BINNENLAND. Duitschland. Zwitserland. De moord in Den Haag. GEMENGD NIEUWS. Volgen* berichten uit Ragusa heeft Riza Pacha de Albaneezen gesommeerd Dulcigno over te ge ren. De Liga weigerde en is tot den strijd beslo ten. Riza heeft zijn troepen bijeenverzameld om den tegenstand te breken. Betreffende de jongste phase van de Montene- grijnscke grensquaestie schrijft de Provincial Correspondent, dat daardoor het uitzicht op den vrede zoowel als het Berlijnsch verdrag nieuwe bevestiging hebben ontvangen. Te Genève is een nihilistisch congres gehouden, waarin besloten is, twee centra aan te wijzen: het eene te Parijs, waar de zaak door middel van dagbladen, brochures enz. bevorderd zou wordenhet andere te Genève, waar het han delend Comité gevestigd zoo zijn. Vóór 1 Januari 1881 moeten allt hypothecaire inschrijvingen, die op 1 Januari 1879 bestonden vernieuwd zijn. Bij gebreke daarvan houdt zulk een inschrijving op van kracht te zijn en kan zij niet meer worden vernieuwd. gestaafd, om hem volkomen in staat van beschul diging te kunnen stellen en tevens elke gedachte aan medeplichtigheid aan den moord uit te sluiten. 's Gravenhage, 14 October Een dronkaard, Theodorus Schiffel i* heden door het kantonge recht voor de 61ste maal wegens openbare dron kenschap veroordeeld tot een boete van 4 maal f 10, subsidiair 12 dagen gevangenisstraf. Amsterdam, 15 October Gisteren heeft alhier •en schoenmaker bij een huiselijke twist zijne vrouw met een schoenmakersmes een verwonding in den rug toegebracht. De vrouw is naar het Binnengasthuis g«bracht. Kampen, 14 October. Alhier is proces-verbaal, opgemaakt tegen iemand, die sinds eeuigen tijd in de weids van andere veehouders de koeien ging melken. Gisteren ochtend werd hij op heeterdaad betrapt. Enkhuizen, 14 October. De heer S., alhier ging in de vorige week op reis, om den volgenden dag terug te komen, doch tot nu toe is hij nog niet teruggekeerd, en men schijnt niet te weten, waar hij gebleven is. Men vreest, dat hij, door de duis ternis misleid, ergens in 't water is geloopen en verdronken. Ruinerwold, 14 October. Alhier heeft een jager een schot van een anderen jager, dat onver wachts afding, in het aangezicht en den schou der gekregen. Zijn toestond moet vrij gevaarlijk zijn. Reed* bij een» vorige gelegenheid had de ko lonel van het ïegiment grenadiers en jager, den sergeant Musquetier zijne tevredenheid betuigd over zijne handelwijze in de treurige zaak, welke Den Haag en het land in spanning hield. Daar er echter geïnsinueerd was, dat de opper- en an dere officieren zijne daad afkeurden is Musquetier heden op 't rapport verschenen, en heeft de ko lonel hem andermaal in de meest krachtige be woordingen te kennen gegeven, dat van die ge ruchten niets aan was en hij hem nogmaals be tuigde, dat zijne daad in 't belang der justitie de grootste waardeering vond. Nog verneemt men dat de sergeant Musquetier, bestormd wordende door aauvragen en voorstellen om de door hem zelf geweigerde f 10,000 op de eene of andere wijze tot dit of dat doel beschik baar te stellen, vastelijk besloten heeft om niet alleen het geld niet aan te nemen, maar ook van elke beschikking of aanwijzing daaromtrent be paald en onherroepelijk af te zien. Woensdag is een duiker te water gelaten in het gedeelte van de vaart in het liaagsche Bosch, door De Jongh aangewezen als de plaats, waar hij den degenstok heeft weggeworpen, dien hij voor den moord heeft gebruikt. Door den predikant der Ned. Herv. gemeente in Den Haag, dr. J. H. Gunning Jr., is de ramp zalige De Jongh in de gevangenis bezocht. Hier toe werd de geachte prediker des Evangelies ge leid door de omstandigheid, dat hij, de moeder van De J. in haar smart troostende, te haren huize 't bijbeltje vond dat De J. op zijn 13e jaar van zijne moeder ten geschenke ontving. Dat bijbeltje heeft dr. Gunning den ongelukkigen jon gen man in diens kerker gebracht, en naar aan leiding van die herinnering uit zijn jeugd hem, tegenover de menschelijke gerechtigheid, welke straf voor de misdaad eischt, op de goddelijke barmhartigheid gewezen, bij