NIEUWE No. 308. Donderdag 22 Juli 1880. 5e Jaargang. Hedendaagsche zedeleer. BUITENLAND. BINNENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrij k-Hongarij e Turkijë. ABONNEMENTSPR IJS Per 3 maanden voor Haarlemj 0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B UB. EAU: St. Jansstraat Haarlem. MALNT1 k NpIU J AGITE MA HON AGITATE. mm. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Ad vert.entiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers K P P E R S LAUREY. De moderne politiek, geboren vijandin van het ware geloof, tracht dit met de sekten op eene lijn te stellen, het geen enkel voorrecht toe te staan. Naar haar oordeel zijn de leerstellingen en dogma's nietsbeteekenend, is ieder vrij zijn dogma's te kiezen. Zij maakt goede zaken met het verschil der godsdiensten en zij procla meert openlijk en overal dat het niet de moeite waard is de ware te zoeken en dat het om 't even is, welke godsdienst men ook beleide. Wat haar betreft, ze heeft er geen. Wat is het noodig zich in onze ver lichte, beschaafde eeuw met dogma's te bemoeien. Wat geeft zulks voor onze in dustrie en koophandel, voor onze spoor wegen en telegraaflijnen, voor onze fa brieken, of er al of niet een ander leven is, of er een rechter is, voor wien grooten en kleinen, machtigen en zwakken, rijken en arinen na den dood zullen verschijnen? Kan de wereld niet vooruitgaan, genot heb ben van de uitvindingen der wetenschap, zonder zich om het symbolum der Aposte len te bekommeren? Daar zijn tegenwoordig staatslieden, die dogma's en fabelen op eene lijn stellende, deze beschouwen als den menschelijken geest onwaardig: fabelen voor de kinde ren, dogma's voor de dweepers. Om zich zeiven en den Staat te besturen is de algemeene zedeleer voldoende, die men in den grond van alle godsdiensten vindt. Deze theorie wordt door de moderne staatsmannen verkondigd. Dit stelsel wordt op de staatsscholen toegepast; dit is het middel om de constitutie met de vrijheid van godsdienst in overeenstemming te bren gen: godsdienstloos openbaar onderwijs, namens ea op kosten van Katholieken en geloovige Protestanten gegeven. Men wil dus nog zedeleer! Maar welke? Eene burgerlijke en natuurlijke zedeleer, die de jeugd tot maatschappelijke burger lijke deugden vormt. Maar behalve dat dergelijke zedeleer den rneusch niet leidt tot het verheven doel, waarvoor God hem schiep, is zij ook on bekwaam om aan het kind de ware deugd F JE UIL LET O N. DE ZEGELS. Op een half uur aistand van Conquel, een bevallig dorp aan de kust des Oceaans, zien de reizigers het oude en sterke kasteel van Ploffer- neck, welks oude en sterke torens zich fier naar den somberen hemel van Brelagne verheffen. Vóór den oostelijken gevel van het oude slot bevindt zich een woud, waar eene eeuwige stilte heerscht; ten westen, vertoont de zee haren blauw - achtigen gezichteinder en de visscherspinken, die met arendsvlucht de golven doorklieven. Over dag hoort men somtijds rond het adellijke huis het gezang van een herder of de belletjes der kudde; maar des nachts komt geen gerucht de plechtige stilte verstorengeene beweging verraadt er het bestaan, noch de nabijheid der menschen men zou zeggen, dat elk schepsel met aandacht luistert naar het gehuil van den wind in het gebladerte der eiken, en naar het gedruisch van den Oceaan, wiens golven schuimend op de rotsen breken. Geen woorden zijn in staat de akelige woest- iu te boezemen en het de noodige stand vastigheid in het goede te schenken. Zij beantwoordt niet aan de behoeften en nei gingen van den mensch, want de mensch is niet alleen een maatschappelijk maar ook een geestelijk wezen. Hij moge nog zoo vooruitgaan in de wetenschap, men kan de wortelen van geloof en godsdienst uit zijn hart niet wegnemen. Het onderwijs van het geloof veredelt den ineusch in zijne eigene oogen; het leert hem zich zeiven en zijne naasten ten allen tijde eerbiedigen en het is een krachtig hulpmiddel ook voor het kind om gemak kelijker door een deugdzaam leven zijne hoedanigheid van kind Gods te bewaren en op te luisteren. Ja men begrijpt dat men alles mag hopen van een kind, dat op school zijne verhevene bestemming heeft leeren