N I E U W E No. 420. Donderdag 7 October 1880. 5e Jaargang. De doodstraf. BUITENLAND. «rw jf G-rülen van de Telegraaf. België. Engeland. Duitschland. H WKLEWSIHK I HUH VI. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem 0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janastraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cent». Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. In onze stad, zegt het Dagblad van 's Gra venhagen en wij voegen er bij, in geheel Nederland, zijn alle hoofden en harten vervuld van ééu denkbeeld; in alle ge sprekken komt telkens terug een zaak: de gluipende, verraderlijke, laaghartige, wreede moord die den 23en September 11. in de hofstad plaats vond. Moord is een misdaad, die ieder onzer doet huiveren en verbleekeumeer dan eenige andere kwetst, scheurt en pijnigt hij het menschelijk gevoelde verbeelding stelt zich beurtelings voor het lijden, den doodsangst, de pijn van het argelooze slachtoffer, dat beroofd wordt van alles wat bet op deze wereld aan vreugde en levens genot had te wachten; en de booze en hel- sche begeerten en driften van den boos- doener, straks door nameloozen angst en wroeging gevolgd. Die misdaad, waarvoor de menschheid siddert, vernietigt tevens ons vertrouwen op onze medemenschen en op de veiligheid der samenleving. Toch komen moorden voor bij alle beschaafde en onbeschaafde natiën, en, treurig is het te zeggen, in ons vaderland zijn zij niet zeldzaam, hoewel van een zoo afschuwelijke en laaghartige daad als die op den 23en September 11. te 's Gravenhage gepleegd werd, onder zulke omstandigheden, zeer weinig voorbeelden zijn. Toch ziju in het jaar 1870, 28 geweld dadige aanslagen op het leven van men- schen, waarvan 21 met doodelijk gevolg, stellig geconstateerd. En evenals in vorige jaren, evenals in dit jaar, zijn er verschei den moorden en doodslagen voorgekomen, waarvan de gerechtelijke statistiek, uit den aard der zaak, zwijgt, omdat de geweld dadige dood wel is gebleken, maar de dader niet is kunnen opgespoord worden. Onder de vele bekende voorbeelden daar van herinneren wij slechts aan den moord, voorafgegaan door afschuwelijke mishan deling, op een elfjarig meisje nabij Delft, en aan den moord op een telegraaf-beambte te Amsterdam. Wij vestigen de aandacht op deze akelig heden niet om onze lezers te beangstigen, maar om hun onze overtuiging mede te FEUILLETON. (Naar het EngeUch.) De telegraphie levert een ruim veld voor zon derlinge en merkwaardige toevallen; de grond daarvoor is gelegen in een menigte omstandigheden van allerlei aard. Tijdens hare eeiste kindsheid was de elec- trbche telegraaf, zooals men zich gemakkelijk kan voorstellen, evenals de spoorwegen, het voorwerp van groote verbazing voor degenen die met haar in aanraking kwamen, en zelfs thans zijn er nog velen, die hare inrichting hetzij slechts opper vlakkig of in 't geheel niet kennen. Ik herinner mij, dat eene dame mij op zekeren dag hare excuses maakte, wegens de verminking, welke voorkwam in een telegram, door haar aan mij geadresseerd, en zich verontschuldigde met te zeggen, dat dit het eerste telegram was dat zij ooit had afgezonden. Natuurlijk verzekerde ik haar, dat er geen reden be»tond om zich te ver deden dat eeu zoo groot aantal beroovin- gen van meuschenhvens de aandacht van den Wetgever verdient eu luide inroept. Er zijn er die zeggendoet de Strafwet er wel veel aan toe? Deugdelijke politie zorg moet de kans op straffeloosheid be nemen en dan zal het moorden ophouden of zeldzaam worden. Zeker is eeu waakzame politie in staat veel maatschappelijk kwaad te keeren, en de scherpzinnigheid en activiteit van justitie en politie kunnen er in slagen, om ver borgen misdadigers aan het licht te bren gen. Maar onder alle misdadigers is dik wijls de moordenaar het moeilijkst te over tuigen. En ook daar, waar een ijverige politie aan eeu intelligente rechterlijke macht ten dienste staat, heeft juist de moord, de welberaamde, rijp overdachte moord vele kansen op straffeloosheid, om de eenvoudige reden, dat het slachtoffer van die misdaad bijna altijd wordt over vallen op eene plaats