NIEUWE No. 418. Donderdag 30 September 1880, 5e Jaargang. Onze tijden, onze zeden. BUITENLAND. BINNENLAND, Engeland. Frankrijk. Itali Turkijë. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AG-ITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. 't Is herfst. Men beweert dat de gekste dingen geschieden omstreeks den tijd dat de bladeren van de boomen vallen. Doch we dienen te erkennen dat er ook veel dwaze zaken des zomers worden gedaan. Zoo was het b. v. nog erg mooi weer, toen de staatspastoor de heer Sterba te Leschnitz in de courant annonceerde dat er bij hem gelegenheid bestond te trouwen voor die paren die iu de Katholieke Kerk niet getrouwd kunnen worden. De Minister van Eeredienst in Pruisen, die, niettegen staande ziine conservatieve en kerkelijke gezindheid, een vriend en vereerder is van de heeren staatspriesters, zal toch zeker bij het lezen dezer advertentie gelachen hebben; want als die arme staatspastoors hunne affaire bij wijze van reclame of annonce moeten aanbevelen of als kwakzalvers op de markt hunne diensten moeten uitba zuinen dan moet het met hunne zaak al bijster treurig geschapen staan. Ofschoon wij de handelwijze van den heer Sterba afkeuren, duiden wij ze hem niet ten kwade. Wij meenen zelfs grondige redenen te hebben er ons over te verheugen, om dat zij het staatspriestersehap in het wer kelijk wezen, in het ware licht plaatst. Als er werkelijk nog menschen gevonden worden die den zegen van zulk een man veslangen, waarom zou hij er dan de leges niet voor mogen ontvangen? De staats pastoor Sterba heeft veel overeenkomst met den smid van Gretna-Green (in den roman van dien naam) die, als waarnemend bur gemeester op een dorp aan de Schotsche grenzen iedereen iu het huwelijk verbond, die goed betaalde. Jammer dat de naam van den heer Constautijn Sterba in de Duitsche romans niet vereeuwigd kan wor den als die van den smid van Gretna- Green in de Erigelsche; want hoe gaarne de Pruisische Minister van Eeredienst de staatsgeestelijken ook mag lijden, zoo zal hij toch nooit de wet op het burgerlijk huwelijk, ten hunnen believe veranderen. Jammer voor den heer Sterba dat die wet zoo veel formaliteiten vereischt reeds vóór he*, huwelijk, zooals b. v. de toestemming der ouders tot op zekeren leeftijd van FEUILLETON. EEN SNUIFJE. Vervolg. Op dit oogenblik is uw neus derhalve van mij afhankelijk; wanneer ik u dus een Frederik vr: laak ik geen misbruik van mijne positie i^nadeele; integendeel, ik maak er een Cfehruik van. ijne ziel, dat zal ik voor de aardigheid eten doen, zeide Van Aremberg "ne snuifdoos t, ging de ers in de bisten ik ,e bruid en bruidegom. En op jeugdige paar tjes is toch eigenlijk de affaire van dea hoer Sterba gebaseerd. Voor dat de groene bladeren van de boomen zijn gevallen heeft ook een Duitsch staatsman een domme streek begaan, 't Is nog zoo lang niet geleden dat komedian ten en tooneelspelers niet in aanzien waren, thans verkeeren ze bijna ten hove. Eene gevierde actrice of danseres verdient soms op één avond meer dan een burgerman in een of twee jaren. Nu, wij hebben er niets tegen dat men die heeren en dames met goud en zilver overlaadt, maar wij keuren het bepaald en ten strengste af dat zij be handeld worden als moderne Dalai-Lamas, zooals, gelijk bekend is, de goden in Tibet heeten. Toen Sarah Bernhardt onlangs in Amsterdam verscheen, werd zij met meer dan vorstelijke eerbewijzen ontvangen en er was een druktealsof de keizer van Rusland zich vertoonde. Eu toen, niet laug geleden, in Berlijn de vermaarde danseres Grantzow stierf, heerschte er in die stad eene droefheid alsof een lid vau de keizer lijk-koninklijke familie het tijdelijke met het eeuwige had verwisseld. Zij die den meesten ijver voor deze dolzinnige ver eering van actrices en danseressen aan den dag leggen zijn in Duitschland voorname lijk de rijk geworden Israëlieten, de offi cieren