ken nen. Zijn er dringender gronden om het op te wekken, onophoudelijk over zijn hart te waken? Men moedigt het aan met de gedachte aan de hulp die ons iu den strijd verzekerd is. Men leert het gehoorzaam en onderdanig zijn, omdat men het inprent dat hij het beeld des Scheppers in zi]ne ouders eert en in den Koning een gezag dat van God komt. Men moedigt het aan in den evennaaste, het beeld der Godheid te eeren dat op zijn eigen voorhoofd prijkt, en in de trekken van den arme, den Ver losser zelf te erkennen. Maar de hedendaagsche maatschappij wil van dat alles niets weten en zij pre dikt slechts eene burgerlijke en natuurlijke zedeleer, eene moraal die ieder zich schep pen kan naar zijne wijze en volgens zijn goeddunken, eene zedeleer die zich weet te plooien naar elke omstandigheid. Doch van eene moraal die geheiligd wordt dooi de vrees voor straffen en de zekere hoop der schoonste belooningen, wil de moderne politiek, wil de moderne maatschappij niets weten. Zoo worden de volken stoffelijk en zedelijk geruineerd want de aanhangers der hedendaagsche politiek en burgerlijke zedeleer oefenen in naam van den staat, hetzij onder constitutioneelen, hetzij on der republikeinscheu vorm een absolutisme uit dat de vroegere eeuwen nimmer ge heid van deze streek te sehilderenonze verbeelding geeft zich geheel aan den afschrik over, dien deze plaats inboezemt. Daar bestaat voor den geest geene overdenking; het oog dwaalt met afschrik op den zwarten zoom der bosschen, of op de steile oevers der zee. Het kasteel is in volmaakte overeenstemming met de strengheid van het landschap. I)e grijze tint der muren, de kanteelen en torens, die in puin nederliggen, liet oude ijzeren en verroeste balkon, de treden der half verbrijzelde trappen, het geheel komt goed met de droefgeestige gesteld heid der plaats overeen. Welke familiën hebben beurtelings dit gothische kasteel bewoond? Van welke ridders is deze uit gestrekte woonplaats de bakermat geweest? Hoe hebben de kasteelbewoners geleefd, op welke wijze zijn zij gestorven In welke gevaarlijke zeesla gen, of in welke roemrijke gevechten hebben die tijdgenooten van Duguesclin hunnen naam doen weerklinken Ik weet het niet, maar ik heb het laatste voorval van dat geslacht der rid ders gehoord, en ik zal het nu mededeelen. In 1793, bewoonde de markies Tróseguidy keud hebben. Zij eigenen zich niet alleen alle hulpbronnen des lands toe, maar zij willen ook den Oneindige confisqueeren. Als die moderne zedeleer blijft woeden, gaat de maatschappij een allertreurigste toekomst te gemoet. Helaas! wij zijn niet zonder vrees. Ook iu ons dierbaar vaderland vindt de moderne politiek en de burgerlijke mo raal een groot aantal volgelingen, aan hangers en verdedigers. Ook onze regee ring, de feiten der laatste dagen bewijzen het ten duidelijkste, wordt tegenwoordig geleid door eene partij die op onbe schaamde en listige wijze het divide et. im- pera iu toepassing brengt, wijl zij de kies districten zoodanig indeelde, dat de stem men der meerderheid baldadig versnipperd werden, om aan eene enkele partij een kunstmatig overwicht te bezorgen. En die partij is het, die doortrokken is met de onzalige beginselen van de moderne O O politiek en zedeleer en deze doorvoert in al hare consequentiëu. Aan het werken en streven dier partij danken we dan ook onze benauwde en onrustbarende toestanden, de kolossale toe neming van zelfmoord, en doodslag, de overbevolking der krankzinnigen-gestichten en der gevangenissen, de algemeene geest van opstand en verzet, de ontevredenheid der sociale standen, de brutaliteit der so ciaal-democraten en hunne geestverwanten, de algemeene lusteloosheid en de verslap ping der natiën. Helaasde aanhangers der moderne po litiek en zedeleer zijn ziende blind en hoorende doof, en hun wachtwoord is après nous le déluge. Zij hebben zich met hunne valsche theoriën ter ruste gelegd en zijn, vereenzelvigd met hunne beginselen, ingesluimerd. Wie zal het echter loochenen dat hun ontwaken vreeselijk zal zijn? Nog steeds ontvangt de minister van justitie brieven van ambtenaren van het openbaar mi nisterie met aanvrage om ontslag. Het aantal hunner is thans geklommen