NIEUWE No. 421. Zondag 10 October 1880. 5e Jaargang. Ziekelijke philantropie. BUITENLAND. BINNENLAND. Grillen van de Telegraaf. Duitschland. Frankrijk. Rusland Oostenrij k-Hongarij e Koloniën. ABONNEMENTSPB IJS Per 3 maanden roor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jans#traat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiëu worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers K U P P E R S bAUEEÏ. Schier tegenover de menschlievendheid, dat sieraad in den mensch, staat een zekere soort van philantropie, welke wij de zie kelijke noemen; en ongelukkig is het, dat men maar zoo gaarne in laatstbedoelde richting zich beweegt. Zij wordt met het epitheton ziekelijk omschreven, omdat zij verkeerd geplaatst of overdreven is, en daar door de aandacht van andere, betere en nuttiger zaken afleidt, en zoo ontstaan vaak voor onze oogen de wonderlijkste, soms pijnlijkste contrasten. Gewichtige vragen dringen zich op den voorgrond; maatschappelijke toestanden eischen verbetering. Het pauperisme breidt met ontzettende snelheid de polyparmen uit, en een der voornaamste en edelste mid delen waarmede men het bestrijden kan, de philantropie zij laat maar al te dik werf zich van het hoofdmotief afleiden, om zich in allerlei, soms grillige, variatiën op het zoo edele thema te vermeiden. Op zich zelve is die soort van philan tropie onschadelijk; soms doet ze zelfs nog eenig nut, hoe weinig dan ook. Doch de krachten worden verkeerd aangewend en het meest noodige, onvermijdelijke, soms vero n ach tzaamd Zelfs de diplomaten geven ons het voor beeld. Groote staatslieden hebben in 't bui tenland zooveel te beredderen en te her vormen, dat zij blind zijn voor de levens- quaesties in 't eigen land; juist die landen, welke in 't Europeesch statenconcert de eerste viool spelen, zijn nu vervuld met schrille wanklanken, die uit eigen boezem komen. Dit hebben de groote mogendheden waar lijk niet uit menschlievendheid gedaau, veeleer uit kwalijk begrepen eigenbelang; het vorenstaande kenschetst slechts de veelal aangeboren zucht om bij voorkeur zich bezig te houden met het minst noodige of wenschelijke, ten koste van hetgeen ur gent is. Een der meest geliefkoosde buitensporig heden der verkeerde philantropie, welke we zoo vrij zijn ziekelijk te noemen is het verstrekken van cachenez of demisaison aan kannibalen of daarmee nagenoeg gelijk- FEUILLETON. (Naar het Eagelsch.) Vervolg Men heeft mij telegrammen voorgelegd, die geheel onbegrijpelijk waren. Een beroemd genees heer werd noodeloos op reis gezonden door een telegram van den volgenden inhoud: „Kom niet te laat." Het oorspronkelijk telegram luidde: „Kom niet, te laat." Bij het overseinen was de komma weggelaten, en daaruit ontstond deze ge voelige onaangenaamheid voor den geadresseerde. Dit voorbeeld bewijst echter ook, welke zorg de afzenders dienden te wijden aan het stellen van telegrammen, om elk misverstand te voorko men. De eenvoudige omkeering van den zin in: „te laat, kom niet" zoude in het vermelde geval voldoende geweest zijn, om eiken twijfel over de opvatting van den inhoud onmogelijk te maken. .Tevens bewijst het, hoe de telegrafist, bij het •annemen en afgeven van telegrammen, zelf aan staanden, waaraan sommige teergevoelige lui zich zooveel laten gelegen liggen; al thans, zonder eenige overdrijving, het op dringen van beschaving aan woeste volks stammen, terwijl toch in 't eigen land nog zooveel te doen is. Een nog meer sprekend staaltje van negen- tiende-eeuwsche philantropie mag ook ge noemd worden de afschaffing van de dood straf, dat is de absolute afschaffing daar van, terwijl in den oorlog soms om een nietigheid gevoerd tienduizenden met bajonet en granaatscherven worden afgemaakt en zoo staan wij voor het schier afschuwelijk feit, dat den meest cy- nisclien sluipmoordenaar, die de eene mis daad op de andere stapelt, een monster van wreedheid zooals de bedrijver van den kindermoord van 23 September 11., geen haar gekrenkt mag worden, terwijl in oor logstijd de arme drommel, die als schild-, wacht 's nachts, duizelend van afmatting en ontbering, door den