NIEUWE No. 395. Zondag 11 Juli 1880. 5e Jaargang. Een gek maakt vele dwazen. BUITENLAND. Engeland. Frankrijk. Duitschland. ut hem ie mmit. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden yoor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post1 Afzonderlijke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. I-1.ES DB 4T PRIJS DER ADVERTENTIEN AGITE MA NON AGITATE. Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. In Frankrijk heerscht thans de Gambetta- manie. De vroegere magere dictator en thans welgevoede Kamer-president heeft, zoo als bekend is, eene groote redevoering gehouden teu gunste der amnestie en daar door is hij de lieveling, het troetelkind van alle dolzinnige republikeinen geworden. Helaas! hoe dikwijls wordt er gezondigd door mensch- vergoding. Het is eene wal gelijke en treurige verschijning wanneer een volk zich door een sterfelijk wezen als een voetbank laat gebruiken. De conser vatievenen liberalen in Pruisen gaan ook aan dat euvel mank, doch men moet erkennen dat zij een imponeerend persoon voor hunne vereering hebben gekozen. Prins von Bis marck moge vele gebreken bezitten, hij is in ieder geval een machtig man, die iets tot stand weet te brengen en veel in't aan zijn heeft gebracht. Dat kan men zonder twijfel als verzachtende omstandigheid zijnen aanbidders ten goede laten komen. Doch nu beleett men in Frankrijk een zelfde, ja een nog grootere vergoding van Gambetta, een jong, hartstochtelijk zwetser, die veel voor zich zeiven, maar weinig voor het land heeft gedaan. Als advokaat in een politiek proces, werd hij bij de radicalen bekend en door de revolutionnairen in de Kamer ge kozen. Toen na Sédan de Napoleontische heerlijkheid in puinhoop viel, verhief hij zich tot dictator, hij organiseerde den strijd tegen de Duitsche invasie en maakte, ein delijk overwonnen, plaats voor de nationale vergadering- en den lieer Thiers. O O Wanneer een mensch van nauwelijks dertigjarigeu leeftijd, dictator wordt van een groot land en eenige legercorpsen als 't ware uit den grond kan doen verrijzen, dan be wijst zulks dat hij een buitengewoon per soon is. Maar de nationale vergadering had geen bizondereu eerbied voor zulke groote daden, want het was voor allen duidelijk dat Gambetta meer brutaal dan verstandig gehandeld had en door zijne vermetelheid en roekeloosheid, het land meer schade dan voordeel had berokkend. De oude Thiers noemde hem een fou furieux, een woeden den gek, en hij sloeg waarlijk den spijker op den kop. De woedende gek was echter F EU1LLE TO N. Philippine Van Dampierre. Vervolg. Sedert dat oogenblik ook, scheen zij kalmer; Want alle aardsche hoop was voor haar in rook vervlogen. Zij bad veel, spon met hare bevende handen het linnen, dat voor de armen bestemd Was, en sprak zeer zacht met Raoul. Somtijds zeide zij ïtanul zal weldra vertrekken, hij wordt groot «n zal heen gaan om den koning te dienendan Zal ik alleen overblijven. Maar in zich zelve glimlachende, voegde zij bij: Dan zal ik dood zijn en indien ik leef, blijft God mij immers over? Ik verlang niets meer, dan dat mijn vader en mijne broe ders hunne vrijheid bekomen. De dag brak eindelijk aan, waarop Raoul haar Verliet, hij was veertien jaren oud, en volgde Robert van Artois in hoedanigheid van schild- in huishoudelijke zaken zoo dom niet, want hij zorgde er wel degelijk voor dat er bij al die krijgstoerustingen eenige dubbeltjes in zijne beurs terecht kwamen. Nadat hij, nog slechts eenige jaren geleden, als een arm candidaat in de rechten, in de cafés zijn gelag schuldig bleef, bevond hij zich aan 't eind van den oorlog in het bezit van eenige millioenen; hij kocht een prach tig huis, gaf weelderige feesten, werd dik en vet en van jaar tot jaar meer gematigd. Toen de nationale vergadering opgeheven werd, eu eene liberale meerderheid aan het roer kwam, ontving Gambetta van zijne vrienden den titel van dauphin (kroonprins) der republiek.» Na den val van Mac- Mahon werd hij president der Kamer en daarbij opperste en onverantwoordelijk leider van het geheele ministerie