BUITENLAND. BINNENLAND. dat het telegram aan zijn adres is.« Wij meenen door de meegedeelde citaten genoegzaam bewezen te hebben dat het hier besprokene werk met recht een merk waardig boekje« genoemd mag worden. Wij eindigen met de woorden waarmede de geleerde schrijver het eerste deel zijner redevoering beslnit. »De kerkvader Basilius vangt zijne ho milie op den 29sten psalm aldus aan: »de bouw van ons lichaam is als een speeltuig, een snaarinstrument, volgens de wetten der muziek ingericht, om den Schepper lof te zingen. De lofzang zelve bestaat in de bewegingen van het lichaam, die alle strekken tot eer van God, mits wij door den invloed van de harmonie onzer rede zorg dragen, dat er geen wanklank in onze beweging ontsta.Deze schooue woorden zijn van toepassing op dat edele en kost bare deel van ons lichaam, welks samen stelling en werking wij hebben leeren ken nen. De aderen zijn de snaren, waardoor het lied des levens God ter eere blijft gol ven en stroomen tot aan de laatste tokke ling des harten. Den zeer eerwaarden schrijver, die zoo meesterlijk uit zijn hart, tot ons hart, over het hart heeft geschreven, brengen wij openlijk onze hulde en onzen hartelijken dank. België. Men spreekt van nieuwe belastingen, waarmede de bewoners van Brussel geluk kig gemaakt zullen worden. In de laatste twee jaren hebben te Brussel plaats gehad 371 fallieten, met een passief van omstreeks 8Y2 millioen en een actief van omtrent 11/2. Engeland. Met het oog op den ernstigen toestand in Ierland is er onverwachts Kabinetsraad gehouden. De Standard verneemt dat het Kabinet gewichtige besluiten genomen heeft betreffende Ierland. De heer Forster verklaarde dat hij, zonder buitengewone dwangmiddelen, de verantwoordelijkheid voor het bestuur van Ierland moest neder- leggen. Een onverwijld bijeenroepen van het Parlement is mogelijk. Frankrijk. De tamboers, die afgeschaft zijn bij het leger, zullen, naar gemeld wordt, terug- keeren, en wel uit overweging dat de wet bepaalt, dat bij het ontstaan van onlusten de trom driemaal moet worden geroerd, alvorens de troepen vuur mogen geven. Duitschland. Eeue verklaring van den minister van eeredienst, den heer Van Puttkamer, Vrij dag 11. in den Pruisischen Landdag ge geven, toont dat er nog weinig vooruitzicht bestaat op het herstel van den kerkelijken vrede in Duitschland. Op de vraag van deu heer Reichensperger, wanneer de regeering weder den Katholieken priesters betalen zou, antwoordde de minister, dat de Staat het aan zijne waardigheid verschuldigd is zijnen tegenstanders de middelen te ont houden om tegen hom te strijden, en dit zoolang de tegenwoordige strijd niet zal geëindigd zijn. Rusland. Uit St. Petersburg wordt aan the Daily News getelegrapheerd, dat men algemeen gelooft dat de Porte ernstig verlangt, van de Grieksche quaestie af te komen. De grootste moeielijkheid bestaat in het feit, dat Griekenland den afstand van Janina blijft eischen. GEMENGD NIEUWS. Deventer, 13 December. P.; Rechtbank te Zutphen heeft den commissaris vati politie alhier, ter zake van moedwillige mishandeling, bij ver stek veroordeeld tot' 8 dagen celstraf. Doetinchem, 13 December. De vrouw, den 2'lster. November 11. door een hollend paard met wagen overreden, is aau de daardoor bekomen wonden overleden. Arnhem, 13 December. In een der R. K. ker ken werden heden morgen 2 personen door den koster betrapt, terwijl zij juist bezig waren door middel van lijmhoutjes de offerbussen te ledigen. Een der dieven is gevat. Loeuwardon, 13 December. Alhier is gevan gen genomen een jeugdige dienstbode, te Dokkum te huis behoorende, die gedurende de laatste da gen verschillende winkeliers had bedrogen en op gelicht. Bennebroek, 13 December. Ook de Raad van deze gemeente heeft, evenals die te Heemstede, het besluit genomen om de kermis met liet jaar 1881 at te schaffen. Melkwerum, 13 December. De heer P. Kal- leubron, gemeente-architect van Hemelumer Olde- phaert én Noordwolde is dezer dagen 's avonds onder dezer gemeente te water geraakt en ver dronken. Venloo, 13 December In het 3 uren van hier gelegen gehucht Biïtard is een oppassend wever, genaamd Pollsen, het slachtoffer geworden van eene wraakneming, die op een ander