BUITENLAND^ BINNENLAND. MARKTBERICHTEN. Frankrijk. Duitschland. Spanje. Rusland. Zwitserland. Amerika. GEMENGD NIEUWS. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Doch er is een lichtpunt en dat is haar politiek voor de landsverdediging. Boven alle quaestiën van politieken aard staat deze *iet alleen, maar zij is er ook boven verheven. De verdediging des Ya derlands, omvat alles, want zonder deze behoeft er voor ons van geen onderwijs-, van geen koloniale-, van geen financieele quaestie meer sprake te zjjn. Waar nu de zorg voor die verdediging in zulke uitstekende handen is als die van den tegenwoordigen Minister van Oorlog; waar de val van de politieke mannen in het Kabinet ook die van deze kundige spe cialiteit noodwendig moet ten gevolge heb ben, en waar wij van harte wenschen, dat het den Minister gegeven zal zijn niet al leen zijn begrooting, zij het dan ook eenigs- zins gewijzigd, te zien aangenomen, maar ook de daarin vervatte beginselen ten uit voer te brengen, daar meenen wij dat men, zónder zijne overtuiging geweld aan te doen en niettegenstaande men gewichtige be zwaren heeft tegen de Regeering in het al gemeen, nog ditmaal het Ministerie moet blijven dulden met het oog op het algemeen belang, dat in dit geval op den voorgrond moet staan. Wij meenen deze opmerking, bescheiden aan het oordeel van 's lands vertegenwoor diging te mogen onderwerpen. Het voorstel van den heer León Renault, om een crediet van 40 millioen toe te staan voor het boren van een tunnel door den öimplon, is door 120 afgevaardigden ge- teekend. Men zegt dat de Italiaansche en Zwitsersche regeeringen ook harerzijds eene subsidie hebben beloofd. Een bericht uit Gettinje meldt aan de Politische Corr. dat de samenkomst van Bedri-bey en Matanovich te Kunja reeds heeft plaats gehad. De Turken eischten, dat de Montenegrijnen onmiddellijk Dulcigno zouden binnentrekken, en dat de verzegelde huizen onaangeroerd moesten blijven. Beide eischen werden ingewilligd. De Corréo zegt, dat de Ministerraad, onder voorzitting des Konings, zal onder zoeken de klacht van de Fransche Regee ring betreffende de slechte behandeling den Capucijnen aangedaan, die te Barcelona ontscheept werden. De commissie voor de drukpers heeft in beginsel tot opheffing van administratieve straffen besloten. De gewone weg van rech ten zal voor de daaronder thans vallende delicten worden gevolgd. De Groote Raad van het Zwitschersch kanton Zug heeft nu ook van zijn bevoegd heid gebruik gemaakt, om te besluiten tot wederinvoering van de doodstraf. Het kanton Luzern zal in deze eerstdaags ook beslissing nemen. De ontzaglijke vermindering van de schuld der Vereenigde Staten klinkt als een sprookje voor de met schuld belaten Euro- peesche natiën. In 1865 was de schuld in florijnen 5800 millioen, waarvan 5 milliard rente droegen en een jaarlijksche betaling van weinig minder dan 300 millioen vor derden. Thans bedraagt de staatsschuld 4300 millioen, waarvan 3400 millioen rente draagt en een bataling van 160 fnillioen vordert. Door sch ïlddelging en renteconver sie is dus in 15 jaren tijds de schuld met 1/4, dé rente nut 1/2 verminderd, terwijl de bevolking van 34 tot 48 millioen is toe genomen. Verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Maastricht. Geldige stemmen 1625. Verkozen mr. Ruijs de Beerenbrouck met 1199 stemmen. De heer Pelser had 384 stemmen. Tilburg. Uitgebracht 2067 stemmen. Herstem ming tusschen de hceren B. M. Bdhlman die 951, en J. H. A. Diepen die 935 stemmen had verkregen. Sneek. Uitgebracht 3615 stemmen. Gekozen mr. Ph. van Blom (lib.) met 1865 stemmen. De heer Oppedijk (anti-revol.) had 1717 stemmen. Bij koninklijk besluit van 24 Nov. 11. is be noemd tot Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië de heer F. 