MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Gedachten. Goeden morgen. Nijverheid en Technische Knnsten. Rechtszaken. Landbouwberichten Allerlei. Commissariaat van politie te Haarlem. Correspondentie. s bestellingen niet ten huize van mevr. r. H. be zorgd, doch door denzelfden persoon, die in den win kel was geweest, in eene woning in het Noord einde binnengebracht was. Inlichtingen, die mid delerwijl bij mevr. v. H. waren ingewonnen, toonden aan, dat de lekkernijen enz. aan een op lichter waren medegegeven, die misbruik had ge maakt van den naam zijner voormalige meeste res. Nadat de politie in de zaak was gemengd, is de lekkerbek aangehouden, bij welke gelegen heid tevens aan het licht is gekomen dat ook andere winkeliers de dupe van soortgelijke op lichterijen zijn geworden. Woensdag-middag ontving de vrouw van een winkelier, wier man des ochtends naar Amsterdam was vertrokken, een telegram van daar, waarin haar medegedeeld werd dat haar dien dag eene pretentie van f73 vertoond zou worden, met verzoek die te betalen. Dit telegram was geteekend met den naam van den man. Een groot halfuur later kwam per trein een heer aan, die aan het station om pen en inkt vroeg, daar een quitan- tie schreef van genoemd bedrag en vervolgens deze aan de vrouw presenteerde, die, gevolg gevende aan het telegram, het geld uitbetaalde. Toen ech ter haar man een paar uren later te huis kwam, bleek het, dat hij van niets wist en zij dus het offer waren geworden van een behendigen op lichter, die inmiddels zich uit de voeten had ge maakt en niet meer te vinden was. Een schrijven van den Engelschen minister van binnenlandsche zaken aan de magis tratuur te Manchester veroorzaakt in rechterlijke kringen eenige opschudding. Het handelt over de wijze van omspringen met dien geesel der Euro- peesche steden, den straatrekel. Sir William Har- court bevond namelijk dat er jaarlijks omstreeks 6800 kindereu beneden de zestien jaar naar de gevangenis worden gezonden wegens het werpen met sternen, ingooien van glasruiten, baden langs den openbaren weg, en meer dergelijke straat schenderij. Voorts werd hem duidelijk, dat die straf in het vervolg geene terughoudende kracht bezit, aangezien de veroordeelde knapen telkens weer opnieuw en zwaarder voor vergrijpen van gelijken aard moeten gestraft wordende gevan genis, wel verre van hen met vrees te vervullen, schijnt juist na herhaalde kennismaking al meer en meer hare verschrikkingen voor hen te ver liezen. En éindelijk bleek den minister, dat de opgelegde matige boeten voor de ouders der kin deren ondragelijk worden gemaakt door de bijko mende kosten, die niet zelden het zesvoudige beloopen van de nominale som. Met het oog op een en ander meent Sir William dat er voor delinquenten van zoo prillen leeftijd eene andere straf moet uitgedacht worden dan gevangenis. Als zoodanig beveelt hij aan eene matige toe passing van de roede, gevolgd door een gedwon gen verblijf in zekere streng beheerde ambachts scholen. Dit denkbeeld vindt veel bijval. Want in eene tuchtiging aan den lijve ziet men bet éénige argument, waarvoor de gemoederen van twaalf- of veertienjarige straatscbavuiten nog zekere ontvankelijkheid behouden hebben. Het tot das ver gevolgde stelsel kweekt een ras van verstokte spinhuisklanten. Boeten komen op de hoofden der vaak onschuldige ouders neer. Alleen de rottiugof, wat men in Engeland verkiest, het lenig berkentwijgjetrett den brutalen Engelschen kwajongen op de éénige plaats, waar de snaar van boetvaardigheid bij hem nog trillen kan. De ingenieur Rawlinson, dieindertijd door de Regeering naar de Krim werd gezonden om het oog ie houden op den sanitairen toestand