De moord in Den Haag. GEMENGD NIEUWS. stellen. Nadere bizonderheden ontbreken. Haringcarspel, 7 October. Het ruim drie jarig kindje van den watermolenaar v. T., in de Woudmeer, onder deze gemeente werd, op de molenwerf spelende, door een der molenroeden getroffen, zoodat het weldra den geest gaf. Den. Helder, 7 October. Het zoontje van een geacht ingezetene alhier, lieden namiddag uit de school komende, ging vischjes vangen in de gracht van 's Rijks werf, met het noodlottig ge volg, dat hij in het water viel, en, niettegen staande spoedig aangebrachte hulp, levenloos werd opgehaald. Arnhem, 7 October. Alhier heeft de politie bij vele winkeliers ongeijkte of afgekeurde ma- tsn of gewichten aangetroffen en in beslag ge nomen. De volledige bekentenis van De Jongh komt, naar wij uit goede bron vernemen, hierop neder: Hij heeft den 23sten September in de nabij heid der woning van den heer Bogaardt op den uitkijk gestaan tegen 2 uren namiddags, op welk tijdstip mevrouw zou uitrijden. Dit gebeurde wer kelijk, het rijtuig nam de richting naar Scheve- ningen. Onmiddellijk daarna begaf de Jongh zich naar het Rijnspoorstation en nam daar de vige- lante, waarmede hij naar het instituut van den heer Bouscholte reed. Daar vroeg hij naar Ma- rius, tegenover wien hij voorwendde, dat zijn mama hem gezonden had en hem in eene boeren woning in het duin wachtte. Marius wist, dat zijn moeder naar Scheveningen was, en had dus geen argwaan. Beiden zijn vervolgens naar Dekkersduin ge gaan. Toen zij de plek, waar het lijk is gevon den, bereikt hadden, heeft De Jong het knaapje gebonden en hem gezegd, dat hij niet eer naar de ouderlijke woning zou terugkeeren, dan nadat zijn papa zekere som gelds had gestort. Daarop heeft De Jongh den knaap met zijn jas toegedekt en zich willen verwijderen, doch Marius begon geweldig te schreeuwen; De Jongh keerde toen naar den weerloozen jongen terug, en dreigde hem te zullen vermoorden, indien hij zich niet stilhield. Marius, wat licht begrijpelijk is, bleef schreien. Uit vrees voor ontdekking heeft De Jongh het kind toen met zeven steken in het hart getroffen. Verder bekende hij dat hij vervolgens over Scheveningen den weg naar 's-Hage heeft geno men. Ten 9 ure is hij thuis gekomen, na eerst den bewusten brief in een der brievenbussen te hebben gestoken. De Jongh verklaarde voorts, dat hij dit middel om eene groote som geld machtig te worden had aangegrepen, ten einde zijne moeder uit haren minder gunstigen geldelijken toestand te redden en haar een onbezorgd lezen te verschaffen. Dat was de drijfveer tot zijne misdadige handelingen. Volgens het Vaderland heeft De Jongh het eerst zijne misdaad aan zijne zuster bekend. Zij bezocht hem in de gevangenis, bij welk bezoek op haar verlangen de hoofdcommissaris van politie tegenwoordig was. Daar de pogingen der moeder, om De J. tot een volledige bekentenis over te halen, mislukt waren, nam de zuster het besluit zelf nog een laatste poging aan te wenden. Zij smeekte de J. om toch de geheele waarheid te zeggen, en niet langer verdenking op anderen te laden, en de justitie te misleiden. Ook de heer Van Schermbeek drong nog bij De J. er op aan, dat hij zijn berouw en inkeer zou toonen door mededeeling van de geheele waarheid, die al vernam de justitie ze niet uit zijn mond toch aan den dag zou komen. Daarop liet de hoofd commissaris, meenende, dat de J. in een vertrou welijk gesprek met zijn zuster eer tot een be kentenis zou komen, beiden alleen. Toen deelde De J. aan zijn zuster allss mede. Na dit ver schrikkelijk onderhoud werd de hoofdcommissaris weder binnengeroepen. De Jong verwijderde zich, en zijn zuster had de zware taak den hoofdcom missaris alles mede te deelen, wat De J. bekend had, en haar had gevraagd aan den heer Van Schermbeek over te brengen. Daarna herhaalde De J., toen hij met den heer Van Schermbeek alleen was, zijn bekentenis. De bekentenis werd terstond daarna door den rechter-.commissaris ge verbaliseerd, en later door De J. voor den rechter bevestigd. Omtrent die bekentenis ontleenen wij aan ge noemd blad nog de volgende bizonderheden Marius worstelde, en verdedigde