BINNENLAND, Frankrijk. Duitschland. Turkij Spanje. GEMENGD NIEUWS. zijn het meest geschikt voor een vrijwilligen aftocht- Voor Gladstone wordt het tijd, wil hij zijn poli tieleen roem niet geheel overleven. De Réveil social, het orgaan van Louis Blanc, is Zaterdag in openbare veiling gekomen. De inzet was 10,000 fr. Maar er heeft zich geen kooper voorgedaan, zelfs niet tot een lageren prijs. De werkstaking der Berlijnsche schrijnwerkers gezellen gaat door. De Commissie uit hun midden heeft hiervan aan alle confraters in Duitscbland bericht gegeven met verzoek om ondersteunirg. De Badensche Staats-Anzeiger bevat eene tweede lijst van katholieke priesters, die ingevolge de nieuwe wei weder ter uitoefening van kerkelijke ambten en functiën in het groothertogdom zijn toegelaten. Deze lijst bevat 129 namen. Men verzekert, dat de moordenaar van kolonel Komaroff eerstdaags zal worden opgehangen. De Spaansche minister van financiën heeft een plan ontworpen om de vlottende schulden te consolideeren. Voor zoover zij na 't herstel der monarchie zijn opgenomen bij wijze van schat kistbons, bankvoorscholten, leeningen onder verband der douane enz., beloopen zij 1328 millioenpesetas, dooreen tegen een rente van 6 pet. Rente en amortisatie hiervan beloopen 170 millioen. De minister wenscht daarvoor uit te geven 1660 mil lioen nominaal tegen den koers van 10 en 5 pet. rente dragende, wat een jaarlijksche besparing van 87 millioen ten gevolge zou hebben. Dootmchem, 16 Augustus. Zekere A. S. alhier gir.g gisteren-middag in beschonken toestand baden in den Ouden IJsel. Na eenige malen heen en weer gezwommen te hebben, geraakte hij in het water aan het braken, waarna hij in de diepte verdween. Ziju lijk is eenige uren later opgevischt. Amsterdam, 16 Augustus. Alhier is weder een zevenjarig meisje op den Binnenamstel door een opgeschoten meid van hare gouden oorbel letjes beroofd. Bergen op Zoom, 16 Augustus. Vrijdag avond is een milicien, die met zijne kameraden het zoogenaamde Jonas-spel in het kamp speelde, niet tijdig genoeg opgevangen en met het hoofd tegen den grond geslagen. Hij heeft hersenschud ding gekregen en is in het hospitaal opgenomen. 's Gravenhage, 16 Augustus. Aan hetzelfde in aanbouw zijnde huis aan het Bezuidenhout waar verleden week een werkman van een steiger viel met doodelijk gevolg, stortte heden-ochtend de 40- jarige timmerman J. v. E. van eene hoogte van slechts 2V2 meter ter aarde. De werkman, vader van een talrijk huisgezin, was onmiddellijk een lijk. Ilpendam, 16 Augustus. Door den gemeente veldwachter alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen een 18-jarige dienstbode, die circa f 60 ontvreemdde van haar meesteres. Een deel der penningen is versnoept; het overige werd in haar bezit gevonden. Zij heeft bekend deu diefstal te hebben gepleegd. Terschelling, 16 Augustus. Heden-ochtend ontstond er brand in de woning van den brood bakker en landbouwer Ymke Kuiper te Midsland. De inboedel, is grootendeels gered, doch het pand geheel vernield. Alles was slechts laag verzekerd. De oorzaak is onbekend. Dank zij de hulp van 't werkvolk van de in aanbouw zijnde kerk, onder leiding van den aannemer, den heer Daalder, werden de belendende panden behouden. Op merkelijk mag het genoemd worden dat overigens de meeste hulp verleend werd door vrouwen en meisjes, terwijl de meeste mannen werkeloos den brand stonden aan te zien. Vianen, 16 Augustus. Zondag-avond is in de rivier De Lek zekere D. v. L., een oppassend jongeling van 18 jaren, bij 't zwemmen verdronken. Na zich veel moeite getroost te hebben, mochten eenige Vreeswijksche schippers er in slagen, het lijk op te halen. Botterdam, 16 Augustus. De Hoog Eerw. Heer Mgr. J. Bos, kamerheèr-honorair van Z. H. den Paus vierde gisteren het jubilé van zijn 25 jarig priesterschap. De geachte jubilaris ontving van alle zijden tallooze bewijzen van vriendschap, achting en waardeering. Haarlemmermeer, 