BINNENLAND. Duitschland. Frankrijk. Rusland. Griekenland. GEMENGD NIEUWS. De politie heeft het plakaat afgescheurd er. doet •en streng onderzoek. Prins Bismarck is tot Minister van koophandel benoemd, en de Oberpresident von Boetticher tot staatssecretaris van binnenlandsche zaken en tevens tot Pruisisch staatsminister zonder portefeuille. In de Regeeringskringen is men meer onge rust dan men laat blijken over de toenadering, die tusschen Italië en Duitschland plaats heeft. Indien het bericht zich bevestigt, dat de heer Cairnli een vertrouwd man naar prins von Bis marck gezonden heeft om het intreden van Italië in het Oostenrijksch-Duitsch verbond te bewer ken, zal er in de pers een algemeene sensatie ontstaan. The Standard heeft uit Kopenhagen een bericht ontvangen, het gerucht mededeelende dat de Czaar ziek is. Te St. Petersburg is wederom sprake van de mogelijke aftreding des Keizers. Le Messager d' A the nes meldt, dat de Minister van Oorlog een nieuw crediet van 1,800,000 fr. voor oorlogsmaterieel heeft geopend. Van de in Hongarije voor de artillerie- en cavalerie-dienst gekochte paarden zijn 840 stuks te Athene aan gekomen. De overige worden eerstdaags ver wacht. De Minister van Marine heeft hij Krupp •en bestelling van 10 kanonnen voor de marine •n 1000 revolvers voor matrozen gedaan. Alfen a/d Rijn, 16 September. Maandag 11. heeft dfe inwijding der K. K. parochiale School alhierplaats gehad. Den vorigen avond werd deze feestelijk heid begonnen met een plechtig Lof, waaronder de Z. E. Heer Schluter, Pastoor te Amsterdam, de feestrede hield. Maandag-ochtend werd een H. Misoffer opgedragen voor ouders, leerlingen «n weldoeners der school, waarna de leerlingen gezamenlijk naar het feestlokaal werden geleid. Onder het aanheffen van een „smeekzang tot den H. Geest" door de leerlingen, nam de in wijding een aanvang.Ook werd door hen hulde gebracht aan hun Zeer Eerwaarden Herder, die met zooveel opoffering dit heerlijk gebouw heeft gesticht. Tevens vergaten zij Alfen's Katholieken niet, die, doordrongen van het hooge gewicht eener Katholieke School, daarvoor zoo liefderijk hunne geldelijke offers hadden gebracht. Uit dankbaarheid jegens zijne parochianen had de Z. E. Heer J. Koekhoven, Pastoor der parochie hun op de nieuwe zaal boven de School een genoeglijken avond bereid. De Heer Deckers van Bosch, was de held van den avond: hij deed zich in zijne volle kracht hooren. De Burgemees ter der gemeente, daartoe uitgenoodigd, heeft deze plechtigheid met zijne tegenwoordigheid vereerd. Maastricht, 16 September. Alhier zijn giste ren drie personen op klaarlichten dag een woning binnengedrongen en hebben, na een vergeefsche poging om de bewouers geld af te persen, hen mishandeld. De daders, alle drie inwoners der stad, zijn onmiddellijk door de politie ïu hech tenis genomen. Utrecht, 16 September. Eergisteren-nacht is in de Kapelstraat in vier onderscheidene huizen ingebroken. Bij drie dezer diefstallen is het wasch- goed van de bleek weggenomen; bij een anderen diefstal zijn kleine voorwerpen ontvreemd. Wieringerwaard, 16 September. Ir. den vroegen morgen van gisteren ontdekte men, dat de wasch op de bleek van den veldwachter ver dwenen was. Dadelijk had men vermoeden op een paar bedelaars, die den vorigen dag met bizon- dere aandacht hier en daar de gebouwen opge nomen hadden. Men telegrapheerde naar Schagen, en in een slaapstee werden daar de dief en de diefegge gevonden, rustende op de zakken, waar in zich de gestolen kleêren bevonden. Amsterdam, 16 Sept. De stalknecht van het hotel Willem Barendsz te IJmuiden, die bij den aldaar gewoed hebbenden brand zware brand wonden bekwam en naar het gasthuis alhier werd vervoerd, is aan de gevolgen overleden. Rapendrecht, 16 September. In de rivier de Noord onder deze gemeente is een zeilschuit van Almkerk aangevaren door een schroefboot. De zuster van den schipper, een meisje van ruim 20 jaren, is over boord geslagen en verdron ken. Het lijk is nog niet opgevischt. De schroef boot, waarvan de naam onbekend is, ging door, zonder