NIEUWE No. 438. Donderdag 9 December 1880. 5e Jaargang, Hoop en troost. BUITENLAND. Het legaat van een oud krijgsman. Engeland. Frankrijk. Rusland. Turkije. Zwitserland. Spanj e. Griekenland. HAARIEMSCR! COM AIT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden Toor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 16 regels 30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS liAUKIT. Is het niet gewaagd en vermetel in onze sombere dagen van hoop en troost te spreken. Ons dunkt van niet. Zeker de druk kende, benauwende atmospheer waarin wij sinds jaren leven, doet ons de toekomst met huivering te gemoet zien en lokt ons dikwijls de vraag op de lippen: waar gaan heen? En toch kunnen wij met een onwankelbaar vertrouwen in de zekere hoop leven, dat de opperste Herder der Kerk hinnen een niet al te lang tijdsbestek "op zal staan, den vreeselijken storm en de on heilspellende golven zal gebieden en de rust zal herstellen in zijn heiligdom.'t Is waar de golven verheffen zich hemelhoog ®u de storm die sinds geruimen tijd tegen de Kerk, tegen den Staat en tegen de Maat schappij is losgebarsten, blijft met kracht woeden in bijna alle landen der aarde. Hier verricht hij zijne verwoestingen dooronzalige wetten, ginds door ruw geweld, elders door vervolgingen. Nergens ontwaart men vreed zame gezindheid jegens de Kerk. 't Kan °ns trouwens niet bevreemden of verwon deren. Heeft de wereld Mjj gehaat, zij zal iet ook u doen,« sprak de Goddelijke Stichter der Kerk tot zijne leerlingen. En een ander maal: »zie ik zend u als lam meren onder de wolven.Maar ook sprak Hjj: vreest niet, Ik ben bij u tot het einde der wereld. De poorten der hel zullen haar (de Kerk) niet overweldigen. »De Kerk leeft onsterfelijk,zoo sprak nog onlangs de H. Vader in zijne allocutie en dat is ook ie grondslag van onze hoop en van onzen troost, de bestemming namelijk, die de Al machtige zelf aan de Kerk heeft gegeven. Tot aan het einde der dagen, tot de laatste der uitverkorenen in en door de Kerk zijn heil heeft gevonden, zal de Kerk op aarde bare hooge en verhevene Missie vervullen. Wij willen gaarne de mogelijkheid erken nen dat er enkele volken zijn, die het ge loof zullen verliezen en dat het heerlijke, alles bezielende en omstralende licht des Christendoms in enkele landen zal worden uitgedoofd en wellicht totaal verdwijnen. Maar ook bij die volken, in die landen zal zich dan (de geschiedenis constateert het op élke bladzijde) een vreeselijk strafgericht doen gelden. Men denke slechts aan de Fransclie revolutie van 1793 of, om van later tijdperk te gewagen, aan de Parijsche commune die gansch Frankrjjk aan den FEUILLETON. Vervolg. Maar, sire, antwoordde de onderkoning, Wat kunnen wij dan doen om den maarschalk te redden. De weg die tot hem voert, is voor ons ge sloten. Wij zullen hem openen, zoo als gij hem geopend hebt; ja, gij! Kom aan, heeren! allen te paard 1 Napoleon, door eene edelmoedige vervoering en door een heldhaftige ingeving weggesleept, ver liet plotseling de plaats welke hij sedert twee uren ingenomen had, en door zijn staf gevolgd, die helaas reeds jammerlijk gedund was, begaf hij zich naar de bouwvallen, die nog de plaats aan duidden waar bet dorp Orcba gestaan beeft. Het nachtelijk duister maakte toen plaats voor het heldere daglicht, dat nog slechts beneveld werd door de groote sneeuwvlokken die menschen en paarden bedekten. De keizer bleef op het gezicht van de vuren van Kutusow staan en zich tot den graaf van Narbonne weudende sprak hij: Waarom rukt toch Kutusow niet aan? Aha! nu heb ik het bewijs dat de prins Van de Moskowa nog niet bezweken is; hij moet aan Miloradowich de handen nog vol werk geven. rand des afgronds heeft gebracht en wier treurige gevolgen zich nog dagelijks doen. gelden. Derhalve is het de plicht van elk individu in de tegenwoordige dagen van strijd eu droefenis, pal te staan in den kamp en openlijk getuigenis te geven van de heilige gevoelens die hem bezielen. Dan ook zullen wij met recht spoedige hulp en red ding kunnen verwachten. Onze hoop echter is ook gegrondvest in den strijd zelf. Eene waardelooze zaak wordt niet aangevallen. Eene Kerk echter, waartegen de gansche wereld in opstand komt, het ongeloof en de dwaalleer, de trouwelooze kinderen der Kerk zelve, de machthebbers en landsbe stuurders, het plebs der straten, de pers met haren aanhang en de zoogenaamde ge leerden, en die dan niet alleen stand houdt, maar zoodanig imponeert, dat men haar vreest, dat men haar op huichelachtige wijze en valschelijk beschuldigt het welzijn der Staten in gevaar te brengen, zulk