binnenland" Oostenrijk-Hongarije. Amerika. Koloniën GEMENGD NIEUWS^ den met uitzondering van het zout, waarvan het recht verlaagd wordt. De Politische Correspondent meldt uit Konstantinopel, dat men in de regeerings- kringen aldaar nog weifelt ten aanzien van het voorstel, om de Grieksch-Turksche quaestie door een scheidsgericht te laten beslissen. Men gelooft, dat de Porte het voorstel noch onvoorwaardelijk aannemen, noch geheel en al verwerpen zal, maar ter tegemoetkoming een tegenvoorstel zal doen. De ontvangsten van de Chicago and Nor thern railway sedert 1 Juli overtreffen die gedurende hetzelfde tijdvak van 1879 met 2 millioen dollar. In de vorige week is de inschrijving ge opend voor de Mexicaansche spoorweglee- ning. De inschrijvingen zijn te New-York, Philadelphia en Boston aanzienlijk. Op de passer Bareng, afdeeling Magetan, zjjn zes inlanders door een nedervallenden zwaren boomtak gedood en twintig andere gekwetst. Op de spoorweglijn in het Samarang- sche is een doof inlandsch meisje uit Sron- del door den trein overreden. In Djokdjokarta zjjn, bij gelegenheid van een inspectie-reis van prins Mangkoe Boemi, schandelijke knevelarijen, door regenten jegens de bevolking gepleegd, aan het licht gekomen. Te Soerabaya zijn bij een brand 135 huizen vernield en is een tienjarig meisje in de vlammen omgekomen. Blijkens het verschenen verslag over het wets ontwerp tot inrichting van een postpakketdienst, schijnt de meerderheid in de afdeeling der Tweede Kamer het beginsel waarop het wetsontwerp rust, te hebben in bescherming genomen. In het pak- kettenvervoer per post zagen de meeste leden een belangrijk voordeel, zoowel voor den kleinhandel als voor de geheele bevolking, zoowel in de stre ken door spoorwegen doorsneden als in meer af gelegen plaatsen. Oldenzaal, 30 December. In de stoomspinnerij alhier heeft een werkman ten gevolge van het springen van een gaspijp, terwijl hij bezig was het licht te ontsteken, zware brandwonden in het aangezicht bekomen. Men vreest, dat hij het ge zichtsvermogen kwijt zal zijn. Amsterdam, 30 December. Het panorama is sedert de opening, 8 dagen geleden, reeds door 3200 personen bezocht. Alleen gedurende de 2 Kerstdagen bezichtigden 1500 belangstellenden het schoone doek van Peter Tetar van Elven. Sloten, (Friesland) 30 December. Maandag 11. is in een sloot, het lijkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht gevonden. Het verkeerde reeds in vergevorderden staat van ont binding. Schiedam, 30 December. Gisteren namiddag is een persoon, langs het Spuikanaal gaande, door de glibberigheid van de kade te water geraakt en verdronken. Leiden, 30 December. Het voornemen bestaat den stoomtram LeidenHaarlem niet half Januari, maar in het begin van Februari, in werking te brengen, althans wanneer het weder voor de werkzaamheden gunstig blijft. Leeuwarden, 30 December. Door den visscher P. Zondervan alhier, is op de Sneekermeer ge vangen een steur, lang 7 voet en wegende pl. m. 150 halve kilo's. Delfzijl, 30 December. Gisteren-nacht is de hulppostbode van hier naar Ten Post te water geraakt en verdronken. Dordrecht, 30 December. In de Beeldjeshaven is het lijk opgehaald van een 79-jarige vrouw, die gisteren-avond, vermoedelijk door de duisternis mis leid, te watei is geraakt en verdronken. Krimpen a/d Lek, 30 December. Alhier is zekere M. de G. uit Dordrecht, die opgespoord werd wegens zijne herhaalde oplichterijen, thans aan gehouden en aan de justitie te Dordrecht over geleverd. Hij was reiziger voor eenige sigarenfa brikanten, en was meermalen gewoon het geld voor de sigaren, welke door die firma's waren geleverd, in ontvangst te nemen, doch niet