BUITENLAND. BINNENLAND. België. Engeland. Duitschland. Rusland. Zwitserland. GEMENGD NIEUWS. doortrokken, moet wel groote aantrekke lijkheid voor geloovige Christenen bezitten Zulk eene neutraliteit is om te stelen door en voor den geest van de onwaarheid. En zooals Dr. ten Brink oordeelt, denken velen, zooal niet de meesten, die met het onderwijs op de Iloogere Burgerscholen zijn belast. Geen wonder, dat duizenden bij duizenden steeds meer zich verzetten tegen het weg werpen van millioenen voor zulk een on derwijs. Wij zijn niet onverdraagzaam of bekrom pen; wijveroordeelen geen personen; wij rich ten alleen beginselen, en laten gaarne recht wedervaren aan het talent en de persoon lijke goede hoedanigheden van menschen als Dr. ten Brink en diens geestverwanten. Maar wij protesteeren desniettemin met kracht en volharding tegen een onderwijs, dat voor het geld van den Staat wordt gegeven aan de zonen van Christenen en dat slechts kan leiden tot afval van den levenden God, Die zich niet laat bespotten en Die geen volk zegenen kan, dat in een goddeloos volksonderwps ljjdelijk zou kun nen berusten. De vrijmetselaars te Brussel hebben hunne loge-broeders in Nederland, met hunne dames tot een bezoek te Brussel uitgenoodigd. Het Hof van Appèl te Brussel heett het vonnis, waarbij Philippart in 1878, wegens eenvoudig bankroet, door de Rechtbank in eersten aanleg tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld is, bevestigd. Aan de Londensche AUg.Corresp. wordt van betrouwbare zijde het volgende bericht: „Het Britsche Kabinet zou, naar men verneemt, zeer bezorgd zijn over het resultaat der tegenwoordige crisis in het Oosten. Die vrees berust minder op de waarschijnlijkheid van een verzet van den kant der Porte dan wel op het gemis van een hartelijke en volkomen overeenstemming tusschen de Mogendheden." Voor Pruisen is een nieuwe schoolwet in de maak, althans men zegt dat prins von Bismarck be zig is een ontwerp saam te stellen. De Nederlandche schoolwet (Kappeyne-Six) zal niet tot model ge kozen worden. Vorst Milan van Servië, aan wien door Keizer Wilhelm het Grootkruis van den Rooden Adelaar verleend werd, wenscht met Duitschland in on middellijke diplomatieke betrekking te treden. Er werden van zijnentwege reeds voorbereidende stap pen in die richting gezet. Men verzekert, dat met het oog op een oorlog met China de intendance den 1 Juli reeds 12 millioearoebel boven de begrooting heeft uitgegeven 5 voor het Departenent van Marine en 7 voor Oorlog. Bovendien is in Amerika nog voor 12 millioen roebel oorlogsmaterieel besteld, waarvan de helft binnen kort betaald moet worden. De kantonale raad van Schweiz heeft zich voor de wederinvoering der doodstraf in zijn kanton verklaard. Niemand heeft het woord daartegen gevoerd, 33 van de 54 stemmen hebben zich voor de uitvoering op een openbaar plein verklaard. Het votum van het volk laat niet den minsten twijfel aan de aanneming over. Schweiz is het vierde kanton, dat dezen maatregel noodig acht. Van hooger hand zijn reeds aan de militaire autoriteiten in de verschillende garnizoenen (Je noodige bevelen gegeven om bij de aanstaande bevalling van H. M. onze Koningin het voorge schreven aantal saluutschoten te lossen, t. w.: 101 bij de geboorte van een prins en 51 bij de geboorte van eene prinses. Door den Minister van justitie zijn aan de gemeentebesturen eenige vragen gedaan, met be trekking tot de maatregelen in de gemeenten genomen en de bestaande plaatselijke verordening tot wering van drankmisbruik. Delft, 26 Juli. Onlangs meldde zich bij zekeren M, alhier, een onbekend persoon aan, voorwen dende diens neef uit Antwerpen te zijn. De on bekende gebruikte bij M. het middagmaal en vertrok des namiddags. Na zijn vertrek werd vermist een zilveren anker-horloge met