's Jacob, oud-Directeur-Gene raal der „Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen." Noordwolde, 25 November. Alhier is een vijfjarig kind met het vuur in aanraking gekomen, het bekwam daarbij zulke ernstige brandwonden, dat het spoedig daarna overleed. De kleine was gedurende eenige oogenblikken zonder toezicht gelaten. Velsen, 25 November. Bij de gisteren ge- gehouden veiling hebben de heerenhofstede Rozen- stein, het buitenverblijf Rozenheek en verscheiden pachthoeven en landerijen, behoorende tot den boedel van wijlen jhr. J. L. H. van de Poll. ruim f 240.000 opgebracht. Vlissingen, 25 November. De onderhande lingen over den verkoop van spoorweg materieel dat oorspronkelijk bestemd voor de Transvaal reeds 3'/s jaar in de havenloodsen alhier opge slagen ligt, schijnen tot een afdoenden uitslag geleid te hebben. Het wordt thans ingeladen in een Fransche bark en een Engelschen schoener, die het naar Bahra (Brazilië) zullen overbrengen. Jammer, dat geen enkel der "overwinterende" Nederlandsche schepen dit vrachtje heeft weten te krijgen 1 Haarlemmermeer, 25 November. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad zijn vastgesteld de leervakken, ingevolge de nieuwe wet op de scholen te onderwijzen, zijnde voor al de scholen de vakken a.k.voor de school te Hoofddorp bovendien de Fransche en Hoog- duitsche taal, de Engelsehe taal, indien zich daar voor 5 leerlingen aanmelden, wiskunde, handtee- kenen en landbouwkunde, indien de behoefte daar aan blijken zal, terwijl in ,de school no 5 (Nieuw- Ver.nep) onderwijs zal gegeven worden in de Fransche taal. Tilburg, 25 November. Zekere Y. uit Ooster hout zag zijn meisje op den weg aankomen en sprong daarop uit den in volle vaart zijnden trein om haar te gemoet te snellen. Hij viel en kwam met beide voeten op de rails terechttwee wagens gingen daarover heen, waardoor de eene voet gedeeltelijk verbrijzeld en de andere deer lijk gekwetst werd, zoodat eene amputatie heeft plaats gehad en de lijder niet buiten gevaar is. 's G-ravenhage, 25 November. Gisteren-middag is een meisje van 8 jaren, dat alleen thuis gela ten was, bij het aanmaken van vuur in brand geraakt. Een buurvrouw, die op het angstgeschrei van het kind toeschoot, bluschte de brandende kleederen onder de pomp. Het kind had reeds zeer zware brandwonden bekomen, waardoor haar toestand bedenkelijk is. Zwolle, 25 November. De werkman die bij den spoorweg alhier gisteren-ochtend bij het aanhaken van een waggon tusschen de buffers geraakte, is heden overleden. Doetinchem, 25 November. Alhier is een vrouw van 84 jaar door een hollend paard over reden. Men vreest, dat zij er het leven niet zal afbrengen. Onlangs nam de uitvinder van een vliegmachine, te Washington, een proef met zijn toestel door dien uit de bovenste verdieping van een hoog gebouw te laten nederdalen. Een paar seconden later lag de vliegmachine verbrijzeld beneden op de straat. En de uitvinderwas verstandig genoeg geweest zich niet in zijn toestel te wagen en ging nu ongedeerd