BUITENLAND. BINNENLAND. Engeland. Frankrijk. DuitscMand. Griekenland. GEMENGD NIEUWS. Het stoomschip Nevada verliet dezer dagen de Mersey met 347 versch aangewonnen Mormonen. Het aantal Mormoonsche landverhuizers, die in den loop van dit jaar te Liverpool scheep gingen, beliep reeds 1B24. De directeur van de Événement ia wegens kwetsing der openbare zedelijkheid veroordeeld tot een jaar gevangenis en 1000 fr. boete. Uit Berlijn wordt geschreven, dat, naar men uit goede bron verneemt, er een offensief en de fensief verbond gesloten is tusschen Duitschland •n Oostenrijk, ingevolge de conferentie tusschen Prins von Bismarck en baron Haymerle. De tegenwoordige sterkte van het Grieksche leger beloopt 27 000 man. Dagelijks worden 600 man aangeworven. Wij ontvingen het Programma voor de eerste alge- weene Vergadering der Nederlandsehe St. Gregorius- Vereeniging tot bevordering der kerkelijke muziekte houden binnen Utrecht, op Dinsdag den 28en September, 1880, onder bescherming van Z. D. H. Mgr. A. I. Schaep- man, aartsbisschop van Utrecht. In den morgen van dien dag ten 10 uur zal in de St. Catharina-kerk de 6stemmige, gedeeltelijk 7steinmige Missa Papae Marcelli van Palestrina, in 1561 gecom poneerd, worden uitgevoerd. Na den middag teu 12'/j nur wordt de vergadering gehouden; hierin zullen als spreker, optreden de Zeereerw. heeren M. J. A. Lans, professor aan het Seminarie Hageveld over het doel der St. Gre- gorius-Vereeniging, G. Vei zijl, prof. aan het Seminarie te Roermond: Waar moet de kerkzang hoofdzakelijk wor den aangekweekt J. J. Graaf, secretaris van het bisdom van Haarlemeen heilig Utrechtsch toonkunstenaarL. H. Van den Heuvel, prof. aan het Seminarie te Sittard: het ambt van zanger, de heer H. A. Banning, hoofdre dacteur der Katholieke Illustratie, en de Zeereerw. heer H. 1. A. 11. Schaepman, lid der Tweede Kamer: Slotwoord. Des namiddags ten 3'/j ure zal in de St. Catharina- k.rk eene uitvoering van de volgende kerkelijke stukken plaats hebben Eerste gedeelte, lo. Ave Maria Gregoriaansch, 2o. Alma Redemptoris van Soriano, een Romein in 1549 ge boren, 4steinmig, 3o. O Sacrum van J. G. Mettenleiter, overleden in 1858, 4 st., 4o. Eerste Lamentatio uit de Metten van Goeden Vrijdag, van Palestrina, 4st., 5o. Popule Meus van denzelfden, 4 st., 60. Vinea mea van Viadana, kapelmeester te Martico, geb. 1565, 4st., 7o. Ecce sacerdos van Vittoria, een Spaanseh priester omtrent 1540, 4st. Tweede gedeelte, lo. Sacriis Solemniis, Gregoriaansch, 2o. Ps. Beatus vir, Tonus III, van Caesar a Zachariis, midden der 16e eeuw, 4st., 3o. Kyrie en Agnus Dei uit de Missa l'hora passa van Viadana, 4 st., 4o. Terra Tremuit van Halier, 4st., 5o. Magnificat Tonus I, van Ratti, kapelmeester te Padua, omstreeks 1600, 5st„ 60. Ps. Laudate Dominum in falso bordoni-stijl van Viadana 5»t., 7o. Sub tuum presidium, Gregoriaansch, 80. Coe- nantibus illis van Halier, 6st. Des namiddags ten 6 uur diner bij den heer F. J. Smit in de Maliebaan a f2.50 per couvert. Men wordt be leefdelijk verzocht bij gevvenschte deelneming aan het diner zich voor 20 Sept. aan te melden bij de Zeereerw. heeren A. J. Aukes, secretaris van het bisdom, of H. H. Sin- nige, kapelaan van de St. Catharina-kerk te Utreeht. Bij de herstemming in het hoofd kiesdistrict Rotterdam ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer vau de S. G. is gekozen de heer O. van Rees, met 1098 stemmen. Op den heer M. L. van Deventer waren 985 stemmen uitgebracht. Boxtel, 9 September. Alhier is een spoor- wegdief gearresteerd, nl. de conducteur der Staats spoorwegen d. G., die zich aan diefstal van sigaren had schuldig gemaakt. "Wageningexi, 9 September. Eergisteren nacht is een verversknecht van een ladder gevallen, waarbij hij zich zoodanig bezeerde, dat hij aan de gevolgen gisteren is overleden. Sneek9 September. Een knaapje van ruim S'/j jaar is na een smartelijk lijden van vijf dagen overleden tengevolge van het drinken van kokende chocolade. 