slaap overmaud wordt, als een hond wordt doodgeschoten. Zoolang de maatschappij dit laatste nog onvermijdelijk oordeelt, zijn er gevallen, dat men voor de zoetsappigheid, waarmee sommige monsters gespaard worden, he laas! meer dan eens om later nogmaals hun slag te slaan, de schouders ophalen moet. Want zelfs in de behandeling van den gevangene doet de moderne philantropie hare rechten gelden, en een feit is het, dat de verpleging en voeding van de kerker bevolking het is met cijfers gestaafd in den regel beter zijn dan die van den kazernebewoner. Men behoeft de gevangenen niet te mis handelen of honger te laten lijden; maar nog minder het hun zoo te geven, dat de recedirist zich gaarne laat oppakken, om bij voorkeur den winter in het hem wel bekend gastvrij oord door te brengen. Eu het zoo hooggeroemde Roode Kruis is het, in zeker opzicht, ook al niet een uiting van philantropie, die verkeerd is? Hoe zeer men de goede bedoelingen waar- deeren moet en, is de oorlogsfakkel een maal ontstoken, zich verheugen moet in de leniging van veel ellende de harde en naakte waarheid is, dat men het oorlog voeren vergemakkelijkt, door een der groot- de oogenschijnlijk onbeduidendste dingen niet te veel aandacht kan wijden. Een ander geval. Een firma te Londen telegrapheerde haren agent: "Zend staven tien (ten) voetlengten." De letters „t" en „e" worden in het Morse-alphabet voorgesteld door een streep en een punt doch bij over seining van het telegram vertoonde de ontvang toestel in plaats van de streep een punt, waardoor uit het woord „ten" „in" werd, en het telegram luidde: „Zend staven in voetletigten." Indien de afzenders minder karig met hun woordeu waren geweest en geschreven hadden: „Zend staven van tien (in ten) voetlengten,,, dan zoude deze fout niet hebben kunnen voorkomen. Op dezelfde wijze werd een telegram verminkt, waarin de afzendei verzocht, hem aan 't station met een huurrijtuig (hack) te wachten. De letter „h" wordt voorgesteld door vier punten, maar in plaats daarvan gaf de toestel er slechts drie (s) aan en het woord „hack" werd in „sack,, (zak) veran derd. Het gevolg was' dat de afzender van het telegram bij zijne aankomst niet het gewenschte rijtuig, maar een zak vond. ste bezwaren voor den overwinnaar weg te nemen; dat men, in plaats van dien te bestrijden, den krijg indirect aanmoedigt en »kanonvoer« wist te behouden, opdat men het later nog eens kunne gebruiken. Doch het vele goede, dat deze instelling beoogt, en ook volvoert, doet het oog slui ten voor het, op de keper beschouwd, ver keerde. Het is in zeker opzicht de verkeerde menschlievendheid van den arts, die vrijwillig zijne hulp biedt aan allen, die zoo gek mochten zijn, om, veelal zonder reden, luchthartig te gaan duelleeren. Een zusje van de moderne philantropie is de overdreven dierenbescherming, ont aardende in het vertroetelen van huisdie ren en 't scheppen van asyls voor straat honden of hospitalen voor katten. Daar vinden de lieve dieren een liefderijke ver pleging, alles eerste klasse; bij hun nestjes wordt 's nachts gewaakt, men vindt ban ken in den tuin voor reconvalescenten en 't zal niet lang meer duren of de vi visectie welke men zoo mogelijk wil af geschaft zien wordt nog eens vervangen door experimenten op menschen ten behoeve van dieren. Wie weet tot welke dwaashe den de ziekelijke philantropie nog leiden zal In Pruisen is door den Minister von Putt- kamer het gebruik van de nieuwe spelling der Duitsche taal, op alle scholeu zonder onderscheid verboden. De Rijkskanselier zal, naar gemeld wordt, niet deelnemen aan de Domfeesten tff Keulen. Volgens particuliere berichten uit Weenen heeit (1« Engelsche regeering hare voorstellen geformuleerd ter zake van het Oosten De mogend heden beraadslagen thans hierover. De Minister raad zal waarschijnlijk onder voorzitterschap van den heer Grévy deswege bijeenkomen. Persoonlijk heeft Loris Melikoff, die de uitge vers der voornaamste dagbladen bij zich had uit- genoodigd, medeaeeling gedaan van zijn inzichten en plannen, ten einde hen op de hoogte te stel- Het is moeilijk, zich de verbazing voor te stel