17 Augustus. Gisteren avond om 6 uur is afgebrand de boerderij met twee daarnaast staande graanbergen van P. Gijzenberg, aan den Lisserweg. Veertig hectoliter gedorscht graan en stroo, een boerenwagen en eenige kippen zijn mede eene prooi der vlammen geworden. De inboedel is grootendeels gered. De brand is aan gekomen in het stroo in den bergdoor welke oorzaak, is onbekend. Alles was tegen brand schade verzekerd. Te Dusseldorf zijn dezer dagen drie tentoonstellingsbezoekers aangekomen, die den weg van Wurzburg daarheen te voet aflegden en ge wed hadden, dat geen van drieën onder weg een woord tot de anderen zou spreken. Een der heeren, die zijn tong niet genoeg in bedwang kon houden, heeft de weddenschap verloren, en de reiskosten der beide anderen moeten betalen. Meer en meer wint de opinie in Ame rika veld dat het vrijwillige vasten van Dr. Tanner niets anders is geweest dan eene mysti ficatie. Men beweert dat de hongerdokter des nachts vloeibare spijzen ontving. Wij gelooven het gaarne. Hebt u er iets op tegen dat ik een 14 dagen verlof vraag? vroeg dezer dagen een amb tenaar op een der Ministeries te 's Hage aan zijn chef. Ja, ik heb er dit op tegen, dat ge al acht dagen verlof gehad hebt dit jaar! Ik? Ge vergist u bepaald, ik heb nog geen dag ver lof gehad. Zeer zeker en ik zal het u voor rekenen. Ge komt eiken morgen 15 en eiken middag 10 minuten te laat, dat is 25 minuten daags dat ge verlof neemt, of anderhalf uur per week, of 6 uur, of een werkdag p;r maand. Wij zijn in de achtste maand en een dag of acht hebt ge dus al genomen. Voor ditmaal zou ik u aanraden maar een week te vragen. O als u zoo rekent, danfa, zoo reken ik! 't Verhaal is historisch. De methode verdient navolging, want zij is practisch. Te Leuven is een oude vrouw van 82 j iren, bekend onder den naam van Wantje Van Leeuw, en die een kleinen winkel hield in het Bagijnhof, door een meisje, oud nauwelijks 16 jaar, Charlotta Crabbé genaamd, vermoord. Zij bracht haar slachtoffer 21 messteken toe en trachtte toen de winkellade met geweld te openen. In die bezigheid werd zij echter gestoord, zoodat zij in allerijl, onverrichter zake, de vlucht moest nemen. Reeds een uur na het bedrijven der gruweldaad was de jeugdige misdadigster in hare woning door de politie gearresteerd. Het jeugdige monster heeft hare misdaad met het grootste cynisme be kend. Charlotte Crabbé heeft reeds 8 a 9 ver oordeelingen wegens diefstal ondergaan, en zal ook nu, behalve dezen moord, nog voor ver scheidene diefstallen, 0. a. voor een diefstal in een kerk, moeten terechtstaan. Zij is krachtig gebouwd, en heeft een zekere vermaardheid ver kregen door haar worstelingen met de Herculessen der kermissen. De samenstelling vanhet menschelijk lichaam met zijne 492 beenderen, 60 pols- en 40 bloed-aderen wordt veelvuldig bewonderd maar het organisme van een karper is nog vrij wat gecompliceerder. Deze visch beweegt bij het ademhalen niet minder dan 4386 beenderen en zenuwende karper heeft 69 hoofd-zenuwen en 4320 bloed-aderen. In een der Duitsche dagbladen annon ceert een fruitkooper, dat hij ontvangen heeft tafelperen van een kilo, „welke worden ver huurd." Tot hiertoe kocht men peren; thans kan men ze huren! Als men ze op tafel zet, dient er wel een bordje bij om te waarschuwen, dat de gasten ze niet opeten. Mocht deze nieuwe industrie opnemen, dan verwachten wij eerlang ook annonces in de dagbladen van dezen inhoud: „Voor een souper te huur gevraagd: eenige ge leien, blane-mangcs, vols au vent, en wat de gastvrouw verder noodig mocht oordeelen om er geur meê te slaau.'' Men zal voortaan ook, als men ten eten gevraagd is, uiterst voorzichtig moeten zijn, om geen schotels aan te raken, die maar gehuurd zijn. Het veiligst is misschien nog, niets te gebruiken en te huis zijn maag te vreden te stellen. Eene dienstmaagd te Londen is tot een maand gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij eene boete van 