-#l m GEMENGD NIEUWS. Vit gesneden, en kort na het ongeluk is hij overleden Nieuw-Buinen, 27 September. Alhier heeft een jeugdig kind, terwijl de moeder even afwezig was, door het omvallen van een kan met kokend water deerlijke brandwonden bekomen. Kort daarna is de kleine overleden. Steenbergen, 27 September. Gisteren heeft, tier het volgende ongeluk plaats gehad: Eenige jongelieden vermaakten zich met het afschieten van een kanonnetje; maar zie, daar sprong het in verschillende stukken, waarvan een terecht kwam tegen het linker kaakbeen van een negen jarigen knaap van den landbouwer C. L., die een wonde bekwam, waaraan hij kort daarna is over leden. Megen, 27 September. Heden had alhier een treffend ongeluk plaats. Een aardig 3 a 4jarig jongetje van A. v. d. Mazen alhier geraakte, door welke oorzaak weet men niet, onder een rijtuig, en werd zoodanig gekneusd dat het binnen enkele oogenblikken aan de gevolgen overleed. Zevenhoven, 37 September. Alhier is Vrijdag namiddag een circa 3jarig meisje van een land bouwer verdronken. Amsterdam, 27 September. Heden ochtend is een Sjarig meisje in de Elandstraat in brand geraakt en deerlijk gek-vetst. Het kind had met lucifers gespeeld. Veendam, 27 September. Uit bet werkhuis wordt sinds ruim 14 dagen een 13jarige jongen vermist. Alle pogingen tot opsporing zijn tot nog toe vruchteloos gebleven. De b.ur ge meester van Toulouse had Voor eenigen tijd eene menigte beeldhouwwerken aan de betldhouwers dier stad besteld ten be hoeve van den schouwburg. Nu echter elk hoekje der zaal bezet is, blijken er voor 60,000 fr. aan beelden over te zijn, waarmede het gemeentebe stuur geen raad weet. Een boer die de markt te Grattières (Alpes Maritïmes) had bezocht, liep onder het naar huis gaan bij een molenaar van zijn kennis aan om over zaken te spreken. Bij het verlaten van den molen werd hij door een der wieken met zulk een kracht getroffen, dat hij een ont zettend eind in de lucht geslingerd werd. Bij het neerkomen verbrijzelde hij zich de hersenpan tegen den grond en was onmiddellijk een lijk. Twee meisjes te Combes, Zwitserland, he, eene negen, het andere zeven jaren oud, jjden dezer dagen een beekje oversteken waar- slechts een smalle plank lag. Beiden hielden Bé gc vast, dojjh op het midden gekomen i de oudste duizelig, en viel in het water t andere kind medetrekkende. Een haastig toe- ychietentle landman, die uit het angstgeroep van «en knaap begreep dat er een ongeluk was ge beurd, slaagde er in een der kinderen te redden en zwom. vergenoegd naar den oever terug, mee- nende dat zijne hulp niet meer noodig was. Toen hij het kind echter aan de moeder teruggaf, ver nam hij met ontzetting dat zijn eigen dochtertje het geredde meisje vergezeld had. De vader kon nog slechts het lijk van zijn kind uit het water halen. Dat kinderen als vrachtgoed verzon den worden, zal zeker wel alleen in Amerika voorkomen. Een elfjarige knaap, Casey Pemmel genaamd, kwam, voorzien van een bagagemerk, dezer dagen als vrachtgoed te Philadelphia aan, waarheen zijr.e in Kansas wonende ouders hem aan Izaak Buzley gezonden hadden. De bagage- meester gaf kwitantie van den jongen, even als van andere collis. Een kleine tasch met eenig geld was de knaap omgehangen, en wanneer de spoor beambte eenig voedsel voor het hem toevertrouwde goed wilde koopeu, nam hij het geld uit de tasch en schreef het in een boekje, dat zich even ly eens in de tasch bevond, ter verantwoording op; zoo reisde de knaap 1000 kilonieter zonder eenige hindernis voort. Te Rekken woonde een echtpaar, dat zich voortdurend aan den drank overgaf. In den nacht van 16 op 17 September heeft het de ge meenschappelijke woning verlaten, en zich naar Amerika begeven, drie minderjarige kinderen achterlatende. De familie heeft de kinderen tot zich genomen. Te Gent is een dame, oud 21 jaar, in de Schelde gevallen en verdronken. D« vader, die uit Frankrijk gekomen was om bij het huwelijk