NIEUWE i\0. 445. Zondag 2 Januari 1881. 6e Jaargang. Nieuwjaar. BUITENLAND. Wij gaan echter geenszins over tot dweeperij, doch wij werken ook zelf mede „tot óns tijdelijk en eeuwig geluk. De hoop op vergelding hierboven voor al wat wij Margaretha van Beieren. België. Engeland Frankrijk. Duitschland. Rusland. ABONNEMENTSPB IJS Per 3 maanden voor Haarlemj 0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken VVO ENSD AG en Z ATERD AG. BüBEAU: St. Jansstraat Haarlem. i aV.ntj i h n AGITE MA NON AGITATE. (I IIR11T. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Wegens bet feest van Nieuwjaar ver schijnt dit nummer een dag vroeger. Het afgeloopen jaar, met zoovele ver wachtingen en met zooveel hoop begroet heelt zich gevoegd bij zjjne voorgangers in de zee der eeuwigheid. Voorbij is het jaar 1880 met zijn lief en zijn leed, met zijn blijde en droeve dagen, met zijn hoop en teleurstellingen en niets blijft er van over dan de herinnering en de gevolgen van vele O O O handelingen, tekortkomingen en verzuimen. Gelukkig zij die zonder zelfverwijt op het vervlogen jaar kunnen nederzien en het nieuwe als een wolkomen vriend kunnen begroeten. Geen dag van het jaar is meer geschikt om ons tot nadenken te stemmen dan Nieuwjaarsdag. Onophoudelijk hoort men van alle zijden de heil- en zegenwenschen volgen door den uitroep: alweer een jaar van ons leven voorbij, alweer een jaar kor ter bij den dood, een schrede nader tot het graf. Helaas! hoe velen onzer dierbaren die het jaar 1880 met even ernstige toespraken hebben begroet, zijn ons reeds voorgegaan op de groote reis naar de eeuwigheid. Niets is geregelder op deze wereld dan de rustige, nooit verstoorde opvolging der jaren. Geen menschelijke macht of weten schap is in staat den stroom des tijds maar één oogenblik te stremmen. En gelukkig ook Wat zou er van de wereld worden, indien do boosheid, die hier zoo vaak den scepter zwaait, ook over den tijd gebieden kon. En wat zou de wereld, wat zou het le ven, wat zou het menschdom zijn, indien niet de hoop op eeue gelukkige eeuwigheid den last des lijdens verlichtte, de bitterheid des levens en des doods verzoette? Daarom zijn wij, Katholieken, zoo ge lukkig, daarom zijn wij zoo gerust, indien wij volgens de wetten van onzen godsdienst, volgens ons geloof leven. Wij immers we ten dat het lijden der wereld vergankelijk is, even als haar roem en glorie, en dat de eeuwige vreugde is weggelegd voor hen die hier op aarde den wil volbrengen van den Vader die in den Homel is. Daarom begroeten wij ook telkens het nieuwe jaar met vreugde, met gerustheid en blijde hoop. Wij weten dat de Heer leeft en dat Hij alles naar Zijn wil regelt. Wat lot de nieuwe jaarkring ons brengt, het is ons door de Voorzienigheid opge- ^egd, zonder Wier wil geen haar van ons hoofd gekrenkt wordt. FEUILLETON. Vervolg. III. Er wordt buiten aan de deur van het huisje g' "Pt; Margaretha en hare reisgenooten springen op van schrik. „Zijt gij daar Reuzo?" roepen te ge ij 'er tijd de beide oude lieden, en staan van hunnen stoel op. „Ik ben het; maak open voor -uw zoon, antwoordt een doffe stem van buiten. De goede Franceses loopt- en opent de deur: „Ar me jongen, wat zijt gij nat, Kom> droog u spoe_ dig bij het vuur! Maar de jongeling, zonder een woord te antwoorden, zonder acht te geven op de twee vreemdelingen, werpt zich op den eersten stoel ..den besten neder. „Naarhetgeen ik heden gezien heb, *eide hij, terwijl hij zijn hoofd in zijn handen ver borg, ja naar al hetgeen ik vandaag gezien heb, hier geleden, voor den strijd dien wij hier gestreden hebben vergezelt en ondersteunt ons en schenkt ons reeds hier op aarde eene vreugde welke de wereld niet geven kan. O, indien allen het leven zoo begrepen, als allen in tevredenheid den last des le vens droegen, hoe zou de wereld spoedig van aanzien veranderen. De rijkdommen en macht der grooteu zouden niet langer af gunst en ergernis verwekken, de armoede en de onaanzienlijkheid waren geene ondra gelijke lasten en schande meer, de onder werping aan alle wettige overheden, in alles wat niet strijdig is met den wil van den Allerhoogste, geen moeilijkheid. Daar zou geen schadend eigenbelang en zelfzucht meer zijn, maar vrede, liefde en opofferings gezindheid. Slaan we een blik op hetgeen in het afgeloopen jaar op politiek, godsdienstig en maatschappelijk terrein heeft plaats gehad, dan zullen we moeten erkennen dat in vele opzichten de hoop, gekoesterd bij den aanvang van 1880, in