NIEUWE No. 402, Donderdag 5 Augustus 1880. 5e Jaargang. Oorzaken en gevolgen. BUITENLAND, BINNENLAND. •m-m, 61ÉP Engeland. Duitschland. Rusland. Griekenland. Amerika. GS Vi,. Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA HON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers K P P E R S LAUREY. Dat de uitvoering der wet van 1878, zegt de Nieuwe iJselbode noodlottig voor onzen financieelen toestand worden zal, niemand durft het loochenen. Op de eene of andere wijze zullen de kosten op de zak ken der belastingplichtigen moeten verhaald worden en de Nederlandsche belastingplich tigen belmoren tot die gewone soort welke niet voor haar pleizier betaalt. Wanneer men de lichtzinnigheid in aan merking neemt, waarmede de liberale meer derheid van onze wetgevende lichamen uit gaven voteert, dan zou men tot het besluit komen kunnen, dat het voor de natie een groot genoegen heeten mocht en misschien een groote eer daarenboven, indien zij zich op hare aanslagbiljetten voor ronde sommen vindt aangeslagen. Doch daar de liberale kiezer dat mensclielijke ten minste over houdt, dat in de trouwe aanhankelijkheid aan den geldbuidel gelegen is, is de liberale Kamerpartij wel genoodzaakt aan de her komst eener nieuwe belasting een onschul dig uiterlijk te geven, d. w. z. de schuld van dergelijke, onaangename gewaarwordingen opwekkende dingen aan omstandigheden van haar onafhankelijk te wijten. Men doet haar dan ook bepaaldelijk een ondienst, indien men de voorgestelde rentebelasting vast koppelt aan de schoolwet, en de eerste een gevolg noemt van de laatste. Laten hare woordvoerders, zoo zij kunnen, haar lof van de daken verkondigen, een ding blijft in ieder geval zekerde liberale partij is in de laatste jaren ons duur te staan gekomen. De Staatsmans wijsheid van van de Putte en men roemt hem als hun grootsten staats man heeft ons den noodlottigen Atjeh- oorlog bezorgd en Kappeyne, die bij zijne party als grappenmaker te boek stond doch daarom niet minder in staat werd geacht om als eerste minister in Neder land op te treden, Kappeyne begiftigde ons met de schoolwet. Twee dure geschen ken, waarvan wij ons nog niet spoedig ont slagen kunnen rekenen. Sedert de liberale Zon hoog klom, is er in ons vaderland geen sprake meer geweest van afschaffing van belastingen en krijgen wij geschenken FEUILLETON. DE ZEGELS. Vervolg. De onwillekeurige lach, die zijn misvormd lichaam kon opwekken, werd door de wreede uitdrukking zijner gelaatstrekken in bedwang ge houden. Op het gezicht van dien gevaarlijken man, betreurde de Tréseguidy den jongen officier. Het beroep der wapenen versteent het hart, maar veredelt het karakter; de man wint in edelmoe digheid hetgeen hij in zachtheid verliest. De leeu wen hebben het instinkt der tijgers niet; zij zijn te gelijker tijd wreed en grootmoedig. De mar kies begreep, dat de beul de plaats van den rech ter innam. Hij wierp een blik vol onrust op zijne dochter en zijn kleinzoon, omhelsde ze teederlijk, sloe.g nog een vaderlijken blik op hen en verliet het vertrek met het lid van het re- volutionnaire bewind, die gebood hem te volgen. Burger, zeide hij, kom, ik moet u spreken. Onbeschaamde, morde de oude edelman. zooals de belasting op de successie in de rechte lijn en de voorgestelde rente-belas ting, belastingen beide zooals zij wel niet veel drukkender kunneu gedacht worden. Het is vermakelijk om te zien hoe de tegenwoordige regeering bij monde van den heer Six de verantwoordelijkheid voor de financiëele gevolo-en der invoering van O O O de wet van '78 van zich werpt. »De Re geering kan niet toegeven« zoo sprak de minister van Binuenlandsche Zaken in de zitting van 15 Juli, dat de vermeerdering van uitgaven waarop dit wetsontwerp be trekking heeft, hare oorzaak heeft in dit wetsontwerp. Neen die vermeerdering van uitgaven heeft hare eenige oorzaak in de wet van '78. De meerderheid in de beide Kamers der Staten-Geueraal, die de wet op het lager onderwijs aangenomen, en de Regeering die tot hare verdediging en be krachtiging medegewerkt heeft, waren zich wel bewust, dat