BUITENLAND. Bl,\i\EMLAI\ir Engeland. Frankrijk. Duitschland. Zwitserland. Amerika. GEMENGD NIEUWS. wens niemand, die nog hecht aan 't be- beginsel recht voor allen, kan met de mannen van den vooruitgang, een vooruitgang die naar den afgrond van geloofsvervolging voert, vrede hebben. De radicalen zijn de doodsvijanden der vrijheid. Dat heeft de heer Heydenrijck uitstekend goed gevat en met eenvoudige rondheid verkondigd. Een groote anti-radicale partij, waarin voorde »oude gardeplaats is, mag een behoefte van 't oogeublik genoemd worden. De Germania beval nog onlangs haar vor ming in Frankrijk aandoch wij vragen zou zij ook in Nederland geen zegen kun nen zijn? Wij gelooven 't wel en voegen daarom onze stem bij 't vaderlandslievend advies van den" heer Heydenrijck. Zijn verlangen strookt met de onafwijsbare eischen van den dag. Zal de »oude gardebereid worden tot de rechterzijde te naderen? Wij vreezen meer dan wij hopen. Zij hebben bij weige ring, dan ook den moed, openlijk en rui terlijk de kleuren van het radicalisme te bekennen. In onze dagen van groote be slistheid in den strijd der partijen, is niets noodlottiger dau alle halfheid. Die niet voor de vrijheid is rekenen wij tegen haar. Aan die leus houden wij onwrikbaar vast. Yoor geen ander beginsel kunnen wij partij kiezen. Ook de onderwijsquaestie is voor ons even als voor den heer Heydenrijck J— een vraagstuk der vrijheid. De banier der vrijheid hoog te heffen, bovenal voor de vrijheid van ons geloof en geweten te strijden dat blijft ons een heilige roeping. Allen, die ons daarin steunen, hoe hun naam overigens luiden moge, zijn onze vrienden. Een gerechtelijk beambte is bij eene executie bij een pachter in het graafschap Tyrone doodgeschoten. De moordenaar is gevlucht. Uit Durban wordt aan de Times gemeld, dat de opstand aan dien kant onderdrukt is. De Pondomisi's werden totaal geslagen. De Parijsche gemeenteraad heeft ten aanzien van het verzoekschrift van Henri Rochefort en Olivier Pain c. s. »om een standbeeld op te richten voor de burgers, die gedurende den opstand van 1871 on wettig en zonder gehoord te worden voor het gerecht gefusilleerd zijn,met 33 stemmen tegen 29, besloten over te gaan tot de orde van den dag. Nadat laatstleden Vrijdag te Darmstadt vier socialisten onder beschuldiging van hoogverraad waren gevangen genomen, zijn er te Pforzheim 17 wegens heimelijke ver spreiding van verboden geschriften gearres teerd. Ook te Mannheim zijn er eenigen in hechtenis genomen, nadat er in eene fa briek eene strenge huiszoeking was gehou den, waarbij op vele werklieden een lijf visitatie plaats had en een aantal compro- mitteerende brieven en bladen in beslag zijn genomen. Het stelsel van sparen door middel van postzegels, door Fawcett in Engeland inge- gevoerd, zal in Zwitserland navolging vin den door een schikking tusschen de bonds- regeering en de cantons. Het zal eerst in Oenève beproefd worden, en, als het daar voldoet, in de geheele Confederatie worden ingevoerd. De heer Thompson, minister van marine, heeft aan den heer de Lesseps getelegra- pheerd, dat hij voor goed het presidentschap van het Amerikaansche comité voor de doorgraving der landengte van Panama aanneemt. Bij de herstemming in het hoofdkiesdistrict Tilburg is tot lid der Tweede Kamer gekozen de heer mr. B. M. Bahlmann met 1480 stem men. Op den heer Diepen, die bedankt had, zijn 1037 stemmen uitgebracht. Anrhem, 9 December. Door het uitsnijden eener ruit heeft men in deu afgeloopen nacht weder getracht een bewoond huis binnen te dringen. De inbreker schijnt echter in zijn bedrijf gestoord te zijn, daar zoowel de brandkast als andere voorwerpen onaangeroerd zijn gebleven. Borger, 9 member. Even buiten het grond gebied dezer gemeente heeft wederom het ontbre ken van straatverlichting een menschenleven ge kost. Fen arbeider viel in het Diep, waaruit hij levenloos is opgehaald. Alfen, 9 December. Alhier zijn St. Nicolaas- nacht bij den bouwman A. S. de koeien, die op stal stonden, dooi onbekenden uitgemolken. Wel was dat tot hiertoe de gewoonte, wanneer de koeien nog in