BUITENLAND. BINNENLAND. Engeland. Frankrijk. Itali Spanj e. Amerika. GEMENGD NIEUWS. het menschelijk gevoel, tengevolge van eene eeuwenlang bestaande geweldenarij, ver stompt. De knevelarij is in Engeland niet alleen geoorloofd, maar zij geldt als quite fashionableals er slechts geld in Engeland komt en Engelache familiën rijk worden. Zoo als de oude Romeinen, zeggen de mo derne zonen Albions pecunia non olet. Aan het geld kan men niet zi#n dat het met het bloed van vermoorde familiën is ver kregen. De bezitters der latifundiën zijn even wreed als de eigenaars der fabrieken. Zij meeten zich met het loon dat zij den arbeider onthouden. Niet de zoogenaamde klassieke beschaving, niet de geroemde maatschappelijke deugden van het Eugelsche high lifemaar slechts christelijke begin selen en christelijke deugden behoeden ons Toor de ruwheid onzer neigingen en voor de brutaliteit onzer handelingen. De toe stand dien wij bier in 't kort geschetst hebben, kan onmogelijk in Ierland blijven bestaan. Men leidt zoodoende een volk tot wanhoop en tot daden van verzet. Het vermoorden van lord Mounthmorris, een dezer tirannen, is een waarschuwing voor de andere lords om het in de verdrukking en uitpersing niet al te grof te maken. Yan den 17en verneemt de Standard uit Athene, dat de Grieksche Regeering voornemens is eene nota aan de Mogendheden te richten waarin zij verklaart de aan Griekenland toege wezen provinciën te moeten bezetten, indien niet binnen zekeren termijn de grensregelingsqusestie definitief opgelost zal zijn. Félix Pyat en de Gérant van la Commune zullen Dinsdag voor de 8e correctioneele Kamer verschijnen, onder beschuldiging van leiten ver heerlijkt te hebben, die als misdaden gequali- ficeerd zijn. Pyat zal het maximum der straf be- loopen, daarvan kan hij verzekerd zijn. De gratie voor het te Genua gebeurde ver leend, is door de gematigde linkerzijde, en vooral door de Piemonteesche linkerzijde ten zeerste afge keurd, en zeer waarschijnlijk zal daarover een interpellatie in de Kamer gedaan worden, daar deze daad zwakheid der Regeeriug verraadt, en een te ver gaande welwillendheid voor de uiterste partijen. De provinciën Toledo en Ciudad-Real werden in den jongsten tijd door bandieten onveilig ge maakt. Den 12n dezer werd den Gouverneur van Ciudad-Real in het geheim medegedeeld, dat de bandieten tegen dien nacht een aanval op den trein van Andalusië hadden beraamd. Oogenblik- kelijk werden troepen afgezonden en deze sloegen de roo ver» totaal op de vlucht; drie dooden lieten de boeven achter, benevens twee gevangenen, ver scheiden paarden en vuurwapenen; de troepen leden geen veilies. Bij de vervolging werden nog twee bandieten gedood. De troepen zetten de schuldigen verder na. Bij efti optocht der democraten te Wilmington werd van een dak geschoten, waardoor 6 perso nen gewond werden, 2 naar men meent doode- lijk. De democraten Beantwoordden het vuur en plunderden het huis. Verscheidenen der aanval lers werden gewond. Ouderkerk a/d IJsel, 18 October. Eergisteren in den ochtend is alhier in eene sloot bij de woning van de 93-jarige wed. W gevonden het lijk van hare bij haar inwonende dochter A. M., die even te voren de woning verlaten had. De overledene was de steun en de verzorgster harer oude moeder. Amsterdam, 18 October. Een schepeling van het IJ liggend Amerikaansch schip sprong V ->vond te water, waarschijnlijk met deserteeren, doch moest deze 4en dood bekcopen. <>- October. Alhier had ^>ts. Het achtjarig aan den Aals- onderweg f even- Sehiedam, 18 October. Gisteren-ochtend vijf uur had de 23-jarige knecht van den bouwman E. Van den Burg alhier het ongeluk uit de boot te vallen, waarmede hij de Schie wilde oversteken, en te verdrinken. Een jongen meende