zich als een wanhopende; doch ten slotte werd hij zoo afge mat dat de Jongh er in slaagde hem te binden. De Jongh wierp zijn ulster ovei hem heen, om hem tegen de avondkoude te beschermen, en beval hem zich stil te houden. Doch het kind gaf aan zijn vermaning geen gehoor. Hij riep om hulp, en voegde De Jongh toe: „Ik ken je wel, ik heb je zoo dikwijls in het Willemspark zien loopen." In angstige opgewondenheid dat hij hem verraden zou, en menschen iu de verte ziende, heeft De Jongh het kind met den degen uit zijn wandel stok gedood. Op de handen van De Jongh waren nog de krabben zichtbaar, die het ongelukkige kind in zijn wanhopende worsteling hem heeft toegebracht. Waarschijnlijk zal nog in deze maand De J. in openbare terechtzitting terechtstaan, waarbij vermoedelijk de procureur-generaal, die met den officier van justitie aan de opsporing en het voorloopig onderzoek heeft deelgenomen, het Open baar Ministerie zal waarnemen. Ten slotte vermeldt het blad, in tegenspraak met verscheiden geruchten, dat noch mevr. De J., noch W. De J. ooit bij de familie Bogaardt zijn geweest. En evenmin is het waar, dat mevr. B. en mevr. De J. als meisjes samen dezelfde kostschool hebben bezocht. Bij de bekentenis, welke De Jongh voor de justitie heeft afgelegd, deelde hij ook mede dat de degenstok, waarmede hij zijn ongelukkig slacht offer had vermoord, in den avond van de gruwel daad door hem was weggeworpen in de vaart tusschen den Dierentuin en het Boorhuis. Daar de aanwezigheid van dit voorwerp voor de justitie een gewichtig element is voor het bewijs van de misdaad, heeft zij onmiddellijk pogingen in het werk gesteld om het op te sporen. In tegenwoordigheid van den procureur-generaal jhr. mr. Van den Bergk, den hoofdcommissaris van politie, den inspecteur Dubel (die De Jongh reeds daags na den moord in het duin had ge arresteerd, omdat zijn uiterlijk zulk eene sprekende overeenkomst had met de toen bekende persoons aanwijzing), begonnen Woensdag-ochtend ten 10 uren eenige personen het water af te visschen met een langwerpig, in tweeën verdeeld zegennet. Ten 1 ure waren de visschers er nog niet in geslaagd het voorwerp, dat zij zochten, op te halen. Men ging al verder en verder, in verband met de verklaring van den moordenaar, dat hij een kwartier uur gaans den weg was opgeloopen om zich van het wapen te ontdoen. Het is niet onwaarschijnlijk dat, voor het geval de degenstok niet wordt gevonden, de moordenaar naar het terrein zal worden gebracht, om de plek aan te wijzen. De Sergeant E. A, Musquetier, die de justitie op het spoor van den dader bracht, ontvangt van verschillende zijden tal van blijken van be langstelling en erkentelijkheid. Een droevig contrast met deze hulde maakt een onbekend schrijven, hetwelk denzelfden onder officier Donderdag-ochtend in handen kwam. Het draagt postmerk en datum van 6 October, is on- gcfrankeerd uit Amsterdam verzonden, gevouwen iu een blad papier, dichtgemaakt met rood lak, en luidt lettterlijk: „Uwe aangifte gelezen hebbende, zoo vrees voor de gevolgen, want weet de aangegeveno was mijn vriend. Pa3t opX. De sergeant heeft van dezen brief aangifte bij de justitie gedaan. Musquetier heeft onherroepelijk besloten de uitgeloofde f 10,000 niet aan te nemen. Wel zou hij er in toestemmen de som ter beschikking te stellen voor een liefdadig of loffelijk doel. Hij moet voorts verklaard hebben, dat het zijn eenige wensch zou zijn om, voor het geval hij den militairen dienst mocht verlaten, eene nette positie in de burgermaatschappij te erlangen. Dj meest tragische figuur in dit heele drama is voorzeker de diepbedroefde moeder van De Jongh. Terwijl de diepbedroefde ouders van Marius de algemeene, zelfs de hoogste, sympathie onder vinden, die hun smart wel niet wegneemt, maar toch eenigszins lenigt, hoort de ongelukkige wedu we niets dan verwenschingen uiten over den snoodaard, die niettemin haar zoon is en wien de verbitterde menigte wel duizend dooden wil doen ondergaan. Volgens het Dagblad schijnt De Jongh vooral ook op raad van den geneesheer der gevangenis tot bekentenis te zijn gekomen. Bij een bezoek moet deze hem