BlKNENLAittD. Koloniën Aan de Bataviasclie havenwerken zijn een 250tal kettinggangers in dienst gesteld, wegens de voortdurende moeielijkkeid bij het verkrijgen van werkvolk. Blijkens het Soerab. Hand. is mej. Mina Kruseman bij den Raad van justitie wegens hoon in openbaar geschrift aangeklaagd door mevr. Enthoven, tegen wie zij inder- tjjd in het Soer. Hb. te keer is gegaan, hetwelk zij nog eens heeft overgedaan in eene brochure. De aanklacht steunt op de twee volgende zinsneden in laatstgenoemd geschrift; Mevrouw Enthoven heeft zich, niet alleen tegenover mij, maar ook tegen over alle heeren en dames die met haar moesten spelen, en tegenover het geheele publiek van Soerabaya, zoo beneden alles gedragen, dat er, zelfs in mijn dictionnaire, geen woorden te vinden zijn, scherp ge noeg om deze laagheid te brandmerken; en later: »Als leerlinge heeft zij mij dus bestolen, als medewerkster heeft zij getracht mij te gronde te richten, als mensch heeft zij mij bedrogen. En om de kroon op haar werk te zetten, heeft zij de onbeschaamd heid zóó ver gedreven, dat zij de uitvoe ring bij kwam wonen, om getuige te zijn van den triurnf van het kwaad en te jui chen over mijn val.« Egypte. De Khedive heeft een decreet geteekeud, waarbij de bevoegdheden der internationale gerechtshoven tot- 1 Febr. 1882 verlengd worden, tenzij de besluiten der internatio nale commissie voor de hervorming van het rechtswezen vroeger door de mogendheden bekrachtigd en in werking gesteld worden. GEMENGD NIEUWS. o O Maastricht, 10 Januari. Eergisteren is het vierde lijk gevonden van de ongelukkigen, om gekomen bij de ramp te Groot Lanaye, namelijk het lijkje van het vijljarig dochtertje van den Belgischen ambtenaar, die met zijn geheele gezin bij dat ongeluk het leven verloor. Het werd te Elsloo, dus vier uren beneden de plek waar zij den dood in de golven vonden, uit de Maas ge haald. Zes lijken worden nog gemist. 's Hertogenbosch, 10 Januari. Gisteren avond, omstreeks half 12, is de hulparbeider Martin us van de Griend door een locomotief aangereden en zoo ernstig aan het hoofd en den rechterarm gewond, dat hij een half uur later overleed. De man was 37 jaar oud, gehuwd, en vader van drie kinderen. 's G-ravenhage, 10 Januari. In eene spiegel en lijstenfabriek in de Papestraat alhier, werd Zaterdag een werkman door een jongen zoo ge plaagd, dat de man, in woede ontstoken, een beitel naar den jongen wierp met het ongelukkig gevolg dat dit werktuig hem in den rug tusschen de ribben gevaarlijk wondde. De gekwetste is naar het gasthuis overgebracht. 's Grevelduin-Capelle, 10 Januari. Aihier zijn gisteren namiddag vijf kinderen door het ijs gezakt en verdronken (leeftijd 10—17 jaren). Er waren daarbij twee kinderen uit één gezin. Veenhuizen, 10 Januari. Alhier zijn de ge stichten voor de bedelaars zoo vol, als misschien nooit te voren. Gaat de toevoer zoo voort, dan zullen eerlang maatregelen moeten genomen wor den tot uitbreiding dezer inrichting. Groningen, 10 Januari. Een 77jarige sla gersknecht is, toen hij een pakje naar het station moest brengen, in het water gevallen en ver- dronkeu. De grijsaard was slecht van gezicht. Leiden, 10 Januari. De bloemist S. alhier, vader van vijf kinderen, heeft zich in een schuur door middel van een pistoolschot van het leven beroofd. Naar men wil, moet huiselijk ongenoegen de oorzaak tot deze rampzalige daad zijn geweest. Rotterdam, 10 Januari. Sedert gisteren- ochtend is van het in de Spoorweghaven te Eeijen- oord liggend Engelsch schip Dundelo vermist de kok Carl Schulz, oud 61 jaren, die vermoedelijk is verdronken, aangezien zijn pet in de nabijheid is opgevischt. Middelburg, 10 Januari. Zaterdag-avond had alhier het