BUITENLAND^ BINNENLAND. Engeland. België. Rusland. Amerika. GEMENGD NIEUWS. eene wet, die leven en bloed der arme pachters in de macht der grondeigenaars stelt- 't Kan dus geen verwondering baren dat er zich een liga constitueerde en dat deze zich meer en meer uitbreidt. Of behoort zelf behoud niet tot 's menschen recht Vijftienduizend pachters woonden Zondag 11. eene door de Land-Liga georgani seerde vergadering bij te Millamore, bij Longhrea. Er werden zeer heftige redevoeringen gehouden tegen de land- heeren en de regeering. Nog altijd worden de decoratiën verwacht ter gelegenheid van de jubelfeesten». Maar le Moniteur Beige blijft stom. Men kan zich het ongeduld voorstellen van hen, die het gelukkige lint wachtende zijn. Maar niets komt. Men zegt dat er meer dan 6000 aanvragers zijn. De Minister weet dan ook niet waar hij het eerst mede beginnen moet; en in plaats van den knoop door te hakken, verdaagt hij de zaak. Te St. Petersburg heeft men een uitge- breiden handel in gestolen of valsche Buitsohe paspoorten ondekt, die voor 100 a 1000 roebels verkocht werden. Volgens het tele grafisch bericht heeft daarover eene zeer levendige onderhandeling plaats met de Duitsche Regeering. In de Vereenigde Staten is het pension- neeren van ambtenaren van staat of gewest onbekend. Ook een ex-president heeft dus geen pensioen te wachten. De ex-president Grant schijnt echter door zijn reis om de wereld zoo aan lager wal te zijn gekomen dat nu een openbare inschrijving voor hem is geopend. De New-York-Herald heeft 91,000 dollars bijeengebracht, de heer John M. Forbes, van wien het denkbeeld uitging, 50,000 dollars. Er gaan stemmen tegen deze inschrijving op, als niet strookende met de waardigheid van het presidentschap. De Minister van Financiën heeft een onderzoek doen instellen naar de wijze waarop de Staats loterij, zonder.; de belangen van een groot aantal personen, die bij die instelling eene broodwinning vinden, al te veel benadeelen, te eeniger tijd zou kunnen worden opgeheven. Dit onderzoek is nog niet afgeloopen. Het heeft echter reeds aan het licht gebracht, dat men hier met zeer ingewik kelde toestanden te doen heeft, waarin volgens den Minister geen forsche greep mag worden gedaan. Deventer, 22 November. Als een zeldzaamheid verdient vermelding dat van 13 tot 17 November (de bevolking bedraagt p. m. 20,000 zielen) hier bij den burgerlijken stand geen aangifte van over lijden is gedaan. Bovencarspal, 22 November. In deze gemeente heeft een driejarig knaapje een ketel met kokende koffie aan den mond gezet en daarvan gedronken. Onder hevige pijnen is het kind den volgenden ochtend aan de bekomen brandwonden over leden. Groningen, 22 November. Door de politie alhier is procesverbaal opgemaakt tegen een tap per, wegens het tappen van sterken drank aan kinderen beneden den leeftijd van 16 jaren. Maastricht, 22 November. Alhier heeft een kind zoo zware brandwonden bekomen, dat het aan de gevolgen is overleden. Veghel, 22 November. In deze gemeente werd in de vorige week eene in het Oude-Yrouwenhuis verpleegd wordende vrouw vermist. Bij onderzoek vond men de ongelukkige levenloos in eene sloot niet ver van het gesticht. Arnhem, 22 November. Alhier kregen giste ren twee schoolknapen twist, die zoo toenam, dat ten slotte de een den ander met een mes over het gezicht sneed, waardoor de aangevallene met gespleten neus moest aftrekken. Olst, 22 November. Gisteren heeft een rond reizend koopman bij den klompenmaker S.te Welsum, f 200 aan papiergeld ontvreemd. Leiden, 22 November. In den avond van j.l. Woensdag werd bij de politie alhier aangifte ge daan