BINNENLAND. Engeland. Frankrijk. Rusland. Oostenrij k-Hongarij e. GEMENGD NIEUWS. bedreigd. Het te Luik verschijnende blad le Perron meldt, dat het zijne uitgave moet schorsen, aangezien de werkplaatsen onder water geloopen zijn. De stad Hoey staat grootendeels onder water. De spoor treinen tusschen Luik en Maastricht en tusschen Luik en Namen hebben den dienst gestaakt. Verscheidene stations zijn over stroomd. Uit Verviers, Charleroi, Namen, Bergen en Maastricht zijn berichten omtrent rampen tengevolge der overstrooming in gekomen. Officieel wordt uit Kaapstad van 21 dezer gemeld, dat generaal Baker IJmhlonto vol ledig geslagen heeft. De vijand verloor 300 man. Er is veel vee buit gemaakt, Umhlonto ontkwam. De onzen verloren aan dooden 1 officier en 3 man; gewond werden er 15. De Senaat heeft beraadslaagd over de begrooting van uitgaven, zooals die door de Kamer van afgevaardigden is gewijzigd. Hij heeft de amaudementen verworpen, die strekten om de door den Senaat reeds aangenomen cijfers op de begrooting van eeredienst te handhaven, en de cijfers goed gekeurd, gelijk die door de Kamer waren aangenomen. De Senaat heeft nog andere amendementen verworpen en zich vereenigd met de door de Kamer vastgestelde cijfers. Van generaal Skobelen is uit Bami be richt ontvangendat in den avond van den 9en het versterkte dorp Harys door de Russen werd genomen, nadat de Tekkés een hardnekkigen tegenstand hadden ge boden. Verscheidene duizenden Merv- Turko- manen waren met artillerie op marsch om de Akhal-Tekkés te hulp te komen. Engeland heeft officieel het arbitrage- voorstel van Frankrijk aangenomen tot oplossing van de Turksch-Grieksckequaestie. Oostenrijk heeft, evenals Duitschland, zijn goedkeuring afhankelijk gesteld van de voorafgaande erkenning van de scheids rechterlijke uitspraak door Turkije en Griekenland. IJmuiden, 23 December. De Roomsch-Katho- lieken alhier, lang verstoken van een kerkgebouw, mogen zich thans verheugen in hel bezit van eene hulpkerk, alwaar op eersten Kerstdag de eerste godsdienstoefening zal gehouden worden. Meers, 22 December. Alhier is in de rivier de Maas opgevischt het lijk eener onbekende da me van omstreeks 30 jaren oud. De drenkelinge was elegant gekleed en had glacé handschoenen aan. Haar ondergoed was gemerkt A. H. 12. Bij de beschouwing zijn geen sporen van geweld waarge nomen. Kerkrade, 22 December. Alhier is een drie jarig kind, dat aan de zorg eener oude grootmoeder was toevertrouwd, in een ketel met kokend water gevallen, en aan de gevolgen der bekomen brand wonden overleden. Hillesluis, 22 December. Eene vrouw in deze gemeente liet gisteren voor een poos hare twee kinderen alleen thuis. Een dezer, een knaapje van 2'/s jaar, speelde met vuur en geraakte in brand. Het kind bekwam zóó hevige brand wonden, dat het des avonds aan de gevolgen is overleden. Roermond, 22 Dec. Het zoontje van een mole naar oud 18 maanden, geraakte eergisteren in een onbewaakt oogenblik onder een passeerende zwaar beladen kar, met het gevolg dat een rad van dat voertuig over zijn hoofdje ging en het ongelukkige kind op de plaats dood bleef. Barneveld, 22 Dec. De politie heeft te Ach terveld, onder deze gemeente, onderzoek gedaan in zake een vermoedelijken kindermoord, die door de ongehuwde moeder zou zijn gepleegd. Het kinderlijkje is naar hier overgebracht. Een Karthuizer kloostergeestelijke keerde, vergezeld van zijn Sint Bernardshond naar zijn klooster te Eourcoirie huiswaarts. On verwachts stortte de pater in een afgrond en ver dween in de diepte. De getrouwe hond vergat echter zijn meester niet en wist een middel te vinden om naar beneden te komen. De last was hem echter te zwaar