BINNENLAND. Italië. GEMENGD NIEUWS. Gedachten. A11 e r 1 ei. te zijn de besluiten van 29 Maart betreffende de geestelijke orden toe te passen. De Lanterne maakt bekend, dat Henri Roche- fort, onmiddelijk na zijne terugkomst te Parijs, er een groot staatkundig dagblad zal oprichten, waarvan de prijs tien centimes het nommer zal zijn. De President der Kamer heeft in de zitting van den 18n medegedeeld, dat de heer Crispi zijn ontslag heeft teruggenomen. •e Naar wij vernemen, is de Z. E. H. G. Heer dr. H. J. A. M. Schaepman, professor aan het Seminarie te Rijsenburg, door de R. K. Kiesver- eeniging in het hoofdkiesdistrict Breda, candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Dordrecht, 24 Juni. Gisteren-ochtend is aar. de Mijl de 24jarige werkman J. R., bezig zijnde met het rijden van vuilnis van de mestvaalt, bij het overstorten van zijn kruiwagen in een vaartuig van de loopplank in de rivier gevallen en onmid dellijk verdronken. Zijn lijk is eerst geruitaen tijd later gevischt. Oostermeer, 24 Juni. Op de paardenmarkt alhier heeft een twaalfjarig kind een slag van een paard bekomen, waardoor het doodelijk werd getroffen Assen, 24 Juni. Alhier is een arbeider plot seling doodgebleven. Volgens vermoeden van een geneesheer, doordien hij, bezweet zijnde, te veel water had gedronken. Kampen, 24 Juni. De schoenmaker S., die ongeveer 1V» jaar geleden zijne vrouw trachtte te vermoorden, door haar met een mes in den buik te steken, is na een jaar celstraf ondergaan te hebben, teruggekeerd en moest gisteren door de politie in verzekerde bewaring genomen worden, aangezien hij zijne mislukte poging nog eens wilde herhalen. Dordrecht, 24 Juni. Zekere O. W. J. alhier, die onlangs van eene kat den kop nagenoeg geheel van het lichaam had gezaagd, is gisteren te dier zake door het kantongerecht veroordeeld tot 5 dagen gevangenisstraf en eene geldboete van f 25. Scheveningen, 24 Juni. Eene dame, die gisteren-namiddag een tochtje per ezel langs het strand gemaakt had, miste bij het afstijgen haar portemonnaie met f 7,50. Zoodra de politie hiervan in kennis werd gesteld, werd een twaalfjarige ezel drijver, die haar begeleid had, onderzocht en niet ten onrechte verdacht bevonden, want al spoedig kwam de portemonnaie met geld uit een zijner kousen te voorschijn. TeBonaheeft een Eransch ondernemer een leeuwenstoeterij opgericht, met het doel, dieren tuinen en menagerieën te voorzien van deze dieren. Leeuwen zijn tegenwoordig hoog in prijs en bijna niet te bekomen, daar de welpen, die in het koude klimaat van Europa geboren zijn, meestal aan borstziekten sterven voor zij den volwassen leeftijd bereikt hebben. Dezer dagen was te Maastricht eene dame bezig handschoenen met naphta te wasschen, toen deze zoo licht ontvlambare vloeistof door een zich in de nabijheid bevindenden petroleumtoestel vlam vatte en ontplofte. De dame heeft zich deerlijk de handen, armen en het aangezicht gebrand, terwijl nog tijdig, door de op haar hulpgeschrei toegeschoten huisgenoten,de zieh over den vloer ver spreidende vlam werd uitgedoofd. In het stadje Mantes in Frankrijk heeft een 80jarige grijsaard een vrouw van 28 jaren in haar slaap vermoord, door middel van een revolver. Acht jaren geleden, in Juli 1872, wer den in het Londensche stads-district Hoxton twee vrouwen, moeder en dochter, die daar een kleinen coaranten-handel dreven, vermoord, zonder dat het tot dusver aar. de politie mocht gelukken den moordenaar te ontdekken of eenig licht over de aanleiding en de omstandigheden van de af schuwelijke daad te verspreiden. Thans heeft een veroordeelde in het tuchthuis te Port- sea, die aldaar wegens uitgifte van valsch geld voor vijf jaren werd opgesloten, bekend, dat door hem de dubbele moord is gepleegd. De moordenaar is 28 jaren oud en verklaart, dat hij in de woning der vermoorde vrouwen had weten binnen te