dat aan een 13jarig meisje door een onbe kende vrouw een spaarbankboekje, waarop onge veer f 200 stond, was ontnomen. Maatregelen met de administratie der spaarbank getroffen, hebben er toe geleid om de dievegge aan te houden, die heden zich aan de spaarbank ver voegde om hel, op het door haar gepresenteerde boekje voorkomende geld te ontvangen. Rotterdam, 22 November. Heden-namiddag is uit de spoorweghaven te Feyenoord opgehaald het lijk van een ondergeschikt beambte bij de Staatsspoorwegen, die sedert 11. Donderdag werd vermist. Inde vorigeweek zijn 56 personen,en onderdeze eene vrouw, wegensbedelarij, landlooperij, gebrek aan een middel van bestaan of om an dere redenen door de justitie uit het rijk ver wijderd. Zaterdag-middag is een van Breda vertrekkende goederentrein naar Boosendaal, even voorbij de spoorwegbrug bij het station, ont spoord, en de locomotief in een sloot geraakt. Er zijn geen ongelukken gebeurd; het personeel kon tijdig afspringen. Een nieuw hoefijzer wordt in Berlijn gemaakt en moet volgens de berichten zeer goed voldoen. Het heeft een groef aan den bovenkant, die met geteerde hennep gevuld is. Door het tusschenplaatsen van de hennep moet een zekere veerkracht verkregen worden, waardoor het ge makkelijk loopen van het paard verzekerd wordt. In het kleine kerkdorp den Andel, in Groningen, zijn dezer dagen bij het herstellen van het Herv. kerkgebouw eenige muurschilderingen gevonden, die, zooals dat in dusdanige gevallen meer is gebeurd, voorloopig maar weder over ge wit werden. Het Britsche schip Galathea leed inde vorige week gedurende een hevigen storm in den Atlantischen Oceaan schipbreuk. Zeven matrozen en eeu scheepsjongen redden zich in een boot er. werden, na een worsteling van zes uren tegen de woedende elementen, door de Noovweegsche bark Brilliant opgenomen en op den Britschen schoener Falcon overgebracht. De overige man schap verdronk. Onder de Zaterdag 11. per st. Madura naar Indië vertrokken kolonialen bevonden zich 4 gewezen Pruisische officierendrie hunner gaan als sergeant en één als korporaal naar Indië. Bij eene tooneelvoorstelling in den grooten schouwburg te Stuttgart heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Er werd gegeven Robert en Bertram, aan het slot waarvan de beide vage bonden per luchtballon trachten te ontvluchten. Toen beide acteurs, die deze rollen vervulden, waren opgestegen, brak er iets aan den toestel, met het gevolg dat beide op den grond neerplof ten. De een bekwam slechts een lichte verwon ding, maar de andere heeft zulk een zware her senschudding ondergaan, dat hij de" volgenden dag nog bewusteloos was. Een landbouwerte Ovezande en zijne dienstbode zijn gevankelijk naar Middelburg ge bracht, beschuldigd de vrouw van eerstgenoemde opgesloten gehouden en onverzorgd gelaten te hebben. De bedoelde vrouw is in December van het vorig jaar uit een krankzinnigengesticht ont slagen. Prins Roland Bonaparte heeft terge legenheid van zijn huwelijk met mile Blanc, dochter van wijlen den pachter der speelbank te Monaco, 50,000 fr. aan de armen te Parijs gegeven. Naar men zegt, heeft Blanc niet minder dan 80 millioeu nagelaten. De Haags che co rres pon den t der Arnh. Ct. vestigt de aandacht op eene dwaasheid van on zen tijd, namelijk de manie voor antiquiteiten, „die vele mijner land- en tijdgenooten beheerscht, en waaraan de hedendaagsche uitdragers in het groot den modieuseu titel van „antiquiteiten handelaars" en aanzienlijke winsten te danken hebben. In de hoofdstraten onzer hofstad ver rijzen al meer en meer magazijnen en deze met allerlei voorwerpen opgepropte winkels ver