramway-Trust-Company te Londen' Venray, 17 Juni. Boekeloosheid bij het om gaan met schietgeweer heeft een paar dagen ge leden alhier een ongeluk veroorzaakt. Bij het schieten, zooals dit in sommige plaatsen bij hu welijken als anderszins gebruik is, had namelijk iemand de onvoorzichtigheid, in stede var. met los kruit, met een gekden revolver achter zich heen te schieten, met het ongelukkig gevolg, dat een kind van 3 a 4 jaren den kogel dwars door het hoofd kreeg, zóó, dat het onmiddellijk een lijk was. Een onschuldig bedrog. Een juffrouw, die Delft doorkwam en hare familie eens op de ge renommeerde Delftsche Jaapmaatjes wilde trak- teeren, kocht daarvan een pakjemaar, o hemel wat stond men te kijken, toen het papier open werd gemaakt en er een groot stuk turf uit kwam. Bij onderzoek bleek, dat ze bediend was door een nieuwe winkeldochter, die niet wist, dat alle in de winkelkast ten toon gestelde, op gelijke wijze waren gevuld en slechts dienden om vertoo ning te maken. Franco toezending werd gedaan van echte waar. Het meisje bekende meerdere van de tentoongestelde pakjes verkocht te hebben. De onwillekeurig bedrogenen hebben evenwel nooit iets van zich doen hooren. Terwijl de heer De G. te Rotterdam papieren geld telde, kreeg hij een bezoek van een vriend. Het zoontje van den heer De G. nam de parapluie van den bezoeker en stopte daar voor ongeveer f 500 papier in. Toen de vriend huis waarts keerde en zijn parapluie opstak, daar het begon te regenen, werd hij met munt-en bank papier bestrooid, dat hij echter onmiddellijk aan den eigenaar terugbracht. Op de Theems is onlangs een zwem wedstrijd gehouden tusschen een man en een hond. Er moest een afstand van 16 kilometer worden afgelegdde prijs bedroeg f 600. Binnen een kwartier was de hond zijn mededinger 40 meter voor, en na verloop van vijftig minuten moest de man den strijd opgeven. De hond zwom door en kwam eerst twee uren daarna aan land.Een aantal toeschouwers volgden in bootjes en stoom- booten den zonderlingen wedstrijd. Kort en krachtigOp het eiland Madagas car is echtscheiding zeer gemakkelijk. Als een man boos op zijne vrouw is, of als zij hem begint te vervelen, laat hij haar eenvoudig bij zich roepen geeft haar, in het bijzijn van getuigen, een geld stuk en zegt: "Dank je, vrouw." Daar is 't meê afgedaan. Eene vrouw bedanken, is er dan ook de uitdrukking voor echtscheiding. In Shan ghai (China) zijn hoendereieren zeer goedkoop en het geheele jaar versch ver krijgbaar. De voorraad is echter te groot voor het gebruik en nu zijn eenige Amerikanen aldaar op het denkbeeld gekomen de eieren in bussen te verzenden. Zij worden daartoe gebroken, het wit en geel gaat in een langen, ondiepen trog, die met blik is bekleed. Daaronder loopen stoompij pen, waardoor de trog matig verhit wordt en de vloeiende massa een weinig verstijft. Nu mengt men er wat zout en suiker bij, doet het in blikken bussen, die luchtdicht gesloten worden en waarin het ei maanden lang goed blijft. Vooral in Engeland gebruikt men die verduurzaamde eieren veel in de keuken. Ruim 6000 eieren kunnen in een trog dagelijks behandeld worden. Een weerbericht dat zomers dagelijks dienst kan doenmen behoeft slechts het lees- teeken te verplaatsen: Mooi weer; wordt verwacht regen. Mooi weer wordt verwacht; regen. Te Berlijn zou het 7 maanden oude dochtertje van een ambtenaar de ooren doorboord worden, om er ringetjes in te steken. Het kind schreide geducht, kreeg door het schreeuwen kramp in de stemspleet en stierf aan de gevolgen daarvan. Dranhninnende echoEen logementhouder bij Teplitz had onlangs zijn zomergasten een ver rassing bereid. In een heerlijke boschpartij was een echo ontdekt. De waard leidde er zijn