NIEUWE No. 401, Zondag I Augustus 1880. 5e Jaargang. Huiselijke opvoeding, BUITENLAND. BINNENLAND. Engeland. Duitschland. Frankrijk. Rusland. HUHIIIISIIIl rill HIT. ABONNEMENTSPB IJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. JansstraatHaarlem. fflEÖiSSBE AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Misschien wordt doorgaans niets meer veronachtzaamd, dan de christelijke opvoe ding der kinderen in huis. Sommige ouders bekommeren zich meer om een punctueele behandeling van hunne bezigheden, dan om de opvoeding hunner kleinen. Velen zijn der meening toegedaan, dat wanneer zij ze voedsel en kleeding, later onderwijs geven, wanneer zij bij ongesteldheden den dokter laten halen en het kind alles geven wat het noodig heeft, zij hun plicht als ouders vervuld hebben. Zij verstaan uitstekend de kunst van voeden, maar op het punt van opvoeden leggen zij klaarblijkelijk de meest volslageu onkunde aan deu dag. Is het kind ondeugend geweest, dan wordt het hard aangesproken en gestraft, eu dat noe men dan velen opvoeding. Het komt bij vele ouders zelden op, om over de oorzaak van de ondeugendheid hun ner kinderen ernstig na te deuken en te peinzen over de middelen, die zouden kun nen aangewend worden, om verder kinder- O 7 ljjke vergrijpen te voorkomen. Wat zij zei ven niet kunnen, laten zij aan vreemden over; zij sturen de kinderen naar de kost school en meenen dan dat de school alles moet goed maken, dat de school ze moet opvoeden. Wij hebben niets tegen kostscholeu, mits ze echter voldoen aan de eischen die wij als geloovige Christenen aan die inrich tingen mogen en moeten stellen. Men kan niet te voorzichtig zijn in het doen eener keuze, die trouwens steeds geleid moet wor den door een ehristelijken zin. Sommige kostscholeu zijn inrichtingen, waar meer op de wetenschappelijke dan op de zedelijke vorming der kinderen gelet wordt. Kent de leerling zijne lessen, zondigt hij niet tegen de discipline, dan is men al spoedig tevreden. Opvoeding en bovenal huiselijke opvoeding is echter geheel iets anders. Wordt deze veronachtzaamd, dan helpt al de schoolgeleerdheid bitter weinig; de treu rige ondervinding leert dit dagelijks. Me nigmaal hoort men de ouders dan over de ruwheid hunner kinderen klagen en dan is het: »wij hebben ze toch zoo en zoo lang op school gedaan.Het komt intusschen F E UIL LE TO N. DE ZEGELS. Vervolg. Wat zullen wij doen? zeide de markies, door schrik bevangen. Indien Janekin niet vertrokken was, zeide öievrouw Tréseguily, zou hij ons thans goed de behulpzame hand kunnen leenen. Raoul trad de kamer binnen en zeide, dat de bediende de poort voor verscheidene ruiters had geopend, Inderdaad, men hoorde het klinken der 'abels in den gang. Laat ons thans onze koelbloedigheid bewaren, •Dijn kindzeide de markies, wiens krachten in tegenwoordigheid des gevaars terugkeerden. Houd u goed. Laat mij op al de vragen dier mannen antwoorden. Raoul, spreek geen woord. Eén woord sou ons het hoofd kunnen kosten. Een bediende vertoonde zich en kondigde den te&rkies aandat een kapitein der gendarmerie van Brest hem verlangde te spreken. niet bij hen op, dat de moreele opvoeding in huis verzuimd is en dat men ten onrechte alles aan de school heeft over gelaten. Er heerscht nog maar al te zeer het wanbegrip, dat de eigenlijke opvoeding der kinderen niet voor hun derde of vierde jaar kan aanvangen. Eerst wanneer men met het kind kan spreken, het duidelijk wat aan het verstand kan brengen, zou het in staat zijn, iets aan te nemen. Maar opvoeding is toch niet uitsluitend leering en onderricht. Het is vooral ook ontwik keling, oefening der geestvermogens, het leiden der begeerten en hartstochten van den kleinen wereldburger, zoowel lichame lijk als geestelijk. Alles, wat men aan het kind ten koste legt of nalaat, wat zijn ontwikkeling bevordert of belemmert, wat daaraan eene of andere richting geeft, het behoort er toe. Gewichtig, zelfs beslissend voor zijn gansche verdere leven, is de eerste behandeling, gewichtiger en belangrijker dan men veelal meent. Niet het lichaam alleen, maar tegelijk met het lichaam ont wikkelt de geest, en alles, wat in het eerste levensjaar aan de gezondheid te kort wordt gedaan