BINNENLAND. Oostenrijk-Hongarij e GEMENGD NIEUWS. d« Keizer uit deze ziju gezindheid volstrekt geen geheim maakt. Kroonprins Rudolf van Oostenrijk gaat een bedevaart naar het Heilige Land ondernemen. Tegen het einde van September scheept hij zich te Triëst in om naar Jaffa te gaan, van waar de reis over Jeruzalem naar Betblehem zal worden voortgezet. De prins keert in November over Caïso en Alexandrië terug. Bij d'e verkiezing van een lid dar Tweede Ka mer in het hoofdkiesdistrict Breda zijn uitge bracht 2018 stemmen. Gekozen de Zeer Eerw. Hoog Gel. Heer Dr. H. J. A. M. Schaepman (professor aan het Aartsbisschoppelijk Seminarie te Rijsenburg) met 1853 stemmen. Er waren voorts 115 blanco biljetten ingeleverd en 17 van onwaarde. De Provinciale Staten van Noord-Holland hebben ter vervanging van den heer Prins, gekozen tot lid der Eerste Kamer van de Staten- Generaal den heer mr. G. van Tienhoven, bur gemeester vau Amsterdam, met 45 van de 61 stemmen. Heerlerheide, 8 Juli. Een steenbakker uit deze gemeente heeft te Beuer bij Aken, waar hij werkzaam was, door middel van een scheermes, eerst zijn beide jongste kindereu, van l'/s en 5 jahr, en daarna zieh zelf van 't leven beroofd. Oneenigheid met zijn vrouw (hij was voor de 4e maal gehuwd) schijnt de aanleiding tot deze misdaad te zijn geweest. Ridderkerk, 8 Juli. Heden middag is alhier een jongentje van 4 jaar spelende ia het water gevallen, en dood er uit gehaald. Kralingen, 8 Juli. Heden voormiddag is een der dienstboden op de buitenplaats Vredenoord, aan s' Gravenvveg, bij het scheppen van een em mer water in een sloot gevallenen daaruit leven loos opgehaald. Utrecht, 8 Juli. Een conducteur van den Rijnspoorweg, v. d. S., die pas gedurende korten tijd in dienst was, had heden ochtend het on geluk tusscheu de buffers van twee wagens be kneld te raken. Onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd, was hij, reeds vóór hij dit bereikt had, overleden. Reeuwen, 8 Juli. In deze gemeente is zekere v. d. B, levenloos uit een sloot opgehaald. Hij was gewoon misbruik van sterken drank te maken. Breukelen, 8 Juli. Heden middag had alhier een droevig ongeval plaats. De conducteur eener stoomboot uit Amsterdam, door een gezelschap tot het doen eener pleizierreis afgehuurd, had bet ongeluk bij het bevestigen van een vlaggetje aan den steven het evenwicht te verliezen en in de Vecht te vallen. Niettegenstaande de ijverigste pogingen, mocht het niet gelukken den drenke ling, die eene jonge vrouw en een kind van slechts een maand oud achterlaat, te redden. Leiden. 8 Juli. Alhier heeft heden bij het uitstappen uit den trein, welke ten 3 uur 23 m. uit Rotterdam aankomt, een passagier een been gebroken. Hij is, nadat het eerste ver band was gelegd, naar het academisch zieken huis vervoerd. Alkmaar, 8 Juli. Gisteren werd uit de Hoe- vervaart het lijkje van een pasgeboren kind op- gevischt. Reeds den vorigeu dag was zekere C. B., sedert kort te Amsterdam verblijf houdende, in hechtenis genomen, als verdacht van kinder moord. Tilburg, 8 Juli. Een kindje van 21 maanden, dat met andere kinderen heden morgen op het Fen te Tilburg aau het spelen was, geraakte on der een kolenwagen, waardoor het zwaar aan het hootd werd gekwetst en aan de gevolgen is ererleden. Te Grefeld is eene b ende vals ch e mu li ters, uit 5 personen bestaande, in handen der politie gevallen. Vele vormen, kroezen, gietlcpels en metaal, alsmede 2, 1 en 1/'a Markstukken wer den in hun bezit gevonden, en zijn in beslag ge- nomfh. Aan het Kanaal te Scheveniugen be merkte een dienstbode Zaterdag-avond omstreeks elf uur licht in een onbewoond huis. Aan de politie werd onmiddellijk kennis gegeven en nadat ook zij ontdekt had, dat er onraad moest zijn, gingen drie agenten het huis binnen; zij door zochten alle kamers, maar vonden niets, dat hun verdacht voorkwam. Eerst toen zij heengingen, vonden zij den