N I E W E No. 411, Zondag 5 September 1880. 5e Jaargang. abonnementspb ijs 't Programma Rochefort. BUITENLAND» SnSffrSs». If Hij was opgetreden, de beruchte volks menner en volksverleider, om de belangen te bepleiten van de nog niet begenadigde opstandelingen; het »goede werk« was im mers nog niet voltooid; er moest nog meer worden gedaan. de zegels. Wie niet sterk is moet slim zijn. Engeland. Duitschland. IIHI!I,I,USUIi; COMAE Per 3 maanden voor Haarlem 0,85 Buiteu Haarlem franco per post. 1, Afzonderlijke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS 1-A U RE Y. Wederom heeft Rochefort gesproken, de advocaat van de politieke misdaad, de apostel der anarchie. Zijn publiek was het uitschot van Parijs; zijn adjudanten... geamnestieerden, die eigenlijk nog in de gevangenis behoor den te zitten. Omgeven door zulk een lijfstoet van ge trouwen sprak de gevangene van Saint Pélagie en Nieuw-Caledonië van de hoogte der ergste en ergerlijkste gemeenheid tot den uitgelezen kring van »lieeren« en dames. Een zijner geestverwanten, burger Olivier Pain, kwam op voor de invrijheidstelling der Arabische oproerlingen, die zuchten in de gevangenissen van Frankrijk, Corsika en Algerië. Gelijk men ziet, loste deze geheele bij eenkomst zich op in een poging tot be vrijding van het laatste overschot van 't boeventuig, dat, in 't belang der open bare veiligheid, was verwijderd. Alle boosdoeners moeten worden vrijge laten; zij maken de »ware kern* uit dei- maatschappij. Daarop komt de moraalder mannen van 't gehalte van Rochefort ten slotte neder. De overheid draagt, volgens de prac- tijk dier lieden, wel een zwaard, doch niet dat der gerechtigheidhet moet door haar worden gehanteerd niet tegen de misdadi gers, maar tegen hun slachtoffers. Wee hem, die 't waagt de ouderwetsche ordentelijkheid en fatsoenlijkheid te stellen boven de moderne boeverij. Zulk een, hij noeme zich Keizer ot Pre sident der Republiek, wordt onmiddellijk in den ban der helden van de vrijheid gedaan. Rochefort kwam daar openlijk voor uit. De Republiek verdiende de voorkeur niet boven het Keizerrijk, de Communards waren FE (J1LLETO N. Vervolg en Slot. Janekin zag ze als schaduwen voor het kasteel en achter de rotsen van Benaguet verdwijnen. komt het er op aan, tijd te winnen, zeide hij bij zich zeiven; wanneer zij vier of vijf uren ver zijn, zijn zij gered. Hij opende zachtkens de deur van de kamer der republikeinen: Komgoet zat overeind in de houding van iemand, die luistert. Ofschoon half beschonken, was hij er in geslaagd op zijne hoede te zijn, en hij had gerucht gehoord. Romgoet! fluisterde Janekin met eene zachte stem, terwijl hij zich als een spook naast het bed plaatste, dat deze man met zijn metgezel deelde. Romgoet, verwonderd, zag Janekin bij het schijnsel der maan, die thans uit de wolken te voorschijn trad; hij wilde Rignard roepen, toen hij den kouden loop van een pistool op zijn voor hoofd voelde. er niet beter op gewordende vrijheid die zij zochten, werd onder de Republiek al evenmin als onder 't Keizerrijk hun deel. Die verzekering van den lantaarn-man teekent den toestand, waarin Frankrijk thans verkeert, meer dan vele andere feiten en beschouwingen. Rochefort's programma want dat is het verheldert de positie van Gallië als met een electrisch licht, in welks glans men duidelijk boven het tegenwoordig staats gebouw van 't zwaar beproefde land de woorden lezen kan:» ge wogen en te licht bevonden. Tot een juiste beoordeeling en waardeering vau de vermetele stelling van Rochefort, houde men wel in 't oog, dat hij door de Republiek, welke hij vloekt, is begenadigd. De taal der veroordeeling door den apostel der losbandigheid tegen de Republiek uit gesproken, is die vaneen geamnes- tieerde. Welk een schitterend loon wordt u, o leden van Rogeering en Kamers, die de vrij lating der moordenaars, brandstichters en roovers decreteerden, door den leider van die «ounoozele lieden* uitbetaald! Houdt