en zijn hulpbetoon moest zich tot blaffen bepalen. Twee dagenlang bleven meester en hond in dien toestand tot de laatste eindelijk zich naar boven wist te werken en naar het klooster snelde. Door zijn onrustige bewegin gen en geblaf, en daar de hond weigerde te eten werden de paters opmerkzaam en eenigen hunner besloten den hond te volgen, die altijd in één richting heen en weer liep. De hond bracht hen naar den afgrond en eindelijk gelukte het, den bijna verongelukten pater van den dood te redden. De zegeningen van de G en eesk u n d ige Wet! Op Schiermonnikoog werd dezer dagen een vrouw, die op het punt stond moeder te wor den, ziek en overleed met haar kind, alvorens een geneeskundige kon ter hulp komen; dezen toch moeten de bewoners van Schiermonnikoog per schip van den vasten wal laten halen. Indien de vorst invalt, wordt het inroepen van hulp nog moeielijker. Beeds is aan een geneesheer, die zich op het eiland wil vestigen, een vaste jaarwedde van f 1000 aangeboden; doch tot dusver te ver geefs. Maar die toestand is immers beter dan dat men er maar een plattelands-heelmees ter had! Uit Venlo schrijftmen: Het water heeft zeer vele huisgezinnen groote zorg veroor zaakt schier in alle straten dringt zich het rivier water op en loopt de huizen binnen. De Wijn gaardstraat, bewoond door behoeftige gezinnen, staat onder; in de Maasstraat staat het water tot 0.80 M. in de huizen en dienen de nood uitgangen om daaruit te komen. Ook de passage op de Hoofdstraat, Parade en de Minderbroe dersstraat is afgesneden. De was duurt nog voort. De Maas heeft de ongekende hoogte van 8,20 M. boven den normalen stand. Omtrent een verschrikkelijk geval te Brummen, deelt de Z. 0. de volgende nadere bizon- derheden mede Zekere G. J. K. leefde, hoewel gehuwd, sedert verscheidene jaren met een andere vrouw. Reeds langen tijd stond hij zoowel bij de politie als het publiek in een zeer slechten reuk verschillende diefstallen, in zijne buurt gepleegd, werden op zijne rekening geschreven. Voor eenige, dagen werden de vermoedens tegen hem zéé zwaar, (lat Maandag bij hem eene huiszoeking plaats had. Vele voorwerpen kwamen aan het licht, die het vermoeden van diefstal zóó na aan de zekerheid brachten, dat zelfs de vrouw, waarmede K. leefde, tot de bekentenis kwam dat die voor werpen niet langs eerlijken weg door hem waren verkregen. Inmiddels had K. ook een verhoor bij den Burgemeester ondergaan. In den avond thuis gekomen, was hij zeer onstuimig, en stelde aan zijne bijzit voor, zich samen te gaan verdrinken, waartegen deze zich verzette, terwijl zij hem zooveel mogelijk moed insprak. Nadat K. 's nachts een paar malen het bed had verlaten, hoorde de vrouw een gekraak, dat haar deed vermoeden dat er brand was, er. toen zij dit K. mededeelde, gaf deze ten antwoord dat het hagelde. Eindelijk drong de rooklucht tot haar door, zoodat zij op stond, waarop K. haar nogmaals vermaande te blijven, omdat er geen gevaar was. Toen zij met een kind van omstreeks l'/s jaar naar buiten vluchtte, stond liet huis reeds in laaie vlam, zoodat zij zonder zware brandwonden het niet kon verlaten. Inmiddels was ook een stokoud man, die in een kamer bij K. inwoonde, ont waakt, maar vond de deur van zijn kamer ver sperd, en nadat hij die met moeite op een kier had gekregen, sloeg er de vlam achterheen, zoodat hij bij K. door het vertrek een uitweg zocht, die echter ook hem vermaande te blijven, voorgevende dat er hoegenaamd geen gevaar was. Deze oude liet zich echter ook niet lang weerhouden, en zocht nog een uitweg. Toen bleef K. en nog een kind van de vrouw, waarmede hij leefde, een jongetje van omstreeks acht jaren, in de brandende woning