waar het vau alle medemenschen tijdelijk is afgezonderd. Door den dood van het slachtoffer ontbreekt dus bijna altijd de eenige directe getuige van de misdaad Dit is zóó waar en het be wustzijn daarvan bij den misdadiger is zóó levendig, dat hij, die onwillekeurig ge tuige van een zware misdaad is, een on middellijk levensgevaar beloopt, wanneer de misdadiger dit bespeurteen omstan digheid waarop tot heden alle strafwet gevers hebben gelet, door den doodslag, ook zonder voorbedachten rade, gepleegd tot het voltooien of verbergen van een ander misdrijf, strenger te straffen dan anderen moedwilligen doodslag. De moordenaar met voorbedachten rade, die zijn slachtoffer vooraf weet te isoleeren, loopt dus slechts een betrekkelijk kleine kans van te worden achterhaald, vooral wanneer hij ook een zekere ruimte van tijd vóór de ontdekking van het feit in zijn voordeel heeft. Bij die kans van straffeloosheid komt nu nog de betreurenswaardige afschaffing van de doodstraf, en draagt het hare bij om moordplannen te doen rijpen. De doodstraf, zoo redeneeren eenige geleerde theoretici, past niet meer in onze verlichte 19e eeuwzij is goed voor dompers en ontschukligen, daar het origineel van het telegram volstrekt niet in mijn bezit was gekomen. De volgende anecdote wordt door een telegra fist van het hoofdkantoor te Londen medegedeeld als bewijs hoe weinig begrip men nog heeft van de overbrenging eener telegraphische mededeeling. Op zekeren dag werd hem door eene bejaarde dame een telegram overhandigd, dat in een cou vert gesloten en zorgvuldig geadresseerd was. Het is geene zeldzaamheid, dat telegrammen op deze wijze aan de telegraafkantoren worden bezorgd, en mijn zegsman begon daarom met het openen van den omslag. „Wat wilt gij doen?" riep de dame geheel ontsteld. Hij poogde daarop haar aan het verstand te brengen, dat het onmogelijk was, een telegiam aan te nemen, zonder het voor af gezien te hebben. „Wat" antwoordde zij, zichtbaar vertoornd, verbeeldt gij u dan, dat ik u alle mijne particu liere mededeelingen zou laten lezen? Dan verzend ik ze liever in het geheel niet," en daarmede stoof zij uit het kantoor. Een der voornaamste excentriciteiten van den dweepers, maar voor ons beschaafde Neder landers mag geen doodstraf bestaan. Bedenken zij, die zoo spreken, wel eens, dat in Pruisen (dat stellig niet onder de beschaafde volken zal gerekeud worden) de doodstraf, na eenigen tijd afgeschaft te zijn geweest, weder is ingevoerd? De on dervinding had toch geleerd, dat sedert het afschaffen van de doodstraf het getal moorden op schrikbarende wijze was toe genomen. Ook in Zwitserland is de dood straf of weder ingevoerd, öf ten minste een daartoe strekkend voorstel aan de wet gevende macht ingediend. En wanneer men de gerechtelijke statistiek nagaat, zal men zien, dat de toestand bij ons even zoo is als in Pruisen. In 1849 b. v. ziin er bij ons door de Provinciale Gerechtshoven wegens moord of moedwilligen manslag of poging daartoe veroordeeld 11 personen; in 1859 bedroeg het getal veroordeelden 10 personen; in 1869 daalde het tot 7maar in 1879, dus na de afschaffing van de doodstraf, bedroeg dit getal 18. Het getal veroor- deelingeu wegens moord is dus ongeveer verdubbeld, niettegenstaande de beschaving, zoo men zegt, is toegenomen. Dit zijn, dunkt ons sprekende cijfers om de nood zakelijkheid van de wederinvoering van de doodstraf te betoogen. Het is dus te hopen dat wanneer de beraadslagingen over een nieuw Wetboek van Strafrecht zal plaats hebben, de volksstem voor de wederin voering van de doodstraf zich zal doen hooreu. De zoogenaamde philantropeu, die de afschaffing hebben doorgedreven, zullen ons tegenwerpen, dat niemand zal voor nemen een moord te plegen, omdat moord niet met den dood gestrafd wordt. Zeker zal die omstandigheid alleen geen mensch, die anders de gruwzame begeerte tot dooden van zijn evenmensch niet ge voelt, tot een moordenaar maken. Maar wanneer men zich verplaatst in den ge moedstoestand van iemand, die creuoes Ver- O O dorven en roekeloos is om een moord te beramen, is de tegenwerping ongegrond. Niemand is zóó ontbloot