volgend ongeluk plaats. Eene gehuwde juffrouw uit Goes, dis met hare dochter den dag in deze stad bij hare naaste betrekkingen had doorgebracht, zou des avonds ten ruim 7 ure het huis van haren zoon verlaten, om per trein van half 8 naar Goes terug te keeren. Halver wege de trap viel zij voorover er al en was on middellijk een lijk. Te Toulouse heeft de tenor Barretti een bezoeker der opera, die hem op zeer beleedi- gende wijze uitfloot, met zijn nagels zoo erg het gelaat gehavend, dat hij, op aanklacht van den aangevallene, tot zes dagen gevangenisstraf werd veroordeeld. In Ereiburg zijn dezer dagen twee lintwormen in een visch gevonden. De kooper bemerkte de dieren toen bij het schoonmaken van den visch de ingewanden bleven bewegen. Indeg em eenteSt.Vi t, 1 ij dtee n 26jarig meisje aan slaapziekte. Voor een 4tal weken, werd zij door slaap bevangen. Enkele malen werd zij wakker en kon dan voedsel gebruiken, waarna zij spoedig weder insliep; doch sedert ruim 8 dagen slaapt zij thans door, terwijl zij door de geneesheeren kunstmatig gevoed wordt. In het theater te Altstadt heeft zich tijdens de voorstelling een jongmensck met een revolver doodgeschoten. Op een gehucht onder Kaatsheuvel heeft een uit Antwerpen gekomen gezin de pok ziekte aangebracht, zóó dat deze daar epidemisch dreigt te worden. Eeeds zijn 8 a 15 personen, in 3 gezinnen, aangetast, waaronder ook volwas senen, en een paar kinderen behooren. Al de aan getasten waren niet gevaccineerd, tsu minste wat de kinderen betreft. Dat de nood in de door dijkbreuk geteisterde districten zeer dringend en de behoefte aan geldelijke hulp buitengewoon groot is, kan o. a. daaruit blijken, dat alleen in het district Heusden ongeveer 4900 noodlijdenden dagelijks verzorgd en 1347 stuks vee gevoederd moeten worden. Opvden tramweg tusschen de Hall- sche ^-ort en de Eisenbahnstrasse te Berlijn, ie, volgens den Metallarbeitersinds eenige weken een toestel in gebruik gekomen, dat de reizigers nog steeds verbaast en waarmede dc conducteur gedurende het traject de plaatskaartjes drukt en den prijs invult, en wel in korteren tijd dan vroeger voor het afscheuren van een reeds ge reed gemaakt kaartje r.oodig was. De toestel, waarvoor in 1879 een patent is genomen, is de vrucht eener 3jarige studie van den mechanicus Moss te Berlijn. Ofschoon zeer samengesteld, wat de inrichting betreft, is het gebruik allereen voudigst, daar de conducteur door slechts twee bewegingen de noodige aanwijzingen drukt bene vens den prijs van den rit. Is hij onoplettend of vergeet hij een der twee bewegingen, zoo ontstemd hij den reiziger, daar dan ter plaatse van den verschuldigden prijs het woord „valsch" wordt gediukt. Ook het aantal afgegeven kaartjes wordt gecontroleerd door denzelfden toestel, daar de afgifte, gerangschikt naar den prijs, wordt op- geteekend onder een gesloten glazen deksel, zoo dat de controleur met een oogopslag dit aantal kan aflezen. De toestel is zeer licht, heeft slechts 25 cM. hoogte, 20 breedte en 8 a 10 diepte, zoodat hij omgehangen kan worden. Voorloopig zijn er 10 van deze toestellen in gebruik geko men. Op den vijver van»Etterbeek, een der voorsteden van Brussel, heeft eergistereu-immiddag een treurig ongeluk plaats gehad. Een groot aan tal liefhebbers van schaatsenrijden vermaakte zich op het nog brooze ijs, dat echter waarschijnlijk krachtig genoeg geweest Zou zijn om den grootcu last te dragen, indien niet in den loop van den dag het water een paar voet gedaald ware, zoo dat het ijs met een kromming ging staan'en ron dom aan de kanten den steun van de watermassa miste. Ondanks alle waarschuwingen der autori teiten bleef het publiek zich op dit gevaarlijk ijs vermaken, totdat