welke ook voor den te pst gevallen en ontaarden zondaar genade en verge-icg te vinden zijn. De Jongh toonde zich diep geroerd door des leeraars treffende toespraak. De heer Boogcvtrdt heeft twee brieven ontvan gen, een Maandag-avond uit Rotterdam en »en eergisteren uit Amsterdam, waarin hij met moord bedreigd wordt. Klaarblijkelijk is dit slechts kwel ling van een paar onverlaten, die aan het bestaan van een complot willen doen gclooven. De instructie in de zaak-De Jongh moet reeds zulke gegevens hebben opgeleverd, dat de eigen bekentenis van De J. meer dan voldoende is Git De Jongh's verklaringen is het gebleken, dat hij terstond na het bedrijven van zijn misdaad de duinen heeft verlaten en zich langs het strand van Scheveningen naar het dorp heeft begeven, vanwaar hij met den tram naar de ttad is terug gekeerd. In de Parkstraat zou hij volgens zijne bekentenis den bedreigenden brief voor zes uren in de bus hebben gedaan. Ten einde zich te ver zekeren of die opgaven overeenstemmen met de mogelijkheid om de aangegeven afstanden af te leggen, hebben de justitie-ambtenaren gisteren middag persoonlijk den weg volgens de door De J. gegeven aanwijzingen afgelegd en is het bij dat onderzoek gebleken, dat De J., ongeveer 3 uren van het huis van den heer Bouscholte weggereden, vóór zes uren in de Parkstraat heeft kunnen zijn. Op de jl. Maandag gehouden najaars veemarkt te Purmerend is een „bankbiljet," goed voor 100 sigaren, aangeboden ter inwisselingen ook geaccepteerd. Toen het bedrog kort daarna ontdekt werd, was de bedrieger gevlogen. Men moet maar gelukkig zijn in zijue ideeën De heer Eelix Pyat, de niet onbekende commune-man, stelt in het achtenswaardige blad La Commune voor, den heer Berezowski, den Pool die in 1867 den Keizer van Rusland trachtte dood te schieten, een „eererevolver" aan te hie- ken. Het idee is voor uitbreiding vatbaar. Om te beginnen kan Berezowski het geschenk recipro- ceeren met een vaatje „eere-petroleum." Voorts kan het „eere-dynamiet" in aanmerking komen. Met het oogop het toeneraendverbruik van kunst- of margarineboter (Parijs vervaardigt per dag meer kan 20 000 kilogr.), heeft het Erausche Ministerie van Binneulandsche Zaken tot dtAcadémie de médecine de vraag gericht, of in de gasthuizen de boter in de keuken vervangen zou kunnen worden door margarineboter. In een uitvoerig rapport wordt hierop door de faculteit geantwoord, dat de kunstboter volstrekt niet in staat is, de echte boter te vervangen, doch wel bij sommige groenten (uitgezonderd aardappelen) en ragouts kan aangewend worden. Daar intusschen de besparing zeer gering is betrekkelijk, wordt het gebruik van kuustboter ontraden, vooral ook daar de geneeskundigen van meening waren, dat zij door het groot procentisch gehalte aan vetzuren, bepaald ongunstig op de gezondheid werkt, door dien zij minder gemakkelijk in een emulsie over gaat en dus minder volkomen door de ingewan den kan opgenomen worden. De Brusselsche Gazetteslaat een j uich- kreet bij het vernemen dat de Haagsche moordenaar in de macht der justitie is, en zwaait de politie grooten lof toe over hare vernuftige vinding (het verspreiden van het handschrift des misdadigers), welke tot zijne arrestatie aanleiding gaf. Daarna gaat de „Gazette" over tot eene vergelijking van de Hollandsche politie met de Belgische, waarvan de slotsom voor de laatste, met het oog op de omstandigheid dat in den laatsten tijd 5 misda digers voorhare Argusoogen verborgen zijn gebleven, verre van gunstig is. Zij gaat zelts zoover van te beweren, dat niemand wel met meer animo de onafhankelijkheidsfeesten zal medegevierd hebben dan juist die 5 schurken zonder 1830 toch zouden zij door Hollandsche politie vervolgd zijn geworden en dus reeds lang hunne vrijheid g -mist hebben. Te ,8-Gravenhage zal een Beiersch- bierbrouwerij opgericht worden. Welhaast zal er in Nederland geen enkelen gemeente worden gevonden die niet in het bezit is van zulk eene inrichting. De Standard van Londen spreekt over den Haagschen moord, en herinnert daarbij aan de ontvoering, nu eenige jaren