talrijk gezelschap heen, men nam de proef en allen overtuigden zich dat de echo merkwaardig juist het gesprokene weergaf. Een heer was zelfs zoo dankbaar voor het genot, dat hij niet laten kon uit te roepen„Echo wilt ge ook een schnapps?" De merkwaardige echo hernam onmiddellijk„Als het u belieft, mijnheerHet tooneel dat nu volgde, niet het minst tusschen den drinkgragen knecht, die voor echo had gespeeld, en zijn ver toornden meester, is moeilijk te beschrijven. Het berekenen van de waarde van schilderijen volgens den regel van drieën naar de oppervlakte die zij beslaan, is een der grap pigste zijden van de panorama-woede van onzen tijd. In een prospectus vinden wij de volgende becijfering met den meesten ernst voorgedragen. Een schilderij van Meissonnier groot 3.31 vierk. M. is gekocht voor 300.000 franks, een ander groot 2.10 is betaald met 275.000 franks, dus zullen de twee schilderstukken, die hij beloofd heeft te leveren en die elk 35 vierk. M. zullen beslaan, minstens 6 millioen waard zijn. Schrij vers van rekenboekjes vinden hierin eene schoone gelegenheid om afwisseling te brengen in de sommen. In VVehe ontdekte voor eenige dagen de landbouwer W. Timmer, dat hij eene koningin met een zeer groot leger herbergde. Gegons, ge brom, dat hem soms als muziek in de ooren klonk, bracht hem tot de ontdekking, dat er zich in de kamer achter het behangsel bij de klok, een groote bijenzwerm had genesteld, die zich daar zeker reeds eenigen tijd heeft bevonden, daar het nest geheel volledig, als in een bijen korf, zoodanig met was en honig was gevuld, dat het behangsel er van was uitgezet. De nijvere diertjes hebben zich door een gaatje onder het venster den weg er naar toe gebaand, ter lengte van ongeveer 5 meter binnen den muur. De Rotte rd ams ch e berichtgever van het Journal des Débats, Cremers overlijden be sprekende, geeft het volgend lijstje zijner werken Lefie van 's Granvenhage, Wiege Mien, De rechte Jozef (le juge Joseph), De oude Wessefs en zijn gezin (le vieux Wessefs et son intérieur), Grietje op 't Hönigsarf (la petite Marguerite d'Hönigs- arf). Meer worden niet genoemd, Anna Rooze had anders zonder twijfel la file aux roses ge- heeten. De bekende brief aan Boer have heeft zijn wederga gevonden in een onlangs door Ri chard Wagner ontvangen schrijven, dat alleen ge adresseerd was aan „den heer Richard Wagner, componist in Europa." De brief werd onlangs afgezonden door twee rijke grondbezitters, in het verre westen van Amerika, die een weddenschap hadden aangegaan over de vraag of hun schrijven, met dit korte adres, spoedig op de plaats zijner bestemming zou komen. De gelukkige winner van de bij de laatste trekking der Oldenburgsche Staats-obli- gatiën, op No. 43,218 gevallen premie van 50.000 Mark is een grasmaaier, zekere Tüller uit Ne- der-Beieren, van wien kortelings een schrijven met het adres „Aan den heer Minister te Ol denburg" was ontvangen, aan wien hij vroeg of zijn lot was uitgekomen, en zoo niet dat. hij het dan wilde vsrkoopen, aangezien hij geld kon ge bruiken. Voor eenige dagen bekwam hij vanwege het Ministerie de blijde tijding dat zijn lot begin Mei met die groote premie was uitgekomen. In een onzer garnizoenen werd dezer dagen door een milicien der jongste lichting, ingedeeld bij de artillerie, een briefkaart verzon den aan zijn ouders, waarbij hij verzocht hem een stevige kist met een goed slot toe te zen den, „want", was er bijgevoegd „alles wordt hier weggekaapt". De sergeant-facteur achtte het on beraden die briefkaart te verzenden, maar vond het beter zijne waakzaamheid te toonen, door dit stuk in handen te stellen van den kommandee- renden officier. Deze, naar het schijnt ook zeer verontwaardigd, gelastte