BINNENLAND. Italië. Zwitserland. Amerika. GEMENGD NIEUWS. Gedachten. De Union heeft ten behoeve der ver dreven geestelijke orden ingeschreven voor 500 franks. De heer Minghetti gispte in de Kamer de buitenlandsche staatkunde van het Ka binet. Hij vreesdp dat de Turksch-Grieksche quaestie verwikkelingen zal te weeg bren gen. Ook keurde hij de binnenlandsche staatkunde der regeering af en verklaarde dat de rechterzijde in beginsel zich verzet noch tegen eene herziening der kieswet, noch tegen de opheffing van den gedwon gen koers der bankbiljetten. Te Bern is het denkbeeld opgeworpen, om in 1884 in Zwitserland eene interna tionale tentoonstelling van nijverheid te houden. Uit Noord-Amerika en Canada komen berichten van zeer strenge koude. Verschei dene menschen zijn doodgevroren en de scheepvaart op de meren en kanalen is reeds gestremd. In het Erie-kanaal waren, volgens een bericht van 23 dezer, niet min der dan 1800 met 10 millioeu bushele graan beladen schepen vastgevroren. Zaandam, 29 November. Gisteren-namiddag heeft een werkman van de stoomrijstfabriek van den heer C. Kamphuis alhier, het ongeluk gehad met het jachtwiel in aanraking te komen, zoodat het hoofd verbrijzeld werd en hij onmiddellijk den geest gaf. Rotterdam, 29 November. In den afgeloopen nacht is een manspersoon aan de Leuvenhaven te water geraakt. Na door een schipper en diens zoon er uit gehaald te zijn, werd hem door twee dokters geneeskundige hulp verleend, op wier advies hij vervqlgens naar het stedelijk Ziekenhuis werd vervoerd. Aldaar is hij heden ochtend overleden. Landsmeer, 29 November. In den nacht van 26 op 27 dezer heeft men alhier bet anker touw, waarmee een tjalk aan den kanaaldijk was vastgemeerd, losgesneden en het zware ijzeren anker ontvreemd. Breda, 29 November. De vermoedelijke schrijver van den brandbrief aan jhr. mr. C. Van Nispen te Arnhem, is gisteren alhier aangehouden. Bergschenhoek, 29 November. Alhier heeft een kind van Il/s jaar door het omvallen eener brandende petroleumlamp zoodanige brandwonden bekomen, dat het er aan is overleden. Borger, 2 9 November. Wederom is in deze gemeente ten gevolge van onvoldoende staatver- lichting iemand in het Diep verdronken. Bergen-op-zoom, 29 November. Een oppas send huisvader, werkman aan een der suikerfa brieken alhier, heeft door een ongelukkig toeval een stuk glas in de hand gekregen en is kort daarop overleden. Onstwedde, 29 November. In de nabijheid dezer gemeente vond men Vrijdag-voormiddag een onbekend man, armoedig gekleed sn stervende aan den weg liggen. Boven het linkeroog had hij eene wonde. Men heeft niets bij hem gevonden, dat zijne herkomst aanwijst. Schoonhoven, 29 November. Bij den heer G. Van Grootheest, al hier, is door een klein meisje een naamlooze brief bezorgd, haar door een onbekende op straat gegeven, waarin allerlei bedreigingen tegen hem werden geuit. „Wraak, wraak zal u volgen", luidde de aanhef. De politie is in de zaak gemoeid. Leeuwarden, 29 November. Zaterdag-avond heeft men getracht bij een winkelier alhier, een zoogenaamden sigarenbon voor een bankbiljet van f 100 uit te geven. De winkelier ontdekte even wel in tijds het bedrog en gaf er de politie ken nis van. Scheveningen, 29 November. Een vijftienja rigejongen uit het gereformeerde weeshuis alhier, die dit jaar voor het eerst ter zee voer, viel Zaterdag middag bij het waterputten in zee en kwam jammerlijk om; het toeval wilde, dat men geen haken bij de hand had om hem toe te werpen; ze waren in den laatsten storm over boord ge slagen. Uit Gennep word ons van 28 Novem ber gemeld: Gisteren-avond voelde de machinist van den laatsten trein van