de weide liepen, maar op stal, zoo ver was men hier nog niet gekomen. Beverwijk, 9 December. Het voorstel tot uit dieping van haven en piip is thans, na de over tuigende verdediging van den voorzitter, met 8 tegen 2 stemmen aangenomen. In verband hier mede, zal de Hollandsche Spoorwegmaatschappij uitgenoodigd worden de spoorbrug te verwijden en den diepgang van het vaarwater te brengen overeenkomstig het contract met de gemeente. Aarlanderveen, 9 December. Gisteren had alhier een droevig ongeluk plaats hij den bouw man J. Verduin, wiens zoontje, 4'/j jaar oud, slechts eenige oogenblikken uit het oog verloren, is verdronken in een sloot bij de woning. 's Hertogenbosch., 9 December. In het gedeelte van het gouvernements-gebouw alhier, bewoond door 's Konings Commissaris, is gisteren een brutale diefstal gepleegd. Uit een der slaapkamers namelijk is een gouden horloge met dito ketting ontvreemd en, naar men zegt, worden meer voorwerpen gemist. De politie doet onderzoek. Vuren, 9 December. Bij den landbouwer G. alhier, is Zondag-middag uit een bureau eene portefeuille, met f 300 aan bankpapier ontvreemd. Men heeft vermoeden op een vreemdeling, die kort te voren een dronk water was komen vragen, en daarna wellicht onopgemerkt in de kamer is geslopen, waar hij zijn kans heeft waargenomen. Voor eenige dagen kreeg een werk man te Forville twist met zijn vrouw, die zoo hoog liep dat hij een geweer nam en er haar een slag mede wilde geven. Zijn dochter trachtte het geweer te ontnemen, maar ontving een slag met den kolf. Door den schok ging het geweer, dat gela den was, af en trof den werkman zóó in de borst, dat hij eenige oogenblikken later overleed. In Antwerpen heeft iemand dezer da gen met een weddingschap duizend franks gewon nen. Hij moest in zes en een half uur van Brussel naar Antwerpen loopen. De hardlooper kwam reeds na vijf uur en acht-en-vijftig mi nuten in Antwerpen aan. De gehuwde manneninEngelandkun- nen nu geruster slapen schrijft men uit Lon den, want het huis der Lords heeft beslist, dat de man de rekening zijner vrouw bij de mo diste en gelijksoortige bloedzuigsters op de man nelijke beurs, niet behoeft te betalen, als hij be wijzen kan zijne echtvriendin eene jaarlijksche som voor haar toilet toe te leggen. Tot nu toe was de rechtspraak op dit punt zeer twijfelachtig, en me nig rechter was op de hand der vrouwen. Iutus- schen zitten tal van elegante Tuma's in het „Wes tend" in groote benauwdheid, en het eenige wat haar troost, is de vrouw-lievende gedachte dat de goede echtgenoot niet de wet maar zijn hart vol gen en betalen zal wat de rekening der modiste vraagt. Sommige bewoners van Ve n lo s ehij nen hardnekkig laat te blijven plakken in de herberg; een aantal processen-verbaal worden dan ook, te vergeefs, opgemaakt. De Baad heeft daarom be sloten. meer vrijheid aan de herbergiers te laten, hij wijzigde de verordening en verbood, ten gevolge daarvan, alleen het in de kroeg zitten tusschen 11 en 12 uur; na middernacht mag de herbergier weder heropenen! Aan vele berken bemerkt men, g"elijk wij in een Duitsch weekblad vermeld vinden, dat de bladeren van de onderste takken en twijgen reeds afvallen, terwijl de top des booms nog van bladeren voorzien is. Volgens jaren lange ervaring wijst dit'verschijnsel op een milden winter. Wordt in het najaar daarentegen de top der berken het eerst bladerloos, dan pleegt een strenge winter te volgen. De AmerikaanschcCouranten, vooral die van het Westen, zijn, zooals bekend is, in hunne berichten dikwijls al te openhartig, soms vinnig, grof en lomp. Zoo schreef onlangs een journalist over zijn collega, met wien hij dikwerf pennestrijd voerde, het volgende„onze collega van decourant heeft den ouderdom van een kwajongen, maar wanneer hij aan den lessenaar zit, zijn zijne ooren juist lang genoeg om het spinrag van het plafond zijner kamer weg te vegen." Degerechtelijke vervolgingen wegens Bismarck-beleediging worden kinderachtig. Zoo wordt thans, zoo meldt de Börsen-Courier te Berlijn, iemand vervolgd, die voor de grap zijn vrienden en kennissen op eeD