5 niet kon voldoen, waartoe zij verwezen was, omdat zij gelogen had; zij had aan haar meester gezegd, dat zij nog nimmer in dienst was geweest, terwijl zij reeds in verschil lende burgerhuizen had gediend. Wat druk zon den onze rechters het hebben, wanneer ook hier dergelijke vergrijpen strafbaar waren gesteld! De jonge geneesheer te Lyon, die dr. Tanner's voorbeeld wilde volgen, en gewed had in veertien dagen niets te zullen eten, is niet zoo gelukkig geweest als zijn Amerikaansche collega. Den achtsten dag van zijn vasten was hij zoo uitgeput en leed hij zulke hevige pijnen, dat hij op raad van zijn vrienden zijn voornemen opge geven en het bij het pogen, dat toch ook reeds „schoon is in 't worstelperk der eer" gelaten heeft. Hij gebruikt nu niets dan melk, en men heeft hoop, dat hij over eenige dagen geheel hersteld zal zijn en er dus met het verlies van zijn weddenschap zal afkomen. Bij d e n zang weds t rij d te Keulen isaan de Liedertafel Euterpe te Amsterdam, directeur G. A. Heinze, met algemeene stemmen de eerste prijs toegekend voor afdeeling C. Deze prijs be staat uit een gouden medaille en 1000 mark. Blijkens mededeeling in het Huisgezin wordt de rubriek „Consulten door Medicus" in de Katholieke Illustratie opgeheven. Beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald, merkt de Noordbrabanter op. Het haltegebouw tusschen Assen en Beilen is eergisteren afgebrand; oorzaak onbekend. De haltechef is vooreerst geschorst. De inven taris enz. van het Rijk is gered. De weduwe van den Pruisiscnen Minister van Justitie Leonhardt heeft thans, op haar ouden dag, allerlei onaangenaamheden om een verzuim dat in haar bruidsdagen gepleegd is. Haar vader, die haar, als predikant te Minden in Hannover, met den lateren Minister Leonhardt in den echt verbond, verzuimde de trouwacte in het kerkre gister in te schrijven. En nu zijn dochter als Ministers-weduwe aanspraak maakt op pensioen, kan zij dat niet bekomen, omdat zij haar trouw acte moet vertoonen, en in het register, hoe men ook zocht, nergens aanteekening van haar huwelijk te vinden is. Eindelijk heeft men zijn toevlucht moeten nemen tot het oproepen der bruiloftsgasten, die bij het huwelijk tegenwoordig waren. Doch de meeste hunner zijn reeds overleden, of men weet hun woonplaats niet. Maar dezer dagen zijn toch nog twee oude moedertjes gevonden, die nu ouder eede zullen moeten getuigen, dat mejuffrouw Kahle werkelijk met den heer Leonhardt ge huwd is. Zondag-ochtend heeft aan boord van het schip Hansa in de haven te Lubeck eene ontploffing van benzine plaats gehad, met het gevolg dat het schip verbrand is en 12 personen zijn gewond. Ten huize van een machinist bij den Hollandschen spoorweg, dienstdoende op de lijnen langs de Nieuwe Vaart te Amsterdam, is door de politie tijdens zijne afwezigheid, een onderzoek ingesteld, en werden aldaar eenige vermiste koopmansgoederen gevonden. Het gevolg daarvan was, dat de man, van de locomotief geroepen, op het bureau van 't spoor gearresteerd, en ver volgens door twee agenten ran politie naar het huis van arrest is overgebracht. Door het omvallen van een petro- leumtoestel, waarop water stond te koken, heeft een kind van ruim een jaar te ITellevoetsluis zulke hevige brandwonden bekomen, dat men voor het behoud van het leven vreest. Vier maanden geleden moest te Am sterdam een knecht voor zijn patroon f 750 halen bij een notaris. De knecht ontving die som, en vluchtte daarmede naar Londen. Eenige dagen geleden begaf hij zich naar Rotterdam, en meldde zich bij de politie aan, die hem naar de hoofdstad liet overbrengen. Iets nieuws is de almanak-inktkoker. Het is een opstaande koker, zevenhoekig, van glas of metaal, waarop, evenals op een eeuwig- durenden almanak, de dagen der maand zijn geplaatst, 1, 8, 15, 22, 29 onder elkander, op hetzelfde vlak. Hierin hangt een intkoker of inktvat, dat eveneens van een zevenhoekigeu rand voor zien is, en waarop de dagen