rook vervlogen is en vele bittere teleurstellingen ons deel waren. Vervolging en verguizing, smaad en beleediging moesten wij vaak onder vinden. Ziet hoe ook onze broeders in't na burig Germanië nog zuchten in de boeien eenmaal door de onzalige Meiwetten ge slagen hoe in Frankrijk de daden van ruw geweld, door tirannieke verordeningen en decreten in 't aanzijn geroepen, elkaar nog dag aan dag opvolgen en in brutaliteit en barbaarschheid toenemenhoe in België en helaas! ook in ons dierbaar vaderland het geloovig deel der natie wordt getiran niseerd door rampzalige schoolwetten, ge creëerd door eeue liberale meerderheid in de Kamers, door eene meerderheid wier leus macht is recht, zich in al hare hande lingen openbaart. Doch al die vervolging, verguizing, al dien smaad en miskenning kunnen ons niet ontmoedigen. Immers wij strijden in het glorievolle leger der strijdende Kerk. De soldaat in het gelid geeft dikwijls zijne verwondering te kennen waarom zijn be velhebber hem zoo langen tijd laat stilstaan en geduldig Iaat wachten, omdat hij het plan van den strijd niet kent. Volkomen gehoorzaamheid is dus onze eerste en voor naamste plicht, immers wij zullen ons niet vermeten de alles omvattende plannen dei- Voorzienigheid te doorgronden of te criti- seeren. Dat dan ieder onzer naar zijne beste krachten, ter plaatse waar hij gesteld is, zijne plichten betrachte en zijne taak volbrenge, dan kan hij het overige gerust overlaten aan het Hoofd en den Bescher mer der strijdende Kerk. Wij mogen ons niet laten ontmoedigen of laten afschrikken door de moeilijkheden die zich nog voor- ia het niet meer dan billijk, dat ik mij een wei nig met mij zeiven bezig houde!" En wat hebt gij dan gezien? viel Margaretha hem op een hart- verscheurenden toon in de rede. „11e poor ten van Napels binnenkomende, ontwaarde ik een onafzienbare volksmenigte, die zich naai de groote markt begaf; ik ben den stroom gevolgd. Daar gekomen, zag ik, op het midden van het plein, een hoog en breed schavot, twee mannen beklommen met vasten tred de roode trappen van dat ake lige moordtoestel; ik herkende in. hen, ik sidder en beef bij het herdenken onzen jongen koning en zijn goeden getrouwen vriend. Ik heb Koenraad zijn rechter handschoen zien vatten, en dezen ver van zich zien wer pen; terwijl hij zijne blikken over de volksmassa liet ronddwalen, even als of hij onder haar een wreker zocht: helaas! de schrik had aller harten bevangen. Ik heb zijne stem gehoord: „O moe der, moeder!" heeft hij uitgeroepen; het scheen dat hij er bij wilde voegen: „Hoe groot zal uw doen, maar wij moeien troost en hoop putten uit de vele moeilijkheden die wij reeds hebben overwonnen. Welaan dan, nieuwe jaarkring, ontsluit ons uwe geheimen 1 Deel ons de gaven mede, die gij in uwen schoot bevat en geve de God van goedheid ons allen en in 't bi zonder ouzeu hoogrgreachten lezers en leze- ressen de kracht, om ze tot Zijne eer en glorie, tot welzijn vau ons/.elveu en tot heil der maatschappij te gebruiken ten einde in den steeds woedenden strijd tegen ongeloof en zelfzucht niet te bezwijken. Z. M. de Koning heeft 20,000 fr. aan den Minister van Biunenlandsche Zaken doen toekomen om, door zijn tusschenkomst, onder de slachtoffers der overstrooming te doen verdoelen. De Indépendance heeft eenige geruststel lende berichten ontvangen omtrent de ge- O O teisterde plaatsen door de overstrooming. Te Luik en omstreken is de Maas aan het dalen. De straten aldaar beginnen weer be gaanbaar te worden en men is er druk bezig het geelachtige slijk weg te ruimen, dat het water er heeft achtergelaten. Te Huy is het water een meter gedaald en de waterstand der Ourthe is zoodanig dat men voor het oogenblik niets te vree zen heeft. Het verkeer op de lijn LuikMaastricht zal waarschijnlijk hervat worden. Te Charleroi, Bergen, Brussel enz. is alle gevaar geweken. Niettegenstaande dit blijft de toestand te Namen en omstreken nog steeds bedroe vend; hoewel het water er' nog langzaam aan het dalen is. Op sommige plaatsen staat het water 60 a 70 centimeter. Zondag-avond is een der muren van de brouwerij van den heer Hauwaerts, Boule vard Jamar, te St. Gilles, ingestort. De muur, die langs de Sonne stond, viel in de rivier7 a 800 vaten faro werden in den val medegesleept en zijn door den stroom tot Vilvoorde en verder gedreven. Een aan tal tonnen zijn reeds eergisteren-morgen op- gevischt. De schade wordt geschat op 50,000 franks. De instorting is, naar men gelooft, ver