partijtje, waar de hoofdschotel worst zou zijn, had uitgenoodigd met een gedrukte invitatie, luidende: „Fürst Bismarck sprach einmal gelassen Das grosze Wort: dasz alles Wurst ihm sei; Auch ich will heut' dies. Wort erfassen, Zu locken Freund' und Gaste mir herbei. Gemacht von meines eig'nen Fleischers Hand, Sind meine Würsten unter allen Wiirsten So sehr berühmt im ganzen Deutschen Land Wie unser Bismarck unter allen Fiirsten." Eergisteren namiddag is op den Visschersdijk in den Haag een meisje van onge veer 10 jaren door een vrouw van haar bloedko ralen halskettinkje met gouden slootje beroofd. Onder voorwendsel, -dat de halsdoek van 't kind los was geraakt, en schijnbaar helpende om dien weer vast te maken, heeft de dievegge haar kans waargenomen. De politie doet ouderzpek. Uit Sa ma rang worlt van 27 October gemeld: Een groote ili :fstal is gisterennacht gepleegd. De Bandjzrees Intjik Amit, woonachtig in de kampong Tjirbonan, bewaarde in een kistje f 8000 aan contanten en voor eene waarde van circa f 20000 aan goud-en diamantwerken. Toen hij gisteren-ochtend ontwaakte, was zijn schat verdwenen, gelijktijdig met een zijner bedienden, ook een Bandjarees. Totdusver is het nog niet gelukt den vermoedelijken dief te achterbalen. In de vorige week is doorder ij ks-en gemeente-politie te Herveld tegen 6 ingezetenen proces-verbaal opgemaakt wegens het in hunne winkels voorhanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van het wettelijk ijkteeken. De brouwer ij De Kroon, te Dortmund, is afgebrand. De schade wordt begroot op een half millioen mark. Het vitriool schijnt al meer en meer in Frankrijk het wapen te worden van bedrogene vrouwen, die op wraak bedacht zijn. Eene ge huwde vrouw heeft eergisteren in de Champs Elysées een fleschje, gevuld met dat vreeselijke vocht, uitgestort op het gezicht van haren man, die haar had beleedigd. Door de politie te Arnhem is een on bekend persoon aangehouden, die in het bezit werd gevonden van een aantal boor- en breek- werktuigen, kaarsen, groote bossen sleutels enz. benevens, wellicht van diefstal afkomstig, een fijn lederen met satijn gevoerde damesportefeuille, in houdende een aantal Amsterdamsche omnibus kaartjes. Bij onderzoek bleek dat hij drie sleutels in den zak had, afkomstig uit de woning, waarin in den afgeloopen nachtinbraak was gepleegd, terwijl de indrukselen van zijne voetstappen en die der breekwerktuigen volkomen pasten. Waarschijnlijk is deze persoon dezelfde die Amsterdam, Arnhem en meerdere plaatsen in den laatsten tijd onveilig maakte. Bij den heer Mulder, hoofd der bizon- dere school te Yeenendaal, werd Woensdag-och tend een brief bezorgd, waarin hij onder bedrei ging aangemaand werd p.m. 350 gulden te be zorgen binnen drie dagen in De Pauw te Arnhem. De brief is door den geadresseerde gesteld in handen van den burgemeester. Een enkele zin in den brief doet aan een misplaatste aardigheid denken. Men stelt zich voor in het volgende jaar eene muziekale tentoonstelling te Milaan te houden. Het program spreekt van sectiën, ieder weder in groepen verdeeld. Men zal tentoonstellen de muzieklitteratuur in noten, theoretische werken en een zoo volledig mogelijke verzamelingen van instrumenten uit den ouden cn nieuweren tijd, Men zal concoursm houden, historische concer ten en opvoering van opera's geven. Met de tentoonstelling zal een muziekaal congres gehouden worden. In de afdeeling Loppersum van het Nijverheidsgenootschap zijr, proeven genomen met het voederen van paarden en varkens met maïsmeel. Men kwam daar tot het resultaat, dat maïs voor paarden (vooral werkpaarden) minder goed is, omdat de dieren wel spoedig vet worden, maar zij geen kracht uit dat voedsel putten. Varkens gevoederd met maïs (met en zonder garstemeel) worden spoedig zeer vet, en wordt alzoo de erva ring van N.