GEMENGD NIEUWS. zijn in deze gemeente 2 jeugdige kinderen van verschillende ouders, in onbewaakte oogenblikken jammerlijk verdronken. Een daarvan vond den dood in de werf, en het ander in een kuip met water. Leersum, 2 Augustus. Ponderdag-namiddag ten ruim 2 ure miste men het 3-jarig zoontje van den landbouwer D. W. De moeder heeft het zelf levenloos uit het water gehaald, waarin het wellicht spelende verdronk. Amsterdam, 2 Augustus. De Koningin van Zweden en Noorwegen wordt in de volgende maand hier ter stede in het Amstel-Hötel ver wacht. H. M. zal drie maanden hier vertoeven onder behandeling van dr. Mezger. Nieuwleuzen, 2 Augustus. Alhier is een knaapje van 10 jaar ten gevolge van het eten van wilde bessen, in deze streken bekend onder den naam van „voelbeien," overleden. Oudemirdum, 2 Augustus. Aan het strand bij deze gemeente is Zaterdag jl. aangespoeld het lijk van een manspersoon, dat reeds in staat van ontbinding verkeerde. 's Gravenhage,, 2 Augustus. De politie hpeft weder een telling gehouden van de perceelen die in deze gemeente onbewoond zijn en deelt mede dat het getal 701 bedraagt, 's Hertogenbosch, 2 Augustus. Weder zijn van het garnizoen te Maastricht twee onderoffi cieren naar hier overgebracht, om wegens fraude in de administratie voor den krijgsraad terecht te worden gesteld. Wormerveer, 2 Augustus. Aan het station van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschap pij alhier, geraakte Zaterdag-middag, bij het ran geeren van den goederentrein, een der beambten onder den trein, zoodat hem beide beenen wer den afgesneden. Men vreest voor het behoud van zijn leven. De man is gehuwd en heeft 4 kiu- deren. Den Helder, 2 Augustus. Heden ochtend is een werkman, bezig op een der zolders van de zeilmakerij op 's Rijks werf te Willemsoord, door een luik naar beneden gestort, en aan dien val overleden. De rijknecht van den graaf Loë te Goch. die zijne ouders te Kessel wilde gaan be zoeken, heeft op die reis jammerlijk den dood gevonden. Het paard, hetwelk hij bereed, werd schichtig voor een voorbijgaand en trein, waardoor het dier struikeldede ruiter viel er af en brak den nek. Hij was dadelijk een lijk. Zaterdag-voormiddag viel te Amster dam een oud vrouwtje door een ongelukkig toe val in de Prinsengracht. Eenige voorbijgangers mochten er in slagen haar te redden. De man aan wien het vrouwtje hoofdzakelijk hare redding had te danken, was zoo ontdaan, dat hij den apotheker, die vlak bij woonde en het geval aan schouwd had, een kalmeerend middel vroeg. Deze verschafte dit, en bracht den werkman, die zich niet ontzien had een medemensch te redden, een stuiver in rekening! Den 19dcn Juli heeft een Duitscher, Goldschmidt genaamd, een weddingschap van 100 lire aangegaan, om van Napels (S. Lucia) naarPortici te zwemmen zonder te rusten. Terwijl vijf per sonen, in een boot gezeten, hem vergezelden, heeft hij, altoos doorzwemmende, den tocht in vijt uren volbracht. Volgens het verslag van den inspec teur Stewart begint, dank zij de uitbreiding van het onderwijs, de sehoone deugd der wellevend heid ook onder de bevolking van Schotland een weinig meer ingaug te vinden. „Civility is ser- vitity" („beleefdheid is slaafschheid") was tot dusver de stelregel, op welken de gewone man in Schotland zich beriep om jegens vreemdelingen zoo lomp mogelijk te zijn. „That's a Ice" („dat is een leugen") was bij hem het equivalent voor „1 beg your pardon" („met uw verlof"). Uitdruk kingen als Thank you", „If you please" enz. waren in het Laag Schotsch zoo goed als onbe kend; en elke van die duizend kleine vormelijk heden die strekken om de gevoeligheid van den medemensch te ontzien, werd beschouwd als den vrijen burger onwaardig. De heer Stewart verze kert dat dit anders begint te worden zeker niet weinig tot veraangenaming van het maat schappelijk verkeer. Sommige dames, zoowel in dit als in het oude werelddeel, hebben het bespottelijke en misdadige denkbeeld dat het misvormen van hare gedaante haar mooier maakt. Zooals van de Chi- neesche dames de voeten van jongs af