schuldige het licht vau een straatlantaarn. Voor eenige weken werden teBreslau een aantal voorwerpen verkocht die door de pas sagiers in de treinen waren achtergelaten en niet opgeëischt werden. Daaronder bevond zich een lederen reistasch die voor ongeveer 1 gulden werd verkocht. De kooper vond het voorwerp echter te onaanzienlijk om het te gebruiken en verkocht het weer aan een schoenmaker die het leer stuk sneed, doch toen tusschen de voering 17 bank biljetten van honderd roebels vond. De man gaf zijn vondst terstond bij de politie aan. Thans zal er eene rechtsquaestie ontstaan of de schat aau de spoorvvegadministratie, den koopman of den schoenmaker behoort. Bij het Duitsche leger zal een nieuw repetitiegeweer worden ingevoerd, dat, uitgevon den door den geweermaker Ludwig Löwe te Ber lijn, 12 schoten in 25 seconden lost. Na verwij dering van het eenvoudige repetitie-mechanis- mus, wat in een paar seconden kan geschie den, doet het wapen weer als gewoon geweer dienst. Door den commissaris van politie te Leiden wordt bekend gemaakt, dat op de aan staande kermis aldaar niet zullen worden toege laten straatmuzikanten, orgeldraaiers, rijfelaars of personen met zoogenaamde kijkkasten. Echter zullen bij uitzondering vergunning bekomen «goed geoefende straatmuziekgezelschappen" en „fraaie welluidend klinkende orgels!" De commissaris van politie zal dus hier als muziek-criticns moeten optreden. In de bezittingen van den hertog van Sutherland in Schotland heeft men voor eenigen tijd de aanwezigheid van goud ontdekt. Volgens de Glasgow Herald bestaat thans plan tot het delven over te gaan. Het goud bevindt zich daar even als in Australië in kwartssteen. Pa rij s sch ii nt door boschmenschen omringd te zijn. Niet minder dan 65 personen zijn Zondag in het Bois de Boulogne in hechte nis genomen, omdat zij 's nachts geen ander on derkomen hadden, dan een hollen boom en des daags geen ander werk dan bedelen. Maandag-avond had er te Londen een gasontploffing plaats, die zeker eenig is in de geschiedenis der gasontploffingen. Zij begon in Barley Street en werd t»rstond gevolgd door ont ploffingen in Tottenham Court road en in Percy Street. Deze laatste is door het geweld der ont ploffing bijna geheel opgebroken. De steenen wer den tegen de huizen geslingerd, die als het ware gebombardeerd werden. Toen volgde een nieuwe ontploffing op den hoek van deze straat, waar de benedenverdieping van verscheiden huizen geheel vernield werd. Verder op in de straat, die met Percystreet kruist, werd weer een groot gat in den weg geslagen. De ontploffing strekte zich uit over l'/a mijl lengte. Persoonlijke ongelukken waren betrekkelijk gering in aantal. Een werk man, die aan de gaspijpen werkte, bleef op de,, plaats dood, een ander is sinds dien tijd overle den, en zeven personen liggen in het hospitaal met min of meer ernstige wouden en kneuzingen Te New-York zijn in de vorige maand (Juni) aangekomen 42,028 landverhuizers; daar door is het cijfer der immigranten aldaar in het eerste halfjaar 1880 gebracht op 177,362 (tegen 55,610 in het eerste semester van 1879). Te Le Mans is Zond ag j 1. m et ongel u k- kig gevolg een bekend luchtreiziger, de heer Petit, met zijn vrouw en zoon opgestegen. Petit had voor den tocht twee ballons in gereedheid gebracht, die aan elkaar bevestigd, de een boven den ander geplaatst was. Petit nam met ziju vrouw plaats in 't bootje van den ondersten ballon en de zoon in 't schuitje van den bovensten. Toen zij ter hoogte van omstreeks 400 meter boven den grond waren gekomen, ontstond er een scheur in den ondersten ballon. De heer en mevrouw Petit stortten ter aarde; de man werd bijna stervende weggedragen de vrouw had eenige, men gelooft niet ernstige kneuzingen bekomen. De zoon heeft zonder eenig ongeval zijne uederdaling kunnen bewerkstelligen Herman de Jong, geboortig van De venter, behanger en