geleden, te Phi ladelphia, van den jeugdigen Charley Ross, die nooit terecht is gekomen. Het van de ouders ge vraagde losgeld werd niet betaald. Charley kwam niet terug en d® wegvoerders zijn dood. Twee beruchte boosdoener* werden doodgeschoten (on geveer een jaar na de ontvoering van het kind), bij eene poging tot inbraak. Een hunner bekende stervende medeplichtig te zijn geweest aan de ont voering van Charley Ross, en voegde er bij dat zijn collega alléén wist waar de knaap zich be vond. De ellendeling, die het wist, was dadelijk aan de bekomen wonden overleden; hij sprak niet meer en Charley Ross is vermoedelijk den hon gerdood gestorvan. Algemeen was toen het ge voelen, dat de daders, die wel wisten dat de heer Ross geen rijk man was, de hoop hadden, dat het losgeld door eene openbare inschrijving zou worden gevonden. Dit zou dan een goed antece dent zijn geweest, bij voorbeeld voor de oplich ting van een kind van den een of anderen mil- lionnair. Een poging, om een kind van den rij ken Yanderbilt te ontvoeren, zou inderdaad al reeds zijn beproefd. In de gemeente Torrigglia, in Italië, was weer eene geheele familie het slachtoffer van de bijgeloovige vrees voor het „booze oog", de jettatura.Een herbergier, Andrea Lercari,meende dat hij betoorerd was door de vrouw van zijn broeder Vincenzo en besloot zich te wreken. Den nacht van den 6den dezer werden alle dorpsbewoners gewekt door een hevigen slag en een schok, alsof er eene aardbeving plaats had. Een luid geroep om hulp kwam van den kant, waar Vincenzo's woning stond het huis was ingestort en de vensters waren op 35 meter afstand geworpen. Terstond zetten allen zich aan het werk, om de ongelukkige bewoners vau onder het puin weg te halen. Vincenzo, zijn vrouw en een kindje van 5 maanden waren vreeselijk gebrand aan hoofd, ar men en beenen, maar men heeft toch nog hoop hen te redden- een jongentje van vier jaar en een kind van 18 maanden kwamen levenloos te voorschijn; alleen de twee oudsten, die boven sliepen, hadden slechts lichte wonden bekomen. De gerechtelijke autoriteiten gingen terstond over tot inhechtenisneming van den waard, die van de misdaad verdacht werd, en deze bekende dat hij, om zich te wreken, zakjes met dynamiet in den stal gelegd had. De L u x e m b u r g s c h e Landwirth meldt uit Ehraug van 6 Oct., dat aldaar daags te voren eene grenzelooze dierenmishandeling geconstateerd is. Aan het station Wittlic'a waren 41 paarden in 2 goederenwaggons gepakt om vervoerd te wor den naar Neustadt in den Palts, terwijl er nazr de steller van het bericht meent maar 6 paarden in een waggon geladen mogen worden. Bij het openen der beide waggons te Ehrang deed zich een gruwelijk schouwspel voor. Niet minder dan 12 fraaie, jonge, krachtige paarden lagen op een hoop te zamenzij waren doodvijf paarden stierven nog hij het brengen uit de waggons naar den stal. Ook zullen vermoedelijk nog eenige der overig gebleven 23 paarden aan de gevolgen van hun lijden door het inderdaad onmenschelijk opeenpakken bezwijken. Voor het hof v an assis es te Parijs s t ond terecht, een Pool Ernest Nusen, die drie vrouwen tegelijk had getrouwd, een in Polen, een te Bres- lau en een te Parijs. De man werd tot 5 jaren dwangarbeid veroordeeld. Nusen had achtereen volgens zijn twee eerste vrouwen laten zitten (alles meenemende wat zij van waarde hadden) de eerste met drie, de tweede met twee kinderen. No. 1 was den ontrouwen echtgenoot bédelend langs den weg gevolgd; te Breslau verhaalde zij haar rampspoed aan een meid uit een herberg, en wonderlijk spel van het toevaldeze bleek no. 2 te zijn. No. 2 was het, die te Parijs den trouw lustigen Nusen op het spoor kwam en vond, dat hij een derde vrouw had getrouwd. Deze Nusen is een Jood. Zijn advocaat verklaarde, dat Nusen totaal onschuldig wasimmers hij had gehandeld volgens de Talmudische instellingen, die hem zelfs veroorlooven vier vrouwen te nemen. Nusen was dus niet eens tot aan de uiterste grens zijner wet gegaan, en hij toonde een ontzettende (gemaakte of ware) verbazing, toen de rechter hem voor 5 