cuvet, porseleinen wijzerplaat en Romeinschs cijfers. Houthem, 26 Juli. Gisteren-avond is uit de Geul het lijk opgevischt van een onbekend mans persoon, naar gissing tusschen 60 a 70 jaren oud. De vergevorderde staat van ontbinding liet niet toe het lijk te herkennen. IJselmuiden, 26 Juli. Gisteren-middag is een boerenarbeider door zijn schoonzoon aangevallen en zoodanig met een mes aan het hoofd en lin kerhand verwond, dat hij heden-ochtend naar het stadsziekenhuis te Kampen moest vervoerd worden. De dader is in hechtenis genomen. Gorinehem, 26 Juli. Eene vrouw die gisteren als naar gewoonte den gelieelen Zondag aan Bachus geofferd had, viel, na de flesch opnieuw te hebben laten vullen, met dien voorraad van' de trap harer woning en brak den nek. Nieuwer-Amstel, 26 Juli. Gisteren-ochtend is uit een der slooten in het Vondelpark het lijk opgehaald van een onbekende vrouw, naar gissing 50 jaar oud. Goes, 26 Juli. De ontvanger der registratie en domeinen alhier, verdacht van verduistering eener koopsom van rijksgronden, heeft gepoogd zich van het leven te berooven. Zijn toestand moet zoodanig zijn, dat hij niet kan vervoerd worden. Hij wordt in zijne woning door de politie bewaakt. Neede, 26 Juli. Heden verlieten weder vier huisgezinnen deze gemeente als landverhuizers naar Noord-Amerika. Rekent men hierbij die, welke vóór een paar weken vertrokken, dan is dit samen een getal van 40 personen. Allen, zon der uitzondering, begeven zich naar Grand-Ra- pids (staat Michigan). 's Hertogenbosch, 26 Juli. Gisteren morgen ten 5 uren is de bijna 50-jarige vrouw v. d. B.., wonende op St. Jacobs-kerkhof alhier, door haar man dood in bed gevonden, in knielende houding met het hoofd omlaag. Zij schijnt door verstikking den dood gevonden te hebben. Dit ongeval wordt in verband gebracht met 't misbruik van sterken drank. Harderwijk, 26 Juli. Een gepensioneerd sol daat van het O.-I. leger heeft zich met een scheermes den hals afgesneden. Zijn lijk is in een der bosschen onder Ermeloo gevonden. Nieuw Zwemtoestel. Men heeftin Amerika een zeer vernuftig zwemtoestel uitgedacht. De zwemmer rust in horizontale houding op eene ovale, platte kurk en brengt door middel van krukken met beide handen en voeten een wiel in draaiing, waarin een koord bevestigd is, dat verbonden is met een toestel waartegen de beide voeten rusten. Aan dezen toestel bevindt zich een soort staart, die uit verticale vleugelvormige platen bestaat en door het koord in voortdurende rond draaiende beweging gehouden wordt. Volgens den uitvinder dezer eenvoudige machine, kan men vier of vijf Eng. mijlen per uur zwemmen zonder buitengewone inspanning. Iemand te Par ij s, die op den 14 Juli zijn verstand schier geheel verloren heeft, wenscht in het volgende jaar de Marseillaise door 100,000 man te doen zingen. Hij neemt aan dit werk te leveren, als men hem de noodige be schikking geeft over de noodige kanonnen. Hij zal twee maten vooruitslaan, en dan op het le en 8e tempo een kanonschot doen vallen. Hierdoor zal de raenschenmassa de maat vatten en gelijktijdig aanvangen. Om 100,000 menschen gelijktijdig gek te maken hiertoe ware het middel zeker uitstekend. Bij een predikant te Boston meldde zich onlangs een jong paar aan, dat verzocht om door hem getrouwd te worden. Zij vroegen den prijs, die op vijf dollars werd bepaald. Daar zij geen getuigen bij zich hadden, verleenden de dienstboden van den predikant hun bijstand. Na de inzegening gaf de bruidegom een bankbiljet van 50 dollars en ontving er 45 terug. Toen de predikant later zijn biljet wilde wisselen bleek het valsch te zijn. En nu herinnerde hij zich hoe de bruid hardnekkig vermeden had hem aan te zien gedurende de plechtigheid. Men gelooft ook uit andere omstandigheden te moeten opma ken, dat het bruidspaar