MAItETBEWCHTEN. BEURSBERICHTEN, Laatste Berichten. Gedachten. Allerlei. Commissariaat van politie te Haarlem. Boekbeoordeeling. s s 96 Va de dief zich toegang tot het lokaal weten te ver schaffen? Na vele gemaakte gissingen kwam men tot de wetenschap dat de politie-nachtwaker aan den eenigen waker, die het gebouw des nachts schijnt te moeten bewaken, een bezoek had ge bracht, en toen van die gelegenheid moet gebruik gemaakt hebben om het buffet te bestelen, na misschien de karaffen ook wel te hebben aangesproken.Men meent evenwel, dat ook de bewaking van het station wel iets te wen- schen overlaat. In (ie Donderdag 11. gehouden zitting van liet Gerechtshof te 's Gravenhage heeft de beschuldigde Willem Marianus de Jongh erkent den dreigbrief te hebben geschreven, deu knaap te hebben afgehaald, gebonden en dat de woor den van Marius Bogaardt, dat hij besch. herkende en het den volgenden dag zijn vader zou zeggen, hem in zoodanigen toestand van razernij hebben gebracht, dat hij deu armen knaap heeft gedood. Besch. ontkent, dat het zijne bedoeling was den knaap te dooden, maar zegt, dat de gedachte bij hem was opgekomen toen hij zich op het duin bevond. Besch. erkent alles, behalve een vooraf beraamd plan tot dooden. Nabij Leedszijn e er gis t e re n w e der e e n paar treinen tegen elkander geloopen. Van de reizigers bleef er een dood, en bekwamen er een vijftig min of meer letsel. UitTilburgmeldtmenons datJ. Oerle- lemans de moordenaar van P. Meeuwisse, reeds vroeger wegens poging tot moord, op zekeren B. gepleegd, ccn jaar gevangenisstraf heeft onder gaan. Men schrijft ons uit 'sBosc'n van eer— gisteren: Weer iets uit de verdronken stad. Nog niet, althans niet geheel verdient onze goede Bis schopsstad dien naam; doch bijna zeker zal dit binnen 24 uren bet geval zijn. Zóó zijn wij, Bos schenaren, al aan die onafzienbare waterplassen, aan dat geklots en gekraak, aan dat rijzen en dalen gewoon geraakt, dat een peil van minstens 5.20 M. noodig is om ons wakker te schudden. Tot zoo ver gaat alles rustig en goed; maar nauw teekent de peilschaal hooger stand, of alles is in leven en beweging. En met een door treurige er varing geoefenden blik weet elk Bosschenaar het juiste oogenblik te kiezen om „te verhuizen", d. w. z. zijn benedenverdieping te ontruimen en al wat voor schade vatbaar of voor huishoudelijk gebruik noodig, en daarbij verplaatsbaar is, naar boven te dragen. Voor metselaars, behangers, tim merlieden enz. is dit stadium onzer tegenwoordig jaarlijks gebruikelijke overstrooming een buiten kansje te noemen en de verdiensten vau die dagen maken bij velen, belaasreeds een vasten post van ontvangsten op het huishoudelijk budget uit. Men die groote „men" mag dan niet precies weten hoeveel meters, hoeveel deci- of centime ters plus AP. dat is, men tv.lt de standen van het water misschien bij de metselsteenen van de kaaimuren, welke van die onmiskenbare strepen (van vroegere standen) vertoonen, doch „men" weet maar al te goed, hoe de zaken staan. Met donderend geweld stroomt op dit oogenblik het water de Erdveldtsche en Vliertsche polders bin nen, waardoor eenige verademing voor de benauwde stad en haar inwoners wordt te weeg gebracht. Uren en uren aaneen ziet men niet anders dan water, waaruit enkel de dijken zich verheffen, die van 's Bosch uitloopen als zoovele armen, die zich naar alle zijden uitstrekken om hulp te vragen. Gisteren-nacht is door inbraak uitde drukkerij vau de Arnh. Ct. een bus ontvreemd door een der meesterknechts in zijn lessenaar be waard, waarin ongeveer zestig gulden voorban-, den was, de zoogenaamde ziekenbus der werklie den uitmakende. De slag-en groote staartveêren der hoenders zijn zeer geschikt tot vervaardiging van allerlei sierlijke voorwerpen, als lafelmatjes, lam penkleedjes, schelkoorden, servetringen, enz. Men verzamelt daartoe eene menigte hoenderveêren, die bij den poelier, landbouwers en alle houders van pluimgedierte vooral in den ruitijd gemakkelijk te bekomen zijn. Men sorteere