van menschelijk gevoel of vrees of er is althans strijd en twijfel in zijn binnenste, vóór dat hij tot het uitvoeren van een moord overgaat. telegraafdraad bestaat in het dikwijls volkomen weigeren van zijne diensten; al verhoogt men ook de sterkte der galvanische batterij, geen spoor van electriciteit bereikt het andere einde der ge leiding. Voordat de Engelsche telegraaflijnen door de regeering waren overgenomen, was hel niets on gewoons, dat de telegraaf-maatschappijen een half dozijn overdragingen te regelen hadden, om de correspondentie van Londen naar het noorden van Engeland te bezorgen. Bij goed weder is in de practijk de afstand, dien de galvanische stroom aflegt, onbeperkt, maar bij mist ot regen is het verlies van electriciteit door de telegraafpalen zoo aanmerkelijk, dat men niet dan met veel moeite op groote afstanden kan werken. De spinnen zijn gevreesde vijandinnen van de telegraaf, want met hare draden en webben vullen zij de isolatoren van binnen, en maken deze bij vochtig weder van niet-geleiders tot geleiders. De invloed der atmosferische electriciteit bij onweder veroorzaakt dat bij naaldtelegrafen het magnetisme der naalden vernietigd of hare polen Er is een kortere of langere tijd, waarin hij het bewustzijn heeft, dat hij zijn boos opzet ook wel zou kunnen laten varen. Wanneer hij dan toch tot den moord be sluit en de duivel in hem zegepraalt, zou dau de bedenking volstrekt niet bij hem wegen, dat in elk geval, alles op zijn on gunstigst genomen alleen het slachtoffer levensgevaar loopt, maar de moordenaar stellig wordt gespaardwel is waar wacht hem, bij ontdekking, een gevangenis, maar ook daaruit kan men ontsnappen of ont slagen worden. Wij durven nauwelijks hopen de zooge naamde philantropen, die in 1870 de af schaffing van de doodstraf deden aanne- men, te bekeeren; de liefde voor moorde naars zit hun, als het ware, in het bloed. Maar ons zou het hart onrustig zijn, als wij tot dien ougelukkigen maatregel hadden medegewerkt. Herstel van de doodstraf is in ons oog een eisch van den tijd, van het recht, van de menschheid. De Nord, sprekende van de oordeelvellingen der Temps over een artikel der Nordd. Allg. Zeitung, verklaart, niet te twijfelen of alle mogend heden actieve of moreele medewerking zullen verleenen aan eene demonstratie in de Dardanelle n. Het blad hoopt, dat de Porte wegens dit vooi- uitzicht zal toegeven. Op last van den Onderkoning van Ierland is in het geheele graafschap Galway een proclama tie aangeplakt, waarbij een belooning van 1000 pd. st. uitgeloofd benevens volledige genade aan eiken medeplichtige toegezegd wordt, wiens be kentenis zou kunnen leiden tot de veroordeeling van den moordenaar of de moordenaars van lord Mountmorres. De Nordd. Allg. Ztg. wil weten, dat de ver hooging van de belasting op den brandewijn door velen gewenscht geer. bezwaar bij de Begeering zal ontmoeten als daardoor het twee- en driedubbel belasten van den grondeigendom zal kunnen wegvallen. Het feest der voltooiing van den Keulschen dom zal op den 15 dezer door den keizer, de omgekeerd worden, waardoor gene zich in de tegenovergestelde richting bewegen; en doet daar entegen bij Morse-toestellen op de papierstrook in plaats van punten en strepen, waaruit het Morse-alphabet bestaat, uitsluitend punten ver schijnen. De afmosferische electriciteit vernielt ook somtijds de toestellen geheel of gedeeltelijk, en verwondt de ambtenaren, die zich in de nabij heid bevinden. Er zijn gevallen voorgekomen, dat de bliksem, in zijne pogingen om de aarde te bereiken, de toestellen verbrijzelde, de draadom- windingen der electromagneten smolt en de hout- deelen verbraudde. Waar de verbinding der tele- graafgeleiding met de aarde door middel der buis van eene gasleiding bewerkt was, is het gebeurd, dat de buis sprong, en het gas verbrandde. Hier kan worden opgemerkt, dat de aardge- leidingen, die door buizen van gas- of waterleidin gen verbonden zijn, tot de minst vertrouwbare gerekend worden. Verminking der telegrammen ontstaat somtijds door slordig werken der ambtenaren. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1