NIEUWE No, 421. Zondag 24 October 1880. 5e Jaargang. Een merkwaardig feest. BUITENLAND. dim* Jp W U Engeland. Frankrijk. Duitschland. Zwitserland. Turkijë. ka MIMEN! (MMKT. ABONNEMENTSPB IJS Per 3 maanden voor Haarlem>0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. tsUEr»s. ,f AGITE MA HON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. De 15e October 11. was voor de Ka tholieken van Duitschland, neen, laat ons liever zeggenvoor de Katholieken der geheele wereld een merkwaardige dag. De voleinding van het eerbiedwaardige gedenk- teeken van christelijke bouwkunst werd op dien datum, de geboortedag van den ont slapen koning Frederik Willem IV, eer tijds beschermheei van den dombouw en ijverig voorstander van het plan tot vol einding van dit heerlijk godshuis, feestelijk herdacht. Een aantal vorsten en vorstin nen, prinsen en prinsessen, vele militaire en burgerlijke grootwaardigheidsbekleeder» hadden zich naar het oude Colonia Agrip- pina begeven, om zich daar bij de omge ving te voegen van Keizer Wilhelm, na tuurlijk, het hoofdfiguur van dit veelbetee- kenend feest. Wanneer wij met eenigeu na druk gewagen van een veelbeteekenend feest, dan geschiedt zulks niet zonder ge gronde motieven. Veelbeteekenend, merk waardig zelfs, in vele opzichten toch, is het dat de voleinding van den Keulschen dom plaats heeft in een tijdperk dat de Katholieke Kerk van alle zijden bestormd, gelasterd en vervolgd wordt; dat de statige torens van het overschoone godsgebouw, welks weerga in Duitschland moeilijk te vinden is, thans voleindigd, zich ten he mel verheffen op een tijdstip dat ook alle kinderen des waren geioofs hunne blikken smeekend naar boven wenden en hulp en vrede vragen. 't Zal dus niemand verwonderd hebben dat het feest geheel en al een wereldsch karakter droeg en dat de gereserveerde houding der Katholieken, de waardigheid en grootheid van ziel deed uitkomen, die wij zoo dikwerf met bewondering hebben aanschouwd in den bitteren kamp die onze geloofsgenooten in het stamverwante land hebben te strijden. Zij konden onmogelijk aan dit wereldsch feest, in deze treurige dagen, deelnemen. Want de dom is en blijft een katholiek kerkgebouw en de geloovi- gen kunnen onmogelijk jubelen en lachen terwijl de Aartsbisschop bij de voleinding zijner kathedraal in verbanning is. De van haren innig geliefden herder beroofde Kerk kon in haren rouwtijd onmogelijk deelne men aan een feest dat op zulk eene we- reldsche wijze was geschoeid. FEUILLETON. Het Requiem van Mozart. Mozart hieH veel van in den nacht te werkeD; dikwerf duurden zijne nachtelijke studiën tot aan den morgen. Op een avond, dat het reeds laat was geworden, hield een rijtuig voor zijne deur stil. Een net gekleed heer, met een ernstig voor komen en grijs haar, trad binnen. Er is mij iemand ontvallen, aan wie ik innig gehecht was, zeide hij, en wier aandenken mij eeuwig dierbaar zal blijven. Voor haar wil ik ieder jaar een plechtige zielmis doen vieren, en kom daarom u dringend verzoeken een Requiem te willen componeeren. Reeds ziek zijnde, nam hij dat verzoek, op dat oogenblik zoo in overeenstemming met zijne over denkingen, gretig aan. Voordat hij een besluit nam, Den 6en dezer maand werd in de Ka tholieke volksvereeniging te Keulen het domfeest besproken. De domvicaris Theisen deelde o. a. mede dat het Kapittel den Keizer aan den westelijken ingang der ka thedraal zou ontvangen, maar dat de gees telijkheid zich overigens van alle verdere deelneming aan het feest zoude onthouden. De clerus bedankte hartelijk om op de tri bune of bij het banket als stoflage te die nen. En zoo geschiedde het. Nadat d« Kei zer zijne rede had uitgesproken waarin hij, in de eerste plaats, koning Frederik Wil lem IV herdacht, wiens woorden voor 38 jaren gesproken, allerwege geestdrift ge wekt