jaar naar de gevangenis joeg. Uit dit geval leert men,waar het met de Christelijke maatschappij heen zou gaan, indien de Talmud eens de algemeene wet werd, zooals de Joden wenschen. De huismoeder ui t e e n be h oeft ig g ez i n te Rotterdam liet dezer dagen grutten halen bij een kruidenier. Toen de grutten afgewasschen werden, vond de moeder er een gouden tientje in. De eerlijke vrouw liet het aanstonds dooreen harer kinderen aan den kruidenier terugbrengen, en deze beloonde in zijne dankbaarheid de eerlijk heid der moeder met de helft van het geldstuk. De f 5 vielen op een gloeienden steen. Werd de Unie van de school metden bijbel" onlangs beet genomen met het alsclie bericht eener gift van f 10,000 uit Schiedam, hetzelfde is het bestuur van 't Blinden-iustituut, opgericht dooi vrijmetselaars, te Amsterdam, thans overkomen. Aan dit bestuur werd namelijk kennis gegeven, dat mr. Heringa Cats, bij Hee renveen overleden, aan het instituut f 10,000 vermaakt had. Er blijkt echter niets van waar te zijn. Te 's Gravenhage hebben eeuigejeug- dige candidaat-nihilisten de liefhebberij om slag- kruit op de rails van den tram te leggen. Don derdag-avond verschilde het weinig of een paard van een tramwagen was door het schichtig worden, ten gevolge van de ontploffingen, aan den haal ge gaan en het rijtuig gederailleerd of nog erger. Het is voor de algemeene veiligheid te hopen dat het voorbeeld dezer nihilisten in spe elders geen navolging vindt. Blokzijl is 't beloofde land voor hen gelaars Iemand ving op één dag ruim 25 KG. baars aan den hengel. Men meldt uit den Haag, dat debaker der jonggeboren prinses Pauline op den dag der doopplechtigheid van H. M. de Koningin een kostbaar gouden horloge met gouden ketting ten geschenke heeft gekregen. Z. M. de Koning deed haar een aanzienlijk geschenk in geld toekomen. De baker heeft hare functie nedergelegd. Kleine oorzaken kunnen grootegevol gen hebben. Twee groote geleerden, Pasteur en Guérin, hebben onlangs in de Academie de Mede- cine twist gekregen over de cholera der kippen, waartegen, zooals Pasteur beweerde, inenting mo gelijk was, evenals bij pokken. Thans is aan dat voorval, waarbij beiden bijna handgemeen werden, een einde gemaakt doordien Pasteur de beleedigende uitdrukkingen, die hij jegens Guérin gebezigd had, heeft ingetrokken. D e Biervlieter, die de vorige week voor de Rechtbank te Middelburg terecht stond wegens diefstal van zeven pruimen is veroordeeld tot een boete van f 1. Deze geldstraf en de soeza die de 84 jarige pruimensnoeper door deze gebeur tenis heeft ondervonden zullen hem zeker bewe gen voortaan andermans pruimen te respecteereu al waren ze ook al* eieren zoo groot. De heer E. Seelheim heelt aan het Bestuur der Vereenigiug t/b. der Volksgezondheid te Schiedam een schrijven gericht over de zg. steenkolen-briquettes, waaruit blijkt dat deze brandstof haar overige waarde geheel in haar waarde gelaten ongeschikt is voor kolen in stoven, daar er zich nl. gedurende de gloeiing een groote hoeveelheid lichtgas uit ontwikkelt, gemengd met kooldioxyde. Een nieuw soort van reddingsboot, die in vorm en inrichting van alle thans gebrui kelijke booten verschilt, is onlangs door een zeke ren heer Manes te Newhaven, in den Ameri- kaanschen Staat Connecticut, uitgevonden. Deze boot bestaat uit een grooten hollen ijzeren of houteu bol, welks bodem van zwaren ballast voor zien is, zoodat hij zelfs bij de woeligste zee niet kan omslaan. Hij is van binnen voorzien van ge makkelijke banken, bergplaatsen voor water, mond voorraad, medicijnen enz. en heeft kleine ronde vensters voor het licht en een deur als in- en uitgang. Aan de buitenzijde loopt een galderij om den bol henen, waarop men als het noodig mocht zijn, de boot kan roeien, sturen of zeilen aan den mast kan hijschen. In die booten zijn de passagiers beschut tegen wind, regen en koude, wat een groot voordcel is, daar vele schipbreu kelingen slechts uit de golven gered worden om in de open bcoten, waar zij aan ruw geweld van het wéder blootgesteld worden, te bezwijken. De beweegbare toren