en de diplomaten. In Weenen is een Belgisch diplomaat met eene actrice ge huwd, die als gravin, ook thans nog de rol der onzedige keizerin Messalina iu een onzedig stuk zeer onzedig speelt. Zoo heeft onlangs te Kopenhagen de Prui sische afgezant. Baron Magnus, zic.h ook al schuldig gemaakt aan dwaze actrice- vereering. Zoo als men weet woont er in Parijs eene zeer magere tragédienne, van Semitisch ras, Sarah Bernhardt genaamd, die zeer geestig moet zijn, veel roem bezit en overal waar zij verschijnt als 't ware vergood wordt. Uit ijverzucht en verwaand heid verliet zij het theater waaraan zij verbonden was, maakte eene kunst reis en kwam zoo te Kopenhagen. Zij is eene hartstochtelijk vaderlandslievende Franpaise; dit weerhield echter den Duit- schen ambassadeur niet haar het hof te maken; volgens eenige ooggetuigen heeft Waagt gij ze in één keer? In één keer. Het spel nam een aanvang en de ridder won. Hij nam aanstonds de drie vierden en waagde een nieuwen Erederik, dien hij verloor; daarna waagde hij er twee, en hij kreeg het dubbel, van hetgeen hij zoo even verloren had, terug. Dezelfde kansen werden vernieuwd in de volgende slagen, die somtijds ongelukkig, doch meest gunstig uitvielen. De ridder volgde iederen zet met eene gejaagde nieuwsgierigheid, die men voor eene gretigheid naar het spel zoude kunnen gehouden hebben; maar eindelijk telde hij de Erederiks die voor hem lagen, vereenigde ze in eene rol, en stond op: hij had zijne 1200 thalers! Spoedig verliet hij de zaal, die van verwenschingen, van geraas en getier en van vreugdekreten weergalmde. Weldra bereikte hij de straat, vervolgens de wijk, vvaar hij woonde. De nacht was reeds aangebroken; de ridder, 'ie niet vreesde gezien te worden, had de slippen zijn kleed opgevat, om beter door het sliik, assen en beken, die de voorstad doorsneden, hij zelfs een knieval voor zijne magere godin gedaan. Zeker is het dat hij op een feest-avond een toost dronk op»desehoone dochter van het schoone Frankrijk, dat wij allen liefhebbeu!Toen riep Hare Mager heid den Duitschen afgezant toe: gij meent immers geheel Frankrijk?dat wil zeg gen met Elzas-Lotharingen. De ambassa deur stond eerst verbluft over dit ijskoude stortbad, hij maakte een buiging en ver liet de zaal. Het gevolg daarvan was dat hij een verlof kreeg, dat wil zeggen een bedekt ontslag, want de man was in Ko penhagen onmogelijk geworden. De mo raal van deze geschiedenis is: eene actrice kan zelfs aan diplomaten 't ontslag geven. De gebeurtenis kan ons doen lachen, maar zij heeft ook hare ernstige zijde. In den tegenwoordigen tijd wordt er bijna over al komedie gespeeld. De acteurs op het tooneel zouden niet zoo gevierd en ge troeteld worden, als er vóór het tooneel niet zooveel komedianten waren, die in de wereld evenveel hocus-pocus maken als de goochelaars achter de lampen. Onder deze komedianten rekenen wij allereerst den heer Leo Gambetta, de Fransche dictator op den achtergrond, die prachtig weet te ageeren op het politiek wereld-tooneel. Prins von Bismarck heeft dezen man dik wijls onder zijne bescherming genomen, maar hij heeft daarbij dan zeker met den »ouden Frits« gedacht: men moet met zulk gespuis weten om te gaan.« Dat neemt echter niet weg dat Europa thans in zorg en angst verkeert, wanneer deze onbe schaamde parvenu met den vinger dreigt. Nog een ander staaltje van hedendaag- sche moraal is meldenswaardig, al ware het slechts om den onzin die het bevat. In Fulda is een ritmeester doodgeschoten. Waarom? om niets. Een luitenant meende dat de ritmeester hem in zijne eer had gekrenkt; zijn vermoeden rustte echter op op eene dwaling. De ritmeester had een voudig de zaak op te helderen, dan zou alles in orde zijn. Maar omdat de uitda ging reeds was geschied, beschouwde hij het als een plicht van eer, geen woord te uiten en zich door het pistool der dwaling te laten doodschieten. Hij bewees