BUITENLAND. BINNENLAND. België. Engeland. Frankrijk. Spanje. Turkije. Koloniën. GEMENGD NIEUWS. Yorderd voor een leger, dat onmisbaar is voor het behoud van de Koloniën, waar door wij in Europa nog zijn, wat we zijn, bekrompen ellendig worden geweigerd. Dat Kamer-votum is als een electrisch licht, dat het radicalisme in al zijn af schuwelijke ellendigheid treurig helder doet uitkomen. Zooals men weet, heeft de begrafenis van den heer J. Anspach, burgemeester van Brussel, plaats gehad op kosten der stad. Die kosten zijn thans bekend geworden en bedragen niet minder dan 10,823 fr. 29 c. Het Hoogerhuis heeft het wetsontwerp betref fende de volkstelling bij eerste lezing aangenomen na een kort debat, waarin van verschillende zijden bedenking werd gemaakt tegen het weglaten van de vraag naar de godsdienstige geloofsbe lijdenis. Het Journal Officiel bevat een Regeeringsbe- sluit, gedagteekend 10 dezer, waar volledige kwijtschelding van straf wordt verleend aan allen, die veroordeeld zijn wegens deelneming aan op stand in 1870 en 1871 en aan latere insurrec- tioneele bewegingen. Rochefort, de lantaarn-man, is te Parijs aange komen en door ruim 6000 geestverwanten onder het zingen der Marseillaise verwelkomd. De koning heeft zijn goedkeuring geschonken aan de Madridsche schuldregeling, zoodat dit plan nu eindelijk wet is geworden. Te beginnen met 1 Juli jl., heeft Spanje het metrieke stelsel voor maten en gewichten aan genomen. Men verzekert dat Engeland en Oostenrijk- Hongarije aan de Porte een termijn van 3 weken zouden geven om Dulcigno aan Montenegro over te dragen, en, indien daaraan niet voldaan wordt, Engeland te water en Oostenrijk te land maatre gelen van geweld zouden nemen om haar daartoe te dwingen. De heer Gonzalves, fabrikant te Cheribon, heeft indertijd aangeboden om geheel op eigen kosten een Roomsch-Katbrolieken kerk te laten bouwen met een pastorie. Dit aanbod werd door de gees- lijkheid gaarne aangenomen en thans is men bezig met bouwen. In de maand September a. s. zal Monseigneur Claassens dat nieuwe bedehuis gaan inwijden. Bij beschikking van den minister van Water staat van 10 Juli is de concessie tot aanleg en exploitatie van een stoomtramweg tot vervoer van përsonen en goederen tusscken Leiden en de Beunebraekerlaan, bij beschikking van 24 April 1880, verleend aan den heer J. L. J. Jansen te Hillegom,overgedragen aan de Noord-Zuid- Hollandsche Stoomtramweg-Maatschappij. Verkiezingen voor leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. N.-Holland. Herkozen de heeren jlir. mr. D. van Akerlaken, met 51 van de 51 van de 56, en jhr. mr. C. J. A. den Tex, met 49 van de 58 uitgebrachte stemmen. Zuid-Holland. Herkozen mr. G. A. de Baadt met 61 van de 66 stemmen en verkozen de heer I. D. Fransen van de Putte, (lid van de Tweede Kamer) met 38 stemmen, tegen 16 op den heer Begram lid van de Provinciale-Staten. De heer J. W. Hein, (aftr. lid), had wegens gezondheidsredenen bedankt voor eene herbenoe ming. Groningen. Herkozenmr. J. J. Cremers, met 24 stemmenmr. B. van Roijen verkreeg 9 stemmen. Limburg. Verkozen de heer W. H. Pijls, burgemeester van Maastricht, met 27 stemmen. Jhr. L. L. G. M. de Villers de Pité (aftr. lid) verkreeg 17 stemmen. Overijssel. Herkozen de. heer A. J. Blijden- stein, met 34 van de 44 uitgebrachte stemmen. Noord-Brabant. Herkozen mr. C. J. A. van Bijckevorsel met 52 en mr. A. VosdeWael met 47 van de 60 stemmen. Zeeland. Herkozen mr. W. C. Borsius, met 28 van de 30 uitgebrachte stemmen. Friesland. Herkozen jhr. mr. J. H. F. K. van Swinderen, met 40 van de 46 uitgebrachte stemmen. Gelderland- Gekozen mr. W. A. A. J. Schimmelpenninck van der Oye, met 34 en herkozen mr. C. J. K. Nobel, met 34 van de 57 uitgebrachte stemmen. Jhr. van Nispen verkreeg 22 stemmen. Het aftr. lid van Aylva van Pallandt van Waardenburg en Neerijnen had verzocht riet meer in aanmerking te komen. 