dat de schrijver in hech tenis zou worden genomen, met bepaling dat hij eerst dan uit de politiekamer zou ontslagen wor den, wanneer hij „een betere briefkaart" geschre ven had. Onze milicien bedacht zich niet lang, maar schreef onmiddellijk op eene andere brief kaart; „Waarde ouders, wees zoo goed mij spoe dig een stevige kist met een goed slot toe te zenden er wordt hier niets weggekaapt." Het gerechtelijk onderzoek en getui genverhoor in zake het vinden van een lijk in een kelder aan de Harley-street heeft tot niets geleid, de jury moest zich bepalen tot de uit spraak: dat er een moord gepleegd is, waarvan èn het slachtoffer èn de dader onbekend zijn. Naar zich denken laat, maakt dit nieuwe onop geloste „moord-mysterie" te Londen een zeer pijnlijken indruk. In het hart der stad (zoo schreef de Daily News), in eene deftige straat, is iemand vermoord geworden. Het lijk van eene vrouw, met een messteek afgemaakt, lag gedurende een niet te bepalen tijd verborgen in den kelder van een geacht burger. De moordenaar is onbekend, de vermoorde zelve is onbekendKwam zoo iets in Armenië voor, dau zou het al niet in den haak kunnen heeten. Dat het te Londen gebeuren kon, is nog iets erger. De extra-trein die onlangsden Wiener- Manncrgesang- Verein van Weenen naar Brussel vervoerde kostte het bagatel van 16500 gulden. Keizer Alexander van Rusland heeft thans drie geneesheeren die in de hofkeuken dienst doen. Zij genieten ieder een maandelijksch salaris van 2000 gulden. Hunne taak is alles wat de koks voor de keizerlijke tafel gereed maken, nauwkeurig te onderzoeken. Deze artsen zijn niet te benijden. Toen onlangs de Keizer plotseling ongesteld werd, vermoedde men vergiftiging en oogenblikkelijk werden de drie keuken-esculapen naar Siberië verbannen. In de Friese he gemeente B wordt de promotor en drukste ijveraar voor het petitionnement der Maatschappij tot Nut van het Algemeen, om regeeringsmaatregelen tegen het misbruik van sterken drank, geregeld eens in de week door de politie in de doos gestopt, wegens het „verkeeren in kennelijken staat van dron kenschap," wanneer hij 's nachts te 3 uren (zijn gewonen tijd) uit de sociëteit naar huis zijn la- veerende koersen neemt. Omtrent de orthographie-ellende in Denemarken en Noorwegen schrijft men uit Ko penhagen, dat in Denemarken geen twee schrijvers gevonden worden die dezelfde taalregels volgen. Nog slimmer is het in Noorwegen gesteld. In een der voornaamste letterkundige bladen aldaar leest men aan het slot van eene kritiek, dat de be woners van Noorwegen eerst het Noorweegsch in het Dfensch moeten vertalen om het te kunnen verstaan. Door het tweede kantongerecht te Rotterdam werd dezer dagen eene Rotterdarasche modiste tot een boete van vijf gulden of gevan genisstraf van één dag veroordeeld, ter zake dat zij een meisje beneden 12 jaren had gebezigd tot het rondbrengen van dameshoeden bij hare klan ten en het doen van andere boodschappen, die op hare zaak betrekking hadden. De moorden volgen elkander te Parijs op. Nu weêr is een wijnverkooper door zijn knecht vermoord. De moordenaar had als moordtuig, zonderling genoeg, een spuitwater-siphon gekozen, waarmede hij zijn slachtoffer de hersenpan ver brijzelde. In het spelerspar a d ijs Mon aco had een aanzienlijk jongmensch uit Mecklenburg het geluk twee dagen achter elkander de bank te laten springen en een som van 300.000 franks te win nen. Maar toen hij den ochtend na zijn tweeden gelukavond ontwaakte, bleek zijn geld verdwenen te zijn, terwijl ook zijn kamerdienaar nergens te vinden was. Verwonderd en bedroefd, zoowel over het verlies van het geld als wel over de trouweloosh id van den ouden bediende, die van jongs af bij zijn