GEMENGD NIEUWS. Herhaalde malen hebben de lezers van het St. Gregorius-blad zich daarvan kunnen over tuigen, en de berichten in de laatste aflevering opgenomen over het grootsche plan van Dr. Fr. Witt en de vestiging eener Caecilia-Vereeniging in Italië zijn zeker wel in staat om ook in den Katholieken Nederlander eene hooge geestdrift voor deze heilige zaak op te wekken, en hem tot het besluit te brengen, van niet langer achter te te blijven op den weg, waarop zoo vele Katho lieken, priesters en leeken, in het buitenland ons reeds een zeer groot aantal schreden vooruitzijn. Krimpen a/d IJsel, 5 Juli. Eergisteren is van de werf De Hoop, van G. Van der Giessen, met goed gevolg te water gelaten de schroef stoomboot Burgemeester van Haarlem, mr.E. A. Jordens, voor rekening der Haarlemsche schroef stoombootmaatschappij, directeur de heer W. Bus te Haarlem. Sampelveld, 5 Juli. Te Baanheide nabij deze gemeente zijn twee personen, die in eer. aardap pelenveld werkzaam waren, door den bliksem ge troffen en gedood. Heerenveen, 5 Juli. Een bejaard molenaar alhier is, terwijl hij in de nabijheid van zijn molen werkzaam was, zoodanig door de wieken getroffen, dat hij spoedig daarna aan de gevolgen is over leden. Benzelrade, (Limburg) 5 Juli. In deze ge meente is een kind van 3 jaren in een ketel met kokende melk gevallen, en aan de gevolgen overleden. Wageningen, 5 Juli. Gisteren is een dertien jarig knaapje in den Rijn met zwemmen ver dronken. Breda, 5 Juli. De liberale kiesvereeniging Een dracht maakt macht alhier, heefl geen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer en haar geest verwanten uitgenoodigd, a. s. Dinsdag hun stem biljetten oningevuld in te leveren, teneinde hier door protest aan te teekenen tegen de candida- tuur van prof. H, Schaepman. Gouda, 5 Juli. Gisteren-nacht is in de kleine kerk der Ned. Herv. gem. ingebroken. Wat voor handen was, is door de dieven medegenomen, tot zelfs de bijbel en het gezangboek van den predikant. In het gebouw werd gelukkig geen geld bewaard. Eersel, 5 Jul. De kastelein J. L. die door een bij hem inwonend persoon door een pistool schot is getroffen, is aan de bekomen wonden overleden. De bekende dierentemmer Bidel, die in Brussel zijne kunsten zal vertoonen, heeft een nieuwtje bedacht om toeschouwers te lokken. Hij engageerde namelijk een tenor, die met hem in het hok der wilde dieren zal gaan om daar een lied te zingen. Te vreezen is dat s mans stem in het begin toch wel een weing vibreeren zal van zenuwachtigheid. Kapitein Webb heeft zijn taak. om zestig uren achtereen in den vijver van het Scar borough-aquarium te zwemmen, Woensdag-avond ten 10 ure volbracht. Maandag-morgen ten tien ure begaf hij zich te water, en gedurende al dien tijd heeft hij het slechts vier minuten verlaten. Bij zijn wederverschijning op het droge was de man zoo gezond als een vischje in het water. Pepsine en vee-p epsine. Onder den naam „pepsine" brengt de weduwe van den veearts Simon, en onder den naam „vee-pepsine" de apotheker Heinersdorf een preparaat als genees middel in den handel. In de Pharm. Central- halle heeft naar wij lezen Hager meege deeld, dat het preparaat eene oplossing van lood suiker (azijnzuur loodoxyde) en dus een gevaarlijk vergift is. Een pachter te Travecy (Engeland) greep in een twist met zijne vrouw over het wegzenden van een der dienstboden zijn geweer en schoot haar op de plaats dood. Toen hij de moeder zijner kinderen levenloos had zien neder- storten, laadde hij opnieuw, en plaatste de tromp van het vuurwapen tegen de hersenpan, drukte at en viel met verbrijzelden schedel neer bij het lijk zijner vrouw. Uit Lattrop meldt de R. Cf.: Ten be wijze dat men hijr niet hongerig van eene brui loft huiswaarts behoeft te keeren, diene het vol gende bij eene dezer dagen plaats gehad heb bende bruiloft werden de gasten bij aankomst onthaald op jenever, daarna koffie met stoet, toen weder jenever