's Hertogenbosch, 12 Juli. Eergisteren-avond is de spoorwegwachter van den parallelweg tus- schen 's Bosch en Vught, Jansen genaamd, een oppassend man en vader van 2 kinderen, door den laatsten trein overreden. Velp, 12 Juli. Bij den heer Van den Brink alhier heeft in den afgcloopen nacht een diefstal door middel van inklimming en braak plaats gehad, waarbij een groot aantal zilveren voor werpen, gouden sieraden, bankpapier en geld is ontvreemd. Op het gerucht, dat de bewoner, die inmiddels van het leven was wakker gewor den, maakte, zijn de dieven gevlucht met ach terlating van een gedeelte van het gestolene. Amsterdam, 13 Juli. In het werkhuis alhier waarin nog eenige gebrekkigen worden verpleegd en ouden van dagen werk verschaft wordt, heeft een man, die daarin dagelijks kwam werken, in dronkenschap getracht een der beambten een slag met een ijzeren weversstang op het hoofd toe et brengen. Hij, op wien het gemunt was, wist den slag te ontwijken, waardoor de stang terecht kwam op het hoofd van een anderen verpleegde. Deze beliep een hevige bloedende verwonding en ver keert in bedenkelijker, toestand. Nunspeet, 12 Juli. Gisteren namiddag, ten ongeveer 6 uur, daalde in de nabijheid dezer ge meente een luchtballon neder, van ongeveer 3 meter hoogte. Uit een aangehecht briefje bleek dat hij was opgelaten te Schiedam, dienzelfden dag ten zes uur door of van wege eenige officieren aldaar Een jongmensch uit Laupheim, heeft door een noodlottig toeval zijn eigen vader ver moord. De familie van den ongelukkige had een paar avonden last gehad van dieven, die in den winkel wilden inbreken en de vader had zijn zoon gewaarschuwd voorzichtig te zijn. Dezer dagen kwam de vader 's avonds laat onverwacht van een reis terug; de zoon, die reeds naar zijn slaapkamer was gegaan, hoorde het gerucht van den binnen komende, schoof ijlings het raam zijner kamer open, zag een vermeenden dief en schoot een pistool op hem af. Eenige oogenblikken later stor.d de verslagen familie om het zieltogende lichaam van den vader. De zoon heeft zichzel- ven in de handen der justitie gesteld. Naar men zegt, is het der justitie bij het te Rosmalen ingestelde onderzoek omtrent een vermoedelijk aldaar plaats gehad hebbenden kin dermoord gebleken, dat de ontaarde moeder het kindje den hals zou hebben omgedraaid. De toe stand van de vrouw is nog van dien aard, dat zij niet vervoerd mag worden. Te Amsterdam en ook inandereplaat- sen hoort men thans onophoudelijk het woord haast je maar niet, dat te recht of te onrecht, bij elke gelegenheid wordt gebruikt, ook wan neer men zich haasten moet, bijvoorbeeld om een brug over te gaan vóór zij wordt opgehaald. De oorsprong van dien kreet dagteekent van de Pinksterdagen dezes jaars, toer, er een zeer druk verkeer plaats had met de stoombootjes, die om de tien minuten van het Rokin naar de Scholier- brug varen. Dien dag maakten er 18000 per sonen gebruik van. Uit vrees dat uit het gedrang ongelukkeu ontstaan zouden, riep een van de beambten bij dit vervoermiddel onophoudelijk: „haast je maar niet," welke woorden langzamer hand eene volksuitdrukking zijn geworden. Dr. Massman, een der grootste voor standers der gymnastiek, en die daarin o. a. de tegenwoordige keizerin van Oostenrijk, toen nog een Beiersclie prinses, heeft onderwezen, blijkt een zeer gevat man te zijn. Op een feest, te zijner eere aangericht, bracht een der aanwezigen hem een heildronk met de woorden: „Jetzo nun fass man, Hurtig das Glas an, Fulles mit duft' gem Nass an, Und so nun lass man, Hoch leben Herrn Professor Massman!" waarop de piofessor onmiddellijk liet