naar huis oin over zijn mislukte proefneming na te denken. Een grijsaard in Frankrijk, die een proces tegen eene dame verloren had, is bij haar in huis gekomen en heeft drie kogels op haar afgeschoten, waarvan twee in de hersenen zijn gedrongen. Na de misdaad heeft hij zich zeiven om het leven gebracht. Als eene bizonderheid deelt men ons mee, dat in de omstreken van Rijswijk twee kolossale wilde zwanen zijn geschoten. Twee baldadige knapen te Zwolle hebben een nieuw vermaak bedacht; zij trachtten vuurzwermen, zevenklappers en dergelijken bij eenige ingezetenen in de brievenbus te stoppen. De politie heeft zich met dat spelletje bemoeid en tegen de knapen procesverbaal opgemaakt. Donderdag 11. is eene koe te Delfsba- ven in de spoeling gekookt. We weteu niet of zij gaar geworden is. 't Dier was zijn geleider ontsnapt, snelde een branderij in en kwam terecht in een bak met kokende spoeling. Daar vond men het dier dood. Te Berlijn is een kleermaker gevat, die zijne vrouw beschuldigde van vergiftiging van hun kind, doch die, zooals later bleek, zelfs het vergif had ingegeven. Naar men ons mededeelt, moet in de laatste dagen der vorige week een fameuse dief stal zijn gepleegd in een Amerikaansch schip liggende in de Leuvehaven te Rotterdam. Dit schip had graan in voor eene Rotterdamsche firma. Van dit graan moet niet minder dan 6 last of 180 zakken gestolen zijn tot eene waarde van f 1000, terwijl het graan voor t 500 door twee Joodsche opkoopers zou zijn opgekocht. Reeds zouden, naar men ons verder mededeelt, eenige personen door den rechter van instructie gehoord zijn. Te Grahamstown, in Kaapland, (Z.-Afrika) kunnen rattenvangers fortuiu maken. In magazijnen, kerken en huizen wemelt het er van ratten, die 's nachts bij duizenden uit hun schuilhoeken te voorschijn komen en zelfs over dag op de platte daken der huizen rondwandelen. Door ue jacht, die men dagelijks op de lastige dieren maakt, wordt hun aantal niet merkbaar vermindeid, en de stad zou gaarne eer. som van f 6000 geven aan dengeen, die haar van deze plaag be\ rijdt. Men zou zich weer in de dagen van Wittington en zijn kat wanen. Een overheidspersoonteMadrid kreeg onlangs een brief, waarin men dreigde hem te zullen dooden, als hij niet een som van 30.000 realen aan bankpapier op een bepaalde plaats neerlegde, vanwaar de brief 's nachts opgehaald zou worden. De bedreigde legde een enveloppe met papieren zonder waarde op de plaats en waarschuwde de politie. Deze liet door geheime agenten den man volgen die de brief kwam halen er mede in een herberg ging, waar vier andere mannen hem zaten te wachten. Juist toen het vijftal den buit wilde gaan deelen, werden zij door de gerechtsdienaars gevat, geboeid en naar de gevangenis gebracht. Een van hen bleek advokaat een tweede m izikant en een derde politie agent te zijn. Uit Arnhetn deelt men het volgende mede aan het Utrechtsch DagbladVerleden week trad de dochter van den heer v. N. in den echt. De plechtigheid had met grooten luister plaats en trok daardoor zeer de aandacht. We zouden hierover zwijgen indien niet toevallig dat huwelijk in verband word gebracht met eene zaak, die hier veel sensatie maakt. De justitie looft f200 belooning uit voor de ontdekking van een persoon, die Zondag te vergeefs in Klarendal door de politie achtervolgd werd. Men zeide, dat die man zijne vrouw vermoord had. Dit is onjuist. Naar wij met