dienen inderdaad dien naam! van wezenlij ke of kunstmatige oudheden van allerlei aard en verschillende waarde, doch zonderonderscheid allen hoog in prijs. Meubels, porselein, aardewerk, kanten, prenten en schilderijen, wapens, glaswerk en wat niet al vindt men er bijeen en de aan houdende uitbreiding benevens het voortdurend toenemen van het aantal winkels, brengt duide lijk aan den dag, dat er niet alleen een groote omzet in deze arlikelen is, maar dat er ook veel in verdiend wordt. Menigeen van deze handelaren begon eer. twintigtal jaren geleden met een gewo nen uitdragerswinkel in eene achterbuurt, die na jaren lang van dag tot dag het leven voort gesleept te hebben, eindelijk door den tijdstroom is opgenomen, zijn winkel van oude kleêren en dergelijke onaanzienlijke voorwerpen heeft gezui verd, en er den naam van „magazijn van anti quiteiten" aan gegeven heeft, en thans onder de „industrieelen van den Haag" eene eerste plaats bekleedt. Er zijn er wien het niet zoo naar den vlecze is gegaan, en die als failliet in de cou rant, in plaats van als industrieel in de hoofdstraat beland zijn, maar dit waren uitzonderingen. Eene daarvan wil ik hier vermelden, om het goed ge vonden woordenspel door den patient zelf op zich toegepast. Hij droeg denzelfden naam als het hemellichaam dat met zijn vriendelijk, gemoedelijk schijnsel de Haagsche nachtwachten op hunne omzwervingen pleegt te verlichten. Zijne affaire op een bovenkamertje begonnen hebbende, had hij, zijn tijd vooruit zijnde, voor de renaissance van zijn vak, zich op te grooten voet ingericht en was alzoo failliet gegaan, waarna hij het oude bovenkamertje weer betrokken had. Een van de eerste dagen na zijn terugkeer, door een voorma lig buurman begroet, gaf hij hem ten antwoord: „Ja, vriend, wat zal ik je zeggen? de Maan is weêr in zijn eerste kwartier." Maar, zooals ik zeg, hij was eene uitzondering; voor zijne confrères, die het juiste tijdstip van uitbreiding hebben weten te gebruiken, strekt de zon tot voorbeeld, die nog altoos hoog aan den hemel staat te schit teren." In Parijs loopt iemand rond die door vitriool zijn gezicht verloren heeft. Om dit bekend te maken, heeft hij een bord op zijn borst hangen, waarop gedrukt is-, „Blinde, Slachtoffer van een onmensch." Iets nieuws op het gebied van adver- teeren. Het Utrechtsch Dagblad bevat eene ad vertentie, met rooden inkt gedrukt. Kleur beken nen is goed; maar wanneer ieder, die van de advertentie-kolommen der dagbladen gebruik maakt, verlangde dat zijne advertentie in eene afzonder lijke kleur gedrukt werd, zon de goede smaak zeker niet bevorderd worden, daargelaten nog, dat het inwilligen van dat verlangen op technische bezwaren zou afstuiten. De onlangs overleden uitgever der Gartenlaube de heer E. Keil te Leipzig had bo ven zijn lessenaar een blad carton gehangen waar op de woorden tijd is geld geschreven stonden. Dat was een vingerwijzing voor hen die bij 't bespivken der zaken wat langdradig en gerekt te werk gingen. Een andere inscriptie die dezelfde strekking heeft, is thans te lezen boven den les senaar van den heer Emil Rittershaus, koopman te Barmen. Zij luidt als volgt: Sag'was du willst, kurz und bestimmt, Lass alle schonen Phrasen fehlen! Wer nutzlos uns're Zeit uns nimmt, Bestiehlt uns,und: „Du solist nicht stelden!" Tijdens de groote legeroefeningen in den herfst van dit jaar, verloor' een Silezische rit meester nabij Brandenburg zijn geliefden hond, die den smakelijken naam „Semmel" droeg. Alle moeite om den hond weer te krijgen was vergeefs. De hond was weg, en zijn meester spoorde terug naar Glogau in Silezië. Vier