MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten. Gedachten. Allerlei. Als een bewijs ran hetuiistekend toe zicht op den oogst van het „liefdewerk Oud-Pa- pier", kunnen wij vermelden dat dezer dagen door het Hoofd-comité twee Eussische Coupon- bladen aan den eigenaar werden terugbezorgd, die Ze er, natuurlijk bij vergissing, had bijgevoegd. Te Wehl heeft een treffend ongeluk plaats gehad. Voor eenige dagen nl. bemerkte een vrouw, dat haar oude 73 jarige buurvrouw de blinden van haar vertrekje nog niet geopend had. Toen zij nu een onderzoek instelde en in de bed stede keek, zag zij het beddegoed, enz. geheel naar beneden gezakt. Een ongeluk vermoedende, riep zij eenige mannen te hulp, die spoedig het beddegoed er uittrokken en daaronder het bebloede hjk der ongelukkige vrouw te voorschijn haalden. Bij nader onderzoek bleek, dat zij door de onder- jagen naar beneden was gevallen. Zij sliep name- hjk in een bedstede met een keldertje er onder. Hoewel de onderlagen, enz. slechts eenige jaren oud waren, schijnen zij door de vochtigheid van t keldertje geleden te hebben, want eenige er van Waren doorgebroken. In het niet ver van Venloo gelegen Duiken heeft de Nieuwjaarsdag wederom slechte herinneringen nagelaten. Door een verzameling beschonken en bekende lieden werd een zekere Butz aangegrepen en met niet minder dan 47 messteken overladen, waarbij zeer gevaarlijke zijn. De 19 jarige Ulepers werd door hen met een bijl de hersenpan gekloofd en de arm bijna van het lijf afgehouwen. De eerste is in zeer gevaarlijken toe stand naar het hospitaal overgebracht. Te Pest hebben tweejo ng elieden, die op een bal twist kregen, geduelleerd en elkander doodgeschoten. Zij gingen in den vroegen morgen in een boschje buiten de stad, waar het tweegevecht plaats had met pistolen, op drie passen afatands en zonder getuigen. De een had nog kracht genoeg om, hoewel doodelijk gewond, zich naar zijn wo ning te sleepen. De ander bleef op de plaats lig gen. Beiden overleden na weinige uren aan de bekomen wonden. Een der oudste en on verschrokk enste jagers van het graafschap Pike (Michigan) Gree- P)n8 genaamd, die in de moerassen bij de rivier Paupach op jacht was gegaan, bleef langer dan gewoonlijk weg. Daarom besloten eenige zijner vrienden hem op te gaan sporen. Met behulp van hun honden vonden zij weldra in een pijnbosch vier beren op den grond liggen, en daartusschen het geraamte van den ouden jager, alleen nog kenbaar aan zijn grijzen baard, met zijn mes naast zich. In zijn hut vond men de staarten van 584 beren, de pooten van 384 wilde katten.de ooren van 224 vossen en de haaktanden van 122 ratelslangen. Er wordt tegenwoordig van mica een geheel nieuw gebruik gemaakt. Zooals men weet wordt mica reeds sinds langen tijd gebruikt voor kapjes op lampenglazen en komt dan in den vorm van zeer dunne plaatjes voor. Men gebruikt h#t ou om op de binnenzolen van schoenen en laarzen te bevestigen; ook hier wordt de mica in dunne plaatjes aangewend en volgens den „American Manufacturer" zou deze nieu wigheid uitstekend voldoen. Op de jaar lij ks c he dienst bo d en markt te Metz gehouden waren tusschen 5 en 6 honderd mannen en vrouwen uit alle deelen van den Elzas en Lotharingen opgekomen. Daar de aanvraag ge ring was kon slechts de helft een dienst bekomen. Maar^ niettegenstaande dat bleven de loonen aan zienlijk. Door elkander betaalt men tegenwoordig een flinken knecht het dubbele van vóór tien jaren. Volgens d enScientific Am erica n heeft een van de ambtenaren der politie te Chicago bedacht om telephonen aan de electrische alarmap paraten toe te voegen, welke in alle groote Ame- rikaansche steden in gebruik zijn. De politiepos ten, die met de alarmapparaten in verbinding «taan,^ hebben altijd een pikei gereed, dat gewa pend is en voorzien is van den ambulance-wagen, en verder van alles wat noodig kan zijn voor de politie bij het bedwingen van een oproer of het *erleencn van hulp bij ongelukken. Wanneer nu hier ot daar een moord of een andere misdaad gepleegd