NIEUWE No. 392. Donderdag 1 Juli 1880. 5e Jaargang. Het land der Czaren. BUITENLAND. BINNENLAND, .p Engeland. Frankrijk. Duitschland. Rusland MAM ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post1,— Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. UNTJJCND AGITE MA NON AGITATE. FRIST. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advevtentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Even als zoovele landen in Europa biedt ook Rusland tegenwoordig een treurig schouwspel aan. Van buiten beschouwd heeft het een grootsch aanzien; het is de Noordsche kolos die elkeen met ontzag ver vult; het is ook de afgrond, waarin jaar in jaar uit de millioenen verdwijnen, die de geldzuchtige beursmannen het leenen. Toch heeft het veel weg van een heer lijke vrucht, die van buiten er gaaf en aantrekkelijk uitziet, doch van binnen rot is, of aan bederf onderhevig. Reeds jaren lang werd uitland bewerkt door allerlei anti-christelijke boeken en geschriften. De geest van Voltaire en Diderot hebben er rondgespookt van af de regeering der be ruchte keizerin Catharina, Deze was de vriendin van beide genoemde godlooche naars en tevens de beschermster van alles wat tegen het Christendom werd ten berde gebracht. Een groot voorstandster van de nieu were wijsbegeerte en de zoogenaamde we tenschap en verlichting van de achttiende eeuw, meende zij haar volk geluk aan te brengen met het in de geheimen van het voltairianisme in te wijden. Hare onder danen moesten beschaafd en ontwikkeld worden. Wanneer de verlichting van de achttiende eeuw overal in hare staten zou zjjn doorgedrongen, dan eerst zou Rusland een waardigen rang onder de volken in nemen. Zoo deed ook eenmaal de liberale bour geoisie in Duitschland en Frankrijk. Bildungdat was de leuze. Dan zou het werkvolk gelukkig worden. En zij be schaafde het op hare manier, dat wil zeg gen, zjj heeft het volk verontchristelijkt; zij heeft het geëxploiteerd in haar eigen belang, om er meer geschikte werktuigen aan te bezitten om te arbeiden en met de winst hare beurzen te vullen. Doch de ra dicale oeconomie heeft zich zelve bedrogen. Het werkvolk redeneerde door en het riep hare huichelende beschermster toe: »gij hebt ons den Hemel ontnomen, waarmede de popen ons nog troost verstrekten in onze ellende, maar dan moeten wij de aarde hebben en deelen, want wij zijn ge- FEU1LLETON. PhiUppine Van Dampierre. Vervolg. De dagen gingen voorbij en brachten Alix niet weder; de arme gevangene, van haar eenige vrien din berootd, die haar tot in den dood bemind had, werd droefgeestiger en zwaarmoediger, en werd ernstig ziek. Twee vrouwen werden gezonden om haar op te passen, maar de ziekte was van langen duur en gevaarlijk. Philippine zag van nabij dien dood, Waarnaar zij zoo dikwijls verlangd had. God wilde haar echter nog meer beproeven. Zij bleef in het leven. De oude kapelaan had haar dikwijls bezocht, en getracht eene ziel, die God de aardsehe goe deren scheen te weigeren, meer en meer den weg naar den hemel te wijzen; zij hoorde hem met onderwerping aan, bad met hein, en las in goede boeken de bladzijden, die hij haar had aange wezen. lijk.Zij hebben zich tegenover hare leer meesteres geplaatst en eene zelfstandige positie ingenomen en zijn als vierde stand opgetreden en vloeken nog harder de ti rannie van den derden stand, dan ooit de standen van adel en geestelijkheid gevloekt zijn. Dit zelfde gevolg heeft de zucht om ver lichting te verspreiden onder het Russische volk gehad. Het godsdienstig geloof werd er door verzwakt, de invloed van het gezag gebroken, en waar het godsdienstig gevoel en de eerbied voor het gezag verdwenen zijn, daar zijn de hechtste grondslagen van den Staat ondermijnd en staat het gebouw te waggelen en hoe grooter het van om vang is, des te gevaarlijker. Als eene epidemische ziekte is de revo lutie geheel Europa door getrokken. Elk land heeft zijn beurt gehad. Dat Rusland aan deze richting van onze eeuw ontsnapte en zijne beurt