worden misvormd door ze te zamen te persen, rijgen de dames hare middels in, om van hunne gestalte een wespenlijf te maken. Dat deze gewoonte niet alleen dwaas, maar ook hoogst gevaarlijk is, wordt voortdurend door de ongezondheid van zulke dames en nu en dan door plotselinge sterfgevallen bewezen. Een van zulke sterfgevallen wordt weder uit New- York gemeld. Susan Remsen, een 20-jarig meisje is aan een iougenberoerte (pulmonary apoplexy) aldaar plotseling gestorven, als een gevolg van te sterk rijgen. De stalen veeren van haar corset waren zoo stijf geregen, dat zij geheel in het vleesch waren gedrongen. Den 26en Juli is in een zeer drukke straat van Napels, op den middag, een bediende van het Departement van Marine door drie roovers aangevallen, die hem een som van 60 000 fr. hebben ontstolen. Op de tentoonstelling te Sydneywaseen huis tentoongesteld, dat geheel vervaardigd eu gemeubileerd was met papier. Het gebouw was één verdieping hoog; het geraamte alleen was van hout. Van buiten was het bekleed met zoo genaamd carton-pierre, en van binnen bedekt met dezelfde stof, effen voor de vloeren, op de muren met prachtige arabesken voorzien voor de plafonds had men pleister nagebootst. De deuren, kasten en planken waren van dezelfde stof, terwijl de de meubelen, ook de candelabres en een kachel waarin gestookt kon worden, van papier-maché gemaakt waren. De tapijten en gordijnen waren van papier en er was een slaapkamer waarin niet alleen een bed van papier-maché was, maar waar alle dekens, lakens, spreien, vrouwen-ondergoed, japonnen en mutsjes naar den laatsten smaak uit papier vervaardigd waren. Een reeks van déjeuners werd in dit gebouw gegeven, waarop ook borden, schotels, messen, vorken, ja zelfs glazen of beter gezegd bekers uit papier bestonden. De schilder Peterson uit Ed- schön in Zweden kwam dezer dagen in Berlijn en nam voorloopig zijn intrek in een logement. Tegen den avond begaf hij zich op straat, liet zich door zijn goed geluk leiden en kwam zoo in een bierkelder, waar hij in een ge sprek met den waard vernam, dat in de nabijheid eene geschikte kamer voor hem te verkrijgen zou zijn; Peterson besloot daarvan gebruik temaken, nam een liaker, haalde zijn koffer uit het logement, keerde met denzelfden fiaker naar den bierkelder terug en overhandigde zijn eigendom aan den waard, met verzoek de kamer voor hem te huren, daar hij zelf slechts zeer gebrekkig Duitsch sprak en met de luidjes moeielijk overweg zou kunnen. Hij ging een paar uur in dien tijd wandelen. Toen de man eindelijk terug wilde keeren, bemerkte hij tot zijn schrik, dat hij vergeten had den naam der straat, waar de bierkelder was, te vragen. Al zijn zoeken was vergeefsch en de man vraagt nu in alle Berlijnsche bladen of iemand ook weet, waar zijne woning, en wat meer zegt, ook zijn koffer is. Van de reis van Gré vy naar Cherbourg sprekende, merkt de „Fanfulla" op dat drie advo caten (Grévy, Gambetta, Say) een twintigtal pant serschepen zullen inspecteeren, drie advocaten die waarschijnlijk zeeziek zullen worden 1 Een correspondent te Antwerpen spre kende over de ontvangst der buitenlandsche journa listen aldaar, die onder een stortbui plaats had, schrijftPall Mall Gazette was tot zijn hemd doornat, het water stroomde uit den hoed van Morning Post, het Journal clesDe'bats beproefdste vergeefs beschut ting te vinden onder de parapluie van La France terwijl de Deutsche Rundschau ongehoorde pogin gen aanwende om een zwerm bevallige dames te beschermen tegen de watervallen die van den hemel stroomden. In Oost-Eriesland, in de omstreken van Leer, zijn vóór eenige dagen in één huisgezin vier gevallen van vergiftiging voorkomen, tenge volge vau het eten van roggebrood, dat sterk verontreinigd bleek met zoogenoemd moederkoorn. In de Duitsche stad Zella zijn ruim 100 personen ernstig ongesteld geworden door het eten van vleesch van zieke varkens. Deschokken der aard be ving te S myrna hebben zich op nieuw herhaald, maar mir.der heftig dan eergisteren. Het middenpunt der beweging was Meremet, waar tien