te verantwoorden. Toen hij te Krimpen werd aange houden, was hij juist bezig andermaal iets derge lijks te beproeven. Hij wordt ook beschuldigd van valschheid in geschriften. Ook te Utrecht is een veldartillerist wegens aanhoudend slecht gedrag met een briefje van ontslag uit het korps verwijderd. Eveneens werd van de 1ste afdeeling vesting-artillerie wegens wangedrag verwijderd de gedegradeerde sergeant B. Dezer dagen h eeftzich een persoonte Prenzlau van het leven berootd. De reden hiervan kan enkel bijgeloof geweest zijn. Voor ongeveer zeven jaren had de man een kaartlegster ge raadpleegd, welke hem onder meer voorstellingen ook verteld had, dat hij over zeven jaren krank zinnig zou worden. In een brief aan zijn broeder deelde hij dit mede onder bijvoeging dat hem de gedachte van waanzinnig te moeten sterven on dragelijk was en hij zich dus nu reeds het leven zou benemen. Zijn broeder, die zich na het ontvangen van den brief dadelijk naar den bijgeloovige be gaf, vor.d slechts het lijk van den ongelukkige. Hij had zich met zwavelzuur vergiftigd. „La Gazetta del Popoio", van Turijn, bericht de inhechtenisneming van een bende fal sarissen, die internationale vertakkingen had. Deze bende, die over een groot deel van Europa en Ameiika haar werzaamheden uitstrekte, had vooral tweeërlei doel: lo. het verralsc'nen van staatspa pieren van Engeland, Amerika, Busland, Italië, en Canada en 2o. het heelen van in genoemde lan den gestolen Staatspapier. Dit laatste moet vooral in verband staan met de groote diefstallen, die in de laatste jaren in Engeland hebben plaats gehad. De Vereeniging had in de voornaamste steden van Europa chefs, onderchefs, agenten en commissionairs, die bv. zoo werkten dat zij in Italië de Staatspapieren verkochten, die in Frank rijk gestolen waren en zoo vice-versa. Verschillende kooplieden te Triest ontvingen dezer dagen brieven, die het postmerk Triest droegen en bij het openen een hevigen knal gaven. De brieven bevatten niets dan eenige on leesbare teekens, zoodat men den afzender nog niet heeft kunnen ontdekken. Totdusverre zijn er nog geer. ongelukken mede gebeurd. De geadresseerden kwamen allen met den schrik vrij. Baron Eek en een porselein schilder, Kuchenreiter, zijn te Weenen gevat wegens het namaken van aanueelen in de „Münchener Ver- einsbank. Bij de huiszoeking werden verschillende werktuigen voor het maken benevens enkele nage maakte stukken gevonden. Bij een bankier hadden zij reeds voor zestienduizend mark aan dergelijke stukken beleend. Zondag-avond 11. heeft een persoon, circa 50 jaar oud, donker van uiterlijk, eene brutale poging tot oplichterij bij een bewoner van de Leuvehaven te Rotterdam gedaan. Bedoelde persoon, zoo 't scheen wel wetende dat de bewo ner in quaestie gewoonlijk des Zondags afwezig is, heeft eerst afgewacht tot de huisbewaarder weer was uitgegaan, en schelde toen ten ongeveer 8 uur aan, zich het gelaat afwisschende en zich aanstellende alsof hij zeer hard geloopen had. Mijnheer was zoo vertelde hij aan de huis bewaarster, die hem opendeed in het water gevallen en had hem gezonden om een rijtuig te bestellen en kleederen, winterjas en wollen dekens te halen. Hij maande de juffrouw aan die voor werpen onmiddellijk mede te geven, aangezien mijnheer ze natuurlijk dringend noodig had. De huisbewaarster liet zich, gelukkig genoeg, door dit verhaal niet om den tuin leiden, en eischte dat hij dan maar eerst het rijtuig moest halen, middelerwijl zou zij dan het een en ander in gereedheid brengen. De man, alsnu begrijpende dat zijn toeleg mislukte, trachtte toen met gewi ld binnen te dringen en bracht de vrouw een paar hevige stompen in het