eene Kerk moet inderdaad wel eene wereldmacht zijn. Ja, zij is zulk eene macht; de Eeuwige, die in den hemel woont is onze toeverlaat, is onze beschermer en met ons innig ge loof behalen wij de overwinning op de we reld. Deze waarheid is zoo helder en dui delijk dat zelfs verstandige en geleerde andersdenkenden haar onbewimpeld, oprecht en onverholen aannemen. Hooren wij, te dien opzichte, het getuigenis van den be roemden Engelschen geschiedschrijver, de protestant Lord Macaulay: Het Pausdom staat vast, niet als eene ruïne, niet als een overblijfsel uit de oudheid, maar vol leven en jeugdige kracht. De katholieke Kerk zendt nog steeds hare Missionarissen naar de verst verwijderde, meest onherbergzame streken der aarde en deze eerbiedwaardige tt O mannen zijn met denzelfden ijver bezield, als degenen die zich met Augustinus naai de kust van Kent hadden ingescheept. Met denzelfden geest, dien zij eertijds Attila tegenstelde, trotseert zij vrij en onbeschroomd de vijandschap der koningen onzer dagen. Het getal harer kinderen is grooter dan te voren, hare overwinningen in de nieuwe wereld hebbeu het verlies in de oude meer dan vereffend. Hare geestelijke macht strekt zich uit van de vlakten in Missouri tot aan kaap Hoorn, gewesten die wellicht na ver loop eener eeuw evenveel inwoners zullen tellen als het huidige Europa, liet aantal leden dat deelneemt aan het katholiek ge nootschap bedraagt zeker niet minder dan En een straal van bemoedigende boop helderde plotseling het bleeke en sombere wezen van den keizer op: zijn zoo scherpe blik had den stand van zaken in eens beoordeeld. Neen, mijne heeren, alles is nog niet ver loren, liet hij er op volgen. Laten wij ons spoe dig toerusten om Kutusow aan te vallen Wij moeten den maarschalk Ney zeiven gaan op zoeken! Die edele woorden, dat teeken tot een nieu wen veldslag deed de ontmoedigde harten der krijgslieden ontvlammen. In den toon waarop de keizer deze woorden sprak, was een onderpand voor de bevrijding van den prins van de Mos kowa en eene voorspelling van den zegepraal opgesloten. De soldaat dacht niet meer aan Wilna, naar welke plaats zijn lijden en zijne uitputting hem straks nog zoo vurig deden hopen, omdat hij er eindelijk levensmiddelen en eenige dagen van rust hoopte te vinden: „Voorwaarts! den maar schalk Ney ter hulp gesneld!" Van dezen kreet weergalmde in eens het gansche hoofdkwartier van Orcha. De gekwetsten, de zieken verzochten wapenszij wilden het kanon der Russen nogmaals braveeren. Maar de sneeuw begon steeds dichter te vallen; een scherpe wind joeg de vlokken den krijgslieden in het aangezicht, wat de algemeene duisternis dermate vermeerderde, dat de militairen eindelijk niet meer wisten naar welken kant zij hunne schreden wenden moesten. Men moest zich 200 millioen, terwijl alle andere christe lijke confessies te zamen genomen het nau welijks tot 120 millioen hebben kunnen brengen. Nergens bespeuren wij een teeken dat het einde harer langdurige heerschappij nabij is. Zij heeft het begin van alle we reldlijke regeeringen, zoo ook van alle thans bestaande godsdienstsecten gezien en wij zijn er geenszins van verzekerd dat zij niet ook hun einde zal overleven. Zij was groot, machtig en geëerd, lang voordat de Saksers den voet zetten op den bodem van Groot- Britannië, voordat de Franken den Rijn waren overgetrokken, in den tijd dat de Grieksche welsprekendheid nog in Antiochië bloeide, toen nog afgodsbeelden in den tempel van Mekka vereerd werden en zij zal nog in hare oude kracht blijven be staan, als er wellicht ergens een reiziger van Nieuw-Zeeland komt en te midden van een sombere woestenij op een vervallen pilaar der Londo abridge leunt, om de ruï nen van St. Paul in zijn schetsboek af te teekenen. Kapitein Boycott is plotseling naar En geland overgestoken. Hij voelde zich ook te Dublin niet veilig, daar niet alleen hij zelf, maar ook de hotelhouder bij wieu hij zijn iutrek had, er vervolgd werd met dreig brieven. Ook kon hij zich niet op de straat begeven zonder last te hebben van het ge peupel. De speelkaarteu-belasting iu Engelaud, die 3 stuivers per pak bedraagt, leverde in het jongste financiëele jaar aan de Britsche schatkist eene bijdrage van f 164.220. Klachten over deze belasting zijn nooit in gekomen. Mevrouw Thiers is Zondag 11. te Parijs overleden. Felix Pyat wil dat voortaan niet meer van Dieu (God) maar uitsluitend van peuple (volk) gesproken wordt, 't Spreekwoord, zegt Figaromoet dus voortaan luiden: ce que femme veut, peuple veut; adieu zal zijn apeuple, hotel-Dieu, hótel-peuplemen zal zeggen: peuple vous