in het Britsche legerkamp, bracht onlangs in het sanitaire congres te Exeter eenige zeer wanriekende waarheden aan het licht betreffende den toestand van de meeste gouvercementsbureaux te Londen. Die toe stand moet, namelijk wat de rioleering betreft, aller- smerigst zijn. Het Somerset House o. a. is zóó vervuild, dat de heer Rawlinson liever zijn ontslag zou nemen, dan daar binnen zijne werkuren te moeten doorbrengen; en de bureaux van Ooilog aan de Pall Mali worden beschreven als „vuiler dan een bedelaars-nachthuis". Wat verder menig een op onaangename wijze verrassen zal, is de verzekering van den heer Rawlinson dat de meest aristocratische wijk, op het stuk van faecaliën-at- voer ook de slechtst verzorgde van geheel Londen is. De Italiaan se headmiraalFincatie was Dinsdag 11. in de haven van Ragusa bijna ver dronken. Bij het opzetten van hek zeil in de boot, waarmede hij zich naar het Engelsche admiraal schip zou begeven, deed een valwind zijne boot omslaan. Hij werd echter met de gebeele beman ning door de stoomuarka» van het Öostenrijksche fregat Custotza gered, zouder eenig letsel bekomen te hebben. De Willem Barents Kommandant luit. t/zee 1ste kl. Broekhuysen is Donderdag van den tocht naar de Noordpoolstreken te IJmuiclen teruggekeerd. Een raadselachtige moord is in het bosch van Vincennes gepleegd. Een dienstmeisje, dat alleen wandelde werd eensklaps door een man overvallen, die haar een messteek in den rug toebracht. In hechtenis genomen verklaarde hij, zijn slachtoffer niet te kennen en alleen tot den moord gedreven te zijn door het verlangen om een vrouw te dooden. De menschen zijn een soort hoornen, die we nog te veel op den bast af beoordeelen. Zij, die op hunne vooronders pochen, zijn gelijk aan de aardappelen, wier beste deel zich onder den grond bevindt. Er zijn menschen die zich moeite schijnen te geven om zich belachelijk te maken, eene moeite die vrij zeker wordt beloond. Menigmaal verheft men iemand dien men eigenlijk als eene nul beschouwt, alleen om hem te vernederen, op wien men jaloersch is. Een onafgebroken wantrouwen doet het voordeel, niet bedrogen te worden, duur be talen. Wilt ge een praatziek mensch levenslang tot uw vijand hebben laat hem dan bemer ken dat zijn gebabbel u verveelt. Dankbaarheid is een zeldzame plant op den doornigen weg des levens. „Goeien morgen!" is 't woord van iederen mor gen, en misschien is er geen woord van meer der invloed en kracht. Wat het werkt, hangt af van den toon, waarop het gezegd wordt. Klinkt het lusteloos, somber, stroef het wekt onaan gename stemming, het werkt ontmoedigend en blijft als een booze geest in huis of werkplaats, bederft soms 't genot van héél den dag en maakt het werken zwaar. Klinkt bet opgeruimd en blij, het doet de harten goed. Een frisch en harte lijk „goeden morgen" is als een goede geest, die hoop en moed geeft, opgeruimdheid wekt en het werk verlicht; het schijnt waarlijk den morgen „goed" te maken en een goeden dag te profe- teeren. De St. Gregorius-vereeniging te Utreoht. Den 28 September 11. vergaderde te Utreclit deNeder- landsche St. Gregorius-Vereeniging die zich de bevorde ring van de kerkelijke muziek ten doel stelt. Ter inwij ding van de te houden vergadering werd in de St. Catharinakerk een pontificale H. Mis opgedragen, bij welke gelegenheid het meesterstuk van Palestrina, onder leiding van den eervv. heer C. F. Le Blane, door het St. Gre- goriuskoor dier kerk op verdienstelijke wijze werd uit gevoerd. Plechtig en aangrijpend was de indruk, dien de schooue welluidende krachtige zang van het 40 leden tel lend koor in de schoone kerk maakte op de duizenden «n duizenden toehoorders, die zich tot voor