en eindelijk rijstesoep met vleesch, en rijst in melk gekookt met suiker, en tot dessert aardappelen met stokvis, stoete met ham en koffie, en tot afscheid jenever. Geen wonder dus, dat die personen zich zoo te goed gedaan hebben, dat ze ernstig ongesteld werden, en een ouder hen het met dood moest betalen. Weer heeft het bijgeloof in Berlijn een offer geëischt. Een jonge dame liet zich bij eene vermaarde kaartlegster in de Hauptstadt der Intelligenz eens waarzeggen en vernam daar dat zij door vergiftiging om het leven zou ko men. Een zoenoffer van een aanzienlijke som geld en een gouden horloge zou mogelijk nog de wraak der goden bezweren. Daar de jonge dame echter geen horloge had, verzekerde de waarzegster dat zij dan onherroepelijk verloren was. Dit ontstelde het meisje zoozeer, dat zij nog dienzelfden nacht uit liet 30 voet hooge venster harer woning spiong. Twee gentlemen in South-Carolina pro- cedeeren sinds vier jaren over een stier, ter waarde van 40 dollars. De proceskosten bedragen reeds 2118 dollars en tot overmaat van ramp is het corpus delicti, waarom zoo gekibbeld wordt dezer dagen overleden. Voor eenige dagen werd eene proef genomen om de nieuwe spoorweglijn op den Vesuvius met electrisch licht te verlichten. Van den basis tot den top des kraters waren 10 toe stellen aangebracht, en het schitterende licht, gevoegd bij den prachtigen maneschijn en den gloed, dien de Vesuvius zelf verspreidde, maakte, het schouwspel boven alle beschrijving indruk wekkend. De proef werd als volkomen geslaagd beschouwd, en zal weldra herhaald worden ter eere van Koningin Margaretlia, die haar voor nemen te kennen heeft gegeven, om naar den top van den Vesuvius op te stijgen, en er het opgaan der zon af te wachten. Te Geestemiinde (Pruisen), vond voor eenige dagen een Zweedsch matroos op verschrik kelijke wijze den dood. llij had zich nl. onder een hoop hooi neder gelegd, om zijn middag slaapje te doen. Toen nu een der arbeiders het buitendijks liggende hooi keeren wilde, en er te dien einde met de hooi-vork ir. stak, werd hij door een ontzettenden kreet verschrikt. Bij nader onderzoek bleek hem, dat hij een raensch, welke onder het hooi lag, met de 2tandige hooi vork in het oog en in de hersenen gestoken had. De gewonde was krankzinnig van de pijn en gir.g te keer als een razende. Aanstonds werd hij naar het krankzinnigen-gesticht vervoerd, waar hij binnen weinige uren deu geest gaf. In de gemeente Rosmalen heeft men bij den pastoor de jonge ooievaars gestolen; een der jongen hebben de dieven in het nest ach tergelaten. Naar men zegt, vertoeven daar in de omstreken personen, die als agenten de jonge ooievaars tegen f5 opkoopen, en ze vervolgens r.aar Engeland zenden. Een heer uit Nij megen, die va n U tr echt naar zijne woonplaats reisde, en aan het station te Arnhem even uitstapte, vermiste bij zijne tehuiskomst zijne portefeuille, inhoudende f9500 aan bankpapier. Tot nu toe zijn alle po gingen om het verlorene terug te bekomen zonder resultaat gebleven. Een zeldzaam jubilé werd dezer dagen te Hoorn gevierd. Den lsten Mei was het vijftig jaren geleden, dat vier ingezetenenJ. Roosen daal, M. Kolkman, KI Bos en Alb. Kolkman, in dienst traden bij de firma Gebr. Van Rossum, kaashandelaars te Rotterdam, van welke firma te Hoorn een kantoor is gevestigd. Van de jubila rissen, die te zamen het jarental van 300 verre overschrijden, is de oudste 85, de jongste 72 jaren oud. In onzen tijd van uitvindingen twij felt men aan niets meer. Pas heeft een Engel- sche stoomvaartlijn met goeden uitslag de elec- trische verlichting op een harer grootste passa giersbooten aangebracht, of een Engelsche dominé, Brown genaamd, vindt een middel uit waardoor het onmogelijk is te verdrinken. Men doopt een stuk van een kleedingstuk, liefst een stuk voe ring van jas of japon, in eene zekere chemische oplossing en zoodra men in het water valt, vormt deze zich tot