's Gravenhage, 9 September. In den dieren tuin heeft men de ruit van een der vlinderkasten stuk geslagen, om een aantal zeldzame exemplaren te ontvreemden. Het hier volgende verhaal is een uit treksel uit een pas verschenen verslag van den heer James Ford, ingenieur, belast met doen van peilingen in de Tay, voor het lichten van den trein, die verleden jaar, aan den mond dier rivier in de diepte stortte. „Mijne eerste nederdaling," zoo verhaalt de heer E., „bracht mij aau het voorste gedeelte van den trein. Het lijk van den machi nist stond rechtovereind boven de locomotief, waartegen zijn etne been vastgeklemd zat. De vloed deed hein een weinig neigen en somtijds wiegelde hij van links naar rechts als een ouder- zeesche plant. Zijn oogen stonden wijd open. Het was gemakkelijk te zien dat de ongelukkige on middellijk naar de oppervlakte zou geschoten zijn, zoo zijn voet niet toevallig was vastgeraakt. Do stoker hadzijn hoofd verbrijzeld en laggedeeltelijk begraven onder de- steenkolen, die over hem heen gestort waren. In dsn postwagen stonden de drie beambten tegen de schuildeur gedrukt, welke het hun gelukt wao ter breedte van eenige strepen te openen. Een wanhopige strijd scheen in de laatste oogenblikken nog tusschen hen plaats gehad te hebbeneen van de drie hield zijn hand om den nek geklemd van dengeen die den deur knop vasthield. In een compartiment van den eersten waggon zaten zes personen, waarschijn lijk eene familie. Door een grillig toeval waren zij na de noodlottige gebeurtenis op hunne zit plaatsen teruggevallen. En zoo zaten zij daar nu, kalm en onbeweeglijk in hun waggon-doodkist. Buiten de tweede coupé schommelde een lijk, dat met het hoofd tusschen het verbrijzelde portier beklemd zathet was dat van een officier. Zijn uniform was verscheurd. Groote visschen zwom men te midden van deze overblijfselen heen en weêr, of schoten pijlsnel uit de portieren weg, waaruit tevens groote luchtbellen ontsnapten, om langzaam naar de oppervlakte te stijgen. De heer E. bracht van dezen tocht den brievenzak mede. Het afgrijselijke tooneel had hem zoo aangegrepen, dat het hem in de eerste twee dagen onmogelijk was iets te gebruiken en hij eerst na acht dagen zich sterk genoeg gevoelde zijn tocht te herhalen. Een Brusselsch blad zegt, dat de familie der twee jongelingen, die te Blankenöerghe verdronken zijn, terwijl zij een bad in zee namen, voornemens is een proces te beginnen tegen het gemeentebestuur. Het parket van Brugge heeft zich Vrijdag naar Blankenbcrghe begeven om een onderzoek aangaande het ongeluk in te stellen. De Pruisische grenswachter Junker, in den avond van 3 dezer uit Bentheim terug komende, ontmoette zes ongewapende smokke laars, beladen met zakken tabak. Terstond ging hij er op af, commandeerde „halt!" en gebood hun de zakken neder te leggen. Hieraan vol daan hebbende, bemerkten zij dat hij geheel alleen was en wilden op hem aanvallen, doch met zijn revolver en sabel wist hij hen in bedwang te houden, terwijl hij tevens