en em het ruime kerkgebouw verdrongen. De kerk was fraai ver sierd met levend groen, terwijl tal van waskaarsen hun plechtig licht verspreidden. In dezelfde kerk had 's middags weder eene uitvoering van verschillende kerke lijke stukken plaats. De vergadering der leden van de St. Gregorius Vereeniging werd ten half een uur gehou den in een der zalen van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, de zaal was eivol. Professor Lans be toogde dat de Gregoriaansche muziek de eenige ware voor de R. K. Kerk is. De Liturgie en de historie bewijzen ten volle. Professor Verzijl meende dat het beste middel om de Gregoriaansche muziek te verspreiden en te be vorderen moet gezocht worden in de oefening eerstens en in de praktijk door ze op de Seminariën alom in te voeren. De Zeer Eerw. Heer Graaff, Secretaris van het Bisdom van Haarlem, schetste wat de H. Radboud voor de muziek deed. De Zeer Eerw. heer van den Heuvel S. J Professor te Sittard, besprak de verheven roeping van den zanger. De lieer Banning betoogde dat de mu ziek, al is ze nog zoo schoon, daarom nog geen muziek is, geschikt voor de Kerk. Hij stelde Vondel tegenover Thomas en Fra Angelieo tegenover Rubens. Hunne wer ken zijn schoon, prachtig ja maar welk verschil. Er heerschte groot enthousiasme. Professor Schaepmau was door de zitting der Staten-Generaal verhinderd de ver gadering bij te wonen. De olie uit katoenpitten werd meer en meer een handelsartikel in Amerika, zoodat reeds 41 oliemolens katoenpitten verwerken. Het is een voordeelig product, gevende veel olie, en een koek die uitmuntend voor veevoeder geschikt is. De grootste hoeveelheid dezer olie wordt naar Italië verscheept, waarschijnlijk om dat land weder als olijfolie te verlaten. s' BOSCH, 29 Sep. Eergisteren stond hier terecht J. S. J. notaris te Veen, beschuldigd van misbruik van vertrouwen De conclusie van het O. M strekte tot ver oordeeling tot zes maanden gevangenisstraf en vier boeten van f 12,50. HORST, 30 September. De varkensziekte is ook hier wederom uitgebroken, De beesten krijgen roode plekken en sterven een paar dagen daarna. Op het kasteel Ganzendonk werden gisteren zeven varkens afgemaakt, die lijdende bevonden waren aan de bedoelde ziekte. Het vee, dat vanwege bet Nederlandscb comité naar de Londensche tentoonstelling gezonden wordt, wordt op Zaterdag 9 October, tusschen 8 en 3 ure, gewacht in de stallen aan de Westerdoksluis te Amsterdam. Keizer Leopold II had een muzikaal talent; vooral in 't fluitspel bad hij 't ver gebracht. „Eeuwig jammer," zei eens de kapelmeester, „dat Uwe Majesteit niet musicus geworden is." „Dat is zoo erg nog niet," gaf Leopold ten antwoord, „ik hen met mijne tegenwoordige positie ook nog al te vreden. donker bosch gekomen, waar hem plotseling een kerel in den weg treedt. „Je geld, en wat gauw ock," grauwt hem de roover te gemoet. De pro fessor uit zijne overpeinzing ontwakende, ant woordt dood bedaard: „bet spijt me erg je niet van dienst te kunnen zijn, beste vriend; had ik kunnen vermoeden, dat ik je hitr zou aantref fen, dan zou ik bepaald wat geld bij me gesto ken hebben. Hoe vindt ge mijn laatste schilderij die ik naar de tentoonstelling gezonden heb? Magnifiek. Waarlijk? Op mijn woord! En te eer betuig ik u dit gaarne, omdat ik nagenoeg de eenige ben, die het mooi vind. Maar ik heb er niet veel verstand van. Een chef-conducteur tracht terwijl hij drie minuten oponthoud heeft, zijn middagmaal te nuttigen, hetgeen natuurlijk met een koortsach tige haast geschiedt. Een goederenklerk dit zien de roept lachend: „dat is zeker ijlgoed wat gij daar eet." Beleefd. Professor K. is in eene wetenschap pelijke overpeinzing op eene