vrij veel zekerheid meenen te kunnen mededeelen, heeft die man den lieer v. N. geschreven. Hij moet daarin gezegd hebben, dat de pracht bij het huwelijk hem heeft doen zien, dat het bij den heer v. N. op eenige duizenden guldens niet aankomt, waarom hij eischte, dat eene bepaalde som Zondag in Klarendal, door eene vrouw op een aangewezen plek in een enveloppe zoo worden gedeponeerd. Dit is in schijn geschiedmaar de politie (Rijksveldwach ters) was in hinderlaag. De persoon kwam, men zag hem, herkende hem niet, achtervolgde hem maar het oploopen van het volk, dat van een moordenaar wilde weten, belette den mannen van het gerecht hun plicht te doen; de dader ont kwam. Een vereeniging van particulieren is voornemens te Amsterdam een adresbord te plaatsen aan de hoeken der hoofdstraten, om daarop aan te wijzen: 1. Het plan van de straat met de daarin uitloopende zijstraten. 2. De naast bij gelegen stations van huurrijtuigen. 3. De post en telegraafkantoren en brievenbussen. 4. De brandweerposten en poliliebureaux of stations. 5. De aanduiding van wijk- en buurtmeesters. 6. De standplaatsen en lijnen van omnibus en tram. 7. De adressen der bewoners en hunne industrie en wat verder voor stedeling en vreemdeling van nut en belang kan zijn te weten. Nie u w - Am st e rd am heeft oud-Amster dam overbluft. Terwijl het laatste Sarah Bernhardt eenvoudig met eenrijtuig met vier paarden,van Carrc inhaalde, betaalt men nu te New-York tot f750 voor een loge, en f 100 voor één plaats in de stalles om haar te zien spelen. De Zondagrust we rd Zond ag-middag 11. op de Heerengracht te Leiden gestoord op een wijze, die gi lukkig tot de zeldzame behoort. Twee jongelieden liepen bedaard op die gracht te wandelen toen de één eensklaps uitriep: „Weet je wat, ik verveel mij zoo beestig, dat ik mij maar ga verzen het woord bij de daad voegende, liep hij rechtstreeks de gracht in. De gewone stilte was nu ter plaatse natuurlijk on middellijk verbroken door eene ontzaglijke menigte helpers en toeschouwers, die den jongeling, niet tegenstaande zijn hevig protest en zijne bewering „dat ze niets er mede te maken hadden, wan neer hij het goed vond zich van kant te maken," met veel moeite tegen den steilen wal opheschen. Het is te hopen dat het koude bad hem van zijn Weltschmerz" zal genezen hebben. Zekere v. D. te Kampen, is door de diaconie de Herv. gemeente, die hem gedurende vele jaren bedeelde, van de lijst der bedeelden geschrapt. Men bad namelijk ontdekt dat deze man een aardig sommetje, p. m. f 500, met bede len had bijeen vergaard. Volgens een Fransch geleerde, de heer Armengaud, heeft de uitvinding van den fotofoon, zooals men weet, een werktuig om het gesproken woord door lichtstralen over te brengen, de des kundigen op het spoor gebracht van eene nieuwe, nog belangrijker uitvinding, die door het over brengen van lichtstralen, ons in staat zal stellen de verst verwijderde voorwerpen te zien. In theo rie is het vraagstuk opgelost, „alleen ontbreekt nog maar het werktuig waardoor men de uitvin ding practisch kan toepassen." En de geleerden zijn zoo zeker ook dit te zullen vinden, dat zij het werktuig reeds een naam gegeven hebben, nl. telestroscoop. Men zal dan mettertijd te Amster dam iemand, die zich b.v. te New-York bevindt, door den telefoon kunnen hooren spreken en hem door den telestroscoop kunrenzien. Prachtig vooruitzicht, waarbij alleen