plotseling liet langgevreesde ongeluk plaats greep en 6 personen onder het ijs verdwenen. Twee werden gered, maar 4 hunner verdronken, onder welke een 1 Sjarig meisje, twee jongen lieden en een heer op meer gevorden leef tijd, die het slachtoffer geworden is van zijn hulp vaardigheid. Een man, die nabij Bloomfield, N. Y., woont, heeft een toestel uitgevonden, waardoor hij buitengewone gemakken geniet. Des morgens wordt hij gewekt door een schel gefluit. Terstond staat hij op, want hij weet wat dat gefluit be- teekent. Het kondigt hem namelijk aan, dat al les voor hem gereed is om zijn ontbijt klaar te maken. Hij kleedt zich aan, gaat naar de keuken en vindt daar een lustig vuur, de theeketel vol kokend water en andere gemakken voor zijn ont bijt.Dit alles wordt verricht door een wekker aan zijn klok, een stuk ijzerdraad, een blad zaudpa- pier en een paar licifers. Papier, hout er. kool worden in de kookkachel gedaan en een thee ketel, met water gevuld en met een fluitje in de luit, wordt op de kachel geplaatst. Door den wek ker van de klok op eetiigen tijd te zetten, kan hij op dien tijd het vuur aan hebben. Wanneer de wekker afgaat, valt een gewicht op het ijzer- draad, dit beweegt en wrijft de lucifers, die er aan aan vast zitten, over het zandpupier, de lucifers steken het papier in de kachel aan, het pa pier steekt het hout en de kool aan en weldra brandt het vuur. Na eenigen tijd kookt het water in den theeketel en dan geeft het fluitje in de tuit de waarschuwing dat alles gereed is om op te staan. „Dat is een eenvoudige inrichting en toch, welke gemakken levert zij niet op," zegt de uitvinder. „Nu behoef ik geen uur voor het ontbijt op te staan, om te wachten totdat het vuur brandt en het water kookt. Zie eens, als het algemeen in gebruik was, hoe veel harde woor den in hoeveel onaangenaamheden zou het voorko men bij lieden, die geen dienstboden houden." Als 'twaaris, wat luidens Engelsche bladen ook wetenschappelijke in Afrika zou ontdekt zijn, dan zullen wij op het gebied der practische dectriciteitsleer nog wonder lijke dingen kunnen beleven. Men zou nl. elec- triscke negerstammen hebben ontdektAls zulk een neger wordt geslagen, stroomen er electrische vonken uit zijn lichaam. Soms zelfs is daartoe een eenvoudige aanraking van diens huid vol doende. Zulk een levende electriseermachine was practisch even handig als goedkoop, en 't zou rationeel kunnen zijn, zulk een ganseken stam naar Europa over te planten. Wat van sidder roggen en aleii bekend was, zal nu ook van men- schen waar kunnen zijnWij zullen het echter eerst moeten zien, om het te gelooven. Te Duinkerken is een notaris gestor ven die twee millioen franks achterliet; de mail maakte in zijn leven twee testamenten, en zekere erfge namen beweren dat er een derde is. Waar zit het laatste testament? In zijn overjas, denkt men, dien hij nooit wilde verlaten en die de dienst meid met hem heeft laten begraven. Te Parijs is weder eens het bewijsge- leverd, dat er nadeel voortvloeit uit den ijver der dagbladen, om gedetailleerd bericht te geven van moorden en andere afgrijselijkheden. Een vermogend grijsaard moest nl. in een krankzin nigengesticht worden geplaatst, omdat hij het ver stand verloren heeft tengevolge van het lezen van allerlei berichten omtrent misdaden. Een zunder- linge gril dreef hem, zich steeds te verdiepen iti de verslagen van crimineele rechtsgedingen, waar van hij een groote verzameling bezat, of van ro mans vol afgrijselijkheden. Zelden ging hij uit, tenzij om de zittingen van Rechtbank of Hof bij te wonen. In den laatsten tijd begon hij ge vaarlijk te worden, daar hij zich allerlei wapen tuig aanschafte, den mond vol had van de