volgen: Das nehm' ich ohn' Hass an." In de Iron Monger maakt een Ameri- kaansch werktuigkundige melding van zijn uit vinding, die hij in een opstel, onder den titel: „Ieder zijn eigen locomotief", beschrijft. Hij noemt haar een uitvinding, voorbeschikt „om de mensch- heid uit de tirannieke handen van spoorwegmaat schappijen te verlossen." Deze uitvinding bestaat uit een driewielige velocipede, die door samenge perste lucht moet voortbewogen worden. De laatste bevindt zich in een reservoir, dat tegelijk dienst doet als zit; laats voor den reiziger. Deze veloci pede zou, aldus verzekert men, veertig kilome ter in het uur kunnen loopen. De uitvinder wil nu in verschillende steden en plaatsen groote reservoirs met gecomprimeerde lncht opstellen, die den reiziger de gelegenheid zullen aanbieden zich op nieuw van saamgeperste lucht te voor zien, wanneer de voorraad in zijn reservoir bijna uitgeput mocht zijn. Op deze wijze zou de reis zeer gemakkelijk te volvoeren zijn en zouden de kosten voor het vullen onderweg ook niet groot behoeven te wezen, omdat de stationnaire reser voirs op groote schaal zouden kunnen ingericht worden. Keizer Wilhelm kreeg dezer dagen een eigenaardig geschenk bestaande in een kruiwagen. Plet was de tienduizendste kruiwagen die door een firma te Sonnborn bij Elberfeld werd vervaardigd en deze werd nu rijk met bloemen getooid, aan den Keizer gezonden. Het weelderigste p os t kan toor kan me n te Fon in Themar vinden. Een schatrijk inwoner dier plaats wilde daar een postkantoor hebben, doch de gemeente was te klein om de Regeering daartoe te kunnen bewegen. De man besloot toen op eigen kosten een kantoor op te richten, waar in hij en zijne vrouw den dienst zouden waar nemen. Beiden deden examen, werden toegelaten en ieder roemt de vlugge en beieefde bediening die men aan dat kantoor heeft. Alles is er even prachtig; de inktkokers zijn van zilver; alle meu belen van mahoniehout en voor de beide „post ambtenaren" is de dienst eene aangename tijd korting geworden. De winner van eenhoogenprijs, franks 20,000, in de tombola van de Pers in Frankrijk, kan geruster dan de bezitter van No. 66 in de bekende operette van dien naam, zijn nommer onderst boven keeren. Het is namelijk No. 896,968. Peccatur intra muros et extra. Een persoon die eergisteren nacht zich op een bank in Musis Sacrum te Arnhem te slapen had gelegd, ont dekte bij zijn ontwaken dat men hem zijn hor loge met gouden ketting en zijn portemonnaie had ontstolen. Als het uit zuinigheid was, dat hij aan deze kostelooze slaapplaats boven een ander nachtverblijf de voorkeur gaf, dan heeft ook hier wederom de zuinigheid de wijsheid be drogen. Figaro noemt hen die de deuren der inrichtingen van de verschillende congregatiën in Frankrijk openen: „les libres pinceurs." Te Kienburg in het Zwitsersche kan ton Solothurn heeft een protest, gemeente haren predikant afgezet; de man sprak in zijn preek den vromen wensch uit, dat het veertien dagen lang als bij den zondvloed zou regenen en de geheele gemeente zou verdrinken. Dat was den leden wat te kras. Het programma is verschenen voorde tentoonstelling van pluimgedierte, te houden 18, 19 en 20 September e. k., op het terrein van het Kon. zool.