het gevolg vau hare voor schriften vermeerdering van uitgaven, toe- O 7 neming van lasten zou zijn. Pogingen, gedurende de behandeling dier wet gedaan om de financiëele gevolgen minder bezwa rend te doen zijn, bepaaldelijk om de te gemoetkoming aan de gemeenten te be perken zijn niet geslaagd; en alle finan ciëele bezwaren die zich in die dagen niet minder duidelijk en krachtig hooreu deden, dan in den loop van deze discussie, zijn ge weken voor de overtuiging van de meer derheid dat waar het geldt noodzakelijke uitgaven tot verbetering van het volksou- der wijs, de middelen tot dekking moeten gevonden worden, evenals die tot bestrij ding van elke door de wet bevolen uitgaaf.» Deze ministerieele woorden bewijzen zeker dat de heer Six het uitmuntend verstaat om in de eene hand water en in de andere vuur te dragen. Doch zij constateeren ook, dat de liberale meerderheid in hare dweep zucht op geene financiëele bezwaren heeft willen letten en zich niet heeft ontzien on dragelijke lasten op de natie te leggen. Geloove wie wil, dat dit ten bate van het volksonderwijs geschiedde. De eigenlijke onderwijskwestie en het paedagogische vraagstuk worden in bedoelde wet zoo goed als niet aangeraakt en ieder die verstand heeft weet, dat Kappeyne van de wet van Toen Rignard zich verwijderd had, stond me vrouw de Tréseguidy op, luisterde eenige oogen- blikken met open mond en oogeu naar de zich ver wijderende voetstappeu, die in den gang weerklon ken, en opende spoedig de deur, terwijl zij den kleinen Raoul met zich mede nam. In het vertrek gekomen, liep zij naar het ven ster, dat zij open had gelaten. Het was een dier sehoone winteravonden, zoo helder en liefelijk waarvan de heerlijke poëzie de zomernach ten gelijkt. De sterren fonkelden aan den donker blauwen hemel als schitterende diamanten, en de maan verhief zich boven de hooge toppen der eikenboomen in het bosch. Niets stoorde de stilte van het landschap. De wind bewoog slechts het gebladerte met een zwak zuchtje. De zee, die kalm en vreedzaam was, spoelde met een een- toonig geklots tegen de rotsen; en onder de stra len der tintelende hemelbollen, scheen zij het oog een onmetelijk bekken van gepolijst zil ver toe. Dit tooneel, dat in andere omstandigheden het gevoelvolle hart van mevrouw de Tréseguidy diep '78 eene machine de guerre tegen de anti liberalen gemaakt heeft; van daar en van daar alleen dat de liberalen zoo trouw meegingen met hun leidér, dien zij beter als iemand kenden als een lichtzinnig Staatsman, indien men aan zulke partij mannen nog den naam van Staatsman mag geven. Eu nu de invoering der ongelukswet is gedecreteerd, koppelt Vissering aan die locomotief zijne rentebelasting vast en ver wittigt de liberale meerderheid, dat de uit gave van f430.000 voor den loopenden dienst nog wel uit de meerdere boven de raming uitgaande inkomsten zullen kunnen gevon den worden, doch dat voor de volgende diensten aanneming zijner financiëele voor stellen onvermijdelijke noodzakelijkheid is. Tot die voorstellen behoort op de eerste plaats de rente-belasting, doch dit voor stel is slechts het begin van eene reeks andere, die het vindingrijk brein van dezen hoogleeraar aan het oordeel der Kamers zal onderwerpen. Het Nederlandsche volk zal wel ondervinden, dat de oorlog van van de Putte en liberaal volks-onderwijs dure liefhebberijen zijn en het zal boven het tijdperk onzer financiëele rampen ge voegelijk kunnen schrijven: het tijdvak van den oorlog met Atjeh en van »de Moen- sen en Kerdijken.