MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten. Gedachten. Allerlei. Boekbeoordeeling. 13,Witte a De moord in Den Haag. hebben vijf Duitsche en een gelijk aantal Neder- landsche hoogleeraren. Zoo voortgaande zal men misschien verstandig doen met de vraag te op peren, of het niet veel eenvoudiger zou zijn, onze aanstaande doctoren naar een Duitsche universi teit te zenden, dan zich de groote opofferingen te getroosten, die noodzakelijk zijn om een stel Duitsche hoogleeraren de gelegenh :id te geven, hier hun leerlingen te vormen. De schrijver zou het betreuren, indien al weder de keuze op een Duitscher viel, want zelfs wanneer de keuze in alle opzichten gelukkig uil valt, gaan er overwe gende bezwaren meê gepaard. Ze moet toch nood zakelijk het hare bijdragen tot den ondergang der Nederlandsche wetenschap, die naast de Duit sche en de Fransche wetenschap recht van be staan heeft. /,Vraag het den philosoof, den me dicus, den natuuronderzoeker, of ze zich niet me nigmaal verontwaardigd hebben over het hoog wetenschappelijk schijnen en het hoog wetenschap pelijk doen van Duitsche geleerden, wien de we tenschappelijke misvorming op menige plaats door de toga stak. Vraag het aan de Duitschers zei ven, of onze doctoren dan minder wetenschappe lijk zijn gevormd en of onze voorstudiën, niet op een veel ruimere schaal zijn ingericht. Doch hier door juist komt het, dat wij niet eiken dag een ontdekking doen, die den volgenden dag blijkt niets waard te zijn of reeds lang geleden gedaan is. Wij wagen het niet om, zoodra wij een phy- siologisch laboratorium betreden, onderzoekingen te publiceeren, die wij gevoelen dat niet dan ge brekkig kunnen zijn. Wij vinden geen nieuwe ge neesmiddelen den eersten dag, dat we een zie kenzaal betreden. Zoodoende schijnen wij veel minder, doch waarlijk gemiddeld zijn we meer dan menigeen, die door schijn bedriegt.Onze de gelijkheid, het gevolg van een breede en niet overhaaste vorming, is een deugd, die ongetwij feld vruchten afwerpt en zal afwerpen, zoolang we ons zeiven niet minachten en zoolang we onze eigen landgenooten niet voor onwaardig houden, om de stoffelijk en geestelijk kostbaarste betrek king, het professoraat, te bekleeden. Een gezant van denkoningvan An nam bevindt zich op dit oogenblik in Europa, en zal er de voornaamste hoven bezoeken. Een reiziger, die eer.ige maanden in de hoofdstad van dat rijk heeft doorgebracht, deelt er de volgende bizonderheden van mede. Z. M. Tu-Duc, koning van Annam, is de grilligste vorst, dien men zich denken kan. Hij regeert zijn volk, zooals de luim het hem ingeeft, en zijn scepter is een stok, waarmee hij duchtige slagen laat uitdeelen aan ieder, die de door hem gegeven wetten schendt. Met die wetten wordt zonderling omgesprongen. Indien Z. M. bijv. kool uoodig heeft, dan verbiedt hij der. verkoop daarvan in het geheele rijk, en zoo gaat het met alles, met ossen, varkens, visschen. Op hengelen is Z. M. bizonder verzot, en om zich nu eene goede vangst te verzekeren, is het visschen aan al zijne onderdanen ten strengste ver boden. Hooggeplaatste personen worden meestal gestraft met het inhouden van hun jaargeld, wat meteen de staatskas ten goede komt. Maar niet alleen de vorst, ook de prinsen uit het vorstelijk huis, en hun getal is legio, hebben het recht hunne vijanden te straffen, te dooden zelfs. De prinsessen huwen wien zij willen, en hunne af stammelingen genieten geen voorrechten, de prin sen echter krijgen allen een vast jaargeld, en heb ben allerlei voorrechten, maar het wordt hun verboden zich met de staatkunde te bemoeien. Uit verveling brengen zij hun leven door met opium schuiven en spelen. Bijna allen hebben een dertig