zijner andere dochter tegenwoordig te zijn, kwam juist aan, toen men het lijk van zijn kind uit het water haalde. Zaterdag-avond is het restauratiege bouw der Diergaarde te Dusseldorf, ten gevolge van een lek in een der gaspijpen, in brand geraakt. Daar langs de wanden en het plafond net déco ratief van een gehouden feest prijkte, en de blusch- middelen niet in orde waren, verkreeg de brand spoedig eene groote uitbreiding, zoodat het hoofd gebouw is uitgebrand, en alleen de aangrenzende lokaliteiten behouden zijn gebleven. De provincie Gallicië inSpanje wordt ;:oodanig door wolven geteisterd, dat de kapitein- generaal, ten einde raad, aan den minister van oorlog twee compagnieën soldaten verzocht heeft, om groote drijfjachten te houden op deze ver- ipheurende dieren, die in den laatsten tijd ree. - jukken veroorzaakt hebben. I In den nacht van Zaterdag op Zondag is bij den heer T. op de Sarphatikade te Amster dam ingebroken,, en zijn een aantal zilveren lepels en vorken, benevens een bakje met geld en andere kleinigheden ontvreemd. In het laatste vreeselijke on weder, dat boven de eilanden der Zuiderzee woedde, is door den bliksem waarschijnlijk de fokkemast. uit de Hansa, het gezonken stoomschip, geslagen, het dek bijna loodrecht opgelicht in tweeën, en zijn uit het schip planken en vaten gedreven. Hoe geweldig de werking is geweest kan daar- uif blijken, dat die mast een omtrek heeft zoo groot, dat twee maD, hem niet kunneu om spannen. Eerg isteren-ochten d om 8 uur is op de spoorkade over de Nieuwebrug te Amsterdam het lijkje van een pasgeboren kind gevonden. Het was door geen enkel stuk kleeren gedekt. Gisteren-middag viel te Dirk» hoorn een zevenjarig jongentje te water, zonder door iemand te worden opgemerkt. Eerst eenigen tijd latei miste de moeder haar kind en vond het al spoedig in de sloot achter de woning drijvende, schijnbaar levenloos. Aan de onvermoeide pogin gen van den gemeente-veldwachter J. Olij gelukte het echter eindelijk, na verloop van meer dan een halt uur 't bewustzijn bij den kleinen drenkeling weder op te wekken, en het Kind aan zijue be droefde ouders terug te geven. Door de politie te Amsterdam is de hand gelegd op een jongmensch, bediende in een theehandel, die opeen valschelijk opgegeven naam bij een goudsmid een zestal kostbare gouden ke tenen van f 400 waarde in handen heeft weten te krijgen. Vervolgens heeft hij de kostbaarheden te gelde gemaakt of beleend. Aanleiding tot deze oneerlijkheid was een onzedelijke levenswandel. La Gironde deelt hartverscheurende bi- zonderheden mede over het vergaan van een stoombootje, dat den dienst deed tusschen Bordeaux en La Tresne. Na les Collines verlaten te hebben en de Garonne overstekende, kwam het springtij met kracht opzetten. Het vijftiental passagiers, dat zich aan boord bevond, begaf zich naar het voorschip om het prachtig schouwspel gade te slaan. Onverwachts sloegen de golven over het schip heen, dat éindelijk omgeworpen werd. Slechts tien der passagiers werden gered. De brievenbestellers te Delft omgor den zich sedert eenigen tijd bij het invallen van de duisternis met een gordel, waaraan een kleine lantaarn is bevestigd, die de adressen helder ver licht en de taak van beambten aanmerkelijk ver gemakkelijkt. Het schijnt, dat hier de activiteit van den Delftschen postdirecteur een bizonder pluimpje verdient. Ware. toch deze lumineuse verbetering een algemeen voorgeschreven maatregel, wij zou den haar zeker ook algemeen reeds toegepast zien. Maar in elk geval verdient het Delftsche voor beeld, moge dit dan zijn initiatief van den post directeur aldaar of van een ander hebben, algemeen navolging. Zaterdag 11. had ten huize van den vice-admiraal jhr. de Casembroof, ter eere van den gezant bij het Russische Hof, jhr. van der Hoeven, een gastmaal plaats, waaronder vele ge- nocdigden uit de diplomatieke en de hooge wereld te 's Hage, zich ook bevonden de Japansche