sluipen om geld te stelen en, toen er gevaar dreigde van in hechtenis te worden genomen op de beide vrouwen was aangevallen en haar met een zwarer. hamer had gedood, waarna hij ijlings de vlucht had genomen. Twee belangrijke diefstallen van ju- weelen hebben in het Palais Royal te Parijs plaats gehad. Een jonge lady, vergezeld van een groom heeft zich van een parure van 50,000 fr. meester gemaakt, door in de plaats daarvan te leggen een van 6000 fr die zij gekocht en comptant be taald had. De zelfde truc was den vorigen dag door een jongmensch met diamanten ringen gedaan. Te Weenenzijn een tal personen over leden ten gevolge van vergiftiging door gas, dat uit de leidiugen in de muren der huizen en in de woningen gedrongen was. In het Börsenblatt te Leipzig adver teert de boekverkooper Link te Potsdam, dat bij hem te koop is het boek van het kasteel van Saint-Cloud, waarin de bezoekers hun namen schre ven, van af 1855 tot 1870. Het boek bevat op 45 bladen in folio de autografen van de beroemd ste mannen van het moderne Frankrijk. Waar schijnlijk is dit boek in den laatsten oorlog door de Duitschers geannexeerd. In het panopticum te Dresden is te genwoordig een ledikant tentoongesteld, dat den naam draagt van „sta op." Dat ledikant is zoo ingericht, dat het dengeen die er in slaapt, dwingt op den bepaalden tijd op te staan, al is zijn slaap ook nog zoo vast. Een wektoestel steekt name lijk bij het uur, waarop het werk gezet is, een licht aan, en als dan hetgeen spoedig ge schiedt de wekker aigeloopen is en de slaper nog niet opstaat, weigert het ledikant meedoogen- loos zijne luiheid verder in de hand te werken, gaat uit elkaar en werpt hem op den grond. Of zulk een „wekbed" dat eene vrij onzachte ma nier van wekken heeft, veel aftrek zal vinden, blijft nog de vraag. Bij gelegenheid van de begrafenis der Russische Keizerin, had men in de drukte een heer zijn brieventasch ontstolen, die, behalve belang rijke papieren, een som van 20,000 roebels aan bankbiljetten bevatte. Eenige dagen geleden ont- ving de burgemeester per post een pakje, dat de brieventasch met de papieren bevatte, benevens een ongeteekend briefje, waarin de schrijver den burgemeester verzocht de papieren aan den eige naar terug te willen geven, en verzekerde, dat hij gaarne ook de 20,000 roebels teruggegeven zou hebben, maar dit niet doen kon, omdat hij het geld zelf moest gebruiken. Een aanzienlijke diefstal is Zaterdag in de Duquesnoystraat te Brussel gepleegd, ten nadeele van het bestuur der Belgische Staats spoorwegen. Eene som van 13,500 fr. is gestolen uit het koffer van een kamion, die in de straat stond. De voerman en de besteller waren beiden afgestapt, de eerste om een pak af te geven, de tweede om zijn boek te laten afteekeneu. Er worden nog altijd in de Nationale Tentoonstelling te Brussel veel portemonnaies gestolen, vooral ten nadeele van dames, die, om de mode te volgen, de zakken van hare kleêren op zulke wijze plaatsen, dat de zakkenrollers slechts de hand hebben uit te steken, om den inhoud er van binnen te palmen. Er zijn valsche goud stukken van 20 fr. in omloop met de beeltenis van Leopold II en het jaartal 1870. Bezoekers van België mogen op hunne hoede zijn. De stoomboot Teutonia, van Liverpool, die de reis naar Canada maakte, rapporteert dat zij zich op haar heenreis een weg moest banen door een 30 mijlen lang ijsveld. Acht schepen waren reeds in het ijs blijven steken en twintig andere vaartuigen konden zich slechts met moeite en beleid door de massa's ijs heen werken. De Teutonia zelve werd 62 uren opgehouden. Zij ontmoette op reis een bark, die door de aanvaring met ijsbergen zwaar beschadigd was. Eenigen tijd na de Teutonia kwam de stoomboot Hibernia ter reede van Liverpool aan, medebrengende den kapitein en zeven manschappen der equipage van de bark Ontario, die op het ijs gestrand en stuk