NIEUWE Donderdag 14 October 1880. 5e Jaargang, Verwikkelingen in Europa. BUITENLAND. i\o. 422. Grillen van de Telegraaf. Frankrijk. Rusland Amerika. Italië. M4RWS111 (MUIT. ABONNEMENTSPBIJS Per 3 maanden roor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 0,85 1,— 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BTJEE AU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers K P P E R S LAUREY. Wanneer wij onze aandacht vestigen op den politieken toestand der verschillende Europeesche staten, dan komen wij helaas tot de erkenning dat de couleur de rose schier overal schittert door hare afwezig heid. Overal ontwaren we dezelfde treurige verschijnselen, allerwege openbaart zich in hooge mate de ontevredenheid der volken over den staatkundigen toestand der lauden en over de demoraliseerende en tirannieke handelingen van hen wien de teugels van het bewind zijn toevertrouwd. In Parijs o. a. wilden de radicaleu eens vergadering beleggen, ten einde te protesteereu tegen Frankrijks deelneming aan de demonstratie der vloot. De regeering verbood deze ver gadering. Door dit verbod ontstond eeue oproerige beweging, zoodat men zelfs voor groote onlusten bevreesd was. Gelukkig echter veranderde het oproer in een penne- strijd, waarin de regeering het onderspit moest delven. Niemand begrijpt waarom men in eene vrije republiek geene ver gadering ten gunste van den vrede mag houden. De radicale woordvoerders zullen thans naar verschillende steden reizen om tegen Gambetta te ageeren. Want iedereen beschuldigt thans Gambetta dat hij de vrij heid, het recht van vergadering schendt, zoodra hij er demonstraties tegen zijne oorlogzuchtige plannen in ziet. De regee ring heeft ongetwijfeld een dommen streek begaan. En deze fout kan Jules Ferry moeilijk door zijn cultuurstrijd-ijver goed maken, zelfs niet door zijne hoogst bela chelijke handeling in het geven van voor schriften over het onderwijs in de semi nariums. In die inrichtingen moeten name lijk, volgens Ferry's wil, de organieke ar tikelen en andere Staats- en oudkatholieke wetten geregeld worden voorgelezen. Alsof deze versleten paragrafen nog op een en kelen seminarist zouden kunnen impo- neereis! In België schijnen de liberalen bepaald besloten te hebben een algemeen oproer uit te lokken. Twee kleine oproeren heb ben reeds plaats gehad. Te Brugge werden de schoolbroeders uit het gebouw verdre ven, dat reeds 58 jaren in hun bezit was. FEUILLETON. (Naar het Engelach.) Vervolg en slot. Zij verzocht haar die per omgaande na te zen den. De verbaasde ambtenaar gelastte dadelijk een onderzoek; men vond echter in plaats van boys, boxet (doozen), die met de beschrijving overeenstemden en toen nagezonden werden. Wegen» dezelfde oorzaak ontving eene dame van haar schoonzoon een telegram, waardoor zij niet weinig van «tuk raakte; want het bevatte de tijding, dat zijne vrouw hem a fine box ge schonken had. Somtijds gebeurt het ook dat de telegraaf in de boodschappen, die door zijne draden heensnel len, geheel afwijkende woorden inlascht. Zoo werd zekeren heer Soundso, die langs telegrafischen weg ijs besteld had, woedend over de plagerij van de telegraaf, die „ijs" in „thee" veranderde, en hem van deze laatste eene geheele kist deed toezenden. De regeering koos daarvoor juist het tijd stip dat de broeders met hunne leerlingen het nieuwe schooljaar zouden beginnen. Toen op denzelfden dag de commissaris van politie met gendarmes aan kwam ruk ken, verzamelde er zich een groote menigte die niet wilde wijken. Bij dit tumult werd een adjunct licht gewond. Deze vertooning heeft nog een naspel. De burgemeester van Brugge namelijk, heeft den commis saris van politie in zijne betrekking ge schorst, omdat hij op onwettige wijze, zonder verlof van den burgemeester de gen darmes heeft laten aanrukken. Niettegen staande de burgemeester in zijn volle recht is, werd het besluit tot schorsing van den commitsaris van politie, door den gouver neur van West-Vlaanderen gecasseerd. Dat noemt men in België liberale vrijheidTe Heule in de nabijheid van Kortrijt was het geprovoceerde oproer van ernstiger