personen gedood en om streeks hor.derd gewond werden, en 50 huizen en 3 moskeeën vernield zijn. De uitvoer van levend vee en verseh vleesch van Ncw-York naar Europa was in de week van 10 17 Juli jl. grooter dan ooitin eene week te voren, daar 3965 stuks runderen, 1155 schapen, 5620 vierendeelen versch rund- vleesch, 1085 geslachte schapen en 115 dito var kens verscheept werden. InGratz heeft de terechtstellingplaats gehad van den vijfvoudigen moordenaar Johan Zotter, die louter uit hebzucht zijne drie vrouwen vermoordde om de op hun leven verzekerde som men van 1000 florijnen te ontvangen. Verder vermoordde hij twee zijner stiefkinderen, het eerste om zich de erfenis te kunnen toeëigenen, het andere om van de kosten van het onderhoud af te komen. Men leest in de Amsterd.Ct.: Of 't paal en perk stellen aan de openbare dronkenschap door krachtige maatregelen van gezag ook tijd, ja meer dan tijd wordt, kan o. a. blijken uit het volgende feit, ons heden door een ooggetuige medegedeeld. En, helaas! dergelijke tooneelen zijn op den „luien-Maandag" te Amsterdam geen zeldzaamheden. Op een schuifkar werd een smoor lijk dronken werkman door zes kameraden vervoerd. Zij hielden op een der drukste punten van verkeer met hun walgelijke vracht stand, en dejene- verflesch ging tot tweemaal toe rond. Nog bleef 't er niet bij. Toen de flesch leeg was werd zij stuk gegooid, en uit de kar onder 't lichaam van het verdierlijkte wezen, dat daarin lag uitgestrekt, werd eene versche kruik met jenever te voorschijn gehaald en opnieuw rondgeschonken! Na die derde „hartsterking", die echter de beenen van het reeds wankelende zestal alles behalve steviger maakte, werd „het lijk" verder vervoerd, om wie weet tot welke openbare schandalen nog verder aanlei ding te geven 1 In den nacht tusschen Zaterdag en Zondag zijn bij een horlogemaker te Vlaardingen (de dief sneed een ruit uit) een twintigtal horloges ontvreemd. De dader is te Brussel gearresteerd. Twee keurig gekleede jonge dames zochten dezer dagen te 's Gravenhage naar een afzonderlijken dames-waggon. Nauwelijks zaten zij er in of zij staken ieder een cigarette op en begonnen lustig te dampen. Voortaan zullen er dus, behalve de gewone ook nog rook-waggons voor dames vrijgehouden moeten worden. Een dief gaf zijn horloge te reparee- ren bij een horlogemaker te Noancourt. Te mid dernacht stal hij zijn eigen horloge. Een paar dagen later kwam liij quasi zijn horloge halen, de horlogemaker zeide dat 't hem ontstolen was en keerde den dief den prijs van het horloge uitSedert dien is de slimme vos echter in han den der politie gevallen. Waar onze groenten van daan komen. Vol gens een Amerikaansch blad is de kool oor spronkelijk uit Siberië gekomen, de selderij uit Duitschland, de appelen uit Perzië, de uien uit Egypte, de tabak uit Amerika, de gierst is uit Indië overgebracht, de citroen nit Azië, de haver uit Noord-Afrika, de rogge uit Siberië, de peter selie uit Sardinië, de spinazie komt uit Arabië, de kastanje uit Thibet, de kweeperen uit Creta, de peren uit Egypte en de radijs en ramenas uit zuidelijk Europa. Waarom treedt Hamburg toch niet in het tolverbond? vroeg koning Ernst August van Hanover eens aan den toenmaligen Hamburg- schen senator Mencke. Ja, ziet uwe Majesteit, was het antwoord, sommige menschen laten zich scheren, anderen scheren zich liever zeiven. Wil Dr. Tanner doen zien hoelang men zonder eten kan blijven, te Groszwardein heeft een jongman getornd, hoeveel eten soms een menschenmaag kan bevatten. Om te voldoen aan een weddenschap heeft deze eetgrage jonge ling, van 's avonds half negen tot middernacht de volgende spijzen gebruikt: een portie gebra den vleesch met aardappelen, een cotelette met doperwten, een portie ossenschijf, eer. varkens karbonade met komkommers, eend met augur ken, een portie gebraden gans, Va gebraden hoen, een portie gebraden vleesch met uien, een bief stuk met eieren, een gebraden kalfslever, een portie hersenen en nieren, nog een paar porties vleesch, een gebakkeu ganzenlever en een hoentje met koolrapen. Hij