aangeraden hebben zich van het zieleleed, dat hem drukte, door volledige schuld belijdenis te ontlasten, waardoor zijn lichaam tot rust en kalmte zon komen. Werkelijk schijnt hij thans eenigszins meer vrede met zich zelf te hebben. Zooals men weet is De Jongh op den dag der begrafenis van zijn slachtoffer bij het depar tement van koloniën als schrijver in dienst ge treden. Men meldt daaromtrent nog nader, dat de secretaris-generaal van genoemd Ministerie gewenscht had, dat De J. reeds een paar dagen voor dien tijd te werk zou gekomen zij, doch dat deze dit geweigerd had, zeggende dat hij vooraf nog eenige familiezaken wenschte te regelen. (Zie laatste berichten De vergadering van afgevaardigden van velschillende Duitsche, Engelsche en Neder- landsche Spocrweg-maatschappijen, benevens de hoofden der posterijen dier verschillende landen, werd dezer dagen te Middelbnrg gehouden. Vast gesteld is dat met 15 Mei a. s. een dienstregeling in werking komt, waardoor het mogelijk worden zal, in 24 uren de reis van Berlijn over Vlissingen naar Londen te maken. De jaarlijksche wintervoorspellingen nemen weer een aanvang: de winter zal vroeg invallen, want de zwaluwen zijn vroeg vertrokken; de winter zal zacht zijn want de bijen vliegen nog uit; het best zal zijn tot November of De cember te wachten en het dan aan de kleermakers te vragen ofhet zelf te voelen. Een vreeselij k onge val heeft te Rouaan bij een appreteur plaats 'gehad. Bij het proef- nemen met een verwarmingstoestel met stoom sprong dit met een hevigen slag uiteen en doodde den patroon van het huis, die gekscherend de drukking had doen vermeerderen. Als de plaat er afsprong, had hij er lachende bij gevoegd, zou hij op de bovenste verdieping zijn om haar op te vangen. Nauwelijks waren deze woorden geuit of het ongeval had plaats en de man, die in een hoek geslingerd werd, stierf een bijna plotselingen dood. Vorst Bismarck houdt zich, als hij te Varzin van zijn drukke ambtswerkzaamheden uitrust, bezig met de papierindustrie. Hij heeft daar twee groote papierfabrieken, die wel onder een anderen naam gedreven worden, maarj hem toebehooren en onder zijn persoonlijke controle staan. Hij brengt er dikwijls in de zomerdagen een bezoek, wandelt dan de gebouwen rond en laat zich door de directeuren op allerlei punten inlichtingen geven. Woensdag-ochtend is d e boerenk n echt Gerrit Zonnenberg, in dienst bij den landbouwer Jan Bosch te 's-Heerenbroek, op ongelukkige wijze om het leven gekomen. Door zijn meester met zijn makker uitgezonden, werd hij na eenigen tijd door dezen vermist, en na eenig zoeken levenloos gevonden in de sloot, waaraan hij werkzaam geweest was. Daar hij veel aan vallende ziekte leed, schijnt hij een aanval gehad te hebben en zoodoende in het water gevallen te zijn. Bizonder gelukkige prijswinners iu de nijverheidsloterij te Liegnitz mogen zich een 26ial heeren iu Hainau noemen. Ieder had een lot genomen en belooft alles samen te deelen. Slechts één kreeg een prijs en dat was een stel draagbauden. Men besloot dat ieder één dag die banden (bretels) zou mogen dragen. Op Jersey is een persoon voor een maand naar de gevangenis gezonden, omdat hij, als een spook uitgedost, kinderen schrik had aangejaagd. Op de jacht of overdejachtsprekende, worden er soms ontzettende verhalen gedaan. En van de jachthonden worden wonderen verhaald. Wat deed Nero niet? En Diana? Zij was welde slimste van alle jachthonden der wereld! Nu, op zekeren dag zaten eenige jagers bij elkaar te bluffen. Het werd hoe langer hoe moeielijker om in jagerslatijn nog hooger bod te doen, dan op het gebied van het meer dan onwaarschijnlijke reeds door verscheidene der aanwezigen gedaan was. En toch,eideüjk bewees één uit het gezelschap, dat bij zijn Bella in hare eer wist te herstellen, die zij strak» door een verhaal vau een der vrienden schijubaar reddeloos verloren had. „Mijne heeren 1" dus sprak de eigenaar van de voortreffelijke Bella. „Ik zal u met één voorbeeld bewijzen dat een jachthond zelfs nog meer over leg heeft dan menig mensch. Bella is gewoon, om, als wij eten, eveneens haar maal te ontvangen. Dat werd onlangs