N I E II W 1 E No. 417. Zondag 26 September 1880. 5e Jaargang. Een hangende quaestie. BUITENLAND. BINNENLAND wm Engeland. Frankrijk. Duitschland. ABONNEMENTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlem 0,85 Buiten Haarlem franco per post1,— Afzonderlijke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. MSIJJtSfi AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers K UT P P E R S IiAUSEl'. »De Staten-Generaal vertegen woord igen het geheele Nederlandsche volk,« zoo luidt art. 74 der Grondwet. Eerstdaags, zegt V. in een ingezonden artikel voorkomende in het Dagblad van 's Gmvenhage, zal er gelegenheid wezen om daarvan bewijs te geven, bij de behande ling van een bij uitnemendheid impopulair en stuitend wetsvoorstel, ten gevolge waar- Tan dat »Nederlaudsch volk« zal gedwon gen worden om voor de benamingen zijner maten en gewichten, vreemde, onbegrijpe lijke en bijna onuitspreekbare bewoordin gen te gebruiken, uitbroedselen der Fransche revolutie van 1789. Eerstdaags, zeggen wij, zal het beslist worden of het in Nederland veroorloofd zal bljjven de korte, voor iedereen ver staanbare Nederlandsche namen te gebrui ken, dan wel of het bij de wet en op straffe zal verplichtend worden gesteld de vreemde benamingen toe te passen. Wordt het wets voorstel aangenomen, dan zal het in Ne derland, door een Nederlandsche wetge ving, verboden worden aan Nederlanders om de Nederlandsche taal te gebruiken ter vermelding: van de grootte of uitgestrekt heid hunner akkers, van de koornmateu waarmede zij hun granen opmeten, van de vochtmaten die zij in hun beroep bezigen, van de meetstokken waarmede zij hunne houtwaren, hunne ellegoederen uitmeten, van de gewichten waarmede zij hun waren afwegen. Dit is geen kleine grief. Juist het nijvere deel der natie: landbouwers, ambachtslie den, winkeliers, kooplieden, fabrikanten enz. wordt er door getroffen; juist zij, die door nuttige bedrijven, welke zij uitoefenen, aan de meeste handen werk verschaffen, het meest in de belastingen bijdragen; dit werkzaam deel der natie, dat niet aan de staatsruif plukt, maar door eigen vlijt en arbeid voorziet in eigen behoeften en daar mede tevens van vele anderen, dit zal ge noodzaakt worden om, bij het vermelden van zijn maten en gewichten, zijn eigen taal te verzaken en daarvoor klanken te bezigen uit vreemde talen samengeflanst, die niet verstaan, niet begrepen worden! FEUILLETON. 1 EEN SNUIFJE. Vervolg. De ridder antwoordde niet; maar hij sick ontroerd door de woorden nog meer door het gezicb den inzet van d?n laat^g Hij had slechts^ drie gelukkige op het groenef de noodige sij maken. De, De RoquJ naar zij; die hij zijne Als een bewijs en tot staving van de juistheid vau ons beweren vermelden wij het volgende vermakelijke staaltje van on bedrevenheid in het gebruik der systema tische benamingen. De Rotterdam sche Gids namelijk, een blad dat bij concerten den bezoekers der Diergaarde uitgereikt wordt, bevat bet volgende bericht: »Op het landgoed de Gelderbij Wijhe, staat een eik, die, eenige eeuwen oud, eene middellijn heeft van een meter en twee honderd centimeter, hij een omvang van drie meter en zevenhouderd en acht en zestig centimeter. »Een beuk, ook op dat landgoed, heeft eene middellijn van een meter en drie hon derd en twaalf centimeter, bij een omvang van vier meter en honderd en veertig cen timeter. In dit stukje is eene doorloopende ver gissing, die bewijst dat het metriek stelsel den berichtgever niet te helder voor den geest staat. Heel «nnoozel verwart hij centimeters (duimen) en millimeters (stre pen) met elkaar. Volgens zijn opgave zou er op bovengenoemd landgoed te zien zijn een reusachtige eikenboom, die een omvang heeft van 10.68 