dronk er l'/a liter bier, 2'A liter ouden wijn en 3 flesschen mineraal water bij. Toen hij dien maaltijd, tot groote verbazing der talrijke toeschouwers, geëindigd had, vroeg hij nog een ommelet en at die nog met grooten smaak op. Aan den ingang van het kerkhof in een kleine gemeente van het departement Eure- et-Loire leest men„Bij beschikking van den gemeenteraad worden hier alleen de dooden begra ven, die in de gemeente leven. Er zijn in de Yereenigde Staten niet minder dan 12000 tandmeesters. Alle jaren wordt een halve ton zuiver goud ter waarde van 500.000 dollars, gebruikt voor het plombeeren van tanden en kiezen, en waarschijnlijk viermaal zoo grooie hoeveelheid goedkooper metalen als platina, zilver enz. Een liefhebber van statistiek heeft uitgerekend, dat er slechts 300 jaren moe ten verloopen om de waarde der goudstukken, welke thans in het land in omloop zijn, als tandenplombeersel uit de kerkhoven op te kunnen graven. Het getal valsche tanden die er jaarlijks gemaakt worden, bediaagt drie millioen. De Oost e n rij ksch e scherpschutters schijnen buitengewoon bekwaam in de drinkkunst. Volgens eene opgaaf zijn alleen op de feestplaats geledigd 40.000 flesschen Schiitzenwein, 1200 H. L. Lagerbier, 170 L. ander bier, 16.000 flesschen spuitwater, 6000 flesschen Lorenzer, 350 flesschen Champagne, Hoe men onder dit alles een vaste hand en wis oog behouden kon, is ons onbegrijpelijk. Onder het opschrift Curiosities of Hor ticultural Literature, drijft het voorname Engel- sche tuinbouwblad the Gardener's Chronicle van 24 Juli jl. den spot met een catalogus, waar schijnlijk van bloembollen, herkomstig uit Neder land (Holland), die in Engeland in groote menigte vrijgevig verspreid is geworden, maar waariu de foutieve spelling der botanische namen alles over treft, 't geen men daarvan ooit gelezen heeft. Bijna niet één naam is juist gespeld, cn sommige namen zijn zelfs zoo geradbraakt, dat de be doelde soort er niet uit te herkennen is. De redactie van genoemd blad vraagt, niet ten on rechte, welke geslachten werden bedoeld met Bulphonia, Friotonca en Tretecia, wat onder scheidingsnamen beteekenen als beligilatum, ni- grim, bisolia, povonia, enz. En die handels catalogus draagt nog wel tot opschrift: A who lesale catalogue of superior productions that never will be surpassed in this respect. Te Harrington, een Engelsch plaUe- landsstadje, hangt aan eer. huis een barbiers bordje, waarop het volgende staat te lezen: James Tarrant, schrijnwerker, timmerman, barbier, met selaar en leidekker, alsmede stukadoor, repareert alle soorten van weefgetouwen en machines; hij heeft ook een slotenmaker in zijn dienst, om alle werkzaamheden van dien aard te verrichten, slacht varkens, kalveren en schapen, scheert hon den, trekt tanden uit, kapt de haren, reinigt bronnen, repareert strooien daken, is bekend met het hovenieren, en doet, wanneer hij tijd heeft, ook boodschappen. Zoo universeel te zijn, en dan nog geen genie te wezen Aan een vrouw in Linze r ha us en b ij Linz, die reeds van haar derden man weduwe is, was door den vader van haar eersten man een vrij aanzienlijk legaat beloofd. D:ze schoon vader, die voor twee jaren uit Amerika terugkeerde, was kort daarna plotseling verdwenen. De vrouw zeide, dat hij weer naar Amerika terug was; doch dezer dagen kwam aan het licht, dat zij haar vader al dien tijd opgesloten had gehouden in een kelder, waar de 80 jarige grijsaard in jammervollen toestand, blind en als een geraamte teruggevonden werd. De vrouw bevindt zich in hechtenis. Een zeventienjarige knaap in Berlijn had dezer dagen de weddenschap aangegaan, dat hij den tramwagen, die om de stad rijdt, den geheelen weg zou bijhouden. Hij bracht het tot de helft, doch viel toen neêr; men bracht hem daarop behoedzaam naar zijne woning, waar hij echter een paar dagen later aan eene longont steking overleed. Te Parijs is eenjongmensch ter dood veroordeeld, wegens moord op een 4jarig meisje gepleegd, voorafgegaau en gevolgd door de af schuwelijkste mishandelingen en verminkingen. De