om de een of andere reden vergeten. Bella ontving haar rantsoen niet. Eens klaps vliegt het dier dent uin in, en weinige oogen- blikkeu daarna teruggekeerd, biedt zij zij had 't bloempje tusschen de tanden mij een ver- geet-mij-nietje aan!" Te Gemonde onder Boxtel heeft tusschen een vader en zijn zoon een twist plaats gehad, die zóó hoog liep, dat een worsteling ontstond en de zoon zijn vader doodelijk wond de. De misdadiger is in hechtenis genomen. Het grootsche plan om door een spoorweg het verre Oosten en China aan Euro pa te verbinden, heeft een begin van uitvoering gekregen. Bij besluit van den Keizer aller Rus sen is bepaal l, dat „zoo spoedig mogelijk" de bouw zal worden aangevangen van de lijn Catherinenburg-Tiumene, een der belangrijkste takken van de groote Siberische lijn. Het bassin der Volga zal daardoor met de Siberische wateren worden verbonden. Het plan wekt in Rusland veel geestdrift. Komt deze verbinding tot stand, dan zal Europa de hand reiken aan Azië en kan zij ontzaggelijke debouchés voor handel en nij verheid openen voor westelijk Europa, daar Pa rijs en Peking de beide eindpunten zullen wor den. Dr. Carlo Bazzoni uit Milaan isophet denkbeeld gekomen om meel, met bloed vermengd, ai» voeding te gebruiken. Ziehier zijn redeuee- ring: Het bloed, dat zoovele voedende bestaud- deelen bezit, werd tot nu toe geheel verkwist, terwijl men het vleesch verkoopt tegen prijzen, die het geheel buiten het bereik der lagere stan den brengen. Toch is voor den werkman en den landbouwer eene betere voeding hoogst noodza kelijk en het bloedbrood, dat meel en vleesch tegelijk bevat, kan in deze behoefte voorzien. De grootste moeilijkheid was om het brood goed te bereiden en de afscheiding van het bloed te voor komen, maar eindelijk is men daarin geslaagd. Een dergelijk brood van 100 gram bevat 40 gr. tarwemeel, 40 gr. roggemeel en 20 gr. bloed; het kost 3 centimes en voedt evenveel als tien gewone brooden van 5 centimes. Daarenboven kan het des noods jaren lang bewaard worden. Een onzer lezers, zegt het Dagblad ontving van een vriend elders, het verzoek om toezending van een portret van den moordenaar „als monster zonder waarde"! Over 't geven van een cent aan een der kinderen, met uitsluiting van het andere, kregen eergisteren-namiddag te Assen zekere v. d. II. en zijn vrouw zulk een hevigen twist, dat het tot handtastelijkheden kwam, met het gevolg dat de vrouw haren man een steek met een mes heeft toegebracht. De man, iu militairen dienst, is, na door den waarn. officier van gezondheid onder zocht te zijn, dadelijk vervoerd naar de infirmerie te Groningen, De politie heeft zich de zaak aan getrokken. MenschrijftuitAmsterdam:Algemeen verheugt men zich hier ter stede, dat de moor denaar van Marius Bogaardt heeft bekend. In de laatste dagen toch zijn zoovele geachte inge zetenen ten onrechte in betrekking tot dien moord aangehouden en naar het politiebureau gebracht, dat er weder talrijke klachten over wanbeleid de politie werden aangeheven. Een allercurieust staaltje wordt mij van goed ingelichte zijde medegedeeld. Een geacht koopman wandelt met een vriend in de Damstraat, om zich naar de veiling der Handel maatschappij te begeven. Een inspecteur van po litie spreekt hen aan, en verzoekt hen mede te gaan naar den hoofdcommissaris. Hij maakt be- deukingen, omdat hij op dit oogenblik wegens zijn zaken verhinderd is. Men dreigt met geweld, en hij gaat mede. De hoofdcommissaris vraagt hem: „Gij zijt in Oo»t-Indië geweest?" Antwoord: „ja". „Kent gij den heer Bogaardt?" Antwoord: „neen". „Kent gij mevrouw Bogaardt?" Antwoord: „neen". „Kunt gij omtrent hen en hun positie inlichtingen geven?" Antwoord: „neen". De hoofd commissaris verontschuldigt zich, door te zeggen, dat er zooveel eischen uit Den Haag worden gedaan, dat men nu maar besloten is, ieder die in Oost-Indië geweest is, te laten voorkomen. De koopman denkt nu verder te kunnen gaan. De hoofdcommissaris verzoekt hem echter beleefd het zelfde bij den officier van justitie te gaan verklaren. Hij kon echter vooraf even naar de Handelmaat schappij gaan, komt daar te laat voor de affaire