NIEUWE No. 390. Donderdag 24 Juni 1880. 5e Jaargang. De Fransche republiek. BUITENLAND. Philippine Van Dampierre. Engeland. Duitschland. Frankrijk. H11RIE ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem 0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. iïHCNDRAT: AG-ITE MA NON AGITATE. ÜUMIT. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUEEY. Wanneer wij onze oogen wenden naar Frankrijk en den rampzaligen toestand ont waren waarin dat land op politiek, maat schappelijk en moreel terrein is gezonken, dan overvalt ons eene weemoedige gedachte bij de aanschouwing van zoo veel leed en ellende. Bijna 't geheele land is, onder het bestuur van de radicale partij, in een staat van verwildering gekomen, die in de toe komst het ergste doet vreezen. Duellen en zelfmoorden, diefstal en doodslag ziedaar schering en inslag van de berichten die dagelijks tot ons komen. De Regeering be kommert zich niet over de aangroeiende macht der lantaarn- en communemannen en sluit de oogen voor de wassende krachts ontwikkeling der radicalen. De openbare macht, die voor de veiligheid der ingezetenen moet waken en die de belasting betalende burgers dient te beschermen voor ruw ge weld, is ontzenuwd. Hoe zou het anders mogelijk zijn dat een bende schoeljes, te Havre, revolverschoten kan lossen in de vensters der school van de Liefdezus ters, zonder door de politie gestoord te wor den? En blijkt de onmacht der politie en justitie niet daardoor, dat zij niet in staat is de duellen te voorkomen, althans de schuldigen te stratfen? Helaasde openbare macht, de Regeering zelve is het werktuig geworden van de onzalige partij, die land en volk ten verderve voert. Gehoor gevende aan de bevelen dier partij zal de Fransche republiek den 14en Juli aanstaande een schitterend nationaal* feest vieren dat telken jare, zoo lang de republiek zal bestaan, zal worden herhaald. Op genoemden datum namelijk zal de ver jaardag gevierd worden van de bestorming der Bastille door de revolutieheldenvan 1789. De Bastille, de beruchte staatsge vangenis te Parijs, was het bolwerk dei- tirannie, zoo als het heette. Op den 14en Juli werd dat geduchte bolwerk bestormd, ingenomen en verwoest. De armestaats gevangenen, die men bij honderden in de zwarte kerkers der Bastille gemeend had te zullen aantreffen, doch wier getal zich tot slechts enkelen bepaalde, werden be vrijd en in zegepraal rondgedragen. De FEUILLETON. Vervolg. Robert heeft mij zijn ridderwoord gegeven, en indien zij mij niet komen verlossen, is het omdat Zij het niet kunnen. Maar zou Eduard, mijn ver loofde, zijn toekomstige echtgenoote niet kunnen opeischen Op zekeren dag echter, zeide haar de kapelaan 4er Louvre, dien het toegestaan was haar somtijds zien, en wien zij door zoo veel ongeluk en zoo Veel onschuld een groot medelijden inboezemde: Men verzekert, Jonkvrouwdat de edele Ezaaf van Vlaanderen, uw vader, zich verbonden heeft met den koning van Engeland, den machti gen Eduard, en dat beiden uwe vrijheid eischen. ■^loge de Heer ze u tot zijne grootere eer toestaan Philippine sliep niet meer; ieder oogenblik Scheen het haar toe, alsof zij de schreden en de atem hoorde van Robert van Bethume, die hare Warner binnentrad; het kwam haar voor, alsof haar bevrijding dier gevangenen, erkende misda digers nog wel, had honderden onschul- digen het leven gekost. En deze helden daad der bestorming door de revolution- nairen van 1789 bedreven een aanval van vele duizenden tegen enkele honder den zal voortaan, als ten tijde der eerste revolutie, als een algemeene, als een nati onale feestdag gevierd worden: de Regee ring en de Vertegenwoordiging hebben het aldus besloten. En terwijl dus het Fransche volk, in zijne wuftheid, jubelen zal op den verjaardag van de bestorming van het bolwerk dei- tirannie*, zal de Regeering zich beijveren de onzalige Maart-decreten uit te voeren en zullen misschien op den zelfdeu dag de leden van congregatiën, de edele zonen, door het onedel vaderland verguisd en ver smaad, uit het