veroordeelde werd betrapt terwijl hij, kalm een liedje fluitende, bezig was de stukken vau het lichaam van het kind te verbranden. Het lijkje van zijn slachtoffer had hij 24 uren onder de matras in zijn bed verborgen gehouden, zon der dat men de geringste sporen van wroeging of angst bij hem had waargenomen. Zelfs was hij nog in staat geweest, om na zijn misdrijf versjes te zitten maken. In d e Schaumburg-Lippe'schen Landes-Zeitung staat de volgende advertentie te lezen Wegens de vele stedelijke belastingen ben ik voornemens mijn huis met de hypothecaire schulden ten ge schenke te geven. H. Kuief, timmerman te Stadt- hagen." Dezer dagen hield te St. Petersb urgvoor een der grootste restauratiën een prachtige equipage stil, waaruit een deftig heer stapte, die een lekker déjeuner bestelde, dat door hem met de êelste wijnen besproeid werd. Bij het betalen gaf hij zijn bizondere tevredenheid over een en ander te kennen en verklaarde eiken Zaterdag terug te zullen komen, indien de restaurateur zorgen wilde, dat aan het naaste tafeltje een individu gezeten was, aan wien hij zijn drift, door schelden en tieren, kon luchten hij beloofde hem geen haar te zullen krenken en hem als vergoeding telkenmale een déjeuner en 20 roebels te zullen aanbiedende man mocht echter geen woord op de insinuatiën antwoorden. De waard deelde den zonderlingen bezoeker mede, dat hij in staat was aan diens eisch te voldoen. Er kwam n. 1. geregeld in zij etablissement een grappenmaker, die schraal bij kas was en zich voor een lekker maal eten wel eens wilde laten uitschelden. Den volgenden Zaterdag namen beiden aan de hun aangewezen tafels plaats en vielen met graagte op de verschillende gerechten aan. De rijke snuiter wisselde echter zijn maaltijd af, door zijn buurman de grofste beleedigingen naar het hoofd te smijten en ontzag zich zelfs niet tusschenbeide op tc stuiven en hem een gebalden vuist onder den neus te duwen. Hij vond echter geen weerwraak, want de ander bleef doodkalm dooreten. Bij het betalen van de beide diners, smeet de driftkop 20 roebels op de toonbank en riep: „dat is voor dien houd, laat hij maar oppassen dat hij zich niet voor de tweede maal aan mij vertoont. Een week daarna begon het lieve leven echter weêr van voren af aan. Men beweert dat het een gezondheids-maatregel is 1 Zaterdag-namiddag heeft te Amster dam een decoratieschilder met eeu scharenslijper in de Nes twist gekregen. Laatstgenoemde scheen met zijn slijpwageu den schilder in den weg te staan, en weigerde zijn voertuig te verplaatsen, üe schilder poogde den wagen toen met geweld te verzetten! waarop de scharenslijper hem met een groot voorsnijmes, dat hij juist bezig was aan te scherpen, een snede in den hals toebracht, die niet minder dan 9cM. diep was.De verwonde is naar het gasthuis vervoerd, en van het feit is proces verbaal opgemaakt. Op de Zuiderzee, tusschen Tessel en Harlingenvertoonde zich gisteren een kolossale hoos, die ontzettende massa's water in de de lucht optrok. Gelukkig waren er geen vaartuigen in de nabijheid. Schuldbesef. Een dagblad inPennsylva- nië beweerde eens dat er een man in die stad leefde, die sedert 25 jaren niet nuchter was ge weest. Ofschoon geen naam genoemd was, ont ving het bin l toch den volgenden dag reeds 21 briefjes, waarin geëischt werd die verklaring in te trekken, daar de schrijvers er eene persoonlijke beleediging in zagen. Bij het ter perse leggen van het blad ontving de Redactie van den Ned. Spectator een brief van den zich beroemd hongerenden dr. Tan ner, waarin hij den wensch uitdrukt, dat, na gunstigeu ot ongunstigen afloop van zijn honger- kuur, het geachte publiek in Nederland en elders even groote belangstelling moge toonen in al zijne onvrijwillige collega's, al de leden der maatschap pij, wier dagelijksch brood het is honger te lijden. Twee beschonken personen te Rotter dam hebben Maandag-nacht met elkander op den Schiedamschen dijk gevochten. De een beet den ander een oor at. Een politie-agent zocht dit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2