een blaas, zoodat het lichaam niet kan zinken. Men bestelt dus bij zijn kleermaker maar om in zijn jas een stuk Brownsche gepa tenteerde voering te zetten. Men moet dan echter niet in den regen loopen, wil men niet eensklaps zich met een op het droge onuoodigen buit ver sierd zien. Voor de Londensche p nli t ie-recht bank op Mansion-House waren Vrijdag 11. geene zaken aangebracht. De magistraat die zitten moest, ontving volgens het gebruik een paar wit glacé handschoenen present. Emile Augier gaf den volgenden brief mede aan een tooneelspeler. die hem een aanbe veling had gevraagd voor een Parijsch schouw burgdirecteur. „Waarde directeur. De tooneel speler, die u deze overbrengt, zegt mij, dat hij komiek is. Is hij dat, bedank mij dan; is hij het niet, bedank hem dan. De laatste mode-dwaasheid bestaat in zomermoffenniet mitaines; maar echte moffen, die, in piaats van bont, van zijde, neteldoek en de stof der japon gemaakt en met strikken en levende bloemen opgetooid worden; zij zijn wel „een klein beetje onpractisch," schrijft de bericht geefster van de Huisvrouw. Een liefhebber van vogels te Lannion heeft drie leeuwerikken met sneeuwwitte vederen en roode oogen. De vogels schijnen het daglicht niet goed te kunnen verdragen eu zouden, in strijd met de overlevering, volstrekt niet in de zon kunnen zien. Te Brussel is een werkstaking onder de muzikanten uitgebroken, waardoor reeds eenige aangekondigde concerten niet konden plaats heb ben en al de nationale muziekfeesten ernstig be dreigd worden, als men niet spoedig tot een schikking komt. Ook de koetsiers staken hun werk, omdat men lien in hun eischen wil be perken. Zij verklaren niet te kunnen leven zonder het goede publiek af te zetten. Volgens het U. D. zou hetkunstwerk van den heer Leeuw uit Roermond, de buste van wijlen Hare Majesteit Koningin Sophia, ge kocht zijn door Baron Rothschild te Frankfort. Te Maastricht is een jongeling op een noodlottige wijze om 't leven gekomen. Ter wijl hij op zijn hooivork geleund aan den kant van 't Zijkanaal naar een voorbijvarende stoom boot stond te kijken, schoof de vork onder hem uit, en viel hij in 't water, waaruit hij eenige minuten later levenloos werd opgehaald. De on gelukkige was de eenige zoon van een land bouwer, en 18 jaren oud. Een oud vrouwtje wordt te Am ster dam wegens diefstal vervolgd, daar zij dezer dagen langs den Nieuwendijk gaande, de verleiding niet heeft kunnen weerstaan om een kleine ham, die in een winkel nabij den ingang hing, van hel haakje te lichten en mee te nemen. Een winkel bediende bemerkte den diefstal, en liet de vrouw vatten. Dezer dagen kon men in den Jordaan te Amsterdam een koopman zien, wiens kar ten halve gevuld was met snuisterijen, speelgoed voor kinderen enz., alles van kleine waarde voor groote menschen, maar van groote waarde voor kleine menschen. Met veel ophef wordt den volke ver kondigd, dat ieder kird, dat den koopman lom pen en vodden aanbrengt, een cadeau uit de kar krijgt. De kleintjes droegen vodden aan, en wer kelijk kregen zij geschenken van hetgeen op de kar is tentoongesteld. Ondanks dat alles scheen de koopman goede zaken te maken. Men zegt wel, dat in de groote steden het geld op de straat ligt, voor wie het maar weet te vin den. De koopman „met een cadeau voor wat lompen" geeft daaraan schijn van waarheid. Uit Neuwied bericht men, dat de boschbeziën van daar in groote hoeveelheden naar Nederland en Engeland gezouden worden. In de vorige week werden 2000 en in het begin van deze week 3000 manden met de Nederlandsche booten verzonden, de beziën worden, zooals men weet, gebruikt bij het maken van der. in Enge land zoo geliefden echten, portwijn. De stad Malaga zal misschien binnen kort in volslagen duisternis zitten, als de ge meenteraad niet besluit de reeds hoog opgeloopen schuld der stad aan den directeur der gasfa briek te voldoen. De directeur heeft een termijn gesteld en gedreigd, dat