NIEUWE No. 394. Donderdag 8 Juli 1880. 5e Jaargang. De volinachtswet. BUITENLAND. BINNENLAND. Philippine "Van Dampierre. Engeland. Frankrijk. Zwitserland. Amerika. H1AMHUE I ill RUT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemj 0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. In de vorige week is de volmachtswet- von Bismarck, waarbij aan de Regeering vrijheid woidt gelaten om de Meiwetten al dan niet toe te passen of voor zoover toe te passen als haar goeddunkt, met 206 tegen 202 stemmen, met slechts een stem plus de absolute meerderheid aangenomen. Twee stemmen minder en de volstrekte meerderheid ware niet bereikt. Deze wet, welke naar 't voorgeven van Prins von Bismarck strekken moet tot herstel van den binnenlandschen vrede, is hem een tweesnijdend wapen tegen het Centrum en de Katholieken van Pruisen in 't algemeen. Dit namelijk is het twee ledig doel dat de sluwe politicus von Bis marck met deze wet heeft, gelijk iu wel onderrichte kringen van het Rijnland en Westfalen wordt verzekerd. Von Bismarck wil, nu hij volmacht heeft te handelen naar believen, de Evangelischeu, de Lu- therschen, welke tot nog toe ook onder den druk van sommige der Meiwetten lagen, daarvan geheel vrijstellen en de scherpte der onzalige wetten alleen tegen de Katholieken keeren. Zoo zal hij trachten de conservatieven van het Centrum te scheiden. »Wat behoeft gij u bij die ultra- montanen aati te sluiten,» zal hij tegen v. Rauchhaupt en diens partijgenooten zeggen, gij conservatieven, hebt geen reden van klagen, de Meiwetten deren u immers O niet meer: de orthodoxen hebben er niet den minsten last meer van. Blijft gij echter u verbinden met het Centrum, dan kan ik u voor die stijfhoofdigheid doen boeten en de wetteu weder in volle werking doen treden. Von Bismarck wil tweedens, nu hij ge volmachtigd is de Meiwetten te laten we rken hier en te laten rusten daar, de Katholieke Geestelijkheid en bevolking scheiden van het Centrum. Den baud tusscheu de Katholieke kiesdistricten en hunne tegenwoordige af gevaardigden wil hij slaken door verzachting en desnoods tijdelijke intrekking der Mei- Wetten. De Oberpresidenten of Gouverneurs der provinciën moeten in dit opzicht zijne handlangers wezen. Daarom ook draagt deze wet de eigenlijke uitvoering der be- FEU1LLETO N. Vervolg. «Robert van Bethune is te Chinou, en Willem te Issoudun. Gij ziet, mijne dochter, dat de Heer uwe familie lief heeft, daar Hij haar zulke krui sen toezendt. Phillipine had zich op de knieën geworpen en hare samengevouwen handen ten hemel op heffende, zeide zij: Mijn God! mijn opperste Heer! ik aanbid Uwen wil, en ik otter mij geheel aan U op, om Uwe kastijding te ondergaan, in plaats van mijn vader en mijne broeders. Laat mij in deze ge vangenis leven of sterven, maar laat hen vrij zijn! Geef mij hunne ketenen, ik zal ze in vereeniging Uiet U dragen, Heer Jezus! Zij kon niet eindigen; de priester sprak langen tijd tot haar; het was niet meer noodig haar te Vermanen, maar hij toonde haar den hemel en de onvergankelijke kroon; hij herinnerde haar de palingen grootendeels aan hen op. De gou verneur in het gewest van Crefeld zegt b. v. tegen de notabele Katholieken, de staatkundige leiders aldaar: het is goed dat o o de binnenlandsche vrede hersteld worde, de Bisschop uwer diocezeterugkeere, depastoors en kapelaans weder ongemoeid hunne be dieningen uitoefenen en wederom de hun toekomende toelage uit de schatkist genie ten, maar dan moet gij dien Reichen- sperger niet weder kiezen; kiest een anderen, gematigden afgevaardigde. Prins v. Bis marck kan niet regeeren, zoolang die on handelbare hoofdmannen van het Centrum aldoor oppositie drijven; wilt gij met alle geweld Reichensperger herkiezen, dan zou Prins v. Bismarck, hoe gaarne hij ook de Meiwetten verzacht of intrekt, de staatkunde van het rijk niet kunnen opofferen aan een enkel gewest en dus de Meiwetten weer moeten toepassen. De gouverneurs der verschillende gewes ten zullen gelijke taal voeren in de kies