huisschilder, wonende 23« Kentish-Town te Londen, is door het Koninklijk Drenkeling-Genootschap, waarvan H. M. de Ko ningin beschermvrouwe, de Hertog van Cam bridge K. G. (ridder van de Kousenband) be schermheer, en de Hertog van Argyle K. T. (Ridder van den Distel) voorzitter is, met de bronzen medaille bekroond geworden wegens zijn zelfop offerend gedrag op den 16en April jl. toen hij met groot levensgevaar een meisje uit het water redde. Deze onderscheiding is te grooter, omdat de Jong de eerste Nederlander is, wiens naam op de eerelijsten van het Genootschap voorkomt. De medaille wordt aan een blauw lint op de borst gedragen en draagt aan de eene zijde het opschrift: Lateat Scintillula Forsau„Misschien sluimert er nog een vonkje." Op de keerzijde staat rondom een krans: Hoe Pretium Cive Servate Julit: „Hij heeft deze belooning verkregen, door het leven van een burger te redden." De „Royal Humane Society" werd te Londen in het jaar 1774 opgericht. Het Rotterd. Nbl. levert het volgend schetsje van het Rotterdamsch gemeen: „Een vrouw, van misschien tusschen de 50 en 60 jaren, die een volwassen dochter van in de 20 heeft, wil gaan hertrouwen. De beminnelijke dochter, van wie de moeder heel wat leelijks wist te ver tellen, komt in de smerige, vuile buurt achter den Stationsweg haar aanstaanden stiefvader tegen, duwt hem een paar scheldwoorden toe en bekrach tigt die onmiddellijk met een paar flinke oorvijgen. Hij hield zich merkwaardig kalm, deinsde terug en liet zich door een paar toegeschoten buur vrouwen van vijandelijkheden weerhouden. Als een echte Maegera komt toen eenklaps een vrouw toesnellen en vliegt op de ontevreden dochter toe; 't was de moeder, de beminnelijke aanstaande echtgenoote, die met krijschende stem eer. vloed van scheldwoorden en verwenschingen uitbraakte en daarbij zoo handtastelijk te werk ging, dat men zich moest verbazen over de betrekkelijke lijdzaamheid van de dochter; deze schreeuwde en gilde wel. en pareerde zooveel zij kon, maar sloeg slechts enkele malen terug, terwijl het slagen op haar regende, een doek van haar hoofd werd ge trokken en zij eindelijk bij de haren werd ge sleurd. De burgemeester van Venlo zag dezer dagen een dronken man een vrouw mishandelen. Daar er geen politie-agent in de buurt was, pakte de burgemeester den dader zelf in de kraag en bracht hem naar het politie-bureau. Op den trein tusschen Manchester en Londen is een Pullman-slaapwagen ontspoord, nadat de trein over een rund was gereden dat zich op den weg bevond. Eenige honderden ellen reed de wagen over de dwarsliggers, zoodat de slaap der tijdelijke bewoners wel zal gestoord zijn. Een meisje van negentien jaren is te Zevenaar onder het dansen ineengezakt en voor geneeskundige hulp kon worden verleend, overleden. De weduwe van James Rothschild te Parijs, die blind was, is door een geluksige ope ratie van den Duitschen oogarts Dr. Maijer aldaar, volkomen genezen. Zij is reeds bijna 80 jaren oud. Meer en meer beginnen vuurwapenen een rol te spelen in de muzikale wereld. De Belgische componist Benoit laat, zooals men weet in zijn feestcantate een kanon afschieten en thans heeft Johan Strauss eene nieuwe wals gecompo neerd waarin van tijd tot tijd geweerschoten gelost worden, 't Ware te wenscheu dat geweren en kanonnen tot niets anders gebruikt werden. De prachtige pendule uit de Water snoodloterij, geschenk van den Kroonprins, is nog niet door den winner afgehaald. Het Nieuws- en Advertentieblad van Heerenveen wil haar bij wijze van schadevergoeding geven aan het Zeeuwsche boertje, dat de kalender van '73 getrokken heeft, of aan den landbouwer te Dijken, Doniastal, die als prijs een blikken bus ontving, bezwaard met het noodige port en gevuld meteen verrotte stof, wel geschikt om hem met al ziju huisgenooten de woning uit te drijven! De Huisvrouw ontleent aan een En- gelsch blad de mededeeling, dat iemand tegen het zuur, slapeloosheid, moeielijke spijsvertering enz. met het beste gevolg rauwe appelen gebruikte. De kuur werkte wonderdadig, zoodat de man zelfs dikker en sterker werd. Gekookt of niet, appelen zijn altijd goed. In Lippsprünge is een jonge man bij het zomerfeest eener scherpschuttersvereeniging in een twist doodgeschoten. Bizonder feestelijk schijnt de stemming daar dus niet geweest te zijn. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam waarschuwt de ingezetenen tegen de dezer dagen algemeen verspreide reclame in den vorm van een bankbiljet van testig gulden. Wel licht is die waarschuwing ook elders niet over bodig. Een ontvanger, zegt het Weekblad der directe belastingen, kreeg onlangs het volgende briefje van iemand uit, „de schare, die de wet (op de invordering) niet kent": Mijn Heer daar ik voor de 2e maal een aanmaning van U ont vangen heb zoo acht ik mij verplicht te betalen daar ik nu echter geen geld heb zoo kom ik nu maar met een briefje om U van verdere moeite te bevrijde ofschoon ik het U al meer te kennen gegeven heb dat U voor mij geen moeite hoef te doen want indien ik geld heb zal ik toch wel betalen zoo schijnd dat 0 mij niet gelooft nu dit neem ik U ook niet kwalijk want ik ben U gansch onbekend de wereld zegt voor een spreek woord armoe is geen schande maar ik acht armoe ook schande wand ware er geen zonde er ware geen wonde ware er geen zonde er was geen gebrek en nu betaal ik niet uit vrees voor rnen- schelijke vervolging maar veel meer omdat in Gods woord geschreven staat dat de overheid Gods dienaarres is ons ten goede en dat wij daar voor schatting moet betalen maar nu zeg salomo zoo iemand niet heeft waarvoor zal men zijn bed ouder hem weg nemen. Paulus zij wel eens ik spreek tot de geene die de wet verstaan dat kan ik niet zeggen om dat ik niet weet of U ecu vriend dan of U een vijand Gods zijt maar dit weet ik wel dat wij alle geopenbaard zulle wor den voor de rechterstoel van Christus U zoo wel als ik en nu bid ik U ziet toe hoe gij handeld en wie gij vervolgd opdat ,het wee U gij wet geleerde dat de Heere heeft uitgesproke ook U niet gelde in de eeuwigheid want gij belast de mensche met laste zwaar om te dragen maar zelf roerd gij die niet met een van uwe vingeren aan. Blijf met achting Uw onderdaan, enz. Nadat zekere vrouw H. wonende op een hofje aan aan den Spuiweg te Dordrecht reeds eenigen tijd nu en dan uit een spaarpot, staande in de lade van een kastje harer woon kamer, geld had gemist, gaf zij daarvan kennis aan de politie, die haar den raad gaf het geld te merken en een hoofdagent op eene verborgen plaats posteerde. Nadat deze zich gedurende enkele dagen te vergeefs in ziju schuilhoek had verborgen gehouden, betrapte hij gisteren-morgen op hee- terdaad zekere vrouw v. L„ wier zolder slechts door een houten beschot van dat van vrouw H. was afgescheiden. Door eene opening verschafte zij zich toegang tot den zolder en vervolgens langs eene trap tot de woonkamer harer buurvrouw, met de geheime bergplaats van wier spaarpen ningen zij scheen bekend te zijn. Althans zij stapte naar het bewuste kastje toe en haalde er f 3,50 uit. Op hetzelfde oogenblik kwam de agent uit zijne schuilplaats te voorschijn en arresteerde de diefegge. De hooge prijs van 1 5 0,000 franks van de tombola Paris-Murcie is thans aan de armen vervallen, aswijl niemand zich met het nummer, waarop de prijs gevallen is, heeft aangemeld voor 4 Juli, bepaald ais de laatste dag van. uitbetaling. De koopman, die aan de kinderen gratis een stuk speelgoed levert, in ruil voor lompen, schijnt ook buiten Amsterdam zaken te doen. Althans dezer dagen was hij in Wijhe; van alle kanten stroomden daar de kinderen toe, om een stuk speelgoed machtig te worden; en de koopman had 's avonds groote balen met lompen bijeengebracht. In de Agricultural Hall te Londeu is een tentoonstelling van boekdrukkerswerktuigen