der week vermeld zijn. Zet men nu, den eersten van de maand, het vat zoodanig in zijn omhulsel dat de 1ste overeenkomt met den dag, dan is de gehcele inktkoker een almanak voor de maand. DewelbekendezwemkunstenaarWebb heeft de taak volbracht die hij op zich nam: 74 uren aan één stuk zwemmende te blijven in het groote bekken van het zoutwater-aquarium te Scarborough. Hij verliet in al dien tijd het water slechts éénmaal voor een paar minuten. De Keulsche correspondent der Ber lijnsche Baersen-Zeitung, melding makende van het zangersfeest te Keulen, noemt onder de mede dingende zangvereenigingen, in plaats van Rotte's Mannenkoor, „het mannenkoor van dr. Rotte te Rotterdam. Te Vieux-Port, een dorp in het depar tement Indre-et-Loire, is een heuvel, waarop zes kalkovens en een woonhuis gebouwd waren, door eene aardschudding ter lengte van meer dan 100 meter ingestort op het oogenblik, dat het werk in vollen gang was. Eene menigte personen werden onder puin en aarde bedolven. Elf lijken zijn reeds naar bo ren gehaald en dertien personen worden nog gemist, terwijl vele der geredden zware kneuzingen bekomen hebben. Te Wijk is Vrijdag avond een knaapje van 8 jaren, dat aldaar bij een schipper aan boord een bezoek bracht, in het water gevallen en, on danks alle pogingen tot redding, verdronken. Eenige dagen geleden werd te Amster dam een man in arrest gebracht, die 'snachts uitging om beschonken lieden te berooven. Als hij op roof uitging, was zijn eerste werk om te zien of' men hem bespiedde, of dat er iemand in aantocht was. Voor zich uit gaaf 1! it gemakkelijk, maar achter zich is dat bezwaarlijk, daarom nam hij op zijn strooptochten een spiegeltje mee, en plaatste dat zoo, dat hij direct kon bespeuren of er onraad achter hem was. Al die voorzorgen hebben niet belet, dat hij betrapt werd en gevat. Den 16den dezer werd de Berlijnsche SchneiderAkademie" ingewijd. Al wat het kleer- makersbedrijf betreft zal daar in vi ije voorlezingen worden behandeld. Zoo zal onder andereu een der eerste voordrachten tot onderwerp hebben de vraag: „Welke beteekenis heeft de wiskundige wetenschap voor het kleermakerswerk en hoe moet van haar bij de uitoefening van het vak partij worden getrokken Om ook bij deze in stelling een academisch gebruik te volgen, werd er 'savonds na de inwijding een groot Fest-Commers in de Aruim-zaal gehouden. De New-York Herald deelt mede dat in het ziekenhuis te Montreal een kind is geboren met negen vingers, waaronder twee duimen, aan iedere handal die vingers waren door een soort van vlies aan elkander gehecht, gelijk dat bij de eenden het geval is. Docter Brunei, de geneesheer van het ziekenhuis, die de vingers van elkaar heeft gescheiden, is van meening dat het kind ze alle zal kunuen gebruiken. Welk een vaardig pianist belooft dat voor de toekomst! Te Weinburg, een dorp in Stiermar ken, moest onlangs een oude welput, die jaren lang ongebruikt was gebleven, weder in orde ge bracht worden, omdat de nieuwe put geen water meer gaf'. Onder de bevolking had men dikwijls het verhaal gehoord dat in 1809 twee Eransche soldaten in dien put geworpen waren. Het verhaal luidde dat zij den pastoor van het dorp mishan deld en gepijnigd hadden om hem tot het uitle veren der kostbaarheden van de kerk te bewegen. De boeren waren toon hun pastoor komeu ver lossen en hadden de twee soldaten doodgeslagen. Maar juist kwam een Fransch detachement het dorp binnenrukken, en om zich voor straf te vrijwaren, wierpen de boeren de lijken in den put, een zwaren boomstronk daarop en verder zooveel gras en takken daarbij, dat niemand het gebeurde bemerkte. Zoo werd nog altijd in het dorp ver teld en iedereen was nu even nieuwsgierig om te zien of dat verhaal bevestigd zou worden. En inderdaad, op 5 a 6 meter diepte vond men bij het wegruimen van zand en steenen twee geraam ten, twee koperen plaatjes met den Franschen adelaar, knoopen en andere metalen en ook lede ren