wandeling in een Veelbelovend. Tuchthuis-directeur. Nu, je tien jaren zijn opa, je wordt aan de maatschappij te ruggegeven, leid nu een braaf leven, beloof je me dat. Gevangene. Ja meneer. (Op 't punt van heengaan aarzelt hij nog.) Directeur. Nu, waar wacht je nog op? Gevangene. Och meneer, ik had nog een verzoek aan u. Mag ik die loopers en zaagjes, die u me indertijd heeft afgenomen; dat ging zoo goed. De jongste dochter. Aanspreker. Juffrouw ik kom u het overlijden van de jongste dochter van van Peuteren, hier achterom, bekend maken. Juf frouw. Hoe jammer! Hoe oud was het kind? Aanspreker. Negen en veertig jaar Juffrouw. Op zekere stoomboot werd gedurende de reis de machine defect en op de vraag van een der reizigers aan den kapitein, wat er aan mankeer de, gaf deze ten antwoord: „'k weet het niet, ik heb weinig machinale kennis. STEDELIJK NIEUWS Haarlem, 2 October. Bij de door B. en W. Donderdag 11. gehouden aanbesteding van het leveren van 1000 M. bardsteenen trottoirbanden ten dienste der gemeentewer ken. zijïi ingekomen 6 iaschrijvingsbiljetten. De aanneming is gegund aan den heer L. Sabelis Jrsteenbouwer alhier, als laagstee inschrijver, voor f 2248. Het Stedelijk Museum van Schilde rijen en Oudbeden op bet Raadhuis alhier, is in September 11. bezocht door 634 per sonen tegen en 558 personen zonder betaling. Eergisteren heeft een smidsknecht, in beschonken toestand verkeorende, in eene tapperij in de Spekstraat alhier, zich schul dig gemaakt aan diefstal van drie steenen lueiferspotten, die door hem bij twee uit dragers zijn verkocht bij wie ze echter door de Politie in beslag genomen zijn. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goe deren die dagelijks, uitgezonderd Zondags, tusschen 12 en 2 ure door de eigenaars kunnen worden afgehaald. Eenige portemonnaie's met en zonder geld* Een gouden ring gem: G. H. d. W. Een bloed kralen ketting met gouden sluiting. Een me talen kruisje. Een riem. Een portefeuille. Een tweewielige wagen. Een R. C. kerkboek. Een buisje van een zuigflesch. Een lap katoen. Een parapluie. Een kopeien dop van een kinderwagen- Een koperen gewichtje. Alles op straat gevonden. Terug te bekomen bij Droog, Minnebroeder- steeg No 71: een vrouwenzak waarin portemon- naie en andere voorwerpen. In den Tramwagen achtergelaten: Een onderstuk van een goudenoorbel. Een paar handschoenen. MUZIEK-UITVOERING In den Hout op Zondag 3 October. 1880, van 2 tot 4 uren, door het stedelijk Muziekkorps van Haarlem, onder Directie van den Heer M. H. Muller, Stads-Kapelmeester. 1. Marsch, Ströbe.. 2. Ouv. l'Aurore, Clement. 3, Les vêpres Siciliennes, Verdi. 4. Fant. Don CarlosVerdi. 5 Fant. une corbeille de fleurs, Rodolph. 6, Valse, la Magicienne, Kinsbergen. 7. Potpourri, Curth. W. M. K. te A. Wij twijfelen geenszins aan uwe goede bedoe lingen, nochtans is het ons onmogelijk aan uw verzoek te vol doen. Ongaarne wijken we, ook in zulke zaken, van onzen stel regel af. Duid ons deze weigering niet ten kwade. Bij nadere overweging zult Gry de billykheid er van moeten erkennen. DE RED. HAARLEM, 29 Sept. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopeu en prijzen als volgt: 16 koeien, verkocht voor f120 a 240; 8 stier; verkocht voor f 70 a 145, 9 vaarzen, verkocht voor f 75 a 110 pinken, verkocht- voor f a 1- graskalveren verk. voor f 40 a 16 nuchtere kalveren, verk. voor f 8 a 15 121 schapen, verk. 83 voor f 16 a 35; lammeren, verkocht voor fa5 biggen ver kocht 2 voor f8 a 9; varkens, verkocht voor a c. per Va kilo, - paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en ver kocht 117 stapel (12938 stuks), wegende 25888 kilo; hoog ste prijs f41.middelbare prijs f per 50 