iets in het water te hooren vallen, en maakte alarm. Door een anderen knecht van den heer Van den Burg, geholpen door een schippersknecht, werd de drenkeling opgehaald en ten huize van zijn patroon gebracht. Hij bleek toen echter reeds overleden te zijn. Midlum, 18 October Zondag was de dorpskerk aardig bezet, maar dominé bleef weg; zonder gezang, zonder preek en zonder gebed kon de goede gemeente weer huiswaarts keeren. Voor den namiddagdienst kwam dominé zijr. beurt waar nemen; doch nu was de gemeente thuis gebleven. ZEerw. vond de kerkdeur gesloten en kon op zijn beurt onverrichter zake huiswaarts gaan. Oud-Vossemeer, 18 October. Zaterdag-och tend zijn twee meisjes, een van vijf en het andere van drie jaren, tusschen het rad van een zwaar beladen wagen geraakt, waardoor het jongste onmiddellijk op de plaats dood bleef, terwijl het oudste met eene lichte wond aan den arm vrij kwam. Rotterdam, 18 October. Heden-ochtend is aan de Spoorweghaven alhier een man, die van het eene vaartuig op het andere wilde stappen, te water gevallen en een half uur daarna leven loos opgehaald. 's Gravenhage, 18 October. De heer M. L. Verveer, Hofphotograaf van HH. MM. den Ko ning en de Koningin der Nederlanden, heeft de eer mogen genieten, het eerste photografisch por tret van Prinses YVilhelmina der Nederlanden ten paleize te mogen vervaardigen. Bergen-op-Zoom, 18 October. Een dienstmaagd, gedurende achttien jaren in hetzelfde gezin werk zaam, werd plotseling door een aanval van waan zin getroffen, mishandelde in dien toestand zonder eenige reden een vrouw en sprong daarna in een put, waaruit zij levenloos is op gehaald. Veendam, 18 October. Door Z. M. den Ko ning is tot burgemeester onzer gemeente benoemd de heer A. Magnin, thans burgemeester te Be verwijk en tevens lid van het legioen van eer van Frankrijk. Aan den algemeenen wensch om geen ingezetene voor die betrekking te benoemen is derhalve voldaan, niettegenstaande onderscheidene kandidaten zich hadden aangeboden. Volgens in gewonnen informatiën bij vrienden die hem van nabij kennen, moet de nieuw benoemde ambtenaar een flink en kundig man wezen, die den noodigen tact en voldoende kracht bezit, om aan 't hoofd onzer gemeente te kunnen staan. Moger. veler verwachtingen niet worden teleurgesteld dan zal onze gemeente met hare velerlei inrichtingen van onderwijs, van nijverheid en landbouw steeds meer en meer bloeien De degenstok door de Jongh bij het volvoeren van zijn gruwelstuk gebruikt, is in de vaart langs het bosch door de duikers van den bodem opgehaald. Te Maastricht zijn op last van den Minister van Waterstraat, Handel en Nijverheid, drie brievenbestellers wegens wangedrag uit hun betrekking ontslagen. Een hunner, zekere H. verzette zich tegen den directeur van het post kantoor en weigerde zijn brieventasch af te geven, waartoe hij door de politie werd genoodzaaakt en tegelijkertijd buiten het kantoor gezet. Gelijk gemeld is, heeft te Passy, bij Parijs, een vrij hevige brand gewoed, die in niets van andere hevige branden verschilde dan alleen hierdoor, dat het eerste alarm gemaakt werd door eene vrouw van 116 jaar. Madame Boutrot ge boren in 1764, liep met snellen tred de straat op, en maakte met luider stemme brandalarm. Terecht geldt deze vrouw als een hoogst merk waardig phenomeen, en niemand zal haar zeker een verwijt maken van den trots, waarmede zij aan ieder, die met haar in gesprek komt, de ex tracten harer geboorte-acte van 1764 en harer huwelijkacte van 1786 vertoont. Naar men meldt hebben er naar aan leiding van het misdrijf in Den Haag in verschil lende plaatsen van ons land niet minder dan 107 aanhoudingen plaats gehad van personen wier voorkomen overeenkwam met het signalement van den moordenaar; daaronder