BINNENLAND. Rusland Zwitserland. t&n nieuw* Wandelsverdragen met de reemde Machten in alle phasen beheerschen wil. Het bericht vjan het Berliner Tagcblatt, dat het nieuwe Kuldsja-tractaat tusschen Rusland en China reeds tot stand gekomen en het gevaar voor oorlog geweken zou aijn, heelt zich niet slecht» nog niet bevestigd, maar wordt direct tegengesproken in een bericht aan de Wiener Abendpott. i>e Stendenraad heeft zich vereenigd met het b«sl*it van den Nationalen Raad omtrent het houden eener volksstemming over wijziging der grondwet. Rossum, 20 Sept. Alhier is de knecht van e«n schipper, een oppassend jonkman van onge veer 21 jaren, over boord gevallen en verdronken, ofschoon alle moeite werd aangewend om hem te redden. Rotterdam, 20 September. Gisteren-namid dag is op de Kaasmarkt alhier een vierjarig meisje door eene vigelant overreden, ten gevolge waarvan zij zoo zware kneuzingen bekwam, dat zij in den afgeloopen nacht in het ziekenhuis is overleden. Haarlemmermeer, 20 September. Gisteren nacht om half drie is brand ontstaan in de en kele jaren geleden nieuw gebouwde boerderij van den heer Brandjes, bewoond door S. Comman deur, aau den IJweg, bij den Vijfhuizerweg. De woning, het daarin geborgen hooi en koren, het huisraad, op een paar bedden na, is geheel ver brand. Eene schuur en eene graanschelf zijn be houden gebleven. Men vermoedt, dat broeiing var. het hooi de oorzaak van den brand is ge weest. Alles was tegen brandschade verzekerd. Ommerschans, 20 September. In deze ge meente is een driejarig meisje, hetwelk eenige oogenblikken aan het oog der moeder was ont gaan, voorover in een sloot gevallen en levenloos opgehaald. Maastricht, 20 September. Gisteren-ochtend is een werkman, gehuwd en vader van zes kin deren, die bezig was in de zoogenaamde Zwanen- gracht te hengelen, in het water gevallen en verdronken. Den Helder, 20 September. Gisteren-avond laat werd er in een koffiehuis en logement in de Spoorstraat een pasgeboren kind in de gelagkamer neergelegd. Men had daartoe het oogenblik ge kozen, dat er niemand in het vertrek wa». Het kindje is op last van het gemeentebestuur be steed, en de politie doet onderzoek. Nieuw-Pekela, 20 September. YV. de Boer, wiens huis en inboedel, geassureerd voor ongeveer f 20,000, is verbrand, is in verzekerde bewaring genomen en geboeid naar Winschoten gebracht. Amsterdam, 20 September. In de YVillem- straat geraakte gisteren een vlieger bij het op- scheeren met den staart verward in een bloem pot, in het raam eener bovenverdieping neergezet. De bloempot werd daardoor weggerukt en viel van eene aanmerkelijke hoogte op het hoofd van een voorbijganger, die daardoor levensgevaarlijk werd gewond. GEMENGD NIEUWS. Het Geïll. Politienieuws verhaalt het vol- gendeTe Rotterdam kwam voor eenige dagen een juffrouw bij een goud- en zilversraid een candelabre op zicht halen voor een pastoor. Er was haast bij. Natuurlijk zou de goudsmid haar zulk een kostbaar voorwerp niet toevertrouwen, zij verzocht dus dat een persoon met haar mee zou gaan. De goudsmid gaf het gevraagde voor werp en een 16jarigen jongen mee. Aan de wo ning des pastoors werd aangescheld, de vrouw fluisterde even der dienstmaagd iets in het oor en duwde haar een gulden in de hand, als ze nu maar zoo goed zou willen wezen, even belet bij den pastoor die als een zeer welwillend man bekend is voor haar te vragen wegens een dringende zaak. De meid gaat naar boven en onderwijl neemt de juffrouw de candelabre van den jongen over. De juffrouw wordt bij den pas toor toegelaten, maar heeft, alvorens het vertrek binnen te gaan, de candelabre verborgen. In plaats vau over candelabres te spreken, begint zij een tatereel van ellende te vertellen van haar 16-jarigen zoon, die niet alleen loszinnig is, maar den godsdienst geheel verzaakte; naar geen kerk ko« zij hem krijgenhaar verzoek was dus of de pastoor hem eens geducht onderhanden zou wil len nemen, en tot dat doel had zij hem mee gebracht, hij stond beneden te wachten. De pas toor vond volstrekt geen bezwaar, om aan haar verzoek te voldoen. Zij