weken later kwam echter „Semmel", mager als een staak, weerom. Het trouwe beest, dat de heenreis per spoor ge maakt, en toch te voet den 100 mijlen langen terugweg heeft weten te vinden, is thans onder de goede verpleging zijner oude eigenaars. Een Over ij sselsche boer heeft te Zwolle een door hem gemest varkentje aangebracht, dat 418 Ned. pd. weegt. Het diertje bracht f 246.62 op. De treurige zekerheid is verkregen, dat het ter hoogte van Kaap St. Govan niet ver van Milford gestrande stoomschip de Ailsa is, een ijzeren schroefboot le klasse. De uit 20 per sonen bestaande bemanning en 7 passagiers von den hun graf in de golven; 8 lijken zijn reeds ter reede aangespoeld. De mailboot Corisio, den 19n van de Westkust van Afrika te Liverpool binnengeloopen, bracht daar de tijding, dat ter hoogte van Grand Bossa een schoener is gezon ken. Van de 36 personen aan boord equipage en passagiers werden slechts 4 gered. De Co risio vond de geredde schipbienkelingen in een toestand van vertwijfeling; zij hadden zich aan een omgekantelde boot vastgeklampt. Te 's-Hertogen bosch heeft een ontzet tend ongeluk plaats gehad. De heer Dr. Van den Bogaert, directeur vau het krankzinnigengesticht Coudewater, liet zich naar het station aldaar bren gen, ten einde naar Amsterdam te vertrekken, waar zijne vrouw zich bevond. Door het gefluit eener locomotief schrikte het paard van zijn rij tuig, en rende in volle vaart den weg naar het station op. Alhoewel door voorbijgangers gewaar schuwd, waagde de heer v. d. Bogaert het uit zijn rijtuig te springen, doch met het ongelukkig gevolg, dat hij met het voorhoofd op de keien viel, en bijna onmiddellijk een lijk was. Bij de Fransche bank heeft Zaterdag een diefstal plaats gehad. Een dame kwam voor één der kantoren en legde, ter beleening of voor een ander doel, een hoop effecten, ter waarde van 44000 fr., een der aan een raampje staande bedienden voor. Terwijl deze zich omkeerde om een gedrukt formulier te halen,knoopte een persoon, die voorgaf de dame te kennen, een gesprek met haar, eu op hetzelfde oogenblik gleed eeu ander deftig gekleed persoon stillekens naar het luikje en maakte zich meester van een gedeelte der door de dame neergelegde effecten. Eerst toen de dief, die in den persoon welke met de dame een gesprek had aangeknoopt, zijn medeplichtige had, de bank verlaten had, werd de diefstal ontdekt. Te Viersen werd dezer dagen eendief stal en misschien een moord door de tegenwoordig heid van geest bij den bedreigde gelukkig verijdeld. De onderwijzer Speelmann aldaar, ontwaakte nl. door eenig gerucht en zag toen een persoon over den grond naar het bed kruipen. Genaderd zijnde hief hij een mes op. De hand te grijpen, het mes te nemen en zich op den indringer te storten, was het werk van een oogenblik. Op het geschreeuw van vrouw en kinderen kwamen de buren toe- loopen eu werd de dief gekneveld aan de politie overgeleverd. Het bleek een pas ontslagen ver oordeelde te zijn. Zijn makker, die bezig was geweest in een andere kamer een aantal kleederen bijeen te pakken, had het hazenpad gekozen. Den avond voorde terechtstelling van den kindermoordenaar Reif te Bruchsal (Baden), ontving de geestelijke der gevangenis een tele gram, waarin de Groothertogin den veroordeelde deed weten, dat zij in den gebede hem bij zijn laatsten zwaren tocht zou gedenken en voor zijn achterblijvend kind zou zorgen. Een dienstmeisje, dat te Insbruck in het hospitaal ziek lag, meenende dat zij den dood nabij was, heeft aan een politie-beambte de be kentenis gedaan, van een reeks gruweldaden door haar bedreven. Als kindermeisje moet ze verschei