Boxel, in de onmid dellijke nabijheid van het station alhier, een lich ten schok. Bij het onmiddellijk ingesteld onderzoek vond meu tusschen de rails het lijk van zekeren H. W. De linker arm was geheel verpletterd, en de geheele linkerzijde zwaar gekneusd. De onge lukkige, een oppassend jonkman, leed nu en dan aan zwaarmoedigheid; men vermoedt daar om, dat hij zich opzettelijk heeft laten over rijden. Het toeval kan soms zonde rlingedin- gen doen! Dezer dagen werd de Oldenburgsche spaar- en leenbank door een van hare beambten bestolen. De dief ging op de vlucht. De bank zal echter schadeloos wegkomen, want onder de zaken, die ten huize van den dader in beslag zijn genomen, was een Freiburger lot, serie 6415, No. 48, waarop vóór eenige dagen de prijs van 40,000 fr. is getrokken! Aan het station Du Nord te Par ij r is gearresteerd zekere Leo O., die een meisje uit da omstreken van Brussel ten huwelijk gevraag 1 had en twee dagen voor de trouwplechtighei 1 met den bruidschat op den loop was gegaan, llij werd nog in het bezit gevonden van het grootste ge deelte der ontvreemde som; het overige had hij uitgegeven voor zijn reiskosten, daar hij reeds zijn reis van Marseille en van daar naar Grieken land vooruit betaald had. De gauwdief zal naar Brussel terug gezonden en aan de Belgische justitie overgeleverd worden. De heeren Alberdingk Thijm en Schaepman staan niet meer alleen in hunne wei gering om, bij de aanstaande P.-Cz.-Hoofts-feesten de verantwoordelijkheid te dragen der vertooning van Ware-nar gelijk het stuk daar ligt. De woor den „vuile en vieze historie" van den heer Hofdijk en „succes de scandale" van den heer A. C. Wertheim, rechtvaardigen trouwens maar al te zeer de demissie, genomen door eerst genoemde leden; maar nu heeft de Vereeniging Het Neerlandsch Tooneel geweigerd het stuk te spelen. De doordrijvers hadden dus den beeren- huid verkocht, voor dat het beestje geschoten was. Het figuur, dat de aangebleven leden der feest-commissie maken, bij het geloopen blauwtje, is weinig benijdenswaardig. In een Duitsch blad las men onlangs het volgende berichtTe N. heeft een felle brand gewoed. Bij deze ramp verloren twee menschen en een schoenmaker het leven. De gastvrijheid van den lord-mayor van Londen is wereldberoemd. Op dit gebied schijnt intusschen de pas afgetreden eerste magi straat van Engeland's hoofdstad, alderman sir Francis Truscott, al zijn voorgangers overtroffen te hebben, ten minste als men nagaat dat hij gedurer.de zijn éénjarige ambtelijke loopbaan niet minder dan 12,000 gasten bij zich te dineeren en te dejeuneeren heeft gehad, terwijl meer dan 5000 personen van rang en aanzien zijn gast vrijheid bij recepties, soirees enz. genoten. Twes jonge me is je s, werkzaam in een fabriek van dynamiet te Url, in Zwitserland, hebben tengevolge van eene ontploffing het leven verloren. Het oudste werd in het meer geworpen, waar zij verdronkvan het jongste werden het hoofd en de beenen weggeslingerd. Te Biglen, een dorp in het Zwitser- sche kanton Bern, is een gruwelijke misdaad gepleegd. Twee oude lieden bewoonden daar, met hunne dienstbode, een huisje buiten de kom van het dorp gelegen. Ze zijn alle drie vermoord en even zoo een bejaarde vrouw, die hen te hulp kwam, door een man, die daarop 1000 franks uit de woning heeft medegenomen. De dader is weldra opgespoord en in hechtenis genomen. Een zonderlinge zelfmoord, waarvan de redenen weinig gehoord zullen zijn, had dezer dagen in Weenen plaats. Een meisje dat om hare grootte en dikte nergens een dienst kon verkrijgen, heeft zich verdronken, na de redenen aan haar zwager opgegeven te hebben. Eenige kinderen