eenige hulp te bieden. Uithuizen, 16 September. Alhier werd in den nacht van 12 op 13 dezer brand ontdekt in een schuur van een boerderij, doordien toevallig eenige personen in de nabijheid waren. De brand werd spoedig gebluscht. Eenige uren later bracht een jongmensch in een naburig dorp zich om het leven. Men brengt natuurlijk verband tusschen die beide zaken; te meer, omdat, naar wordt ge zegd, het jonge raer.sck een uur na het ontdek ken van den brand nog te Uithuizen zou zijn gezien. De Amsterdammers krijgen lekkere visch te eten. In de maand Augustus zijn, behalve een groot aantal botten, tongen schollen enz. enz. o. a. ruim 10 000 stuks pekelharingen en gerook te bokkingen afgekeurd. Door de Londensche maatschappij tot oprichting van fonteinen en drinkbakken zijn nu 437 fonteinen en 438 drinkbakken gesticht, waarvan gebruik gemaakt is in het afgeloopen jaar door 219 millioen dorstigen. Gemiddeld laafden dagelijks 400000 mannen, vrouwen en kinderen en 200000 paarden, ossen, schapen en honden daaraan hun dorst. Volgens de Meppeler Courant zou ook prins von Bismarck zich met het proces van de erfgenamen van Teyler van der Hulst tegen Teylers- stichting bemoeien. Deze komt op als voogd van minderjarige mede-erfgenamen van Teylers nalaten schap en het langzaam verloop van het proces zou hem beginnen te vervelen. Wij wachten na tuurlijk spoedig de mededeeling, dat dit bericht niet waar is. Voor eenige dagen geleden was de gemeente Beuvry getuige van de vreeselijke wraakoefening van een roofvogel. Een uil had zijn nest gebouwd in de nabijheid eener pachthoeve in een ouden eikenstamhet wijfje had daar rustig hare eieren uitgebroed. Een boerenjongen, die even als de meesten ten platte lande een afkeer van katuilen had, doodde de jongen, die op 't uitvliegen stonden. De volgende avonden merkte de jeugdigs dorpsbewoner wel dat bij zijn gang naar huis, het mannetje rondvloog. Gedurende vijfa zes dagen deed het hetzelfde; eindelijk den zevenden dag, toen de jongen de deur uittrad om zich naar het dorp te begeven, schoot de uil op hem af en rukte hem met zijn klauw bijna het geheele linkeroog uit. De jonge boer, razend van pijn, riep om hulp en verloor het bewustzijn. De roof vogel was reeds ver weg toen de bewoners van de hoeve den gewonde huiswaarts droegen. De geneesheer constateerde dat de iris van het oog gescheurd en het licht daaruit voor altijd ver dwenen is. Aan lien die beweren dat de dieren „rechten,, hebben en dat die rechten geschonden worden wanneer men hen mishandelt, zou men toch ook wel de vraag mogen stellen, of de die ren dan ook geen plichten hebben. Wij gaan niet zóóver om als plicht te noemen, dat zij de menschen niet zullen opeten, bijten of benadeelen, maar dat zij ten minste voor hun eigen ras of zelf maar voor hun eigen gezin eenige égards zullen hebben. Zooals men weet heeft de leeuwin, die in de afgeloopen week in de Rotterdamsche Diergaarde vier levende welpen had geworpen, haar kroost verslonden. Het laat zich hegrijpen, dat eene leeuwin niet uit erkentelijkheid voor den directeur of het bestuur van de diergaarde waar men haar gevangen houdt, hare vier jongen in 't leven zou houden, maar dat zij ze zelve op eet, verraadt toch dat dieren dieren zijn en tegenover hunne natuurgenooten van geheel ande re beginselen uitgaan dan de dames die hospitalen voor zieke honden en katten oprichten. Naar aanleiding van de verordening, waarbij het in Pruisen verboden is, trekhonden meer dan het bepaalde gewicht te laten trekken, schrijft men Aan den grooten zwarten Rijkshond van von Bismarck, Broeder TyrasMen heeft mij afgevaardigd u schriftelijk onze groeten en den dank der trekhonden te brengen voor het besluit waarbij ons eene „menschelijke" behandeling is gewaarborgd, met verzoek de tolk te zijn om onze gevoelens van hoogachting aan uwen grooten meester over te brengen. Ik heb in last aan dien dank een vriendelijke bede te voegen, in het ver trouwen, dat uw meester het ons, trekhonden, niet ten kwade zal duiden, dat wij onze meening vrij uitspreken, iets