hadden, en waarin hij zeide diep be hoefte te gevoelen zijn dank te betuigen aan alle Duitsche regeeringen voor hare medewerking aan den bouw en eindigde met den wensch dat dit heerlijke gedenk stuk door de genade van den Almachtige vrede moge beloven op alle gebied, Hem ter eere strekken en ten zegen zijn voor allen, nam de Deken van den Dom het woord. Hij richtte zich tot den Keizer en de Keizerin en dankte den eerstgenoemde voor de goedgunstigheid waarmede hij als beschermheer van den dombouw voortging het groote werk te ondersteunen en voor te staan, tot het begeerde doel bereikt was. Hij eindigde zijne rede met deze woorden: »Moge spoedig de vurig verlangde dag aan breken, die aan de Kerk vrede, aan den voltooiden dom zijn herder teruggeeft! God beware, God bescherme en behoede, God zegene Uwe Keizerlijke Koninklijke Majes teiten, het gansche Koninklijke huis.Deze rede vau den domdeken die in alle opzich ten op nieuw getuigenis gaf dat een ka tholiek priester niet schroomt de waarheid te verkondigen al staat hij ook voor de vorsten der wereld en niet siddert of beeft voor de machten der aarde, deze rede en het Te Deum, gezongen door het Dom koor, waren de eenige blijken van belang stelling in het feest van zijde der geeste lijkheid en der leeken. 'tWas een treurig schouwspel toen de hoogwaardige wijbisschop met krachtige stem de toespraak hield. Een hoogbejaard priester, beroofd van zijn inkomen, sind» jaren door de Meiwetten genoodzaakt zijne waardigheid als vicaris-generaal neer te leggen, omgeven van mannen, die zijn noodlot als slachtoffers derzelfde wetten, vroeg hij den naam van den vreemdeling. Later is men te weten gekomen, dat het de Graaf van Wollsegg was. Het moet u voldoende zijn, antwoordde de Graaf, dat gij voor een kenner werkt. Zet u aan den arbeid en zeg mij, wanneer het zal ge reed zijn. Over eene maand. Welnu, ik zal over vier weken terugkomen Welke som verlangt gij daarvoor? Honderd dukaten. Hier zijn ze, De onbekende vertrok. Na eenige o genblikken van overpeinzing, riep Mozart zijne vrouw, om hem inkt, pen en papier te laten brengen. De gedachten over de samenstelling stroomden hem als 't ware toe; onmiddellijk begeeft hij zich aan het werk. Gedurende verscheidene dagen arbeidde hij met deelen, begroette de vorstelijke personen in het voleindigde godsgebouw, zonder twijfel met den innigen wensch bezield, dat het een ander mocht vergund zijn, zijne plaats in te nemen. Neen Koning Wilhelm, meer dan ko ning, Keizer van het Duitsche Rijk, zoo lang de onzalige wetten, eenmaal onder uwe regeering, God betere het, in het leven geroepen en door uwe koninklijke keizerlijke hand bekrachtigd, voortgaan uwe onderdanen, uwe kinderen in hunne heilige overtuigingen te krenken, zoo lang gij toestaat dat misdadige handen zich vergrijpen aan de gezalfden des Heeren, zoolang uwe wetten aan de geloovigen den troost des gebeds, het genot van een zalig sterfuur weigeren, zoo lang zal ook op het gelaat van den geloovige de droevige plooi zichtbaar blijven, eenmaal door de werking van de door u gesanctionneerde wetten, daarop te voorschijn gebracht en nimmer zal het u gelukken uwe diep gekrenkte katholieke onderdanen op kommando feest te doen vieren. De Duitsche Protestantsche bladen wijzen met groote ergernis op het Keulsche dom feest, dat zij een schitterende zegepraal der Katholieke Kerk noemen, wat de radicalen ook gedaan hebben om de beteekenis van het feest te veranderen. Zij zijn vooral toornig om de rol, welke de Protestantsche kerk in deze zaak gespeeld heeft, 't Is dan ook dol, God in eene Protestantsche kerk te gaan danken, dat de Katholieken zoo'n prachtige kerk gekregen hebben, zegt de Maasbode terecht. Eu met gansch hunne instemming wijzen de Protestantsche bla den op de woorden vau de Germania Nooit zal de Keulsche