MIWTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN, Laatste Berichten, Gedachten. Allerlei. Landbouwbericliten. Rechtszaken. Wetenschappelijke berichten. 217., 917, 72»/, 72»/, Dinsdag 30,000 fr. gestolen, die bijeengebracht waren ter ondersteuning der verdreven Jezuïeten. In eene steenkolenmijn te Saint- Etienne heeft eene ontploffing van mijngas plaats gehad. Hoeveel personen bij die ramp omgeko men ziju, was nog niet met juistheid bekend. Elf' lijken zijn reeds opgehaald. Voor eenige dagen stierf onder de vreeset ij kste pijnen te JDrunen een tweejarig kind, dat in zijn onnoozelheid wat vitriool gedronken had. Wel een les voor ouders om toch steeds dergelijke zaken buiten 't bereik der kinderen te houden! 't Is hier natuurlijk weer een geval van onvoorzichtigheid. Een loopjongen van een slagerteAm- sterdam, heeft zich met f 130 „verwijderd." Een te Munster ontvangen brief, met het adres: „Aan den ordonnans Wilhelm; hoe hij verder heet weet ik niet; heeft een wrat op den neus bij den staf" is door de postadministra tie terecht gebracht. Het tweedaagsch reisje van den presi dent der Eransche republiek naar Cherbourg, in den afgeloopeu zomer, heeft de schatkist de ba gatel van 300,000 franks gekost. Naar uitGieszen bericht wordt,is op den Keulen-Mindenerspoorweg een van Deutz ko mende trein door een bergverschuiving bedolven. Hel aantal verongelukten is nog onbekend. Men heeft reeds negentien dooden gevonden. Van de Eidji-eilanden ziju berichten ontvangen omtrent den aanval op de brik Borealis door de kannibalen dier eilanden-groep. Den lOen September kwam de Borealis in Sua-baai op het eiland Oura voor anker. De kapitein ging aan land met den Kegeerings-agent, den heer Hankin, en nog een anderen blanke, met het doel om werkvolk aan te werven. Gedurende hun afwezigheid werd het schip door de inboorlingen overrompeld. De equipage, bestaande uit vijf blanken en een Fidjiër, werden gedood en opge geten, waarna de wilden het vaartuig plunderden. Twee dagen later kwamen drie andere vaartuigen van de Ëngelsche marine op de plaats aan en vonden een man aan boord van de Borealis, een kleurling, zwaar gewond en bijna dood. De man was aan de menscheneters ontkomen door zich in een waterkist te verbergen. Het schip vertoonde de treurige sporen van de slachtiug en de verwoesting. De kannibalen hadden met hun bijlen alles vernield. Van de ongelukkige slacht offers hunner vraatzucht werd slechts een stuk van een arm gevonden. Onmiddellijk werden de booten der drie schepen uitgezet, bemand en naar het eiland gezonden. Daar vond men nog een gedeelte van de gestoleu goederen en maakte men zich ook meester van vier der ellendelingen, die aan den moord hadden deelgenomen. De overige kannibalen hadden het eiland reeds verlaten en hielden zich waarschijnlijk schuil in de bosschen van het voornaamste eiland Malayta. Van de drie schepen gingen eenige manschappen over op de Borealis, die met dat schip den 12en Oct. te Levuka aankwamen. Onderweg praaide men de brik de Energy, van het eiland Pentecost komende, waarvan de kapitein' rapporteerde, dat een ander schip, van kapitein Ferguson, overrompeld en de bemanning insgelijks vermoord was. Te Saint-Dié kwamen twee jagers na de jacht in een herberg en bleven daar een oogen- blik zitten. Terwijl de waard zich even verwij derde, stond een der jagers op en loste zijn geweer op ziju makker. Doodelijk getrofien viel deze neder, terwijl de dader in het boscti vluchtte. Door