u gewaarschuwd Grévy, Gambetta, de Freycinet en Ferry, uw dagen zijn geteld; burger* Rochefort, uw aller vriend, voor wien ge de deuren van Frankrijk goedgunstiglijk hebt geopend, decreteert op zijn beurt ook iets, doch toevallig niet uw amnestiemaar uw veroordeeling. Burger* Humbert voegde er nog een liefelijkheid bij. Volgens hem zullen de brave geamnestieerden hun vrijheid bezigen om weder eens hun 10 Augustus 1792 te vieren. Ge weet, edele Presidenten en Mi nisters, wat die datum beteekeut; de toe passing namelijk op groote schaal van de guillotine, waarop naast een Koning en Koningin, adel en geestelijkheid, straks ook alle verdachte burgers en burgeressen zul len vallen. De slachtbijl wordt op nieuw het wapen van deze ridders van de partij der verwoesting, die hun woeste rooffeesten willen vieren op de puinhoopen der maat schappij en van den persoonlijken eigendom. »Burgeri> Blauqui, die op den eigen oogenblik dat «burger» Rochefort zijn Indien gij u beweegt, fluisterde hem de visscher in het oor, indien gij een woord zegt of een gebaar maakt, zijt gij een man des doods. De dronkaard, door schrik verstijfd, viel op zijn bed neder, en verroerde zich tot des mor gens niet meer. De eerste morgenstralen verlichtten den voorgevel van Ploiierneck, toen Rignard wak ker werd. Hebt gij de wacht voor mij waargenomen, Priehon? zeide hij geeuwende en zich de oogen wrijvende. Janekin oordeelde thans het oogenblik gekomen om te vluchten. Hij liep naar de deur, snelde naar den stal, sprong op het paard, dat hij reeds gezadeld had, en vluchtte in het bosch. Rignard werd door eene vreeselijke woede aangegrepen, toen hij het kabinet en de kamers ledig vond. Hij liet uit Locmaria eene atdeeling gendarmerie komen, en liet gedurende drie dagen het woud, met de verwoedheid eens tijgers, doorsnuffelen. Maar zijne pogingen waren vruchteloos, want de sloep van Pieter naderde toen de reddeude haven van Plymouth, en de auathema uitsprak over de Republiek, in eeu ander moordhol de verheven leer der Commune verkondigde, leverde nog een illustratie op het programma-Rochefort. Blanqui voer in de heftigste bewoordin gen uit tegen de geestelijkheid en den godsdienst. Deze haat der Communards tegen de religie is allernatuurlijkst, want, wel beschouwd, is zij de eenige dam, die blijft staan, als alle andere dijken, tegen den stroom der revolutie opgeworpen, worden verw oest. De Kerk en haar dienaren zijn dan ook door alle eeuwen heen door de maatschappij bestormers vogelvrij verklaard. Het pro gramma van Rochefort en de memorie van toelichting, daarop door een Pau, een Humbert, een Blanqui gegeven, verbaast ons dan ook geenszins. Al die apostelen en profeten van het Rijk der duisternis moesten spreken gelijk zij deden; zij zijn door de macht der zonde, die ongebreideld hen beheerscht, zedelijk genoopt den rampzaligen strijd tegen het hoogste, het beste, het heiligste te voeren. Toch moet op hun bedrijf door alle nadenkenden ernstig worden acht gegeven, wijl het doet zien, waartoe de mannen, die thans het gezag in Frankrijk voeren, dat land der edelste traditiën en aspiratiën leiden. Burger» Desplanel (wij verzuimden nog ook van dat gevaarlijk heerschap te ge wagen) vatte heel het streven der Commu nards treffend samen in deze raadgeving: Wij maken de meerderheid uit; wij vermogen daarom alles: wij moeten ondermijnen en vernietigen alles wat ons tegenstaat. Ieder Frauschman weet nu waaraan hij zich te houden heeft. Deze lieden, die de Republiek hebben ge sticht, toen zij (wij bedoelen de Commu nards in 't algemeen) in September 1870 door een straatrevolutie de Gambetta's om hoog hieven, zullen met een cynisme dat afgrijselijk is, dat gezag, ja elk gezag ver nietigen, zoodra het den roof, den moord, de brandstichting niet legitimeert. Te vergeefs zullen nu nog pogingen worden beproefd door een de Freycinet om een gematigde politiek in toepassing te brengen. heldhaftige