aard. Het armbestuur te Heule had een klein lokaal afgestaan aan e«ne jongelingsver- eeuiging die er vergaderingen in hield. Ten einde dit lokaal aan de katholieke veree- niging te ontnemen, gaf de regeering be vel de tafels en banken er uit te verwij deren. Het armbestuur protesteerde. Nu volgde een daad van ruw geweld. Er ver scheen een jong mensch vergezeld van twee gendarmes om het lokaal te ontruimen. De verbitterde volksmenigte verzamelde zich voor het lokaal en het duurde niet lang of de gendarmes losten geweerschoten en staken met hunne bajonetten. Toen twee burgers gedood en verscheidenen gewond waren, kende de woede van het volk geen grenzen meer. De gendarmes waren stellig doodgeslagen, zoo niet op het beslissende oogenblik, een priester de woedende menigte tot bedaren had weten te brengen, en zoodoende het leven der beambten redde. De twee schuldelooze burgers echter zijn gevallen als slachtoffers der radicale ti rannie. In Pruisen zucht het katholieke volk nog steeds onder den druk der beruchte Meiwetten. Nog dagelijks komen er back ten uit alle oorden van het civilisirte ryk, die de feiten bevatten van de meest des- potieke handelingen der regeering tegen over ruim een derde harer landskinderen. Op gelijke wijze werd een telegram meedoogen- loos verminkt, waarin een reiziger om nazending van zijn pruik (wig) verzocht, die hij in de cou pé had achtergelaten. Toen dat telegram op zijn plaats van bestemming aankwam, was uit wig wife (vrouw) geworden. Onmiddellijk werd een nauwgezet onderzoek naar de vermiste dame in gesteld, doch zonder gevolg, totdat de dwaling opgehelderd was, en het verloren voorwerp den eigenaar weer kon worden ter hand gesteld. Bij gelegenheid der voordrachten, door Murphy te Bury (Lancashire) gehouden, werd hij door het gepeupel mishandeld, en werden volgens een telegram zeven der belhamels „boiled" (gekookt) in plaat» van „bailed" (in hechtenis genomen en tegen borgstelling vrijgelaten). Hier nog een andere wonderbaarlijke vermin king. Kort geleden werd de klerk van een klein telegraafkantoor in verbazing gebracht, toen hem zijn toestel een telegram aan den Master of Miseries" (Heer der Smarten) overbracht. Hij geraakte klaarblijkelijk in verlegenheid, hoe dat te be»tellen, en werd eerst uit zijn onzekerheid Toch verlangen de radicalen dat het ka tholieke volk zal jubelen bij het feest dat 15 October a. s. te Keulen plaats zal vin den. 't Is belachelijk en ergerlijk tevens Onder de Europeesche verwikkelingen neemt ook de Turksche quaestie eene be langrijke plaats. Iets bespottelijkers dan de vloot-demonstratie hebben we in langen tijd niet beleefd. Een ieder ziet toch duide lijk dat Turkije de geheele Europeesche diplomatie bij den neus leidt en dat de de groote mogendheden niet tot eene red dende actie kunnen komen. Zij durven het eerste schot niet te wagen en daarom lacht de Sultan in de vuist. Eenige dagen geleden heeft de Porte aan de gezanten eene nota overhandigd, waarin zii verzekerde alles te zullen doen wat de groote mogend heden verlangen, op voorwaarde dat aan de dreigende houding der vloot een einde werd gemaakt. Zij beloofde Dulcigno af te staan, echter onder de zelfde voorwaarden die reeds lang geleden door de mogend heden waren afgekeurd. Zij gaf eene nieuwe grensregeling voor Griekenland aan en zij verplichtte zich binnen vier maanden de hervormingen tot stand te brengen die de christelijke bevolking te vreden zouden stellen. Voorts werd in de nota gesproken van het behoud der provinciën in Euro- peesch Turkije en van de rentebetaling, onder garantie, der Turksche schulden. Doch deze nota heeft bij de groote mogend heden vooral echter in Engeland, een slechten indruk gemaakt, zij werd zelfs beschouwd als een beleediging voor Europa. Men verzekert voorts dat al mocht Enge land terugtreden, Rusland ernstige maat regelen zal nemen die eene vernedering voor Engeland zouden zijn, maar ook tevens tot groote verwikkelingen in Europa aan leiding zouden geven. De toekomst zal het leeren. Men zegt dat de Turksche staatslieden in angst verkeeren door het gevaarlijk spel