aangezicht toe. Hoewel doodelijk ontsteld, behield zij tegenwoordigheid van geest genoeg, om luidkeels haren man bij zijn naam te roepen, zich houdende alsof deze te huis was. De dief koos toen ijlings het hazenpad. Men zij op zijne hoede 1 Voor de rechtbank te Arnhem stond eergisteren terecht de Duitscher, eenigen tijd ge leden aangehouden wegens kerkdiefstal op St. Walburg aldaar. Hij bleek genaamd te zijn Matthias Bales, uit Steeds bij Essen. Volgens berichten van daar was zijn verleden niet onbe rispelijk en was hij o. a. ook reeds aldaar wegens diefstal veroordeeld. Pertinent bleef hij echter thans alle schuld ontkennen. Of de koster hem al stellig als den dief herkende; of uit het getui genverhoor verder al zeer overtuigende aanwijzin gen voortvloeiden zooals: dat men hem in vollen ren had zien vluchten, dat hij op zeer raadselachtige wijze hijgende in den tuin van den heer B. was beland, dat men bij zijne arrestatie een doekje had zien wegwerpen, waarin lijm was gevonden, dat men bij hem eene aanzienlijke hoeveelheid centen en klein zilvergeld had gevon den, ten deele evenals de offerbus in de kerk met lijm bezoedeld, niets mocht baten. Bales bleef hardnekkig alle schuld ontkennen. Bij het requisitoir wees de substituut-officier mr. Nahuijs, die het feit, aan verdachte ten laste gelegd, ten volle bewezen achtte, op het hoogst lakenswaar dige karakter van het feit voor een man in de kracht des levens, om de penningen te gaan rooven, welke voor de armen waren bestemd, iets, wat kennelijk door dezen man reeds gerui- men tijd wa3 gepleegd. De eisch luidde 1 jaar en 6 maanden celstraf. Het hooren van den eisch gaf aan den verdachte als het ware een electrischen schok. Plotseling veranderde hij van tactiek, zoodat de behandeling van de zaak, tot niet geringe verbazing van het talrijke publiek, eindigde met 's mans bekentenis en smeekgebeden, om medelijden met zijne arme vrouw en kinderen. Het totaal verbruik pir jaar schat men op 900 millioen Ned. pd. Zeer goed! Door den burgemeester der gemeente Ilpendam en Landsmeer is het zooge naamde ouilejaars-schieten verboden. Het is zeer doeltreffend, potplanten met warm water te begieten. In den winter mag eigenlijk niet anders gebruikt worden. Maar ook in den zoiner is het voor de gunstige ontwikkeling der planten van wezenlijk nut. Daarbij houde men in het oog, dat het water niet warmer zijn mag dan 37° C. of ruim 88° F. Zieke en half verwelkte pla"ten kan men in vele gevallen zelfs door begieten met warm water weêr op de been helpen. Voor bloeiende kamerplanten moet warm water ook zeer aanbevelenswaardig zijn. Men verhaalt, dat een reusachtige na latenschap van 180 millioen Mark aan een arme familie te Bulmke, bij Schalke (in Pruisisch- Silezië) is ten deel gevallen. Een arbeider verliet in '30 zijn vaderland en begaf zich naar de Kaap. Daar werd hij diamantdelver en verwierf een ko lossaal vermogen. Onbekend stierf hij op de te rugreis naar Duitschland in 1810 te Londen. Eerst onlangs daagde een nicht van hem op; de nalatenschap, in de Engelsche Bank belegd, bedraagt nu het genoemde cijfer. Twee Engelschen zaten dezer dagen te Dusseldorp in een koffiehuis. Een van hen sneed uit tijdverdrijf allerlei figuren in de tafel. Toer de kellner hem die aardigheid verbood, vroeg hij dood bedaard, hoeveel de tafel wel kostte, waarop hij de verlangde som van 20 Mark den kellner betaalde. Vervolgens dronken de beide zonen van Albion hun bier uit, namen de tafel op hun schouders en verlieten, tot groote ver bazing der aanwezigen, de zaal. In den nacht vóór Kerstmis isteWee- nen een juwelierswinkel op zeer vernuftige wijze na genoeg leeg geplunderd, terwijl