Janekin had het hoofdkwartier van het Yendeesche leger bereikt. Een boer, die de packtpenningen aan zijn land heer moest betalen, vervolgde rustig en welgemoed zijn weg door een eenzaam bosch, dat zijne al gelegen hoeve ran het kasteel van den baron scheidde. De strengheid van zijn heer kennende, had hij ditmaal bizondere zorg gedragen, niet te laat te komen en reeds verheugde hij er zich over, dat hij althans voor dezen keer zeker kon zijn, geene verwijten en scheldwoorden van den rent meester van den baron te zullen hooren. Onver wacht springt hem echter een roover tegemoet, die, een pistool met dubbelen loop te voorschijn halende, hem donderend: „Uw geld of uw leven!,, toeroept. De arme man overhandigt bevende zijr. buidel doch terwijl hij nog bezig is zijne zakken te ledigen en nadenkt over de smadelijke bejegening die hij thans op het kasteel zal ondervinden, daar de baron natuurlijk geen woord zal gelooven Wij bebbeu de meerderheid zeggen de Communards, en dus vooruit, dat wil zeggen vooruitnaar de guil lotine met al'e vijanden der anarchie. Men zegt, dat de Freycinet nog vele con gregatiën wil sparen; wij willen 't gelooven en hopen, maar zal hij het kunnen? Neen, als hij terugdeinst voor 't gebruik maken van 't zwaard der overheid; ja, als hij eindelijk wil gaan redden wat nog te redden valt. Als Grévy begint iu te zien (God geve het!) dat vervolging van den godsdienst met de vernietiging der maatschappelijke orde gelijk staat, dan zou hij nog kunnen beproeven krachtig en helpend op te treden, om den geheelen ondergang van het arm Frankrijk te voorkomen. Maar dau ook moet hij breken allereerst met Gambetta, die slechts gradueel van Rochefort onderscheiden is; beiden bewegen zich op dezelfde lijn. Zal Grévy 't eenig medicijn durven toe dienen? Wat ons betreft, wij gelooven het niet. En daarom vreezen wij maar al te zeer, dat aan de Rochefort's, de naaste toekomst van Frankrijk behoort. De bijl-periode zal de straf zijn van der Fransche heulen met de ongodisterij. Moge, door Gods genadig bestel de dan volgende toekomst van Gallië behooren aan 't alleen wettig gezag, dat 't volk weder om het Kruis, als het eenige teeken des behouds, zal doen knielen. In Worsley-Hall bij Bolton werd Zaterdag eeu conservatieve manifestatie gehouden, waaraan on geveer 10,000 personen, meerendeels werklieden uit Bolton en omstreken, deelnamen. Een reso lutie werd aangenomen, waarin de vergadering haar volkomen en onveranderlijk vertrouwen uit drukt in lord Beaconsfield, sir Stafford Northcote en de overige leden van het vroegere Kabinet, als de vertegenwoordigers eener politiek,' die het best in staat is 's lands welvaart te be vorderen Toen onlangs te Breslau werd geklaagd, dat het Amtsgericht aldaar op het postkantoor alle brieven opent en leeat, die geadresseerd zijn aan van al wat hij vertelt, schiet hem plotseling een reddende gedachte te binnen. „Dat geld waren mijne pachtpeuningen, die ik den landheer moest betalen," zegt hij op kla- genden toon tot den roover, die zijr. buit gretig in ontvangst genomen heeft- „De rentmeester zal mij niet gelooven, als ik hem zeg dat ik o ■ervallen ben. Bewij'3 mij althans den dienst, een gat door mijn hoed en een in mijn jas te schieten, dan kan ik hem overtuigen van de waarheid. Den roover schijnt dit verzoek niet onredelijk toe en door de goede vangst tot edelmoedigheid bewogen, gelast hij den boer zijn hoed en daarna zijn rokspand voor te houden om als schijf te dienen. Nauwelijks echter weerklinkt het tweede schot of de oolijke boer springt op den roover toe, trekt hem op den grond, ontneemt hem zijn geld en zijne wapens en nog roor de andere van zijne verrassing is bekomen, heeft de boer het hazenpad reeds gekozen en ijlt volkomen voldaan over het welslagen van zijn list, naar het kasteel van zijn heer, waar hij zijne thans werkelijk zuui verdiende pachtpenningen betaalt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1