slechts een paar oplichters waren, waarvan de een zich als vrouw had verkleed. UitLosser wordtgemeld: Hetjaarlijk- sche schuttersfeest werd Zondag in het naburige Duitsche stadje Gronau met veel luister gevierd. Des avonds had een vrouw, die met haren man, haren zoon en andere personen in vroolijke stem ming huiswaarts keerde, het ongeluk in de Gla- nerbeek te vallen; alhoewel dadelijk hulp verleend werd, bleek bij het aan wal brengen, dat zij reeds een lijk was. Niettegenstaande aan de bevoegde autoriteit te Gronau onmiddellijk van dit voorval werd kennis gegeven, lag Woensdag-avond ten zeven ure het lijk nog op den oever der be k in de open lucht! Thans is de zomer goed en degelijk in het land, wantde Amsterdamsche Gemeenteraad kon in de vorige week niet ver gaderen wegens onvoltalligheid. Ook te Dordrecht is een vereeniging Algemeen stemrecht tot stand gekomen. Dat zij in een algemeen gevoelde behoefte voorziet, bewijst het aantal leden niet. Tot nog toe telt zij er slechts 20. De spoorwegmaatschappijen en allen die zich voorts van den hektograaf bedienen, mo gen wel op hun hoede zijn. Men meldt dat in Gratz tegen personen, die sinds kort in het be zit van hektografen waren, procesverbaal werd op gemaakt, omdat zij niet van een behoorlijk pa tent tot het houden van die toestellen voorzien waren. De politie van Gratz past eene strafbe paling toe, die het houden van drukpersen zon der de vergunning van de politie verbiedt, ook op den hektograaf. Onze fiscus zegt het Rott. Nbl. trachtte wel drukpersen onder molens te rang schikken. Niet onmogelijk is het, dat hij op een goeden dag den bezitters van hektografen tot het nemen van een patent noodzaakt. „Heidaar! Ileidaar vrie ndsc hap!" ri e p onlangs in imsterdam een provincie-man den be stuurder van een der nieuwe besprengingswagens toe. „Je verliest al je water!" „Laat toch niet zien, dat je zoo'n lompe boer bent!" bijt hem zijn medegezel toe. „Begrijp je dan niet, dat zulks een mekaniek is om te maken dat de jongens niet achter aan zijn wagen gaan hangen!" Het Engelsche Heerenhuis heeft uit spraak gedaan in zake de aanvaring Voorwaarts- Khedive. Zij luidt in het voordeel der Stoom vaartmaatschappij Nederland. Het eerste vonnis van het Admiraliteits-hof werd geheel bevestigd, met vernietiging van het latere vonnis van het hof van appèl. Op den boulevard de Clichy teParijs is een nieuw ziekenhuis geopend, uitsluitend voor kiespijnlijders. Er is ook een kliniek aan verbon den, waar onderwijs wordt gegeven in anatomie, physiologie en tandheelkunde. Dagelijks wordt er zitting gehouden, om gratis hulp te rerleenen. De Engelsche high life heeft nieuwe visitekaartjes in gebruik genomen, die recht sierlijk schijnen te zijngouden letters op een zwarten of blauwen, zilveren letters op een rooden grond. Le Figaro heeft deze nouveauté verbeterd, door in een hoekje wapen en spreuk of devies van den eigenaar van het kaartje te plaatsen. De Peking-Gazette leert ons hoeveel in Mongolië het schapenvleesch waard is. De gouverneur van die streek draagt in zijn rapport 3 Mongoolsche veebezitters vooi eene decoratie voor, omdat zij verschillende duizenden schapen ten behoeve van het Chineesche leger hebbeu geleverd zonder daarvoor betaling te ontvangen. De eerste en voornaamste dezer onbaatzuchtige Mongolen heeft ruim 4000 schapen geleverd, waarvan de waarde per stuk wordt geschat op 0.8 Tail (f2.80). Als belooning werd voorgesteld hem te begiftigen met een knoop van den derden graad en een veer, en aan twee zijner broeders een dergelijke knoop. De tweede die, ruim 1500 schapen gaf, zal in aanmerking moeten komen voor een kalkoenenveer. Het rapport is aan den betrokken minister ter advies gezonden. Nu de natuur in volle pracht is en tuin en hof met bloemen zijn getooid, kan