dene kinderen door verstikking onder dekens om het leven hebben gebracht. Buiten alle verwach ting is zij hersteld en naar de gevangenis te Weenen overgebracht. Met het ruwe jaargetijde komen de winterjassen-dieven weer opdagen, die in koffie huizen en andere publieke plaatsen zoo vrij zijn een anders jas aan te trekken, soms nog een paar voor het verliezen meenemen, en de arme bestolenen noodzaken zonder overjas naar huis te gaan en zich een nieuwe aan te schaffen. In de lokalen der Berlijnsche universiteit had men se dert eenige dagen veel van zulk een personage le lijden. Er waren in dien tijd 23 jassen spoorloos verdwenen. Onlangs echter werd de dief, die zich als een student voordeed, op heeterdaad betrapt en aan de politie overgeleverd. Electrische bellen zijn een uitste kende uitvinding, waarvan veelzijdig partij wordt getrokken. Intusschen hebben zij ook hare scha duwzijde, zooals de bewoners van een heerenhuis te Weenen onlangs ondervouden. Daar was zulk een bel in de keuken geplaatst en met alle ka mers door een telegraafdraad verbonden. Midden in den nacht, toen allen in diepen slaap verzon ken waren, liet plotseling de bel zicb hooren met gevaarlijk geweld. De dienstboden schrikten wak ker en liepen naar de slaapkamer VSri den heer des huizes, waar het geluid zijn oorsprong had. Doch daar vonden zij hun meester in een gerusten slaap, en toen hij eindelijk wakker was gewor den, was hij zeer verbaasd, dat op dit ongewoon uur zulk een drukte heerschte. Lang bleef dit raadsel niet onopgelost voor hem; het nog steedê voort gaande gelui van de bel bracht hem spoedig tot de ontdekking, dat hij was gaan liggen op het knopje van de telegraafleiding, dat in zijn bed was aangebracht, en dat hij zelf dus onbewust de oorzaak was geweest, dat hel geheele huis zich in rep en roer bevond. In Hongarije is het lang geen zeld- zaamheid meer, dat een journalist geroepen wordt om met de wapenen te verdedigen wat zijn pen geschreven heeft. Uitdagingen en tweegevechten tussehen redacteurs en militairen komen in den laatsten tijd aldaar dikwijls voor. Ontstond er voor eenige maanden te Pest een oproer, omdat een trotsche magnaat een journalist bijkans doodschoot, thans bevindt zich de bevolking van Klausen- burg in Zevenbergen in de grootste opgewonden heid, wegens een feit dat in ruwheid nauwelijks zijne wedergade vindt. Ziehier de toedracht der zaak. De heer Bartlia, redacteur van het blad Ellen- zék, schreef in zijn blad dat de luitenant Rustow de eenjarige vrijwilligers tijdens hunne oefeningen voor „Magyaarsche honden" had uitgescholden. Toen deze uiting van militaire zijde als leugen en laster verklaard werd, bracht de redacteur bewijzen te voorschijn, waarbij ook andere personen ver klaarden die uitdrukking gehoord te hebben. Te vens werd op een onderzoek aangedrongen. Hier over verbitterd, verzamelden zich eenige officieren in een koffiehuis,er. het gevolg hunner beraadslagingen was, dat de luitenants Rustow en Dienstl zich naar het redactie-bureau begaven, en van den heer Bartha satisfactie eisehten. Deze ant woordde dat hij steeds bereid was de waarheid van het geschrevene te bewijzen, en dat het niet aanging door, middel van uitdadingen de vrijheid der pers te knevelen. Óp dat gezegde hief een der officieren zijn karwats op, waarop dé redacteur een knuppel ter hand nam. De luitenant Dienstl dit ziende, bracht toen den heer Bartha eenige sla gen met de karwats toe, terwijl deze zich. met zijn stok verdedigde. Nauwelijks zag dit de andere officier, Rustow, of deze trok zijn sabel, en hieuw naar den redacteur. Ook de andere militair liet zijn