de reederijen en de postadminis— tratiën een leelijk gezicht zullen, trekken. Er ont breekt nog maar aan dat we elkaar over den Oceaan een handdruk kunnen geven, maar dat zal ook wel uitgevonden worden. Uit Calit'ornië zal men eerlang groote bezendingen gedroogde aardappelen naar Engeland zenden, waar dit artikel verleden jaar goed ver kocht werd. De aardappelen worden in een daar toe ingerichte machine geperst en gedroogd, waar door zij jaren lang goed blijven en tevens hun natuurlijken smaak behouden. Als zij door en door droog zijn, worden zij gemalen tot een grof meel, dat veel op rijst gelijkt. Een stoutmoedige diefstalis verleden Maandag te Piéton gepleegd. Omtrent 7 uur 's avonds zijn drie kerels, met zwart gemaakte ge zichten, in een afgelegen huis gedrongen, bewoond door een vrouw met haar nichtje. De misdadigers hebben de twee ongelukkigen een prop in den mond gestoken en een honderdtal meters ver gesleept, op een eenzamen weg, waar zij haar in t slijk lieten liggen. Daarna keerden zij naar het huis terug, braken de kasten open, waarin zij 250 fr. vonden en staken ten slotte de bedden in brand. Een officier-betaalmeestervanhetre- giment der karabiniers keerde Zaterdag-avond omtrent 10 uur, langs de St. Annadreef te Laken naar zijn huis te Brussel terug, toen hij onder weg aangerand werd door twee kerels, die een zakje met peper in zijn aangezicht wierpen. De officier gansch verblind en buiten staat van zich te verdedigen, riep om hulp. Twee mannen, die zich in eene naburige herberg bevonden snelden toe, doch het was reeds te laat. De twee kerels hadden de vlucht genomen met de portefeuille van den officier, die eene som van 9000 fr. be vatte, bestemd voor de betaling van de soldij der week. De politie van Laken zoekt de dieven op. De Times meldt uit Livorno, dat eene Italiaansche stoomboot tegen de Fransche stoom boot Oncle Joseph bij Spezzia heeft aangevaren, met dat gevolg dat laatstgenoemde bodem ge zonken is. Men verzekert dat 200 personen hier bij zijn omgekomen. Er is een onderzoek bevolen. Uit Poitiers wordt van den 22 het vol- gende tragische voorval gemeld: Eergisteren-avond, in het laatste bedrijf van het drama: De roovers van de Savannahheeft de acteur, die de rol van Andres vervulde, zijn kameraad, Martignegenaamd, door een pistoolschot gedood. Te Kuijk heeft een goudsmid, zekere Haas, een jongeling, die zich te zijnen huize be vond (zonder de minste reden, naar men zegt) verscheiden sneden met een mes toegebracht aan het hoofd en den hals. De gekwetste verkeert in een zeer bedenkelijken toestand. Haas is gevan kelijk naar Boxmeer overgebracht. Leidekkersgedachten bij levensgevaar. Verbeelje onlangs viel ik van het dak van een vier verdie pingen hoog huis in de Peperstraat. Gelukkig kwam ik op een wagen, die met hooi beladen was, terecht, zoodat de val mij geen leed veroorzaakte. En wat dacht je wel onder 't vallen? Om te denken had ik geen tijd, maar ik was bang dat Mijer, die boven gebleven was, mijn bier zou opdrinken, dat ik in een kruik op de dakgoot had laten staart. Bij 't examen. Schoolopziener. Kunt ge mij zeggen, Jan Tuir.ebreijer,waartoe het brood dient? De kleine Jan, wien deze vraag al zeer dom en onnoozcl voorkomt, antwoordde met een schalk- schen blik op den examinator „om er boter op te smeren, meneer." 