deed alsof er hulp in de nabijheid was en luide zijne confraters toeriep. Eindelijk echter begrepen de smokke laars de list en liepen op hem toe, waarop hij een hunner met den sabel zulk een houw gaf dat de aanrander bloedend achteruit kroop. Jun ker bleef nu bij de zakken staan en brandde telkens los op iederen smokkelaar die naderde om ze weg te halen. Of hij nu van de plaatselijke gesteldheid gebruik heeft kunnen maken, om zich zoodanig te posteervn dat hij niet van verschil lende kanten te gelijk kon worden aangevallen, dit wordt niet gemeld; maar wel blijkt dat hij, toen er na verloop van eenige uren hulp knam opdagen, dertien schoten had gedaan, waarvan de kogels in de tabakszakken werden gevonden. De smokkelaars zijn ontsnapt. Laastleden Maandag zou mej. Bonnet te Keulen met haar luchtballon opstijgen. Nadat zij wegens een opgekomen onweder een geruimen tijd had gewacht en tien man inmiddels alle krachten hadden moeten inspannen om den bal lon die, ofschoon zwaar beladen, door den wind heen en weer werd geslingerd, omlaag te houden, gaf zij eindelijk bevel om de zakken zand er uit te werpen en maakte zij zich gereed om op te stijgen, toen eensklaps het onweder op nieuw losbrak en de ballon door den bliksem in flarden werd geslagen. VV o e n sdag-n a e h t ten twee ure had er in eene kolenmijn nabij Sunderland, de Seaham Pit, eene vreeselijke ontploffing plaats, door welke, volgens een eerst bericht, een 250, en volgens een later, een 150 mannen en knapen het leven verloren hebben. Slechts 18 personen waren ge red. Voor de anderen is geen hoop meer, om dat de schacht in brand staat. Het toeval wilde dat er juist een bizonder groot getal werklieden in de mijn was. Den volgenden dag namelijk zou er te Sunderland eene bloemententoonstelling geopend worden, en vele mijnwerkers hadden, om dan vrij te zijn, het nachtwerk verkozen. Nieuwe reclame. Een ondernemende her bergier in Ohio heeft aan den ingang van het kerkhof der plaats zijner inwoning onder zijn naam en adres de volgende aankondiging laten plaatsen: „Bizonder voor heeren, die van eene begrafenis terugkeerenSmaakvolle kamers voor hen die in eenzaamheid willen treuren. Eijnste wijnen en dito likeuren Dezer dagen heeft te Berlijn een zwaar onweder gewoed, vergezeld van hevige slagregens. In een gedeelte der stad, alwaar men met groote kanalisatie- en rioolwerken bezig is, heeft dit verstoppingen en doorbraken teweeggebracht, met het gevolg dat een duizendtal kelders en sousterrain- woningen zijn ondergeloopen, vele zoo snel, dat de bewoners met moeite konden ontkomen en velen geruimen tijd in levensgevaar hebben ver keerd, waaruit zij eerst door de later toegesnelde Brandweer gered zijn. In enkele huizen is de bliksem ingeslagen. Onder anderen was dit het geval in een school met ruim 300 kinderen. De straal sloeg een stuk van het dak weg, scheurde een zijmuur en maakte een diepe opening in den grond, waarop zulk een hevige donderslag volgde dat alles stond te dreunen en het scheen alsof liet gebouw zou instorten. Al de kiuderen snelden mar den uitgang, waardoor zulk een wild gedrang ontstond dat velen onder den voet geraakten, met het gevolg dat er eenigen vrij zware kneuzingen en wonden hebben bekomen. Vooral de kleinste jongens en meisjes verkeerden in een gevaarlijken toestand, doordien zij bij het opdringen waren gevallen en de achteraankomenden hen over het lijf waren gegaan. Toen het gedrang voorbij was vond men dan ook menigeen bewusteloos. Met