bénisseen spreken van le doigt du peuple. Een bekend generaal zal voortaa heeten Donapeuple en een be roemd componist Boïelpeuple. Figaro weet dus nogmaals ophouden om het einde van de vervaarlijke sneeuwjacht en wellicht den volgenden dag af te wachten. Napoleon werd ongeduldig over de hinderpalen welke de saamgezworen elementen hem op nieuw in den weg stelden. Maar hij moest toegeven; hij kon tegen het onmogelijke niet inworstelen en Ney werd nogmaals aan zijne onverschrokkenheid en aan den heldenmoed van de hand vol dapperen, welke hij had weten te behouden, overgelaten. De bijna uitgebiuschte vuren van de bivouacs werden op nieuw ontstoken, de geweren ander maal in rotten gezet, en de soldaten verdiepten zich, zwijgende met naar den grond gevestigde blik ken, in sombere mijmeringen. Als zij het hoofd opbeurden, dan was bet enkel om met bet oog de plaats te zoeken, waar de keizer zich bevond; zagen zij hem dan werd hun vertrouwen op zijn ster weder eenigszins opgewekt. Plotseling hoort men den hoefslag van een paard: een Poolsche lancier komt over de puinen van Orcba aanrijden en kondigt Napoleon de komst van den maarschalk Ney en van zijn hoopje volks aan. Och! riep Napoleon op een toon van leven dige blijdschap, ik heb twee honderd millioen in mijne kelders van de Tuillerien liggen: gaarne zou ik die gegeven hebben om den prins van de Mos kowa te redden! Zijns ondanks, koesterde hij nog eenigen twijfel; hij durfde het verhaal van den Poolschen lan- nog veel meer, maar vreest fastidieux. pardon fastipeuple te worden. Binnenkort zal, naar verzekerd wordt, het Maart-besluit op de niet-erkende Con gregatiën in Algerië worden toegepast. De Agevce Russehet bericht van de te rugroeping van de eskaders uit de Turksche wateren bevestigend, doet opmerken, dat daaruit niet volgt de ontbinding van het Europeesch concert. De Agence betwijfelt, of de Piraeus de bestemming is van het Russisch eskader. De Porte heeft haar gedelegeerde in de Donau-Commissie gelast, te protesteeren tegen de onregelmatige toelating van een Bulgaarsch gedelegeerde in die Commissie en verder daarin te berusten. Het voorstel om 'te beraadslagen over herziening of afschaffing der Bondswet op het burgerlijk huwelijk is in den Nationa- len Raad met 66 tegen 19 stemmen ver worpen. Egypte. Het Comité voor de hervorming in het rechtswezen is onder voorzitterschap van Riaz-pacha bijeengekomen. Er werd beslo ten den status quo te handhaven tot 1 Fe bruari, tenzij de werkzaamheden vroeger afloopen. De Spaansche Saatscourant publiceert een aanvraag naar 20,000 kilo zilver voor het slaan van pasnïunt in plaats van de oude zilveren munten, die in omloop zijn. In de Kamer heeft de minister-president Komoundouros gezegd, dat het programma van het Kabinet eene actieve politiek is: wij maken toebereidselen om de besluiten van Europa ten uitvoer te leggen, en trachten de medewerking van Europa te verkrijgen. Er is geen enkele reden om er aan te twijfelen, dat de Mogendheden ons haar steun niet zullen verleenen, maar niettemin moet Griekenland vastbesloten zijn aangewezen weg gaan. De nationale eer eischt van ons elke opoffering. De Mi nister deed vervolgens een beroep op de vaderlandsliefde der oppositie, en vroeg haar medewerking zonder voorbehoud, met cier niet zoo gaaf aannemen. Intusscben kwamen weldra eenige officieren tot den staf van den maar schalk behoorende, de tijding van den lancier bevestigen. Toen wierp Napoleon zich te paard; doch hij had nog slechts weinige stappen gedaan, toen de trommen plotseling geroerd werden 't Was Ney zelf, die den keizer te gemoet snelde. De maarschalk steeg onmiddellijk af; Napoleon omhelsde hem vol verrukking, zeggende: Welaan, waarde maarschalk, het fortuin schijnt ons nog niet geheel te willen verlaten, daar gij ons terug gegeven zijt. Nadat zij eenige woorden te zamen gewisseld hadden, begaven Napoleon en de prins van de Mos kowa zich naar de cantonnementen van prins Eu- genius, waar achtervolgens de troepen aankwamen die aan Miloradowich ontsnapt waren. Toen deze den keizer ontdekten, begroetten zij hem met luide vreugdekreten, en hun gejuich, dat door de ge- heele linie der Franschen herhaald werd, overtuigde de Russische voorhoede dat Napoleon nog een leger had. De keizer wilde zich niet verwijderen zonder de gewone honneurs van het hoofdkwartier aan de onversaagde wapenmakkers van den maarschalk bewezen te hebben. Hij sloeg met eigen oogen de uitdeeling van de levensmiddelen gade, welke de dapperen, hongerig als zij waren, zoo zeer be hoefden. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1