gemunt was. Een boer, met name Bekkers, had tegen zeker iemand een wrok, en meenende zijn vijand voor te heb ben, joeg hij Pollsen 2 kogels in het lijf, die hem doodelijk troffeii. Bekkers is in handen der justitie. Tilburg, 13 December. Sedert eenlgen tijd werden bij verschillende winkeliers koperen ge wichten en wollen goederen ontvreemd, zonder dat men den dader kon ondekken. Eindelijk echter is de politie er achter gekomen, dat een elfjarig meisje de dievegge was. De gestolen voorwerpen waren reeds door haar of hare moeder verkocht. Delfshaven, 13 December. Gisteren is alhier, drijvende in de Maas, het lijk gevonden van Ary Droppert, oud 27 jaren, van beroep verver en wonende alhier, die sedert 15 November werd vermist. Hij laat eene vrouw met drie kinde ren na. Een gehuwde dochter van den oud- Minister de Persigny, mevr. Friedman, is met haar echtgenoot gevangen genomen wegens valsch- heid in geschrifte. Hun grootmoeder, prinses de, Moskowa, had hun bij hun huwelijk het vrucht gebruik gegeven van 100 000 fr. aan effecten die beleend waren. Eenmaal had reeds een prolongatie plaats gehad, doch toen de ban kier, die de stukken in portefeuille had, op volle terugbetaling aandrong van de beleende som, de familie Friedman daartoe niet in staat was en mevr. de Moskowa een nieuwe prolongatie wei gerde te vragen, maakte mevr. Friedman haar handteekening na. Het bedrog werd ontdekt en beide echtgenooten zijn in verzekerde bewaring gesteld. Dezer (lagen nam men te Par ij se en jongmensch in hechtenis, die beschuldig werd in een omnibus uit den zak eener dame een porte- monnaie en een doos bonbons gestolen te hebben. De knaap ontkende, en in zijne zakken vond mui dan ook niets dat zijne schuld kon bewijzen. Wel had hij eenig los geld bij zich, maar por- temonnaie en bonbondoos waren verdwenen. Het onderzoek had echter eenigen tijd opgehouden, en tot aller verbazing begon de knaap nu eensklaps, terwijl hij nog bij den commissaris van politie was, de zonderlingste gezichten te trek ken.Zijn kleur verschoot,het angstzweet parelde hem op het voorhoofd, tot hij het eindelijk uitgilde van pijn, en nu kwam de waarheid aan het licht. De handige gauwdief had namelijk den inhoud van de bonbondoos behendig in den mond gestopt en doorgeslikt en de bonbons, die niet bepaald tot snoeperij moesten dienen, misten hunne wer king niet en brachten den zakkenroller ofschoon op eenigszins zonderlinge wijze, tot een volledige bekentenis. Onlangs passeerde de Russische troon opvolger Koningsberg en had gelegenheid den strengen dienst op de Duitsche spoorwegen te leeren kennen. Hij gebruikte het middagmaal in de Keizerlijke wachtkamers en bleef daar zoolang dat de stationschef genoodzaakt was zijne Keizerlijke Hoogheid te berichten dat do trein vertrekken moest. De troonopvolger gaf geen antwoord en ging bedaard op het perron wandelen. De tijd van vertrek was reeds verstreken en om ongeluk ken te voorkomen, die allicht door het niet cor- respondeeren van de treinen zouden ontstaan, gat de chef het sein van vertrek en de locomo tief stelde zich in beweging. Er bleef den hoogen reiziger nu niets anders over dan spoedig in den nog geopenden waggon te springen. Aan een expeditiekantoor te Pest kwam dezer dagen een reiskoffer aan, dat niet dadelijk aan zijn adres kon worden bezorgd, en daarom in het magazijn een paar dagen bleef staau. Het trok echter de aandacht, dat een on aangename lucht uit den koffer opsteeg, wat aan leiding gaf dat de koffer geopend werd. Men kan zich den schrik van het personeel van 't ex peditie-kantoor voorstellen, toen er verschillende stukken van een menscheulijk uit te voorschijn kwamen. Intusschen werd de zaak nog al spoedig opgehelderd; de koffer was afkomstig van een rechtbank uit een Hongaarsche provinciestad, die den inhoud aan een voor 't oogenblik afwezigen deskundige in de hoofdstad tot onderzoek had toegezonden. Het Amsterda msche panorama zal den 20sten dezer maand in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur en den raad van de hoofd stad, met eenigc plechtigheid worden geopend. Den daaropvolgenden dag wordt het voor het publiek toegankelijk gesteld. Men meldt ons u it Aa 11 e n v a n 12 (1 