gezant bij het Duitsche Rijk, met den secretaris en tolk baron von Siebold. Als een niet onaardige Inzon derheid valt hierbij te vermelden dat, gelijk de gastheer dit in een toost herinnerde, gemelde gezant, tijdens de verwikkelingen tusschen de Europeesche Mogendheden en Japan in 1863, het bevel voerde over een der batterijen, welke het door den kapitein-luitenant ter zee de Casembroot gekommandeerd oorlogschip „de Medusa", dat destijds den doorgang door de Straat van Simo- noseki forceerde, beschoten. De beide vijanden van weleer, waren dus 17 jaren later weder tegen over elkander geplaatst, maar thans als gastheer en gast. Men zal zich herinneren dat voor eenigen tijd een crgelijk geval van kattenmishan- deling in Klarendal, bij Arnhem, is voorgevallen. Die zaak is vervolgd, en thans is bij vonnis van het kantongerecht te Arnhem de dader veroor deeld tot vijf dagen gevangenisstraf en eene geld boete van f 25, subsidiair, voor het geval die boete niet tijdig wordt betaald, nog zeven dagen gevangenisstraf. De acht sjouwerlieden te Middelburg, die wegens diefstal van koffieboonen gearresteerd waren, zijn, nadat zij allen hun misdrijf bekend hebben, voorloopig weer op vrije voeten gesteld. Het ontvreemde bedroeg zoowat 6 balen en was bij een tweetal winkeliers verkocht. De diefstal moet bij kleine hoeveelheden tegelijk geschied zijn door het verbergen der boonen in de klecding, terwijl sommigen der verdachten er bovendien, uitsluitend voor dergelijke „zaakjes" vervaardigde lijfgordels op na hielden. Te Fiinfkirchen in Hongarije is eene burgerschool aan wier hoofd een leeraar staat Deesy genaamd. Deze philosoof is tot de ont dekking gekomen dat de mcnsch eigenlijk van den kikvorsch afstamt en eenmaal weder kikvorsch worden zal. Tusschen duim en wijsvinger heeft de leeraar sporen der zwemhuid ontdekt, die dui delijk bewijzen dat de mensch van den kikvorsch komt. Ook beweert deze geleerde dat de maan elk jaar meer de aaide nadert tot dat zij er meê in aanraking komt. Dan zal alles d"or de verslonden v ejj voor den mensch blijft vorspronkelijke ge daante, dien van den kikvorsch, aan te nemen. Arme kinderen wier hart en geest moeten ont wikkeld worden door de theoriën en het gek wak van zulk een kikvorsch-professor Een Noorweegsch vissc.her ving on langs een zeekreeft, tusschen wiens scharen een zilveren eetlepel geklemd zat. Hij heeft den lepel laten opmaken en van een toepasselijk opschrift voorzien. Een paar dagen geleden werd te Hel- levoetsluis aan een korporaal der mariniers het transporteeren van een marinier opgedragen. Da korporaal ten volle bewust van het gewicht zijner zending, kweet er zich zoo goed van, dat hij 's avonds dronken, zonder wapens en zonder Sihoeisel terugkeerde, terwijl de marinier, die ook bij het transport behoorde, eerst den vol genden dag aankwam, voorzien van de wapens en het schoeisel van zijn transport-kommandant. Een nieuw weekblad d e Amstelbode, doet zijn intrede in het publiek met een „hcilzang" aan Prinses Paulina, door den Zeer Eerw. Ileei J. W. Brouwers, pastoor te Bovenkerk, en met een prospectus, waarin uitgever en redactie hun orgaan beschrijven als meer speciaal bestemd voor Amstelland dan voor imstelstad. Gehechtheid aan Ncêrlana's Grondwet en gehechtheid aan het Koninklijk Huis worden de leidende grondbe ginselen van het weekblad genoemd. Daarbij voert het de leus die eenmaal Backhuijzen van den Brink neerschreef: „Katholiek te zijn kan een eerctitel wezen, ook voor een Nederlander." De totale bevolking van Amsterdam bestond den 31en December van liet afgeloop.