komen negen gevallen voor van personen die twee of driemaal de aandaeht der politie getrokken hebben ook De Jongh is, zooals men weet, driemaal aange houden. In het geheel mogen 103 personen zich verheugen in een voorkomen dat door klee ding of door gelaatstrekken doet denken aan den moordenaar. De Heer De Vos v. d. Cammen, vice- president van de soiiété l'ünion en rechter bij de handelsrechtbank te Gent, die sedert 8 dagen vermist werd, schijnt ongelukkig om het leven te zijn gekomen. Men heeft het lijk opgeviseht bij het paleis van justitie en in zijn kleederen slechts een som van 84 centimes gevonden. Ook horloge was verdwenen. Men verdiept zich |ingen, De Keizer in van Oostenrijk, eene harts tochtelijke paardrijdster heeft in Weenen een eigen circus waar zij zelve hare paarden africht. Smaak vol ingericht trekt dit gebouw tal van aristocra tische dames en heeren, die er hunne bedreven heid in de rijkunst vertoonen. Het rijperk is door een drie voet hooge met rood fluweel overtrok ken barrière omringd. In het midden hangt een kostbare gaskroon, aan de wanden groote spiegels, die de beelden in den circus duizendvoudig weer kaatsen. Tegenover den ingang verheft zich eene estrade, waarop twintig rood fluweelen fauteuils staan; deze fauteuils zijn voor de niet rijdende gasten bestemd. In onze vaderlandsche nieuws- en advertentie-bladen leest men vaak: „Pas gearri veerd echte Saksische kanarievogels, te bekomen bij die of die," etc. In de Saksische en Bolieem- sche dagbladen vindt men dikwijls de advertentie: Groot assortiment echte Hollandsche kanarievogels, juist aangekomen; voor civiele prijzen te bekomen bij die of die." Eene eigenaardige bijdrage tot de waarheid van het algemeen bekende spreek woord „een profeet wordt in zijn vaderland zelden geëerd. In eeneplattelandsgemeentevanZuid- Holland kwam dezer dagen bij den Raad het volgende schrijven in van een der leden; „Ik Breng in de vergadering als dat ik bedank voor lid van de Gemeenteraad want daar is niet voor de verdieune dus het is nul want het is van daag ja en morgen neen nu blijf ik met achting enz. Dezer dagenwerdmeldinggemaaktvan het spoorloos verdwijnen van een ingezetene van Enkhuizen, zekeren S. Men vermoedde aanvan kelijk, dat hij op noodlottige wijze was omgeko men, maar thans loopeu er ten zijnen aanzien geruchten van geheel anderen aard. De man zou namelijk met de Noorderzon vertrokken zijn, zijne zaken in berooiden toestand achterlatende Hij Was agent van onderscheiden maatschappijen Te Brussel is een knaap van elf jaar op een tramwagen, die iu volle vaarl was, gesprongen, en bezeerde zich zóó ernstig, dat hij den volgenden dag reeds bezweek. De ouders zijn ontroostbaar. Maar hoeveel dergelijke onge lukken daar en elders zullen nog moeten gebeu ren vóórdat de groote en kleine kinderen voor zichtiger worden? Het verhaal van den jongen dokter, die in het slangenhuis in de Diergaarde te Ant- werden door een python bijna gewurgd en het slachtoffer zijner dierlievendheid geworden zou zijn, is, zegt de Précurseur, een canard van de grootste soort. Van het begin tot het einde is dit verhaaltje verzonnen. Het eenige merkwaar dige, dat vóór eenigen tijd in het slangenhuis is voorgekomen, is het volgende voorval: Twee ongeveer tweejarige in de Diergaarde geboren slangen hadden, de eene aan de staart eu de andere aan den kop, naar hetzelfde konijn gehapt, zoodat plotseling de twee slangenkoppen elkaar op weinig vriendschappelijke wijze ontmoetten. Op eens gaapte één wijder en begon met het konijn ook zijne vleeschelijke zuster te verslinden waarvan weldra nog slechts het achtereinde ter lengte van 2 palm zichtbaar was. Twee wachters, die hiervan getuigen waren, spoedden zich in het hok en