de volgende wenk voor al te angstvallige bezitters van rozenstruiken misschien van dienst zijn. Een bloem, die men tot vollen groei laat komen, put de plant veel meer uit dan een dozijn knoppen. Plukt dus de rozen af, terwijl zij nog frisch zijn en siert er uwe woning mede; de struiken zullen er aan kracht en uwe woning aan vriendelijkheid door winnen. Een voortreffelijk middel tegen kies pijn, dat in elk geval de voorkeur verdient, omdat het zoo eenvoudig is, vindt men in een weinig boraxzuur, ongeveer eene hoeveelheid die men op de punt van een mes kan nemen, opgelost in warm water. Dat spoelsel neemt men in den mond en slechts zelden zal men bet moeten herhalen. Het is bizonder werkzaam als de pijnen het gevolg zijn van ziekte der tanden of kiezen. In een Amerikaansch stadje woonde iemand die nog nooit in den schouwburg was ge weest, een /oorstelling van Otliello bij. Van den beginne af boeide hem het stuk bovenmate. En in het beroemde tooneel als Othello den zakdoek van Desdemona vordert, en telkens dreigender herhaalt: „den zakdoek, den zakdoek," wierp hij zijn eigen zakdoek op het tooneel en riep onge duldig: „daar heb je een zakdoek, maar speel als 'l u belieft voort!" Iemand heeft zich (1e moeite gegeven om het onlangs vermeld geval van het steeds sla pende meisje te Vegesach (Hanover) te onderzoe ken. Alles blijft volkomen waar. Het meisje is de 20-jarige dochter van een wethouder der gemeente Zij sliep eerst achtereen van half Januari tot halt' Maart, en daarna met korte tusschenpoozen tot nu toe. Niets kan haar wekken. Voedsel steekt men haar in den mond, en zij slikt het gemak kelijk in. Zij legt zich telkens op de andere zijde. Bij het ontwaken weet zij volstrekt niets van wat er geschied is. Overigens is haar versland vol komen helder. Te Dantzig is eene verordering uit gevaardigd, waarin aan herbergiers, aan houders van bier-of koffiehuizen en van alle vervcrschings- lokalen, op eene boete van 5 tot 50 mark, wordt verboden, leerlingen van een gymnasium of van eene school te bedienen van eenige verversching, spijs of drank. Als de aangeklaagde beweert, niet te hebben geweten dat de jongelieden zoodanige leerlingen waren, zal die verklaring niet gelden. Zijn zij hem niet bekend, dan moet hij, alvorens hen te bedienen of te laten bedienen, zich maar vergewissen of zij op eene school of gymnasium zijn. Door den kantonrechter te Assen zijn eenige personen (onder welke eene vrouw) wegen» openbare dronkenschap tot geldboete of subsidi aire gevangenisstraf veroordeeld onder deze per sonen is iemand, die wegens openbare dronken schap sinds langen tijd onophoudelijk heeft te recht gestaan, en altijd de gevangenisstraf boven de boete verkoos, om voor het geld borrels te kunnen koopen. In de alom met roem bekende piano- fabrieK van Gerhard Adam te Wezel kwam eer gisteren de 5000e piano onder de handen der werklieden, juist op den dag dat deze firma een halve eeuw bestaat. TeNeuilly is eenchevalier d'industrie gearresteerd, die zich in een aanzienlijke familie had ingedrongen, voorgevende een adellijk man uit Nederland te zijn en die de hand der schoone dochter des huizes had verkregen. Na de ont dekking van liet bedrog werd de quasi-baron verjaagd, maar hij trachtte nu zijne bruid te schaken en met haar een aanmerkelijk fortuin. Nadat hij werd gearresteerd, heeft het jonge meis je getracht zich te verdrinkenzij is gered, doch vermoedelijk krankzinnig geworden. In de vorige week hebben een 30-tal werklie den van de katoeufabriek der heeren De Heyder en Go. te Leiden, ten gevolge van loonsvermin dering, het werk gestaakt. Gevolgd door een 40 a 50 jongens trokken zij, zingende, door de stad, het geen hun door de politie is belet. Aan het com missariaat werd hun er op gewezen dat dergelijke wandelingen niet