-botanisch genootschap te 's-Graver.hage. Er zijn uitgeloofd 13 gouden, 43 verguld zilveren, 177 zilveren, 309 verzilverd bronzen en 267 bronzen medailles. Toen Zondag 11. de cipier in het huis van arrest te Zutfen een gevangene eten bracht, nam deze de gelegenheid waar om den cipier in zijne plaats op te sluiten en zelf het hazen pad te kiezen. Tot heden is men hem nog niet op het spoor. Een zonderling ongeval heeft Vrijdag plaats gehad op de spoorweglijn van Vervisrs naar Brussel. De as van een waggon, met eieren ge laden, komende uit Italië, is tusschen de stations Gingelom en Rosoux-Goyer gebroken; al de eieren werden stuk geslagen en de waggon scheen in een reusachtige koekenpan herschapen. Hoe scherp de partijgeest ook in En geland zich uit, bewees dezer dagen een predikant in Devon. Hij had, sinds Gladstone optrad, de gebeden voor het Parlement overgeslagen. Hierop aandachtig gemaakt, antwoordde hij: „zulk een troep is niet waard, dat men er voor bidt." Een vreemde opvatting zeker. Juist voor een Parle ment dat slecht is, is het noodig te bidden. De Citoyen, een radicaal blad, deelde met niet weinig ophef mede, dat in den politiepost van de rue Julien-Lacroix te Parijs zich op dit oogen- blik twee stukken geschut opgesteld bevinden, gereed om vuur te geven. Dit bericht is hoogst ernstig, zeide het blad. Dringend dient men te weten, of de andere politieposten van Parijs ook van dergelijke verdedigingswapens voorzien zijn. Het blad, dat zoo iets monsterachtig noemt, eischt van den prefect een antwoord, enz. De Temps meldt nu, dat die geduchte vuurmonden den di recteur van den schouwburg van Belleville toe- behooren, in welk arrondissement bedoelde poli tiepost ligt. De stukken, die bovendien van hout en grof afgewerkt zijn en bij militaire drama's dienst doen, namen te veel plaats in het maga zijn in, zoodat de directeur zich gedwongen zag ze buiten te plaatsen. Zij, die deze stukken voor echt aangezien hebben, zegt de Temps, moeten een verbeelding hebben, die eerder ontbrandt dan deze kanonnen, waarvan de schoten nooit verder dan het voetlicht gaan. Het scheepsjournaal van een Ameri- kaansch schip vermeldt, dat er te Albriua op den rechteroever van de Gambia een vijgeboom staat van dezelfde soort, al» die welke voor het oogsten van vijgen in Zuidelijk Europa en Klein Azië ge kweekt wordt. De stam van dien boom is slechts 15 meters hoog, maar heeft een omtrek van 40 meter. Hij is op zulk een wijze gegroeid, dat het schijnt, alsof hij door samengroeiing van ver scheiden stammen ontstaan is. De zeer dichte takken vormen een kroon van 70 meters in om trek. Onder dit voor de keerkringszon ondoor dringbaar dak vereenigen zich de inboorlingen en geven zich daar aan hun bezigheden, hun werk en spelen over. Een Amsterdammer, die zich thans te Wiesbaden bevindt, schrijft van daar dd. 8 Juli: Het schaakcongres is hier nog in vollen gang. Eergisteren woonde ik een tour de force bij van den Weener student Fritz, die 10 spellen blin delings speelde tegen 10 andere schakers; de strijd duurde van 3'A tot 10 uur. Van de 10 partijen won Fritz er 9 en verloor hij derhalve slechts ééne partij. Toen hij een paar uren aan den gang was, viel er een kanonschot en vroeg hij wat dat beduidde. Men zeide hem „dat is de luchtballon die op het terras opgaat" „welnu", antwoordde hij, „laat ons dat eens gaan zien" en allen stroom den wij naar buiten. Een kwartier later werden de partijen hervat. De 10 spellen had Fritz der halve zoo vast in zijn hoofd, dat niets zijn ge- dachtengang kon storen. Daar hij met den rug naar de borden gekeerd was, moest hij natuur lijk zijne zetten dicteeren; een paar malen slechts gaf hij een zet op, die niet gedaan kon worden. Toen men hem daarop opmerkzaam gemaakt had, noemde hij alle stukken op met de juiste plaats waar zij stonden, waarop hij zeide„ik zie dat ik mij vergist heb", en verbeterde den zet. De eerste bollen in het vak zijn hier, als Blackburn, Bird, Mason, Schwarze, Zuckertort, enz. De bekende caoutchouc windkussens, die veel gebruikt worden, hebben een coucurrent gekregen die hun misschien nog veel afbreuk zal doen. Wij bedoelen namelijk de windkussens van Japansch papier. Als voordeelen, die zij boven de anderen aanbieden, worden de volgende ge noemd zij kunnen