achter. Inmiddels waren buren en de spuitgasten met de spuit van het naburige Hall komen opdagen. Dezen klonken echter reeds de akelige kreten van het verbrandende kind tot welks redding niets meer te doen viel, tegen. K. kon men dadelijk niet vinden; een oogenblik later vond men zijn lijk met afgesneden hals in een vóór het huis staanden put. In het per ceel dat bijna geheel is uitgebrand zijn, behalve het ongelukkige kind, twee koeien en twee gei ten omgekomen. Alles doet vermoeden dat K. zoowel zijne medebewoners als zich zeiven van het leven heeft willen berooven. Het Weékbl. v. Z. Vlaanderen deelt de volgende staaltjes van de veiligheid op de grenzen mede Een herbergierster, hare dochter, een slager en een strooper zaten te praten onder een glaasje bier. Tusschen den pensjager en den slager ont wikkelde zich eene woordenwisseling, die den jager deed zeggen, dat de slager moest oppassen om tegenover zijn loop te komen. Eenige oogenblik- ken later ging de strooper weg, de slager bleef nog een beetje klappen. Plotseling hoorde men een schot, 't lood vloog door de glazen, juist boven het hoofd van den slager. De drie perso nen, bevreesd voor een tweede schot, wierpen zich op den grond; de vrouw viel flauw, de dochter kreeg een aanval van vallende ziekte, en de slager hield zich voorloopig grondvast. Of de politie zich met de zaak bemoeit is ons onbe kend; 't zou ons intusschen verwonderen, daar langs de grenzen allerlei ongerechtigheden gebeu ren, die eenvoudig worden doodgezwegen. Geen enkele diefstal, en er wordt daar druk gestolen, zal worden aangegeven, omdat de straf zoo luttel beteekent en men bij terugkomst van de gestraften voor wraak vreest. Wilt gij nog een staaltje hoe 't op de grenzen toegaat Let op. A en B komen bij C, een berucht strooper. C zegt tegen A en B, dat hij bij D acht keuns (konijnen) weet zitten, en stelt voor die te gaan pakken, 't Voorstel wordt aangenomen. C en A gaan naar D om de keuns te gaan halen; B blijft op wacht staan en steelt intusschen een deel van het varken van C, dat denzclfden dag geslacht was. De konijnen w rden thuis gebracht en gedeeld. Van de beide diefstallen heeft de politie nooit iets vernomen. Eene andere geschiedenis. Een beruchte dief werd door een boer gevraagd waarom hij toch altijd kwam stelen; „als gij het vraagt, kunt gij 'l im mers krijgen", voegde de boer daarbij. „Ik wil niet vrageu", was het trotsche antwoord. „Ik neem het." „Maar 'k zal op je laten passen." „Pas daarvoor op, of ik zal een keer afrekening met je houden." En de dief stal ongestoord voort. Voor de waarheid van de beide laatste geschie denissen staat het blad in. De persoon, die onlangs in de nabij heid van Kerkrade aangevallen en verwond werd, is aan de gevolgen der bekomen wonden overle den. Op last der justitie heeft een lijkschouwing plaats gehad. In Rusland wordt voor den rijksten man gehouden Baron Stieglitz die, naar men berekent, tachtig millioen bezit. Daarna volgt Prins Jussakoff, die in zestien provinciën grond bezittingen heeft, welke hem jaarlijks ongeveer twee en een half millioen opbrengen en vervolgens Graaf Stroganoff met een inkomen van eer. half millioen. De Minister van OorloginBelgiëheeft bepaald, dat lotelingen die bijziende zijn, ook sol daat kunnen worden en een bril mogen dragen. Zij zullen echter bij de bataljons van administra tie en in de hospitalen dienst doen. In N ort h-Ad am (Massachusetts)isvoor de derde maal do nitroglycerine-fabriek in de lucht gesprongen. Van de tien directeuren die el kander opvolgden, zijn er acht door ontploffingen gedood; een heeft het gezicht verloren, terwijl de laatste nog in dienst is, misschien om later