de lange schachten van de korte en zoeke er een 50 of 100 tal van gelijke dikte uit, naarmate der grootte van het voorwerp dat men vervaardigen wil. Deze schach ten nu worden, na in gelijke stukken te zijn af geknipt, met een priempje een weinig openge- boord, waarna men ze met een stopnaald en sterken draad van best garen aan en naast el kander rijgt, tot bauden ter lengte van het voor werp dat men maken wil. Vervolgens worden deze banden bekleed en omlijst met gekleurde stoffen, wis rood of groen passement. Deze van pennenschacbteu vervaardigde voorwerpen zijn zeer solide, en leveren door het glanzende der schachten een fraai geheel op. Een deel van den arbeid kan ook door blinden worden verricht, en velen houden er zich bij wijze van uitspanning dan ook mede bezig- Een ijverig olifantjager, zekere majoor Leve— son, beeft zeer belangrijke opmerkingen mede gedeeld over de geluiden, die de olifant maakt. Voor bepaalde omstanuigheden heeft hij ook be paalde klankeh, en dus kan men van eene soort van olifanten—taal spreken. Majoor Leveson zegt daarvan het volgende: De olifant geeft voorna melijk door vier klanken uitdrukking aan zijn gevoel- De eerste is een schel gefluit, dat voort gebracht wordt door het blazen met den snuit; daarmede geeft hij genoegen en tevredenheid té kennen. De tweede is een uitdrukking van vrees én schrik, die uit den bek voortkomt en ongeveer als pi-roet, pi-roet klinkt. De derde, dien hij uit als hij kwaad is, heeft het geluid van een trompet, en gaat, als zijne woede ten top geste gen is of als hij zich tegen een aanvaller verde digt, over in een dof gebrul of een doordringend geschreeuw. De vierde klank duidt ontevreden heid aan, en de olifant laat dien meestal hooren wanneer hij hongerig, te zwaar beladen of van zijne kudde gescheiden is. Deze klank heeft het meest overeenkomst met Oermf, oermf. Het verledene is zoo helder als een spiegel, de tóekomst zoo ondoorzichtig als de achterzijde daarvan. Het ontbrak der wereld nooit aan dich terlijke, wijsgeerige koppen; men vond er altoos, die zich, behalve op broodstudie of hanteering, ook nog daarenboven op dingen toelegden, welke met hun dagelijksche bezigheden in geen het minste verband schenen te staan. Ieder mensch heeft zijn stokpaardje, 't welk hij berijdt en dat de vreugde uitmaakt zijner ledige uren. De mensch, ten allen tijde met het tegen woordige ontevreden, prijst het verledene en hoopt een betere toekomst. Daardoor kwam men, vóór eeuwen, ook op het denkbeeld van een duizend jarig rijk, waarir. de gulden eeuw wêer hersteld en dé thans in de wereld heerschende kwalen verdreven en alles hernieuwd zou worden. Sehoo- ne, liefelijke droomen, waarmede zich de mensch in zijn nood troostte en in slaap wiegde, doch voor de vervulling waarvan niet de minste grond is te vinden. Beschaving en goede manieren moeten zoo zeer ons een tweede natuur geworden zijn, dat ze ook in een onbewaakt oogenblik ons bijblijven. De ware welsprekendheid bestaat daarin, om al wat noodig is te zeggen en niets anders te zeggen dan wat noodig is. De philosoof Kant zat op zekeren dag aan de table d'hóte te Koningsberg. Er werd een schotel met salade vlak voor den wijsgeer geplaatst. Zijn overbuur nam de peperbus, wierp den geheelen inhoud op de salade en zei „ik eet die groente gaarne met veel peper.Onmiddellijk nam Kant zijne tabaksdoos uit den zak en ledigde op zijne beurt den ganschen inhoud op de goed gepeperde salade, terwijl hij sarcastisch aanmerkte „en ik lust dat goedje graag met veel tabak." Betsy. Die dokter is toch erg vervelend. Altijd slaapt hij als hij in gezelschap van dames is. Marie, Ja, dat slapen is nog zoo erg niet, maar als hij weer wakker wordt is hij nog vervelender. BoeMijnheer de kantonrechter, hier is mijne vrouw die beschuldigd wordt hare buurvrouw scheldwoorden te hebben toegevoegd. Kanton rechter. Zoo, en komt zij nu het feit ontkennen? Boer. Dat juist niet, maar u moet dat mijne vrouw niet zoo erg kwalijk nemen, zij scheldt den