vrouwen, en een zoor. van Ming-Mank heeft meer dan 100 zonen. Zoo komt het, dat er in Atinain wel een duizend prinsen leven, die de schrik zijn van velen, maar vooral var de kooplieden, daar zij de gewoonte hebben nooit te betalen, en nog zooveel mogelijk te stelen, wat zij om zich heen zien. Een der beambten van de „dieren- temster// Caro, staande in den tuin van café Meeth, aan den Amstelveenschpweg bij Amster dam, heeft zich verwijderd met f375. De politie doet onderzoek. Een schipper, met een met houtgela den schuit door de Mauritskade te s' Hsge varende, is gisteren-ochtend door een noodlottig toeval in het water en onder de schuit geraakt. Toen men hem op den wal bracht bleek hij reedt overleden te zijn. Aan Die Nord Deutsche Alg.Zeitung wordt uit goede bron medegedeeld, dat het door de bla den verspreide bericht betreffende de verloving van den Groothertog van Hessen met Prinses Hendrik der Nederlanden eiken grond mist. Te Bearminster is de tent van een dierentemmer in brand geraakt. Als waanzinnig vluchtten de driehonderd toeschouwers de tent uit, en in korten tijd was de gehsele plaats in opschudding. Deuren en vensters werden gesloten en niemand waagde zich op straat. De brand was echter spoedig gebluscht, en de wilde dieren, of schoon brullende van angst, werden toch in hunne kooien gehouden. Het huwelijk, in Juli tusschen den Eussischen Czaar en Prinses Dolgorucki voltrokken, is geen morganatisch huwelijk geweest. De Griek- sche Kerk kent geen huwelijk met de linkerhand. De echtverbintenis had dan ook in alle vormen plaats. Reeds heeft de prinses haar gemaal op nieuw een zoon geschonken. De Rechtbank te 'sHe rtogenbosch heeft uitspraak gedaan in de zaak van J. S. J., notaris te Veen. Hij is op vier punten vrijgespro ken, doch op de overige schuldig verklaard en veroordeeld tot ontzetting uit zijn ambt en tot drie geldboeten, ieder van f12.50. De veroor deelde heeft onmiddellijk appel aangeteekend. Eergisteren heeft de politie teütrecht de hand gelegd op zekere vrouw B.een oplicht- ster, die het vooral op gouden en zilveren voor werp :n had zoorzien. Zij ging doodeenvoudig de goudsmeden langs, en vraagde, in den winkel komende, of de oorbellen of de halsketting enz, die te repareeren waren gebracht, nog niet gereed waren. De goudsmid viel dan gewoonlijk in den strik, liet haar een te repareeren keten of broche zien, m ;t ds vraag; is die het? Natuurlijk was het die altijd. De vrouw betaalde dan de repara tie, en verdween. Acht of 14 dagen later kwam dan gewoonlijk de rechte eigenares in den winkel en vischte achter het net. Het Pruisisch Gouvernementheeftaan alle Rijksambtenaren aanschrijving gedaan, dat zij zich voortaan wachten moeten voor schulden maken, aangezien de vele reclames daarover het noodig hebben gemaakt, daartegen een strenge straf toe te passen. Nieuwe ambtenaren moeten de verklaring afleggen, dat zij geen schulden hebben, en bij aldien het tegendeel bevonden wordt kunnen zij als zoodanig niet aangesteld worden. Een en ander is onder een disclipinair toezicht gesteld. Dezer dagen had te Leeuwarden het volgend ergerlijk tooneel plaats. Een vader had zijn 10-jarig zoontje genoodzaakt, een met steenen zwaar beladen handkar te helpen voorttrekken, doch daar het kind die kar naar den zin van den vader niet vlug genoeg kon wegtrekken, gaf hij het zulke hevige schoppen en slagen, dat de sporen daarvan later nog op het lichaam zichtbaar waren. De politie maakte spoedig aan dit tooneel een einde en tegen den ontaarden vader proces-verhaal op, zoowel wegens moed willige mishandeling als wegens overtreding van de wet, houdende maatregelen tot het tegengaan vnn overmatigen arbeid er. verwaarloozing