geoorloofd zijn, en, bij herhaling daarvan, strengere maatregelen zouden genomen worden. Eergisteren-namiddag toen de verver H. met zijn knecht in R. K. Kerk aan de" Wijn haven te Rotterdam, aau een plafond werkte, brak er ter hoogte van ongeveer 30 meter iets aan de stelling, die slechts aan twee takels hing met het noodlottig gevolg dat H. naar be neden stortte en onmiddellijk dood was terwijl de knecht, door een touw te grijpen en zich daar langs naar beneden te laten glijden, met den schrik is vrij gekomen. De beul aan den cipier overgeleverd. D e b e ul van Midden-Java zit gevangen als verdacht van medeplichtigheid aan verschillende diefstallen. Men schrijft uit Peij, onder Echt: Ruim twee maanden geleden begaf zich zekere jongedochter Zimmerman, als dienstmeid wonende in het naburige Waldfucht (Pruisen,) op reis naar hare ouders te Harken, bij Heinsberg, ten einde hun kennis te geven van haar voorgenomen huwe lijk met zekeren Storms, oud 17 jaar, zoon van een landbouwer en koopman te Boeket, gemeente Waldfucht. Het meisje kwam echter noch bij hare ouders, noch ergens ander» terecht. Alle naspo ringen bleven vruchteloos. De justitie liet Storms voorloopig arresteeren, op vermoeden dat hij het meisje op gewelddadige wijze had doen verdwijnen, hetgeen hij echter steeds hardnekkig ontkende. Een brief, door hem aan een ander meisje te Aken geschreven en waarin o. a. voorkwam„Dat hij haar zoude trouwen, doch dat er hein eene (de jongedochter Zimmerman) in den weg stond en deze eerst van kant moest", had tot genoemd vermoeden niet weinig bijgedragen. Toen nu onlangs de omstreken van Waldfucht door hagel slag geteisterd werden en de eigenaar van een der perceelen zich derwaarts begaf, om de schade in oogenschouw te nemen, vond hij in zijn plat geslagen koren het lijk van eene vrouw. De politie en justitie kwamen spoedig ter plaatse, en bevon den, dat het gevonden lijk dat was van de ver miste jongedochter Zimmerman, alsmede dat zij was overleden aan wonden, toegebracht tot in het hart, door middel van een scherp werktuig. De verdachte Storms werd nu andermaal verhoord, en toen eindelijk de aanwijzingen en verklaringen van getuigen hem geheel in het nauw brachten, bekende hij het meisje, terwijl zij met hem op reis naar hare ouders was. te hebben overvallen en met een broodmes (hetwelk hij bij iemand geleend had) te hebben vermoord. Het lijk had hij in het korenveld verborgen. In het laboratorium der artillerie- werkplaatsen van het militaire district van Kharkoff, te Koursk, had een ontploffing plaats. Achttien artilleristen werden gedood of gewond. De man schappen waren bezig met het vullen van spring- bornmen, toen een der bommen op den grond viel en ontplofte. Het vuur deelde zich zoo snel mede aan de overige ontplofbare materie, dat men slechts één ontzettenden slag hoorde. Zes lijken werden kort daarop uit de brandende over blijfselen van de werkplaats te voorschijn gehaald. De overige twaalf manschappen, de moesten zeer ernstig gekwetst, worden in het hospitaal verpleegd. Van de officieren en opzichters was op het oogen- blik der ontploffing niemand ter plaatse tegen woordig. De vrouw van den bosch wach ter Gras huis, te Amelte (Drente), i» plotseling gestorven, terwijl haar man met de familie naar het zending»* feest was. Het scheen dat vergiftiging had plaat» gehad door strychnine, die ook werkelijk in hui» was geweest, doch nu niet meer was te vinden- Men gelooft aan eene noodlottige vergissing of anders aan zelfmoord. Er wordt een nauwkeurig scheikundig onderzoek ingesteld. Uit Kaschau wordt bericht dat den 19den dezer aldaar, onder het defileeren va'1 artillerie-troepen met hunne batterijen enz.een munitiewagen in de lucht i» gesprongen, ten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2