van Billiat in Fran k- rijk hadden een varken zien slachten en afbranden; zij wilden dit nadoen en een hunner werd aan geduid om de rol van het varken te vervullen. De knaap werd op den grond gelegd en in stroo gerold, dat in brand gestoken werdop de nood kreten van het slachtoffer snelden de buren toe, en doofden het vuur uit: de knaap had echter reeds zulke brandwonden bekomen dat men voor zijn leven vreest. Een waarschuwing voor velen, die te Parijs een betrekking gaan zoe ken. Door de politie is wederom de hand gelegd op een oplich ter, die een zoogenaamd commissiehuis had opge richt en in alle dagbladen bedienden vroeg tegen vooraf te storten cautie. Men kent het gevolg van de meeste dier cautiegeschiedenissen. Als de geëmploieerden het geld gestort hebben, gaat de „directeur" zich daarmede verwijderen. Ook eenige bureaux van plaatsing zijn in dit geval gecom promitteerd, daar zij, den truc kennend, toch de betrekking hadden aanbevolen. Naar wij vernemen, is d oor den heer H. F. Monté, telegafist bij de Exploitatie-maat schappij, een middel bedacht om te beletten dat een trein een openstaande brug nadert, zonder dat dit door locomotief- en treinpersoneel wordt bespeurd. Genoemd middel geeft, op eene hoogst duidelijke wijze, reeds zóó tijdig kennis van liet openstaan der brug, dat voor het tot stilstand brengen van den trein tijd in overvloed bestaat. De kostbare snuifdoozen-verzameling van den heer Ch. Goding, die sedert jaren in het SouthKensington-Museum tentoongesteld was, is door den koopman in antiquiteiten Wertheiiner, in Bondstreet, te Londen, voor 40000 p. st. gekocht. Te Dusseldorf is eenopenbare veiling gehouden van voorwerpen, die op de groote tentoonstelling aldaar verloot, maar niet afgehaald warén. Daartoe behoorden onder anderen een rijtuig, een schrijftafel, een boekenkast en ver scheidene andere prachtig bewerkte voorwerpen, zoodat het dan ook niet aan gegadigden ontbrak en er goede prijzen werden gemaakt. Te Scharding, in Oostenrijk, heeft reeds eenigen tijd herhaaldelijk inbraak met. diefstal plaats gehad, zonder dat men de daders op het spoor kon komen. Eindelijk is dit toch gelukt en zijn zij gearresteerd. De daders waren een hoofdonderwijzer, met zijne vrouw en dienstmeid, benevens een dertienjarig meisje. Bij den hoofd onderwijzer heeft men onder anderen een aantal valsche sleutels gevonden. Het meisje verklaarde, door hem onder belofte en bedreigingen gebezigd te zijn om de inrichting van winkel- en andere huizen te bespieden, terwijl zij ook met de dienstmeid door hem er op was afgericht, om huizen binnen te sluipen, ten einde hem des nachts den toegang gemakkelijk te maken. Zijne vrouw had slechts aau enkele kleine diefstallen deelgenomen. Op d e tr a m w e gen te Luik zijn proeven genomen met een inrichting tot het schoon houden der rails, bestaande in een ijzeren vóór de voorwie- bevestigde schop, welke harde voorwerpen uit de rails verwijdert, en in een bezem achter de achterwielen, welke het zan l verwijdert, dat door de schop is achtergelaten. Van deze inrich ting verwacht men uitstekeula diensten, vooral in den tijd van sneeuw, wanneer het bijna ondoen lijk is met handenarbeid de groef-rails steeds zoo schoon te honden; dat de dienst er niet onder lijdt. Dr. Peuteves beveelt in La France Mé- dicale het volgend middel aan om levertraan smakeloos te maken. Meng een eetlepel levertraan goed met het dooier van een ei, en voeg er een paar druppels pepermuntwater en een half bier glas water bij. De Nederlandsche brik Plutus kapi tein Van der Mey, thuis behoorende te Harlingen, den 20 van Kiga vertrokken, is volgens gisteren