ijverige nasporingen der boschwachters vond men hem des avonds in een onbeheerde schuur, waaruit hij naar de gevangenis werd vervoerd. Hij bekende de misdaad en gaf op dat hij uit wraak gehandeld had. Een üuitscher, zich noemende Jacobi, sinds eenigen tijd zoo het scheen in het manu- factuurvak werkzaam, heeft dezer dagen bij een paar goudsmeden te Amsterdam verschillende kostbaarheden besteld, bij den een een paar knop pen, medaillon en ring met juweelen omzet, ter waarde van ruim f 600, bij den ander gouden horloges en kettingen, en te zijnent in de Spui straat doen bezorgen, onder voorwendsel zijn meisje, met wie hij eerstdaags zou in het huwe lijk treden, een geschenk te willen aanbieden. Thans blijkt dat de vogel gevlogen is. Uit Schiermonnikoog meldt men ons: De betrekking van geneesheer is hier nog altijd vacant. Ook na herhaalde oproeping, nu tegen een vast traktement van f 1000 'sjaars, heeft zich geen enkele sollicitant opgedaan. Opnieuw had hier thans een sterfgeval plaats, zonder dat den patient geneeskundige hulp kon worden verstrekt, en men vreest hier met een geval van typhus te doen te hebben. Te vergeefs trachtte men een medicus van den vasten wal te bekomen om ze kerheid te hebben, het stormachtige weder schrikte denkelijk af van den overtocht. De bezorgdheid onder de ingezetenen neemt zeer toe. Dat het eten van mosselen wel sma kelijk is doch soms vrij gevaarlijk kan zijn, be wijst weder hetgeen in de vorige week te Breda is voorgevallen. Ten huize van den heer lx.al daar, werden gekookte mosselen gegeten. Op eens gevoelde de vrouw des huizes eenige pijn aan de lippen, hetgeen door den heer R. werd beschouwd als veroorzaakt door het ziltige nat. Kort daarop begon evenwel haar hcofd op te zwellen, zoodat inroeping van geneeskundige hulp onvenmjdelijk werd. Men liep om den dokter, doch vóór deze was gearriveerd was het slachtoffer aan het bra ken gegaan, hetgeen, volgens verklaring des ge- neesheers, tot hare redding had aanleiding ge geven. Door de Tcxelsehe garnalenvisschers is het zonderling verschijnsel waargenomen dat, in tegen stelling met hetgeen men gewoonlijk in de dieren wereld ziet, de groote garnalen door de kleine worden verslonden. Wanneer een visscher zijn bun vol garnalen heeft en de dieren er een naciit laat inblijven, vindt hij 's morgens tal van kadavers, en wel van de grootste dieren, die 's nachts door hunne kleinere medegevangenen letterlijk zijn uitge zogen. Men 'bewaart de dieren dan ook slechts in de uiterste noodzakelijkheid een nacht in de buns der schuiten. Uit Workum wordt ons van 30 December ge meld: Eergisteren-avond omstreeks negen uur werd hier plotseling de rust verstoord door het geroep van brand. Verontrustend klonken de tonen der brandklok door het luchtruim, en in liet zuiden der stad teekende zich een roode vuurgloed on heilspellend tegen de sombere wolken af. Ieder spoedde zich naar de plaats des onheils, en oogen- blikkelijk was onze brandweer op de been om met de spuiten ter hulp te snellen. D.ichhctwis reeds te laat, want bij de aankomst bleek dat de pot Bengaalsch vuur, die een onzer inge zetenen bij gelegenheid van een kinderfeestje had ontstoken, reeds was uitgebrand. Ouder'het zingen van toepasselijke liederen keerde de saamge- stroomde menigte vroolijk huiswaarts. Het Gerechtshof te 's Gravenhage heeft gisteren te half twaalf uitspraak gedaan in de zaak van Willem Marianus de Jongh, hem schuldig ver klaard aan "manslag met voorbedachten