ezc r: Eergisteren avoiul bevond zich in eene herberg, gelegen aan den grintweg van hier naar Dinx- p :rlo, een persoon, Duitscher, die m :t veel ophef sprak over zijne uitbreking en Ontvluchting uit de gevangenis. Toen hij vertrokken was, dachten de overige aanwezige personen, dat het misschien goed zoude zijn de politie hiervan kennis te geven. De Duitscher werd teruggeroepen, onder voor wendsel dat hij gratis eten en naehtlogies kon bekomen, waarom hijgevraagd had. Daar de politie wat lang wegbleef, wilde iemand van het gezelschap gaan kijken of zij nog niet kwam; hij had zicli nauwelijks 10 minuten van de her berg verwijderd, of hij werd van twee personen, ook Duitschers, besprongen, die hem zijn geld wilden afzetten; hij wist hun echter te ontko men. Eerstbedoelde Duitscher werd in hechtenis genomen, en uit zijne papieren bleek, dat men werkelijk met, een gevaarlijk sujet te dóen had. Hij is opgebracht naar Zntfen en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Te Montelimart had de heer Vallet, fabrikant in kalk, een groote mijn doen bereiden en er dé lont doen in ontsteken. De werklieden met hun patroon aan het hoofd, stonden op eeni gen afstand. Daar reeds bijna een uur verloopen was en de ontploffing zich nog liet wachten, na derde de heer Vallet de mijn, denkende dat de lont niet meer brandde. Juist op het oogenblik, dat hij bij de mijn was, onplofte deze. Het ver schrikkelijk verminkte lijk van den fabrikant werd verscheidene meters ver geslingerd. Dit ongeluk heeft de gansche stad, waar de heer Vallet alge meen geacht was, in verslagenheid gedompeld. De politie te Zutfen waarschuwt tegen drie personen, vermoedelijk Amsterdammers, die in de herbergen onderling met drie kaarten om geld spelen, 'en alsdan één hunner belangrijk laten winnen, waardoor de aanwezige herbergbezoekers verlokt worden om mede te spelen, hetwelk niet dadelijk doch later als eene gunst wordt toegestaan, terwijl het voormelde driemanschap de nieuw aan gekomen spelers in het eerst iets laten winnen, doch daarna op schandelijke wijs afzetten. Op eenigen afstand van Parijs had dezer dagen een droevig voorval plaats. Eene moeder van twee nog jeugdige kinderen ging in de buurt eenigc boodschappen doen en liet haar lievelingen een oogenblik onbewaakt achter. De kat sprong gedurende hare afwezigheid in de wieg en ging op de borst van het jongste kind liggen, waardoor het arme wicht verstikt werd. Toeu de moeder thuis kwam en het ongeluk zag, nam zij een geladen pistool en haar echtgenoot en het andere kind vergetende, schoot zij 'zich in de zijde. Hoewel niet doodelijk getroffen, was haar toestand toch zoo ernstig, dat men haar naar het gasthuis moest vervoeren. Het 2jarig zoontje, van den landbou wer R. M. te Een, heeft spelende een knoop in zijn oor geduwd. Een dokter uit Veenhuizen, die onmiddellijk ontboden werd, om den knoop te verwijderen, slaagde daar niet in. Ook de bemoei ingen van een professor uit Groningen bleven zonder het gewenscht gevolg. De ouders moesten onverrichter zake met hun kind huiswaarts keeren. Te Durham is een werkman in hech tenis genomen, beschuldigd van, terwijl een kameraad van hem bezig was in den stoomketel iets te repareeren, de kraan te hebben omgedraaid, waardoor het kokende water in den ketel drong en de daarin aan het werk zijnde man omkwam. In het Theatre des Nations te Parijs is het Zaterdag-avond onstuimig toegegaan. Er werd een drama opgevoerd, getiteld: Garibaldi, van generaal Bordone. Het moet een totaal mis lukt en plat stuk zijn, maar de engelenbak scheen het mooi te vinden en wierp met rotte appelen, boonen, korsten brood, ook met steentjes, spijkers, stukken glas, naar de stalles, waar het gemunt was op eenige journalisten, inzonderheid op op Auguste Vitu, den tooneelcriticus van Figaro, en anderen, die hun ongenoegen over het drama te kennen gaven. De heer (1e Bornier kreeg een stuk van een appel in 't gezicht, Mme Theresa een spijker op den neus, enz. enz. Bij het derde tafereel gingen velen klagen bij den commissaris van politie, die instructiën ging halen van den prefect. Deze kwam toen zelf in de zaal, en heeft deu engelenbak doen ontruimen. De voorstelling had hierop voortgang, maar