dat zij spelen en dat de Sultan zeer lijdende is door opgewondenheid en afmatting, 't Zal echter zoo erg niet zijn. Ofschoon vol gens de laatste berichten de Porte zou besloten hebben tot onvoorwaardelijke over gave van Dulcigno, weet zij zeer goed, al thans zij schijnt er op te rekenen, dat er verlo»t, toen zijn chef hem beduidde, dat het teleg-am voor Master or Mistress" (directeur ot directrice) eener naburige school bestemd was. Het was maar een geringe afstand waar op dit telegram zoo dubbelzinnig verminkt was geworden. De meeste onjuistheden in telegrammen ont staan door de schuld van de afzenders, wier groot gebrek een te beknopte samenstelling van het bericht is. Een andere niet minder voorkomende fout van de afzender» is «lecht schrift. Een brouwersfirma ontving niet lang geleden een bestelling van zes vaten boter. Een onderzoek leidde tot de ontdekking, dat daarmede bitter ale bedoeld was. Hongaarsche spreekwoorden en zegswijzen. Als de liefde verdwijnt is zij nooit oprecht ge weest. Voor den ongelukkige is zelfs het ge luk een ongeluk. De wolf heeft het schaap zoo lief, dat hij het opeet. Een splinter is nog geen bosch. Vrijheid is de grootste schat in de verschillende landen eene sterke partij voor het behoud van den vrede is. Trouwens een bewijs daarvan vond zij in de gepro jecteerde vergadering te Parijs, die door de regeering dwaselijk werd verboden. Ook in Engeland verheffen zich meer en meer de stemmen van hen die verlangen dat het Parlement in deze kritieke dagen worde bijeengeroepen om aan de dwaasheden van Gladstone een einde te maken, 't Wordt tijd dat men den hartstochtelijken grijsaard, die thans als premier vau Engeland de geheele wereld in angst en ongerustheid brengt, naar zijn landgoed terugzendt, waar hij met houthakken op nuttiger wjjze kan werkzaam zijn. Zijne verwijdering uit de politieke wereld zou stellig van hoogst gunstigen invloed zijn op de verwikkelingen in het Oosten. Te Compiègne is een standbeeld onthuld van Jeanne d'Arc. De minister van openbare werken is onverwachts de plechtigheid komen bijwonen. Hij was vergezeld van zijn kabinetschef en van zijn particulieren secretaris. De Eransche pakketboot Congo, die dooi de Spaansche overheid te Vigo was aangehouden we gens douane-quaestie, heeft eergisteren Vigo verlaten ten gevolge van nieuwe stappen der Eransche re geering. De Agence Russt meldt, dat de Russische gezant in China, de heer von Butroff, vóór de inscheping naar zijn bestemmingsplaats, in de Russische hoofdstad is teruggekeerd, niet om de verontrustende beweegredenen, welke door de dag bladen aan dezen terugkeer worden toegeschreven, maar om zich met den Chineeschen gezant te verstaan en gezamenlijk Je geschiktste middelen te beramen ter opheffing van de tusschen beide Rij ken gerezen moeielijkheden. Een telegram van den Peruaanschen consul te Panama meldt, dat de Chiliërs Charillos en twee andere niet versterkte plaatsen beschoten hebben. Het regeeringsblad bevat een koninklijk be sluit, waarbij amnestie word verleend aan hen, De kok is óók een koning, maar in de keuken. Bij ons kookt men óók met water. 't Is lang geleden; misschien is het nooit gebeurd. Er moet olie in de lamp zijn zal zij branden. Wie niemand iets schuldig is, is rijk genoeg. Als men iemand wil ophangen moet hij een hoofd hebben. Wie goed leeft, leeft lang. Niemand is zoo wijs of de wijn kan hem gek maken. Wie veel spreekt weet veel of liegt veel. Alle- mans vriend i» allemans gek. Een gek spreekt soms óók wel verstandig Niemand kan in zijne eigene zaak rechter zijn. Hij is als het venster, niet binnen of buiten. De plaats der vrouw is in huis. 't Is mooi te geven va niemand iets verlangt. Achter groote heer»-» en honden moet men de deur dicht does. Let eer»t op de moeder en neem dan hare doch ter. Men oogst ook wel waar n en niet gezaaid heeft. De kop van een ezel wordt niet inge zeept. Een oude vos en een oude boer zijn moeilijk te bedriegen Met kleine wurmen vangt men groote visschen. Alle deuren worden niet wet denzelfden sleutel geopend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1