is, wordt, wanneer de schuldige ontsnapt, onmiddellijk alarm gemaakt door het luiden van een klok, welke op het dak aan een politiepost geplaatst is. Op dit geluid moet iedere agent zich naar den dichtst bij gelegen telephoon 'poeden ten einde met de politiepost in communi catie te treden. Ook wil men van de telephonen op een dergelijke wijze gebruik maken, ten einde over hetgeen ieder uur voorvalt van dd. ambtenaren rapport te ontvangen. Een zonderlinge weddingschap is dezer dagen te Parijs aangegaan door drie galante heeren, een Italiaanschen prins, een Eransch cn een Spaansch diplomaat. Ieder hunner wil aan een dame uit de groote wereld een bloemruiker uit zijn hand aanbieden, en nu is het de vraag welke van de drie bouquetten de fraaiste zal zijn. De Italiaan heeft naar Florence, de Franschman naar Nizza en de Spanjaard naar Valencia geschre den om den ruiker te bestellen. De voorwaarden zijn, dat het bouquet voornamelijk uit anjelieren moet bestaan, niet meer dan 60 franks mag kos ten en de letters A. C. H. P. met een vorsten kroon moet vertoonen. Men is nieuwsgierig, wie overwinnaar zal zijn. De uitbarsting van den vu urspuwenden berg Mauna Loa, op Hawaii, een der Sandwich eilanden, is heviger dan men daar in jaren gehad heeft. Het is een indrukwekkend maar vreeselijk gezicht. Een lavastroom, die 50 mijlen lang, bij na 200 Eng. ellen breed en 20 voet diep is, be weegt zich langzaam voort met onweerstaanbare kracht en draagt groote rotsblokken op zijn op pervlakte mee, als een rivier een bootje zou doen. Daar de stroom slechts zeer langzaam voortgaat, kunnen de bewoners der streek met hun draag bare eigendommen een goed heenkomen zoeken, zoodat geen menschenlevens er bij verloren gaan He stad Hilo wordt ernstig door den gloeienden stroom bedreigd, In 1855 had mede een groote uitbarsting van den Mauna Loa plaats, die 13 maanden duurde en waarbij de lavastroomen zich over een oppervlakte van 300 vierk. mijlen uit strekten. De heeren Ozinga te Amsterdam zijn aannemers geworden van zeer belangrijke werken, die de „Bouwgrondonderneming Zandvoort" laat uitvoeren, nl. van eene passage voor winkels, van dezelfde breedte- en lengte-atmetingen als die te Botterdam, zich aansluitende aan het spoorweg station te Zandvoort, dat reeds ir. aanbouw is, en van een daghötel, voorzien van conversatie-en restauratiezalen, onmiddellijk vóór de passage, aan de zeezijde gelegen, met groot terras en muziek tempel. Beide zeer uitgestrekte steencn gebouwen zjjn ontworpen door den architect van Wijck, den bouwmeester der Eotterdamsche passage. De heeren Ozinga hebben, zoo wordt gemeld, op zich genomen, beide groote werken met 1 Juni, op welken dag men de opening van den spoorweg Haarlem-Zandvoort verwacht, kant en klaar op te leveren. Met groote kracht is het werk begon nen en binnen weige dagen is reeds een groot gedeelte der uitgravingen voor de uitgestrekte fundeeringen bewerkstelligd. Een 60jarig landbouwer onder de ge meente Agen ("Frankrijk) is in het begin dezer week in zijn bed vermoord gevonden. De man stond als rijk bekend en leefde zeer eenzaam. Zijn eenige bescherming was een 12jarige knaap, die dien nacht juist in zijn eigen huis had doorge bracht. Het hoofd van den vermoorde was met een scherp werktuig bijna geheel van den romp gescheiden. De moordenaar had, na zijn misdaad volbracht te hebben, met een bijl de geldkist opengebroken en zich van den geheelen inhoud meester gemaakt. Daarop had hij zijn handen in een kom met water van het bloed gereinigd om met meer smaak zich te goed te kunnen doen aan een paar gebraden ganzen, die hij in de etenskast gevonden had. In een omnibus te Parijs is verleden Maandag eene zakkenrolster op heeterdaad betrapt, die, de hand stekende in den zak eener dame, door een Havanaasch hondje, hetwelk deze daarin verborgen had, hevig in de vingers gebeten werd zoodat zij een luiden gil gaf. Men vond zeventien portemonnaies bij haar met eene gezamenlijke waarde aan geld van meer dan 3000 frks. Bij een brand in een hotel-ga