land verbannen worden, zij die niets misdeden, maar steeds tot heil en nut der menschheid in heilige toewijding werkzaam waren. En in hunne plaats zal de Regeering terug roepen al de leden der commune, de moordenaars, de brandstich ters, de revolutiehelden der commune. Reeds heeft de Minister van Binnenland- sche zaken alle prefecten bij zich ontboden om hun voorschriften te geven omtrent de toepassing der bekende Maart-decreten; de prefecten hebben last om onmiddellijk na het vervallen van den termijn van drie maanden, de instellingen der Jezuïeten te sluiten en zelfs, zoo noodig, gewapende hulp in te roepen. Geen uitstel mag worden verleend, alleen mogen de ongelukkige ban nelingen in elke instelling twee of drie le den hunner orde achterlaten om over de goederen, die der orde toebehooren, te wa ken. Deze gunst beeft de beminnelijke re publiek hen verleend. Wat de Regeering omtrent de andere niet geautoriseerde orden besloten heeft, is nog niet bekend. Misschien wacht hun een zelfde lot. Van eene aan vraag om autorisatie heeft men nog niets vernomen. Zeker is 't dat de Regeering die machtiging gewillig zou hebben ver leend, maar de congregatiën, steunende op haar goed recht, weigeren, en met grond, aan de Regeering te vragen om geauto riseerd te wordeu. Wat hebben de leden der congregatiën dappere broeder zou verschijnen en zou zeggen Gij zijt vrij Gedurende tien maanden schraagde haar deze hoop, eene hoop, die door geene tijding werd aangewakkerd, want de kapelaan wist niets meer of durfde niets zeggen; eindelijk waagde zij het, door hare ongerustheid tot het uiterste gedreven, den gouverneur te ondervragen. Koning Philips de Schoone is zegepralend in al zijne ondernemingen, antwoordde hij, en hij zegeviert over Vlaanderen, gelijk het zijn over grootvader, Philips-Augustus roemrijker gedach tenis, gedaan heeft. De stad Rijssel heeft gekapi- tuleerd, en uw broeder Robert, edele dame! heeft het slechts aan de goedheid des konings te danken, dat hij met zijne wapenen, bagage en oorlogswerktuigen heeft mogen aftrekken. En heeft koning Eduard hem niet onder steund? riep Philippine met levendigheid. Koning Eduard had slechts een klein aantal gewapende lieden bij zich, en men verzekert, dat hij de zee oversteken en naar zijn koninkrijk wederkeeren zal. tocb misdaan, dat hun zulk een wreed lot beschoren is. Niemand kan hen beschuldi gen; zij zijn dus slachtoffers der radicale tirannie en ondervinden helaas! in hooge mate dat ondank 's werelds loon is. Om slechts eene enkele bijdrage te mel den hoe nuttig en heilaanbrengend de le den der congregatiën in Frankrijk zijn, wil len we hier een bericht mededeelen dat een correspondent uit het diocees Grenoble aan den Moniteur universel toezendt en dat bizonderheden bevat aangaande de wel daden, door de kloosterlingen van de Grande Chartreuse aan de bevolking be wezen. Te Saint-Laurent-du-Pont hebben de Karthuizers op hun kosten een prach tige kerk, de school en de pastorie ge bouwd, wat hun een millioen franks kostte. Na den brand, die een groot gedeelte van het dorp vernielde, deden zij de huizen op bouwen en spijzigden en kleedden zij de inwoners. In elf gemeenten deden de Kart huizers de kerk, de pastorie, het raadhuis en de school voor hunne rekening bouwen en in tal van andere droegen zij tot het oprichten van deze openbare gebouwen middellijk bij. De arme kinderen der in den omtrek van de Grande Chartreuse ge legen scholen ontvangen kosteloos school- behoeften, brood en kleederen, en in den zaaitijd verschaffen de kloosterlingen aan de behoeftigen het zaaigraan en verdere benoodigdheden. In het doofstommen-in stituut onderhouden zij op hunne kosten 40 a 50 kinderen. Bovendien hebben zij ruime bijdragen geschonken voor het stich ten van vrije scholen. Meer dan een mil lioen franks wordt jaarlijks onder de ar men verdeeld, ongerekend de weldaden die zij aan ongelukkigen in andere landen be wijzen. Ook houden zij zich bezig met de verpleging der zieken. In de laatste drie jaren