NIEUWE No. 408, Donderdag 26 Augustus 1880. 5e Jaargang. Eene punch-rcde, BUITENLAND. Engeland. Frankrijk. Duitschland. Spanje. Turkijë. Koloniën. r 0,85 li 0,06 AlfiTIEND] Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG BUEB AIT: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. ÏMIMIT. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Gambetta is slechts in naam president der Tweede Kamer, in werkelijkheid is hij de ziel der tegenwoordige regeering en volgens het algemeen gevoelen de toekom stige president of dictator van Frankrijk; daarom noemt men hem dan ook den dauphin (kroonprins) der Republiek. Als Gambetta eene redevoering houdt, wordt zij beschouwd door Grévj te zijn gespro ken. Het is op de reis naar Cherbourg ge bleken dat het volk Gambetta voor den hoofdpersoon in de Republiek houdt; zelfs het opperhoofd van den staat stond naast hem in de schaduw. Gambetta gedroeg zich, wel is waar, zeer bescheiden, en toen de menigte hem met luide bijvalsbetuigin gen begroette, spoorde hij haar zelfs aan, ook Grévy met een hoerate vereeren. Doch juist daardoor toonde hij zijne macht, verwaandheid en zijn overmoed. Door zich schijnbaar terug te trekken drong hij zich juist op den voorgrond. Op zekeren avond werd hem door eene vereeniging van handels-reizigers een »punch« aangeboden, 't Was niet de eerste maal dat de dauphin der Republiek zich te midden van handels-reizigers ophield; hjj heeft zich dan ook reeds den bijnaam van commis-voyageur der Republiek moe ten laten welgevallen, toen hij ten tijde van Mac-Mahon's bestuur, als wandelpre diker het land bereisde. Inderdaad kunnen wij ons Gambetta als een pochend en snoe vend handels-reiziger voorstellen, die zijne waren aan de menigte met een »mooi praatje« verkoopt en daarbij »massels« maakt. Op dezen punch der commis-voyageurs werden, nadat er goed »gepunchd« was, de meest slaafsche toosten op Gambetta ge slagen. Toen hield de dictator in spe eene redevoering waarvan de inleiding het be toog bevatte, dat hij niet naar de dicta tuur streefde; vervolgens sprak hij over zijn verblijf te Cherbourg gedurende den laat- sten oorlog en eindigde met de volgende revanche-phrasen: Als de volkeren door de slagen van het noodlot getroffen worden, dan is het hunne plicht, kalm, rustig en verzoenend te wach- FEUILLETON. DE ZEGELS. Vervolg. Maar waar zullen wij heen gaan zeide de markies; ik ben oud en mijne beenen zullen mij niet ver dragen. En mijne dochter? en mijn kleinzoon? men zal ons achterhalen, alvorens wij een uur verwijderd zijn. Wees gerust, mijnheer de markies, ant woordde Janekin, ik zal u op een weg bren gen, waar de goede paarden niet beter loopen dan de slechte, waar mevrouw de gravin en mijn heer Raoul zoo goed zullen loopen als de pikeur van mijnheer de baron; maar op het beslissend oogenblik is er geen minuut te verliezen. De gansche familie hield zich met de toebe reidselen voor het vertrek bezig. De markies stelde den grootmoedigen Janekin een kistje vol goud en edelgesteenten ter hand, zeggende: „Dat zal ons te pas komen om van te leven, mijn vriend. Wij zullen dit kleine fortuin deelen, indien God uwe plannen zegent." ten. Wij eu onze kinderen kunnen hopen dat aan het recht voldoening zal weder varen en dat het verlies zal worden her steld; de toekomst kan door niemand wor den weerhouden. Ik wil nog met enkele woorden op een verwijt antwoorden. Men heeft de hartstochtelijke vereering gelaakti welke zekere staatslieden aan den dag leg gen voor het leger, dat thans uit alle na tionale krachten, uit het zuiverste Fransclie bloed is samengesteld. Men verwijt hun dat zij aan dezen stand te veel tijd en te veel geld besteden. Het is echter geen krijgs zuchtige geest die deze vereering doet ont staan, maar de noodzakelijkheid, het diep gevallen Frankrijk op te heffen en het sterk en machtig te houden. Uit dien aard kloppen onze harten voor het leger, bloe dige avonturen zijn niet ons ideaal. Het geen vau Frankrijk is