-n jaar uit 317,021 zielen; de stad telde 27,415 bewoonde en 276 onbewoonde huizen. De lieer H. A. Bouwman, boom- en bloemkweeker op den Yelperiveg, heeft een nieuwe variëteit der Begonia Boliviensis naar onzen be gaafden novellist Cremer genoemd. Om den vrede in het hoenderhok te bewaren cn vechtpartijen tusschen hanen te voor komen, moet men, volgens het Journ. d'Agri- culture, den haan die dc anderen niet met rust kan laten, de pooien met een wollen draad zoo vastbinden, dat hij slechts langzaam kan voorl- loopen. De aldus behandelde vechtersbaas zal dan binnen weinige dagen zachtmoedig en vredelievend worden. De vrouw, die Vrijdag 11. in de Zwa nenburgerstraat te Amsterdam uit de derde ver dieping eener woning op straat is gevallen, ter wijl zij waschgoed buiten het raam wilde te dro gen hangen, is aan de gevolgen van den val overleden. Uit Rinsumageest schreef men aan de N. Gr. Ct.-. Maandag 11. per as tertigkeerende var. tie B.rgumer kermis met een paar ooms, waren twee broers, jongetjes van 11 a 12 en 7 a 8 jaar, de eersten die de herberg binnen stapten, als laatste pleisterplaats aangedaan, geen half uur van eigen haard verwijderd. En pas zijn (1e kereltjes in de gelagkamer of daar kom- mandeert de oudste: „kastelein! geef mij een roemertje jenever met suikeren hij (op zijn broer tje wijzende) moet wat anijs hebben," waarop de pijpen worden uitgeklopt, op nieuw gestopt, aange stoken, gedampt, geproefd en parmantig het woord geboerd over 't slechte weêr, den handel enz., als hoorde men oude mannetjes redeneeren. De ooms waren er misschien wel meê ingenomen, dat hun „vroolijke" neefjes zich zoo goed wisten te redden, in plaats van er kwaad in te zien; althans zij zaten met hen onder meer gezelschap te pleisteren en te proeven. Onder de voordeelen, meldt de Arnli. Ct. die aan de inteekenaren op zeker blad worden toegekend, is ook dit, dat men gratis hun dood kan adverteeren. Daar geboorte-berichten voor een dagblad altijd meer beloven dan doodberichten en ook de huwelijks-advertentiën liet vooruitzicht openen op meer abonné's in de toekomst, ver moeden wij, dat het gratis opnemen van die treurige roededeelingen een maatregel van controle is voor de Redactie, ten einde haar blad niet langer aan abonné's te zenden, die het niet meer lezen kunnen. Tot de zeldzaamheden behoort dat op 25 September de te Alkmaar geboren drieling- broeders Willem Frederik, oud-officier van admin. Ie kl. bij de Kou. Ned. Marine, Willem Frederik George Lodewijk, notari» te Alkmaar, en Willem Frederik Karei Gouwe, postdirecteur te Alkmaar, hun 50n verjaardag hebben gevierd. Iemand, die zich als „koloniaal" ver bonden had, maar zich vóór de afreis bedacht, heelt zich verzekerd, dat hij eventueel niet zou kunnen veroordeeld worden wegens desertie met eqnipementstukken; hij heeft nl. zijn uniform in een pakje aan de Amsterdamsche politie toe gezonden. Ten aanzien van zijn handgeld schijnt hij minder naauwgezet te zijn geweest. Te Varsseveld is in de vorige week door een arbeider een mol gevangen, volwassen en geheel sneeuwwit; geen enkel zwart of bruin haartje was er aan te vinden. Te Lausanne is een hygiënisch en vegetarische vereeniging opgericht, die met een feestmaal, waarvan wij hier het menu laten vol gen, is geopendGraham-brood, erwtensoep, macaroni met comaten, gebakken aardappelen met mayonnaise saus, spinazie en harde eieren, snij- boonen, tapioca-pudding met vanillesaus, abriKo- zenmarmelade, perziken en druiven enz. In pij van wijn dronk men mineraal water met vruch tensappen. Er werden verschillende toosten uitge bracht en vooral tegen het gebruik van sterke dranken. In weerwil van de afwezigheid van Bacchus moeten de gasten zeer vroolijk zijn ge weest. In een Duitsche stad bestond de be paling, dat de doodgraver naast het kerkhof moest wonen, teneinde bij mogelijken schijndood spoedig bij de hand te zijn. Bij den aanleg van een tweede begraafplaats besloot de wijze raad: om de schijn- dooden op de oude en de overigen op de nieuw aangelegde te begraven. De beide nachtbooten van Zwolle naar Amsterdam vice versa zijn Zondag nacht ter hoog te van Urk tegen elkander gevaren. Omtrent deze aanvaring wordt gemeld, dat de boot,, die van Amsterdam terugkeerde de IJssel is ge zonken; de passagiers hadden