even als zijn voorgangers door een ongeluk getroffen te worden. Koningin Victoria moet, naar men bericht, in een zeer onaangenaam geval verkeeren. Zij is namelijk door een barer onderdanen aan geklaagd wegens overtreding van de wet op den verkoop van sterke dranken. Bij die wet wordt bepaald, dat de verkoopers wettelijke vergunning daartoe moeten hebben en verplicht zijn patent te betalen, en Hare Majesteit houdt nu reeds vier- en-veertig jaren lang te Osborne, te Balmoral, op Windsor Castle en in Buckingham palace onwet tige tapperijen. In genoemde koninklijke verblij ven zijn lokalen ingericht, waar de bedienden in hun vrije uren het een en ander kunnen ge bruiken. De prijzen zijn daar dezelfde als in ge wone tapperijen en oierhuizen. Zal nu de Konin gin gerechtelijk vervolgd en gedwongen worden patent te betalen, benevens een zware boete we gens de langdurige wetsovertreding? Er is één middel waardoor zij zich uit de verlegenheid kan redden, nl. de genoemde inrichtingen te laten overbrengen op naam van haar jongsten zoon, Prins Leopold, die onlangs tot lid van de wiju- koopersvereeniging is benoemd en dus het recht tot verkoop van geestige dranken heeft. Een verschrikkelijk ongeluk heeft te Bourges plaats gehad: Een stuk vuurwerk is ont- plott in een der ateliers van de vuurwerkschool. Drie arbeiders werden op den slag gedood en een tiental anderen erg gekwetst. Het gebouw werd bijna geheel vernield. Te Brussel zullen op den drukken Nieuwjaarsdag de brievenbestellers worden ge assisteerd door militairen, 't Is in elk geval nog beter, zegt een der Belgische bladen terecht, dan dat men de soldaten als figuranten op het tooneel gebruikt. Voor eenige dagen werd vanhetkorps pontonniers te Dordrecht, een ijzeren roeiboot ver mist. Onmiddellijk werd door de politie een on derzoek ingesteld en een aantal roeibooten, met pontonniers bemand, ter recherche uitgezonden, zonder gewenscht resultaat. De dief en met hem de boot waren spoorloos verdwenen. Den volgen den dag werd echter de boot, ter plaatse waar zij gelegen had, in de Nieuwehaven opgevischt. Zij was gezonken. Dat men toch niet te voorzichtig met gas kan zijn bewijst weer een bericht uit Dort mund waar in een herberg in den nacht van Vrij dag op Zaterdag een hevige gasontploffing plaats had, waarbij drie personen gedood en een ernstig verwond werd. Na den brand bij prof. Mom m sen te Charlottenbnrg was in Engeland het denkbeeld geopperd, hem door middel eener inzameling van gelden schadeloos te stellen voor het verlies van een groot gedeelte zijner kostbare bibliotheek. Prof. Mommsen, verklaarde daarop, zoodanige gift niet van het buitenland te kunnen aannemen, maar wanneer zij van zijne vrienden in Duitsch land kwam, haar niet onvoorwaardelijk te kunnen afwijzen. Taans vindt men in de bladen eene ken nisgeving van de Duitsche Bank, inhoudende dat er 106,000 mark is bijeengebracht, welk bedrag op zijn 64sten verjaardag voor hem beschikbaar is gesteld De „serviette magique", waarmedezoo gemakkelijk zilver en koper wordt blinkend ge poetst, kan ieder gemakkelijk zelf vervaardigen voor minder dan een tiende van den winkelprijs. Losse katoenen lappen worden gedoopt in eene oplossing van twee deelen Marseillaansche zeep, in tian deelen water vermengd met een deel tripoli. Daarna worden de lappen gedroogd. De groote stoomboot „Oriënt", die te Londen is aangekomen van Australië, met eene lading versche eetwaren,bestaande uit visch, vleesch, gevogelte en zelfs fruit, is Vrijdag officieel geïn- spekteerd. Dat schip bezit een ijskamer, systeem Bett-Collman, voor het bewaren der versche eet waren. Er werd een ontbijt aan boord opgediend voor de