districten, waar v. Schorlemer-Alst, Wiudt- horst, Bachem en andere woordvoerders van het Centrum gekozen worden. De algemeene overtuiging dat het zoo niet langer kon, schrijft de Kölnisehe Volkszeituncr, lag ook eenigszins opgesloten in het ontwerp der volmachtswet. Hoe weinig ook deze wet der willekeur, zelfs in haar oorspronkelijke gedaante, voldeed aan de eischen der rechtvaardigheid, toch was het duidelijk dat gevoelens van medelijden jegens 't arme volk en van welwillendheid hadden medegewerkt aan deze zonderlinge wets- voordracht; door niemand ook werd de benaming van Konings-paragraaf, aan art. 4 gegeven, ernstig bestreden; 't was zeker dat het verlangen om minstens een gedeelte van het aantal verbannen Bis schoppen terug te zien door de Kroon werd gesteund. Als een ijverig kampioen voor waarheid, vrijheid en recht heeft zich op nieuw de heer Windthorst bij de behandeling dei- wet doen kennen. Bij de derde lezing sprak de beroemde en waardige man. »De dagen der beproeving zijn nog niet voorbij. Wij zullen zelfs nog donkerder dagen hebben. Daarom roep ik mijnen geloofs- en strjjd- genooten toe: laat ons vast aaneengesloten heiligen, die in boeien hadden gezucht, de hel den de3 kruises, die vervolging en laster, den haat hunner naastbestaanden, het verraad hun ner dienaren luidden verdragen, en hij zeide: Hunne kroon zal groot zijn! Gelukkig zijt, gij, mijne dochter, de diadeem eens konings op aarde niet gedeeld te hebben, daar God voor u in den hemel de kroon der martelaren en der maagden heefi weggelegd! VII. DE KAMPPLAATS. Weinige dagen na dit onderhoud, deed het schetterend geluid der trompetten de stille muren der Louvre daveren, en trok de aandacht van Philippine. Raoul speelde in hare nabijheid. Wat beteekent dat? vroeg zij; iveet gij het mijn kind? Ja, antwoordde het kind op doften toon, ik weet het wel. Wat is het dan? Het is een touruooi, dat men beneden geeft blijven binnen de grenzen der wet; laat ons geen stap daarbuiten doen: dan zal ten slotte op onzen passieven tegenstand, op onze rechtmatige eischen, ook de meer derheid te gronde gaan Deze wet kon door een welwillende hand uitgevoerd, zelfs nu nog eenige geringe tempering verschaffen, doch de teekenen zijn vele, dat de Katholieken in Pruisen in plaats van brood, steenen, ja vergift krijgen. Maar wij zijn er zeker van, wat ook aanstaande moge zijn, de op 't oogenblik nog duistere toekomst zal hen steeds eensgezind en vastberaden aantreffen en zij zullen hechter dan ooit verbonden zijn met hunne Bisschoppen, met hunne Geestelijkheid en met hunne staatkundige vertegenwoordigers. De statige eiken zullen blijven weerstaan aan de bliksems door Jupiter von Bismarck toegesliugerd. En het woord van den Grooteu Meester behoudt zijne volle waarde en beteekenis. Toen Bnullaugh Zaterdag-avond Westminster- hall verliet,' werd hem een gerechtelijk bevel schrift overhandigd, waarbij hij tot betaling van een geldboete van 500 p. st. wordt gesommeerd, uit hooide hij een verklaring in plaats van een eed afgelegd, zijn zetel in het Iiuis toch inge nomen en zelfs aan een stemming deelgenomen had. Mocht Bradlaugh voortgaan, de zittingen van het Huis gedurende het overig gedeelte van het seizoen bij te wonen, dan zal het totaal be drag van de geldboeten, waartoe hij wegens over treding van de wet nog veroordeeld kan worden, meer dan 50,000 p. st. bedragen. De prefect der Seine heeft aan den Parijschen gemeenteraad medegedeeld, dat, om te voldoen aan het verzoek van den algeineenen Raad van het gewest, alle stukken, die van de gemeente besturen in het departement der Seine uitgaan, aan het hoofd zullen dragen de woorden: Vrij heid, Gelijkheid, Broederschap). Een ware parodie op de gebeurtenissen dezer dagen. De zoon van den hertog d'Audift'ret-Pasquier, die eene betrekking heeft bij het Ministerie van buitenlandsche zaken, heeft een brief aan den minister gericht, waarin hij zijn ontslag vraagt. in de groote kampplaats. En gaat gij niet eens zien? vroeg Philip pine