familie in dienst was, deelde de jonge man per telegraaf zijn vader het voorge vallene mee. Hij ontving spoedig bericht, dat de kamerdienaar zich met de 300.000 fr. in de ouderlijke woning bevond. De trouwe dienaar vreesde, dat zijn jonge meester het geld op de zelfde wijze, waarop hij het won, weer verliezen zou, en had het daarom nog bij tijds in veilig heid gebracht. Een zeer elegant gekleed heer begaf zich met een knaap op den arm naar het Fransche hotel te New-York. De blauwe ingevallen oogen, de vermagerde wangen en het zwakke uiterlijk van den knaap toonden duidelijk dat hij lij dende was. Toen de heer aan de trap van het hotel gekomen was, zette of liever wierp hij den knaap op den grond, terwijl hij op ruwe wijze tegen hem zei: „Vooruit slungel nu ga je alleen de trappen op, ik draag je niet langer!" De kleine hernam met klagende en zwakke stem: „Draag me, och draag me toch, lieve vader; gij weet sedert ik van den wagen gevallen ben, kan ik niet meer loopen." Middelerwijl hadden zich eenige nieuwsgierigen om beiden verzameld, en dezen hadden met ontevreden gemor deze scène aangezien. De hardvochtige vader liet zich echter niet door de beden van het kind vermurwen, en riep„Onzin, mallepraat, je gaat de trappen op, of ik geef je een pak ransel," en terwijl hij dat zei, gaf hij hem zulk een oorvijg, dat de kleine tegen den grond viel. Nu mengde zich een uit de omstanders, welk aautal elk oogenblik toe nam, in de zaak, en vroeg: „Is dat je zoon?" „Wat gaat dat jou aan?" was het antwoord. „Hij is mijn vader, „hij is mijn vader," riep de kleine met zwakke stem, „hij heeft mijne onvergetelijke moedor vermoord, en mij wil hij ook dooden!" De vader, in volle woede ont stoken, hief den arm opnieuw op, maar werd door een heer, die zijn arm pakte, teruggehouden. „Als ge niet ophoudt dit kind te mishandelen, roep ik de politie!" De onbekende rukte zich los, en stak snel de hand in zijn zak. „Hij r.eemt den dolk waarmee hij mijne goede moeder ver moord heeft," riep het kind, „wees op uw hoede!" De menigte week terug, doch twee heeren hielden den woedende vast. „Haal de politie," riepen zij. „Als ik naar de gevangenis moet," riep de razende, „dan wil ik mij ook wreken." Terwijl hij dit zeide, stortte hij zich, zonder dat een van de omstanders het beletten kon, op den knaap, en stiet hem den dolk tot aan het heft in den rug. „Ik ben vermoord! ik ben ver moord riep het kind met stervende stem. Alle omstanders vielen nu den moordenaar aan; deze echter hield koelbloedig het kind in de hoogte, maakte eene buiging en zei, terwijl hij zijn hoed afnam: „Mijne heeren, deze ongelukkige is van hout, en ik ben buikspreker; eene kleinigheid zou mij zeer aan u verplichten." Een schel gelach ging van de om standers uit; ieder greep naar zijne portemounaie en de onnatuurlijke vader verwijderde zich inet volle zakken. De vader van een knaap, die Dinsdag voor het kantongerecht te Bergen-op-Zoom te recht stond wegens het gooien met steenen, ver dedigde zelf zijn zoontje en deed dit op zoo kernachtige wijze, dat de kantonrechter bevel gaf hem in de politiewacht op te sluiten. Onlangs is prinses Frederika van Hanover, dochter van den onttroonden koningi niettegenstaande het verzet haars broeders, doch met de goedkeuring van Koningin Victoria, in het huwelijk getreden met den adjudant van haar thans overleden vader, baron von Pawel Ram mingen. Hare eenige zuster de 30jarige prinses Marie, zal thans haar voorbeeld volgenhaar uitverkorene is zelfs niet van adel; hij is kolonel en heet Vogeler. De broeder, die den titel van hertog van Cumberland draagt en anderhalf jaar geleden met prinses Thyra van Denemarken ia gehuwd, zou zeer vergramd zijn over deze