eu van den pre sident Grévy zelf. Om zijne tanende po pulariteit wat te doen herlevenbracht hij den cultuurstrijd op het tooneel, die voor de liberalen een waar genot is. Dit was echter nog niet voldoende. De radicalen hadden de volle en algemeene amnestie voor hun wachtwoord gekozen. Gambetta wacht tot dat het juiste tijdstip gekomen is en nu wendt hij zich tot de radicalen en dwingt den President en zijn Ministerie aan alle moordenaars en brandstichters, spitsboeven eu petroleuses der commune genade te schenken. Eene dolzinnige re devoering moest den Franschen wijs maken, dat thans het oogenblik gekomen is, dat Frankrijk na zijne verademing, zijn vollen invloed in de buitenlandsche zauen moet herkrijgenopdat dit geschieden kan moet er eerst verzoening inwendig plaats vinden. En dat predikt zoo'n wolf in schaapstooi juist terzelfder tijd, dat men de kloosters sluit, de Jezuïeten verjaagt, de scholen be derft, in een woord een cultuurstrijd doet ontstaan, die de geloovige en ongeloovige elementen in Frankrijk naar de wapens grijpen doet. De radicale pers verzekert eenstemmig dat Gambetta de grootste man in de Fran- sche Republiek, de belichaming der Repu bliek, de afbeeldiug, de personificatie van geheel Frankrijk is. Grooter beleediging is der Fransche natie zeker nimmer aan- Achzeide hij, voor de laatste maal de hand van Philippine kussende, nimmer zal eene school der ridderschap de uwe evenaren, want gij hebt mij geleerd wat rechtschapenheid en ware adel is. Wees getrouw, zeide hem Philippine, getrouw aan uwen koning en vooral aan God. En aan u! zeide de knaap. Ik zal mij in het zwart kleedeu ter herinnering aan uwe smar ten, edele dame! Zij lachte hem zachtkens toe, en toen haar laatste vriend zich verwijderde, zag hij haar God bidden voor zijn geluk. VIII. TIJDINGEN. Een heerlijke avond daalde, na de brandende hitte van een Julidag, langzaam over Parijs neder en de laatste stralen der zon drongen door de enge ramen der kamer van Philippine. Zij had de ramen doen opeuen, en hare hijgende borst zocht een weinig zuivere en verfrisschende lucht. Eene herinnering deed zich aan haren geest voor: gedaan. Deze joodsche zwetser, verschrik kelijk brutaal en tamelijk dom, vermetel en roekeloos, zelfzuchtig, huichelend en trouweloos, deze eertijds woedende gek met den grooten mond en de kleine hersens zal Frankrijk moeten voorstellen? Nu als ue Franschen zich niet beter weten te taxee- rendan ziet het er ongelukkig met hen uit! Zoo bespottelijk de zaak ook is, zoo is het tevens een treurig feit dat deze Bramarbas de geheele Fransche Republiek in den zak heeft. Zoodra hij wil kan hij zich op den presideuts-zetel plaatsen, 't Zou zeer goed zijn als hij het spoedig deed, want hoe vroeger de ziekte zich openbaart, hoe eer der de genezing plaats heeft. En ook in Frankrijk zal genezing komen; want wij zijn overtuigd dat Gambetta slechts het schuim der Fransche natie vertegenwoor digt, dat de kern nog goed is en de edele, christelijk conservatieve krachten slechts slapen, maar niet dood zijn. De uitvoering der Maart-decreten is in vollen gang. Geen enkele congregatie heeft de autori satie gevraagd. De Regeering zal dus ook tegeu hen ageeren. Op het zelfde oogen blik dat men voor de moordenaars eere poorten bouwt, worden niets kwaads doende, edele kloosterliugen uit het land verdreven. Als dit de Fransche Katholieken niet wak ker maakt, dan zullen de verdere gevolgen van dezen cultuurstrijd op het gebied der Kerk en school hen wel doen ontwaken. Den 14en Juli is het de gedenkdag van O O de bestoimitig der Bastille, waarmee de groote revolutie een aanvang nam, deze door Gambetta en Ferry zoo hoog gepre zen revolutie, die den Koning deed ont hoofden, God vervallen verklaarde en eene zedelooze vrouw als godin der rede op het altaar plaatste, deze 14 Juli zal nu voor taan het nationale feest bij uitnemendheid zijn en zelfs de scholen zullen dit volks feest helpen vieren eu de koningsmoorde naars en priesterslachters der glorievolle revolutie, als voorbeelden en modellen leeren vergoden. Kan