ontvangen bericht leeds den volgenden nacht door een zwaren noordwesten storm overvallen. Een sneeuwjacht, die den storm vergezelde, be lette den uitkijk en ondanks alle pogingen, ge raakte de Plutus tegen vier uur in den morgen bij Bullen op het strand. De storm sloeg het schip onmiddellijk wrak en alle pogingen tot redding mislukten. Den volgenden morgen vonden vierOost- zeevisschers twee hal f verkleumde matrozen, C. VVops- ma en G. Buchardt, die zich aan een balk hadden vastgeklemd en zoo op zee rondzwalkten. De visschers namen hen in hunne schuiten op. De kapitein, de stuurman en vier matrozen waren na een zwa ren strijd met de golven verdronken. Verschil lende planken en balken drijven aan strand; het schip is totaal verloren. IndeAvenuedeNeuillyteParijsstierf onlangs een zestigjarige vrouw, die aan haar eenige dochter, onder andere voorwerpen van mindere waarde, een ouden chignon naliet. De dochter wierp het vuile ding weg, dat door de dienstbode opgeraapt werd, die haar jeugdige meesteres ver gunning vroeg om daarvan voor zich twee vlech ten te laten maken. Het gevraagde werd toegestaan; doch hoe groot was niet haar schrik, toen de meid, bij het losmaken van de haren, een stuk papier vond dat niets minder dan een bankbiljet van 5000 fr. was. Thans is de justitie geroepen om uit te maken aan wie van beiden het bankbiljet toe komt, aan de meesteres of aan de dienstbode, welke laatste zich op een vrijwillige gift be roept. Een zeker persoon ging dezer dagen bij de voornaamste ingezetenen te Utrecht met een iuteekenlijst rond om f 2000 bij elkander te krijgen ten einde eene affaire te kunnen begin nen. Op deze lijst kwamen reeds vele geachte namen voor met aanzienlijke bijdragen. Zelfs van geachte personen, die reeds 2 jaar en langer over leden zijn. Van de geheele geschiedenis was geen woord waar, hetgeen bleek, toen bij enkelen achterdocht ontstond en deze er de politie mede in kennis brachten, die niet naliet den oplichter spoedig in hechtenis te nemen. Te Bande in België waren verleden week op het veld eenige koeherderinnen om een vuur gezeten. De wind wierp eenige vonken op de kleederen van een barer, met het ongelukkig gevolg, dat het meisje weldra in lichtelaaie vlam stond en na een verschrikkelijk lijden overleed. Eenige dagen geleden heeft een be middelde weduwe, die met hare dochter te Kuilenburg woont, een dreigenden brief ontvangen, die onder de deur was geschoven. In den brief wordt haar gelast f 400 te l«ggen in een kuiltje waarvan de plaats nauwkeurig was aangewezen. Het kuiltje, is gevonden en was opzettelijk gemaakt. Voorts wordt in den brief bevolen, noch de politie noch de geestelijkheid er mede in kennis te Stellen, want dat alsdan de dochter, waar zij zich ook mocht bevinden, zou worden vermoord. Als een bizonderheid wordt in den brief nog medegedeeld, dat de eisch zeer matig gesteld is, daar in den Haag wel f75,000 werd gevraagd. De bedreig den hebben onmiddellijk aangifte bij de de politie gedaan en den brief overgelegd. De commissaris heeft eerst de zaak geheim gehouden, eene enve loppe, met papier gevuld, op de aangewezen plaats doen leggen, en nauwkeurig toezicht doen houden. De brief is evenwel niet afgehaald. Te Genua had eene treffende gebeur tenis plaats. De kapitein Paranque van de stoom boot Marie Louise had op zijne reis, ter hoogte van Kaap Msle, een schipbreukeling van den Oncle Joseph opgenomen. De arme man, een Pool, had zich aan eene tafel vastgeklemd en vijftig uren met den dood geworsteld. Toch had hij nog de kracht om zelf aan boord van het reddende vaar tuig te klimmen. Kapitein Paranque veranderde terstond van koers, in