len van den keldermeester, die van zijn heer den telegrapliischen last ontving, hem onmiddellijk ten bobs (tien vuistslagen) te zenden, daar hij er dringend behoefte aan had. Natuurlijk was het telegram verminkt geworden, daar die ten bobs oorspronkelijk tin boxes (tinnen bussen) waren geweest, Deze anekdote werd mij verteld door een heer, die zich destijds bij den telegraafdienst bevond, en die de moeilijkheid van dit geval had op te lossen. Uit dezelfde bron vernam ik de volgende: Bij gelegenheid der vergaderingen, die eenige jaren geleden te Bracmar geregeld plaats hadden, telegrapheerde een graaf naar Edingburgh, dat men hem een „cocked hat" (driesteekhoed) zoude zenden. Van „cocked hat" werd „cooked ham" (gekookte ham) gemaakt, die men hem ook on middellijk toezond, tot groote ontsteltenis en ver ontwaardiging van den grooten heer. Een ander telegram werd ontvangen met den volgenden inhoud. „Gelieve mij uw varken (pig) aan het station len omtrent hetgeen Rusland in de eerstvolgende jaren heeft te hopen en te verwachten en in hoe ver de dagbladen vrijheid zouden hebben, nog verder strekkende wenschen kenbaar te maken. De PoUtische Corr. ontving eenige inlichtingen, van welken aard de maatregel was, dien d e Britsche regeering aan de Mogendheden voorstelde te nemen in antwoord op de laatste nota der Porte. Het gold een besluit tot collectieve inbe slagneming in de Aegeïsche zee waardoor de Mogendheden gezamenlijk in het bezit zouden ge raken van een onderpand voor de vervulling van hare verbintenissen jegens Montenegro door de Porte. De Soerab. Cour. rekent uit dat in 1879 en 1880 bij niet minder dan 10 kleinere postkan toren tekorten in de kas zijn gevonden, tot een bedrag gezamenlijk van f 73,700. Het blad dringt aan op beteie bezoldiging, die niet duurder kan zijn dan de f 50,000 pèr jaar, die nu verlies geleden wordt; voorts op betere inspectie. Op de Molukken, die NB. ressorteeren onder Batavia, is in geen zes jaar een inspecteur geweest. IJzendijke, 7 October. Twee der drie hulp onderwijzers aan de openbare school alhier ver lieten Maandag 27 September plotseling deze gemeente. De Raad heeft, door hen uit hun be trekking te ontslaan, hun begeerte naar vrijheid ingewilligd. Utrecht, 7 October. Verscheidene ingezetenen hebben bij deurwaardersexploot de stedelijke gas fabriek gesommeerd, om volgens overeenkomst behoorlijken aanvoer van gas te leveren. Andel, 7 October. Alhier is een kind van omtrent vier jaren in de nabijheid der ouderlijke woning verdronken. Nieuw-Buinen, 7 October. Zaterdag-avond geraakte de stelmakersknecht B. Eggens, wellicht door de duisternis, in het Noorder Hoofddiep, waaruit hij eenige oogenblikken later levenloos werd opgehaald. Rotterdam, 7 October. Heden morgen is een 4-jarig meisje in een woning aan den Goudschen rijweg voorover in een kuip waschwater gevallen; toen hel ongeval ontdekt werd, was het kind reeds overleden. Geldrop, 7 October. Een ambtenaar der tele- graphie, belast met de waarneming van het post en telegraaf-kantoor alhier, heeft gisteren zijn kantoor verlaten, zonder orde op zijne zaken te tegemoet te zenden". Dit moest zijn „gig„ (een wagen). Tot redding der eer van de telegraphie moet ik hier ten slotte opmerken, dat misdaden als de hierboven aangehaalde niet met opzet begaan worden, maar in de groote moeilijkheid om het onderscheid tusschen zekere letters te erkennen, hare verklaring vinden. Dit bewijze letter x en y die de telegraaf onophoudelijk verwisselt. Herhaalde malen hebben de veel geplaagde spoorwegbeambten naar een verloren black boy (zwarte jongen) moeten zoeken, omdat de tele graaf, uit x een y maakte, en in plaats van black box (zwarte koffer) de vorige woorden aangaf. De ver haaltjes, die daarover de rondte doen, zijn zeer talrijk. Het beste dat ik nog gehoord heb, is hei volgende: Eenigen tijd geleden ontving een stationschef het telegram van eene dame, v. gens hetwelk deze twee black boys zoude v(geten hebben; naar zij veronderstelde in de wachtkamer, en met een rood lint aan elkander gebonden. {Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1