begaf zich naar den jon gen, vertelde hem, dat hij even bij den pastoor moet komen; er moest iets aan de candelabre veranderd worden. De jongen heelt geen kwaad vermoeden, hij gaat, maar begrijpt volstrekt niet waarom de pastoor zoo boos op hem is. Toen er sprake is, van de kerkelijke plichten niet waargenomen te hebben, verklaarde de jongen, ki het geheel niet rooaisch katholiek te zijn. En toeu de pastoor hem er attent op maakte, dat zijn moeder hem vooraf gewaarschuwd had, dat hij zoo met leugens omging, begon de jongen ernstig te worden, en zei: „Meneer, mijne moeder is al zes jaar dood." „Wat! was dat je moeder dan niet, die zoo even bij mij was?" „Welnee meneer; ik moet rapport hebben op de zoo even bezorgde candelabre." Nu was de zaak opge helderd; zoodra de jongen naar boven was, had de juffrouw haar biezen gepakt, en tot heden is zij niet ontdekt. Als het verhaal niet waar is, dan is het toch een niet onaardige variant op vroegere verhalen van dergelijlceh aard. Alle spoorwegbesturen in ons land zegt het AT. v. d. D. zijn in de aangename gelegenheid, de harten van duizenden tot dank baarheid te neigenmen verwarme dezen winter ook de rijtuigen derde klasse! 't Is nu nog tijd om maatregelen te nemende onkosten zijn niet zóó dat één aandeelhouder er een zuur gezicht om zal zetten, en zoo dat al mocht gebeuren, merkt toch niemand dat zure gezicht op te mid den van al de menschen, die blijde zijn om deze daad van naastenliefde. Jules Isaac Huart is Vrijdag te Darijs ter dood gebracht. Den 27en Februari laatst leden had Huart, te Cognac, zijne brave oude goede moeder vermoord. Op het oogenblik dat hij zich gereed maakte om haar ter dood te brengen, verzekerde hij haar nog dat hij slechts gekomen was om haar te omhelzen. Toen de bestuurder de gevangenis binnentrad om hem te melden dat zijn laatste uur daar was, liet Huart geen het minste teeken van aandoening blijken. Die, welke bij zijn ontwaken en opstaan tegen woordig waren, schenen meer asngedaan dan hij zelf. Met den eerw. heer Renaud alleen gebleven bracht hij een kwartier uurs met bem in gesprek over; daarna bood de gevangenbewaarder hem beschuit en brandewijn aan, hetgeen hij ook ge bruikte. Toen M. Renaud hem vroeg of hij de h. Mis wilde bijwonen, weigerde hij. In de griffie dronk hij nog twee glazen wijn en at een be schuit. Terwijl de verschillende vonnissen hem betreffende gelezen werden, luisterde hij niet en toen men ophield, vroeg hij een ander glas wijn. De moedermoorder werd naar het schavot geleid in zijn hemd, het hoofd met een zwarten sluier bedekt en blootvoets. Hij moest ongeveer twintig meters ver gaan. Huart legde dezen weg af, zon der den minsten schijn van flauwhartigheid te toonenmet den eenen arm leunde hij op M. Renaud, en met den andrreu op den beul. Aan den voet van het schavot bood de priester hem het kruisbeeld te kussen. Huart was bleek, doch zijne sterkte begaf hem niet. Een oogenblik later waren alle toebereidselen gemaakt en Huart on derging zijne straf. Dezer dagen las men in een dagblad eenige mededeelingen omtrent het rooken door jongelingen nauwelijks aan den kinderstoel ont wassen. Zulk een „heer" is onlangs op een grap pige wijze terechtgezet. De knaap, die nog geen 10 jaren was, werd met een plaatsbiljet tegen verminderde vracht in den trein geplaatst. Nau welijks is het portier dicht of hij steekt een sigaar aan on blaast dikke rookwolken het venster uit. Op hetzelfde oogenblik komt de conducteur om het kaartje te knippen. De kleine man rookt dapper door en geeft zijn halve plaatskaart, waarop de conducteur, het hoofd schuddende, vraagt hoe oud hij is. De rooKer antwoordt ar geloos: „13 jaar," om zijn rooken te verontschul digen. De conducteur antwoordde echter dadelijk „Dan moet gij een geheele plaatskaart betalen." De kleine leugenaar kreeg op die wijze zijn straf op staanden voet. De klerk Henry Perry, die den 21 Aug. in een waggon der onderaardsche ceintuur baan te Londen een aanslag beproefde op Clemence Lewis, een vroegeren collega, stond den 15 dezer voor het Centraal-Gerechtshof