trokken met geweld zóólang aan de repec- tieve staarten, tot de zuster weder geheel uit den bek de» broeder» te voorschijn gekomen was ge huld in de dikke «lijmerige massa, welke de slan gen bij het nuttigen van voedsel afscheiden eu die de spijsvertering bevordert. Dezer dagen werd er een gerucht ver spreid dat ten huize van een predikant te Delft een brief zou bezorgd zijr., ongeveer van gelijke strekking als de brief, door de Jongh aan den heer Bogaardt gericht. Dit gerucht wordt te Delft bevestigd. Tijden ds. L. Van der Valk zich Don derdag 11. te Gorinchem bevond, ontving zijn echtgenoot een brief met het postmerk Delft, van ongeveer den volgenden inhoud: „M H. ik heb f 25,000 noodig en die moet u mij 'geven, als u die mij niet geeft vermoord ik een van je kin deren, pas op je geen moordenaar wordt van je zelf of van je kindtren, stuur mij door je meid_ die ik ken, het geld, het moet in een envelop zitten met een zwart bandje, ze moet er mee loopen Vrijdag avond tusschen 7 en 9 uur van je hui» tot aan de Nieuwstiaat, dan de Hypolitebuurt tot aan den sigarenwinkel van Deenik, dan de Choor- straat tot aan het einde en dezelfde weg terug, als je het aan de politie aangeeft dan vermoor den wij jou, als we je kind van daag niet krijgen dan krijgen wij het toch morgen. We haten je ook erg." Deze laatste woorden doen denken van een ongepaste grap. De brief is intusschen in han den der justitie gesteld. Vóór eenige dagen werd in de rivier Pisuerga, die Valladolid doorstroomt, het lijk gevonden van een jeugdig historicus, Louis Lande genaamd, die naar Spanje gegaan was om in de archiven van Simancas zijn studiën voort te zetten. Thans is, na onderzoek, gebleken, dat de jonge man in de straten van Valladolid, na van zijn geld beroofd te zijn, vermoord is. De politie te Amsterdam heeft een man in hechtenis genomen, die zich bij verschil lende lieden vervoegde, voorgevende bediende te zijn op het een of ander assurantiekantoor, welks naam hij noemde. Hij haalde hen over om hunne goederen eu waarden te laten assureeren tegen brandschade. Over de premie zou later worden beschikt. Een paar dagen daarna werd dan ook per quitantie over de bedongen premie gedispo neerd, met de boodschap, dat de polis nog niet gereed was, maar dat die binnen een paar dagen zou worden toegezonden. De premie was betaald maar de polis kwam niet. De geassureerden ver voegden zich tot het kantoor, waar zij hun have en goed tegen brandschade verzekerd hadden, met het billijk verzoek toch eindelijk in het bezit te worden gesteld van de polis. Men kreeg ten antwoord, dat de polis gelijktijdig met de qui tantie van de betaalde premie wordt uitgereikt en dat daarvan nooit werd afgeweken; dus dat daaruit reeds was af te leiden dat men niet ver zekerd was. Ten overvloede werd het boek op geslagen, maar men vond niet den naam van hem, die de polis verlangde. Men deed dus de onaangename ondervinding op van bedrogen te zijn. Aangifte bij de politie werd spoedig ge daan en de oplichter spoedig gevonden. Te Limburg, een stadje in de Prui sische Rijnprovincie was een feest georganiseerd, dat door velen werd bijgewoond vooral om het bal, waarmede het zou worden besloten. De eerste dans echter was nauwelijks begonnen of de aan wezigen bespeurden een doordringenden geur, die een algemeen genies of gehoest deed ontstaan; de zakdoeken werden ijverig gebruikt, om de tranen af te wisschen, die uit de oogen stroomden. Bij onderzoek bleek, dat eene goede hoeveelheid peper door een kwaadwillige hand in de zaal wa» rondgestrooid. Eerst nadat het lokaal een geruimen tijd was gelucht, kon het bal worden voortgezet, maar het getal der aanslustigen was inmiddels belangrijk ingekrompen, want velen waren na zulk eene nieskuur