ook de stalles raak ten voor drie vierden ledig, want het drama werd niet aantrekkelijk genoeg geacht, om zich verder aan gevaren te wagen. Een paradijs. Uit Serravalla Serivia in Italië, wordt van den 8n aan II Oommercio geschreven, dat, behalve eenige regenachtige da ger., het weder uitstekend is. Er worden viool tjes geplakt, en aardbeziën, als elders niet in den winter. Opgepast, aandeelhouders in gasfa brieken! Edison zal weer eene daling van de markt teweegbrengenhij heeft op nieuw „de stellige zekerheid," dat zijn toestel voor electri- sche verlichting thans onverbeterlijk, is. Een ma chine van 1550 paardekrachten heeft hij thans gereed en als de proef slaagt dat „als" is bijna eene beleediging dan zal in Januari reeds heel New-York baden in een zee van licht dat uitstroomt van Menlo-park. Een jongmensch te Argentau had de gewoonte een zelfmoord na te bootsen ten einde zijn zuster te doen schrikken. Dan wilde hij zicli met een dolk doorsteken en dan nam hij weer eens een revolver in den mond. Zijn zuster raakte eindelijk aau die plagerijen gewoon en toen hij zich dezer dagen weer eens ging ophangen, maakte zij zich niet in het minst ongerust. Toen zij echter zag dat haar broeder lang bleef hangen en blauw in het gezicht werd, sneed zij het touw los en ging hulp halen. Alle pogingen om hem in het leven terug te roepen waren te vergeefs. De ongelukkige had den strik te stijf aangehaald en zich zoodoende onwillig van het leven beroofd. Invaliden geven gewoonlijk aan de dienaren van de openbare macht niet veel te doen. De Berlijnsche sigarenmaker Wetzel, die zich slechts in 't bezit van één gezond been verheu gen kan, maakt daarop echter een uitzondering. In gezelschap van een kameraad maakte hij 's nachts straatrumoer, waarover hij door een nachtwacht onderhouden werd. Dit was hem blijkbaar niet naar zijn zin, want door zijn makker ondersteund, gespt hij zijn kunstbeen los en takelde met dit zonderlinge wapen den nachtwacht zoodanig toe, dat deze een maar.d lang zijn dienst niet kon verrichten. De dader werd met anderhalfjaar tuchthuis gestraft. Door een Engelse hm an, Cornish, is een nieuwe uitvinding gedaan, die voor scheep- varenden van groot gewicht belooft te zijn, nl. hangmatten en bedden voor schepen, welke zeer gemakkelijk ingericht zijn en uitmuntend kunnen drijven, zoodat zij den persoon, die zich er op bevindt, boven water houden en zoo bij brand op een vaartuig of schipbreuk menigeen het leven kunnen redden, daar zoo de schipbreukelingen, ieder op zijn eigen bad drijvend, geruiman tijd kunnen wachten tot hulp van reddingsbooten _ot audere schepen komt opdagen. Da bedden zijn zoo ingericht dat zij aan elkander verbonden kunnen worden en men zoo een groot vlot er van kan maken. In Australië heeft de uitvinder voor een aantal scheepskapiteins en zeeofficieren proeven genomen met de hangmatten, die alge meen zeer goed voldeden. Zooals men weet is de Keizerin van Oostenrijk een hartstochtelijke liefhebster van de vossenjacht en heeft II. M. in de laatste jaren geen seizoen overgeslagen om ook in Ierland te komen vertoeven en zich daar naar hartelust aan dit jachtvermaak te wijden, dat haar tevens door de doctoren als gezondheidsmaatregel is voorgeschreven. Nu zou men allicht (ler.ken, dat dc Keizerin dit jaar van luar reis zal afzien met het oog op den oproerigen toestand in Ierland maar dit is geenszins het geval. H. M. heeft reeds een landgoed in Kilkenny gehuurd en hoopt nu, zoodra mogelijk 11a de huwelijksfeesten van haar zoon met de Belgische Prinses Stéfanie, bij de gevaren van de lange jacht ook die van het Icrsche oproer te komen trotseeren. Een nieuwe wijze van oplichterij werd dezer dagen door een juffrouw, B. geheeten, te 's Hage in praktijk gebracht. Voorgevende van Rotterdam te komen, huurde de net gekleede dame een huis in de Xvventstraat. Dat huis moest evenwel opnieuw worden behangen, alvorens de huurster het kor. betrekken. Bij gelegenheid dat zij eens naar de vordering van het werk kwam zien, maakte zij kennis met den behanger en droeg hem de levering op van eenige meubelen, gor dijnen enz. voor een som van p.m. f 250. Een gelijke leverantie deed zij bij een ander meubelmaker. Toen