de dader op merk waardig plompe wijze zijn diefstal reeds na verloop van weinige uren aan het licht bracht. Door het groote riool, waartoe de dader zich toegang had verschaft door een luchtkoker op straat, welke omstreeks 50 pas van den winkel verwijderd is, is hij tot onder den winkel doorgedrongen; het steenen gewelf, de daarop liggende laag aarde en de houten vloer schijnen weinig belemmering te hebben opgeleverd, althans de dief was reeds vóór het aanbreken van den dag langs denzelfden weg met den rijken buit weder naar huis terug gekeerd. Ten 8 uur 's ochtends echter maakte hij in een wijnhuis twee vreemden met zijn bezit bekend, van welks opbrengst hij aan elk een derde gedeelte beloofde, als zij hem daarop voorschot wilden geven en den schat, dien hij in zijne woning niet veilig achtte, voorloopig wilden bewaren. Deze vreemden onthaalden hem op zoo veel wijn, dat hij dronken werd, en gaven toen de politie keunis van de zaak, met dit gelukkig gevolg dat de dief reeds aan de politie bekend was ongeveer op hetzelfde oogenblik, waarop de juwelier de treurige ontdekking deed dat hij voor een waarde van ongeveer fl. 30,000 besto len was. In België heeft op den weg naar Chaudfontaine, op eene hoogte van omstreeks 200 en over eene breedte van ongereer 100 me ter Zondag 11. eene bergafschuiving plaats gehad, tengevolge waarvan twee schoone villa's die tegen den berg aangebouwd waren, met den geheelen tuinaanleg verdwenen en de weg benevens de steenen muur, die tot waterkeering diende, onder eene aardmassa bedolven zijn, terwijl ook een deel der afgeschoven aarde in het water is terecht gekomen. De beide villa's toebehoorende aan de hh. Santé en Raikem uit Luik, waren tijdens het ongeluk onbewoond; die van den heer Santé had den de huisbewaarders reeds Zaterdag uit vrees verlaten, omdat zij beweging in het huis hadden waargenomen. Men vermoedt dat de ramp in verband staat met de zware regens van den laatsten tijd, of aan ondermijning van den berg door het hooge water toegeschreven moet worden. Van den brand van Pensaoola lezen wij in de Times van New-York eenige bizonder- heden. Hij brak uit in den nacht van 10 op 11 December in een suikerbakkerswinkel in het cen trum van de stad. De eenige stoombrandspuit was onklaar en moest een herstelling ondergaan, die eenige uren duurde, eer zij water kon geven. Dit had ten gevolge, dat de vlammen niet gestuit konden worden en ongeveer negen tienden ge deelten van die wijken, waarin de handelshuizen waren, afbrandde. Honderd fabrieken en magazij nen zijn door het vuur vernield, en evenzoo het tolkantoor met alle documenten, het postkantoor, de twee telegraafkantoren en de twee couranten- bureaux. Vijftig families werden van woning be roofd, en het verlies wordt op een millioen dollar geschat. Het is eer. zware slag voor deze stad, die pas in haar opkomst was en met haar uit muntende haven aan de Golf en haar spoorweg verbindingen eens schoone toekomst tegemoet ging- naar Beets, de plaats des onheils, zes uren van Tolbert gelegen. Men stelle zich echter den ge moedstoestand der familie voor, toen zij, in de herberg te B. uitspannende, aldaar den dood ge- waanden broeder zag zitten. In het district Meiseburg heeft de regeering den onderwijzers een roede, uit dunne rijsjes bestaande, gegeven om die te gebruiken als 't noodig is. Voor de grootere knapen moet een stokje van 1 cM. middellijn dienst doen. Beide voorwerpen behooren tot de „leermiddelen" en moeten in de schoolkist bewaard worden. Te Deventer is dez.g. Zo m e r dij k door gebroken, waardoor weer veel land onder water is gezet. De toestand is treurig; eenige fabrieken hebben geheel of