der sterrewacht van het polytechnisch instituut te Troy, eene stad in den Staat New-York, is geheel uit saam- geperst papier vervaardigd hoewel hij 29 voet in doorsnede houdt, en zoo licht en practisch van constructie, dat de beweging met een uiterst geringe krachtsaanwending bewerkstelligd wordt. Nader verneemt men van den in de verleden week vermoorden brievenbesteller te Wee- nen het volgende: Anton Hiittmann, zoo is zijn naam, is het slachtoffer geworden van een onver laat wien hij een aangeteekenden brief kwam brengen (welke hij aan zichzelf bleek geadresseerd te hebben) en die den facteur bij die gelegenheid een verfrissching aanbod, waarin een snelwerkend vergif gemengd was. Hiittmann, die nog een aau- tal aangeteekeude brieven bij zich droeg, had evenwel nog tijd om het vertrek te verlaten, doch viel buiten de deur bewusteloos neder en stierf binnen weinige oogenblikken, zonder dat de moordenaar gelegenheid gehad zich meester te maken van de aangeteekende brieven die hij bij zich droeg. Men was, nadat de eerste schrik geweken was, den dader, zekeren Joseph Wilhelm Burghardt, spoedig op het spoor, doch voordat men zich van hem meester maakte, had hij gele heid een portie van hetzelfde vergif in te nemen, zoodat men alleen zijn lijk vond. Bij een brand te Pau zijn Donderdag nacht twee inwoners levend verbrand. Het lijk van den een vond men verkoold, dat van den ander is nog niet gevonden, doch men had den man als radeloos voor een der ramen zien staan, zonder in staat te zijn, hem hulp te bieden. liet parket te P,arijs heeft een nauw keurig onderzoek bevolen naar twee plotselinge sterfgevallen. Twee apothekers toch zullen niet slechts wegens onwettige uitoefening van de ge neeskunst vervolgd worden, maar tevens wegens manslag terecht staan. Beiden hadden aan een pati mt „lekkernij" uit hun therapeutische verza meling toegediend, hetwelk den dood ten gevolge heeft gehad. De befaamde Banque de Belgique te Brussel,is ontbonden geworden krachtens een besluit van hare aandeelhouders. Sedert den diefstal van dertig millioen, ten haren nadeele gepleegd, kwijnde zij geducht. Thans zal zij opnieuw opgericht wor den met een kapitaal van tien millioen, wel te verstaan als de aandeelen te plaatsen zijn. Te Amsterdam is i n hechte nis genome n zekereJ.Zimmer,bediendebij deheeren Van Leeuwen en Van Ee. Zimmer speculeerde aan de beurs, en deed tevens in zijn particulier zaken voor een rentenier hier ter stede, die echter in de verbeel ding was dat hij met de firma zaken deed. Zim mer kocht effecten voor dezen heer, en legde die stukken in prolongatie. Moest hij b. v. stukken van 1000 koopen, dan schafte hij stukken aan van 100, die met daartoe expresselijk vervaardigde stempels vertienvoudigd werden, en zijn lastgever was dus natuurlijk voor het tienvoudige aanspra kelijk. De contracten voor de prolongatie werden valschelijk met den naam der firma geteekend. Anderhalf jaar duurde deze manoeuvre. Een be drag van ongeveer f 9000 aan effecten was in een waarde van 94,000 herschapen. De grove verteringen van Zimmer trokken de aandacht der politie. De inspecteurs-rechercheurs van het hoofd bureau onderzochten en Zimmer bekende spoedig. Alweer een! Zek ere B uit de gè meen te Dieren, werkzaam aan een der steenovens, wilde met twee zijner kameraden op hun manier eens goed Maandag-morgen houden en is door het overmatig gebruik van sterken drank gestikt, llij werd dood gevonden op den weg bij Ellecom. In Italië werd dezer dagen eenjong meisje, dat van moord beschuldigd werd, voor de rechtbank gebracht. Na eenig aarzelen bekende zij, den jongen man die haar bedrogen en verla ten had, om het leven gebracht te hebben. De rechters geloofden hare bekentenis slechts ten halve, en vermaanden haar opnieuw de waarheid te zeggen. Eindelijk herriep zij weenend hare ver klaring. Het bleek, dat het arme meisje slechts bekend had, om haren broeder, die de schuldige was, te sparen. Onder de gemeente Halsteren is op een afgelegen perceel land sprakeloos en in zieke- i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2