rni te New- York zijn verleden Dinsdag negen menschen omgekomen. De brand begon aan den trap welke spoedig in vlam stond, zoodat vluchten onmoge lijk werd. Vele bewoners sprongen uit de ven sters en deden zoo zware kwetsuren op. Vrou wen wierpen hare kinderen naar beneden en sprongen hen na. Uit Palestina wordt bericht, dat de Duitsche onderzoekingsreiziger dr. Fr. Mooh, bij het passeeren van den door regen sterk gezwollen Jordaan is verdronken. Het lijk is door dr. Riebeck en de overige deelnemers aan diens expeditie ge vonden en bij Jericho ter aarde besteld. Uit Kopenhagen wordt aan the Standard gemeld„Men vreest hier, dat de stoomboot Oscar Dickson, met Sibiriakoff en de Pool-explo- ratie-expeditie aan boord, in de Siberische Pool- zee vergaan is." Den 6den Februari zal er te Parijs eene bijeenkomst gehouden worden (men heeft er den weidsch klinkenden naam van „congres,, aan gegeven) van Fransche en buitenlandsche velocipède-rijders. Natuurlijk dat er een diner zal volgen. De Kouing en de Koningin hebben vijf duizend gulden ter beschikking gesteld van de Algemeene vereeuigde Commissie voor den Wa tersnood. Ook in Egypte moet strenge koude heerschen. Het spoorwegverkeer is er op sommige lijnen ge stremd. Te Bonsdorf, bij Lennep, in de Pruisische Eijn- provincie, heeft eergisteren-oehtend ten 4 ure 5 min. een zeer sterke aardschok plaats gehad. Te Sneek is Donderdag-namiddag uit de stads gracht het lijk opgehaald van een man, die se dert Dinsdag jl. werd vermist. Vermoedelijk is hij, door de duisternis misleid, in het water ge raakt. De overledene woonde in Bolsward, en was 40 jaar oud. Uit Nunspeet meldt men ons: Toen eergisteren avond ongeveer 5 uur de 64jarige J. H. met een ossekar met hout van Nunspeet naar Elspeet reed, schrikte bij de herberg Halfweg de os, en viel met de kar in den langs den weg gegraven sloot; de oude man, die zich niet spoedig genoeg kon verwijderen, struikelde en geraakte onder het hout. Hij werd zóó ernstig gekwetst, dat men voor zijn leven vreest. Volgens in Den Haag ontvangen particuliere tijdingen moet een stoombarkas van de Borneo te Edi (Noorkust van Atjeh) met man en muis zijn vergaan. Een luit. ter zee 2de klasse en zes der opvarenden moeten bij dat ongeluk zijn om gekomen. Het kind, jongeling geworden, laat de kin derlijke spelen varen en streeft naar wetenschap; de jongeling, man geworden, tracht weer nieuwe en andere zaken te bereiken; terwijl de man, grijsaard geworden, dikwijls met verachting neer ziet op dat, hetwelk eens het doel zijner ijverigste pogingen was. Geen kuil is diep genoeg om de waarheid te begraven. Toen Aristoteles gevraagd werd, wat iemand winnen kon met het zeggen van eene onwaarheid, antwoordde hij: „nooit geloofd te worden, als hij de waarheid spreekt." Het is niet edel steeds en slechts aan zich zeiven te denken. Die slechts weldoet, om anderen daardoor aan zich te verplichten, schenkt geen weldaden, maar verkoopt ze. De laffe toon der verkeering en dwaze menschenvrees boeien dikwerf de tong onzer vrien den om ons voor iets kwaads te waarschuwen. De gierigaard vergaart zich arm, de wel dadigheid geeft zich rijk. Dieven-philosofie. Men vroeg aan een bewoner van het tuchthuis,om welke reden hij gevangen zat. „Omdat moeder natuur mij met een al te sterk ontwikkeld grijpvermogen heeft toegerust," ant woordde de dief. Bedelaars-crediet. Heer. 't Spijt me, ik heb nu geen tijd, op een anderen keer zal ik weer iets geven. Bedelaar. Ach mijnheer ik bid u geef het thans, ge weet niet welke fabelachtige sommen ik door dat verwenschte credietgeven jaarlijks ver lies. Op zekeren dag kwam een voornaam koopman op het kantoor van Eothschild te Frankfort am Main. „Mijnheer," zei de geldman, die een spoed- eischende affaire onderhanden had, „ik ben on middellijk tot uwe dispositie, neem, wat ik u bid den mag, een stoel." Dat „onmiddellijk" duur de den koopman echter wat al te lang en met een zekere verwaandheid zeide hij: „heer baron, ik ben de geheime commercieraad M," waarop Eothschild met