door een verkeerde behan deling, door slechte gewoonten, door ver harding of verwijfdheid, het is alles van een overwegenden invloed ook op den geest. Want iedere indruk, die de buitenwereld op het lichaam maakt, plant zich meer of minder sterk en duurzaam door middel van het gevoel eu de overige zintuigen op den geest over eu geeft reeds vroegtijdig aan het zoo teeder besnaarde ziel-instru- ment eene stemming, die levenslang har monische of dis-harmonische accoorden doet weerklinken. Moge een eigenlijk leeren door woorden, dus opvoeding in den waren zin van het woord, in het eerst nog tot de onmoge lijkheden behooren, zoo is een voorberei dende behandeling, die een deugdeli]ken grondslag legt, zooveel te meer uitvoerbaar; die is zelfs dringend noodzakelijk, omdat de ontluikende ziel reeds indrukken ont vangt, die later nimmer meer zijn uit te wisschen. Zoo menige eigendommelijkkeid in het karakter, zoo menige booze neiging of hartstocht, die zich eerst later open- Laat hem binnenkomen, Bertrand antwoord de markies bedaard. De grijsaard had al de geestkracht zijner jeugd teruggekregen. Het god delijk vuur der vaderlijke liefde, dat in zijn oogen schitterde, had ook zijn hart verwarmd. Men hoorde den zwaren stap van twee mannen op den trap, en weldra werd de deur géopend voor een jong officier der republiek, die vergezeld, was door een man, die diep in zijn mantel ge wikkeld was. De republikein scheen verrast toen hij de kamer binnen tradhij was niet voorbe reid op het tooneel, dat zich aan zijne oogen vertoonde. De markies was ti.sschen de gravin en Raoul gezeten. Zijn gelaat was rustig, en zijne witte haren bedekten de bleekheid van zijn voor hoofd. De jonge krijgsman vestigde vooral zijne blikken op Mevrouw de Tréseguidy, wier schoon gelaat, rustig en kalm, geen spoor van schrik vertoonde. De scherpe tegenstelling dier drie tijd perken, het edel gelaat van den markies, de ver rukkelijke groep van moeder en kind, sloten voor een oogenblik de lippen des kapiteins. Maar de aarzeling was van korten duur; hij trad in het baart, vindt eene genoegzame verklaring in de eerste physische indrukken en wer king op den zich langzaam ontwikkelen den geest. En daarom heeft de Schepper die eerste ontwikkelingsperiode aan de moe der opgedragen. Wat vermag eene christelijke moeder niet? Immers de vorming van het kinder lijk gemoed moet van de moeder uitgaan; op haren schoot moeten de eerste kiemeu van zedelijkheid geplant worden. En door den godsdienst zal eene brug van de moe derliefde tot de liefde voor God gebouwd worden; de moeder moet als een heilige het kind onder hare vleugelen, onder hare bescherming, onder hare bewaking nemen en het in het heiligdom van godvruchtige gevoelens wijden. Men bedenke echter dat men onmoge lijk een ander leeren kan, wat men zelve niet kent en dat zij alleen de ware moe der is, die hare kinderen in godsdienst en deugd opvoedt, waardoor zij aan de haar toevertrouwde panden impulsies geeft, die hen op den levensweg bestand zullen doen zijn tegen de maatschappelijke kwalen, die hen sterk zullen doen zijn tegen de listen eu lagen van de verleiding eener bedorven wereld en die hen het bereiken van het doel hunner aardsche pelgrimsreis onge twijfeld gemakkelijk zullen maken. Heilig, heerlijk en verheven is de roe ping van het moederschap. Odat zij steeds begrepen en gewaardeerd moge worden! Er zijn nadere berichten ontvangen aangaande de ramp, generaal Burrow overkomen. Die be richten hebben de strekking om te bewijzen dat het officieel rapport over Burrow's nederlaag overdreven is. Drie kolonels en zeven andere officie ren zijn te Kandahar aangekomen. Voor zoover de verliezen tot heden bekend zijn, sneuvelden zes officieren en werden er vijf gekwetst. De te legraaf tusschen Quetta en Kandahar is eergiste- ren-oclitend afgesneden. In Saksen worden tegenwoordig herhaaldelijk socialisten in hechtenis genomen. Zaterdag-nacht werd er een, zijnde een vischhandelaar, betrapt op het aanplakken van biljetten. Nadat hij op midden der kamer, en zeide met luider stem Burger de Tréseguidy, waar zijn uwe zonen De heeren de Tréseguidy zijn sedert eenigen tijd op reis, mijnheer! Overigens weet ik niet met