de hoop van in die stre ken meer orgelukkigeu te redden; maar hij vond niets dau lijken, planken, flesschen en andere drijvende voorwerpen. In de haven van Genua gekomen, lag de Marie Louise naast een ander Fransch schip, welks gezagvervoerder, Nicolai, aau kapitein Paranque mededeelde, hoe het hem ge lukt was een Rus te redden, die aan boord van den Oncle Joseph was geweest. De Pool, die het verhaal hoorde, vroeg den naam van den geredde en hoorde tot zijne verbazing en vreugde, dat deze zijn reismakker, een zijner dierbaarste vrien- was, dien hij reeds lang had dood ge waand. De plotselinge blijdschap was echter te veel voor den man, die al zooveel geleden had. De Pool moest terstond naar het hospitaal ver voerd worden, en men vreest dat zijne geestver mogens den vreeselijken schok niet te boven zullen komen. Donderdag 11. werd in een openbare veiling te Amsterdam een verzameling van eenige snuisterijen toegewezen voor de som van 40 cent. Daarbij bevond zich een klein bakje, oogenschijn- lijk van zilver, met fijn gedreven zinnebeeldige voorstelling van den wijnoogst in een fraai bewer- ten rand van een paar duim doorsnede. De kooper vond weldra voor het bakje een liefhebber die er, zonder de andere voorwerpen 50 cent voor overhad, doch teleugesteld werd in zijn mcening, dat het van zilver was. Hij deed het voor f 1 aan een derde over. Deze had weldra het aan een kunstkenner laten zien, maar nam n tusschen Zaterdag ter beurze een bod aan van f 2l/i. Er daagden nu m sr.t liefh :bb,;rs op, en zoo ging het bakje n >g door eenig handen, en be reikte allengs dan prijs van f30 Wie weet of het niet ten slotte erkend wordt als een meester stuk van nog veel hooger waarde, of wellicht terugvalt tot beneden den oorspronkelijken prijs? Thans is het bekend aan hoeveel per sonen het in dau grond varen van de Fransche stoomboot Onc'e Joseph het leven heeft gekost. Van de bemanning, bestaande uit 43 personen, zijn er 23 gered en van de passagiers, 464 in getal, slechts 35. Da ramp had te drie uur 's nachts plaats. De passagiers sliepen bijna allen en slechts weinigen hadden den tijd, om naar boven te vliegen vóórdat het schip zonk. Hoe velen die naar hunne legerstede waren gegaan om niet weer te ontwaken, om in de bewusteloosheid van den slaap in den afgrond te zinken Op den spoorweg van Nimes naar Alais was een goederentrein, bestaande uit 42 wagens, geladen met vee, vaten wijn, steenkolen, enz., ter hoogte van Mas du Diable gekomen, toen ds ketting, die: den tweeden wagen aan den eersten verbond, brak. De 41 wagens vlogen r.u ten gevolge der terugwerkende kracht met snelle vaart achterwaarts, met dat gevolg, dat zij in botsing kwamen met een anderen goederentrein, die gereed, stond aan het station te Courbessac. Meer dan veertig wagens werden verbrijzeld en vormden met de overblijfselen der dieren, wijnvaten, enz. een akelig verwarden hoop, die staking van den dienst tot den volgenden dag noodig maakte. Een oppasser van het vee en een spoorwegbeambte zijn gedood. Twee andere personen worden nog vermist. De justitie heeft thans te zoekennaar de schrijvers van een zonderlingen dreigbrief. Een landbouwersknecht te Dommelen en diens oom, landbouwer te Gestel (bij Eindhoven), hebben nl. dezer dagen, onder bedreiging met moord, het bevel ontvangen dat eerstbedoelde bij den ander zal moeten gaan inwonen, en wel binnen veertien dagen. In de vorige week zijn 24 personen, waaronder een vrouw, wegens landlooperij, gemis van papieren, of om andere redenen, door de justitie uit het Rijk verwijderd. De brievengaarder en postbode te Langweer is tot 15 dagen celstraf veroordeeld wegens