uitzondering van drie meisjes schijnt er voor de gekwetsten geen gevaar te bestaan. Te Keulen is een Comité van 241eden benoemd ter regeling van een historischen optocht bij gelegenheid van het Domfeest. Terwijl er heden lijsten van inschrijving voor de daartoe noodige gelden zullen worden rondgezonden, heeft een ingezetene reeds terstond na de eerste zitting van het Comité geteekend voor 5000 mark. Als grondslag is aangenomen dat in den optocht hoofdzakelijk personen en feiten zullen worden voorgesteld uit de jaren 1248 en 1842, alzoo uit het jaar waarin de eerste steen is gelegd en dat waarin de voltooiing is begonnen. Naar de Stichtsche Ct. verneemt, zijn er onderhandelingen met invloedrijke personen ge opend voor de stichting, in Noordbrabant, van een Ned. stoom-bierbrouwerij. Wanneer het doel bereikt wordt, hetgeen zeer waarschijnlijk is, zul len in alle plaatsen van ons land de depóts geves tigd worden. De prijs van het bier in da depót» zal niet hooger dan 8 cent per glas zijn. Het doel dier stichting ishet jeneververbruik in ons land tegen te gaan en het bierverbruik te bevorderen. Blijkens de statistiek over het gevan genis wezen, kostte ieder gevangene in 1879 67 ets. daags. Of f 4.69 's weeks. Winter en zomer. Wat menig veldarbeider niet bij machte is voor geheel zijn gezin te verdienen, zegt de Gocssche Ct., dat kost nu één gevangene. Buiten en behalve de kosten van den bouw der gevan genissen. Die komen nog bovendien De Imparcial bevat vele treurige bi- zonderheden omtrent het gebeurde te Logrono, waarbij een honderdtal militairen het leven ver loren. De correspondent van het blad te Logrono schrijft het volgende: Nadat voor eenigen tijd de voorloopige brug over de Ebro was ingestort had de militaire overheid verlof gegeven een pont te vervaardigen tot vervoer der vele koopwaren, die van den kant van Navarre hier ingevoerd worden. Deze pont, een soort van vlot, die het vijfde deel van de breedte der rivier besloeg en heen en weer geroeid moest worden, werd zoodra de noodige proeven genomen waren, den 29sten Augustus in gebruik gesteld en den lsten Sep tember beval de kolonel van de te Valencia in bezetting liggende troepen aan zijne soldaten daar mede over te steken en aan den overkant hunne exercitiën te houden. Het was vier ure in den namiddag, toen het geheele regiment aan de oevers der Ebro gereed, stond Het eerste bataljon met den staf en de muziek scheepte zich in, terwijl het tweede bataljon den terugkeer van de pont moest afwachten. Zoodra de eersten, ongeveer 170 man zich op de pont bevonden, weerklonken de vroolijke tonen der muziek door de lucht, en zeker dacht geen der overvarenden, welk vreeselijk lot hun te wachten stond. Nauwelijks was de pont halverwege gekomen, of zij begon zoo over te hellen, dat het water over den rand sloeg en verscheidene soldaten meesleepte; de anderen dron gen nu met zooveel geweld naar het midden, dat de planken kraakten, weldra uiteensloegen en met hun ganschen last in de diepte zonken. Van den oever zag men niets dan een verwarde massa soldaten, officieren, muziekinstrumenten en wapenen, die in de golven verdwenen; het was een ontzettend schouwspel. Van hen, die zich van de massa konden losmaken, ledden velen zich al zwemmende, bijgestaan door de soldaten van het 2de bataljon en de lieden uit den omtrek, die dadelijk allen arbeid staakten om bijstand te bieden; maar de meesten werden door de zin- keuden neergetrokken en kwamen jammerlijk om. Toen de