bezoekers, welk maal gansch bestond uit: oesters, zoet-watervisch, kabeljauw der kaap- Murray, lamsribben, ossenvleescb, gebraden gans, hamelenbout, tongen en versch varkensvleesch. De groenten waren erwten, aspergies, artichokken, tomatten, groene snijboonen en boonen. Het fruit bestond uit ananassen van Queensland, aardbe ziën van Victoria en oranjeappels van Sidney. De aanwezigen drukten de hoop uit dat al de moge lijke aanmoediging aan de ontwikkeling van dien handel zou worden bewezen. Dezer dagen werden te Berlijn adres kaarten uitgedeeld in den vorm van 100 mark biljetten. Daar werden echter de uitgever en ver vaardiger iedermet honderd vijftig mark boete of ge vangenis gestraft, wegens het namaken en in omloop brenger, van bankbiljetten. Men meldt ons uit Maastricht: Te Klein Lanaye, nabij St. Pieter, wilde een gezin, bestaande uit man, vrouw en vier kinderen, be nevens nog vier personen, zich in een pont aan de overzijde der Maas redden. De boot sloeg om, en allen vonden hun giaf in de golven. Bij het Pruisische leger zij n d oor een e afdeeling van 100 soldaten proeven genomen met een nieuw soort geweer. Men begon met een pe- letonvuur op 600 meter afstand, waarbij een der schietschijven eene vijandelijke kolonne voorstelde 99 pet. der schoten waren raak. Vervolgens ver spreidden de soldaten zich als tirailleurs; 85 pet. der schoten waren daarbij raak op 400 meter. Bij afstanden vervolgens van 900, 1000 en 1100 meter, waren de uitkomsten zoo verrassend, dat invoering van het nieuwe wapen bij het Pruisische leger vrij algemeen wordt verwacht. Men sc h rijft uit Maastricht: Geen Maastrichtenaar, hoe oud ook, herinnert zich ooit een schouwspel beleefd te hebben als thans onze stad aanbiedt. De passage is op een groot aantal punten door het nog steeds wassende water ver broken; velen kunnen hunne woning niet dan langs groote omwegen bereiken. Dit is o. a. ook het geval met de kazerne in de Pieterstraat. De soldaten zijn er letteriijk door het water geblok keerd. Vele kinderen kunnen de scholen niet be zoeken, onderwijzers het huis niet verlaten, zoo dat op de lagere school heden namiddag ver scheidene klassen samen werden gesmolten om het onderwijs niet geheel te staken. De toestand in de stad is dus bedroevend, maar daarbuiten hartverscheurend en voor velen hoogst gevaarlijk. De Maas beukt met ontzettende woede onze oude Maasbrug. De opening tusschen de afstrooraende watermassa en den bovenkant der kaden wordt steeds kleiner; al wat er niet door kan moet om de stad heen. Een gedeelte komt de breede Hoog- bruggestraat te Wijk met geweld afstroomen, de rest neemt zijn weg door het Wijkerveld en ver groot den nood der reeds zoo diep in het water zittende buitenlui. Berichten van buiten volgen elkander onophoudelijk op en zijn het een al treu riger dan het andere. Men wijst van de liooge punten de in het verdronken land diep in het water liggende stallen en woningen aan, waaruit de lieden hun vee niet meer hebben kunnen ber gen en waar zij op gevaar van verdrinken af er bij zijn gebleven om het zoo mogelijk te behouden en te verzorgen. Een massa voorwerpen worden door de Maas in haar dolle vaart hier onder de brug doorgestuwd; balken, manden, vaten, stuk ken van wagens, takkenbossen, tuinvruchten, o. a. eene groote hoeveelheid kool, ziet men er onop houdelijk doorstroomen en dit heeft een aantal lieden, die voor het oogenblik niets beters aan de hand hadden, bedacht gemaakt om er hun voordeel mede te doen; wat maar bereikt kan worden, wordt met haken en koorden buitgemaakt. Door de zorg van de politie is in de overstroomde straten een dienst met wagens georganiseerd om de passanten over te