te Newgate terecht, beschuldigd van poging tot moord. Hij werd door de jury schuldig verklaard cn door het Hof ver oordeeld tot 30 slagen met de cat o'nine tails en 20 jaren tuchthuisstraf. De misdadiger stiet een kreet van ontzetting uit, toen hij het strenge vonnis hoorde. Te Kassei zijn den 14den September 13 leerlingen van het gymnasium weggezonden, uithoofde zij deel genomen hadden aan eene ver boden staatkundige vereeniging. La politique oü va-t-elle se nicher Men schrijft aan het HandelsbladIn den regel maken de terugkeerende kolonialen een ongunstigen indruk op wie hen zien aankomen zwak, kleurloos, vervallen zien zij er meestal uit en wekken medelijden op. Geheel anders en daarom deelen wij het als eene bizonderheid mede, is het gesteld met de gisteren per Koning der Ne derlanden teruggekeerde 35 militairen. Allen zien er flink, kloek en krachtig uit, uitgezonderd een paar kreupelen. Een van de 9 onderofficieren een Duitscher, heeft, zegt men, eene som van 60 duizend gulden medegebracht, verdiend door een militairen toko, terwijl een Duitsche korporaal kleermaker ruim 20 duizend gulden als loon van zijne werkzaamheid heeft medegevoerd. Door de arrond.-rechtbank te 's-Her- togenbosch is zekere H. N.f beklaagd van bedrie- gelijke oplichting, door het in betaling geven van waardeloos papier (sigarenbons,) in kleur en vorm gelijk aan bankbiljetten, veroordeeld tot een half jaar celstraf en f 25 boete, bij wanbetaling te vervangen door 3 dagen celstraf. Het feit, dat door den heer De Bergh, met deugdelijke bewijzen, onjuistheden aangewezen worden in ons rijkswapen, zal voorzeker menig een bevreemd hebben en de vraag doen opperen: hoe is 't mogelijk, dat een Regeering zich kan vergissen in haar wapen? Wat echter te den Ken van het Nederlandsch consulaat te Riga, dat als randschrift rond het rijkswapen schrijft: „Consu laat der Vereenigde Nederlanden?" De galm der jongste feesten in België klonk misschien niet luid genoeg, om tot Riga, door te dringen, maar dan wordt het toch tijd dat de vertegenwoor diger van het koninkrijk der Nederlanden te Riga, eens worde medegedeeld, dat de Ver eenigde Nederlanden sedert 50 jaren ophielden te bestaan. Engelsche weldadigheids-excentriciteit. Gedu rende een weldadigheids-bazar te Londen liet een dame haar zuigeling door de bezoekers kussen. Elke kus kostte een shilling. Arm Tcind! A la barbe van de Drankwet. Naar men aan het Leidsche Dagblad meldt, liet de rijks ontvanger te Katwijk Donderdag li- te Katwijk- aan-Zce rondklinken, dat hij geen zitting meer hit-ld in het weeshuis, maar van dien dag af in een herbergje aldaar. Een groot deel van het verontwaardigd publiek heeft geweigerd daar zijne belasting te komen voldoen. Ook de belasting schuldigen te Nieuwer-Amstcl zijn genoodzaakt hunne betalingen te doen, ingaande door een wijnhuis of café, niettegenstaande er eene andere deur aan het belasting-kantoor is. Voor die deur staat echter te lezen: „Ingang door het koffiehuis." Is 't voor mannen niet altijd even aangenaam, ergerlijk is het zeker ook voor vrouwen of meisjes, die ook wel eens genoodzaakt zijn zelve hare gelden te komen betalen. Onze Engelsche vriend, de corres pondent van the Globe, die aan zijn blad zoo vele aangename indrukken weet mede te deelen van zijn reis door de Dutch Netherlands, heeft ook Haarlem en Leiden bezocht. Zijn relaas van die steden is weer tamelijk getrouw, wat het wezen der zaak betreft, en overigens opgesmukt met de bloempjes zijner fantaisie, waarmede hij ook hier niet karig is. Zoo heeft hij bewonderend geluisterd naar de in de ziel grijpende toonen van Haarlem's beroemd orgel, eenmaal het on overtroffen meesterstuk van de wereld; hij heeft genoten van 't gezicht der Frans Hals-galerij op het Stadhuis te Haarlem, en bewondert nu in één adem ook de muzikale en kunstlievende Haar lemmers. Vervolgens staat hij vrij uitvoerig stil bij de zg. Coster-legende, haalt dr. van der Linde aan in dier.s Coster-critiek en komt tot de con clusie, dat het te betreuren is, dat het standbeeld op de Groote Markt niet van was