wat hij van de menschen en vooral van den Rijksdag niet altijd verdragen kan. Wij hebben liem dat nooit kwalijk genomen, hij is een genie en lijdt aan rheumatiek; zulke menschen moet men iets toegeven. Ofschoon uw meester in de geschiedenis den bijnaam draagt van „de ijz:ren man" en philanthropic moeielijk „vat" kan krijgen op ijzer, hopen wij toch, dat ons verzoek niet geheel in den wind geslagen zal worden. Het zou ons daarom aangenaam zijn, zoo het verzoek hem gewerd te Varzin bij zijne ganzen, waar hij het gemakkelijkst voor vertee dering vatbaar is. Nu wij honden, verlichting van lot gekregen hebben, wenschten wij de bizondere attentie var. uwen meester te vestigen op anderen, die nog zwaarder lasten dragen dan wij en Duit- schers genoemd worden. Wij nebben innig mede lijden met de ongelukkigen, waarvan sommigen droog brood eten om aan uwen meester het geld te kunnen verschaffen, waarvoor hij en zijn broe der von Moltke kanonnen laten gieten en ammu nitie koopen. Och, goede Tyras, blaf eens vleiend tegen hem gij zult al uwe broeders verplichten en Europa bovendien. Caro, slagers-trek hond in Berlijn. Naar wij nader met zekerheid verne men, is uit het onderzoek van het lijk, dat Maan dag-avond in de nabijheid van het station Zeven bergen— Moercapelle gevonden is, gebleken dat hier volstrekt niet aan misdaad gedacht Kan wor den, maar wel aan zelfmoord. De bedoelde per soon was bankier te Berlijn, Adolf Rosenthal ge- heeten, en afkomstig uit Maagdeburg van eer.e deftige familie. Men herinnert zich, dat voor een paar jaren aanzienlijke diefstallen van gouden voorwerpen kort na elkander in het Britsch museum te Londen en in het Museum van Oud heden te Leiden plaats vonden. Als dader werd weldra aangewezen baron Clamor von Freitag- Estof, die eenigen tijd later wegens andere op lichterijen met gevangenis werd gestraft. Onlangs heeft hij terecht gestaan wegens den diefstal te Leiden, doch is wegens gebrek aan bewijzen vrij gesproken. Te Cainblancs is verleden week eene vrouw in razernij gestorven. Zij was, nu 79 dagen geleden, gebeten geweest door een hondje waar aan zij zeer gehecht was, en dat zij niet had laten dooden, alhoewel men het van razernij ver dacht hield. Despelden, diezoo nuttigeenalgem eene verspreide kleine voorwerpen, die men haast zou zeggen, dat reeds door moeder Eva moesten zijn uitgevonden, zijn eerst in de 15e eeuw bekend geraakt. Niet voor hel jaar 1410 begonnen de spelden de doornen te vervangen, welke arme menschen gebruikten bij het vaststeken van hunne kleeren, en de zilveren of gouden pennen, die de rijken tot hetzelfde doe aanwendden. De uitvinder der spelden was een draadtrekker in Parijs, Tou- rangeau genaamd, die er op uit was, om spoedig rijk te worden en daarom dag en nacht er over peinsde, zijn handwerk tot de meest mogelijke volkomenheid te brengen. Het lastige der fa- brikatia maakte, dat de spelden aanvankelijk zeld zame en kostbare zaken waren; wegens haar hoogen prijs waren zij dan ook voorwerpen, die men bij kans uitsluitend op de toilettafel van vorstelijke personen aantrof. Zoo vond men een doosje spel den onder de geschenken, die mevrouw van Beau- jeu, dochter van Lodewijk XI van Frankrijk, mee ten huwelijk kreeg, en de benaming „speldegeld", die nog in onzen tijd in zwang gebleven is, geeft genoegzaam aan, hoe die thans zoo goedkoope voorwerpen vroeger ten duurste moesten betaald worden en een noemenswaardige post op het budget van een aanzienlijk uitzet waren. In En geland bleven de spelden tot aan Je regeeving van Hendrik VIII onbekend. Tegen dien tijd bracht de schoone en later zoo ongelukkige Anna Boleyn ze mee uit Frankrijk, en wellicht moet het vooroordeel, nog zeer algemeen onder het volk verspreid, dat het ongeluk aanbrengt wanneer men iemand een speld of een ander scherp werk tuig geeft, aan het noodlottig uiteinde van de ongelukkige, eens zoo gevierde vorstin worden toegeschreven. Ten gevolge van het misbruik van sterken drank is Donderdag 11. te Rotterdam eene vrouw plotseling doodgebleven. Zij is letter