naar huis gegaan. Spoorwe gr ij tuigen aan de stations dienen dikwerf tot nachtverblijf voor landloopers en boosdoeners. Gewoonlijk kiezen de heeren waggons eerste klasse. Een paar dagen geleden werd door de agenten in een dergelijk goed en goedkoop logement te Amsterdam eer. man gevonden, die voor eenige weken van zijn aanstaanden schoon vader een orgeldraaier - vijf-en-twintig gou den tientjes had gestolen, voor het geld pleizier- reisjes was gaan maken en te voet was terug gekeerd, toen hij nog maar 12 centen op zak had. De ontmoeting tusschen den orgel draaier en zijn schoonzoon in spe moet treffend zijn geweest. Theresiënstadt in Bohemen vierde 10 dezer met jubel eu illuminatie een feit, dat de meeste andere steden niet in de gelegen heid zijn te vieren namelijk haar eeuwfeest als vesting. De telegraaf voegt er nog bij dat het feest een „uitsluitend burgerlijk" karakter had! In de Köl n. Ztg. werden eenige dagen voor het domfeest per advertentie nog enkele disponibele plaatsen om den stoet etc. te zien tegen hooge prijzen aangeboden. O. a. bood de inwoner van een huis op den Domhof vier „schoone balkonzitplaatsen" aan, voor „magere" heeren of kinderen. Heel ruim zal men daar dus wel niet gezeten hebben. De dieven te Bordeaux schijnen een soort „vendetta" tegen de rechterlijke macht aldaar te voeren. Zoo werd in de vorige week een rechter terwijl hij in zijn toga zitting hield, de gekleede jas uit het rechtsgebouw weggestolen. Dit is nu in een maand tijd het vijfde stuk, hetzij'jas, hoed of parapluie, dat aan een der rechters op dezelfde brutale wijze ontstolen wordt. Het verwijderen van den stempelaf druk op postzegels heeft thans zoo'n graad van volkomenheid bereikt dat weldra de postzegels afgeschaft zullen moeten worden als men geen beter middel tot vernietiging vindt. Dezer dagen zond iemand in Frankrijk den Minister der Pos terijen een zestigtal postzegels die door ieder voor echt en onbeschadigd werden gehouden. Niettemin waren het zegels die reeds met veel zorg van den stempelafdruk gezuiverd waren. Een nieuwe mode, die reeds te Parijs begonnen is bestaat in geschilderde dameshoeden, Het zijn zwarte vilten hoeden met een breed scherm, dat beschilderd is door zeer verdienste lijke artisten. De eerste dier hoeden werd ver vaardigd voor de gemalin van den graaf van Parijs en was beschilderd mot het familiewapen vau haar eigen huis. In den regel zijn het echter bouquettenbloemen of kapellen, die op den rand geschilderd zijn. De commissaris van politie te Arnh em waarschuwt voor een troep kermisreizigers, bestaan de uit twee mannen en twee vrouwen met eenige kinderen, reizende in twee huiswagens. De twee Duitsch en Fransch sprekende vrouwen, oud on geveer 40 a 45 jaren, met zwart haar, bruine tint en gekleed als zigeunerinnen, wel voorzien van ringen aan hare vingers, houden zich onledig met het in goudsmidswiukels bezichtigen van goud- en zilverwerken, en stellen den winkelier daarbij voor, oude muntstukken in te wisselen, om afleiding te bezorgen, waarbij de éénè dan de gelegenheid te baat neemt om een uitgespreid voorwerp behendig weg te nemen, waarna beiden zonder iets te koopen den winkel verlaten. Een winkelier te Arnhem werd den llden Oct. jl.op die wijze bedrogen. Een gouden damesring, waar op drie parels met 4 of 6 diamanten, ter waarde van f 34, werd na het vertrek dier vrouwen ver mist. Ook te Nieuw-Appelscha is op de kermis deze industrie uitgeoefend. Een nieuw stadhuiswoord. In het gemeen- teverslag van Rotterdam wordt vermeld dat er in 1878 „75 beginselen van brand door tijdige hulp gebluscht zijn." Na, evenals al de acht jaren dat hij geëmploieerd was, den dienst aan het postkantoor

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2