is gemaakt: „de ingezetenen zouden er dan mee kunnen doen als Madame Tussaud doet met een beroemdheid, die uitgediend heeft, namelijk hem in de smelt kroes stoppen en het beeld weer te voorschijn roepen als Frar.s Hals, die, ofschoon te Mechelen geboren, de glorie is van Haarlem." Omtrent Frans Hals heeft de Engelschman zich laten vertellen, dat hij zoo'n fameus drinker was en des ondanks over de 80 jaren oud werd. Met geestdrift beschrijft hij de kerkmuziek, die hij in de St. Bavo's cathedraal hoorde. Bij het binnen treden van de kerk had hij onmiddellijk het hoofd ontbloot. De persoon die hem rondleide, vertelde hem echter, dat hij zijn hoed gerust weer kon opzetten. Rond ziende zag hij dan ook de helft van de gemeenteleden met het hoofd gedekt zitten, terwijl er van de vier personen minstens één zat te rooken Op een anderen dag zag hij tot zijn groote verbazing een werk man bezig het koor schoon te maken, met een stompje pijp in den mond. Het verdwijnen van de lange pijpen in Holland is den schrijver niet ontgaan. Alle man, ook de minste werkman, rookt tegenwoordig sigaren. Gedurende zijn ge heele reis zag hij slechts twee lange pijpen. Een geest van rebellie schijnt in de vaderlandsche schutters te zijn gevaren. Thans is te Maastricht Zondag 11. bij een militaire wandeling der schutterij nagenoeg een geheele kompagnie tegen hare superieuren in verzet gekomen. Aan leiding daartoe gaf de ontwapening van een schut ter, die een officier zou gedreigd hebben, en voor wien de overige schutters partij hadden getrokken. De zaak is bij den schuttersraad aanhangiggemaakt. Het N. v. d. D. verneem t da t he t beken de museum van mej. A. Fregeres, te Broek in Waterland, dat jaarlijks tal van vreemdelingen naar dit dorp trekt, door eenige Amsterdamsche heeren aangekocht is, met het doel het te Amsterdam op te stellen en te exposeeren. De verzameling is reeds nu in Broek niet meer te zien. Zaterdag-avond werd den machinist van de stoomboot Economie, te Amsterdam lig gende, de rechterarm verbrijzeld tusschen de machine. Een 15jarige scheepsjongen werd op een Noordschen schoener in de haven aldaar de hand verpletterd tusschen den ankerketting en het kluisgat. Op den Dam te Amsterdam kon men dezer dagen opmerken, dat de hoofdcommissaris van politie, de heer Steenkamp, in den waren zin des woords de handen uit de mouw durft en kan steken. Toen nl. eenige Engelsche matrozen het met een dienaar van politie te kwaad kregen, en aan het herhaald verzoek van dezen om be daard hun weg te volgen niet voldeden, en met den agent een loopje trachtten te nemen, schoot de heer Steenkamp, die zulks bespeurde, den dienaar te hulp en bracht een paar van die las tige sinjeurs in arrest. In New-York zal binnenkort eenzeld- zaam „besjeshuis" verrijzen en wel voor oude, afgeleefde paarden. Een zonderling, die een harts tochtelijk liefhebber van paarden wa», heeft name lijk in zijn testament een millioen dollars bestemd voor den bouw van een paardenhoipitaal waarin alle oude, zwakke en ook zieke paarden opgenomen moeten worden. Verder stichtte hij een fonds, waaruit men afgeleefde paarden moet aankoopen, tegen den prijs dien de paardenslachter er voor zou willen geven. Bêtise humaine oü tont tes limites Dezer dagen stond voor de jury te Reichenberg een valsche munter. Hij werd wegens het vervaardigen van valsche banknoten tot 4 jaren gevangenisstraf veroordeeld. In het medaillon zijner banknoten stonden in plaats van het gewone wetsartikel, dat straf tegen den namaak bepaalt, de volgende woorden: „Die deze banknoten namaakt zal met levenslangen kerker gestraft worden, wanneer men hem krijgen kan. Vivat1" In de vlee8chprijzcn zal vermoedelijk weldra eene verlaging komen, daar althan» dezer dagen ten behoeve der menage voor het 4e reg. huzaren, rttndvleesch reeds voor 50 cent en vet voor 70 cent per kilo kon worden aanbesteed. Dr. Tanner's dwaze proefneming werkt, helaasaanstekelijk op zwakke hersenen. Hij heeft reeds verscheiden navolgers gevonden, of schoon tot dusver geen hunner zoo meesterlijk geslaagd is om het