ge opend, Er zijn daar bijna 160 verschillende soor ten van werktuigen, als persen, vouwmachines, machines voor het drukken, tellen, samenbinden en vernietigen van spoorwegkaartjes in werking. Vooral merkwaardig is ook een door magnetische kracht gedreven zetmachine. De rechter te Lübben veroordeelde vóór eenige dagen de vrouw van eer. grondeigenaar tot 6 maanden gevangenisstraf, 1200 mark boete, verlies van de burgerlijke rechten voor den tijd van 2 jaren, omdat zij andermaal met gekookte aardappelen vervalschte boter had verkocht. In de gevangenis te Essen zijn op dit oogenblik niet minder dan 3 vrouwen opgenomen, die hare mannen hadden vergiftigd. Een even zeldzame als vreeselijke zelf moord is voorgekomen aan het spoorwegstation Lehrte (in Hannover). Een machinist nam een zeer sterke en onaangename lucht waar bij een gereed gemaakt wordende locomotief, en bij on derzoek bleek hem, dat een schrijnwerkersgezel, dienst doende als poetser van de machines, het deurtje van den vuurhaard der locomotief had geopend, daarin (met de beenen vooruit) gekro pen en levend verbrand was. De ongelukkige was vader van 7 kleine kinderen en scheen reeds lang droefgeestig. Het moet hem stellig veel moeite gekost hebben, door de opening te kruipen. Met afschuwelijke keukenmeiden-let ters schreef een ingezeten van Antwerpen het vol gende op een velletje postpapier: „Messieurs." „Je desire avoir un fulgens blanc veuillez envoyer la note acquiitee „troublommen no. 9 anvers." „De Prout" Het aldus beschreven papiei werd in een enve loppe gestoken en van het volgend adres voorzien „aan de Blomister nederlanden tot Schravenagen" Na heel wat wederwaardigheden kwam dit epistel, dank zij den prijzenswaardigen ijver van onze postbeambten om ook de onmogelijkste adres sen te bezorgen, in de handen van een onzer bloemisten, die er ons afschrift van deed toe komen, in de hoop langs dezen weg tot meerdere wijsheid te geraken omtrent de wensclien en de gesteldheid van den Antwerpschen schriftgeleerde. De aannemers van het in aanbouw zijnde Hotel de Ville te Parijs hebben op het dak van het middenste paviljoen een driekleur doen plaatsen, die evenwel zoo uitgestoken is, dat zij niet het rood, wit en blauw, als bij de Eransche vlag het geval is, in de lengte te zien geeft, maar in de breedte, zooals bij de Nederlamlsche. Het Hotel de Ville ziet zich dus, zegt le Figaro, toevallig naar wij veronderstellen onder de bescherming van Nederland gesteld." De Burgemeester van Rotterdam heeft bepaald, dat gedurende de kermis „geen kunst verrichtingen of dergelijke, in tenten of andere localiteiten; boven de ruimten voor het publiek bestemd, zullen worden toegelaten, dan boven een behoorlijk net, zoodanig aangebracht, dat bij eenig ongeval toeschouwers noch vertooners letsel kun nen bekomen". Te recht heeft de Rotterdamsehe Burgemeester dus ingezien, dat vertooningen, die gevaarlijk zijn, hetzij voor den toeschouwer of voor den vertooner, moeten verboden worden. Het komt ons echter voor, dat zij voor den vertooner óók gevaarlijk kunnen zijn al geschie den ze boven andere ruimten dau die voor het publiek bestmnd zijn. Te Parijs is een jonge dame in hech tenis genomen, die zich toelegde op de verovering der harten van knapen van 13 tot 16 jarigen leeftijd, wat haar vaak genoeg gelukte en haar menig geschenk opbracht, waarvoor de kas van papa of het juweelkistje van mama door de jon gelui in het geheim werd aangesproken. Haar laatste minnaar een man van 15 jaren die haaf een paar juweelen oorhangers ter waarde van 600 franks vereerd had, bracht de zaak aan het licht. De Zweedsche schrijfster Mathilde Lundström die sedert eenigen tijd een reis doet door Spanje, werd onlangs bij Saragossa door vief roovers aangevallen maar verdedigde zich zoo dapper, dat de bandieten onverrichter zake moes-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2