ganschen dag en als ik haar telkens inoesit verklagen, kwam zij de deur niet bij n uit. Zekere tooneeldirecteur, een verstandig man zeker, liet de voorstelling altijd voor middernacht eindigen omdat hij geen extra gas wilde betalen. Eens werd er eene „Maria Stuart" van den een of anderen schrijver opgevoerd. Alvorens te sterven, moest de veroordeelde eene lange alleen spraak houden. Er kwam maar geen einde aan. Het zou over twaalven worden. Het publiek scheen de alleenspraak ook ruim lang te vinden. Tusschen de coulissen ziet de directeur een figurant staan van een Herculische gestalte en gekleed als soldaat van Elisabeth. „Ga op het tooneel en haal de koningin weg beveelt de directeur. „Haar weghalen „Ja, beetpakken, weghalen en achter de cou lissen brengen! Als ze schreeuwt, des te beter!" De figurant stormt het tooneel op en grijpt Maria Stuart, die, in de grootste verbazing, tegen streeft, worstelt en gilt, zoo natuurlijk, echt en waar, dat de toeschouwers, die bijna waren inge dommeld, weder wakker worden, applaudisseeren en, terwijl het gordijn valt, met geestdrift „den schrijver" roepen. Bij het heengaan zeide men „Het stuk heeft zwakke oogenblikken, maar het slottooneel is aangrijpend!" „En wat schreeuwde zij natuurlijk!" In 't bierhuis. Gast. 't Bier is van daag niet verscli. Kastelein. Ik heb het toch eerst acht dagen geleden gebrouwen. Gast. Zoo welken godsdienst belijdt ge? Kastelein. Mijnbeer denkt toch niet dat ik een jood ben, ik ben christen. Gast. Nu, dan behoor je zeker tot de wederdoopers. Dubbelzinnige solidi'eit. Koopman, (tot een be diende, die om eene betrekking solliciteert.) Ik wil u in mijn dienst nemen, doch ik moet u verklaren, dat ik boven alles op soliditeit en op orde en regelmaat in mijn huis gesteld ben. Een huissleutel geef ik nimmer en mijne woning wordt 's avonds precies ten tien uur gesloten. Bediende. Dat vind ik een uitste kenden maatregel, als u dan maar zeer vroeg weer opent. Bedelaar. Een aalmoes asjeblieft. Dienstmaagd. Mevrouw geeft niet aan de deur. Bedelaar. Nou, vraag dan aan je Mevrouw of ik binnen mag komen. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 24 December. Morgen hopen twee onzer stadgenooten, wonende in de Achterstraat, hunne zeventigjarige echt- vereeniging te vieren. Het zijn G. B. de Jong, geb. den 25sten September 1791 te Heerenveen, en G. J. Leeuw, geb. den 4den September 1789 te Steenwijk, die den 25sten December 1810 te Hoorn in den echt zijn vereenigd. Hunne acht kinderen zijn allen nog in leven; de oudste is 68, de jongste 48 jaren oud. Hunne buren zijn voornemens hunne woningen en een gedeelte der straat te versiereu en deu ouden lieden, die bet niet al te ruim hebben, zoo mogelijk een aangenamen feestdag te verschaffen. Aan de muziekschool voor de afdee- lingHaarlem der Maatschappij tot bevor dering der toonkunst, onder leiding van den beer L. Schlegel, zal met 1 Febr. de gelegenheid worden opengesteld voor jon ge dames, om les te nemen in solo-zang. Het onderwijs zal gegeven worden naar de metbode en onder madewerking van mej. Aafke Kuijpers, concert-zangeres te Amster dam, en door mej. A. Bastiaans alhier. Heden morgen is andermaal een hu zaar van het leRegiment alhier in garnizoen, wegens voortdurend wangedrag met een briefje van ontslag uit deu dienst verwijderd en door de politie buiten de gemeente ge bracht. ARROND. RECHTBANK TE HAARLEM. Zitting van 23 December 1880. 1. J de B te Oud en Nieuw Gassel, (gedetineerd) Be delarij 14 dagen gev. straf c. e. met last tot opzending naar een bedelaars gesticht. 2. W F V 3.JHB4. H W M 5 P v. B allen gedetineerd. Landloopelij allen 3 maanden gev. straf c. e. 6. G K en C W beiden teWor- mermeer, moedw. mishandeling ieder f 12 boete of 3 da gen sub3. gev. straf en ieder in de helft der kosten. 7. J de Z te Haarlem, le moedw. misb. 2e opz. verbreking van afsluiting 3e beleediging met woorden van bedienende beambten in functie, zes weken cell. gev. straf 2 geldboeten van f 25 of 2 dagen sub. cell. gev. straf voor iedere boeten en 2 geldboeten van f 8 of een dag subs, cell. gev. straf voor iedere boete c. e. 8. J v. d. S te Zand voort diefstal, vrijgesproken. 