alle bedaardheid sarcastisch ant woordde: „Mijnheer, neem nog een stoel." Een advokaat die zeer klein van persoon was, verscheen als getuige voor de rechtbank. „Welk beroep?" vroeg een der rechters. „Advokaat," antwoordde de kleine man. „Gij, advokaat? her nam de rechter, die eene reusachtige gestalte had, „ik kan u best in mijn vestzak steken." "Dat wil ik gaarne aannemen, sprak de miniatuur man, „en als ge het gedaan hebt dan verzeker ik u, hebt ge meer rechtskennis in uwen zak dan in uw hoofd." Na den slag van Custozza zouden een Oosten- rijksch en een Hongaarsch officier, die beiden in hetzelfde hospitaal lagen en beiden op dezelfde wijze aan den voet gewond waren, door den offi cier van gezondheid verbonden worden. Bij deze kunstbewerking schreeuwde de Oostenrijker luid keels wegens de veroorzaakte pijn, de Hongaar daarentegen bleef doodbedaard zijn sigaar rooken. Toen de dokter zich verwijderd had, sprak de Oostenrijker, ik geloof geachte wapenbroeder, dat gij goed pijn kunt verdragen, ik althans meende dat ik door den grond ging. „Dat geloof ik gaarne," hernam, de Hongaar, „maar ik heb den dokter om den tuin geleid, ik gaf mijn gezonden voet." Een Engelschman werd door den Oberkelluer van een hotel te Weenen met het praedicaat „Ba ron" aangesproken. „Pardon," sprak de zoon Al- bions, „ik ben niet van adel." „Dat doet niets ter zake," antwoordde de kellner, „hier in Wee nen wordt ieder schobbejak baron genoemd." Een vreemdeling liet zich in een dorp in Zwit serland scheren. De barbier spuwde op het bekken en wilde den vreemdeling inzeepeu. „Waarom spuwt ge op de zeep?" vroeg de vreemdeling. „Dat geschiedt uit innige hoogachting voor uwe persoon, onze boeren spuw ik in 't gezicht," her nam de baardschapper. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 8 Januari. Donderdag 11. zijn door B. en W. aanbesteed de volgende wer ken: lo het uitbreken van den puinweg en het bestraten van den Dreef met Waalkliukermoppen; 2o het maken van riolen met verbindingsputten, het ophoogen en bestraten van den weg langs de in aan bouw zijnde perceelen aan de wz. van den Dreef; 3o het maken van riolen en het doen van bestratingen in het Florapark, en 4o het maken van riolen, egaliseeren, ophoogen en bestraten van den Schooter-Sin- gelweg. Deze werken zijn in massagegund aan den laagsten inschrijver, den heer C. Bos te Haarlemmermeer, voor f 29,960. 5o het maken van eene kwakelbrug over de Houtvaart bij de Brouwersvaartgegund aan de heeren J. van Servellen en JGiebelsvoor 365. 60 het maken van eene houten kisting met lessenaars en 8 ramen in den tuin van den plantsoenwachter in het Ke naupark; gegund bij loting aan den heer L. Bladvoor f 319. De levering van het vleesch voor de hier in garnizoen liggende huzaren is ge gund aan den heer J. L. van Essen, alhier, voor 68 cents per kilo. De leden van den Raad zullen in persoon Dinsdag a. s. eene collecte aan de huizen houden ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood. Bij den Burgemeester zijn reeds twee gif ten van f 100 ontvangen. (Zie Advertentie.) Door de Arr. Rechtbank alhier zijn in het afgeloopen jaar, in strafzaken 379 vonnissen gewezen. HAARLEM, 5 Jan. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen al» volgt: 7 koeien, verkocht 6 voor f 100 a 160; - stier; verkocht voor fa 1 vaarzen, verkocht - voor f70 a pinken, verkocht - voor f a - graakalveren verk. voor f a —,18 nuchtere kalveren, rerk. voor 10 a 20, 46 schapen, verk. 42 voor f 16 a 31 lammeren, verkocht voor f a - biggen ver kocht voor f - a 1 varkens, verkocht voor 26 i c. per '/s kilo, 2 paard tot f 50 a 80. AMSTERDAM5 Jan. Ter veemarkt van heden wa aangevoerd: - runderen, 158 vette kalveren, 1ste qual ƒ130, 2de qual. f 110, per kilo, 6 graskalf f 25 a 40, 79 nuchtere kalveren, f 9 a 14; 1 schapen en lammeren a 120 vette varkens 54 a 64 c. per kilo. LONDEN, 6 Jan. Ter Veemarkt zijn aangevoeld runderen 600, Schapen en Lammeren 4000, Kalveren 100, Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 3/8 a 5/6 Schapen en Lammeren 5/6 a 7/2, Kalveren 5/- a 6/8 Zwijnen 4/4 a 5/8. LEIDEN, 7 Jan. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: - paarden a - stieren a ossen f a melkkoeien 135 a f 255, kalveren dito f a 24 vare dito ƒ100 a f 195, 18 vette dito 130 a 290, 18 graskalveren ƒ18 a 52, - vette 45 a 92, a nuchtere dito -,a ,205 vette schapen 20 a 40,weide dito f a lammeren magere varkens f 14 a 28, 32 biggen f 7,— a 12,—. GOUDA, 6 Januari. Kaas le qual. f a 2e qual. f 27 a 35 zwaardere hooger in prijs aangevoerd 33 partijen. Handel buitengewoon vlug. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter f 1.35 a 1.45 der weiboter f 1.10 a 1.25 per kilo. Handel zeer vlug. SCHIEDAM, 7 Jan. Moutwijn, per ned. vat ƒ13.75 Jenever ƒ19,25 Amsterd. proef ƒ20,50; Spoeling 2,50 dito commissie 2,40. HOORN, 6 Jan. Aan de markt is heden slechts 1 ,tapel kaas aangebracht Amsterdam 7 Januari 1881. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuldl'/s ff ff 3 ff ff ff 4 Hongarije. Obl. Leening 18675 GoudleeningS Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. I Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.)I I, zilver (Jan.—Juli). I Portugal. Obl. buitenl. 1853/78 8 Rusland, bij Hope A Comp. Oude Russen. I Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 Spanje. Obl. buitenl. 2004800 1 200—1200. binnenl. 1250025000. 1 1000—50001 500—5000 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 n 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 I N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4'/, 1871 i Columbia. Obligation41/, Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Eipl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl47» 1875 5 Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl. 8 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aand8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. ƒ1000. 5 Morschansk Sysran Aand. 5 Riaschk Wiasma 5 Rumania. Aandeden Spw. div. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENINOEN. Nederland. Loten Amsterdam 100 I Rotterdam8 Gemeente Crediet. I Belgie. Stad Antwerpen 1874 8 Oostenrijk. Staatsl. 18544 1860I 1864 Rusland. 1864I 1866i Geldkoers, prolongatie 4 pet. gonsteer de koers •4*/i» 77'/s 1027, 90 73®/. 82 62 62,,/„ SI1/, 997, 777, *57. 217.. 4374 207.. 207, 197, 107» 127, 96 1107. 100 42 207, 18 1187, 134 1207, 67 148 154 257, 74 501/, 1267, 567, 887, 62 917, 74 737. 50 1447, 497, 1277, 1097, 109 1027, •67. 96»/,, 103 112 1457, 140 1367, COUPONNOTEERIN». Oostenrijk papier ƒ21.30 dito zilver 21.30 Diverse in pondstr 11.75 in franks 47.35 Reichsmark 58.80 Rslnd zilv. Roebel 1,23 Rusland pap. dits Spanje Buitenl. 47.85 Binnenl. per piaster 235 Amerika gDollsr ,2.47 p. Dollsr 305de STAATS-LOTER1J. Eerste klasse, derde lijst Prijzen van f 100 en daarboven. No. 11698 2000. No. 13020, 15589, 17545, elk f 1000. No. 7365, 13435, elk f 400. No. 5033, 10817, 13188, 18436 elk f 200.. No. 2461, 4621, 13654, 14235, 18715, 19101, elk. f 100. PARIJS, 7 Januari. De opbrengst der indirecte belastingen over 1880 beeft de begrooting overtroffen met 169 millioen. Louise Micbel zal wegens de rede, door haar gehouden bij het graf van Blan- qui, gerechtelijk vervolgd worden. ROME, 7 Januari. De Keizer van Rusland heeft kardinaal Jacobini gezonden bet groot kruis der Alexander Newski-orde met dia manten. LONDEN, 7 Januari. De Fall Mall Ga zette meldt uit Birmingham van heden dat een zeker horlogemakersknecht, Hut chinson geheeten en hiqr wonende, aan de Russische ambassade onthullingen gedaan heeft omtrent het bestaan ?an een com plot tot het vervaardigen van helsche werk tuigen in Engeland ten behoeve der nihi listen. WEENEN, 7 Jan. De verklaringen der mogendheden tegen de Grieksche opvatting van het tweede protocol van het congres te Berlijn hebben een diepen indruk op het Kabinet gemaakt. Zij hebben herinnerd dat het procotol bepaalt, dat Europa aan de souvereine rechten van den Sultan niet denkt afbreuk te doen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 3