het niet verantwoorden van gelden, die hij moest innen en heeft ontvangen. Een aanspreker te Amsterdam, die ook al met de oude tradities wil breken, heeft het voornemen, naar verkiezing van het publiek, een nieuwe manier van begraven in te voeren, nl. door afschaffing van het oude aansprekers kostuum, en daarvoor in de plaats te stellen eene nette eenvoudige kleediug met ronden hoed en lamfer. Men schrijft uit Valkenswaard: „Het vangen van valken is voor den jager dikwijls een werk van veel geduld. Dagen kunnen ver- loopen, dat de vangst van weinig beteekenis is. Midden op de heide staat het huisje van den jager, zoo laag mogelijk opgesteld, waar hij voor- het oog van den valk verborgen is. Van uit dit verblijf beheerscht hij een klein net, waarmee de valk gevangen wordt. De klapekster, een kleine vogel, dien man door middel van lijmstokken vangt, staat bij den valk slecht aangeschreven, doch daarentegen bij den jager des te hooger, wiens rechterhand hij is. Door middel van den klapekster toch, die zich buiten de hut bevindt, wordt de jager de naderende komst van een valk gewaar. Zslfs wanneer het geoefend oog van den jager niets bespeurt, wordt de klapekster op eenmaal onrustig, en niet lang duurt het of een valk vertoont zich hoog in de lucht. Onmid dellijk laat de jager een duif los, die al klep pende en wiekende spoedig het scherpe oog van den roofvogel treft. Met een ontzaglijke vaart schiet deze van uit de hoogte op zijn prooi neêr, doch ook de geoefende hand van den jager staat gereed en niet licht ontsnapt hem zijn buit. Zoodra de valk op het net is neergestreken en hij zijn prooi zal aanvallen, wordt de duif terug getrokken en het net overgehaald, waarin de valk dan gevangen zit. Natuurlijk geschiedt dit een en ander met groote snelheid, en alleen door langdurige oefening kan men de valken op die wijze meester worden. Is de vogel in het net, dar. treedt de jager te voorschijn, weet met een behendigen greep den valk machtig te worden en trekt hem vervolgens de lederen kap over den kop, terwijl hij, behoorlijk vastgemaakt, buiten staat is, gevaar aan te brengen. Om dezen tijd worden de valken door Engelsche en Belgische jagers opgekocht en door hun valkeniers gedu rende den winter verder geheel voor de jacht afgericht. Hoe tam men deze vogels maken kan, betuigde onze zegsman, die aannam om met een tam gemaakten valk, los in de vlucht, een wan deling van een paar uren te maken. Hoe hij dat aanlegt? Bij het begin der wandeling laat de jager den valk los en verbergt een duif bij zich. Van tijd tot tijd zwaait hij deze hoog in 't rondden scherpen blik van den valk ontgaat dit niet, bliksemsnel schiet hij neêr, doch komt op den lederen arm van den jager terecht, die inmiddels de duit verborgen heeft. Eenige malen wordt deze list herhaald, tot de jager eindelijk de duif loslaat, doch ook nu nog beschermt hij haar levenofschoon de valk zijn prooi tracht meester te worden en met zijn scherpe klauwen wil verpletteren, schiet de jager toe en houdt hem een stuk vleesch voor, waarop de valk aan valt, de duif loslaat en zijn draaiende vlucht om den jager hervat." In hetRussisc h gouvernementSaraara niet ver van het dor p Alekcieva, heeft een dolle wolf zestien personen gebeten. Deze hebben zulke kwetsuren bekomen, dat velen, daargelaten nog de gevolgen van watervrees, vermoedelijk het leven niet zullen kunnen behouden. Men mag nimmer iets kwaads doen om grooter kwaad te vermijden. Men moet Gods geboden volbrengen en geen haarbreed daarvan afwijkea. Doe uw plicht, volbreng het goede eu Iaat de gevolgen aan God over.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2