gedeeltelijk de werkzaamheden gestaakt. Te Zutfen ziju tal van woningen verla ten moeten worden. In de buitenstad te Vianen hebben ook veel gezinnen hun huizen moeten ont ruimen. Met ijver wordt aan het behoud van den Lekdijk gearbeid. Gisteren zijn te Gorinchem in de stad overal kistingen aangebracht; op twee plaatsen werken locomobielen aanhoudend door, om het water uit de huizen te verdrijven. Geen ongezelliger gemeenteraad dan die te Hellevoetsluis. Twee, driemaal moeten de leden opgeroepen worden, en dan komen zij nog niet, zoodat het al voorgekomen is, dat de burgemeester met zijn beide wethouders de eenige aanwezigen waren en over hunne eigen voorstellen beslisten. De zaken zullen er misschien wel niet slechter om gaan, maar de leden van den raad zijn toch vermoedelijk niet gekozen om alleen dien titel te mogen dragen. Het kristallen paleis te Londen werd op den tweeden Kersdag door ruim 35000 per sonen bezocht. No. XXXII der„Graphische Statistiek" van het N. v. d. D. behandelt het gemiddeld jaarlijksch aantal overledenen op 1000 inwoners, en het aantal overledenen na aftrek van de le venloos aangegevenen. Deze gewichtige statistiek levert de resultaten eener 15jarige waarnemingen doet zien, dat jaarlijks op 1000 bewoners gemid deld 27.32 sterven, of na aftrek van de leven-- loos aangegevenen 25.38. Het bedrag aller over ledenen wisselt vrij wat af: van 23.16 in Friesland er. 23.57 in Drente, tot 32.83 in Zuidhollanden nagenooeg 30 in Utrecht en Zeeland, alles per lOOOtal zielen. Op 21 en 25 December had teGeunep in de provincie Limburg een treffend feit van zelfopofferende menschlievendheid plaats. Door het hoog gezwollen water van de Maas waren de dammen van den Teulakker en den Doevenakker onder Gennep doorgebroken, en daardoor werden niet minder dan 17 huizen zoodanig door den vloed bedolven, dat de bewoners niets anders dan een onvermijdelijken dood voor oogen zagen, daar niemand een poging tot redding van de onge- lukkigen durfde wagen. In dezen wanhopigen toe stand kwam de voorman der wagensmeden bij den Noord-Brabantsch-Duitschen spoorweg, A, J. van de Va'.l, oud-onderofficier van het 3e reg. vesting-artillerie, op het denkbeeld, om van vier petroleumtonnen een vlot te vervaardigen, eu het mocht hem gelukken dit te water te brengen. Met dit vlot waagde hij zich op den onstuimigen vloed, en had de voldoening, met groot gevaar voor eigen leven, en daarmee voor het bestaan van zijn gezin, in twee dagen bijna een twintig tal menschen aan een anders wissen dood te ontrukken, terwijl hij er ook nog in mocht slagen een deel hunner have te redden. Zou 't waar zijn? Het H. v. d. D. van eergisteren bevat vijf, zegge vijf advertenties onder elkaar van officieren, die gebrek hebben. Een ongetrouwd luitenant der infanterie zoekt een bur gerlijke betrekking om „dat te vinden, wat zijn militaire positie hem niet oplevert." Een artil lerie-luitenant zoekt een civiele, liefst technische betrekking; een zijner collega's zou bij voorkeur aan een handelshuis geplaatst worden; een infan- teric-luitenant „ziet zijn toekomst ernstig bedreigd door de aangenomen reorganisatie-plannen", en een derde artillerie-officier biedt zijn diensten aan „om in de wereld vooruit te komen." Nog eens, zou 't waar zijn? Zouden er vijf officieren op één dag openlijk klagen, dat zij „de toekomst niet met vertrouwen te gemoet gaan"? 