lijk in den jenever gestikt. Een dreumes van 9 jaien uit Leider dorp, zóó klein dat de president naar hem zoeken moest toen hij op de bank der beklaagden was gezeten, en ternauwernood boven de tafel van den rechter uitkomende toen hij zich van zijn plaats verhief, stond de vorige week voor de arrond. rechtbank in Den Haag terecht, beklaagd van het plegen van niet minder :lan drie diefstallen. Die diefstallen hadden echter al even weinig te beduiden als het persoontje, dat ze had bedreven; ze betroffen slechts een broodje uit een bakkers wagen, een kinderhemdje en een duimstok. De antwoorden van den knaap, met een pieperig stemmetje gegeven, toonden duidelijk dat hij zich niet bewust was kwaad te hebben bedreven; hij wist zelfs niet op te geven, waarom hij bedoelde zaken had weggenomen. Maar het kon trouwens ook niet anders; hij was niet gewoon ter school te gaan en had dus weinig of niets geleerd, en de opvoeding, die hij van een stiefmoeder ontving, liet veel te wenschen over. Door het gemis van vaderzorg de man was steeds aan den arbeid en dus niet thuis en daar de moederliefde er zich alleen toe bepaalde hem van tijd tot tijd op een duchtig pak slaag te onthalen, was de knaap onvatbaar voor eenigen goeden indruk; zelf toonde hij zich ongevoelig voor eene verma ning van den veldwachter. De vergrijpen, waar voor de knaap zich thans had te verantwoorden, waren der stiefmoeder, die de vervolging van het kind verlangde, blijkbaar zeer welkom en gaven haar een gelegenheid om zich van hem te ont doen. Zij heeft dan ook haar doel bereikt, maar de verwijdering van den jongen uit de ouderlijke woning en zijne kennismaking met den rechter zal hem evenwel ten goede komen. De subst.-offi- cier mr. Pape wa3 namelijk van meening, dat de diefstallen den knaap niet konden worden aangerekend, daar hij z. i. geheel zonder oor deel des onderschcids had gehandeld, en achtte het voor hem wenschelijk hem van over heidswege eene betere opvoeding te verschaffen. Hij adviseerde de rechtbank den bekl. aan de gepleegde feiten niet schuldig te verklaren, maar zijne verpleging te bevelen in een gesticht tot dat hij zijn achttiende jaar zal hebben bereikt. De rechtbank deelde bij zijn vonnis van gisteren het gevoelen van het O. M. en besliste overeen komstig diens requisitoir. Aan de table d'hote in de rue du Mail, te Parijs, bukte eergisteren-avond een der habitués om zijn mes op te rapen, maar kon zich niet meer opheffen. Bij onderzoek bleek, dat de man door een beroerte getroffen was, die hem de tong en de rechterzijde verlamd had. Het politi e-gerecht te Northshields heeft den kapitein der Duitsche stoomboot Hen- riette Schlusser veroordeeld tot 20 pd. st. boete en de kosten, omdat hij op de vraag van den quarantaine-ambtenaar, of gedurende de reis ziekte gevallen waren voorgekomen of zieken aan boord waren, ontkennend had geantwoord, en later was gebleken, dat de pokken op rei3 aan boord waren uitgebroken, dat twee zulke lijders zich nog aan boord bevonden, en een derde te Schiedam was achtergelaten. Diamanten voor 14 cents. Mrs. Pala tier eene Spaansche dame, wonende in No. 87 Fourthstreet te Brooklyn, deed, toen zij dezer dagen een uitstapje naar Coney-island wilde doen, hare kostbaarheden, ter waarde van 100 dollars, in een lompenzak, om ze te beveiligen tegen dieven. Zij had dit bij hare terugkomst vergeten, zoodat zij, toen er den volgenden dag een lom pen-koopman kwam, den zak met den inhoud verkocht voor 14 cents. De lompenkoopman bood later op den dag de kostbaarheden voor 3,50 dollars te koop aan Peter Holler, een goudsmid in No, 128 Broadway. Hij zeide dat hij die kostbaarheden van eene dame, die in No. 87 Fourthstreet woonde, gekocht had voor 1,50 doll. De heer Holler begreep uit den goedkoopen prijs, dat alles niet in den haak was en verzocht den lompenkoopman om over eer. halt uur terug te komen. Intusschen begaf hij zich naar Mrs. Pala tier en vroeg deze, of zij zich herinnerde kost baarheden verkocht te hebben voor 1,50 doll. In het eerst wilde zij den man toornig wegzen