schrik- kelijkste wandaden, die hij beweerde bedreven te hebben, ieder dreigde die hem naderde, enz. Mevrouw Thiers schreef zelden en niemand kon er zich op beroemen een brief van haar te bezitten. Een verzamelaar van autografen was zoo gelukkig een handschrift der weduwe meester te worden. Het was van den volgenden inhoud: „De bakker.... wordt verzocht het da gelijks te leveren brood wat meer doorbakken tc bezorgen. E. Th." Het nieuwe jaargetal heeft, zooals wij reeds gemeld hebben, de eigenaardigheid, dat, wanneer men het van voren naar achteren of van achteren naar voren leest, het 't zelfde is. Maar 't bezit nog andere hoedanigheden, die ons recht geven om 't het jaar negen te noemen. Men krijgt namelijk door optelling 1 8=9, 8 1 9; 1 8 8 1 18, d. i. 1 8=9, terwijl 18 een product van 2X9 is. Trekt men 18 van 81 af, dan krijgt men 63; beide cijfers geven opgeteld 9, het product bestaat eveneens uit 2 factoren, waai van de een 9 is, namelijk 7X9. Deelt men 81 door 18, dan is het quotient 4 en de rest 9. Een snuffelaar vond nog dat het jaartal ook deze eigenaardig heid heeft, dat de twee middelste cijfers 88, door de twee buitenste 11 deelbaar zijn, ter .vijl het geheel 1881 eveneens door 11 deelbaar is. De uitkomst van deze laatste deeling geeft het getal 171, dat opgeteld 9 maakt. Racz Pal's muziekkapel uit Pesth is een der beste uit Europa maar zij laat zich ook goed betalen. Rothschild liet dezer dagen infor- meeren wat hij zou moeten betalen om dit korps zeven dagen naar Londen te doen overkomen om in zijn salons op te treden. Hat antwoord luidde: reis- en verblijfkosten en f 14,000. Zekere oude ju ff er Chopin kwameen i- gen tijd galeden'te Parijs, bij haren neef aanklop pen, en zijn hulp nfsmeeken, aangezien zij niets meer had dan 300 fr. rente. De goede neef nam haar in, doch zag nooit een cent van haar; doch bij haren dood vond men een testament, waardoor de neef algemeene erfgenaam werd. Dit deed velen lachen; bij onderzoek vond men in hare koffers verborgen een waarde van 125,000 fr. Men vernam later dat die oude in het dorp waar zij geleefd had, gedurig voorgaf' verliezen te ondergaan, en het haar gelukt was, niet te moe ten betalen en gemelde som bijeen te zamelen. Het denkbeeld, dat wellicht Engel- schen en Eranschen eens lauweren zullen plukken door het boren van een tunnel onder den zee-y bodem tusschen Dover en Galais, laat den Yan kees niet met rust. In Amerikaanscke ingenieurs- kringen wordt reeds het plan overwogen van een spoorweg tusschen Euiopa en Amerika. Natuur lijk verwerpt de Amerikaan het denkbeeld vau een tunnel. Dit is een te versleten denkbeeld en hoog stens nog goed voor Europeesche toestanden. Ook zou de aanleg veel te lang duren. Daarom stelt men zich voor op den bodem van den Atlautischen Oceaan een reusachtige buis te laten zieken van meer dan 5600 KM. lengte, met een middellijn vau 8 Meter, dus ruim genoeg voor 2 treinen. Daar deze buis echter blootgesteld aan een water druk, die op 100 a 120 atmosfeerett is te schat ten, moeten de wanden ten minste 50 cM. dik zijn. Natuurlijk zal de buis uit vele stukken moe ten bestaan, welker lengte op 50 M. gesteld wordt. Het moeielijkste deel der uitvoering hst leg gen der buis stellen de Amerikanen zich voor, op de volgende wijze te bewerkstelligen: Op pon tons, die vast verankerd zijn, worden vooreerst de buizen 5 aan 5 verbonden, nadat de einden waterdicht afgesloten zijn, echter zoodanig, dat die sluiting van binnen geopend kan worden. Dan laat men het 250 M. lange stuk door middel van sta len kettingen zinken, ei: wel zoo, dat elk stuk telkens vlak bij het reeds vroeger neergelaten deel komt, waarop door de mede in de diepte gedaalde arbeiders