rade (moord)" en hem deswege veroordeeld tot levens lange tuchthuisstraf. Na het uitspreken van het arrest gaf de president den veroordeelde kennis, dat de wet hem toestaat een termijn van drie vrije dagen om zich tegen dat arrest in cassatie te voorzien, zoo hij vermeent dat daartoe termen zijn. Gedurende het voorlezen van het arrest bleef de Jongh een akelige kalmte bewaren. Na het voorlezen, maakte hij, vóór hij werd weg geleid, een buiging voor het hof, In Egypte heerscht gedurende dezen herfst in hooge mate de Dengue of Dadelkoorts, die vooral ook op Java wel bekend is. Met name in Beneden-Egypte, Cairo, Alexandrië en Ismaïla doet zij zich voor. De halve bevolking is er door aam getast. In October lagen alleen te Caïro 30,000 personen daaraan ziek. De sterfte is gelukkig ge ring. Men schrijft de oorzaak toe aan de uitwa semingen door lage landen en aan de armoede en het gebrek, omdat men dit jaar een „slechten" Nijl heeft gehad. Besmettelijkheid wordt algemeen aangenomen en de oorsprong gezocht in het over brengen van de ziekte naar Suez, door de pel grims van Java, zooals de troepen uit Indië dat hebben gedaan op Malta, in 1858. De waarde der tabak in 1879 in Duitschland gebruikt wordt geschat op 212 millioen gulden, waarvan aan belasting bijna 16 milioen gulden betaald is. Het gewicht der gebruikte tabak was 2,196,600 centenaar, of iets meer dan 100,000 ton; van deze hoeveelheid werden 29,000 ton of bijna een derde tot sigaren gefabriceerd, die ruim 7000 millioen sigaren opleveren of 2 sigaren per dag voor iederen rooker. Verder verrookten de Duitschers 60,000 ton tabak meer of minder be werkt. In den vorm van snuif werden 8000 ton verbruikt, terwijl slechts 700 ton tabak voorkau wen bestemd is. Het derde gedeelte van die ta bak is Duitsch product. Aan dc bemanning Zr. Mr. schroefstoomschip Ko ningin Emma der Nederlanden worden schoenen van wit doek, benevens matrassen, kussens, enz. gevuld met kapok, op dc aanstaande reis ter beproeving medegegeven. Te Heer nabij Maastricht is een kind, dat aan verstandsverbijstering leed, in een kelder, die vol water stond, geloopen en verdronken. Uit Nieuw-Amsterdam. wordt gemeld: Dezer dagen is weer gebleken welk een probaat middel melk is tot blussching van brand. Op de boven kamer van den logementhouder Jan Van Dalen was, door het omvallen van een petroleumtoestel, brand ontstaan. Te vergeefs zocht men hem door beddegoed als anderszins te stuiten, toen een der daar toevallig aanwezige heeren op het denkbeeld kwam, het reeds meermalen met goed gevolg aangewende middel te probeeren, en, zooals reeds gezegd is: het werkte uitstekend. Volgens telegram uit Nieuw-York kan er tus- schen 31 December en 2 Januari op de Ëngel sche en Noordsche kusten een zware storm ver wacht worden uit het Oosten tot NW., veigezeld van sneeuw en regen en daarna lage temperatuur. In den Atl. Oceaan zal het benoorden 40o storm achtig weer zijn. Moet iets goeds gedaan worden, men doe het zonder veel praten of uitstel. Berekening is de ziel van het bedrijf. Een verstandig mensch moet zich nimmer op het geluk verlaten. Bedorven lucht sleept meer menschen ten grave dan het zwaard. Illusies zijn nullen, dat is zoo; maar men heeft ze somtijds noodig om mooie ronde ge tallen te maken. Woorden zijn de bladeren, doch daden zijn de vruchten aan den boom des levens. Er zijn menschen die, als men ze liet be gaan, driemaal per dag de menschheid zouden redden, maar nog geen stuiver aan een