gestooten was. Ervaren zeevaarders kunnen zich zulke groote massa's in den Atlantischen Oceaan sedert de laatste veertig jaren niet herinneren. Nu de zomerdagen gekomen zijn en men elk oogenblik gevaar loopt door een of ander nijdig insect gestoken te worden, kan het zijn nut hebben aan een middel te herinneren, waardoor die beten en steken onschadelijk gemaakt kunnen worden. Te dien einde moet men altijd een fleschje met geest van salmoniak bij zich dragen, en daar mee zoodra men gestoken is, de gewonde plaats in wrijven. Men zal dan wel eene licht stekende pijn gevoelen, maar op die wijze worden de groote gevolgen van de kleine oorzaken voorkomen. Mag men den „Voltaire" gelooven, dan heeft een rijk koopman te Marseille, Julien genaamd, van bewondering voor den bekenden Franschen dagbladschrijver en afgevaardigde Paul de Cassaguac vervuld, dezen voor zijn kind een met banknoten gevoerde wieg ten geschenke ge geven, ter waarde van 250,000 ftanks, en is hij de peet van het kind geworden. De ex-koningin Isabella zou het kind hebben ten doop gehouden. Een duren oorveeg moet de burge meester van Brive betalen, die dezer dagen terecht stond omdat hij, in drift, een lid van den gemeen teraad een slag in het aangezicht gegeven had. Hij is tot een boete van 100 franks er. in de kosten veroordeeld. Dit vonnis zal hem waarschijnlijk leeren zijne opiniën in het vervolg minder hand tastelijk te openbaren. Te Ungvar is een vrouw overleden in den ouderdom van 115 jaren. Zij was tot het laatste toe sterk en kras. Bij haar begrafenis liep achter het lijk een zeventigjarige dochter, wier jammerklachten, dat zij nu als een „arme wees" achterbleef, een zonderlingen indruk maakten. Te Bergamo zou aan een persoon, die eene gevangenisstraf van zeven jaren ondergaan had, de vrijheid worden hergeven, maar toen de cipier zijne cel ontsloot, verbleekte de gevangene en viel ter aarde. De hevige aandoening, die de gedachte aan de vrijheid bij hem veroorzaakte, had hem gedood. Een inzender ter ho nden te n to on stel ling te Londen heeft een groote schadevergoeding geëischt van twee bladen, die van zijn hond zoo veel kwaad hebben verteld, dat de inzender zich met een getuigschrift heeft moeten te vreden stellen, ofschoon hij volgens zijn beweren den eersten prijs had verdiend. Na lange pleidooien en rijp beraad is zijn eisch afgewezen. Captain Boyton is overtroffen! Don derdag 11. heeft de Mout bijgenaamd de Zeeleeuw, te Marseille een proef gedaan met een nieuw systeem van reddingstoestel. Ofschoon de bran ding zeer hevig was, en hij niets anders had dan een roeiriem om zich te besturen, heeft hij de gansche haven, hoe groot ook, doorkruist. Een staaltje van Russische spilzucht. Den 11 Juni vierde de Russische Graaf Tschernadieff te Clarens een feest, dat wel zijn weerga aan de oevers van het meer Leman niet zal vinden. Niet minder dan 1200 gasten waren genoodigd. Een extra-trein van Parijs was door den gastheer ter beschikking van de feestgenooten gesteld. De eerste Parijsche pyrotechr.icus had een vuurwerk vervaardigd, dat 40,000 franks kostte. In alle cafés werd over het feest te Clarens gesproken en de Stoombootmaatschappijen hadden extra booten in de vaart gebracht voor de vele bezoe kers van het vuurwerk. Ten 7 ure zou de Ficelle het publiek van Lausanna naar Ouchy brengen, ten 6Va ure was het te Ouchy reeds zwart van de menschen. De extra-boot Bonivard kon ter nauwernood de menigte passagiers bevatten. Zij moest reeds eenige minuten voor den bepaalden tijd afvaren. De geheele kade te Clarens was door drie reien lampen verlicht. Ten 91/» ure begon het vuurwerk, dat in grootschheid alle beschrij ving te boven gaat. Het slot stelde een reus- ac'ntigen vuurspuwenden berg voor, welke de oever helder als de dag verlichtte. Ten 10.20 ure was alles afgeloopen. Het kostte dus 1000 franks per minuut. Baron