van kinderen. De stad Rijssel was Woensdag-avond plotseling in diepe duisternis gehuld. De kaarsen- verkoopers maakten prachtige zaken, want ieder was genoodzaakt kaarsen te koopen, wilde men niet bij deze nieuwe Egyptische plaag hals en beenen breken. Slechts op enkele plaatsen brand den de gasvlammen flauw. In bet Theatre des Variétés, waar Périchole opgevoerd werd, moes ten eenige toeschouwers bougies in de hand hou den, terwijl de zangers met kaarsen bijgelicht werden. Een gebrek aan een der hoofdbuizen was de oorzaak van dezen plotselingen overgang van licht tot donker geweest. De bemanning van een te New-York aangekomen loodsboot rapporteerde, dat zij op twee dagreizen van de haven den Britschen schoe ner Gladiator met de kiel naar boven ontdekt heeft. Het verongelukte vaartuig lag juist in het vaarwater, zoodat een boot met manschappen werd uitgezonden om de kiel te doen zinken. Op de plek aangekomen en met de voorbereidende werk zaamheden begonnen zijnde, werd men echter spoedig verhinderd daarmede voort te gaan door den ontzettenden stank, die uit het ruim opsteeg. Aan de boegspriet vond men het lijk van een matroos hangen. De loodsen hadden reden om te onderstellen, dat de lijken van de geheele equi page zich in het vaartuig bevonden. De wereld bestaat uit twee soorten van men. schen: zij die meer uitvoeren dan ze zeggen, en zij die meer zeggen dan ze uitvoeren. Laster wordt door legio mmschen met het grootste genoegen uitgevonden en door een ander gedeelte men niet minder genoegen geloofd en verspreid. Tegenspoed legt meestal den oorspronkelijken aard van het menschelijk karakter bloot. Luiheid en ondeugd zijn de eenige zaken welke men veilig en zonder schade kan uit stellen. Geweten is eene zaak, welke door eer. groot deel mensehen gewoonlijk wordt gebruikt bij de beoordeeling der daden van andereu, met voorbij gaan van zicbzelve. Gewoonte is dikwerf een drijfveer voor on redelijke en eene verschooning voor onverschoon- lijke dingen. Een geheim is als een oester en kan dus niet te dicht worden gehouden; zoodra het in het minst wordt geopend, houdt het op te bestaan. Breng mijne laarzen!// snauwde de ritmeester Bar tegen zijn nieuwen oppasser Roest. Deze sprong in de slaapkamer en kwam terug met een groote en eene kleine laars. „Dit is immers geen paar, lummel! „riep de ritmeester! ,,'k vraag excuus,// antwoordde Roest. „Mijnheer heeft ze ker geen gelijk paar, want in de kast staan er nog twee precies als deze.„ "ik geloof toch niet, dat het bier daarvan de oorzaak is." Geen verkeerde indrukken. Mijnheer. Janals er zoo aanstonds gescheld wordt, keer dan, eer je opendoet, die nieuwe voetmat om, met dat „welkom" er op. Ik zie daar mijn kleermaker aankomen, zeker met zijne quitautie, zeg maar: niet thuis." A. Zeg, hen je alweer gedropen? B. Nou dat was geer. kunststuk voor de examinatoren! Daar deden ze mij dezelfde vragen die ik de vorige keer al niet wist. Iemand die gaarne Beiersch bier lustte, prees een zijner vrienden hef gebruik daarvan met de volgende woorden zeer aanWanneer ik des avonds eenige flesschen bier heb gedronken, slaap ik des nachts als een os." ;/Nu," zeide de andere( Een acteur, die op 't tooneel doodgestoken werd en levenloos heette te liggen, werd eensklaps door een hoestbui overvallen. Hij deed, wat hij kon maar de prikkeling werd hem te sterk en tot groot vermaak van het publiek begon hij te hoesten. Toen 't gelach wat bedaarde, ging de overledene overeind zitten en sprak met holle stem„Zoo is daD de voorspelling van mijne moeder bewaarheid, dat ik na mijn dood nog eens hoesten zouEn hij viel weer achterover en bleef roerloos liggen. „Mijnheer," zei onlangs iemand, die lang ge