niet kreeg zou wel een won der zijn. En het zal er ook niet aan ont komen; want al de verschijnselen zijn aan wezig, die den storm eener revolutie ge woonlijk voorafgaan. Wij zien veel over eenkomst tusschen hetgeen thans aldaar en hetgeen vroeger voor 1789 in Frank rijk plaats had. Er heerscht een geest van samenzwering die uitgebreide vertakkingen heeft en met eene stoutmoedigheid optreedt, die den Czaar zeiven de schrik om het hart doet slaan. Overal gemor, overal verzet: moorden door geheimzinnige handen toegebracht aan de handhavers van orde en politie; brand stichtingen als zoovele wraakoefeningen op de Regeering en hare getrouwen. Zij die eene andere orde van zaken in het le ven willen roepen, beschouwen zich en wor den door het volk als helden en heldinnen beschouwd. En wat deze verschijnselen het meest bedenkelijk maakt is dit, dat de Regeering niet goed weet, wie zij kan vertrouwen wie niet. En het zal nog te bezien staan of de bekwaamheid van Melikoff in staat is het smeulende vuur der revolutie te blusscheu. Want personen van den eersten rang schui len onder de ontevredenen, even als in de In een dier boeken (zij was nauwelijks aan de beterhand), vond zij tusschen bladen van een hand schrift der brieven van den H. Ambrosius, over den maagdelijken staat handelende, een prentje van perkament, dat Christus aar. het kruis voor stelde. Onderaan had Alix eigenhandig deze woor den van het Evangelie geschrevenMen kan niet vuriger beminnen, dan zijn leven voor zijn vrienden op te offeren. o, Alix! waar zijt gij? riep Philippine uit, terwijl zij de beeltenis kuste. Mijne eenige vriendin, zult gij dan nimmer wederkeeren? Deze bittere klacht bleef onbeantwoord, en Philippine gevoelde meer dan ooit in den grond des harten wat deze twee bittere woorden gevan genschap en eenzaamheid, wilden zeggen. VI. Raoul. Nimmer leidde een gevangene achter de traliën zijner gevangenis een leven, dat meer aan de aarde onthecht was, dan Philippine. Zij zag geene men- schelijke gezichten, dan die der twee vrouwen, dagen, die 1789 voorafgingen. De recht banken zijn niet eens vrij van de alge- meene besmetting. In Rusland is godloochening en omver werping vau den Russischen Staat een soort van secte, van school geworden. Dat deze staatkundige secte juist niet uit onge- letterden bestaat, blijkt genoegzaam uit het groot aantal studenten dat er toe be hoort, en de studeerende jeugd schijnt er zelfs in zulk een graad van aangestoken te zijn dat de Regeering hier en daar de inwoners afraadt om kamers aan studenten te verhuren. Uit dit verschijnsel kan men gemakkelijk berekenen wat de toekomst leveren zal. Yan wien zullen de Russen leeren hun onzalige handelingen te brei delen? Van hunne Kerk? Deze is niets meer dan een werktuig in de handen van den Staat en heeft allen zedelijken invloed ver loren. De Katholieke Kerk kan van haren kant ook het euvel moeilijk bestrijden, want hare krachten zijn in Rusland verlamd door allerlei dwangmaatregelen van het gouvernement. Het godsdienstig element is in de Russische gemoederen dood; zij zijn als hun Kerk, een opgesierd maar dood lichaam voor de deugd. Van de kleinste tot de hoogste ambtenaren toe, jagen op winst en zien er niet op, hoe zij hunne beurzen zullen vullen. Dit verklaart ook de omkoopbaarheid van velen om de mis dadigers te beschermen. Wat onder dergelijke treurige omstan digheden Melikoff zal uitdenken om met geweld de vreeselijke secte, die Rusland on dermijnt uit te roeien wordt met spanning te gemoet gezien. Een ieder roemt niet alleen de nauwgezetheid van Melikoff, maar ook zijne geheele persoonlijkheid. Hij moet zelfs door welwillendheid uitmunten. Bij keizer Alexander heeft hij meer invloed dan ooit; hij wordt over alle belangrijke zaken geraadpleegd. Of hij het land der Czaren door zijne nauwgezetheid en welwillendheid van den afgrond kan redden waarop het ontegen zeggelijk staat, deze veronderstelling hangt bij ons nog zeer in de lucht. Ons schijnt de