« Het betreurenswaardige echter bij al deze feiten is: dat het Nederlandsche volk, ten gevolge van zware belastingen reeds zoo zeer gedrukt, helaas door eene reeks nieuwe heffingen door den fiscus ten lange leste zal worden uitgemergeld en uitge zogen. Dat schijnt het belastingscheppend genie van Vissering cum suis, niet te be grijpen althans niette achten, 't Is treurig De Minister Gladstone is lijdende aan een lichte or.steking van de linkerlong met koorts. De Augsburgscke Allgemeine Zeitung bericht uit Munchen, dat de socialisten aldaar sedert eenigen tijd er zich bizonder op bevlijtigen, om hun beginselen door tot heden ongebruikte mid- zou getroffen hebben, trok thans hare blikken niet; wat gaf zij om die kalmte der natuur, daar alles in haar hart storm en rouw was? Raoul! zeide zij tot haren zoon, hem in hare armen nemende, uw gezicht is beter dan het mijne; zie eens goed daar ginder bij den vij ver, of gij niemand ziet komen. Het kind wierp den blik in de diepte des wouds. Ik zie niets; zeide hij na eenige oogen- blikken stilte. De gravin zette een stoel bij het venster,, en plaatste er Raoul op. Verlaat geen oogenblik met uw oog den kant van het bosch, mijn kind! Het komt er thans op aan uwen vader en uwen oom te red den. Indien gij iets bemerkt, roep mij dan en zij nam bij de deur plaats, om het gedruisch, dat zij binnen hoorde, af te luisteren. Een lang half uur ging aldus in een voort- durenden angst voorbij. De gravin liep onophou delijk van het venster naar de deur, terwijl zij hier luisterde en daar met opmerkzaamheid uitzag delen te verspreiden. Geen dag, geen nacht gaat er voorbij, waarop niet allerwege socialistische geschriften zooals de Social Democrat, de Tag- wacht, Tod allem Ungeziefer, enz., heimelijk in gangen en portalen van woonhuizen worden neer gelegd, op straten en pleinen in menigte worden rondgestrooid en in een aantal fabrieken en werk plaatsen worden verspreid. Zeer vele personen, die de bedoelde geschriften hadden gevonden, gaven ze, na eerst van hun inhoud kennis te hebben genomen, aan anderen ter lezing en werkten op die wijze zeer tot de verspreiding mede. Er wordt thans al het mogelijke gedaan, om de daders dier feiten op het spoor te komen en tevens heeft de politie het noodig geacht, het publiek opmerkzaam te maken op de bepalingen der socialistenwet, en de gevaren, waaraan zij zich door handelingen als de gesignaleerde bloot stellen. De dagbladen ondersteunen de Regeering in deze zaak naar vermogen. De te St. Petersburg ontvangen courant van Turkes tan meldt, dat den 27sten Mei generaal Kaufmann, gouverneur van Turkestan, te Ternoy, hoofdstad Kuldscha, aangekomen is en aldaar de aankomst afwachtte van de Russische troepen, die er zich in het begin van Juni concentreeren zouden. Vol gens berichten uit Daschgar zou de Chineescbe opperbevelhebber, generaal Tso-Tsun-Tsen, onge veer dienzelfden tijd aan het hootd van 10,000 man van Shiho naar Kuldscha opbreken. Het decreet betreffende de mobilisatie van het leger is door den Koning geteekend Men verwacht dat het verschijnen zal, tegelijk met het decreet tot bijeenroeping der Kamer op 20 September. De candidatuur voor het Presidentschap der Republiek, hem door de democratische partij aan geboden, heeft de heer Hancock aanvaard bij een brief, waarin hij verklaart zich met het programma van Cincinnati te vereenigen en zegt, dat de wijzi gingen in de constitutie, welke de resultaten van den oorlog hebben bekrachtigd, onschendbaar zijn. Ilpendam, 2 Augustus. Het 4-jarig zoontje van den landbouwer N. De Wit is verdronken. Al spelende, stortte het in de nabijheid van zijns vaders huis in het Groot Noordhollandsche Ka naal. Eerst uren na het ongeval werd het lijkje met de dreg bovengebracht, nadat men lang vruchteloos had gevischt. Weert, 2 Augustus. In den tijd van 4 dagen Dikwijls ondervroegen moeder en kind elkan der met afgebroken woorden. Ziet gij de drie mannen bij den uit gang van het bosch? zeide de gravin. Netn, hernam het verstandige kind, wiens helder verstand spoedig het gevaar van zijn nieu wen toestand begrepen had. Maar het komt mij voor, dat ik voetstappen op den trap hoor. Eensklaps slaakte het kind een blijden kreet, en liep naar zijne moeder, zeggende: Daar zijn zij! Mevrouw de Tréseguidy zag inderdaad een groep schaduwen, die haastig Ploüerneck na derden. Zij zijn het; wij kunnen hen dus waar schuwen! riep zij. Raoul, die bij de deur gebleven was, uitte een tweeden kreet, maar waarvan de uitdrukking ditmaal vol ontzetting was. Men komt naar boven! men komt naar boven! men komt hier heen! {Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1