hebben zij aan ruim 1500 zieken hulp verleend. En zulke mannen jaagt Frank rijk weg en vervangt hen door dieven, brand stichters en moordenaars. Bij hare hoogst onrechtvaardige gedra gingen legt overigens de Fransche Regee ring eene weergalooze inconsequentie aan den dag. Een brief uit het Oosten bevat eon vermeldenswaardig feit. Daarin wordt gesproken over de aankomst der Jezuïeten Philippine antwoordde niets, maar de diepste neerslachtigheid maakte zich van hare ziel meester. Eenigen tijd daarna zeide haar de gouverneur, zonder hiertoe verzocht te zijn De koning, mijn meester, heeft een verdrag gesloten met den Heer Graaf van Dampierre, en hij heeft zich meester gemaakt van het grootste gedeelte van Vlaanderen. De stad Brugge heeft haren nieuwen heer gehuldigd, en de koning heeft in de voornaamste steden van het graafschap bezetting gelegd 1 Groote God! alles is verloren, zeide de prinses, de handen vouwende, terwijl zij een droe- vigen blik op Alix wierp. Mijn vader zal beroofd worden, en ik zal als gevangene sterven! De gouverneur was een gevoelig manhij werd getroffen door die groote droefheid. Edele dame, zeide. hij op zachten toon, verlies den moed nietmen zegt, dat de Paus uwe bevrijding verzoekt. Helaas! antwoordde zij, het is een edel werk den algemeenen Vader der geloovigen waardig, om medelijden met ongelukkigen te hebben in Armenië, onder de bescherming van het Fransche gouvernement. In Frankrijk ver volgt de Regeering de congregatiën, welke zij in het buitenland verplicht is te on dersteunen. Is dat het werk van menschen bij zinnen of van dwazen? Waarlijk waar zulke feiten plaats vinden, is de bewering dat de Fransche republiek een uitgestrekt gekkenhuis dreigt te wordeD, niet zonder grond. Helaas ook de woede van de onverzoen lijke en communistische pers heeft in Frank rijk haar toppunt bereikt. Als zij maar eenigszins overtuigd wordt, dat men haar volgen wil, zal zij den opstand uitroepen. La Lanterne decreteert reeds openlijk dat zonder amnestie der communards er op den 14en Juli geen volksfeest kan zijn. En blijkens de jongste berichten is de meer derheid van den Ministerraad reeds voor de radicalen gezwicht en zullen de gede porteerden wederkeeren. Dat Frankrijk onder zulke omstandig heden naar een verschrikkelijke crisis gaat, en deze een toestand provoceert die de ge beurtenissen der groote revolutie zal doen herhalen, daaraan wordt door de Regeering niet gedacht. Zij volgt slechts de bevelen der radicalen, buigt zich voor Gambetta, Rochefort en tutti quanti en denkt daarbij: après nous le déluge. Ongelukkig Gallië uw lot is niet te be nijden! Naar de Pall Mall Gazette vernam, heeft een parlementslid te Londen (wellicht de heer Courtney) het volgende telegram ontvangen van Paul Kruger ;/Het volk van de Transvaal is zeer gebelgd over de verklaring der ministers. De toestand is gevaarlijk." Een der voormalige socialistische leden van den Rijksdag, de heer Schraps, advocaat te Leip zig, is dezer dagen veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, uithoofde ten processe was ge bleken, dat hij een frauduleus bankroetier in diens knoeierijen behulpzaam was geweest. Twee-en-twintig procureurs-generaal waren Vrijdag aan het departement van justitie ver maar zal de koning, mijn peetoom, hem ver- liooren Jonkvrouw! zeide Alix, toen zij alleen wa ren, de koning van Frankrijk heeft eene dochter. Ja, zij heet Isabellaik wenschte haar te zien, alvorens naar Engeland te vertrekken. Maar waarom vraagt gij mij dat, Alix? De koning van Engeland heeft een zoon antwoordde Alix. Mijn verloofde kan zijn woord niet ver breken riep Philippine uit. Zoudt gij het gelooven? Helaas! Jonkvrouw! ik geloof, dat koning Philips eene groote beweegreden moet hebben om u aldus gevangen te houden Moge mijne vrees ongegrond zijn V. HET SLACHTOFFER. Het was de vooravond van het feest der Ge boorte van Onze Lieve Vrouw. Alix had verlof bekomen om bij den kapelaan te biechten. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1