dom iets anders zijn dan de hoofdkerk van het Keulsche Aartsbisdom. Nooit hebben de bouwers van den Dom in oude tijden er aan gedacht een Duitsch volksgedenkteeken op te rich ten. Zij bouwden God naar hun opvatting een heiligdom. Nooit zal een katholiek priester in een andereu dienst dan die zij ner Kerk zijn ambt verrichten. Nooit zal een waar Katholiek den dom als een volks heiligdom beschouwen maar als een gods huis naar zijne opvatting. Wij eindigen met de woorden bij den aanhef van ons opstel gebezigd: de 15e October was voor de Katholieken een merk waardige dag. Merkwaardig door de vol- zulk eene koortsachtige gejaagdheid aan zijne com positie, dat hij van vermoeinis en overspanning buiten kennis raakte en gedwongen werd zijn Re quiem te staken. Na verloop van den vastgestelden tijd kwam de Graaf terug. Het is mij onmogelijk geweest woord te houden, zeide de kunstenaar. Maak er u niet moeielijk over, ant woordde de onbekende; hoeveel tijd hebt ge nog noodig? Nog eene maand; het Requiem boeit mij, het beheerscht me geheel en al; vandaar dat het uitgebreider wordt dan ik wel wenschte. Zoo, in dat geval is het billijk uw hono rarium te verhoogen; ziehier vijftig dukaten als aanvulling. Gij kunt op mij rekenen, antwoordde Mozart, maar zeg mij toch, wie gij zijtl Dat is niet noodig; ik kom over vier wt einding van den prachtigen godstempel, welks bouw reeds in 1248 begonnen, na vele wederwaardigheden eindelijk tot de lang verbeide voltooiing kwam merkwaar dig door het feit dat te midden der groot ste verdrukking en geloofsvervolging de Duitsche Katholieken de voleinding van het schoonste hunner bedehuizen mogen aan schouwen maar vooral merkwaardig door de eenheid van geest en hart, de uiting van de overtuiging des geloofs, de onkreuk bare trouw die èn geestelijkheid èn leeken bi] deze gelegenheid glansrijk hebben aan den dag gelegd. Hun voorbeeld strekke ons tot navol ging- De oproerige toestand van West-Ierland heeft de overheid doen besluiten; 700 man extra-politie naar Galway te zenden. Daarheen is ook mili taire macht vertrokken. De kazernen van Long- rea worden in gereedheid gebracht voor een aanzienlijke troepenmacht. Inmiddels is het graafschap Kerry in staat van oproer verklaard. De Minister van Justitie ontvangt nog dage lijks brieven, waarin rechterlijke ambtenaren ont slag nemen. Een inspecteur van de veiligheidsdienst keerde gisteren-nacht huiswaarts, toen hij onver wachts door eenige mannen overvallen werd, die hem voor dood op straat lieten liggen. Tegenwoordig is het te Parijs niet het pu bliek, dat onveiligheid te vreezen heeftmaar de politie. Ten slotte zuilen nog de burgers een corps moeten vormen om de rust der prefectuur te bewaren. De officieuse Provinzial Correspondent schrijft dat aan den ernstigeu wil der Porte, om aan haar besluit tot overgave van Dulcigno gevolg te geven, geen twijfel meer bestaat. Men mag verwachten, dal de Porte op nadrukkelijke wijze haar voornemen zal doen gelden. Tot de wederinvoering van de doodstraf in het kanton Schweiz is besloten met 2088 tegen 456 stemmen. Uit Weenen wordt bericht, dat baron Calice, Oojtenrijksch gezant, zijn bemiddeling aan Mon tenegro en Turkije heeft aangeboden. Het woord terug. Vaarwel. Mozart's geestdrift nam toe. Hij zond den onbekende een bode achterna, om zijn naam op 't spoor te komen; doch te vergeefs. De knecht kwam zonder eenige nadere aanwijzing terug. De componist, wiens ziekte allengskens erger werd, beeldde zich in, dat de vreemde een boven natuurlijk wezen was, en gezonden, om hem zijn naderend einde aan te zeggen. Hij hervat den arbeid, meermalen zwijm, toch blijft hij voortwerkem. hem is, komt boven, zijne zed krachten vereenigen zicl^ zeide hij droevig tot. Dat is zek mijne lijkdig De

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1