Nederlandsche Ellen, want 3 Meter en 768 centimeter maken samen den zooeven meêgedeelden omtrek, 't Is evenwel niet meer dan 3.768 M. Het blad zou zekerlijk een juist bericht gegeven heb ben, als het niet gebruik gemaakt had van die zoo vreemdsoortig saamgestelde namen, die nimmer in ons land burgerrecht zullen verkrijgen. Vreemd is het dat alleen de Regeering met eene verbazende stijfhoofdigheid op haar eenmaal genomen standpunt blijft staan en nog altijd het uitsluitend gebruik der nieuwe benamingen eischt, niettegen staande het geheele Nederlandsche volk, O de pers, de groote meerderheid der Kamer (ten minste in de afdeelingen) voorstanders ziju van de Hollandsche namen. En het is juist de maat en het gewicht, waarmede in de werkdadige maatschappij, ieder, met uitzondering der studeerkamer mannen, dagelijks te doen heeft. En nu zal de man, die deze werktuigen en hulp middelen voor zijn beroep bij hunne ware Hollandsche namen vermeldt, als een hoos den ridder had niets onberadens, zijne begeerte om anderen te verplichten deed hem nooit de plichten jegens zich-zelven vergeten, en hij be hoorde niet tot degenen, welke ten koste van an deren milddadig zijn. Zijne hand woog eenigen tijd de beurs, die zij vast had. Hij berekende nog zachtjes zijne maandelijksche uitgaven, en, over tuigd van de onmogelijkheid van het waagstuk, door .den baron aangeraden, slaakte hij een diepen ;ucht. Van Aremberg, die het zag, schudde het ridder! riep hij op een schertsenden zoekt gij dan in uwen zak? Lin weerwil van zich-zelven insklars eene schelpen miniatuur van zijne inzet, hernam de te hebbennog jks te wagen? antwoorden, uder» op te wicht met boete of zelfs net gevangenis straf gestraft worden. Kan men erger belemmering uitdeuken? Gevoelt men niet dat, door de natie te verbieden om in zoo dagelijks voorkomen de aangelegenheden haar eigen tanl te ge- bruikan, men een der hechtste baaiden van nationaliteit losscheurt, en daarmede on tevredenheid en weldra onverschilligheid omtrent Reo;eenn<ï en Vaderland voedsel O O geeft. Men verwijt onze zuidelijke naburen het gemis van eigen taal. Is er echter iets be- spottelijkers te denken dan dat de Regee ring van een land, op strenge straffe aan de inwoners verbiedt het gebruik hunner schoone welklinkende landstaal? Men late toch aan de bevolking de vrij heid zich verstaanbaar uit te dru'kken, men late haar de vrijheid om te weten, wat ze vraagt. Dwaug immers zou tot nog gros ter' verwarring en ergerlijker praktijken aanleiding geven. Heeft de export-handel behoefte aan de systematische benamingen, welnu dat hij ze gebruike, maar men late den burger, deu landbouwer, dat is het gros der bevolking vrij zich bii het ouderling verkeer verstaanbaar en in goed Hollandsch uit te drukken. Trouwens wat nut stelt meu zich toch voor vau die, zoogenaamd systematische benamingen? De groothandel heeft er nooit naar verlangdde kleinhandelarende boeren, de ambachtslieden hebben er allen een afkeer van. Maar, zegt de Regeering, het is zulk een mooi systeem. Een fraai systeem, maar zeer hinderlijk voor de burgerij. Een waarlijk schoon systeem is: de zelf standigheid en eigenwaarde. Toen, tijdens de Fransche overheersching (18101813), onder tirannieke prefecten het land zuchtte, en onze taal was afge- O schaft, was het toch nog geoorloofd om naast den Franschen tekst, in acte-stuk- ken en couranten, de moedertaal te stel len. Zou het nu erger moeten komen dan onder de satrapen van Napoleon? Dat is immers niet denkbaar van onze Regeering:, O o7 vooral niet van de tegenwoordige, de Re geering buiten de partijen. De toekomst zal het leeren. halen en opende zijne snuifdoos; de onbeschoft heid van den baron drong tot in zijne ziel door. Komaan, hernam