Haussmann, de bekende prefekt van het departement Seine onder Napoleon III, is een uitstekend violoncellist. Men heeft hem bij Orpheus vergeleken met dit onderscheid, dat de Grieksche bard steden bouwde op de tonen zijner lier, maar de Parijsche prefect ze afbrak op de tonen van zijn cel. Er zal te Parijs een nieuw reusachtig logement gebouwd worden, het Hotel des Postes waarvoor een deel van de stad, gelegen tusschen de St. Eustache-kerk, de Bank, de Beurs en den Boulevard Montmartre, en bewoond door honderd duizend menschen weggebroken zal worden. Het hotel, dat slechts twee verdiepingen hoog wordt, zal tien groote ingangen hebben, terwijl vier nieuwe straten er op uit zullen loopen. Men schat de kosten van het gebouw op 10 millioen franks, en hoopt het een jaar na het leggen van den eersten steen gereed te hebben. Dezer dagen stonden te Berlijn te recht, de steunpilaren en de houder van de „dienst- bodenbeurs," waar de ontrouwe dienstknechten van Berlijn de goederen, die zij hun meesters ontstolen hadden, verhandelen. Die beurs werd in de herberg van zekeren Manske gehouden. Jaar in jaar uit vonden daar de gestolen goederen grage koopers in den herbergier en de gasten die er verkeerden, totdat eindelijk een gewezen knecht van Manske de politie opmerkzaam maakte op wat er in de herberg omging, en de waard met zijn vrouw en zijn voornaamste klanten gevangen genomen werd. Manske is door de rechtbank tot 2 jaren tucht huisstraf en 2 jaren eerlorsheidtwee der dieven tot 7 jaren, twee andeven tot 6 jaren, een tot 4 maander. en vrouw Manske tot 4 weken gevan genisstraf veroordeeld. Zekere herbergier in Opsterland die verdacht werd personen na verboden tijd in zijne herberg te houden en bij de komst der politie te verbergen, kreeg Zaterdag-avond jl. een bezoek van den wethouder, vergezeld van twee agenten. Bij hunne komst was de deur gesloten, en verklaarde de herbergier niemand meer in huis te hebben. De wethouder wantrouwde hem, en deed onder zoek in huis, met 't gevolg, dat hij eenige personen in den kelder en op den zolder vond, die zich daar hadden verborgen. Tegen hen en tegen den herbergier is procesverbaal opgemaakt. Te Rotterdam kan men tegenwoordig nauwelijks op straat komen, of men ontmoet een of een paar agenten, die een beschonken man of vrouw op een wagen naar een politiebureau rijden. Dat zijn geregeld afzichtelijke tooneelen, en men vraagt zich af of het den agenten onmogelijk zou zijn een doek, laken of iets dergelijks te vinden, om daarmede, die ongelukkige wezens aan de blikken der voorbijgangers te onttrekken. De hoofdraad der Vereeniging vanSt. Vincentius van Paulo heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht met het eerbiedig verzoek dat zoo het ingediend wetsontwerp tot rentebe lasting hare goedkeuring mocht wegdragen, daarin vooraf zal opgenomen worden eene bepaling, dat de renten van fondsen van armen-instellingen van die belasting zullen zijn vrijgesteld. De kleerbleeker G. H. te Dordt was met zijn paard en wagen van een rit door de stad, naar zijne bleekerij teruggekeerd en had het paard, na het van zijn hoofdstel ontdaan te hebben, eenig gras voorgezet, waarna hij de manden van den wagen ging nemen. Eensklaps schrikte het paard en zette het met het voertuig achter zich op een loopen. H. greep toen het paard vast, om het tot staan te brengen, doch geraakte op eens op den grond, zoodat de wielen van den wagen over de borst gingen. Des middags is hij aan de gevolgen overleden. AartshertogRudolf, de vermoedelijk® troonopvolger van Oostenrijk-Hongarije, en ver loofd met Prinses Stephanie van België heeft van de universiteit te Pesth den doctoralen titel „ho noris causa" ontvangen, wegens het door he© geschreven werkje „Veertien dagen op den Donau." Een goed hart een voortdurend open wonde. Men kan den parvenu daaraan herkennen, dat hij gelooft