zijn# onschuld in een brief dien men in zijne te kunnen loopen. Zijn hart klopte geweldig bij de gedachte aan het geluk van Aloysius, en hij was bijna buiten adem, zoowel van vreugde als van het loopen. Hij klom de drie bordessen op, en kwam aan de deur van Aloysius: zij was ge sloten. Hij klom weder af naar zijne kamer, ho pende dat de jongman er sedert zijn vertrek, zoude gebleven zijn, maar niemand was er in. Toen ging hij naar de waardin, om te weten waar Vloysius zich ophield, toen hij een briefje bemerkte dat op zijn lessenaar lag. Hij nam het, zag het geschrift, dat hem onbekend was en opende het. Het was geteekeud „Barker" en bevatte slechts de volgende regels: „Gij hebt mij gezegd te hoopen, maar ik heb „de kracht niet; God-zelf heeft mij verlaten. Ik „kan mijne moeder of zuster niet helpen, ik hel» „den moed niet het gezicht harer smarten te ver dragen. Vaarwel dan, gij die medelijden met «mij gehad lebt, gij die mij geholpen zoudt „hebben, indien uwe beurs aan den goeden uil „ware gelijk geweest- V "io-h'.j1 woning vond. Dat is het begrip van eer van eene groote menschenklasse, het ge- heele korps officieren in Duitschlaud. Voor zulke hersenschimmen offert men het leven, dat aan de familie en aan het vaderland is gewijd. O tijden, o zeden! Een bericht uit Galway meldt dat Lord Mounl- morris, een Iersche grondeigenaar, eergisteren vermoord is. Hij lag met zijn pachters overhoop Het vermoorden van Lord Mountmorris veroor zaakt groote ontsteltenis in Ierland. Men gelooft dat de Regeering strenge maatregelen nemen zal om agrarische misdaden te onderdrukken. Den 9n, lOn en lln October zullen te Compiègne groote feestelijkheden plaats hebben ter gelegenheid van de onthulling van het stand beeld van Jeanne d' Arc. In deze dagen van bloeiend radicalisme in Frankrijk verdient het vermelding, dat het eerevoorzitterschap bij deze plechtigheid door den prefect van het departement den Oise bekleed zal worden Le Figaro beweert dat al Je congregatiën tu uitzondering van een misschien, zonder verande ring zullen blijven tot het tijdschip van den terugkeer der Kamers. Men verzekert, zegt Fanfulla, dat de Italiaan- sche Regeering stappen dóet bij het Vaticaan, om den Paus te bewegen, op krachtige wijze Italië te ondersteunen in zijn streven om niet toe te laten, de bescherming van de Christenen in het Oosten uitsluitend aan Frankrijk zou worden overgelaten. Graaf llatzfeld heeft, na een onderhoud, dat vier uren duurde, met den Sultan, te vergeefs getracht dezen te bewegen tot de vreedzame overgrave van Dulcigno. Dc Sultan verklaard^ ten slotte aan den diplomaat dat hij aan de gebeurtenissen haar loop zou laten onder de verantwoordelijkheid van Europa. Venloo, 27 September. Door den goederen trein, die gisteren ten 4 ure van hier vertrok, is bij Maastricht een lijnopzichter overreden. Armen en beenen werden hem als van het lichaam „den menschen te gelijken. Zij beschermt slechts „de gelukkigen." Barker. Deze brief deed den ridder schrikken; hij kondigde een noodlottig besluit aan, en misschien te laat om het te voorkomen. Hij liep naar de waardin, die op de onderste verdieping woonde, en vroeg haar, of zij Aloysius ni»t gezien had: de jodin verzekerde dat hij niet was uitgegaan en De Roquincourt haastte zich weder naar boven te klimmen. De deur van binnen gesloten, bood hem weinig wederstand; maar nauwelijks had hij ze open, of hij bleef verschrikt, als aan den grond vast genageld, staan; de jonge Duitscher lag op den vloer met het hoofd in eene zijner handen, ter wijl een komloor met gloeiende houtskolen aan zijne voeten stond. De ridder hief hem aanstonds op, bracht hem buiten, bovem aan den trap waar de jodin zich reeds bevond. Gelukkig was de jongeling nog niet geheel en al gestikt; door de zorg van beiden kwam hij weldra weder bij. Wordt vervolg

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1