duisternis aanbrak, hadden 97 man den dood in de golven gevonden. De kolonel; dien men dood meende op te halen, werd nog it; het leven behouden, doch bij de meesten bleven alle pogingen tot redding vruchteloos. De lijken die eerst aan den oever op het zand uitgestrekt lagen, werden later in den nacht naar het ziekenhuis te Logrono gebracht en den volgenden dag met veel plechtigheid begraven. Groot is het medelij den, door deze ontzettende ramp opgewekt; aller- wege worden inschrijvingen geopend. De koning teekende o. a. voor 2000 duros, de koningin en de prinses van Asturië elk voor 1000 duros en de gewezen koningin Isabella schonk 10,000 re alen voor de familiën der slachtoffers. Voor de betrekking van stadsarchitect te Franeker, waaraan eene jaarwedde Tan f 1000 verbonden is, hebben zich 7 2 sollicitanten aange geven, waaronder een die zich aanmeldt al» i/Sollistand voor stads Baas werTc." De pakketboot City of Vera-Cruz is den 28 Aug. 11. gedurende een orkaan op de kust van Florida vergaan. Van de 70 personen die zich aau boord bevonden, zijn er slechts 13 gered. Al de scheepsofficieren zijn verdronken. Hoe gelukkig de jagers kunnen zijn en welk een overvloed van wild er in de omstre ken van Arnhem is, bleek den eersten September. Dien morgen werd de jacht geopend en ten één uur reeds werden ten stadhuize gelei-biljetten geteekend voor twee partijen elk van veertig patrijzen bestemd voor den Haag en voor l trecht. Dat deze vogels reeds vroeger geschoten waren is niet aan te nemen, daar de jacht den vorigan dag nog gesloten was, tenzijhony soit qui mal y pense! Op de markt te Barwalde vertoonde de familie Kolter koorddanserskunsten. Het koord was van hel dak van een hotel >naar een tegen overgelegen huis gespannen. Reeds driemaal had hij den weg afgelegd, toen een nieuw kunststuk zou verricht worden. Kolter z*u over het koord loopen met een ander lid van het gezelschap op zijn schouders. Pas had hij een paar schreden gedaan, of daar weerklonken ijselijke kreten: het oude houtwerk van het dak, waaraan het koord bevestigd was, brak en beide waaghalzen stortten naar beneden, maar kwamen gelukkig nog op het dale terecht. Het publiek was voldaan! Dezer dagen werd te Teplitz van het postkantoor een briefkaart ontvangen, waarop geen naam van den geadresseerde stond. De afzender had in plaats daarvan een zoo goed gelijkend portret van den persoon voor wieu de kaart be stemd was, geteekend, dat deze zonder moeite besteld kon worden. Te Montlueau woont een ontaarde moeder, die haar dochtertje van tien jaren on ophoudelijk martelt. Nu en dan bindt zij de leden van het kind vast en hangt het aan de zoldering op. Dan weêr laat zij hit meisje den geheelen dag zonder eten en legt voor het vast- gebondeu kind een stuk brood neer, op een wijze dat het dit niet kan bereiken. Dit monster is nu, door leemten in de strafwet, tot slechts drie maanden gevangenistraf veroordeeld. Advies aan allen, die geroepen zijn om tot het samenstellen van een nieuw Strafwetboek mede te werken. De heer Koe h likeurstoker te Dresden wegens zaken op reis naar Lubeck en Hamburg, kwam onderweg op het denkbeeld, Bismarck's landgoed Friedrichsruh eens te gaan zien. Te Hamburg werd hem dit door den logementhou der wel ten sterkste afgeraden, onder opmerking dat hij dan in onaangename aanraking met de de politie kon komen, maar de heer K. vertrouw de dat dit nog wel zou schikken, stond den vol gende ochtend voor de parkpoort, loerde eens door het