zoo iets schandelijks en waanzinnigs in een land, welks bevolking aan God en zijne Kerk gelooft, staud bljjven houden? Zal Frankrijk, de oudste dochter der Kerk, Zoo, zeide zij, was ik ook bij liet venster van het kasteel Winendaele gezeten, den avond voor mijn vertrek naar Frankrijk. Maar toen was mijne moeder daar.... Ik zag de groene vlakten en de bebloemde velden van ons land, in plaats van die vochtige plaats en dien somberen toren Ik was vrij het is nu zeven jaren zeven eeuwen geleden. Zij sloeg de oogen op, en beschouwde den hemel, waaraan de eerste sterren glinsterden. Gij hebt mij beproefd, Heer! voegde zij er bij, en Gij zult goedgunstig op mij nederzien-, In te, Domine, speravi Op U, Heerheb ik gehoopt Zij maakte het teeken des kruises, en bleef in die gedachten verzonken. De deur werd op het zelfde oogenblik geopend; zij zag verbaasd op, en was nog meer verwonderd, toen zij eene stem hoorde, die zeide Mevrouwwees niet bevreesd, ik ben het, Raoul, uw dienaar De vrouwen ontstaken de flambouwen, en Philippine zag Raoul, met een gebroken wapen- zich op den duur door dezen fou furieux en zijne vrienden laten knevelen? 't Zou immers verschrikkelijk zijn zoo iets te gelooven. God weet ook de woedende gekken tot zijn heilig en geheimzinnig doel te ge bruiken. Door den heer Trevelyan werd in het Lagerhuis de volgende motie ingediend „dat onverwijld stappen zullen worden gedaan om de lijst van active generaals op den gewonen voet te brengen, zoodat die lijst meer in over eenstemming is met de werkelijke eischen van den dienst." Spreker betoogde, dat het leger (met de In dische strijdkrachten er onder begrepen) op voet van vrede 400 000 man telt, die door 626 ge neraals worden gekommandeerd, te zamen aan tractement 784 500 genietende, terwijl de Pruisisch-Saksische strijdkrachten, ten getale van 600000 man, slechts door 150 generaals worden aangevoerd, die te zamen 220 000 inkomen hebben. Het tegenwoordig systeem kan onmogelijk langer worden gehandhaafd en voortaan behoort bij bevorderingen in het leger alleen de bekwaam heid den doorslag te geven. De Kamer heeft met 348 tegeu 111 stemmen het ontwerp goedgekeurd, waarbij aan de regee ring een crediet van 500,000 fr. wordt toege staan voor de nationale feesten van 14 Juli. Ook een advocaat-generaal bij het Hóf van cassatie, de heer Lacointe, heeft zijn ontslag gevraagd wegens de uitdrijving der Jezuïten. Henri Rochefort denkt den 24en Juli het eerste nommer van zijn blad 1'Intransigeant uit te geven. Het eerste nommer zal, naar men zegt, een feuilleton bevatten van Henri Rochefort, getiteld: Mademoiselle Bismarck. Een correspondent van den Westf. Mercur zegt met zekerheid te kunnen melden, dat keizer Wilhelm dezer dagen aan een hooggeplaatst staatsambtenaar nadrukkelijk verklaard heeft, zonder aanwezigheid des Aartsbisschops niet aan het feest van den Keulschen Dom te zullen deelnemendoor die onthouding meent hij te beantwoorden aan de be doelingen van wijlen zijn koninklijken broeder Wilhelm IV. De berichtgever voegt er bij, dat rusting en met bloed en stof bedekt; hij zelf was bleek en scheen door vermoeienis en lijden uitgeput. Groote Godzeide zij, wat deert u? Gij ver schijnt mij als een spooksel, uit het graf opgestaan! Ik ben aan den dood ontsnapt, antwoordde hij; God heeft het zoo gewild. Ik kom van het slagveld, edele vrouw! Uwe Vlamingen zijn over winnaars; den 11 Juli hebben de poorters, de werklieden en de gilden bij Kortrijk een talrijk leger verslagen, dat door de edelste ridders van Frankrijk werd aangevoerd. Mijn meester, Robert van Artois, is gevallen onder de slagen eens slachters, en bij de kretenVlaanderen te Leeuw is de Fransche ridderschap verslagen en vermoord. Achwelk een afgrijselijke strijdwelk een bloed bad in die groene velden! hoeveel bloed heeft zich met de Lys vermengd! hoeveel lijken heb ben het slagveld bedekt Philippine was opgestaanhaar bleek voorhoofd werd zacht gekleurd, en met eene stem, die van vreugde beefde, antwoordde zij: Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1