de soldeering plaats vindt. Zoo wil men voortgaan tot de Europeesche kust bereikt is. Tegelijkertijd werken binnen iu de buizen scharen van werklieden aan het leggen der sporen en aan de telegraafleidingen, alsmede aan de toestellen tot electrische verlichting eu tot lnchtverver- sching. Edison is er natuurlijk ook bij betrokken. Hij stelt zich voor, de treinen met zijn electrische locomotief te vervoeren en neemt aan, dat de reusachtige ijzeren buizen zeiven de noodige elec trische stroomen zullen verwekken, zoodat de trekkracht niets zou kosten 1 De duur van den overtocht wordt op 50 uren en de kosten van het geheele werk op ongeveer 800 millioen dollars begroot. Er is eeuige twijfel of de opening dezer Transatlantische lijn nog vóór 1900 zal plaats hebben. Een verzamelaar van antiquiteiten te Londen, die tegelijkertijd met voorliefde de statis tiek beoefent, heeft zich onlangs ernstig met de garderobe van Koningin Elisabeth van Engeland bezig gehouden, en is na onderzoek van verschil lende oude documenten tot de volgende interes sante resultaten gekomen In 't jaar 1601 had de toenmalige 68 jarige Koningin in hare gar derobe 99 offieiöele kleedingstukken, 102 Eransche japonnen, 67 dito zonder slepen, 100 met slepen, 126 antieke gewaden, 125 rokken, 96 mantels, 13 boezelaars, 85 sorties, 18 mantilles, 27 waai ers en 9 paar pantoffels. Bij haar overlijden liet de Koningin niet minder clan 3000 kleedingstuk ken na. In Halberstadt heeft een veertigjarig rentenier zich door ophanging van het leven be roofd, omdat hij Thomas heette. Na hel ongeval dat in Bremerhaven door de helsche machine van Thomas veroorzaakt werd, had hij verzocht zijn naam te mogen veranderen, daar hij niet gaarne den naam voerde die ook een misda diger met hem gemeen had. De Regeering sloeg zijn verzoek af en na dien tijd poogde hij zich vaak het leven te benemen, wat echter ver ijdeld werd. Dezer dagen vond men hem echter reeds in ver gevorderden staat van ontbinding aan een boom hangen. Doordeaanzienlijketoezendingenwas het der Vereeniging voor het verzamelen van si- garenpunten te Berlijn mogelijk om op den eersten Kerstdag 46 arme weesjes van warme kleeding stukken te voorzien. Wil men ijs in huis voor smelten be waren, dan doe men het ijs iu een diepen scho tel, zette er een deksel op, en plaatse dan den schotel op een hoofdkussen, en bedekke alles met een tweede kussen. Daar de veeren tot de slechtste warmtegeleiders behooren, kan men ijs op deze manier wel acht dagen bewaren. Voor de dorpsbe woners kan dit zijn nut hebben, in gevallen van ziekte bijvoorbeeld. Naar wij vernemen heeft in eenhötel in de Warmoesstraat te Amsterdam een der man nelijke bedienden de dochter van den hotelhou der door verworging van het leven beroofd. De dader heeft zich daarna vrijwillig in arrest be geven, De Gemeenteraad van Par ij s heeft be sloten alle jongens van openbare armenscholen een soldatenpak en een geweertje te geven. Het leger van 23,000 soldaatjes met baretten op, zal den eersten Woensdag van elke maand op het plein van het Hotel des Invalides bijeenkomen om, in bataljons vau 600 „man," te excerceeren. De Arnh. Ct. neemt een loopje met de reclame voor het Amsterdamsck Panorama, dat de musscken nl. willen gaan uitrusten in het geboomte, door Tetar van Elven geschilderd. Zulke feiten zegt zij zijn niet zonder voor beeld. Wij herinneren ons een oud doek, waarop in een der benedenhoeken een korf met brood stond; de muizen hadden het bijna geheel weg- geknaagd. - - De reclame van het Nieuws v. d. D. kan als de herleving eener zeer bekende anekdote uit de oudheid beschouwd worden. De musschen zouden namelijk in de door een Grieksch schilder afgebeelde vruchten