't Zou treurig wezen. Het kan echter zijn dat in de voorlaatste advertentie de quintessence ligt van een protest van één man, die graag vijf advertenties wil be talen om openlijk te kunnen protesteeren tegen „'t bedreigen zijner toekomst door de aan genomen reorganisatie-plannen." Dit zou geen „fair play" wezen. Dat er echter schijn van waar heid kan bestaan voor de onderstelling, dat wer kelijk vijf officieren hier klagen over armoede, is ook al treurig genoeg, zegt de Zutphensche Cou rant. Den eersten Kerstdag is in een dorp van het departement Tarn-et-Garonne het ge welf der kerk ingestort, terwijl de vespers gezon gen werden. Vijf personen werden gedood en 50 gewond. Eene roerende ter-aarde-bestelling. Dezer dagen werd naar 't kerkhof gebracht het stoffelijk overschot van Mr. JHeemskerk Bzn. om zijn onafgebroken zwijgen als 2ile Kamerlid, bijgeuaamd de zwijger. Talrijk waren de hoog- geplaatsten die rondom zijn graf stonden geschaard, a. President Dullert; maar zij allen zwegen, innig overtuigd dat dit hun zwijgen was het hoogste huldeblijk, de welsprekendste lofspraak op zoo weergaloos een zwijger. Dit nu hun aller plechtstatig stilzwijgen werd helaas 1 verbroken door den Heer Paulez Jr. Overmeesterd door een gevoel van dankbaarheid, kon hij zich niet weer houden hulde te brengen en een „tot weerziens" toe te roepen aan den nooit te vergeten man, die dertig jaren achtereen was geweest de commensaal van 't Hotel Paulez. Of ook aan de groeve van Lucullus zoo'n oraison Junèbre is gehouden doorzijn archimagirus, daarover zwijgen eilasie! Romeinsche geschiedschrijvers, zegt de Gelderlander. Uit de sacristy van de Notre Dame te Parijs zijn in den nacht van Maandag op In Schotland zit men tot over de ooren in de sneeuw. Daar het juist den dag vóór Kerstmis hevig begon te sneeuwen, was reeds den volgenden dag het spoorwegverkeer op vele pun ten belemmerd, zoo niet geheel gestremd, en zagen vele passagiers, die naar hun betrekkingen reisden om de Kerstdagen gezellig door te brengen, zich genoodzaakt in dorpsherbergen den nacht te pas- seeren. Ten gevolge van den scherpen wind en de vinnige koude vordert het schoonmaken van de rails slechts langzaam. Een aangenamer Kerstmis I bracht men op het eiland Wight door. Uit Vent- nor schrijft een dame aan the Times-. „In mijn tuiu staan vier verschillende soorten van rozen, veronia's van elke soort, vergect-mij-nietjes, geraniums, sleutelbloempjes en viooltjes in vollen bloei". De Nederlanders zijn de koffie drin kende natie bij uitnemendheid geen aardbewoner (gemiddeld natuurlijk) drinkt zooveel aftreksel van die boon als onze landgenooten, die nl. (gemid deld) ieder 9 Ned. pd. koffie 'sjaar3 verbruiken; dan volgt de Duitscher, met. 16.5 Ned. pd., waarin zich echter 15 pd. cichorei enz, bevindt. In het begin dezer eeuw leefde een merkwaardige blinde man, John Metcalf genaamd en te Manchester geboren. Hoe zonderling het ook moge klinken, was zijn beroep geen ander dan dat van gids; hij verdiende den kost met vreemdelingen des nachts, of wanneer er sneeuw gevallen was, langs moeielijke wegen te leiden. Nog zonderlinger was het beroep, dat hij later bij de hand nam, namelijk dat van ontwerper en opzichter van groote wegen in bergachtige stre ken. Alleen met behulp van zijn stok, zag men hem dikwijls wegen oversteken, heuvels beklim men en dalen onderzoeken. Onder leiding vau Metcalf werden verscheidene wegen over den berg top in Derbyshire veranderd, en hij legde ook een nieuwen weg in diezelfde streek aan, met het doel om eene verbinding met den grooten weg naar Londen tot stand te brengen, zonder dat het noodig Was het gebergte over te trekken. Voor eenige dagen kwam eert vreemd man bij eene familie te Tolbert (Gron.) bericht brengen, dat een barer leden, en wel de broeder der vrouw, verdronken was. Daags vóór de begrafenis huurde de familie paard en rijtuig en begaf zich

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2