tot 164. Plouërneck met zijne twee zonen, zijne schoon dochter en kleinzoon, die nauwelijks twaalf jaren oud was, dit kasteel. De markiezin de Tróseguidy zijne echtgenoote, was sedert verscheidene jaren dood. Deze oude en brave familie bemoeide zich weinig met de buitenwereld. In het begin van zijn huwelijk had de graaf de Tróseguidy zijne vrouw naar de feesten te Brest medegenomen, maar na den dood zijner moeder had hij die pleizierreisjes gestaakt, en wijdde hij zijn leven geheel aan de studie en aan den godsdienst. De baron, zijn broeder, eenige jaren jonger en van een minder strenge inborst, had het leven gevolgd van de edellieden van zijn tijd. Hij had drie of vier jaren aan het hof van Lodevvijk XVI doorgebracht. Maar hij was daarna de kale oevers komen bewoneu, waar zijne kindsheid was voorbijgegaan. Het was eene opmerkelijke zaak 1 Het grootste aantal ridders uit Bretagne nam geen deel aan liet weelderige leven van Lodewijk XIV noch van Lodewijk XV. De ge maakte vroolijkheid, de geestige losbandigheid dezer eeuw, kwam slecht met de fierheid en met den ridderlijken ernst dezer jonge lieden overeen Het Journal du Loiret deelt een gesprek mede van den heer Bardoux met den President der Republiek, waaruit blijkt, dat de besluiten van 29 Maart niet eer dan in het laatst der volgende maand op de overige niet erkende geestelijke orden zullen toegepast worden. Het Lagerhuis heeft met 171 tegen 116 stem men aangenomen een, door de Regeering onder steunde, motie tegen de oprichting van een monument voor wijlen Prins Louis Napoleon in de Westminster-abdij. Men komt weder terug op het vroeger reeds vermelde voornemen der Pruisische Regeering tot hervorming van het belastingstelsel. Men meldt namelijk van vertrouwbare zijde, dat de Regeering het stellige plan opvatte, om de vroe ger verworpen wet op het tappen en verkoopen van sterken drank in gewijzigden vorm weder in te dienen. De Kamer heeft de discussie over de hervor ming van de Kieswet tot na de stemming over de begrooting van 1881 verdaagd. Dezer dagen overleed te Pesth Anton Czeugery. Hierdoor lijdt Hongarije een zeer zwaar verlies, daar de ontslapene na Deak de staatsman was van de meeste beteekenis. De vrouw van generaal Skobeletf is, toen zij eergisteren-avond de hospitalen van Tzirpan ging bezoeken, beroofd en vermoord met haar kamenier en een aide de camp. De ontsteltenis is algemeen. Gendarmen en troepen zijn naar de plaats des misdrijfs gezonden. De moordenaars zijn nog niet gearresteerd. Naar men verneemt, hebben een groot aantal ambtenaren der posterijen zich tot den Minister van Waterstaat gewend met verzoek om verbetering van hunne positie. Herhaaldelijk werden reeds in verschillende bladen klachten geuit over de slechte promotie, de vele werkzaamheden en het karig salaris, aan betrekkingen bij de posterijen ver bonden. De commiezen, zegt de Maasbode, zullen nog wel eenigen tijd kunnen wachten. De Minister van Financiën heeft nu het eerst te zoeken naar geld ter uitvoering van de onderwijswet. En dit zal hij zoo heel spoedig niet vinden. zij haakten in het midden der weelderige feesten van Versailles naar de kale rotsen van den Oceaan en naar den heerlijken gezichteinder van hun vaderland. Na de wereld gezien te hebben, waren de twee jonge lieden naar het kasteel wedergekeerd en deelden zij de afzondering van hun vader. De graaf sloot zich na het ontbijt in zijne bibliotheek op, of las het huisgezin iets godsdienstigs voor; de baron ging te paard uit, gevolgd van zijn be diende en eenige honden, om in het bosch te jagen. Wat mevrouw de Tróseguidy betreft, zij nam plaats aan de zijde van haren schoonvader, die slechts zelden zijnen armstoel verliet. Gedu rende deze lange eentoonige dagen, liep de kleine Raoul met den zoon eens visschers, Janekin ge- keeten, rond het kasteel, of wel hij plaatste zich tusschen den markies en zijne moeder, dikwijls een kort gesprek aanhoorende, dat opge wekt werd in de ziel dezer schepsels door het geklots der golven, het gesuis van den wind in de zalen, of door den galmenden toon van den jacht hoorn, die uit het bosch weerklonk. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1