deze, omdat gij uw fortuin wantrouwt, laten wij er niet meer van spreken, waarde ridder, en geef mij een snuifje. Hij had zijne hand naar de schelpen doos van den Elzasser uitgestrekt, die eeue beweging maakte om ze over te geven, toen dezen iets inviel. Hij trok zijne snuifdoos terug en deed ze toe. Komaan, zeide de verwonderde Duitscher, terwijl hij zijn arm uitgestrekt hield. Vergeef mij, mijnheer de baron, hernam De lioquincourt op zeer ernst igen toon, iedereen heett zijne grondstellingen; de uwe verbieden u iets te geven, terwijl gij speelt, en de mijne leggen mij dezelfde verplichting op, wanneer ik toezie. Wat, wat, dat is dwaasheid. Neen, neen, geenszins. Gij weigert mij een snuifje? Ik weiger het geven mijnheer de baron. Dat is te zeggen, dat ik het moet koopen. The Dublin Gazette bevat een bekendmaking van den Onderkoning van Ierland, waarbij voor den duur van zes maanden een beloonir.g van 500 p. st. wordt uitgeloofd voor de opsporing van de daders der poging tot moord op den heer Thomas Boyd en zijn beide zoons, te Skambough in het graafschap Kilkenny, waarbij een der zoons doodelijk gewond werd; benevens een belooning van 300 p., voor elke particuliere informatie, die tot de veroordeeling van de misdadigers mocht leiden. Naar men verzekert, zal de eerste daad van het nieuwe Kabinet bestaan in het uitgeven eener circulaire, meldende dat er geene verandering is gekomen in de vredelievende strekking der bui- tenlandsche politieken dat, aangezien de binnen- landsche politiek van het Kabinet dezelfde wezen moet als die van de meerderheid in het vorige Kabinet, men niet gelooft dat er aanleiding be staat tot eene vervroegde bijeenroeping der Kamers. De beeldhouwersgezellen te Berlijn hehb' eene algemeene vergadering besloten, den October bij hunne patroons 15 percent verhor, van loon te eischen en ingeval van weige werk te staken. Onder den titel „Socialistische -->■ 8 in Duitschland" hebben de onlangs, in Zw land, in het geheim vergaderde Dnitsche social.- dezer dagen een manifest uitgegeven, gerich alle vereenigingen en geestverwanten in alle den. Daarin wordt geconstateerd, dat het Dui socialisme, ondanks de vervolgingen eener inf Regeering en eener infame bourgeoisie, uetz is gebleven, zoowel in omvang en invloed a> trouw aan beginselen en in revolutionnair krac Venlo. 23 September. In de laat-.., zijn door de Rijksambtenaren alhier niet mindi dan 41 bekeuringen ingesteld tegen reizigers, zooveel binnen-als buitenlandscbe, die zonder van een patent voorzien te zijn hunne monsters aan boden. Leiden, 23 September. De persoon van L. van S., die gisteren in de fabriek van de heeren De H der Co. een ongeluk heeft bekomen, is in den afgeloopen nacht overledeD. Hij had zich inwendig zwaar gekwetst. IJmuiden, 23 September. N -.bij den Zuidpier werd gisteren-ochtend op het strand het uit zee Als gij maar kunt. Hierop barstte Van Arembarg in lachen uit; dat is grappig, riep hij. De ridder herschapen in een koopman in Macouba! En hoeveel vraagt gij voor een 'snuitj' Eén Frederik, mijnheer de. barr-n. Een Frederik, dat is veel, dat is woeker. Het is speculatie. Wat! voor een snuifje? Wat doet het voorwerp daartoe: alle oec nomisten leeren u, dat de koopprijs niet alleen afhangt van de verkochte waar, maar ook van de omstandigheden. Heeft men in belegerde steden zelfs geene ratten tegen goud betaald? Zouden de in de Sahara verdwaalde reizigers geen parel geven voor een glas water? En gij meent, dat ik in een gelijksoortig geval verkeer? Ten naastenbij; ik heb u zoo even naar uwe snuifdoos zien fasten. Gij hebt ze niet b u, en gij kunt het spel niet verlaten, om ze te halen. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1