gebleven, moet be houden worden. Wij moeten op de toe komst kunnen rekenen, om te ondervinden, of er eene rechtvaardigheid bestaat, die komt als haar uur heeft geslagen. Ons dunkt dat is de onverbloemde aan kondiging van een revanche-oorlog. Gam betta wil er niet oogenblikkelijk op los hakken, maar hij wil Frankrijk de pied en cap gewapend houden tot een gunstig oogenblik, dat wil zeggen tot tijd en wijle dat Duitschland met andere machten of met binnenlandsche moeilijkheden te kam pen heeft. En dan durft zoo'n godverzaker zich nog beroepen op eene hoogere ge rechtigheid, zonder te kunnen verklaren wat hij daaronder verstaat. Dat er in Frankrijk dorst naar wraak bestaat, 't is ons reeds lang bekend, 't Ware verstandiger als de Franschen die bloedgierige plannen lieten varen. Maar een verstandig staatsman spreekt er niet over, tenzij hij er een bepaald doel meê beoogt. Welke bedoeling heeft Gambetta gehad, toen hij aan Duitschland een oorlog voorspelde tot herovering van Elsas-Lo- tharingeu? Niemand kan deze vraag be- o O antwoorden. Bij het lpger behoeft hij zich niet bemind te maken, ten minste als hij geen staatsgreep in den zin heeft; en dien heeft hij trouwens voorloopig niet noodig. Bij de burgers brengen dergelijke krijgs zuchtige redevoeringen geene aangename Janekin lachte droefgeestig en antwoorddeniet. Een uur na dit tooneel wa» de visscher te Con- quet in zijne hut. Pieter! zeide hij tot zijn zoon, een groote krachtige jongen, dien de golven als staal gehard hadden, bruin, slauk en stoutmoedig als een echt kind der baren, te middernacht moet gij u met onze kleine sloep achter de rotsen te Benaguet bevinden; gij moet allerlei soort en veel levens middelen medenemen, want gij moet mijnheer de Tréseguidy en zijne familie naar Engeland voeren. Zie hier een kistje vol goud; neem er uit hetgeen gij noodig hebt om uwe beschikkingen te maken, en breng het vervolgens naar de sloep. Te middernacht, welk weder het ook zij, moet gij op de plaats der bijeenkomst zijn, mijn kind! Pas op uwen tijdeen kwartier uur te laat kan het leven van zes menschen kosten. Te middernacht zal ik achter de rots zijn, antwoordde Pieter. Dat God u zegene en geleide, mijn kleine Pieter! zeide Janekin, terwijl hij met teederheid een kus op het voorhoofd van zijn zoon drukte. indrukken te weeg, want de bezittende klasse van Frankrijk weuscht voor 's hands niets hartelijker dan rust en vrede. De buitenlandsche machten laten zich door zulk eene punch-rede niet verschalken of bang maken. Integendeel Duitschland zal nu nog meer op zijne hoede zijn, opdat het door Frankrijk verbeide gunstige oogenblik niet spoedig aanbreke. Von Bismarck zal zeker ook zijn best doen om de andere mogendheden van verbintenis sen met Frankrijk af te houden en daar entegen Duitschland zoo nauw mogelijk met Oostenrijk trachten te verbinden, opdat beide landen in geval van nood het hoofd kun nen bieden zoowel aan de Russische, als aan de Fransche woelgeesten en rustver stoorders. Het komt ons dus voor dat Gambetta met zijne redevoering juist het tegendeel bereikt heeft van hetgeen hij bedoelde, dat wil in verstaanbaar Hollandsch zeg gen: de groote staatsman der Fransche Republiek heeft een domme streek begaan, die men in 't beste geval op rekening van den sterken drank moet worden ge schreven. De toekomstige president van Frankrijk was waarschijnlijk door de kracht van den punch brulé, légèrement ému. Gambetta's toekomst is door zijne rede- j voering stellig bedorven. Zijne kracht lag tot dus ver nog eenigszins in eene zekere gematigdheid, de dolle redenaar van 't Parijsche quartier des ouvriers had aanleg diplomaat te worden. Hij stond zelfs in gunst en aanzien bij den Duitschen Rijkskanselier, die de hoop koesterde dat Gambetta door den cultuurstrijdde wraaklustige begeer ten zou vergeten. Thans is het echter duidelijk dat in de schapenvacht een bloeddorstige wolf huisvest. In die hoe danigheid zullen de staatslieden hem O dan ook voortaan