hij al de gaspijpen zou sluiten, indien vóór dfen dag dc betaling niet gevolgd is. Men leest in de Kölnische Vollcszeitung: Dasz sich alles ein Mal wendet, Auch des Winters Kalt und Natz Endlich rait dem Frü'nling endet: Das ist auch ein Maigesetz. De politie te Brussel heeft op de ten toonstelling zekeren B. gewezen klerk te Parijs, aangehouden, op het oogenblik dal hij de porte- monnaie eener dame wilde stelen. B. die be schuldigd wordt van walgelijke feiten en van een diefstal van 50,000 fr.zal aan de Fransche justitie uitgeleverd worden. Te Walsall (Engeland) werd een mantot 21 dagen dwangarbeid veroordeeld omdat hij zijne vrouw mishandeld had. De reden van zijne wandaad was dat de vrouw zijn hond had geslagen. Toen de rechter de opmerking maakte dat de man blijkbaar zijn hond liever had dan zijne vrouw, stemde hij dit volmondig toe en verwonderde er zich niet weinig over, dat een rechter in die mishandeling aanleiding kon vinden om hem te veroordeelen. Toen de trein Maandag-nacht ten 1 uur ongeveer van Haarlem te Amsterdam kwam, had nabij het station een der reizigers, in den waan dat detrein reeds stilhield, de onvoorzichtig heid van zelf het portier te openen en uit den wagen tespvinger.. Zijn vrouw volgde, helaas, zijn voorbeeld, met het treurig gevolg, dat zij onder den nog in beweging zijnden trein geraakte en haar door de wielen beide beenen letterlijk werden afgesneden. Op een paar planken werd zij naar het gasthuis vervoerd. Haar man, die heelhuids er af kwam, is in verzekerde bewaring genomen. Een slechte dienstbewees dezerdagen iemand te Venlo aan zijn broeder. Deze werd nl. wegens verdenking van diefstal, door zijn patroon ontslagen de verontwaardigde broeder loofde daar op 100 Mark belooning uit aan hem, die den weg gezondene iets ten laste zou kunnen leggen, en eenige vroegere kameraads van deu dief werden daardoor verlokt om overtuigende bewijzen te le veren, die den dief in de gevangenis zullen bren gen. Te Breda is een tweede geval van pokken geconstateerd bij een meisje van 27s jaar dat deze week door hare ouders was medegenomen naar Antwerpen. In de Avenue Mac-Mahon, in de na bijheid van den Are de Triomphe te Parijs, is een in aanbouw zijnd huis ingestort, waarbij zes werklieden zwaar gewond werden en andere lichte kwetsuren ontvingen. In de groote nationale b iblio thee k t e Rome zijn aanzienlijke diefstallen aan het licht gekomen. Het geheele personeel is geschorst en een der bibliothecarissen in hechtenis genomen. Er zijn jaren lang groote partijen kostbare boeken te gelde gemaakt, waartoe een der eerste boek handelaarsfirma's van Italië de hand geleend moet hebben. De zaak werd dezer dagen in de Kamer ter sprake gebracht, waar de Minister van Justitie het feit erkende, en beloofde de schuldigen ten strengste te zullen straffen. Er wordt melding gemaakt van een nieuw artikel van uitvoer uit Nooru-Amerika, nl, e#n mengsel van aardappels en kabeljauw, in luchtdicht gesloten blikken bussen, even als an dere, verduurzaamde levensmiddelen, verzonden. De uitvoer begon, volgens de Scientific American, in Mei van het vorige jaar en de nieuwe indus trie heeft zich zoo sterk ontwikkeld, dat een enkele vereeniging ongeveer 250 personen daar mede bezig houdt; de vervaardiging der benoo- digde blikken bussen alleen geeft reeds aan 60 menschen werk. Van I Sept. tot aan het einde van het vorige jaar verwerkte de bedoelde ver eeniging niet minder dan 7000 kilo's aardappe len en verscheiden duizend kilo's kabeljauw tot bereiding van het nieuwe voedingsmiddel. In Tulle (Frankrijk) is een meisje van 17 jaar het slachtoffer van haar groote on voorzichtigheid geworden. Zij had op haar jaar dag een groote hoeveelheid bloemruikers ont vangen, die zij 's avonds, bij het naar bed gaan, vergat, uit haar kamer te brengen. Den volgen den morgen wilde haar vader haar roepen, toen zij niet op deu gewonen tijd beneden kwam; doch hij