kilo, AM3 TERDAM29 Sept. Ter veemarkt van heden was aangevoerd:runderen, 186 vette kalveren, 1ste qual. ƒ0,80, 2de qual. ƒ0,70, per kilo, 7 graskalf ƒ18 a 24, 26 nuchtere kalveren, 8 a 12; schapen en lammeren a130 vette varkens 50 a 60 c. per kilo. LONDEN, 30 Sept. Ter Veemarkt zijn aangevoeld runderen 900, Schapen en Lammeren 4000, Kalveren 200, Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 4/- a 5/8, Schapen en Lammeren 5/- a 6/10, Kalveren 5/- a 5/10, Zwijnen 4/- a 5/-. HOORN 30 Sept. Ter waag gewogen 259 stapels kaas wegende, 61,681; kilo; hoogste prijs per 50 kilo f voor kleine, 45,00 en voor hooikaas commissie f 42,50, middelbare f SCHIEDAM, 1 Oct. Moutwijn, per ned. vat j 13,50 Jenever ƒ19,Amsterd. proef 20,25 Spoeling 0,70; dito commissie 0,70. LEIDEN1 Oct. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: 3 paarden 95 a 125; 72 stieren 46 a 185, ossen a 156 melkkoeien 135 a 260, 2S kalveren dito 160 a 265, 163 vare dito 95 a f 190, 86 vette dito 150 ƒ280, 65 graskalveren 17 a 56, 44 vette 45 a 7a, 70 a 80; 12 nuchtere dito 6,00 a 18, 712 vette schapen 18 a 32,00; 615 weide dito 10 a 16, lammeren 85 magere varkeus 17 a 34, 2S0 biggen f 5,a 12,— ALKMAAR1 Oct. Granen. Men besteedde voor tarwe 10,35 a rogge 9,a gerst 6,25 a dito chev. 7,50 a-,haver 5,12 a paardenboonen 7,85 a -,bruine dito a 13,50 duiven dito -,kanariezaad rood mosterdzaad ƒ14,75, geel dito 15,—a karwijzaad 14,50 a blauw maanzaad groene erwten ƒ15,50 a grauwe dito 17,a vale dito 15,Witte a Amsterdam 1 October 1880. Prijzen der onderstaande effecten genoteer_ pCt. (je koer.. Nederland. Ccrtif. Werk. Schuld 87. 4 Hongarije. Obl. Leening 18675 t Goudleening, Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.) zilver (Jan.Juli). Portugal. Obl. buiten]. 1853/78 8 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Obl. buitenl. 200—4800 1 200—1200. 2 binnenl. J' 1250025000. 1 1000—50001 500—5000 2 Obl. Alg. Schuld 1865 i 1869 8 Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4'/, t n n 1871 5 Obligatien4'/, Leening 18706 18725 Aand. Nationale Bank divid. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aandv Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4'/, 1875 5% Zuid-Ital. Spoorw. Obl3 5 3 5 5 5 5 5 div. Spanje. Turkije. Egypte. Columbia. Peru. Oostenrijk. Nederland. Italië. Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. Baltische Spw. Aand. - Jclez Griasi Obl Kiew-Brest Aand. Kursk Chark Obl. 1000. Morschansk Sysran Aand. Riaschk-Wiasma Rumanie. Aandeelen Spw. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. PREMIE-LEENINGEN'. Nederland. Loten Amsterdam ƒ100 S Rotterdam3 Belgie. Gemeente Crediet. Stad Antwerpen 1871 Oostenrijk. Staats). 18541 18605 1861 Rusland. 1864 1866 Geldkoers, prolongatie 5 5 pet. 108'/, 102'/, 95 96'/, 103"/, 111 H5Vi. 137'/, 131'/, COUPONNOTEERING. Rusland pap. dite Spanje Buitenl. f 17.40 Binnenl. per piaster 235— Oostenrijk papier ƒ21.27'/,1 dito zilver 21.27'/, Diverse in pondstr 11.77'/, in franks 47.40 Reiclismark 53.95 Rslnd. zilv. Roebel 1,22 Amerika gDoIlar 2.47'/, p. Dollar LAATSTE BERICHTEN. In het Dagblad van 's-Gravenhage leest men: «Zonder te durven verzekeren, dat het echte spoor van den moordenaar van 23 Sept. reeds gevonden is, kunnen wij toch melden, dat er, naar wij vernemen, tegen iemand zóó zware vermoedens zijn gerezen, dat het verre van onwaarschijnlijk is te achten. Het vrij algemeen gerucht omtrent de arrestatie .van zekeren haron A.aan verwant van den heer Bogaardt, dat zoo wel in den Haag als elders geloopen heeft en in verband werd gebracht met den ge- pleegden moord, is ongegrond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 3