-Amerika in dat opzicht geheel bevestigd. Naar men verneemt, zijn thans reeds vijf dames te Amsterdam geplaatst als klerk op de hulpkantoren van de Rijkstelegraaf. Een Staat zonder schulden is ook al een zeldzaamheid, die het wonderland Amerika oplevert. De Staat Illinois zal met 1 Jan. 1881 zijn laatste uitstaande honds tot een bedrag van 257,460 dollars afbetalen en dan nog een batig saldo van 100,000 dollars in kas houden. Een arbeider te Mantinge (Drenthe) heeft bij het veenhakken, op een uitgestrektheid van 10 vierkante meters, zestig adders gevonden, waarbij twee van bizondere grootte en dikte. Uit een loffelijke zucht om zooveel mogelijk vreemde woorden uit onze moedertaal te weren, stelt een onzer Vlaarnsche broeders voor in het vervolg niet meer te spreken van een klarinet, maar van een houten sleutelgatige bek- blaasbuis. Te Munster is een sergeant doorzijn geliefde met zijn eigen degen doodgestoken. Het meisje bracht hem in de kazerne zijn avondeten, nam, ter-wijl zij met hem en een zijner vrienden sprak, een degen die tegen den muur stond, en stak, schijnbaar spelenderwijs daarmede naar haar geliefde. Het scherpe staal drong den sergeant door de kleederen in het hart, zoodat hij, na nog een paar woorden tot zijn bruid gesproken te hebben, dood nederzonk. Boos opzet schijnt niet in het spel geweest te zijn. Het meisje is in hechtenis genomen. Het Alexandra Palace, te Londen, dat met het park ongeveer 470 morgen grouds be slaat, zal in Februari a. s. publiek verkocht worden. Onlangs werd in de k apel d er C h r is t e- lijke Zending te Londen een feestmaal gegeven, dat door een uitgelezen gezelschap van... dieven, roovers, zakkenrollers enz. werd bijgewoond. De Christelijke Zending stelt zich ten doel, ontslagen misdadigers op den goeden weg te brengen en hen op allerlei wijzen in het stoffelijke, maar tevens iu het geestelijke hulp te verleenen. Onder de toeschouwers waren de gouverneurs der ge vangenissen, eenige ambtenaren der geheime po litie enz., alsook de Heer Flowers, president der correctioueele rechtbank van Bowstreet. Laatstge noemde Heer werd, wegens een treffende gelijke nis, door de genoodigden voor een ouden bekende, een ontslagen galeiboef, aangezien en met uitge laten vreugde begroet, waardoor hij zich niet bizonder gestreeld voelde. Na afloop van het maal werden voordrachten en redevoeringen ge houden, o. a. door den Heer Hutton, directeur der Christelijke Zending, die een en ander om trent de werkzaamheid der stichting sedert 1878 mededeelde. In die tw:e jaren werden 24, 774 gwangenen te Lonten ontslagen. Diarvau zijn 148 bij de marine ingeschreven; aar. 352 is wer k verschaft; aan 647 is gddelijks hulp verleend; 4 a 5000 hebben zich schriftelijk verbonden om geen sterken drank meer te gebruiken, enz. Voor de wed. Ph. Veer is bij den bur gemeester te Texel van der. president der Fransche Republiek ontvangen een bedrag van 500 franks; voor de roeiers, die met haar man op 9 Aug. 1 1. de equipage van 't Fransche schoe nerschip Vigie redden en toen met de reddings boot omsloegen, elk 25 franks. Bovendien werd den schipper der boot een zilveren medaille ver eerd, doch dezs kon nog niet worden uitgereikt, doordien Theunis Dogger als zoodanig is vermeld in plaats van Jan Lz. Schagen. Te Parijs hcerschte eergisteren een dikke mist, die de scheepvaart op de Seine onmo gelijk maakte. Alle politieposten werden versterkt en met fakkels voorzien. Ieder weet, hoeveel belang in wereldste den, zooals Londen, Parijs, New-York, Chicago enz. gehecht wordt aan adverteeren, waarvan de oor zaak voornamelijk hierin gelegen is, dat de koop lieden aldaar 't gewicht of de kracht der pennies en van de kleine munt kennen, of met andere woorden weten, dat de Oceaan saamgesteld is uit droppels en dat het dus voordeeliger is, de groote menigte of den gaanden en komenden man tot klanten te hebben, dan slechts deze of gene familie of vasten kooper. Deze laatsten zijn wel niet geheel zonder beteekenis, doch in den re gel is hun klandizie, niet te vergelijken bij die van het groote publiek, daar de gevestigde fami lies vooral in de hoogere klasse niettgenstaande de winkeliers of magazijnhouders haar rekenin gen bovenaan boeken, cash prices of voor con tanten crediet eischen en dikwijls jaren lang nemen. De winkelier durft dan de invloedhebbende en rijke lieden