den, doch plotseling ging haar een licht op en herinnerde zij zich de kostbaarheden, die zij in den lompenzak gedaan had en met dezen voor 14 cents verkocht had. De heer Holler stelde haar spoedig gerust en van een politie-agent verzoe kende, om de wacht bij den winkel te houden, wachtte bij de terugkomst van den lompenkoopman af. Tóen deze verscheen, werd hem de toedracht der zaak medegedeeld, waarop hij terstond bereid was om de kostbaarheden aan Mrs. Palatier terug te geven, die hem edelmoedig beloonde. Naar aanleiding van een bericht in het liotterd. Nieuwsblad over het drukke be zoek, dat Drente van schilders geniet, die daar wel niet zoo goedkoop meer als voor 20 jaren, maar dan toch nog vrij goed met een gewoon halvendags-tarief kunner. rondkomen, deelt de Amst. Ct. het volgende mede: „Wij kennen eene herberg in een Drentsch gehucht waar, een twintig jaar geleden, aan een Belgisch schilder voor een gala-diner mondeling de volgende nota werd aangekondigd: „kalfssoep, zoo dik dat men den lepel er in moest heien, grauwe erwten met ham, aardappelen met gekookte rib en rijst met pruimen totaal generaal 25 cents. De vrouw des huizes voegde er als toelichtende memorie bij, dat haar eigenlijk met eere 30 cents toe kwam en zij had dat in het vorig jaar ook een Dusseldorper kunstenaar afgenomen, maar Grietje uit het naburige loeg had, zonder haar dat te zeggen, en dat was toch fatsoenlijk geweest, het diner een stuiver in prijs verlaagd en d*s was zij wel verplicht dat tarief te volgen. Zij verzocht den Belg om dat aan zijn kameraad, als hij dien ergens mocht ontmoeten, te zeggen, opdat deze haar niet zou verdenken van afzetterij. Een nieuw voorbehoedmiddel. De Parijsche industrie is nooit achter. Reeds nu verneemt men, dat iemand een brevet heeft genomen voor een masker van glas, dienende ter voorkoming, dat men in het gelaat door schroot of vitriool gewond wordt. Een reiziger, die te Mariènbad tot herstel van gezondheid de baden zou gaan gebrui ken, moest aan de grens voor een partijtje worst, van omstreeks 3 halve kilo's, dat hij met zich voerde, inkomende rechten betalen. Hij vond het bedrag, dat van hem gevorderd werd, wel wat hoog en besloot daarom, tot verbazing van de omstanders, de worst maar liever op te eten. Welgemoed zette hij daarop zijne reis naar de badplaats voort, waar de kuur, onder zoo gun stige voorleekenen begonnen, zeker wel een goed resultaat geven zal. De volgende merkwaardige zaak kost den rechter van instructie op dit oogenblik veel hoofdbreken. De heer X., koopman in de wijk van het Panthéon te Parijs, was in een anouymen brief aan den Prefect van Politie beschuldigd van bigamie. Zijn eerste huwelijk zou hij in 1852 gesloten hebben in de mairie van de place des Vosges, terwijl hij eenige jaren later, na een reis in Amerika, ten gevolge van een breuk met zijn vrouw, een tweede huwelijk zou hebben aange gaan. Tegenover de bekentenis van den broeder van X. staat niet alleen diens onkentenis, maar bovendien het feit, dat de papieren van het eerste huwelijk, die als bewijsstukken zouden moeten dienen, tijdens de Commune verbrand, en de ge tuigen, die bij de huwelijksvoltrekking tegen woordig waren, sedert overleden zijn. De heer X. is thans hoofd eener talrijke familie en geniet een goeden naam in zijn wijk. De New-York Herald bevat eene tijding uit Victoria, waarin vermeld, dat het barkschip Malay aldaar van Ounaiaska is aangekomen met het bericht, dat het Noordpoolscnip Jeannette aldaar voor verloren wordt gehouden doordat de winter zoo buitengewoon streng is geweest. De secretaris van het Marine-departement deelt niet in die meening, dewijl er nooit een schip geweest is dat zoo sterk is en zoo wel uitgerust voor die onderneming, en zulk eene talrijke bemanning heeft, als de JeannetteDe boeg van het schip is een stuk van 12 voet dik en elk deel van het schip is buitengewoon en in verhouding versterkt. Aan de Kölnische Zeitung wordt, als een staaltje van den omvang, dien het adverteeren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2