een en ander bij de dame bezorgd en geplaatst was, ontbood zij een koopman, wien zij het geheele inboedeltje, ongeveer f 500 waard, voor f 200 verkocht met welk geld zij zich uit de voeten gemaakt heeft, zonder dat het de politie is mogen gelukken haar op te sporen. Debewoners van het S ch 0 tsch e s tadj e Maryhill worden uit hunne huizen verdreven door heiriegers ratten, die als eene der plagen van Egypte, plotseling zijn komen opdagen. Bij een der burgers hebben deze ongenoode gasten in één nacht veertien biggetjes en veertig kippen gedood en opgegeten, niets overlatende dar. eenige zorgvuldig afgeknaagde beenderen. Een horlogemaker te Kopenhagen heeft een klok gemaakt, die door een electrischen stroom zichzelf opwindt. De veer wordt door een magneet gespannen gehouden en dc klok kan langer dan een jaar onafgebroken loopen, zonder dat men iets te doen heeft dan eens of tweemaal de batterij na te zien. Zat er dag -a vond had te Leeuwarden een lljarige knaap het ongeluk, bij het verrichten van eenige werkzaamheden aan boord van het scheepje zijns vaders, te water te vallen. Daar zijn vader (die beneden was) niets had bemerkt, omlekte men het ongeluk eerst een kwartier later, toen een daar tegenover liggende schipper kwam vernemen wat er te water was gevallen. De toen onmiddellijk aangewende pogingen tot redding bleven vruchteloos; later werd het lijk door de politie met een dreg opgehaald. Zekere B. F. De Erend, indertijd notaris te Alost (België), die zich twee jaren ge leden met ruim 2 millioen franks uit dé voeten maakte en zich in Beieren schuil hield, is thans te Aken gevat en aau den procureur-generaal te Gent overgeleverd. Te Milaan, heeft met in den laatst en tijd tweemaal, 29 Nov. en 9 Dec., het zonder linge verschijnsel gezien van een mist, zoo dik als men zelfs in Londen, de stad van den mist bij uitnemendheid, zelden aantreft. Den avond van 9 Dec., was de stad geheel in nevelen ge huld, zoodat men op een meter afstand de gas vlammen niet onderscheiden kon. De winkels waren alle gesloten, bijna niemand waagde zich op de ontvolkte straten, en wie het moest doen, hield een lantaarntje in de hand uit vrees voor ongelukken. Om 7 uur reden de trams al niet meer, op bevel van den syndicus. Niettegenstaande al die voorzorgen, had men verscheidene ongelukken te betreuren, vele per sonen vielen in het water en verdronken, en vier vonden den dood onder den trein. Dezer dagen brach t een Duitse her een brief aan een huis te Antwerpen en verzocht antwoord. Toen de meid den brief naar boven bracht en mijnheer den inhoud wilde lezen was er geen letter van te begrijpen. De meid ging weder naar beneden om inlichtingen aan den brenger te vragen, maar deze was verdwenen en met hem ook twee jassen. De brief was slechts een middel geweest om even binnengelaten te worden Verleden week trad teParijs eenjong werkman in het huwelijk die eenige dagen daarna overleed ouder de hevigste smarten. De jonge vrouvv, die natuurlijk werd ondervraagd, verklaarde dal zij haar man den avond van de bruiloft een glas water had zien drinken, waar in hij te voren een wit poeder had gemengd. Hij beweerde dat het was om te voorkomen dat hij dronken werd van den wijn, die dien avond over vloedig geschonken werd. Men vermoedt, dat de ongelukkige zich vergist en vergift genomen heeft. De Syracuso feBinghamtonspoorweg loopt door het Tallmau Moeras, een mijl ten zuiden van Preble, in den Staat New-York. Onlangs werd naast het oude spoor een nieuw gelegd, nu liep daarvoor een zandtrein om gaten in den weg op te vullen en dijken te maken. Des namiddags staakten de arbeiders hun werk om hun middagmaal te gebruiken en lieten den trein op het Westelijken spoor staan. Toen zij terugkeerden, zagen zij den trein met het stuk weg, waarop hij stond, langzaam in den. grond zinken. Na eenigen tijd was er van den geheelen trein niets meer te zien en een stilstaand water nabij het spoor vv.as ook verdwenen en met aarde opgevuld, terwijl, op eene andere plaats het water tevoorschijn gekomen was en een nieuwe poel ge vormd had. Mén veronderstelt dat de trein te zwaar was voor de half vergane boomstammen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2