armen drommel zouden geven. Een reiziger die uit de Indische binnenlanden was teruggekeerd, werd door een zijner vrienden gevraagd of de tijgerjacht een aangename jacht was. „O, heel aangenaam," was 't antwoord, „maar soms krijgt de tijger 't in zijn hoofd om op zijn beurt jacht te maken op den jager, en dan wordt ze minder aangenaam." „Oom," vroeg een jonkman die zich verbeeldde dat oom in den laatsten tijd wat zuinig was ge worden, en nu langs een omweg een beroep op oom's edelmoedigheid wilde doen, „staat 's Ko- nings borstbeeld nog altijd op een gulden „Natuurlijk, domme jongen, waarom vraagje dat?" „Omdat ik 't me niet meer kan her inneren, zoolang is 't al geleden sinds ik er een heb gezien." Een onderwijzer haalde uit den zak van eer. jongen eenige gekaapte appelen te voorschijn. „Hoe komt ge aan die appelen vroeg de mees ter. Het antwoord kenschetste den toekomstigen advokaat. „De appelen," zei de jongen, „waren van Willem en ik weet niet hoe hij er aange komen is; nu zijn ze van mij en hij weet nirl hoe ik ;er aangekomen ben." Een onderwijzer onderhield een leerling over zijn traagheid van begrip en zei o. a.„Begrijpt ge dan niet dat een dubbeljes brood altijd tiei centen kost?" „Neen, mijnheer," zei de jon gen te goeder trouw, „onze bakker geeft ze wel eens voor acht, als ze heel oudbakken zijn." Goed vertrouwen. Een pruldichter kwam eens bij Kinker, om hem twee verzen van zijn maaksel voor te lezen. Toen hij het eerste gehoord had en onze man zich gei eed maakte het tweede uit zijn zak te halen, zeide Kinker: „ik vind het andere mooier." Goed onderscheiden. „Hoe verkeerd doe je toch zoo veel te drinken," zei men aan een dronkaard, „de sterke drank doel je ieder oogen- blik struikelen." „Neen," hernam de nathals, „ik misdoe niet met drinken, maar ik moest niet loopen ais ik gedronken heb. Een dappere Yankee-kapitein sprak zijn sol daten aldus toe„Beste jongens, je hebt een (reet gevecht voor de borst. Strijdt als helden tot uw laatste patroon is verschoten, en ga dan op den loop, zoo hard als ge kunt. Ik kan niet goed loopen en daarom ga ik nu alvast heen. OUDERKERK a/d IJSEL, 30 December. Op enkele stallen alhier heeft zich de tongblaar, onder het vee vertoond. Tegen twee der belanghebbenden moet, naar men verneemt, wegens niet gedane aangiften, procesverbaal zijn opgemaakt. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Barend Mol vroe ger winkelier te Delft, ook te Amsterdam, en Marcus Groot, koopman te Rotterdam, schuldig verklaard den eerste aan de hem te laste gelegde bedriegelijke bankbreuk, door het als gefailleerd koopman verduisteren van goederen en door het houden van boeken, die den waren staat zijner baten en lasten niet opleveren; den tweede aan medeplich tigheid ten aanzien van het eerste feit, daar hij goederen van eerstgemelden heeft overgenomen nadat hij hem een schikking met zijn crediteuren heeft afgeraden. Beiden zijn tot een jaar veroordeeld. Te New-York is, in den avond van 20 dezer, dc Broadway met het Brush'sche electrische licht verlicht, en wel met het. schitterendst gevolg. De verlichte afstand was ongeveer '/a mijl lang. Er brandden 15 lampen, ieder van 2,000 kaarsen kracht op een afstand van 262 voet, door 10,000 voet draad met elkander verbonden, en bedient door een dynamo-electrische machine van 100 p.k., van welke echter slechts 14 in gebruik genomen werden. Het licht was krachtig, constant, en de lampen brandden 16 uur lang. Gedurende een maand zal de proef voorgezet worden. Edison heeft vergunning, om een tweede district van de stad met zijn licht te verlichten. Over de kosten is nog niets medegedeeld. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 31 December. Bij bet ver wisselen van wagens aan de werkplaats van het oude station is een der wielen ge reden over een voet van den wagenmaker J. A. Martin, die daardoor gedeeltelijk werd verpletterd. Hij is per vigelante naar zijn woning overgebracht, alwaar de drie mid delste teenen en een gedeelte van de wreef zijn afgezet. Naar wij vernemen, zal bij de aan staande reorganisatie der cavalerie het 1ste reg. huzaren alhier, ontbonden en over de drie andere verdeeld worden. Het 2e en 3e regiment zouden hun tegenwoordig nummer behouden, en het 4e regiment het le worden. De heer F. W. van Eeden, directeur van het Koloniaal Museum en secretaris der Ned. Maatschappij van Nijverheid is door de Nederlandsch-Iudische Maatschappij van Nijverheid en Landbouw te Batavia tot eerelid benoemd. ARROND. RECHTBANK TE HAARLEM Zitting van 30 December 1880. 1. J P H te Haarlem, overtreding der wet dp de bon den belasting f6 en f 5 boete of een dag subs. gev. straf voor iedere boete c. e. 2. C S te Koog aau de Zaan. ontduiking van rijksbelasting f 10 boete of 6 dagen gev. straf c. e. 3. G O te Oostzaan feit als voren (3 maal ge pleegd). drie boeten elk van f 15 of 6 dagen gev. straf voor iedere boete c. e. 4. G O te Oostzaan feit als voren (3 maal gepleegd), drie boeten ieder van f 50 of 6 dagen gev. straf voor iedere boete c. e. 5. D S te Zaandam be- leediging met woorden van een bedienend beambte in functie f 16 boete of 5 dagen subs. gev. straf c. e. 6. H A zon der woonplaats, landlooperij, drie maanden gev. straf c. e. 7. A D te Edammoedw. misb. drie dagen cell gev. straf c. e. 8. A van B te Koog aan de Zaan, diefstal 15 dagen cell. gev. straf c. e. HAARLEM, 29 Dec. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt: koeien, verkocht 2 voor f 100 a 150; - stierenverkocht voor f48 a 66, 1 vaarzen, verkocht 2 voor f60 a 70. 7 pinken, verkocht 3 voor f 60 a 100; - graskalveren verk. voor f a ,8 nuchtere kalveren, verk. voor 13 a 20, 53 schapen, verk. 46 voor f 16 a 28, lammeren, verkocht voor f a - biggen ver kocht voor f - a 1 varkens, verkocht voor 26 4 c. per 1/2 kilo, - paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en ver kocht 70 stapels (7359 stuks), wegende 15442 kilo; hoog ste prijs f38.50, middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM 29 Dec. Ter veemarkt van heden was aangevoerd: - runderen, 168 vette kalveren, 1ste qual. ƒ140, 2de qual. 115, per kilo, 3 graskalf fa 70 nuchtere kalveren, 8 a 12; 3 schapen en lammeren a 61 vette varkens 54 a 6 1 c. per kilo. LONDEN30 Dec. Ter Veemarkt zijn aai gevoeld: runderen 500, Schapen en Lammeren 4000, Kalveren 100, Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 4/- a 5/9 Schapen en Lammeren 5/- a 6/9, Kalveren 4/8 a 6/4 Zwijnen 4/- a 5/6. LEIDEN29 Dec. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: - paarden a 3 stieren 45 a 85, ossen a - 22 melkkoeien ƒ135 aƒ 255, kalveren dito f a ,24 vare dito ƒ100» f 195, 18 vette dito 135 ƒ296, 20 graskalveren ƒ17 a 45, 9 vette 54 a 90, 115 a 125; 15 nuchtere dito 6,a 18, 205 vette schapen 18 a 32,00; 51 weide dito 15 a 20, lammeren 4 magere varkens f 14 a 30, 32 biggen f 7,50 a 13,— GOTJDA, 30 December. Kaas le qual. f a 2e qual. f .28 a 35 zwaardere hooger in prijs aangevoerd 30 partijen Handel buitengewoon ving. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter f 1.30 a 1.40 der weiboter f 1.10 a 1.20 per kilo. Handel zeer ving. SCHIEDAM, 30 Dec. Moutwijn, per ned. vat ƒ14. Jenever ƒ19,50 Amsterd. proef ƒ20,75; Spoeling ƒ,140 dito commissie ƒ1,50. Amsterdam 30 December 1880. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld2'/. tf II I) 3 II H n 4 Hongarije. Olil. Leeuing 18675 GondleeningS Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.)5 zilver (Jan.Juli)5 Portugal. Obl. buitenl. 1853/78 3 Rusland, bij Hope Comp Oude Rutten. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 i Spanje. Obl. buitenl. 2004800 1 200—1200. 2 binneul. J 1250025000. 1 1000—50001 500—5000 2 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 1869 6 Egypte. Obl. Leeuing 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4'/, 1871 5 Columbia. Obligatien4'/, Peru. Leeuing 1870.6 18725 Oostenrijk. Aaud. Nationale Bank .divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aaud M. tot Expl. St. Spw. Aaud. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aandu Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl4'/, n 1875 57, Italië. Zuid-Ital. Spoorw. OblS Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltieche Spw. Aand. .8 Jelez Griasi OblS Kiew-Brett Aand. 5 Kursk Chark Obl. ƒ1000. 5 Morschantk Sysran Aand. 5 Riaschk Wiasma 5 Rumanie. Aandeelen Spw. div. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENIN&EN. Nederland. Loten Amsterdam f 100 8 Rotterdam8 Belgie. Oostenrijk. Rusland. Gemeente Crediet. Stad Antwerpen 1874 Staatsl. 1854 1860 1864 1864 1866 8 8 4 5 5 5 Geldkoers, prolongatie 4'/, pet. genoteer de koert 647/8 76?/, 101»/„ 887, 73'/. 82 627,, 62'/, 51'/, 99 76'/, 94'/, 43»/, 20»/, 20»/, 39'/, 10'/, 12 95 110?/, 100 34»/, 17'/. 157., 118'/, 132 118»/, 68'/, 150 157 23'/, 74 507,, 1237, 54»/, 88 62 50 141»/, 50'/, 128 109'/, 108'/, 102 »6 96»/, 105'/, 1117/, 1457/,, 139'/, 135'/, GOUPONN OTEERING-. Oostenrijk papier ƒ21.30 dito zilver 21.30 Diverse in pondstr 11.75 in franks 47.40 Reichsmark 58.90 Rslnd zilv. Roebel 1,22 Rusland pap. dit» Spanje Buitenl. 47.35 Binnenl. per piaster 234 (AmerikagDollar 2.46l/i u p. Dollar ff DUBLIN, 30 December. De behandeling van het proces tegen Parnell en zijn mede beschuldigden is heden hervat. De procu reur-generaal heeft zijn requisitoir voortge zet. Het proces boezemt thans minder be langstelling in. SOFIA, 30 December. Bij de sluiting der zitting heeft prins Alexander een rede voorgelezen, waarin hij de aangenomen wetten opsomt, welke een solieden grond slag opleveren voor de ontwikkeling van het land. De aan de regeering gegeven machtiging betreffende de spoorwegen zal vruchtdragend voor het vorstendom zijn. De prins hoopt dat zijn ministerie zich in het vertrouwen der Kamer zal blijven verheu gen en dankt haar, dat zij de kredieten heeft toegestaan, welke voor den geregelden gang van het bestuur noodig zijn. LONDEN, 30 December. De regeering zal nog een aantal troepen naar Ierland zenden, ten einde de infanterie der marine aldaar te kunnen aflossen. Er worden door de militaire autoriteiten te Dublin omvang rijke voorzorgsmaatregelen genomen. Alle troepen zijn geconsigneerd en het aantal piketten en patrouilles is vermeerderd. KONSTANTINOPEL, 30 December. Het gerucht loopt dat de circulaire nota der P orte te verstaau geeft, dat de arbitrage geweigerd zal worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 3