wanneer zij niet in gebruik zijn, tot een pakje van kleinere afmetingen ge rold worden, dan die welke van caoutchouc ge maakt worden zij plakken niet op elkaar wanneer ze vochtig en nat zijn; voor hoofdkussens voldoen zij beter omdat zij geen reuk van zich geven. Hun stevigheid is buitengewoon, en een man kan er gerust op gaan staan zonder ze doen scheuren. Verder wordt er van gezegd dat zij ondoordring baar zijn voor water en als reddingstoestellen uitstekend goede diensten zouden kunnen bewijzen. Op 11 Juni jl., ten 7 uur 's morgens, sloeg de bliksem in een 20,000 vaten petroleum bevattend bassin, op een hoogte nabij Titusville, in Pensylvanië. De olie swam oogenblikkelijk in brand; de vlam sloeg over naar een tweede bassin van dezelfde grootte. Ten 1 uur stroomde de brandende olie den heuvel af, vernielde alles op haren weg en vloeide vervolgens in de oliebeek, waardoor Titusville werd bedreigd. De inwoners lieten have en goed in den steek en gingen op de vlucht. Ten 5 ure hadden de vlammen de Franklin- en Washingtonstraat bereikt. Om 7 uur brandden ongeveer 100,000 vaten olie, alsmede de gebouwen op beide zijden van de Broadstreet. Ten 10 uur 's avonds barstte nog een oliebassin en stak de Franklingstreetbrug in brand. Den volgenden dag barstte nog een bassin van 5000 barrel iuhoud met vreeselijk geweld. Eerst op 13 Juni gelukte het den brand te biusschen. De schade te zamen wordt begroot op 1,500,000 pd. st. Dr. M. Lamb te Newyork heeft Neptu- nituitgevonden, waarmede alle bovenkleederen niet alleen regenproef kunnen gemaakt worden, maar ook koffie, inkt enz. er over gestort, hin dert niets en het vocht rolt er in kogeltjes langs. Ook veeren op hoeden enz. worden zóó geprepa reerd; er heeft zich reeds een aandeelen maatschap pij Neptu nit gevestigd. In den omtrek van Maastricht isdezer dagen het schild van een schildpad gevonden, die, naar men berekend heeft, een omvang gehad moet hebben van 5 meter. Een nieuw plan, door kapitein Ead voorgesteld, zou de moeielijkhedeu van de door graving der landengte van Panama willen ont wijken. In plaats van een kanaal zou men een spoorweg moeten aanleggen, met 12 rails. De schepen zouden als eenvoudige pakgoederen op doelmatig ingerichte bagagewagens gelegd worden terwijl de zwaarte, over de 12 rails verdeeld, niet veel grooter zou zijn dan die van de goederen wagons op de gewone spoorbanen. In üuitschland is weer een millioenen- erfgenaam opgetreden. De man woont in Ruhlsdorf en beweert afstammeling te zijn van generaal Kohier, die in het begin dezer eeuw in Oost- Indië overleed, en wiens nalatenschap op ongeveer 300 millioen mark wordt geschat. Een brievengaarder vindt zijn titel te leelijk en onjuist bovendien zijn werk is niet alleen om brieven te garen, zegt hij; en de man vraagt daarom, door bemiddeling van het N. v. d. D. om Directeur van een hulppostkantoor" genaamd te worden. En waarom ook niet? zegt het Dagblad, „Sedert „meester" eerst „hoofdonderwijzer" en nu „hoofd der school" straks „directeur" weid en de ondermeester zijn juisten titel van „hulponder wijzer" nu al door het deftiger „onderwijzer zooveelste klasse zag vervangen, sedert mag de brievengaarder zijn waardigheid toch ook wel eens laten gelden. Een man te Dordrecht, in beschonken toestand te huis komende, heeft zijne vrouw deer lijk mishandeld en bij de keel gegrepen, ten ge volge waarvan zij in bewusteloozen toestand op den grond bleef liggen, waarna hij een zijner kinderen, dat aan de mazelen leed, uit het lied haalde en mede op straat nam. De buren hebben verdere tooneelen van dezen woestaard weten te voorkomen, door hem aan de inmiddels te hulp geroepen politie over te leveren, die hem in arrest bracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2