studeerd, maar weinig geleerd had, tot een ander, die zijne meerderheid niet wilde erkennen, "mijn heer, wat ik in mijn hoofd heb kostte mijn va der 20,000 gulden en mij mijn geheele leven." „Dan is de oogst het zaad niet waard, vriendje was het kalme antwoord. Een kramer, die de kermissen bezocht, liet overal bij zijne aankomst affiches aanplakken en rondbrengen, waarop met groote letters te lezen stond„Zoo iets komt nooit terug./, In een der steden, die hij zoo met zijne goederen doorreisde, werd hem zijn geld uit het valies ontstolen. In plaats van de zilveren specie, vond hij daarin een afgeknipt strookje van een zijner affiches, ook met de woorden,/ Zoo iets komt nooit terug.,, Wederom treedt de Katholieke Illustratie een nieuwen jaargang in, ditmaal haar veertienden, die volstrekt geen onwaardig figuur tegenover zijne voorgangers zal maken; integendeel, wanneer wij het prospectus raadplegen en daarmede de beide verschenen nommers vergelijkenvin den wij de beste waarborgen voor de blijvende degelijkheid en onderhoudendheid van het geliefkoosde tijdschrift. Be halve toch, dat de Katholieke Illustratie voortgaat no vellen en verhalen van de beste Katholieke schrijvers te geven, opent zij een drietal nieuwe rubrieken, waarin verschillende wetenswaardigheden op het meest verscheiden gebied behandeld zullen worden. Aan de jdaten blijkt voortdurend de meeste zorg besteed te worden, getuige vooral de drie prachtige gravuren in het eerste nommer, van welke de eerste door een treffend gedicht van B. van Meurs wordt opgeluisterd. Voor menigeen zullen de re bussen, waaraan telkens aanzienlijke prijzen verhonden zijn, een aantrekkelijk lokaas zijn; de eerste rebus geeft den oplosser al vast kans op een van de zes gouden en de zes zilveren remontoir-horloges, die den prijs uitmaken. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 9 October De door diakenen der Christelijk Gereformeerde gemeente Ged. Oudegracht alhier gehouden schaalcol- lecte ten behoeve harer armen heeft opge bracht f 457.28 De heer A. J. Enschedé, lid van Teyler's Genootschap alhier, is benoemd tot Associé ètranger der Société Royale de Nu- mismatique de Bclgique. Eergisteren is een 18 jarige jongeling genaamd Hubertus Lasschuit als opperman werkzaam aan de in aanbouw zijnde villa's aan den Dreef in den Haarlemmerhout, al daar uit een dakgoot gevallen waarbij hij inwendig zwaar gekneusd werd en boven dien zijn rechterbeen en linkerarm heeft gebroken. Hij is onmiddellijk per brancard naar het gasthuis vervoerd geworden. HAAKLEM, 6 Oct. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt: 33 koeien, verkocht 27 voor f 80 a 220; 5 stier; verkocht voor f 80 a 160, 2 vaarzen, verkocht voor f 100 a 123 pinken, verkocht - voor f a graskalveren verk. voor f a 9 nuchtere kalveren, verk. - voor f 8 a 14 209 schapen, verk. 156 voor f 14 a 32; lammeren, verkocht voor fa12 biggen ver kocht 11 voor f 8a 28; varkens, verkocht voor a c. per kilo, 1 paard tot f 30 a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en ver kocht 83 stapel (9390 stuks), wegende 18668 kilo; hoog ste prijs f 39.middelbare prijs f per 50 kilo, AMSTERDAM 6 Oct. Ter veemarkt van heden was aangevoerd:runderen, 172 vette kalveren, 1ste qual. /0,85, 2de qual. 0,70, per kilo, 8 graskalf 16 a 30, 27 nuchtere kalveren, f 8 a 13; schapen en lammeren a115 vette varkeus 51 a 58 c. per kilo. LONDEN, 7 Oct. Ter Veemarkt zijn aangevoeld runderen 1200, Schapen en Lammeren 3000, Kalveren 200, Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 4/- a 5/8, Schapen en Lammeren 5/- a 6/9, Kalveren 4/8 a 5/8, Zwijnen 4/- a 5/4. HOORN 7 Oct. Ter waag gewogen 259 stapels kaas wegende, 63,407; kilo; hoogste prijs per 50 kilo t voor kleine, 44,00 en voor hooikaascommiasie f 40„ middelbare f SCHIEDAM, 8 Oct. Moutwijn, per ued. vat j 14,25 Jenever ƒ19,75 Amsterd. proef 21,Spoeling f 0,40; dito commissie 0,40. LEIDEN8 Oct. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: 7 paarden 85 a 140; 44 stieren 45 a 170, 20 ossen 110 a 185. 126 melkkoeien f 130 a 260, 20 kalveren dito f 160 a 265, 127 vare dito f 96 5 f 188, 260 vette dito 145 ƒ295,140 graskalveren ƒ18 5 52, 54 vette 45 a 80, 70 a 80; 17 nuchtere dito 8,00 a 20, 1320 vette schapen 19 a 37,00; 378 weide dito 10 a 17, lammeren 82 magere varkens f 16 a 30. 203 biggen f 6,a 14,— ALKMAAR8 Oct. Granen Men besteedd. voor tarwe 19,a rogge j 9,10 a gerat 6,25 a dito chev. 7,50 a-,— haver 5,— a-,paardenboonen 6,75 a-,—bruine dito a 15,— duiven dito -,kanariezaad 11,- rood mosterdzaad 18,50, geel dito 15,— a karwijzasd 14,50 a blauw maanzaad groene erwten 16a grauwe dito 17,— vale dit. 8 Oct. Gisteren aangevoerd 415 stapel, kaas, w.- gende 91,458 kilo; de prijzen waren als volgt: klein f43,dito gras f commissie f 41,— middelbar, f 42,50 dito gras-f laagste f 18, Amsterdam 8 October 1880. Prijzen der onderstaande effecten pCt. S Nederland. Certif. Werk. Schuld2'/, V H 3 Hongarije. Obl. Leening 18675 GoudleeningI Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.)5 zilver (Jan.Juli)5 Portugal. Obl. buitenl. 1853/78 8 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 2004800 1 200—1200. 2 binnenl. 12500—25000. 1 1000—50001 500—5000 2 Turklj». Obl. Alg. Schuld 1865 5 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4'/, 1871 5 Columbia. Obligatien4'/j Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aaud. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl41/, 1875 5% Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatseh. Aand. 5 Baltische Spw. Aand3 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. ƒ1000. 5 Morschansk Sysran Aand. 5 Riaschk-Wiasma H 5 Rumanie. Aandeelen Spwdiv. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam 100 I Rotterdam8 Gemeente Crediet. 3 Eelgie. Stad Antwerpen 1874 3 Oostenrijk. Staatsl. 18544 18605 1864 Rusland. 18645 18665 Geldkoers, prolongatie 4 pet. COUPONNOTEERING. 89"/ie 68>/« 68'/. 126'/, 39'/» 112 104 108 102 »5'/s M'/« l02'/« 110 146'/, 134'/, 132 Oostenrijk papier ƒ21.25 dito zilver 21.25 Diverse in pondstr 11.77'/, in franks 47.30 Rusland pap. dito Spanje Buitenl. 47.30 Binnenl. per piaster 234— Reichsmark 58,85 Amerika gDollar 2.47'/, Rslnd. zilv. Roebel „1,18'/,'' p. Dollar 304de STAATS-LOTER1J Derde klasse, vierde lijst. Prijzen van f 100 en daarboven: No. 18575 f 200. No. 17549 f 100. Eergisteren werd ter kennis van de po litie in Den Haag gebracht de ontvangst van een brief, ten gevolge van onvolledige adresseering bezorgd aan een verkeerd adres, doch blijkbaar bestemd voor de moeder van De Jongk, en waarin deelneming werd betuigd over de ramp, die haar had getrof fen, maar tevens werd beweerd dat De Jongh noch de dader van het gruwelijk feit, noch zelf de steller van den brief is geweest. De Jongh zou slechts zoo wordt in den brief verder gezegd bekend hebben, om een einde aan de zaak te maken. De moord zou door een vrouwelijke haüd be dreven zijn. De briefschrijfster want de brief is blijkbaar met een slechte vrouwenband ge schreven verklaart verder gaarne der moeder zelve over de zaak te willen spre ken, doch door ziekte verhinderd te zijn dit te doen. Daar elke onderteekening ontbreekt, zou het zelf indien de moeder of de justitie eenige waarde aan dit schrijven wilde hechten uiterst moeilijk zijn de vereischte inlichtingen in te winnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 3