karwats vailen, greep eveneens naar zijn sa bel en daarop hakten deze beide helden met zulke woede op den weerloozen journalist los, dat deze weldra, uit vele wonden aan hoofd, armen, handen en hals bloedende, neerstortte en voor dood bleef liggen. Eerst na een uur, toen het bloed onder door de huisdeur naar de straat vloeide bemerkte men wat er gebeurd was. Op dat gezicht werd de woede van het volk zoo groot, dat het in massa, met stokken en hooivorken gewapend, naar het huis oprukte waar zich de officieren bevonden. Een gevecht ontstond tussehen die ordelooze me nigte en de gewapende macht, die intusschen voor het huis was opgerukt, waarbij, wel is waar het volk moest afdeinzen, maar dat toch ten gevolge had, dat de beide geweldenaars tussehen een piket soldaten naar de gevangenis gevoerd werden. De verbittering onder de burgerij van Klausenburg is zóó groot, dat alle officieren aangeschreven zijn zich niet in openbare lokalen te begeven, wil len zij geen gevaar loopen mishandeld te worden. Alle clubs, vereer.igingen en genootschappen heb ben dadelijk aan den kommandant van de stad doen weten, dat zij niet verder met militairen wenschen te verkeeren, en dat deze van al hunne bijeenkomsten zijn uitgesloten. Sterke patrouilles trekken tot handhaving der orde door de stad. Nauwelijks was de tijding van het gebeurde te Pest bekend, of de afgevaardigde Pechy richtte een interpellatie tot den minister-president Kolo- man Tisza, met verzoek dat de daders streng ge straft zouden worden, dat maatregelen zouden ge nomen worden, dat zulke militaire ruwheden niet meer voorkomen, en aan de diep gekrenkte openbare meening voldoening gegeven zou worden. De Mi nister gaf ten antwoord, dat hij per telegraaf de samenstelling eener gemengde commissie uit burgers en militairen bevolen had, aan welke het onderzoek dier zaak was opgedragen. Te Klausen burg had intusschen een groote volksvergadering plaats gehad, waarin besloten is een adres tot den Koning te richten, met verzoek dat maat regelen genomen worden om het leven der bur gers tegen de gewelddadigheden van militairen te beschermen. De journalisten-vereeniging te Pest heeft zich eveneens de zaak aangetrokken, en verklaard niet te zullen rusten voordat de daders gestreng gestraft zijn. In Öostenrijk-IIongarije vergeten de officieren dikwijls dat het leger niet meer eene afzonderlijke kaste, maar een inrichting is die uit de burgerij voortkomt, en het dus niet aangaat, op grond van dikwijls nietige voorwendsels, de wapens tegen de burgers te keeren, tot wier verdediging zij integendeel geroepen zijn. Zaterdag-nacht en eergisteren-namid- dag hebben zich te Agram weder herhaaldelijk schokken doen gevoelen. Ook te Bazel is in den avond van den 15n November een schok van aardbeving gevoeld. Te Bern zijn insgelijks ter zelfder tijd schokken waargenomen. Te Antwerpen is bij een vechtpartij een matroos zoodanig verwond, dat bij het naar huis gaan om zich te laten verbinden, plotseling dood op straat nederviel. Een rijk particulier, Fratiz Dominik Graffi, voor eeuigen te Leipzig overleden, heeft zijn geheele vermogen, ongeveer twee millioen Mark, aan die stad vermaakt. Een Brusselschblad roept de aandacht der justitie in op zekere lieden, die sedert eenigen tijd de treinen in speelhuizen veranderen. Die personen, welke op alle spoorwegen reizen en voor alle reisgoed voorzien zijn van een stuk tapijt en een spel kaarten, hebben het vooral gemunt op jongelieden. De onvoorzichtigen, die een kaart spel durven aannemen, komen er gewoonlijk met groote verliezen af.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2