brengen. Een overgroot ge tal winkels, koffiehuizen, herbergen, bakkerijen, spekslagerijen en wat dies meer zij, blijven gesloten. Op vele punten der stad staat de nering stil. Eer.e commissie van notabele ingezetenen heeft zich geconstitueerd om de arme buitenlieden, die tot den hals in het water zitten, in de eerste plaats van brood te voorzien; straks gaat een wagen met soldatenketeltjes geruid met soep uit de Momuskeuken, op reis naar de verkleumde en hongerige Ileugemenaars. Aanhoudend voert de Maas in haar wilde vaart stoelen, tafels, ladders, kuipen en manden door de brug heen die wie weet waar van daan komen. Dat de ijk dergasmeters niet onvoor waardelijk vertrouwen verdient, is onlangs te 'sllage op nieuw bevestigd; een gasmeter voor 30 lichten, eenige maandeu geleden geijkt en met Rijksmer- ken voorzien, is dezer dagen onderzocht, en men heeft bevonden dat die gasmeter juist honderd pCt. te veel aanwees, zoodat het dubbel van het verbruikte gas op de wijzerplaat werd aaugewe- zen. Deskundigen verklaren dit verontrustend verschijnsel door de omstandigheid, dat een spil of „worm" van een 60 lichts meter per abuis in den bedoelden gasmeter van 30 licht is toege- gepast. Dergelijke schromelijke vergissing is meer voorgekomen; de ijk beteekent op deze werktui gen dus niet veel. Te Hamburg is tegenwoordig een man te zien, zonder armen en beeuen geboren. Alleen van den rechter arm bestaat een stompje en daarmede en met zijn mond kan Kobe'how, zooals hij heet, met verwonderlijke vaardigneid allerlei dingen doen. Hij eet, drinkt, steekt een draad door het oog van eene naald, schiet een pistool af en schrijft zelfs. Dit laatste doet hij zoo goed, dat hij anderhalf jaar lang in eene Russische gar nizoensstad als schrijver in betrekking is geweest. Hij is volmaakt gezond, zeer opgeruimd en ver heugt zich in het bezit van eene vrouw en twee kinderen. Geroeste stalen voorwerpen worden eenigen tijd in petroleum gelegd en daarna met kurk afgewreven. Dezer dagenvischteschipperDirkv.d, Vis, van Texel, ter hoogte van het Burgzand een vlet op, waarin een lijk lag. Hij bracht de vondst te Wieringen aan wal. Sedert Zondag avond werd te Nieuwediep een vlet vermist, terwijl men ook sinds dien avond den zeesjouwer Gomes niet had gezien. Nu olijkt 't dat 't lijk dat van den ver misten persoon is, die waarschijnlijk in zeer ab- normalen toestand zich in de vlet had te slapen gelegd, 'tNieuwediep uitgedreven en toen door koude en andere invloeden bezweken moet zijn. Gisteren is te Arnhem door de politie aangehouden en aan de justitie overgeleverd een persoon, die zich schuldig maakte aan oplichterij door uit naam van zijne vroegere chefs bij verschil lende winkeliers kleine sommen gelds ter leen te vragen, voorgevende daarvoor inkoopen te moeten doen, en het geld per abuis op het kan toor te hebben achtergelaten. Meer dan één win kelier is er ingeloopen. In den nacht van Zondagop Maandag jl verscheen een nachtwaker te 's Gravenhage niet op het appèfimaareenige urenlater vertoonde hij zich allesbehalve nuchter bij zijn superieur. Hij werd nu onderzocht, evenals iedere beschonken arres tant, en toen werden bij hem verdachte voorwer pen gevonden, waarvan hij de herkomst niet kon of wilde aanwijzen; ook zelfs niet toen hij nuchter was geworden. Die voorwerpen: pakjes sigaretten, eenige losse sigaren, een fleschje eau-de-cologne, enz., werden daarop aan een rechercheur ter hand gesteld, om te trachten, den eigenaar te ontdekken. Dit gelukte al spoedig. De voorwerpen waren ge stolen van den pachter der buffetten aan het Rhijnspoorstation. Nu rees de vraag: hoe heeft

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2