gepikt hebben. Maar 't ver volg van het oude vertelsel is, dat de mede dinger van den vruchtenschilder dezen wederom overwon door liet schilderen van een gordijn, zoo natuurlijk, dat degenen, die zijn stuk kwamen bezichtigen, het beproefden weg te schuiven. De eerste, zeiden de Atheners toen, had slechts de vogels gefopt, maar de ander deed het de menschen. Hij stond dus hooger. Men zou zegt de Middelb. Ct. met het Panorama soortgelijke proef kunnen nemen. Bij voorbeeld door een Spanjaard te brengen op de plek, waar Kenau Hasselaar de belegeraars van Haarlem terugdrijft. Als hij dan ook, even als zijne landgenooteu van voor 3 eeuwen, bang wordt, dan zal de triomf van den schilder nog grooter zijn dan na de musjchen-proef van het Nieuws. Van den lOden Januari af, is er ver andering gebracht in het uitbetalen der postwis sels, welke verandering voor vele bewoners van het platte land van groot gerief zal zijn. Na dien datum zal het bedrag der wissels door den postbode aau de geadresseerden bezorgd worden, zonder dat daarvoor extra bestelbon aan de ad ministratie betaald of „fooitjes" aan den bestel ler gegeven behoeven te worden. Velen, maar vooral zij, die op verren afstand van de kom der gemeente wonen, zullen zeker met deze gun stige beschikking zeer ingenomen zijn. Deze be paling geldt alleen voor bewoners ten platte lande die op 20 minuten of meer afstand van een hulppostkantoor wonen. In de a Revue chro nométrique" v a n Januari 1881 wordt melding gemaakt van een nieuwe uitvinding, die door den ontdekker wordt genoemd een „toestel om de menschheid te verlossen van de tirannie der spoorwegen." 't Is een wagen met drie wielen, die voortbewogen wordt door middel van samengeperste lucht, bevat in een ijzeren re servoir, die tevens tot zitplaats van den reiziger dient. Wie zich dit werktuig aanschaft, zou dus een locomotief bezitten voor eigen gebruik, waar mee hij, naar verzekerd wordt, een afstand van 40 kilometers per uur zou kunnen afleggen. Vindt zijn uitvinding bijval en algemeene toepassing, dan zouden, ^naar de uitvinder zich voorstelt, van af stand tot afstand reservoirs van samengeperste lucht gevestigd worden, waar de reizigers hun voorraad luchtdruk tegen zeer geringen prijs zouden kunnen vernieuwen. Als curiositeit deelt men mede, dat te Venloo in 35 dagen geen volwassen persoon begraven is; zulks is in geen 50 jaren voorge komen Te Rutschuk is onlangs deFrausche onder-consul aangevallen door eenige boerinnen op de markt. De consul doet gewoonlijk zelf zijn inkoopen en kreeg bij het wisselen van geld twist met eenige koopvrouwen, die zich zoo kwaad maakten, dat zij hem een hagelbui van eieren naar het hoofd wierpen. Met den baard en het aangezicht vol eierdooiers, vluchtte Frankrijk's vertegenwoordiger door een zijstraatje, eu alleen aan zijn vlugge beenen had hij het te danken dat er geen erger tooneelen plaats grepen. Natuurlijk heeft het geval groote vroolijkheid verwekt. De „1 ntra n sigeant" verhaa It het geval van een communard, zekere Amiot, die met den „Navarin" uit Nieuw-Caledonië terugkeert, na 9 jaren op de galeien te hebben doorgebracht. Als men liet blad gelooven moet zou Amiot op de volgende ongehoorde wijze aan die straf ge komen zijn. Amiot was een boer en hoedde de koeien iu eene weide te Issy, bij Parijs, toen de Commune aldaar de nederlaag leed. Op eens kwam een officier in prachtig uniform voor hem staan, zeggende: red mij, geef mij uwe kleeren, hier zijn de mijne. Ziehier een hand vol goud; spoed u, want men vervolgt mij. De koewachter, ver-, blind door de prachtige kleederen met gouden galons, even als verlokt door het geld, ruilde

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2