gelukkig gelegen heid ten deele op de andere boot, ten deele op een in de nabijheid zijnd schip over te gaan, met welk vaartuig zij dan ook in den morgen te Kampen aankwamen. De Amstel, de boot die van Zwolle vertrok, is behoorlijk en in goede orde aangekomen. Van den handel in de Nieuwe Wereld vormt men zich bij ons niet altijd een juist be grip: Het Ameriknansch blad De Grondwet werpt er weder eenig licht op. In een advertentie wordt medegedeeld „Juist aangekregen direct uit Neder land tafelbijbels, kerkbijbels, testamenten, psalm boeken, vraagboeken, en bijbelscke en andere geschiedenissen. Daarenboven eene groote hoe veelheid andere boeken: Smijtegeld, „Het ge- krookte riet," twee deelen; W. A. Brakel, Krum- macher: „Eerste dertig leeredenen," „Tweede dertig leeredenen," enz. Ook heeft hij direct uit Nederland ontvangen: Ecnte Haarlemmer olie. D. P. Meengs apotheker. Holland. Michigan." Men ziet, dat 1 deze artsenijmenger zijne taak in haar ruimsten omvang opvat, en niet slechts geneesmiddelen voor 't lichaam, maar ook voor de ziel verkoopt. De Panama Star and Herald vandenl6en Sept. bericht, dat te Valparaiso den 13en Aug. een aardbeving heeft plaats gehad, waarbij, naar 't gerucht zegt, de stad Ulapel werd verwoest en 200 harer inwoners omkwamen. Het feit dat Donderdag-avond te Leiden is voorgevallen, werpt, zegt het R. N., een zwarte schaduw op het leven onzer studee- rende jongelingschap. Wel verre van de geheele studentenwereld daarvoor aansprakelijk te willen stellen, is toch het aantal van 200 deelnemers aan hetja waarom zouden wij het niet bij zijn waren naam noemen aan het schandaal te groot, om niet te moeten beweren, dat het ge beurde een smet werpt op het geheele korps. Dat zijn geen studenten-grappen, waarover een toegevend oordeel geveld kan worden; het ver hinderen van eene prettige feestviering van bur gers, waaronder er velen, zeer velen zullen ge weest zijn, voor wie zoo'n avond een zeldzaam heid is, en dat louter uit baldadigheid, uit brood- dionkenheid, is niet anders dan kwajongenswerk. Wie er een betere benaming voor weet, moge hem ons vertellen. Men schrijft uit Freiburg vail den 24n Sept.: De bevolking der stad is verre van gerust. In vier dagen tijds (van Zondag jl, tot Woensdag) zijn even zoovele schokken van aard beving waargenomen, waarvan twee, de eerste en de laatste, zóó hevig waren, dat tal van huizen zijn beschadigd. Allerwege stortten de schoorsteenen van de daken, werden meubelen door elkander geworpen, enz. De twee laatste malen nam men gelijk verschijnsel waar te Neuchatel en in andere plaatsen nabij het Jura-gebergte, terwijl te Bern bv. niets is gebeurd. Een D u ltscherte Londen, GeorgeRahn- höfer genaamd en ongeveer 60 jaar oud, heeft den 22n op onverklaarbare wijze den dood ge vonden. Hij had als koerier een heer en een dame uit Londen op een reis in Europa ver gezeld en keerde met de familie naar Londen terug. Het bewijs is geleverd, dat hij zich in den trein tusschen New Cross en St. John's bevond, die op dat traject tot twee malen een signaal ontving om stil te houden. Bij aankomst van,, den trein aan Londen-bridge werd Rahnhöfer als vermist gemeld en spoorweg-werklieden werden uitgezonden om den vermisten reiziger langs den weg op te sporen. Op de plaats aangekomen, waar de trein voor de tweede maal had stil gestaan, vonden zij het lijk van den koerier met verpletterd hoofd op de rails liggen. In zijn zakken vond men 40 pd. st. en een zakboek, dat passen voor schier alle landen der wereld bevatte. Eenboer te Manderv ten. gem. Tub gen, was den goudsmid J. Sehabos te Ootma f 16 schuldig. Deze ging voor een paar da dit bedrag invorderen, en werd, zoo hij meJ met een bankbiljet van f 60 betaaldJ tehuiskomst kwam hij eerst tot de oj ontdekking, dal hij egn bon vot] ontvangen. De nemen; en zegt^ die egeffen hek zal vervolgd^ In de^ stations gehan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2