verwonderd. Neen, mevrouw! de aanleiding tot het tournooi bevalt mij niet. Zij lachte met moeite, toen zij het ernstig en stroef gelaat van den knaap zag. Mag men weten wat u hindert? Zeg het mij, laat eens zien! Het kind bloosde, stampte met den voet en tranen rolden over zijne wangen, terwijl hij met zachte stem zeide: Indien ik groot ware, zou ik in de kamp plaats gaan, en iic zou dien fleren Engelschman uitdagen; ik zou hem zeggen, dat hij aan zijn woord meineedig is geworden. En wat heeft u die arme ridder gedaan, mijn kind? zeide de jonkvrouw. Ik zou hem zeggen, dat hij de lans voor eene lage zaak velt! vervolgde het kind. U, me vrouw! moet de prins van Gallen huwen, en niet Isabella van Frankrijk. Het kind had in zijne edelmoedige drift gezegd, Ik kan niet langer eene regeering dienen, schrijft hij, die vervolgt al wat mijne opvoeding en de overleveringen mijner familie mij geleerd hebben te eerbiedigen. De wet tot scheiding van Kerk en Staat is bij volksstemming verworpen met 9306 stemmen tegen 4064. Er waren 17,431 kiezers inge schreven, Het fregat Tennessee begeeft zich naar West- Indië, naar het heet om onderzoek te doen naar het beschieten van Amerikaanscha schepen van de zijde van Spaansche oorlogsschepen op de kust van Cuba. Het voorloopig Hoofdbestuur der St. Gregorius- Vereeniging, de Redactie van het St. Gregorius- blad, richt tot alle Eere Leden en werkende Leden, tot ha) e Lezers en al degenen, die belang stellen in de kerkelijke toonkunst, de uituoodiging om deel te nemen aan de openbare Algemeene Ver gadering der Vereeniging, welke in het laatst van September a. s. te Utrecht zal worden gehouden. Z. D. II. de Aartsbisschop van Utrecht heeft het voornemen der Redactie welwillend goedgekeurd, en wij durven vertrouwen, dat de meer en meer klimmende belangstelling in de kerkmuziek zeer velen zal aansporen, om deze Vergadering te komen bijwonen. Voorloopig is bepaald, dat in de Kathedrale kerk eene plechtige H. Mis zal worden opgedragen voor de levende en overledene leden der Vereeni ging; daarbij zal eene Mis van een der oude meesters, waarschijnlijk de zesstemmige Mis Papae Marcelli, het beroemdste werk van Pales- trina, worden gezongen. In den middag zal eene vergadering gehouden worden, waarbij verschillende sprekers zullen optreden met eene voordracht over liturgische of kerkelijk-muzikale onderwerpen. In den namiddag zullen in de Kathedrale kerk een aantal verschillende kerkelijke zangstukken, zoo van oude als van nieuwe meesters, worden uit gevoerd. Het programma en nadere bizonderheden zullen tijdig worden bekend gemaakt. Reeds kunnen wij melden, dat alles zóó zal worden ingericht, dat zij die van elders komen, des avonds nog in verschillende richtingen kunnen retournee,ren. In Duitschland, Ierland en Amerika zijn der gelijke bijeenkomsten geweest en zijn zij nog een allerkrachtigst middel om de kennis der kerkelijke toonkunst tegelijk met de belangstelling er in op te wekken, te verspreiden en te vermeerderen hetgeen hij wilde verzwijgen; Philippine bloosde, vouwde de handen; en zeide: Mijne arme Alix had het voorzegd; dal de wil van God gezegend zij!.-.. Om de trouw plechtigheden van Isabella en Eduard te vieren, geeft men dit steekspel, niet waar, Raoul? Ja, mevrouw! antwoordde Raoul weenend, ik wilde het u niet zeggen. Ik zou al die ver raderlijke Engelschen willen dooden! Wees bedaard, zeide zij hem, want gij ziet het, ik ben kalm en bid God, dat Hij hun hu welijk zegene; ik vraag hun niets dan de vrijheid van mijn armen vader! Langen tijd weerklonken de trompetten; men hoorde het gehinnik der paarden en de toejui chingen des volks. Philippine scheen niets te hooren, maar dien dag bleef zij langer in de kapel dan gewoonlijk. Bij de gebeden, die zij voor hare ouders, voor hare dierbare Alix stortte, voegde zij voortaan een gebed voor Isabella van Frankrijk, de toe komstige koningin van Engeland. Wordt vervolgd.) AGITE MA NON AGITATE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1