behaudelen eu wan neer Gambetta eenmaal president of dic tator is der Fransche Republiek, en die gebeurtenis zal volgens mensche- lijke berekening niet lang op zich doen wachten, dan zal hem vermoedelijk de redevoering te Cherbourg dikwijls zuur oprispen. Bij zijne terugkomst, vond de visscher Rignard in gesprek met zijne onderhoorigen; hij gaf hun zijne terechtwijzingen. Gij zult dezen nacht sterven, indien wij er niet in slagen om ons uit deze verlegenheid te redden, dacht hij, terwijl hij met een onver schillig gelaat achter hem opging. Hij deelde de heeren de Tréseguidy zijn nach telijk plan mede. Den ongelukkigen jongen lieden begon de honger op eene wreede wijze te kwellen, en zij vonden alles zeer goed; maar de markies, vreesachtig zoo als het dikwijls grijaards zijn, zag duizend moeilijkheden in het plan. Hoe zullen wij aan de waakzaamheid dier duivels ontsnappen? Misschien zijn wij geen hon derd schreden van het kasteel, of wij worden reeds achtervolgd. Wees, wat dat punt betreft, gerust, mijn heer de markies; indien de blauwen u vervolgen, zal het niet op deze wereld zijn. Wat meent gij, mijn vriend? Gij zult het zien, mijnheer de markies. Rignard trad de kamer met een valsche vrien- De Koningin heeft het patronaat aanvaard over den grooten bazar, welke het Genootschap tot ondersteuning van noodlijdende vreemdelingen alhier in Mei van het volgend jaar hoopt te houden tot stijving van de kas. De orde van den Kousenband, die door het overlijden van lord Stratford de Redcliffe ter beschikking van den eersten Minister is gekomen zal, naar men verzekert, aan lord Derby ten deel rallen. Drie personen, waaronder een „dame," zijn tot correctioneele straffen veroordeeld wegens be- leediging van de politie bij de Bonapartistische manifestatie van den 15n Augustus. De indirecte belastingen en middelen hebben, vergeleken met de raming in de eerste helft van Augustus weder 12,46,000. fr. meer opgebracht. Het geheele cijfer boven de raming bedraagt sinds 1 Jan. jl 107,077,000 franks. Op den 10a gedenkdag van den veldslag bij St. Privat-Gravelotte, heeft keizer Wilhelm aan den Koning van Saksen, die bij dat wapenfeit zich roemrijk onderscheidde, een telegram gezon den, waarin de toenmatige veldheer en zijn dap pere troepen met warmte worden geroemd. Te Madrid ontvangen berichten melden, dat weder vier Israëliten in Marokko vermoord zijn geworden De zaakgelastigde der Vereenigde Staten te Konstantinopel heeft aan de Porte een nota over handigd waarin hij over het nog niet-vonnissen klaagt van senige fanatieken, die een Ameri- kaanschen zendeling vermoord hebben. Hij eischt dat de moordenaars onmiddellijk naar Konstanti nopel overgebracht zullen worden om daar spoedig terecht te staan. Een inlander, die het geziu waarbij hij diende had willen vergiftigen, is door het hoog-gercchts- hof vrijgesproken, omdat de hoeveelheid ver- gilt niet genoegzaam was. In de kas van den chef van het postkantoor te Banderjermassin is een tekort ondekt van f 20,000. Te Sindanglaia in het Buiteuzoigsche zijn onlangs vrij hevige schokken van aardbeving gevoeld. delijkheid binnen, groette mijnheer de Tréseguidy bijna beleefd, en ter sluiks een blik op de ver zegelde deur van het kabinet werpende, zeide hij tot Janekin, die met eerbied achter den ouden heer stond. Janekin, gij moet een vasten slaap hebben, als gij dezen nacht het gedruisch niet gehoord hebt, dat de ratten achter de deur maakten, die u tot oorkussen dient. De markies en mevrouw Tréseguidy verbleekten. Indien ik iets kon hoorer., wanneer ik slaap, antwoordde Janekin lachend, zou het mijn eigen persoon zijn. Mijne vrouw zaliger zeide altijd, dat ik snorkte als een os, en dat ik zulk een leven maakte, dat onze buren ontwaakten Gij zijt gelukkig zoo te kunnen slapen, viel Rignard hem in de rede, terwijl hij een uitvorschenden blik op hem wierp; ik slaap zoo goed niet. Zoo! zeide de visscher onverschillig, Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1