oorzaakt door de werking van het water der Seune, dat het metselwerk van den muur ondermijnd heeft. Caraden-house, bij Chislehurst, is thans, met ingang van 1 Maart e. k., verhuurd aan baron de Rothschild. De ex-Keizerin gaat een landgoed in Schotland betrekken. droefheid wezen, wanneer gij zult vernemen dat ik nog zoo jong, 1) op zulk een wijze, ben omge komen!" „VervolgensGa voort, zeide de getrouwe Leonora bevende. „ik heb niets meer gezien; ik heb mijn hoofd met afgrijzen van dit treurig en schandelijk tooneel afgewend. Maar achter mij hoorde ik fluisteren: „Het is er dan mede gedaan. En in de daad, alles was ge ëindigd." Toen Vincenzo en zijn huisvrouw de tranen, die langs hunne wangen biggelden, afgedroogd hadden, wendden zij hunne eerste blikken naar de twee onbekenden. De een slaakte een' luiden gil, trok zich de haren uit het hoofd, reet zich de borst open en snikte; Ach mijn koning! Ach mijn dierbare Koen- raad.,, De anderezij had geen woord geuit, geen enkelen gil geslaakt; zij lag daar, kouder dan de steen, waarop zij was neergezegen, 1) Koenraad telde slechts achttien jaren, toen de moord - bijl een einde aan zijn leven maakte. Het proces tegen Paruell en de hoofden der land- ligue is weder hervat. De procu reur-generaal zet zijn requisitoir tegen de beschuldigden voort. In het derde arrondissement van Parijs heeft het socialistisch comité besloten, dat de personen, die als caudidaat zouden wor den aangewezen bij de gemeenteraadsver kiezingen op 9 Januari, de candidatuur moeten aanvaarden. Tot dit dwangsysteem is het comité gekomen, om allen schijn van persoonlijke eerzucht van de aangeduide candidaten af te werpen. Drie werklieden en een kantoorbediende zijn vervolgens door het comité tot candidaat geproclameerd. Fraaie toestanden en veel belovende feiten! In het gepantserde schip Richelieudat bij het arsenaal te Toulon in reserve lag, is brand ontstaan. Men heeft het laten zinken, waardoor de braud is gestuit, al vorens onherstelbare schade te kunnen aan richten. De Avenir diplomatique spreekt de ge ruchten omtrent de ziekte van den Bey van Tunis tegen. Het blad zegt dat het ver schijnen van het Frausche schip Président in de wateren van Tunis van gewonen aard is en in geene enkele bizondere gebeurtenis aanleiding vindt. Een ander Fransch schip is in de Tunesische wateren verschenen om zich van leeftocht te voorzien, en de Pré sident gaat vertrekken, zoodra de leeftocht aan boord genomen is. De Avenir logen straft ook de berichten omtrent het samen trekken van troepen aan de Tunesische grenzen. De rivieren zijn buitengewoon hoog en alom buiten haar oevers getreden. De Seine, die in den regel niet meer dan twee meter water heeft, teekent thans bijna vijf meter. Vooral in het noorden des lands heeft men grooteu last van den hoogeu waterstand. Tusschen Griekenland en de Beiersche Dynastie is een transactie gesloten over een oude schuld. Griekenland zal aan Beie ren betalen 2,600,000 frs. en daarmede zal Beieren zich geheel voldaan verklaren. De overeenkomst zal spoedig der Grieksche Kamers worden voorgelegd, die haar zeker zegt men bekrachtigen zullen. Dit is alles zeer fraai. Beiereu's Koning zal zich echter niet aan die ruim 2 millioen blauwe vingers tellen, want Griekenland verkeert feitelijk in staat van wel zeer vooral aan de Beurs kennelijk onvermogen, 't Kon dus gemakkelijk de bedoelde con ventie sluitenzij zal vooreerst toch niet worden uitgevoerd. Alle invoerrechten in Rusland zullen met 1 Januari met tien percent verhoogd wor- klenrloos en stijf; zij scheen een doode gelijk. Onze goede lieden namen haar óp, en droegen haar op hun bed; zij beijverden zich om strijd, om haar te verzorgen. De koningin had zich kannen verber gen; maar de moeder had zich verraden. IV- De dag is ten einde; de dagvorstinne begint wederom op nieuw in het oosten te dagen: de weduwe van Koenraad geeft geene teekenen van leven. Vincenzo en zijne echtvriendin, hun zoon en de arme Leonora staan bedrukt rondom de legerstede van de bleeke moeder. Eindelijk ontsnapt aan haar mond een gesmoorde zucht, ver volgens eenige verwarde tonen; ten laatste ont sluit zij de oogleden, en met dolende oogen de omstanders aanschouwende, gilde zij uit: „Mijn zoon! Waar is mijn zoon' Ik wil hem zien! Wat is er van hem geworden? Ach geef mij mijn zoon we der! Deze woorden uitroepende, hief zij zich op, doch stortte onmiddellijk weer neder. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 1