uniformstukken. Het gebeente der twee Fran schen heeft de tegenwoordige pastoor in gewijden grond laten begraven. Een artillerie-officier te Namen ia het slachtoffer geworden van het springen van een syphon spuitwater. Hij ontving den bodem van de flesch in de volle borst; bovendien hebben de glasscherven verscheidene spieren doorgesneden. Wilhelmina Siebers, uit Mariënburg, die onder den naam van miss Quita als koord danseres was opgetreden, wilde dezer dagen 'bij eene voorstelling te Bazel met een velocipède op een hoog gespannen koord rijden. Aanvankelijk gelukte dit, maar eensklaps kantelde de velocipède om, en viel zij. Daar zij op het hoofd was neder- gekomen, den arm had gebroken en bovendien zwaar gekneusd was, was het geen wonder dat zij onmiddellijk bewusteloos lag, en binnen eenige oogeublikken dood was. Niemand begrijpt waarom er bij zulk een waagstuk geen net onder het koord was gespannen, en waarom zij niet, gelijk zij anders gewoon was, zich had willen laten vast binden op de velocipède, die wel kon omkantelen, maar wegens een afzonderlijke verbinding niet van de koord kon vallen. Het ongeluk is ontstaan doordien zij onder het rijden voorover bukte en de hand uitsloeg, alsof zij iets aan den voet wilde verhelpen. Ook te Zutfen is een biljet, geheel in den vorm van een echt bankbiljet, doch waarop vermeldde „Nederlaudsche Bank oetaalt aan toonder 40 sigaren", uitgegeven en in ontvangst genomen. Op 8 of 9 Augustus jl. is uit eene geldkist in het bureau van den stationschef te Oldenzaal ontvreemd eene som van f480 aan zilver en papiergeld, waaronder een bankbiljet van f 100, gestempeld „Breijer." Een nieuwe soort van oplichterij werd onlangs in een hotel te Vermont in Noord- Amerika in practijk gebracht. Een net gekleed jonkman, dien niemand kende, woonde sedert eenige dager, in het hotel, waar ook verscheidene andere heeren hun intrek hadden genomen, toen op een goeden avond een elegante jonge dame aankwam en een kamer huurde. Alle heeren begonnen haar het hof te maken, en de vreem deling ging bizonder driest daarbij te werk. De anderen plaagden hem hiermede en toen die plagerijen in een strijd dreigden te ontaarden, riep hij plotseling uit: „Welnu, het meisje bevalt mij en ik wil haar terstond huwen!" Toen de anderen dit in twijfel trokken, stelde hij een wed dingschap om een belangrijke som voor. Nadat deze was aangenomen stortte hij zijn hart voor de dame uit, deze nam het aanbod terstond aan en eer een paar uren verloopen waren, was het paar door een predikant getrouwd. Hij stak het gewonnen geld op en vertrok met zijne jonge vrouw die reeds lang zijne vrouw was en hem reeds menigmaal tot het winuen van der gelijke weddenschappen geholpen had. De Lachplant. Een Engelsch werk over Arabië beschrijft een plant, die onder boven- staanden naam bekend is en wier zaad de men- schen aan 't lachen maakt. Die plant groeit al leen in Arabië en de eigenschappen van hare werkzaamheid op de lachspieren der menschen ziju eerst onlangs ontdekt geworden. Het zaad heeft een zoetachtigen smaak; tot meel gewreven en genuttigd, geeft het dat merkwaardige resul taat. De meuschen beginnen dan spoedig luid te lachen, te zingen, te dansen en allerlei dwaas heden te begaan. Dat duurt zoo een uur lang en dan valt men in een diepen slaap; als men weer ontwaakt, weet men niets van 't geen er voorgevallen is. Een menschenleven. Een geneesheer heeft het volgende berekend: Een mensch van vijftig jaren heeft 6000 dagen geslapen, 6000 dagen gearbeid, 800 dagen gewandeld, 1000 dagen ge geten, 4000 dagen gesproken, en 500 dagen 1* hij ziek geweest. Gedurende dien tijd heeft hy 35000 kilo brood, 10000 kilo vleesch, 2500 kilo groenten, 32000 liter van verschillende dranken gebruikt, welke drank gezamenlijk een meer van 32 vierkante meters oppervlakte en een meter diepte zou vormen. De cijfers zijn natuurlijk allen gemiddeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2