vond het meisje geheel buiten kennis. Ge neeskundige hulp mocht niet meer baten; kort daarop was zij een lijk. Een radicaal middel heeft de Prins stadhouder Raib-Es-Salanet in Teheran gevon den om bakkers en slagers te dwingen hunne brood-en vleeschprijzen niet hooger te stellen, dan de markt noodzakelijk maakt. Daar alle middelen om afslag te verkrijgen vruchteloos ble ven, liet de Prins op een goeden dag alle slagers en bakkers met het oor aan de deurpost hun ner woning spijkeren en zoolang te pronk staan, tot zij beloofden aan de billijke eischen der be volking te zullen voldoen, wat bij de meesten vrij spoedig het geval was. Als Prins Saib eens plan mocht krijgen een Europeesch reisje te maken, zouden vermoedelijk heel wat bakkers en slagers in de voornaamste plaatsen van Europa vol angst naar hun ooren grijpen. In de vorige week is een bediend e van de Banque de France te Parijs op den loop ge gaan met ongeveer 63,000 franken, die hij dien dag ontvangen had. In zijne woning vond men een reisgids waarin met rood krijt een reisroute aangestipt was. Men zal trachten hem op dien weg te vinden, hoewel het vermoeden voor de hand ligt, dat het een list van den trouweloozen bediende is oin zijue vervolgers op een dwaal spoor te brengen. Te Oost nieu wkerke (België) ishetvol- gende voorgevallen. Een 7-jarig meisje bevond zich in het huis van K. Ilondeghem, met haar zustertje dat nog in de wieg lag. Eensklaps hoorde men een ontploffing; men snelde naar binnen eu men vond het lijk van het meisje, wier hoofd door een geweerschot verbrijzeld was. Men wist niet hoe het ongeluk was gebeurd; een geweer, dat achter het bed stond, bevond zich op zijne plaats, 's Avonds ten 10 uur kwam de negen jarige zoon van een buurman uit een veld, waar hij zich verborgen had gehouden. Ondervraagd door den burgemeester en door de gendarmen, bekende hij dat hij in het huis van Hondeghem gedrongen was, het geweer genomen had en op de kat mikkende, het kind gedood had. De velocipède-rij der L. Va n S mertych, die aangenomen had in 21 dagen van Ostende naar Pesth te rijden, heeft zijn tocht in twintig dagen volbracht. Smertych is een krachtige Hon gaar, ongeveer 30 jaren oud en van middelbare grootte. Hij verloor gedurende de reis 10 En gelsche ponden van zijn gewicht. In de maand Mei hebben er in geheel Rusland 2451 brauden plaats gehad, waarvan er 292 aan kwaadwilligheid zijn toegeschreven; 992 zijn veroorzaakt door onvoorzichtigheid en van 1211 gevallen zijn de oorzaken onbekend. In de 2309 gevallen, waarvan de schade bekend is, bedraagt deze ongeveer 6 millioen gulden. Door een jongen, die in den Singel nabij den Binnenweg te Rotterdam zat te visschen is het hoofd van een kind opgehaald. Daarop heeft de politie een onderzoek ingesteld met het gevolg dat ook een kinderarmpje gevonden is. Allerlei geruchten loopen over deze afschuwelijke geschie denis. LI. Vrijdag had iemand te Delft het ongeluk een bankbiljet van f 60 te verliezen, 3/'s van het door hem geïnkasseerd kwartaal van zijn pensioen. Aan het bureau van politie gekomen om aangifte te doen, vernam hij tot zijn groote vreugde dat het was opgevischt door een schipper die het bankbiljet aldaar had gedeponeerd. De corr. rechtbank van Antwerpen heelt uitspraak gedaan in de zaak van den Duit- scher, die onlangs 3 reizigers in een spoorwaggon te Bouchout deerlijk met een mes verwondde. De rechtbank heeft den beschuldigde, Joseph Haea genaamd, oud 24 jaar, veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf 200 fr, boete en de kosten. Nu het met de glazen letters voor boekdrukkerijen niet wil, beproeft men het met porceleinen letters. Althans wij lezen dat twee groote drukkerijen te Parijs ze met het beste re sultaat hebben gebruikt voor het drukken van biljetten; de druk moet zuiverder zijn dan met houten letters, terwijl hei inkt verbruik geringer is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2