9. J v, P te Ridderkerk (gedet.) diefstal vrijgesproken. 10 en 11 C M K te Haar lem, diefstallen twee maal 183 dagen cell. gev. straf c. e. 12. C J S te Haarlem diefstal gepleegd beneden de 16 jaren met oordeel des ondersclieids, bij verstek eene maand cell. gev. straf c. e. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goe deren die dagelijks, uitgezonderd Zondags tusschen 12 en 2 uur, door de eigenaars kunnen worden afgehaald. Een entouscas. Een onderstuk van een bloed kralen oorbel. Een zweep. Een bouffante. Een paar slobkousen. Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. In den Tramwagen achtergelaten: Een zijden dasje. Een paar handschoenen. Aan de Vuilnisbelt terug te bekomen: Een weegboom. Wij ontvingen dezer dagen ter beoordeeling de le afle. vering van den 2en jaargang vandeVolks-Missiotiaris, Gods- dienstig Maandschrift onder redactie van eenige paters Re demptoristen (Roermond, J. J. Romen Zn.) Wij hebben met groot genoegen van den inhoud dezer serste afleve ring kennis genomen en volgens ons oordeel is de Volks- Missionaris eene merkwaardige en verblijdende verschij ning in de Nederlandsche ascetische literatuur. Gaarne zagen we dat deze Volks-Missionaris toegang verkreeg tot alle katholieke huisgezinnen. De Redactie is in uit stekende handen, dit blijkt in de degelijke behandeling der onderwerpen, in den innemenden en boeienden stijl en in de aangename afwisseling die de verschillende bij dragen opleveren. Voegen we er nog bij dat de druk zeer net en duidelijk is en dat de jaarlijksche abonnements prijs slecht» f" 1.20 bedraagt, dan hopen we dat velen zich haasten zullen een abonnement op dit keurig peri odiek werkje te nemen. Wij wenschen der redactie en den uitgevers een uitgebreid debiet van harte toe. 't Werkje maakt er volle sanspraak op. HAARLEM, 22Dec. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt: 7 koeien, verkocht - voor f 100 a 140; - stieren ;verkocht voor f48 a 66, 1 vaarzen, verkocht - voor f70 a 7 pinken, verkocht 3 voor f 60 a 100; - graskalveren verk. voor f a 6 nuchtere kalveren, verk. voor/ L0 a 17,134 schapen, verk. 65 voor f 20 a 30, lammeren, verkocht voor f a - biggen ver kocht voor f - a 1 varkens, verkocht voor 26 a - c. per kilo, - paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en ver kocht 94 stapels (9232 stuks), wegende 19475 kilo; hoog ste prijs f 38.middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM 22 Dec. Ter veemarkt van heden was aangevoerd: - runderen, 143 vette kalveren, 1ste qual. ƒ160, 2de qual. 120, per kilo, 2 graskalf fa57 nuchtere kalveren, 10 a 16; 3 schapen en lammeren a 134 vette varkens 54 a 60 c. per kilo. LONDEN, 23 Dec. Ter Veemarkt zijn aangevoeld: runderen 300, Schapen en Lammeren L000, Kalveren 100, Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 4/- a 6/- Schapen en Lammeren 5/- a 7/-, Kalveren 4/8 a 6/8 Zwijnen 3/8 a 5/6. HOORN 22 Dec. Ter waag gewogenatapels kaas wegende, kilo; hoogste prijs per 50 kilo 1' voor kleine, en voor hooikaas f commissi» f middelbare f LEIDEN22 Dec. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: - paarden 20 a 135; - stieren f a ossen a 24 melkkoeien f 115 a f 260, kalveren dito f 150 a 268, 30 vare dito ƒ110 a f 200, 22 vette dito 140 ƒ305, 30 graskalveren ƒ18 a 48, 8 vette 51a 88, 120 a 130; 12 nuchtere dito 7,a 15, 110 vette schapen 20 a 34,00; 60 weide dito 16 a 20,lammeren 22 magere varkens 18 a 34, 42 biggen f 8,a 14, GOUDA, 23 December. Kaas le qual. f 28 a 36, 2e qual. f 29 a 32 zwaardere hooger in prijs aangevoerd 34 partijen. Handel buitengewoon ving. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter f 1.40 a 1.50 der weiboter f 1.30 a 1.40 per kilo. Handel zeer vlug. SCHIEDAM, 23 Dec. Moutwijn, per ned. vat ƒ13.50 Jenever ƒ19,00 Amsterd. proef ƒ20,75; Spoeling 2,10 dito commissie 2, Portugal. Rusland. Spanje. Amsterdam 23 December 1880. Prij'zen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld2'/, ii a 4 Hongarije. Obl. Leening 18675 GondleeningS Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.)5 zilver (Jan.Juli) S Obl. buiten], 1853/78 3 bij Hope k Comp. Oude Rossen. S Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 I Obl. bnitenl. 200—4800 1 200—1200. 2 binnenl. 12500—25000. 1 1000—50001 500—5000 I Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 I 1869 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4'/, 1871 5 Columbia. Obligatien4'/» Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Asud. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl. 1875 Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl3 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aand. .8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. ƒ1000. 5 Morschnnsk Sjrsran Aand. Riaschk Wiasma Rumania. Aandeelen Spw. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Brie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam 100 t Rotterdam Gemeente Crediet. Belgie. Stad Antwerpen 1874 4'/. 5°/. 5 5 div. S I Oostenrijk. Staatsl. 18544 1860I 1864 Rusland. 1864 1866 Geldkoers, prolongatie 4 5 I pet. genoteer. de koerB I4V, 76'/, 101»/. 88'/, 73 82 61»/, 62 31'/.. 98'/, 76'/» 94 21»/., 43'/, 20 20'/, 39'/, 10'/, 12 69'/» 112 lOO'/s 34»/,, 16'/, 14'/, 118 136'/, 118 67'/, 146'/, 157 23'/, 74 50'/, 123'/, 54'/, 88'/, 62 90'/, 73'/, 72'/, 50 141'/, 48'/, 126'/, 109 108'/, 101'/, 25'/, 103'/, 111»/, 145'/, 137'/, 134 COITPONNOTEERING. Oostenrijk papier ƒ21.30 Rusland pap. dite dito zilver „21.30 Spanje Buitenl. ƒ47.40 Diverse in pondstr 11.77l/,|l Binnenl. in franks 47.40] per piaster 235 Reichsmark 58.95 Amerika gDollar 2.46'/, Rslnd zilv. Roebel 1,21'/, p. Dollar LONDEN, 23 December. De Globe meldt in een telegram uit Dublin van heden, dat beambten der douane gisteren bet schip Juno in de Clare nabij de monding der Shannon hebben aangehouden. Dit schip had Amerikaansche bemanning en wapenen aan boord. Een detachement soldaten heeft zich daarop meester gemaakt van het vaar tuig. Een aantal jongelieden, die onlangs uit Amerika gekomen waren, worden thans door de politie in 't oog gehouden. Er heerscht groote agitatie in dat Iersche d is- trict. Eene dépêche van heden uit Durban meldt het gerucht, dat de boeren in de Transvaal de Eugelschen bij Middelburg hebben geslagen, waarbij 200 Engelsche soldaten gedood en 50 gevangen gemaakt zijn. De Pall Mall Gazette gelooft, dat het gerucht omtrent het onslag van lord Ripcn minstens voorbarig is. WEENEN, 23 December. In het Heeren huis heeft ridder von Schmerling bij de tweede lezing van het wetsontwerp, tot bet toestaan der begrootingsgelden voorloopig voor drie maanden, verklaard, dat bij met het oog op de eischen van den Staat het aangevraagde geld wilde toestaan, maar dat zijne staatkundige vrienden en hij het hun vaderlandslievenden plicht achten opnieuw hunne ernstige bezorgdheid uit te spreken over de door de regeering gevolgde richting, en nogmaals met nadruk voor de gevaren te waarschuwen, die uit de politiek der re geering moeten voortspruiten, welke zij daar om slechts met bezorgdheid en wantrouwen kunnen gadeslaan. Daarna werd de wet zonder debat goedgekeurd. PARIJS, 23 December. In de Kamer is de discussie over het verplicht onderwijs voort gezet. Art. 1 van het ontwerp is aange nomen, doch art 2 werd verworpen, waarna de zitting werd opgeheven. In den Senaat heeft Clement voorgesteld de artt. 3 en 4 van het ontwerp betreffende de fiscale maatregelen ten aanzien van ver- eenigingen te splitsen, doch dit amende ment is met 145 tegen 130 stemmen ver worpen. Ook uit verschillende oorden van Frank rijk zijn treurige berichten ontvangen over den hoogen stand der rivieren. De gemeen schap is op vele plaatsen afgebroken, door dien de wegen ondergeloopen zijn. Hier en daar is groote schade aangericht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 3