welk recht gij mij hier in het midden van den nacht komt ondervragen. Gij bedriegt ons, de burgers Tréseguidy woonden het gevecht van Savency bijgij ver wacht hen, zij zijn misschien hier. Wij hebben hen tot het naaste dorp achtervolgd. Voor het overige, hier is een commissaris der republiek. De jonge man wees met een gebaar zijn med- gezel aan, die zijn mantel open sloeg, en eene driekleurige sjerp zien liet. Hem moet gij antwoorden; mijne zending is volbracht, zoodra ik het kasteel zal onderzocht hebben. De burger, lid van het revolutionnaire bewind, zal hier met acht mijner manschappen blijven. De jonge officier groette, en vertrok een half uur later uit Brest. De medgezel van den repu- blikeinschen kapitein was inderdaad een lid van het revolutionnair bewind, Rignard genaamd; op het politiebureau in verhoor was genomen, werd er een beambte uitgezonden om zijn winkel te sluiten. De beambte vond aldaar den sigaren handelaar Kayser lid van den Rijksdag, den re dacteur Petzold en nog tien andeie personen. Deze werden allen gevangen genomen en aan de justitie uitgeleverd. Den volgenden dag werden er tien op vrije voeten gesteld, terwijl Kayser en Petzold in hechtenis werden gehouden en de winkel van Kayser door de justitie werd gesloten, waarna aldaar eene huiszoeking werd gehouden. Men vond toen een aantal oproerige plakkaten waarvan den vorigen nacht verscheidene exem plaren in de omliggende dorpen waren aangeplakt. Le Figaro deelt als gerucht mede, dat de Regeering, om zich rekenschap te geven van het resultaat, dat de nieuwe militaire organisatie, in geval van oorlog, zou kunnen opleveren, het plan koestert om binnenkort een proef van algemeene mobilisatie van het leger te noemen. Het gerucht loopt dat de Russische Keizer met gravin Dolgorucki, bijgenaamd la grande demoiselle, in den echt getreden is. Het huwelijk zou voorloopig geheim gehouden worden, omdat de dood der Czarin nog zoo kort geleden is. Zoo iemand, zegt de Gelderlander, veilig de kool, de geit en den wolf weet over te varen, zonder dat de kool last heeft van de geit en de geit van den wolf, dan wel de redactie der Arnh. Ct. Nu de nieuwe afgevaardigde voor Breda, dr. Schaep- man zitting genomen heeft, schrijft het blad een staatsrechtskundig artikel tegen de toelating vau dezen afgevaardigde. Nu de dure en onverant woordelijke wet van 1 November is aangenomen, schrijft het blad van artikel tegen de Kamermeer derheid die niets anders gedaan heeft dan de „financiën nog wat meer in de war geholpen". „Eerst uitgaven op uitgaven stapelen, zoo heet het nu, „en daarna, als de rekeningen ingeleverd zijn, er over gaan denken, waai men de middelen zal vandaan halen om ze te betalen Is dit niet echt economisch-politisch Zóó worden èn de partijgenooten van dr. Schaep- man, wegens «iet-tegenwerking zijner toelating als afgevaardigde èn de tegenstanders van den zelfden afgevaardigde te vriend gehoudenzoo blijft iemand op goeden voet met de schoolwet mannen, wegens niet-tegenwerking van de aan neming der wet en met de partijgenooten van den heer Van Nispen, wiens neef en naamge noot, uit dankbaarheid voor het lange citeeren het tijdstip der omwenteling werkte hij te Nantes als smidsknecht. Als trawant van Carrier, had hij zich weldra den naam zijns meesters waardig gemaakt, en op den kleinen troon, dien hij in naam van het verblinde volk bezette; zetelde hij met de pracht eens keizers. Die soort van lieden vormden voor het overige een potsierlijke groep hunne gesprekken vervroolijkten meer dan eens de treurtooneelen van 93. De ruwheid hunner ge. sprekken, de zedeloosheid hunner gebaren staken sterk af bij de koelheid van hunne bestudeerde houding. De man uit de kroeg dreef altijd bij den ernstigen staatsman boven. Rignard was groot, mager en zeer bleek, al zijne leden waren oneven redig, ieder zijner bewegingen was onbevallig en ruw. Men zou gezegd hebben, dat het een dier leelijke houten poppen was, die de kinderen met een ijzerdraad allerlei bewegingen doen maken. Voor het overige matigde de hardvochtigheid zijne grijze oogen, welke als die eener kat schitter den, de potsierlijkheid van ziju persoon. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1