1 Op 't station. Reiziger (knorrig door het lange oponthoud van den trein) Conducteur, zal de bommeltrein haast vertrekken? Conducteur. Ja, zoodra alle bommelaars er in zijn. Welgemeend. Hertog. Zeg onbeschofte boer, kunt ge mij niet groeten, weet je niet dat ik de hertog ben. Boer. Zoo ben jij de hertog? Nou da's een mooi baantje; zie maar dat je 't houdt. 't Is merkwaardig dat bij vele kassiers, als men ze op de vingers ziet, de voeten in bewe ging komen. Haarlem, 27 November 1880. Donderdag 11. zijn door de Politie alhier vier jeugdige knapen oud 13, 12, 11 en 10 jaren aangehouden ter zake van het plegen van verschillende diefstallen, de oudste heeft in de maand September jl. reeds 6 dagen gevangenisstraf ondergaan. Gisteren is andermaal een soldaat, alhier in garnizoen, wegens voortdurend wangedrag met een briefj e van ontslag uit den dieust verwijderd en door de Politie buiten de gemeente gebracht. HAARLEM, 24 Nov. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen al» volgt: 32 koeien, verkocht 18 voor f 125 a 220; 1 stieren jverkocht voor f 80 a 8 vaarzen, verkocht 3 voor f90 a 110. pinken, verkocht- voor f a 7 graskalveren verk. voor f 33 a 35, 24 nuchtere kalveren, verk. 29 voor t 6 a 15 42 schapen, verk. 43 voor f 15 a 30, lammeren, verkocht voor fa 12 biggen ver kocht 2 voor f 11 a 13; - varkens, verkocht voor a c. per '/a kilo, - paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en ver kocht 76 stapels (7963 stuks), wegende 16924 kilo; hoog ste prijs f 39.25, middelbare prijs f per 50 kilo, AMSTERDAM 24 Nov. Ter veemarkt van heden was aangevoerd: - runderen, 164 vette kalveren, 1ste qual. ƒ100, 2de qual. 0,80, per kilo, 1 graskalf fa76 nuchtere kalveren, 8 a 13; - schapen en lammeren a 100 vette varkeus 54 a 62 o. per kilo. LONDEN, 25 Nov. Ter Veemarkt zijn aangevoeld runderen 900, Schapen en Lammeren 4000, Kalveren 200, Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 4/- a 5/9, Schapen en Lanunereu 5/- a 6/9, Kalveren 5/- a 6/4, Zwijnen 3/8 a 5/4. HOORN 25 Nov. Ter waag gewogen 174 stapels kaas wegende, 50,261; kilo; hoogste prijs per 50 kilo f voor kleine, 41,en voor hooikaas commissie f 43 middelbare f LEIDEN26 Nov. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: 4 paarden 50 a 120; 18 stieren f 52 a 165, 26 ossen f 180 a 268 162 melkkoeien 135 a f 252, 28 kalveren dito f 150 a 260, 141 vare dito 100 a f 205, 180 vette dito 140 ƒ290, 156 graskalveren f 18 a 56, -,24 vette 42 a 85, 95 a 105; 12 nuchtere dito 7,00 a 16, 660 vette schapen 22 a 45,00; 246 weide dito 17 a 25,lanimeren 54 magere varkeu» ƒ16 a 37, 250 biggen f 4,— a 13,— ALKMAAR, 26 Nov. Granen. Men besteedd. vflor tarwe 10,— a rogge 9,— a gerst 6,25 a dito chev. 7,25 a-,— haver ƒ5,— a-,paardenboonen 8,a-,bruine dito J a 12,50 duiven dito f kanariezaad J 10,50 rood mosterdzaad 17,25, geel dito a karwijzaad 14.a blauw maanzaad groene erwten 18,— a grauwe dito 18,a val. dit. f 15Witte a— 17 November Op de veemarkt van heden waren on geveer 1900 stuks koeien aaugevoerd. De handel was st ug. GOUDA, 25 November. Kaas le qual. f 35 a 38, 2e qual. f 31 a 34 zwaardere hooger in prijs aangevoerd partijen. Handel buitengewoon vlug. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter f 1.60 1.70 der weiboter f 1.40 al.50 per kilo. Handel zeer vlug. SCHIEDAM, 26 Nov. Moutwijn, per. ued. vat j 16, Jenever ƒ21,50 Amsterd. proef 22,75; Spoeling -.—s dito commissie -,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2