niet verheven neigingen zijner beide zusters, die haar hart luider laten spreken dan haar familieblazoen. Uit Perzië worden de ontzettendste hongersnoodberichten gemeld. In het begin van Mei stierven er dagelijks 50 a 60 personen in de straten van Croomiah, waar de lijken door de honden verscheurd werden. In een naburig dorp werden drie vrouwen gevonden, die een kind verslonden. Alle hulpmiddelen zijn uitgeput en het moet nog bijna twee maanden duren voor de oogsttijd daar is. Nu de gouden regen weêr in bloei staat, is het misschien niet overbodig, te herin neren wat reeds meermalen gezegd werd, dat deze boom zeer vergiftig is. Al zijne deelenbloemen, bladeren, zaden, zelfs de stam en de wortels, bevatten een zeer zwaar vergif, cytisine genaamd. Een half grein daarvan, onder de huid ingespo ten, is voldoende om een hond of kat onmid dellijk te dooden. Nadat men in 1843 voor het eerst de vergiftiging van een mensch door cytisine waargenomen had, zijn dergelijke gevallen meer dan honderd malen voorgekomen, dikwijls met doodelijk.en afloop. Grootendeels waren de slacht offers kinderen, die van de zaden en peulen had den gegeten; maar er waren ook volwassenen onder, die het een of ander van den boom had den gebruikt. De verschijnselen der vergiftiging zijn: braken, buikloop, krampen en een snel ver val van krachten. Een tegengif is tot nu toe nog niet bekend. Ook bladeren, bloemen, bast en stam van den oleander zijn vergiftig. In Berdjansk kwam dezer dagen een schip uit Taganog aau, kort daarna begon me'1 te lossen en uit diepte van het ruim kwam ook een koffer te voorschijn, waaruit bij het neerzetten een klagend geluld vernomen werd. Inderdaad bleek er een man in te liggen die een sleutel had, waarmede hij den koffer van binnen kon openen- Vermoedelijk had hij er zich in verborgen oiö als een tweede Hugo De Groot ongemerkt uit de voeten te komen. De onzachte behandeling der matrozen bij het neerzetten van den koffer, had hem echter een kreet van smart ontrukt en zijne schuilplaats verraden. Wil men versche aardbeziën ee ni ge dagen goed houden, dan plaatse men ze in een niet al te hard gebranden schotel en niet te veel op elkaar gehoopt in een kelder boven een vat met frisch water. Men kan de aardbeziën da11 eenige dagen goed houden. Bindt men aardbeziën, nog aan den steel bevestigd, tot bosjes bijeen en laat ze zoo in de zon of ook in den oven drogen, dan leveren zij een goed, maagversterkend middel- In den loop der vorige week z°° schrijft men uit Gorinchem hadden hier twee plotselinge sterfgevallen ten gevolge Tan overmath? gebruik van sterken drank plaats. Van de een werd des nachts het lijk op een hooiwagen ge' vonden, terwijl de ander, in een aanval va'1 delirium tremens een einde aan zijn leven hed' gemaakt. Ten huize van zekeren H. te KraD11' gen zijn, terwijl hij op zijn werk en zijne vro»tf om een boodschap afwezig was, uit de bovenlad® eener linnenkast ontvreemd: twee gouden hori0' ges (waarvan het een door hem ten geschenk6 was ontvangen als belooning voor 25jarigen tro'1' wen dienst) en een gouden ketting met medaille®' Van dezen diefstal wordt verdacht zekere D., met zijne vrouw door H. als eene oude ken®'3 voor een paar dagen in den huiselijken kring W#9 opgenomen, omdat zij geen onderkomen hadde®' Toen de vrouw van H. van hare boodschap ter®» was gekomen, verklaarden die goede bekend®®' dat zij even naar Rotterdam gingen, ten ei»® te zien, op een kantoor aldaar te komen; »e middags zouden zij bij den maaltijd present Zij hebben zich echter niet meer in de won1") van H. vertoond, maar zijn met het geld, V'1 de beleende voorwerpen verkregen, naar buitenland vertrokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2