niet manen, daar hij, door er één te beleedigen, zulks aan de geheele coterie moet ont gelden, en dan zijn etablissement wel kan sluiten. Men beweert zelfs, dat sommige groote magazijnen geregeld na verloop van zoo en z ovele jaren fail- leeren, alleen om de uitstaande schulden te innen; natuurlijk betalen zij dan „20/ in the Pound of 100 pCt. Dit op rekening stellen vereischt ook veel meer werk aan boeking, dan de dagelijks ontvangen contanten, die slechs in een kasboek behoeven opgeschreven te worden. Het grootste belang der winkeliers bestaat dus om de menigte te trekken, en het moet den magazijnhouders van het vasteland ongelooflijk toeschijnen, wanneer men hier spreekt van de uitgebreide schaal waarop zaken gedaan worden door die lieden, welke het voorrecht hebben, hun kantoren in de hoofdstra ten te hebben, zooals Cheapside, Ludgate Hill, Fleetstreet enz. Koning Alfonso van Spanje en zijn oudste zuster, prinses Isabella, namen een paar dagen geleden deel aan een bijeenkomst, van de Madridsche jagersclub. De Koningin en de jongere infantes begaven zich in een rijtuig naar de plek van samenkomst. Juist voordat het hert, waarop jacht werd gemaakt, gedood werd, stapte het paard, dat de prinses bereed, in een holte, en wierp zijn berijdster op den grond. De prinses bekwam een lichte wond aan het hoofd, doch steeg onmiddellijk weer op. Ofschoon vrij ernstig geschokt door het gebeurde, schijnt de prinses evenwel geen nadeelige gevolgen van karen val te zullen ondervinden. De bestuurder eener Duitsche gasfa briek geeft den raad om, wanneer men 's winters in den met sneeuw bedekten en bevroren bodem moet werken om gas- of waterleidingen na te zien, men den grond het gemakkelijkst kan doen ontdooien door den avond van te voren een weinig ongebluschte kalk met de sneeuw, op de plek die opgegraven moet worden, te vermengen. De daarbij ontwikkelde warmte is zeer groot. Door eene expeditie, onder leiding van den Duitschen plantkundige v. Muller, in het Noord-Westen van tropisch Australië onderno men, zijn daar niet minder dan 10 millioen hec taren vruchtbaar weideland ontdekt, dat rijkelijk door water besproeid wordt. Naar men verwacht zullen de nieuwe gronden weldra alle gecoloni- seerd zijn, daar de hitte er door den zeewind aanmerkelijk getemperd wordt, en het klimaat er gezond is. Daarenboven maken verscheidene voortreffelijke havens Noordwestelijk Australië voor de scheepvaart licht toegankelijk, terwijl het Suezkanaal een gemakkelijken weg aanbiedt om de producten der nieuw ontdekte landen naar Europa te voeren. Te Berlijn is ee n hoogere b urgerschoo 1 tijdelijk gesloten, uithoofde van de vele ziekte gevallen van scharlakenkoorts en diphteritis zes met doodelijken afloop welke onder de leer lingen zijn voorgekomen. Hettijdstip,waaropdejongehoenders met eieren leggen beginnen, kan men, volgens een Hanoveraansch kippenhouder, op de volgende wijze vervroegen. Hij laat telkens in Nov. of in de eerste dagen van Dec. een laag paardenmest van 0.5 tot 0.75 meter dik in het kippenhok brengen en dezen mest met 0,3 meter aarde bedekken. De dieren gevoelen zich daarop blijkbaar be- hagelijk en verkiezen de plaats op den bodem dikwijls boven het rek. Het gebeurde niet zeld zaam dat de berichtgever nog vóór Kerstmis eieren van zijn jonge kippen had. Volgens een andere mededeeling is het voederen van maïs wel zeer geschikt om kippen vet te mesten, maar niet om het eierleggeu te bevorderen, omdat de stoffen, die voor het vormen van de eierschalen en van het eiwit vereischt worden, in het genoemde voedermiddel in te geringe hoeveelheid aanwezig zijn. Het beste kippenvoeder is haver, daarna gerst, dan tarwe, enz. Een weinig fijn gehakt vleesch verdient tevens aanbeveling; paardenvleesch is o. adaarvoor zeer geschikt. Dit laatste roeder zou bovendien zeer geschikt zijn om het oppikken der eierschalen en daarmede van het ei zelf door de kippen te verhinderen of deze er van af te wennen. Het vleesch moet in dit laatste geval rauw gevoederd en met een weinig kalk van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2