die liij doen wil, en moet daardoor een belang rijke schade hebben geleden. J 1. Zondag-namiddag zag men op een der drukst bezochte wandelwegen van Konstantinopel plotseling een jongmensch afkomen op een heer, die met een dame aan den arm wandelde; hij haalde een revolver uit den zak, loste twee schoten op 't paar en verdween daarop in een der nauwe zijstraten vóórdat de onthutste menigte er aan had gedacht hem te grijpen. De slachtoffers werden dadelijk in het nabij gelegen Italiaansche hospitaal gebracht, maar onderweg stierf de heer reeds. De toestand der dame die door een schot in de long werd getroffen, is hopeloos. Het onderzoek heeft aangetoond, dat de vermoorde eenige weken geleden uit Corfu naar Konstanti nopel was gekomen met een jonge dame, die hij geschaakt had. Men schijnt dus hier te moeten denken aan wraak van een familielid van het meisje. Bij de rechtbank te Erankfort zijn op 't oogenblik niet minder dan 21 processen van echtscheiding aanhangig, en wel meest van per sonen uit de hoogere standen. Woensdag-namiddag had zekere J. V. D. van Uithuizen, die per stoomboot langs het Boterdiep van Groningen naar huis voer, het on geluk van de verschansing te vallen, waarop hij gezeten was, en in het water terecht te komen. Bewusteloos opgehaald, kwam hij te Onderden- dam bij, om echter korten tijd daarna wederom zijne bezinning te verliezen. Te Middelstum wa» hij een lijk. Dezer dagen is te Sc hertendorf, bijde Pruisische stad Gründberg, een zonderlingen dief stal gepleegd. Men heeft 's nachts een geheele brug gestolen. Van de dieven of hun buit is nog geen spoor te ontdekken. Een jong ge neesheer te N a uheim heef t het gezicht verloren, door onvoorzichtig met zijn hand, die bij behandeling vau een patient met vergiftige ziektestof besmet was geworden, zijn oogen aan te raken. Omtrent het geval van liét vermissen van goudgeld, uit Schiedam naar Indië gezonden meldt de Schied. Ct. het volgende: Door den heer J. A. Verkerk te Schiedam werd eenigen tijd ge leden aan zijn broeder in Indië een kistje met goudgeld, behoorlijk verzegeld, gezonden, welk kistje op de plaats van bestemming is ontvangen doch in plaats van het geld een stuk ijzer be vattende, dat een behendige dief heeft verwisseld zonder dat de ontvanger het dadelijk bemerken kon, dat het kistje geopend was geweest. Het touw dat om het kistje was gebonden is van on deren losgesneden om de zegels bovenop niet te beschadigen, terwijl de dief na het plegen van den diefstal de einden van het touw, waar het losgesneden was, met lak tegen den bodem heeft bevestigd, waarna men een zegel van boven het kistje heeft verwijderd, omdat het adres vermeldde het getal zegels waarmede het verzegeld was. De dader is niet ontdekt. Een verschrikkelijk ongeluk gebeurde Zondag te Manchester in de R. K. Kerk van den H. Aloysius. Terwijl de uit 400 a 500 per sonen bestaande gemeente de eerste verdieping van het gebouw ontruimde, waar juist de derde h. Mis gelezen was, brak een der dwar»balken, die de bovenverdieping steunen, in het midden door en 80 a 100 personen stortten in het portaal, van een hoogte van ongeveer 80 voet. Een vrouw bleef op de plek dood en twintig personen, waar van 5 of 6 de beenen gebroken haddenmoesten naar net hospitaal gebracht worden. De Middelburgsche Rechtbank had de zer dagen een verschrikkelijke misdaad te berech ten. Een 84-jarig man te Biervliet, had zich schuldig gemaakt aan het ontvreemden van zeven pruimpjes, ter waarde van misschien twee centen 1 Drie getuigen legden in deze zaak getuigenis af en het O. M.het misdrijf als eenyoudigen dief stal qualificeerende, eischte, verzachtende omstan digheden in aanmerking nemende, veroordeeling tot eene boete van f 5 benevens in de kosten der procedure. De Amsterdammer levert een scherpe cri- tiek op het voornemen, dat aan de medische fa culteit der Amsterdamsche Universiteit wordt toe geschreven, om een Duitscher voor te dragen tot opvolger van prof. Lehmann als hoogleeraar in de obstetric. Wanneer overeenkomstig die voor dracht besloten wordt, zal de faculteit in 1881

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2