rotting te diep te zijn doorgedrongen, dan dat zij te verwijderen zou zijn. die baar dienden, en tot wis zij zelden bet woord richtte dat van den gouverneur en van den kape laan, de eene stilzwijgend en afeetrokken, de andere medelijdend maar streng. Zij hoorde volstrekt geen wereldsch gedruisch. Het gewo»l der groote stad drong tot baar door, maar verward en onbepaald, gelijk het gedruisch der zee, en haar eentoonig leven had geen andere afleiding dan het gebed, het lezen en den arbeid. Zij had een spinnewiel en vlas gevraagd, zij spon, als de vrouwen van haar land; zij stelde haar werk den kapelaan ter hand, om het ten voordecle der arme gevangenen te verkoopen; want de jonkvrouw die gasthuizen gesticht en kloosters begiftigd had, bezat geen penning, waar over zij kon beschikken. Zij voedde eenige vogels op haar venster; „een tijdverdrijf voor een gevangene," zeide later de arme Maria Stuart; en ais zij groot waren, gaf zij hun de vrijheid, en volgde langen tijd met hare blikken hunne vlucht rondom de hooge muren. Een kind echteraan «en dier vogelen Hoe sterk de landverhuizing een tegenwicht tegen de vermeerdering der bevolking in Ierland is geweest, blijkt hieruit, dat die bevolking thans 5.363.590 inwoners telt, nagenoeg evenveel al» in het jaar 1803. Roehefort heeft voor het blad, dat hij bij zijn terugkeer te Parijs denkt op te richten, den titel l'Intransigeant gekozen. Auguste Vallés wil ins gelijks een nieuw blad uitgeven. Le Cri dupeuple zal het uithangbord zijn. Beide titels pleiten weinig voor eene vredelievende gezindheid. In de jongste dagen is Duitschland begonnen met het weder uitgeven in grooten getale van de thalerstukken, die bij de Bank berusten. Men brengt dit in verband met de geruchten over het weder aannemen van den dubbelen standaard en de Berl. Bórsen-Ztg. plaatste het aan 't hoofd harer financiëele berichten. Het Centrum verloor 11 Juni 11. een zijner waardigste en meest geachte leden. Op dien dag overleed de heer Dr. J. W. Eackeldey, sinds 1873 lid van den Landdag. De edele medestrijder voor waarheid, vrijheid en recht bezweek aan eene hersenverlamming. Moge hij thans rusten in den zaligen vrede en moge zijn geest blijven voort leven bij allen die de goede zaak dienen. De begrafenis van den diep betreurden afgevaardigde had met veel plechtigheid te Emmerik, zijne geboortestad, plaats en werd door de hooge geestelijkheid en vele aanzienlijke personen bij gewoond. Rusland heeft de lichting voor dit jaar bepaald op 235,000 zegge tweehonderd vijf en dertig duizend man, ter aanvulling van het leger en de vloot. Naar wij vernemen, is bij het Departement van justitie een ontwerp tot wijziging van de wet op den kinderarbeid in bewerking. Het Venloosch Weekblad geeft de volgende karakteristieke beschrijving van de memorie van ant woord op het voorloopig verslag tot invoering der onderwijswet: „Het geheele stuk is roerend en zacht als tortelgexir. Op iedere bladzijde vallen de mi nister en de meerderheid elkander aan het hart: "Cor unum et anima «na" en in hun omhelzingen gelijk, die somtijds onder de zwart geworden gewelven van de Louvre kwamen uitrusten, sloop van tijd tot tijd in de kamer van Philippine, voor wie het eene innige genegenheid had op gevat. Het was een neef van den gouverneur, Raoul Advenier genaamd, een wees, in de sombere vesting opgevoed, die geloofde dat de geheele Louvre hem toebehoorde, met zooveel vermaak doorliep hij de treurige galerijen, zoo vrij speelde hij in de groote zalen, zoo vlug klom hij op de wallen en op de torens. Hij was acht jaar oud, toen Phillippine in de vesting werd opgeslotenhij vatte dadelijk vriend schap voor haar op, en dikwijls, sterk op zijne kinderlijke voorrechten, kwam hij haar opzoeken en speelde bij haar. Eertijds speelde zij met hem, maar sedert hare ziekte, was zij zwak en kwijnend geworden, en Raoul, die dit zag, begreep, dat hij minder on stuimig moest zijn. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1