dat zijn geld of zijn positie he© ontheft van de verplichting om beleefd te zijn- Eene aangename, goede vrouw is zij, die noch jong, noch bepaald mooi, noch bepaald geestig is en die dat allemaal ontberen kan. Wel kan men goeden raad geven maar ongelukkig niet altijd de wijsheid om er een goed gebruik van te maken. Hij die maar steeds de zonzijde zoekt, vindt gemakkelijk overal licht en warmte. Hoe kan je dat doen, BramsenHeb je dan geen geweten Of ik er een hebNog wel een fonkelnieuw; 'k heb 't nog nooit gebruikt. Waarom wordt Hymen voorgesteld met een toorts? vroeg een jonge dame onlangs aan een geletterde. Omdat was het antwoord het Huwelijk de gebreken aan 't licht brengt, welke de blinddoek der Liefde vroeger belette te zien- Een luitenant wil een korporaal, die hem een rapport komt brengen een sigaar geven en maakt daartoe een kistje open. j De korporaal. O, doe geen moeite, luitenant, ik zal het kistje wel zelf thuis openmaken. Professor. Zeg me toch eens mijn vriend, wa' zijn dat voor zeden in uw land. Toen ik voor eerst hier kwam, merkte ik op, dat de heere© als zij van een partijtje naar huis gaan, den dienst boden vriendelijk eene hand geven. Eerst kon ik mij daar niet mede vereenigeu; doch nu ik he' ook doe, lachen de boden mij in mijn gezicht uit- Dat begrijp ik niet Afdoend bewijs. Twee vrienden omtmoeten el' kaar op een guren Decemberdag. De een wandelt nog bedaard in zijn zomerjasje, waaraan een p8~ pier hangt. Wat hebt ge daar aan uw jas hangel- vraagt hem de ander. Een lombardbriefje van mijö winterjas, is het antwoord; de menschen mocht©1 anders denken, dat ik er geen heb. Boven de bedstee van een zeer mager man schrei zijn vrouw: „Hier rust het gebeente van den hes' N. N. Gast. Tien glazen bier? Die kan ik niet gedroB' ken hebben, want ik heb het dikwijls gemote" meer dan negen gaan er niet in mijn maag! Waard. Nu, dat komt juist uit! Negen 1,1 uw maag en het tiende is u naar het hoofd ge' stegen. Uit het prospectus van eene nieuwe zuigjleschW „Als het kind gedaan heeft met zuigen, moet ©e|1 het zorgvuldig afschroeven en op eene koele pla8'3 zettenliefst onder een kraan." STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 26 Juni. Donderdag 11. li"1' de jaarlijksche prijsuitdeeling plaats op d® R. K. Parochiale scholen alhier. Een aaff' tal belangstellenden, waaronder vele EerW- Heeren Geestelijken, de heer T. Sprée, 1" der plaatselijke schoolcommissie, en d® ouders der leerlingen vereerden dit fee3 met hunne tegenwoordigheid. Bij afwezig' heid van den Hoog. Eerw. Heer J. A. vjW den Akker, werden de prijzen ditmaal ui*' gereikt door den Zeer Eerw. Heer N. A- A- Aussems. Eenige leerlingen gaven bij deZ® gelegenheid proeven van bekwaamheid 111 de declamatie zoo wel in de Nederland' sche als in de vreemde talen, die zeer gof voldeden en blijken gaven van het u1 muntende onderwijs dat in deze inrichting door bekwame onderwijzers gegeven word De voordrachten werden afgewisseld doo het zingen van toepasselijke liederen. de prijsuitdeeling hield de Z. E. He® Aussems eene rede, waarin Z. E. dank e hulde bracht aan de heeren onderwijze*® voor de vele zorg en moeite die zij blijkba'1 aan het ouderwijs besteden. Z. E. vfeB. ook vooral op het voorrecht en de nooj1 zakelijkheid van het katholiek onder^lr' dat niet alleen dienen moet tot het le®r® j van nuttige wetenschappen, maar voo ook dienstbaar gemaakt moet worden het vormen der jeugdige harten tot hoo& doel. Van de toenemende belangstelling I, waardeering van het katholiek onder^ verwachtte Z. E. terecht nog meerde* bloei der R. K. Parochiale scholen. deze inrichting te steunen, sprak 2- draagt men bij tot het aankweekeu v ;l christelijke en maatschappelijke deugde'1 de harten der leerlingen. Wij vertrouwen dat de woorden den Eerw. spreker het meeste succès V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2