lichtgeloovig publiek tot uupe te maken of het zoo lang uit te houden met zijn verhongcringskuur. Tot de slachtoffers van vrijwillige uithongering behoort ook een oud man, wiens lijkschouwing te Shepherd's bush, Londen, heeft plaats gehad. Reeds vroeger had hij zich eens gedurende zes dagen van alle voedsel ont houden. Ook gebruikte hij nooit meer dan één maaltijd daags. Thans had hij de proef genonen, om van welwater te leven, maar na slechts kor ten tijd dit dieet gevolgd te hebben stierf hij van uitputting. Het Vaderland deelt mede, dat Zater dag-avond in de opera in den Haag, Lhéne, vóórdat hij een noot zong, gesiffleerd werd, telkens wanneer hem een applaus ten deel vie eenige schelle fluitjes werden gehoord. In de derde akte werd hem een strookrans toegeworpen en in de vijfde hoorde men, terwijl hij zong, ran de „koogere rangen" geluiden, die aan de V mis herinnerden. Op een paar personen, die van afkeuring gaven, werd gedurende - - stelling door de politie de hand eelegd. Te Padang heeft, een Europ. oi terof. cier den verjaardag van H. M. de Koningin zoo overdadig met gebruik van sterken drank gevierd, dat hij aan de gevolgen bezweken is. De stortregen van decoraties, ter ge legenheid der Belgische jubelfeesten, zal zich niet lang meer doen wachten. De juwelier Buis, heeft van het gouvernement het bevel ontvangen ongeveer twaalf honderd officiers-of ridderkruizen der Leopoldsorde te maken. De maag is eene wèl geduldige gezel lin zij is ongeloofelijk lankmoedig en doet haren plicht zoo lang zij slechts kan. Is eindelijk hare kracht uitgeput, dan klagen wij haar aan, wij schelden haar uit,lijden aan maagcatarh, de ziekte der beschaafden," of met andere woorden in dit geval de menschen die 't systematisch op den ondergang hunner maag toeleggen. Wat is maagcatarh? Ontsteking van de slijrahuid van de maag. teweeg gebracht, in verreweg de meeste gevallen, door het gebruik van te warm of te koud met specerijen te veel gekruid eten of vooral in warme dagen van te koud drinken. De dierlijke warmte bedraagt gemiddeld 37 gra den van den honderddeeligeu thermometer (Cel- cius). Gedurende het eten is de temperatuur van de maag, nog hooger. En dan zal men haar door—het snel uitdrinken van koud water een inwendig stortbad geven, ettelijke graden kouder, dan zij zelve isAls de maag van ijzer was, zou zij er toch nog onder bezwijken. Omtrent de nieu we m untbiljetten heeft de heer J. A. Koopmans eene ontdekking gedaan, die de aandacht verdient. In het begin dezer week (schrijft hij in de Amsterdammni) mij in den Haag bevindend, ontving ik, op verzoek, bij het wisselen van bankpapier eenige nieuwe munt biljetten cn viel mij terstond een verschil in kleur opbij nadere beschouwing bleek, dat enkele een blauwen, andere een rood en ondergrond vertoon den. Hierop de aandacht vestigende, werd de vraag geopperd of men valsch papier voor zich had, waarop ik ontkennend antwoordde, maar de oorzaak in kleur meende te moeten verklaren door de verkeerde toepassing van het besproken geheimmiddel of aan een gebrek in de samen stelling daarvan, zoodat zeker zuur er in, het blau w in rood omzet, vooral de fijne lijnen, daar de zwaarderen beter de oorspronkelijke tint be houden hebben. Men ziet in de voorzijde dus rood en blauw dooreen, want de achterzijde is niet aangetast, Daar volgens de gepubliceerde beschrijving de grondtoon blauw is, kunnen de roode biljetten aanleiding geven tot moeilijkhedendat dez# ondanks het zeer opvallend defect toch in omloop zijn gebracht in plaats van vernietigd, verklaar ik hierdoor, dat de bewerking plaats heeft na het nummeren en registreeren, en het teekenen voor „gezien" bij de Nederlandsche Bank, zoodat deze als agent van 's Rijks schatkist onkundig is van het feit. De Minister van financiën zal er vermoedelijk ook wel geen kennis van dragen, dat aan zijn Departement is geknoeid, maar dit neemt niet weg, dat er op het oogenblik biljetten in omloop zijn van tweeërlei kleur en het mid del om namaak tegen te gaan, deze jui»t in de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2