sleutelgat, lichtte heel voorzichtig den klink op, en. hoorde eensklaps een donderend „halt", terwijl hij tegelijkertijd zoo plotseling door vijf gendarmes werd omringd alsof zij uit de lucht waren komen vallen. „Wat zoekt ge hier?" was de vraag. „Nuik wou prins Bismarck wel eens zien." „Die is hier niet." „Dat weet ik beter!" „Hoe weet gij dat?" „Dat zeg ik niet." „Wat wilt gij van Zijne Door luchtigheid?" „Dat zeg ik niet!" „Dan zijt gij onze arrestant." De heer K. zeide nu wie hij wa3, betuigde dat het hem eigenlijk meer te doen was om eens iets van Friedrichsruh te zien, maar wat hij ook aanvoerde, 't hielp hem niets; hij werd in arrest genomen, en ten spoedigste werd er naar Dresden, naar Lubeck en wie weet waarheen nog meer getelegrafeerd. Ofschoon nu de per telegraaf ontvangen antwoorden ten volle met zijne verklaringen overeenkwamen vond de politie het toch niet raadzaam hém los te laten, en zoo werd hij genoodzaakt de terugrei* naar Dresden onder geleide van gendarmes te doen. Deze konden echter niet het geheele traject met hem afleggen, maar moesten hem onderweg weer aan andere Pruisische gendarmes uitleveren, en daar dit zoo van station tot station voortging, zijn tr zestien man in dienst geweest om hem over te brengen. Hij verklaart echter, met alle beleefd heid te zijn behandeld; zelfs behoefde hij niets voor de noodige ververschingeu te betalen, daar deze door zijne geleiders werden bekostigd. Naar hetgeen nader wordt gemeld, worden er tegen woordig zoo dikwijls nieuwsgierigen op dezelfde wijze naar huis gebracht dat het voor menigeen wellicht een aantrekkelijk middeltje kan worden om onder genot van vrije vertering per spoor te reizen. Een romantisch duel heeft geregeld alle jaren op den 25sten Augustus in Schössburg plaats. Twee bewoners van die] plaats, doodsvijan den sinds jaar en dag, zonder dat iemand de oorzaak van hun doodelijken haal bevroedt, ont moeten elkander jaarlijks op eenzelfden dag en op dezelfde plaats om hun twist te beslechten. De wonden waarmede beiden telkens wederkeeren werden steeds geheeld, maar den haat kon nie mand uitwisschen en als de bepaalde dag aan brak, waren beide mannen zeker elkaar op het slagveld te zullen vinden. Ditmaal ging een van hen met een kogel 'in de borst naar huls, zoodat thans vermoed moet worden, dat hij den 25sten Augustus van het volgend jaar niet weer op het appèl zal kunnen verschijnen. Een Kamperstreckuitdehoofdstad. Onder dagteekeaing van 30 Aug. zijn eergisteren aan de Amsterdamsche schutters van het tweede bataljon, vierde kompagnie, de biljetten verzonden, waarbij hun wordt meegedeeld, dat zij van 1 Sept. tot 1 Oct. den dienst van 't brandpiket hebben, en dat zij des nachts door ratelen en roepen van brand door de nachtwachts gewaar schuwd zullen worden. De Amsterdamsche nacht wachts zijn, met uitzondering voorloopig der vijfde sectie, afgeschaft, terwijl die weinigen niet meer mogen ratelen of brand roepen, tenzij hun daartoe bij groote rampen bizondere last wordt gegeven. In de provincie Groningen zwerft te genwoordig eene bende zigeuners rond, bestaande uit drie mannen, twee vrouwen en een kind. Drie beren en twee paarden voeren zij met zich mede. In plaats van regelrecht door de Rijks politie over de grenzen te worden gebracht, wor den zij van de eene gemeente naar de andere gezonden, soms vice-versa. Te Vlissingei) trad Zondag een boer van Walcheren met zijn 6-jarig zoontje een koffie-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2